Zondag, 1Ü Maart. ISO». £16. OuitcnlflnïJ. Overzigt. LL MILITIE. NATIONALE BEKENDMAKING. F. met heid nt. i’/10 out- inl. £8 naar >/K Vs Uitgave van A. BRINKMAN. LO op GOUDSCHE COURANT chel- het geval zijn. De v.da April aanstaande, e de voor ah zijn. tters anus, Boot och. che ou- - J. duwe teven ïra. 716 Lange TiendewegD. n°. 60. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is f2,franco ppost2,25 Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS v.n Gouda; Gelet op art. 150 der Wet op de Nationale Militie van den 19n Augustus 1861, (Staatsblad t.°. 7'2); Noodigen de lotelingen, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, uit, om zich daartoe, voor den ln ter plaalsehjke Secretarie aan te melden. Gouda, den 5n Maart 1867. Burgemeester De Secretaris, DROOGLEEVER FORTUIJN. en Wethouders voornoemd De Burgemeester, BERGEN UZENDOORN. De prijs der Advertentien van één tot regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. Londen, 6 Maart. Het lagerhui? heeft gisteren de dis- cnssien over de parlementaire hervorming voortgezet.. De heer Disraeli heeft de beraadslagingen van het kabinet medegedeeld. Lord Cranbourne en sir 11. l’eel hebben de redenen hunner af treding kenbaar gemaakt. Het gouvernement heeft verklaard met de reform-bill te willen staan of vallen. In de zitting van het lagerhuis heeft lord Naas, in ant woord op eene interpellatie des heeren Monsell verklaard, dat het gouvernement een depeche heeft ontvangen, waarin gezegd werd dat de telegraafdraden tussehen Cork en Limmerick waren afgesneden en de spoorweg over eene uitgestrektheid van eeuige mijlen was vernield. Verder weet het gouvernement niet wat er gebeurd is. De aanval op Drogheda is afgeslagen; het aantal oproerlingen wordt begroot op 1000 tot 4000 personen. De gevangenis te Killarney en andere punten bij Dublin zijn aangevallen, doch de opstandelingen zijn teruggeslagen. Er is ook een aanval op Castle Martyr gedaan de ’roepen zijn in betere positie geplaatst zij zijn op alle eventualiteiten voorbereid. De Globe, een gematigd orgaan van de conservatieve rig- ting, verzekert dat de ministers het besluit genomen hebben om het parlement te ontbinden en zich op het oordeel oer kiezers te beroepen, indien de zeer vrijzinnige reformoiii, die zij nu naar hun definitief en eenstemmig besluit zullen indie- nen, door het huis der gemeenten uierd verworpen. Lord Brougham, de grijze staatsman, die door (Je liberale partij in Engeland steeds onder hare sieraden geteh' verklaart zich in de Times voor d« uitbreiding men vrij Het leven is De BURGEMEESTER der Gemeen ie Gouda; Gelezen een besluit van den heer Commissaris des Konings in Zuid-Holland van 26 February 1867 (Prov. blad n°. 37), Vestigt de aandacht der Veehandelaren in deze Gemeente op de omstandigheid, dat in de meeste Gemeenten van de Provincie Groningen, verordeningen zijn vastgesteld, waarin strafbepalingen voorkomen, die hen beletten den handel in persoon aldaar uit te oefenen; zijnde namelijk op straffe van geldboete van f 25.en gevangenisstraf van drie dagen ver boden. dat personen, komende uit eene plaats waar veeziekte (runderpest) heerscht of sedert drie maanden geheerscht heeft, of die »ieh sedert drie maanden bevonden hebben, binnen een van besmetting verdacht verk’aarden kring, een stal, erf of weide binnentreden en tevens daarbij bepaald dat ieder, die eeuig persoon, komende uit eene gemeente waar veeziekte heerscht of sedert drie maanden geheerscht heeft of zich sedert drie maanden bevonden heeft binnen een van besmetting ver dacht vei klaarden kring, op een stal, erf of weide toelaat of daartoe behulpzaam is, gestraft zal worden roet geldboete van ƒ5.tol 25.en gevangenisstraf van een tot drie dagen. En zal deze worden afgekondigd door aanplakking ter plaatse hier gebruikelijk. Gouda, den 6Q Maart 1867. De Burgemeester voornoemd, Vax bergen ijzendoorn. GOUDA, 9 Maart. Het is meer dan twijfelachtig of het engelsche ministerie zijne taak, de parlementshervorming, zal kunnen volbrengen. Drie invloedrijke leden zijn daaraan ontvallen en >.ük aftreden is meermalen het begin van het einde. Ah altijd in Engeland draagt de volksbeweging hare vrucht; de hervorming is zeker geworden en het tegenwoordig torybewind is weinig geschikt om de zaak tot een goed einde te arengen, want het zal om te overwinnen verder moeten gaan, dan de liberalen in het begin eischten en wel ligt tcjh bezwijken. De fransehe regering is te kwader ure overgegaan tot het vervolgen van den heer de Girardin, die niet terugdeinst voor het oppermagtig geweld. Zijne stoute taal brengt de gemoe deren in beweging en kan van groote gevolgen zijn. Het is onmogelijk den geest uit te blusschen van het fransehe volk, dat bij scb'jnbaar gevoellooze onderwerping krachten verzamelt tegen den dag der vergelding. Her duitsche parlement schijnt beter gezind, dan algemeen beweerde. Het is bloot een kwestie van tijd, duitsche volk ontwaakt tot een nieuw leven, en l vrijheid. Ook Oostenrijk ontwaakt maar in een anderen zin. Daar beginnen de rnoeijelpkheden met de bevrediging van Hongarije. Nu zijn de overige stammen ontevreden en be ginnen zich te roeren; Galliciers en Croaten, Moraviers en Tyrolers, Bohemen en het overschot der italiaansche bevolking. De Duitschers zitten het ergst in den drang en het is niet te voorzien waarop dit uitloopeu moet. Vou Beust is een be kwaam man, maar wie is berekend voor zulk eene taak, onder een vorst, die niet weet wat hij wil. In Turkije kon dit laatste ook wel eens sultan begint toe te geven, maar waar zal het einde zijn. Concessien aan Servië, Candia, Egypte, en ais die bevredigd zijn zal het eerst regt beginnen in Thessalie. De zieke man nadert stellig tot een nieuwe c-iais en de engelsche, fransehe en russische doctoren zijn het schijnbaar vrij wel eens, maar dit is niet van harte, elk hunner zou zijne eigene geneeswijze willen volgen, en de zamengekuoeid; recepten leveren een vergiftig mengsel, dat tien patiënt zeer gevaarlijk kan worden. Men zou bijna moeten vermoeden, dat de leugenachtige en verontrustende geruchten, die Nederland in rep en roer bragten niets anders waren dat eene ontijdig ui<gebarsten manoeuvre om onzinnige eischen door te drijven. Alles is weder tot rust gekomen en men agi'eert slechts tot verhooging van ón mogelijke weerbaarheid. Niet dat velen daarin anders dan dwaasheid zien, maar men ontziet het vooroordeel, dat ons als kinderen werd ingestampt, men weet beter en zwijgt, om geen ergernis te geven. Indien nu de tweede kamer maar wijzer is en de welvaart des lands niet opoffert; indien zij gpene ongedekte, nuttelooze verspilling goedkeurt, dan mag het ministerie nog een tijd lang voonsukkelen. Het begint nu goede bewijzen ▼an zijn geest te geven, de reactionaire houding bij de behandeling der eerediensten opent nog menig- j een de oogen. Zij moeien blijven om op dezen weg het volk te doen zien, waar wij heen gaan. Het is een leerschool voor de liberalen, die waarlijk een les noodig hibben. Het gebluf op de miitistetiele meerderheid zal niet lang duren, want de partijen wegen elkander vrij wel op en als wij bevrijd blijven van nationale randjes en geproclameerde kunstennr^eu keert i de liberale meerderheid zeker spoedig terug en wij verlaten de baan der reactie cjj wede* het pad te betredea van den vooruitgang.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 1