Zondag, 17 Maart. 1867. ÖuttenlnnïL it ie. Overzigt. N° SIS. 1. tlS, weren, gen alle eer aan bij den Gouda, GOUDSCHE COURANT 142 45»/i. is het wets- eener verkeert men in zijn uitgekomen, aart. Gebleven koers. 53n/16 76’8/! 17 FT EN ■erzach- n IAAN- VER- rijgbaar 18, Ihier. die de )m voor EN, als te zijn. letters nt. 51’/ia 565/S G. F. A, met eelheid mtant. i462/10 7,o 7o (Mout- tsinl. :an 67 te naar Uitgave van A. BRINKMAN. Lange Tien deze egD. n°. 60. - Deze Courent verschijnt des Donderdags en Zondags.1 In de Stad geschiedt de uitgave des avonds tetvureji. 1 De prijs per drie maanden is ƒ2,franco p. postje2,25-j Advertentiën van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. Ne- L :ping dan krijgsroem wij laten ontwerp, betreffende de drukpers ingediend. ntir.de? waarlijk beschaafde vol- ï)e beer Picard heeft verlof gevraagd I De prijs der Advertentiën van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. Onze minister van binnenlandsche zaken ontving bij de aan neming van zijn budget eene welverdiende hulde voor de hand having van de beginselen der schoolwetin dit hoogst gewigtige punt verdient hij vol vertrouwen zoolang hij deel uitmaakt van het ministerie heeft men, ten aanzien van het onderwijs, niets te vreezen. Zoo is het niet met zijne ambtgenooten, en toch zien w j de aanneming te gemoet van dwaze uitgaven, die in de urt des gevaars blijken zullen vruchteloos te zijn. Naauwelijks is de agitatie aan het bedaren of het blijkt, dat dit te voorbarig was. Allerlei dwaze en ongerijmde geruchten worden op nieuw verspreid om de wapenkoorts te sterken en de budgetten van marine en oorlog door te helpen. Wij verzinnen en wij maken het gevaar; indien wij ons rustig en stil hielden, zou er geen oorzaak bestaan voor eene beduchtheid, die zich schrikbeelden vormt over plannen, die slechts in verbeelding bestaan, derland heeft eene hoogere roej die gaarne aan krijgszuchliger, minder GOUDA, 16 Maart. De feniansche woelingen spoeden ten einde, zij veroorzaken wel onrust, maar zijn weinig gevaarlijk. De reformbill zal het parlement weldra in behandeling nemenhet volk wordt in gedurige agitatie gehouoen door telkens herhaalde meetings. Men beweert dat het ministerie voornemens is tot ontbinding over te gaan als de beginselen van de voorgestelde hervorming worden aangetast en gewijzigd. Ten aanzien der italiaansche verkiezingen het onzeker of zij wel in ministerielen zin gelijk men vrij voorbarig verzekerde. Italië schijnt zich te willen mengen in de oostersche kwestie, het zendt althans weer schepen naar de Levant. Ondanks alle verzekeringen van het tegendeel behoudt deze kwestie een dreigend aanziende be weerde eenstemmigheid van Frankrijk, Engeland en Rusland bepaalt zich voornamelijk bij de poging om den onvermijde- lijken val te vertragen en het geschikte oogenblik af te wachten. In Frankrijk houdt men zich bezig met woordenrijke, niets afdoende interpellation, met weinigafdoende hervormingen,waarbij men kinderachtig bang schijnt om te veel te geven. In Gi- rardin heeft de regering zich een gevaarlijk vijand op den hals gehaald, waartegen geen naaldgeweer iets baten kan, die voor andere vijanden bij millioenen worden gereed gemaakt. Uit Mexico zijn 16,000 fransche soldaten op de terugreis, de ove rigen volgen; Maximiliaan schijnt he*. uiterste te willen be proeven en zoo zullen nog duizenden worden opgeofferd aan onmogelijke grillen de oorlog zal nu eerst met verbittering wordeu gevoerd. De berigten zijn verward en bedriegelijk, de uitkomst vrij zeker en vrij beschamend voor den ontwerper van die betreurenswaardige expeditie. "Von Bismarck weert zich dapper in het noord-duitsche par lement, waar vrij wat verschil van gevoelen bestaat. De geest der pruisische regering is nog weinig gematigd, daar de ver volging tegen Twesten weder wordt voortgezet. De bevrediging van Hongarije zal den strijd en de verwar ring in de overige deelen der oostenrijksche monarchie besten digen, en ook de sultan van concessie tot concessie voortgaande zal eindelijk inzien, dat het onmogelijk is aan alle eischen te voldoen en te komen tot eene duurzame schikking. Het einde schynt te naderen, maar ook beroering en twist tusschen de erfgenamen. Londen, 13 Afaart. Uit New York wordt d.d. 28 febr. per mailstoomboot China het berigt aangebragt, dat Escobedo 190 krijgsgevangenen van de keizerlijke troepen heeft doen fusilleren. Hij heeft wijders bevolen, dat alle vrijwilligers, be hoord hebbende tot het leger van Miramon, een gelijk lot moeten ondergaan. De aangekondigde reform-demonstratie heeft maandag avond, onder aanvoering van den oekenden heer Beales, op het Trafalgar-square plaats gehad Er waren eenige deizende personen op dat plein aanwezig. Ten gevolge van hevigen regen en hagel, zijn de redevoeringen spoediger afgeloopen dan anders waarschijnlijk het geval zou geweest zijn. Ook is het voorstellen van een besluit, de strekking hebbende om het gebruiken van vrijwilligers tot handhaving der orde bij staatkundige bijeenkomsten, te verbieden, tot eene volgende gelegenheid uitgesteld. Het kabinet is thans aldus zamengesteld graaf Derby, eerste lord der schatkistde heer Disraeli, kanselier der schat kist; lord Chelmsford, lord-kanselierde hertog van Marlbo rough, president van den geheimen raadde graaf Malmes bury, lord-geheim-zegelbewaarderde heer H. L. Corry, eerste lord der admiraliteitsir J. Pakington, minister van oorlog de heer Walpole, minister van binnenlandsche zaken lord Stan ley, minister van buitenlandsche zaken; de hertog van Bucking ham, minister van koloniën; de hertog van Richmond, president van den Board of Tradesir Stafford Northcoke, hoofd van het indisch departement; lord John Manners, minister van open bare werken de heer Gathorne Hardy, president van den Poor- law-board, en lord Naas, minister voor de zaken van Ierland. De beweging onder de machinisten en stokers in dienst der spoorwegmaatschappijen begint een ernstiger karakter aan te nemen. De directie van den noord-oostelijken spoorweg heeft de eischen van genoemd personeel afgewezen, ten gevolge waarvan het centraal-comité uit dit personeel met eenparige stemmen heeft besloten, allen te adviseren tot dadelijke indie ning van hun ontslag. Daar de directien der Londen-Brighton- en znidkust-linien op de vertoogen van haar personeel geen antwoord hebben gegeven, hebben die adressanten reeds hun i ontslag aangevraagd, terwijl die van den zuid westelijken spoor weg besloten hebben gezamentlijk hunne werkzaamheden te staken, welk voorbeeld men verwachtte, dat algemeen navol ging zal vinden. Aan de kust tusschen West-Hartlepool en Seaton Carew is dezer dagen geheel toevallig eene massa gouden en zilveren muntstukken en andere kostbare voorwerpen ontdekt; het geld draagt de beeldtenis van Calorus III en IV en het jaartal 1720 tot 1804. Men vermoedt, dat het afkomstig is van een ten jare 1829 gestrand schip; reeds toen ter tijd had men voor 300 aan spaar.oche dollars gevonden. Dublin, 13 Maart. De fenians schijnen snel naar alle kanten uiteen te gaan. Zij komen naar hunne woonplaatsen terug of verlaten het land. Er hebben weer vele arrestatien plaats gehad. Men houdt het er voor dat het met de bewe ging gedaan is. 14 Maart. Vier kanonneerbooten zullen op de rivier Liffey gestationeerd worden. Er worden te Dublin wanorde- lijkheden, bij gelegenheid van het St. Patrick feest te gemoet gezien. Parijs, 13 Maart. Bij het wetgevend ligchaam tot het De beer Picard ken ons vertrouwen rust op hoogere grondslagen en mogten de plannen der boosheid werkelijk bestaan en door eene dui- velsche diplomatie tot rijpheid komen, dan zal geen stoffelijk geweld ons kunnen redden van het verderf uit onregt en ove - magt geboren. iLterpellatle aan de regering, over de inbreuk die ’..et thans aanhangige senafus-consult cp bet algemeen stemregt ^aakt. 14 Maart. De beer Thiers heeft heden in Let wetgevend ligchaam de regering geïnterpelleerd over hare buitu^êjidsclie staatkunde. Hij zeide dat de toestand van Eurpjlaen vfocpl

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 1