EEN WINKELSDIS ötnncnUttïu Gemengde Berigten. 3Uraertentten. Burgerlijke Stand. Marktberigten. Gouda, 14 Maart. Tarwe bragt ruim vorige prijzen op, gerst en haver als ir. de vorige week, uitgezonderd de min dere soorten die tot iets minder prijs werden afgegeven. Tarwe Poolsche per 2400 kilo 450. Roode Kleefs. 440. Zeeuws, per mud 11.— a 13.50. Rogge j 7.50 a 8.40. Gerst winter 7.25 a S.dito zomer 5.60 a 6.50. H.cver ƒ2.80 a 4.90. Boekweit Fransche per 2100 kilo ƒ216. Noordbrabantsche 220 a 232. Bruine boonen 1 2 a 16. Witte boonen 10 a 13. Groene erwten 10 a 12.30. die van Frankrijk ernstig is. De algemeene weening en de uitbreiding, welke men er aan geeft, bewijzen het; Maar men moet dien toestand zonder vrees gadeslaan. Die toestand is veroorzaakt door de valsche denkbeelden, die ten aanzien van de europesche politiek verspreid zijn. Vroeger had de euro- pescbe staatkunde een grondslag van evenwigtde kleine staten werden geëerbiedigd, en daardoor werd de schok tusschen groove staten getemperd. Deze laatste staatkunde, die de grootheid van Frankrijk heeft uitgemaakt, is vervangen door het nieuwe denkbeeld omtrent de nationaliteiten en de groote agglomera- tien van staten, die denzelfden oorsprong en dezelfde taal hebben. Van daar de belangstelling die Polen ingeboezemd beeft en de pogingen om de eenheid van Italië te stichten. De Mouiteur du Soir behelst een uitvoerig artikel, strek kende ten betooge, „dat ten gevolge van het nieuwe plan van legerorganisatie, Frankrijk ouder al de mogendheden van Eu ropa die is, ïu wier land de duur der krijsdienst het meest is verkort, eu welke in dit opzigt, gelijk in alle andere, den minsten last aan de bevolkingen oplegt," 15 Maart. De heer Garnier Pages heeft heden bij de voortzetting der discussien in het wetgevend ligchaam gezegd, dat de staatkunde van den heer Thiers en die van de oude monarchie den invloed van Frankrijk in het buitenland door kracht van wapenen zochten te verkrijgen. Spreker beweerde dat de zedelijke invloed en de invloed der staats-instellingen alleen van duurzamen aard zijn. Berlijn, 13 Maart. In den rijksdag heeft graaf von Bis marck herinnerd aan de oppositie tegen het normaal oorlogs budget, aan het conflict over het pruisisch budget en de re organisatie der armee, waaraan Pruisen zijne overwinuingeu thans heeft te danken, die niet verkregen zouden zijn, wanneer niemand den moed had gehad om de regering tegen de be sluiten der kamer van 1862 te ondersteunen. De hr. Vincke wees op den staat van zaken in het buitenland, ora aan te toonen dat er redenen bestaan ora daarin vertrouwen te stellen, en niet te luisteren naar de redeneringen van particularisten. De schending, van de zijde van Oostenrijk, in het verdrag met Pruisen, door zijne houding omtrent de zaak der volksstemming in de Klbe-hertoguomraen, beeft een oorlog te weeg gebragt, waardoor Duitschlamls bodem van vreemde heerschappij bevrijd bleef. De spreker wilde overigens geen ineensraelting tot een enkelen staat, maar in waarheid een verbond der noord-duitsche staten bevorderen. Voor het ontwerp op de constitutie ver klaarde zieh ook nog de hr. Prosch, uit Mecklenburg, terwijl de hh. Schaffrath, uit Saksen, en Giumbrecht, uit Hanover, er tegen waren. 14 Maart. De poolsche leden van den rijksdag zullen bij de behandeling der afzonderlijke artikelen van de constitutie protest aanteekenen tegen art. regelende het bondsgebied. Op gelijke wijze zullen de deensehgezinde leden en de afge vaardigden van Noord-Sleesvvijk protesteren en bij de verdere verhandelingen van den rijksdag eene passive houding aannemen. In een manifest, door een geheim poolscb comité aan de europesche regeringen gerigt en dat bestemd is om haar in bijzonderheden bekend te maken met de middelen, waardoor bet der russische regering gelukt is de rust te Warschau te herstellen en te handhaven, wordt gezegd, dat sedert den op stand van 1S63, 142,000 Polen deels veroordeeld zijn tot dwang arbeid en tot verbanning naar Siberie, tot deportatie in het Ural gebergte, tot interneering in de meest afgelegen russische provinciën, tot inlijving in de russische dwang-regimenten enz., deels in de gevangenissen bezweken, opgehangen of gefusilleerd zijn. Het getal der laatsten wordt op 1468 opgegeven. Wan neer men deze cijfers nu ook al overdreven acht, dan is het tafereel nog verschrikkelijk genoeg. Weenen, 13 Maart. De ochtendbladen vermelden het beursgerucht, dat de verlofgangers zijn opgeroepen, aangezien op de grenzen van Bosnië en Servie militaire maatregelen, voor- zigtigheidshalve, noodig zijn. 14 Maart. De Debatte meldt, dat de Porte toegtemt iu de ontruiming der servische vestingen, op grond dat de mo gendheden de souvereiniteit van Turkije over Servie hebben gewaarborgd. De avondbladen berigten, dat in den ministerraad beslo ten is om het adres van den landdag van Tyroï niet aan te nemen en den stadhouder v. Toggenburg terug te roepen. Een telegram uit Bucharest meldt, dat prins Karei het nieuwe ministerie heeft bevestigd, doch met uitzoi iVring van den minister van eeredienst, den heer Rozetti, welk? ortefeuïlle thans ad interim is opgedragen aan den heer BratiaiK minister van openbare werken. De ministers hebben gisteren den eed afgelegd en zijn reeds in den senaat verschenen. De praagsche kleederraaker Anton Pust, bekend wegens zijne arrestatie, als verdacht van een aanslag op het leven van keizer Frans Jo/ef te hebben gepleegd, heeft eene actie van schadeloosstelling tegen kapitein Palmer ingesteld, die hem als dader bad aangewezen. 15 Maart. De Neue Freie Presse meldt, dat de land dagen van Bohemen, Moravie en Krain tegen 6 april zijn bij eengeroepen. De rijksraad zal waarschijnlijk op den 23u april bijeenkomen. De Abendpost deelt berigten mede uit Salonica, volgens welke nabij Wolo deii 1,6® februarij tusschen de insurgthtea van Th'Sè&tie en de turksche troepen eene botsing heeft plaats gehad, die ten nadeele der insurgenten afliep. De helleensche benden, ter slerkte van 9DÖ man vonden bij de christelijke be volking van Redina geen hulp en leden bij het klooster Pe- nagia de nederlaag, terwijl het plan der insurgenten tot een inval langs het thessalische grensgebied verijdeld werd. Men zegt dat de heer von Beust en de minister van justitie zich mede naar Ofen zullen begeven. Petersburg, 14 Maart. Het Jouru. de St. Pétersbourg deelt heden de depeches mede door de regering, betreffende de oostersche kwestie in de jaren 1860 en 1861 gewisseld, waarbij de groote mogendheden dringend worden aangemaand om voor eene belangelooze en eendragtige zamenwerking de gevaarlijke conflicten te voorkomeL, welke onfeilbaar moesten voortvloeijen uit de handelwijze der turksche regering jegens de christen bevolking van Turkije. Uit bedoelde depeches blijkt, dat de westersche mogendheden reeds destijds de noodzakelijkheid er kenden van het brengen van wijzigingen in het bestuur; zij veroordeelen de zorgeloosheid en kwade gezindheid van de Porte ten opzigte van bedoelde aangelegenheid en toch bleven de vredelievende, belangelooze pogingen door de russische re gering in het werk gesteld, destijds geheel vruchteloos. Konstantinopel, 15 Maart. De drukperswet is, op grond van redenen van admiuistratieven aard, buiten werking gesteld twee turksche dagbladen zijn reeds geschorst en tegen de beide uitgevers is eene vervolging ingesteld. GOUDA, 16 Maart. De N. Rott. Courant deelde eergisteren een berigt van hier mede, dat den indruk geeft alsof in onze stad eene gebeele bende insluipers bestond. Gelukkig is het aardige berigt zeer overdreven en gebrekkig. Er heeft zich één geval voorgedaan, waarmede de politie zich onmiddellijk heeft bezig gehouden en dat nog altijd opheldering behoeft. De overige vertelsels kan men veilig Op rekening stellen van angstige ontroering, verwekt door de vergroote praatjes over een voorval van lut tele beteekenis. Woensdag zijn in de zitting van de tweede kamer de beraadslagingen over hoofdst. V (binnenl. zaken) der staatsbe- grooting ten einde gebragt en is dit hoofdstuk met 61 tegen 6 stemmen aangenomen. De heer Bichon van IJsselmonde verklaarde vooraf dat hij te leur gesteld was door de ant woorden van den minister in de zaak van het onderwijs, maar dat daarin voor hem geene aanleiding bestond om tegen het hoofdstuk te stemmen. Voorts kwam in behandeling hoofdst. VI (marine). De minister opende die overwegingen met eene rede, waarin hij zich ten doel stelde, vooreerst den indruk weg te nemen van de, gelijk hij betoogde, ongegronde opmerking, in het voorloopig verslag voorkomende, als zouden de vroeger voor het marinewezen toegestane gelden zonder vaste plannen besteed, en nutteloos verloren geraakt zijn. In de tweede plaats beantwoordde hij de in het eindverslag voorkomende be schouwingen. Voornamelijk betroffen deze de vraag of de inrigting der oorlogsmarine bij de wet moest worden vastge steld, tegen welk denkbeeld de minister zich verklaarde. De minister van oorlog behandelde eenige punten tot ons verde- digingswezen betrekkelijk, in zoover dit met de marine in verband stond. Ook verklaarde hij zich tegen eene afsóheiding tusschen het staande leger en de' militie, alsmede tegen eene organisatie van het leger bij de wet, en tegeti een geconcen treerd stelsel van verdediging. De heer Zylker beweerde dat de voorgedragen organisatie op tc kostbaren voet n^as ont worpen; dat onze marine hoofdzakelijk moest dienen om onfce koloniën te verdedigenmaaf 'dhf viitb'reiding van ons zeewezen in Nederland onraadzaam wis. Dé'heèr 's'Jacob zag in de organisatie een dubb'ef bezwaar; vö'ör de toékbmst zbü zij, Zijns inziens, te veel, en voor het tegenwoordige te tveinig opleveren. De héér tie Boo van Alderwerelt trad in eene breedvoerige uiteenzetting zijueï inzigten over dé defensie van ons land, over de kustverdediging en ovêr onze maritirfie strijdmiddelen. Hij deed de vraag of de minister van bordeel was dat de door hem voorgestelde monitors en rhmschépen binnen den tijd waarover de bëgrootfbg loopt, en voor1 de uitgetrokken sommen zouden kunnen worden aangeschaft, en of er bezwaar bestond om een deel van dat materieel hier te lande te doen aanmaken. In de zitting van de tweede kamer van donderdag hebben de hh. de Casembroot, Storm van 's Gravesande, Wintgens, Stieltjes, J. K. van Goltsteöi, van Wassenaar Catwijck en Sfaaymans Vader het defensiewezen besproken. Allen verklaar den zich bereid om hét ministerie te steunen in de verbete ring van de weerbaarheid te land en te water. Sommigen echter wenschen eenige bezwaien opgelost. Aan de leden van de tweede kamer der staten-generaal is rondgedeeld de memorie vau beantwoording op het voor loopig verslag der tweede kamer over het wetsontwerp tot verhooging del- begrooting van uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen, voor 1867, vergezeld van een gewijzigd ont werp Van wet, alsmede het eindverslag over det wetsontwerp. De voorgestelde wijziging strekt om het ouder art. 12 uitge trokken (aanleg van den spoorweg van Groningen naar Meppel) te verhoogen met 300,000 en alzoo nader te bepalen op 500,000. Het totaal dezer begrooting wordt alzoo nader bepaald op 16,100,000, terwijl de middelen ter voorzieuing daarin zuilen bestaan uit het vermoedelijk batig slot vau de dienst 1866 a 6,1C0,000 en de bijdragen tot bestrijding der uitgaven van de dienst 1867, vastgesteld op f 10,000,000. De algemeene discussien over het defensiewezen in het algemeen, en marine in het bijzonder zijn gisteren voortgezet in de zitting van de tweede kamer. Acht nieuwe sprekers hebben het woord gevoerd, vijf daarvan, de hh. Insinger, van der Hucht, Kien, Zinnieq Bergman en Pijnappel, zijn genegen al het gevraagde toe te staan, terwijl de hh. Thorbecke, Fransen v. d. Putte en Dullert reserves maakten en eischten, dat de middelen werden aangewezen voor de uitgaven. De min. van oorlog kwam op tegen elke beschuldiging van kunstmatige agitatie waarover hij in geschil kwam met den heer Fransen v. d. Putte doch dat bleek ontstaan te zijn uit misverstand. Maandag jl. is in de vergadering van de koninklijke akademie van wetenschappen (afd. letterkunde) door den heer Leemans berigt dat het bestuur van Zevenhuizen voorne men is ora op l april e. k. de zeer merkwaardige oude ge schilderde kerkramen van de dorpskerk te verkoopen. Hij hoopte, dat van hooger hand het plegen van zulk een vanda lisme zal belet worden. De amsterdamsche gezondheids-commissie heeft ter open bare keunis gebragt, dat uit een onderzoek, door de beambten voor de keuring van levensmiddelen verligt, van melk in de gemeente verkocht wordende en van 38 melkslijters afkomstig, gebleken is a. dat die melksoorten allen met 1/3 a */2 water waren verdund; b. dat het voor die verdunning gebezigde water in 21 van de 38 gevallen was burgwal water, slecht welwater of schuitwater in meer of min bedorven toestand, hetgeen voor de gezondheid nadeelig te achten is. Men schrijft uit den Alblasserwaard Niettegenstaande de stand van het rivierwater en voortdurende oostelijke winden den afvoer van het polderwater zeer begunstigden, blijft de toe stand van vele polders in dezen waard allertreurigst. Naau- welijks toch doen de zoogenaamde hooge molens het water in de boezems eenige duimen dalen, of het groot aantal polder watermolens vult, in enkele uren, om strijd den boezem tot aan de kruin der boezemkaden. Uren achtereen moet dan weder met het uitmalen van het polderwater gewacht worden, om het even of de gunstigste wind waait of nietZoo ooit, dan blijkt nu ten duidelijkste, dat de hooge molens ten eenenmaie ontoe reikende zijn om den boezem op een behoorlijk maalpeil te houden. Niet te verwonderen is het dan ook, dat hoe langer zoo meer op de daarstelling van een voldoend stoomgemaal wordt gehoopt, te meer daar nu reeds meer nadeel door het polderwater wordt geleden dan een voor die behoeften vereischt wordend stoomgemaal kosten kan. Dat dan eindelijk heeren hoofdingelanden zich de^e zaak eens ernstig aantrekken mogen, door uogmaals met kracht op de daarstelling van een stoom gemaal in den Elshout aan te dringen, zoodra de gelegenheid hun daartoe dienstig isOngetwijfeld zullen de ingelanden daarin ook het bewijs zien der waardeeriDg van het door hen geschonken vertrouwen. Gelijk ook uit enkele andere streken n^ en dan is gemeld, openbaart %\Qhr als feaj voorkeur, de longziekte op de doorge ziekte stallen, waar enkele runderen overbleven. Op een stal, waar van 22 stuks hoornvee acht runderen vau deu veetyphus herstelden, bezweken binnen weinige dagen nog vier dezer laat sten aan de longziekte. Op de parijsche tentoonstelling zullen roode en zwarte, gele en blaauwe mensehen te zien zijn. De bisschop vau Roermond schrijft het be staande kwaad grooteDdeels toe aan de annoozcle vrijmetselaren. Utrecht staat op het punt een badplaats te wordenhet ijzerhoudend water van de stadspomp op het Vreeburg is probaat tegen de orthodoxie De zweedsche eerste kamer blijft volharden hij hare verachtelijke intolerantie. De franschc kroonprins wordt gezegd voortdurend ongemak te hebben aan zijn been. In Engeland wil men de telegraphische depeches verlagen tot drie stuivers. Te Londen zijn zes personen omgekomen bij een brand in Q.nebecstreet. De Thurn- en Taxische algemeene postdirectie zal geheel vervallen met 1 julij. In de eerste dagen van maart heeft te \alentia een hevige orkaan gewoed, waardoor de vrucht hoornen zeer beschadigd zijn. Men denkt te Weenen aan het verpachten van de telegraafdienst. Te Bucharest is maandag jl. een nieuw rniuisterie gevormd. Het itahaansefce eskader in de wateren van Candia wordt versterkt. Hongarije zal aan de oostenrijksche monarchie drie gepaut- serde oorlogschepen ten geschenke geven. De niexicaansche brigade Carillo heeft Juarez verlaten en zich bij de keizerlijken gevoegd Men verwacht dat dit jaar meer dan duizend persouen uit Friesland en Gro ningen verhuizen zullen naar Noord-Amerika. De uitzigten op den oogst zijn in Turkije gnnstig. Met mei verwacht men de voltooijiug van het paardenspoor Haarlem—Amsterdam. Uit Amsterdam is een adres, voorzien van 550 handteekeningen bij de hooge regenug ingezon den tegen het afmaken van ziek en verdacht vee. Meu begint in Mexico de krijgsgevangenen te fusilleren. Men ducht dat het eiland Lesbos geheel zal verzinken en de inwoners worden overgebragt naar bnnrna. Te Munehen zijn in den laatsten tijd vele duel> voorgekomen, sommige piet doodelijkeu afloop. De utrechtsche studenteu hebben de oüiuele serenades afgeschaft. Op Jersey is de cholera geheel geweken, 134 personen zijn aangetast, waarvan er 57 bezweken. Hanoversche offi cieren wordeo aangesteld bij het pruisische leger. Een pruisisch smal deel van vijf bodems is te Marseille aangekomen. Donderdag is plot seling per telegram bevel gezonden aan het 89e regiment oiu te ver trekken naar Ierland. Op het eiland Jersey is voor bet ophaugeu vau een misdadiger het budget belast met 1320. De schu'nlast der europesche staten is sedert 1848 verhoogd met 50pCtvan lo is men gekomen tot 27 duizend millioen gulden In het zuiden van Rusland bestaan onuitputtelijke petroleumbronnen langs den geheelcu kaukasua tot aau de Kaspische zee. Men twijfelt in Engeland aan het. berigt van den dood van den afrikaanschen reiziger Livingstone. GOUDA. Glboren'; 12 Maart. Frits, ouders H. Anker en M. van Dijk. 13. Leendert Hendrik, ouders T. de Bruijn eu W. H. Kwakeuaar. Gerardns, ouders V. W\ D. Schenk en C. F. Herman de Groot. 15. Dirk, ouders D. Schouten en P. Jongeneel. Henriettc, ouders F. van Kreveld en F. L. Cats. Overleden: 12 Maart. P. E. Peeters, 15 m. A. Yogelpoot, 68 j. 13. A. T. J. van Luenen, 22 m. S. van Loon, 2 j. 14. J. Schenk, 3 m. M. de Bruin, huisvrouw van N. vau der Monden, 44 j. T. Dijkman, 72 j. 15. A. E. II. Frinsenberg, 14 m. De handel in varkens en biggen was heden iets leven dige»*. Boter 1.10 a 1.30 per ned. pond. Bevallen van een ZOON C. F. SCHENKHekman de Groot. Gouda, 13 Maart IS67. Heden overleed ons jongste zoontje, ALBERT US THEODORUS JOHANNES, in den ouderdom van bijna twee jaren. P. W. J. van LUENEN. A. van LUENENvan Mastwijk. Gouda, 13 Maart 1S67. TE KOOPop eene der beste standen aan de Markt alhier met ruimen WINKEL, KAMERS, KEU KEN, WEL- en REGENPOMP en ACH TERPLAATS desverkiezende kan men ook overeenkomen over TUIN en WERK PLAATS met uitgang aan het water. Te aanvaarden met 1 Junij of Augustus. Brieven franco onder lett. TTTT aan het Bureau dezer Courant. De ondergeteekeude zieh alhier geves tigd hebbende tot het maken van JA PONNENMANTELS, MAN- TILLES en Linnen Goederen, neemt de vrijheid zich daartoe aau te bevelen, terwijl zij tevens de gelegenheid openstelt tot plaatsing van jonge jufvrou wen ter opleiding in het vak. C. L. OCKENBUKG. Adres den Heer PBOOS ZUIDEKHOEK, Markt.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 3