MALZ-PMPARATEN va» JOHANN HOFF. öiitncnlaitö. Gemengde Berigten. AD VERTENT I EN. Zwolle, 26 Febr. Nu de veepest ook in deze streken is uitgebroken en er zelfs bij gelegenheid van konings verjaardag gee lie parade kon gehouden worden wegens het afwe/end zijn der meeste manschappen om de afsluitiugslijnen te bewaken, hoort men natuurlijk allerlei, reeds in Holland lang bekende, maar meest tegenstrijdige en onnatuurlijke geruchten van bóe ren-verzet, boeren-domheid, boeren-onwil en wat dies meer zij. Echter is de gewapende magt nog niet tussehen beiden moeten komen, zoo als elders. Wel pruttelen en morren, maar daarbij blijft het. Het volk schijnt hier een instinctmatiger] afkeer te hebben van alles wat naar militairiteit zweemt. YVelligt is Burgerlijke Stand. Cornelis Jan Christiaan Prince Cornelia Jacoba Diderica de Jong. MALZ-EXTRACT, Gezondüeidsbier, sedert twee decenniën bekend cn beroemd wegens zijne heilzame werking bij Borst- en Maaglijdeu, Hamorrhoïden, Koortsen en algemeene Ligchaamsverzwakking. MALZ-CHOCOLABE, voor gezonden en zieken. De meest volmaakte compositie der fijnste en zuiverste stoften beantwoordt wegens haren aangeuamen smaak, haar buitengewoon snelle verteerbaarheid, hare spijzen vervangende kracht, voedzaamheid en paralysering der schadelijke werking van gegeten, ongezonde stof fen in de maag, inzonderheid door hare geschiktheid om als calraereud overprik keling-stillend middel voorgeschreven te worden, aan alle eischen die men in den uitgebreidsten zin van eene Gezondheids-Chocolade vorderen kan. Centraal-Dépöt te Amsterdam. O. Z. Voorburgwal J 342. keliag «n derhalve als eene bij uitnemendheid gew-igfige zaak. Tot driemalen toe heeft de koning de voordragt zijner rede moeten staken uithoofde van de langdurige betuigingen van brv.il. Het luidst weerklonken de toejuichingen toen de ko ning sprak over Znid-Duitschiand en zich aldus uitdrukte: „Den zuidduitschen broederen zal ouze geopende hand in een geest van tegemoe. koming aangeboden worden." 25 February. De president van jaren heeft heden de zittingen van den duitscheu rijksdag geopend met eene rede voering. Door den beer von Aruim werd voorgesteld voor- loopig het reglement van orde der pruisische kamer aan te nemen; de heer von Sehwerin wensehie dat reglement definitief aangenomen te zien, terwijl de heer Laskar het ontwerpen van een eigen reglement van orde voorstelde. Zoowel laatstge noemde spreker als de beer von Arnim trokken echter hunne voorstellen m, nadat de heer von Sehwerin er in had toe gestemd zijn voorstel zoodanig te wijzigen, dat het reglement der pruisi>che kamer slechis voorloopig zou worden aange- domen. Dit voorstel is daarop met bijna algemeene stemmen goedgekeurd. Er waren 220 afgevaardigden tegenwoordig, waaronder de fcb. von Bismarck, von der Heydt, It/enplitz en von Savigny. 20 Febr. De Nord-Deutsche Zeitung wederlegt de me- dedeeling van den Aveuir Natioml, volgens welke Pruisen van Nederland eene greusverandering zou hebben geeischt. Wat- Pruisen te kennen gaf betrof slechts eene eventuele afsluiting aan de grenzen met betrekking tot de runderpest. Pesth, 24 Febr. In het lagerhuis is giaieren het koninklijk door graaf Andrassy gecontrasigneerd besluit tot beuoemiug van het ministerie voorgele/en. Het is aldus zamengesteld Festhetis. mii.isier van buisenl. zaken, ad latus; Wenkheim, binueul. /aken* Longay, financiën; Eotvös, eeredieust en on derwijs; Houa'h, justitie; Miko, openbare werken; Gorove, landbouw, nijverheid en handel. Het departement van oorlog, eigentlyk het ministerie van land verdediging, is interimair aau den minister-president opgedragen, tot bij de constitutionele invoering der legerorganisatie en de regeling der koninklijke regten ten aanzien der armee. Graaf Andrassy heeft beloofd in deze week het ministerie aan den rijksdag te zullen voor stellen, en "evens medegedeeld dat Z. M. voornemens is in het begin van Maart nu ir Hongarije over te komen en dat alsdan eene deputatie uit ueu rijksdag op den burgt te Ofen zal worden ontvangen. GOUDA, 27 February. Zaturdag zijn in de tweede kamer der staten-generaal de algemeene beraadslagingen over de begrooting voortgezet en hebben 13 sprekers hel woord gevoerd en op enkele uit zonderingen na, uitsluitend of hoofdzakelijk over de gedragslijn van het ministerie. De lih. Zijlker, Stieltjes, Sorm van 's Gravezande, Hingst, Dumbar, Dullerl, Yiruly en v. Beyma verklaarden zich ten sterkst voor het vol eu onbetwistbaar regt «Ier vertegenwoor diging om controle uit te oefenen over alle regeringsdaden. Eigentlijke verdedigers van het bewind waren er uiet of schaarse!» tenzij men daartoe rekeue den heer Saavmans Vader. De heer Pijnappel is noch liberaal noch conservatief maar in dependent, volgens hem is er veel te zeggen voor en ook veel tegen de motie, doch hij wil geen kritiek dan over toekomstige zaken, die nog behandeld moeien worden. De heer J.m Verheven heeft oneindig groote sympathie voor bet ministerie en toch zal hij niet alles blindelings goedkeuren. De heer Haffoians meent dat men thans allereerst moet den ken aan de deiensie des lauds. In de zitting der tweede kamer van maandag zijn de algemeene beraadslagingen over de staatsbegrooting voortgezet en hebben de heeren ministers van justitie en van financien, de eerste over de constitutionele kwestie, de andere over de financiële aangelegen heden, langdurig het woord gevoerd. De rede van Jeu minister van jusiitie kan in twee woorden worden gekarakteriseerd: nadere verdediging van het ontbin- dingsrapport op de gronden, daarin en reeds op de voorafge gane discussie over de moue Keuchenius bijgebragt; volhar ding bij de beschuldiging, soms hier of daar ietwat verzacht, dat de vorige kamer hare bevoegdheid te buiten gegaan en getreden was op het gebied der uitvoerende magt en van het praerogatief der kroon, maar toch ten slotte aanprijzende eens gezindheid eu berusting. De minister van financien heeft zijne vroegere beschouwin gen over de financiële aangelegenheden nader toegelicht en ijijne memorie van beantwoording meer in de bijzonderheden tineeugezet tegenover de bedenkingen van de heeren Reinders, Duller* en vau Delden. Hij kan nu nog geen aanvuliingswet op de middelen aanbieden, omdat de omvang der nieuwe uitgaven uog niet met juistheid is op te maken en ook nog niet door de wetgevende magt is vastgesteld. Het tekort, dat met behulp van de aanwezige middelen slechts twee millioen bedraagt, kan des noods gevonden worden door de uitgifte van schatkistbillettenlater zullen meer definitieve voorstellen wor- deu gedaan, maar vooralsnog zeker niet tot nieuwe belastin gen, omdat buitengewone uitgaven voor spoorwegen als ander zins eerder en beter door eene leeniug zouden kunnen worden bestredeu. Zoo lang hij dit vermijden kan, zal dit geschieden, en eerst dan, wanneer de buitengewone behoefte voor defensie als anderzins een meer blijvend karakter zoude erlangen, kon een deel er van door nieuwe belastingen worden gedekt. De lih. Jonckbloet en van Limburg Brouwer hebben nog geant woord en de beweringen der regering in hare onhoudbaarheid op nieuw aangetoond. De algemeene beraadslagingen over de begrooting zijn gisteren in de tweede kamer der staten-generaal weder voort gezet. De heeren van Eek en Godefroi hebben de redevoering van den minister van justitie, op eergisteren uitgesproken, we- derlegd, en zijn, daarbij tevens de hoofdstrekking der rede van den heer Pijnappel bestrijdende, tot de conclusie gekomen, dat als de leer der ministers, ofschoon reeds eeuigerraate gewijzigd, en van de voorstuuders daarvan opgaat, het regt der volksver tegenwoordiging zich zal gaan oplossen in het regt om rede voeringen te houden, zonder meer. Aan den anderen kant hebben de ministers van buiten- en van binnenlandsche zaken, die nog niet aan het debat hadden deel genomen, op hunne beurt de sprekers van eergisteren en van vorige dagen beant woord en hoog opgegeven van hunnen constitutionelen zin. De heer Luyben verschilt wel in de opvatting der motie van de regering, maar zag daarin geen reden om zijn vertrouwen te weigeren. Met dit laatste vereenigden zich de hh. van Nispen en Ziuuicq Bergman. De heer de Roo van Aldewerelt moest zijn vertrouwen ontzeggen behoudens medewerking tot de verbetering van het defensiewezen. De hr. deBrauw heeft de singuliere ontdekking gedaan dat de liberale partij zonder het zelve te we;en, dood is en eene andere partij wel regeren moet. Heden is de hr. Dullert op nieuw aan het woord. De minister van oorlog brengt, als een vervolg op de voorloopige kennisgeving, voorkomende in de Staatscourant van 9 dezer, tot geruststelling van ouders en voogden dien zulks mogt aangaan, te hunner kennis, dat wanneer dit jaar en zelfs in het volgend jaar, geen jongelingen als kadet aan de koninklijke militaire akarlemie mogten worden toegelaten, de admissie in volgende j tren ook op lateren leeftijd zal ge schieden, zoodat de jongelingeu, welke in die jaren het maxi mum van den leeitijti volgens de tegenwoordige voorschriften mogten bereiken, het vooruitzigt op eene plaatsing als kadet niet behoeven op te geven. Het staatsblad n°. 8 behelst het kon. besluit, waarbij het contingent der nationale militie voor de ligting van dezen jare op 11,000 man is vastgesteld, zijnde 10,500 voor de laudmagt en 500 voor de zeemagt. De commissaris des konings in de provincie Zuidholland heeft aan hh, burg. en weth. der gemeenten in die provincie doen toekomen een afdruk van eene missive van den minister van binnenl. zaken van 14 febr., alsmede van die van den heer inspecteur van het geneeskundig staatstoezigt in dit ge west van 13 febr., betreffende maatregelen tot afwering en casu quo tot bestrijding van de cholera-epidemie. Het volgende berigt uit Berlijn, dd. 21 febr., wordt in den Viiiust. Anzeiger medegedeeld „In zijne zitiing van heden heeft het koninklijke lands-ceco- uomie-collegie een gewigtig besluit genomen. Op voorstel van het gewone lid voor YVestfalen, baron v. Schorlemeyer te Alst, is met 41 tegen 3 stemmen het volgende besloten .- „Overwe gende, dat reeds door het ministerie van handel en eeredienst bij het ministerie van builenlandsche zaken nadrukkelijk is aangedrongeu om op Nederland (met het oog op de aldaar heerschende veepest en de onvoldoende maatregelen door de autoriteiten genomen) eeue diplomatieke pressie te oefenen en aldaar met algcheele afsluiting der grenzen te dreigen, zal ook tot den minister van landbouw het verzoek worden gerigt, om te verkrijgen, dat bedoelde algeheele afsluiting voor alle ver keer onmiddellijk worde afgekondigd, wanneer de tegenwoor dige maatregelen niet binnen zeer korten tijd het gewenschte gevolg hebben. „De miuister, zoo vervolgt de berigtgever, verklaarde niet alleeu, dat hij dit voorstel volkomen goedkeurde, maar betuigde zijne blijdschap over het besluit van het collegie, dat aan het ministerie een zeer gewenschten steun zou geven. Men kon er op rekenen, dat de regering, des gevorderd, de daad op de bedreiging zou doen volgen." Men schrijft uit Brakel van 24 febr.: Tot aller blijd schap is het water steeds vallende en het bestaan hebbende gevaar voor doorbraak en inundatie geweken. Ofschoon de brakelsche dwarsdijk op vele plaatsen ter halver breedte is weggeslagen, is hij, dank zij de door het dijksbestuur daartegen aangewende doeltreffende middelen, niet bezweken. Drie inge nieurs van den waterstaat zijn te dezer plaatse geweest, om de meest beschadigde plaatsen aan de dijken in oogenschouw te nemen. Men schrijft uit MeppelDe hier bestaande commissie ter wering van de veeziekte heeft bij gemotiveerd adres aan den burgemeester dezer gemeenten te kennen gegeven, tevens met verzoek, om door tusschenkomst van den commissaris des konings, zulks ter kennis van de hooge regering te brengen, dat het haar gevoelen en dat der meeste landlieden is, om bij het onverhoopt uitbreken der ziekte het vee niet af te ma- keu maar bij strenge afzondering, het te laten doorzieken. Uit Boskoop verneemt men het volgende: Ofschoon het winterweder dikwijls de verzendingen van plantsoen veroor loofde, ging d tariii tot nog toe niet veel om, eensdeels omdat het buitenland, bij de heerschende veeziekte beperkende maatrege len stelt aangaande den invoer, ten anderen omdat het hooge water steeds het vervoer verbood. Behalve dat de tijdsom standigheden niet gunstig zijn voor den handel, liet de weers gesteldheid te wenschen over voor de kweekerij en werd de arbeid door het onophoudelijke nat zeer bemoeyelijkt. Droog, vrie/end winterweder werkt heilzamer, niettegenstaande alles later ontwikkelt, dan dat vroeg bloeijende heesters, zooals nu reeds het geval is, bladeren dragen en knoppen beginnen te vertoonen. Bij den boekhandelaar G. L Funke te Amsterdam, ver scheen dezer dagen de tweede druk van „de kleine Vossen of de Verste rders van ons huiselijk geluk," geschreven door mevr. Beecher Stowe, de beroemde schrijfster van „de Neger hut," en vertaald door S. J. Andriessen. Ofschoon dit werkje, dat de strekking heeft eenige zeer gewone, maar voor het geluk des huisgezins zeer verderfelijke meuscheiijke gebreken te bestrijden, reeds in ruimen kring verspreid, en zijn naam, om zoo te zeggen, reeds gevestigd is (de eerste druk was spoedig uitverkocht), achten wij het niet overbodig, bij het verschijnen van den tweeden <1 ruk, daarop ook van onzen kant de aandacht te vestigen en tot eene algemeene versprei ding ook het onze bij te dragen. Gaarne onderschrijven wij de woorden, elders in eene beoordeeling van het boekje uit gesproken: „YVelligt zal dit geschrift (van Mrs. Beecher Stowe) niet zulk eene sensatie makeu in de lezende wereld als met haren eersteling het geval was, maar dat het even algemeen gelezen, dat het dikwijls herlezen, en dat het gelezene alom in toepassing gebragt zal worden, zie, dat hopen we van ganscher harte." dit te wijten of liever te danken aan het kleine garnizoen te de'.er stede, dat dan ook bijna onopgemerkt blijft. Dat co- raediespel om soldaatje te spelen, waarmede half Nederland op 't oogenblik begeesterd is, wil er hier dan ook tot nu toe maar volstrekt niet in, welligt vreezende voor de logische ge volgtrekking dat zij, die in tijd van vrede reeds met vuur en ijver voor de goede zaak bezield zijn, in oorlogstijd zulks on getwijfeld in dubbele mate behooren te wezen, eu bij gevolg redelijker wijze de allereersten moeten zijn, die op vader Wil- lem's roepstem het zwaard zullen aangorden eu met opoffering van eigen goed en bloed liet dierbaarste eu heiligste regt eens volks, de vrijheid, manmoedig zullen verdedigen, opdat Europa moge zien dat het nederlandsche volk nog genoeg wilskracht eu energie bezit om iets grootsch tot stand te brengen en de ge- schiedrollen, van dezen tijd sprekende, het nageslacht zullen verkondigen „Ook toen waren er nog Trompen en Ruyters." Nieuwe goudlagen zijn ontdekt bij Hastings iu NeJer-Cauada. Te Bucharest is een samenzwering nog iu tyds ontdekt. Nederland zal zich voortaan verheugen iu een oorlogsbudget vau 70 millioen. Op de Mississippi is eeu stoomboot in de lucht gesprongen, waarbij 65 mtuscheu zijn orngekomeu. Zaturdag heeft de pius 32 bisschoppen geprecouiseerd. Marquez heeft de stad Mexico id staat van beleg verklaard. Van 1016 febr. zijn aangetast in Zuid-Holland 1082, in Noord-Holland 203, in Gelderland 13, in l'trecht 425. m Noord-Brabant 8, totaal 1735 runderen. De bronswerkers te Parijs eischen hooger loon, 69 fabrieken staan stil. Het kruidmagazijn te Pau>ilippo bij Napels is in de lucht gesprongen. Het proces van admiraal Persano is uitgesteld tot 26 maart. Het franscbe expeditie corps, dat uit Mexico terugkeert, bedraagt nog 26,900 man. De zwitsersche bondsraad heeft eene leeniug uitgeschreven van zes millioen fr ten behoeve van het militaire wezen. Twee koeijen zijn iu Engeland ziek g. worden in de week van 1016 febr. Te Rima-8zouibuth iu Hongarije is eene panslavistische zamenzwering ontdekt. De franscbe regering beeft den brieven-vaudaal verloochend. De kapitein-generaal Pezutla t, Madrid i' ontslagen. Te Washington heeft de kamer der vertegenwoordigers besloten tot de afschaffing van de belasting op het katoen tegen 1 sept. Zondag is te Pesth in alle kerken Te Deurn gezougeu lu den Alblasserwaard kunnen sommige perceelen wei- en hooiland niet verhui; d worden zelfs tegen het vierde van den vorigen huurprijs Te Alkmaar is een valsch muutbillet en op verschillende plaatsen zijn hetlc m halve valsche guldens aangehouden De cholera is weder to i.eimnde te Keulen. I)e stad Antwerpen zal eene leeniug slu'teu vau 22 lu.ii o fr. De seuaat van dea staat Kansas heeft besloten oui het woord M.vknt.LiJKb te schrappeu uit de kieswet en al/oo aan de vrouwen htt stemregt toe te staan De bredasche kadetteu, sedert January gevaugen, ziju alle elf veroordeeld lot cellulaire gevangenisstraf van twee maanden tot veertien dagen. Geboren 21 Febr. Cornelia, ouders C. A Prins eu A. van der Kint 22. Willeraina, ouders A. Tuiloo en G. J. Jougeueel 23. Cornelia Mana, ouders M. I.ankair en B Versluijs. 24 Cornelia nana ouders C. van den Broek en W. C. Toen. Johanna, ouders G. oor- douw en C. van bchaaik. Hnbertus, ouders M Eugelhuid eu W. er- kerk. 25. Heudrika Johanna cd Gcertroida Margarttha, ouders A. H. Sparnaaij eu C. C. Groeneudaal. Corurlis Pieter, oudcis C P. kerper eu E. van Bovene. 26. Maria Anthouia, ouders G. van Y'uuren en F. Mouchon. Leendert, ouders I. Boulogne en C'. M. Bakker Ovlrliuln 21 Febr. M. van Duiken, huisvr van H. lley, 39 j. 22. B. van Asten, 6 ra. 23 A. Donk, 1 j. 3 in. 25 N M. vau Ommen, 19 j. 10 in. J Biné, 2 j. 3 m. 26. H. Broer, 3 ra. M. B. Lems, 8 m. C. Lorie, 4 w. Getrouwd en Gouda21 February 1867. *m* De ondergeteckende heeft de eer te berichten, dat hij op den eersten Maart aanstaande zijn praktijk wederom hoopf te hervatten. Tevens maakt hij van deze gelegenheid gebruik, om aan allen, die hem bij het ongeluk, dat hem getroffen heeft, biijken van belangstelling hebben gegeven, daarvoor zijnen hartelijken dank te betuigen. Dr. J. G. ROOSEBOOM. Goüda, 27 Febr. 1867. MALZ-GEZONDHEIDS CHOCOLADE-POEDER, namelijk voor zuigelingen in plaats van de .Moedermelk, en voor grootere zwakke kinderen, welke bijzondere versterking behoeven. MALZ-BONBONS en MALZ-SUIKER, uit de fijnste suiker, het beste mout en de gezondheid-bevorderende stoffeu zamengesteld, zijn bij het natte en koude jaargetijde, bij katarrhale borstaandoeniugen, belemmering in de adenihaliugs-or- ganen, hoest, en verkoudheid bijzonder aan te bevelen. Alléén verkrijgbaar bij den Heer J.C van VRËUMIMiEN. Turfmarkt H 224 alhier. Voor WOERDEN wordt een soliede DÉPOTHOUDER gevraagd. Aan vragen franco aan bovenstaand adres.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2