Öuitenlrtnït. Dtnncnlanb. Gemengde Berigten, Burgerlijke Stand. De minister van Biunenlandsche Zaken, HEEMSKERK. Uitgegeven den negenden Maart 1S67 De minister van Justitie, BORRET. DE MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN, gelet op art, 1 v? i het koninklijk besluit van den 6Q maart 1^67 ("Staatsblad 11), heeft goedgevonden te bepalen in. Xe rekenen van den 20n maart eerstkomende, zijn de be palingen var vengeuoemd koninklijk besluit van toepassing op alle gem* gelegen binnen de lijn van afsluiting, welke is vastgestei 's ministers beschikking van den 7Ü jan. 1807, opgenomen u. de Staatscourant van den Su jan. jl. en gewij zigd b.j besehikkingeu van deu 14n en den 2SQ jan. 1867, opgenomen respectievelijk in de Staatscouranten, van den loa en den 29" jan. jl., alsmede op de volgende buiten de lijn gelegen iTemeenten Zandvoort, Bloemendaal, Bennebroek, Heem stede, Haarlemmermeer, Aalsmeer, Uithoorn, Nieuwer-Amslel, Diemen, Watergraafsmeer, Ouder-Amstel, Weesperkarspel, Muiden, Weesp, Naardèn, Sederhorst den Berg, Anke veen, Korten hoef, 's Graveiand, Bussum, Hilversum, Laren, Blaricum en Huizeu. 2U. Slagtvee, kan de sub 1°. vermelde streek alleen worden in^voerd langs de Hollandsche, Rhijn- en Ceutraalspoorwegeu en aan het sleeuwijksche veer te Gorinchem. De oplading van dat vee op spoortreinen mag buiten de bovenvermelde streek alleen geschieden aan de volgende stations: 1°. van den llollandscheii spoorweg te Amsterdam en te Rotterdam 2°. van deri Rbijnspoorweg te Amsterdam, Rotterdam ea Arnhem ;jo. van den Cent raai spoor weg te Zwolle. Bij dat vervoer moeten de voorwaarden worden in acht ge nomen, in r.ri. 2 van voornoemd koninklijk besluit vastgesteld. Binnen sub 1°. vermelde streek mag slagtvee ook op spoor wegen worden vervoerd op de voorwaarden, aan het slot van het aangehaald art. 2 vermeld. 3°. De beschikkingen opgenomen in de Staatscourant van den 14", 17" en 30° november eu 7" december 1S65, 18/19 februarij, 11, 12 inaart, 12 april en 25 augustus 1866, als mede bijzondere dispensatien, welke in strijd zijn met voornoemd kouinklijk besluit, zijn gedurende den tijd, dat dit besluit op de sub 1 vermelde streek van toepassing is, geschorst, 'sGravenhage, den 9n Maart 1867. HEEMSKERK. Gouda, den 16n Maart 1S87. De Burgemeester voornoemd, Tan BERGEN 1JZENDOORN. Londen, 17 Maart. Verscheidene handelshuizen hebben zich toi de regering gewend met klugten over de maildienst der Peninsular and Oriental Company. Blijkens statistieke be scheiden duurt de reis van Shanghai naar Marseille met deze booten in den regel zeven dagen langer dan met de booten der Messageries Impériales, en volgens hen wettigt dit feit reeds ten volle, dat de cngelsche dienst wijziging en verbete ring behoeft. Het is eene bevreemdende daadzaak dat Engeland, het welk vroeger locomotieven aan de gansche wereld leverde, er thans zelf uit den vreemde trekthet heeft namelijk 60 loco motieven bij den heer Schneider in Frankrijk besteld. 18 Maart. Gisteren, zijnde het feest van den H. Patrick, werden in Ierland en te Liverpool ongeregeldheden van de fenians te gemoet gezien. De militaire overheid had groote maatregelen van voorzorg genomen. De rust bleef echter overal gehandhaafd. Parijs, 16 Maart. De Moniteur meldt uit Yera-Cruz van den 6 maartAlle fransche troepen zijn gereed om zich in te schepen. Generaal Bazaine rekende den 10n te zullen ver trekken, wanneer de laatste fransche soldaat Yera-Cruz zal verlaten hebben. Negen afdeelingen van het wetgevend ligchaam hebben geweigerd verlof te verleenen tot de interpellatie van den hr. Picard over het senatus-consult. In de openbare zitting zijn de discussien over de buitenland- r.che politiek voortgezet. Na eene redevoering van den hr. Latour Dumoulin heeft de minister Rouher het woord opgenomen. 17 Maart. De pakketten der mexicaansche mail zijn door de Juaristen op weg van de hoofdstad naar Vera-Cruz aange houden en verbrand. De depeches van het gouvernement zijn niet verloren gegaan, dewijl zij in duplikaat bestonden. Yolgens berigt van den maarschalk Bazaine hebben de fransche troepen den 5den Mexico verlaten. In de telegraphi- sche depeche werd gesproken van sympatische demonstratien thans zegt men nog slechts dat er geeue kwaadwillige mani festatie plaats had. Ais ten bewijs hoe het regt van vereeniging zal gehand haafd worden, kan dienen dat de heer Say, redacteur van de Déb»ts in het Atheuée eene voorlezing wilde honden over de verfraaiingen van Parijs, maar dit werd op verzoek van den prefect der Seine ver'r'nderd. 18 Maart. In «ie zitting der lamer van afgevaardigden op heden, heeft de heer Favre het woord gevoerd over de bui- tenlandsche politiek der regering. Naar zijne zienswijze had Frankrijk de alliantie tusschen Italië en Pruisen behooren te beletten. De staatkunde van Frankrijk was in den laatsten tijd veel te wankelmoedig. De redevoering van A.uxerre had geen andere beteekenis, dan dat de eenheid van Duitschland aan Frankrijk de Rijnprovinciën zou schenken. Het programma van Frankrijk hield in dat Oostenrijk eene belangrijkrijke positie in Duitschland zou moeten innemen. Dat programma werd opent- lijk geschonden. En nu was hij van gevoelen, dat het eene voor Frankrijk onwaardige staatkuude is, wanneer de regering duldt dat haar programma geschonden wordt. De eerzucht van Priusen kent thans paal noch perken. De oorzaak van zulk een toestand is het gevolg van het stelsel, dat de magt van éénen enkele in de plaats stelde van die der vertegen woordiging. De kamer moet thans hare regten tot op het uiterste handhaven. „Zij moet" zoo besloot de heer Favre „elk denkbeeld van aanhechting van grondgebied van zich werpen maar ik vraag of de annexatie vau Belgie of van Luxemburg zou worden aangenomen indien zij aangeboden werd?" Die vraag verwekte groote sensatie. De zitting duurt voort. Berlijn, 16 Maart. In de zitting van den rijksdag heeft de heer Berlowitz (voormalig miuister van Saksen) het volgende amendement op het ontwerp der bcuds-constitutie voorgesteld: „de leden van den bond verbinden zich om, wanneer zij afstand doen van hunne souvereiuiteits-regten, dit slechts ter gunste van hunne boudsnatien te doen, ten einde te voorkomen dat het buitenland er invloed verkrijgt." Belgie beeft nog niet bepaald geprotesteerd tegen de ne- derlandsche werken tot afdamming der Schelde, alvorens de ingenieurs rapport hebben uiigebragt, maar het heeft de houding van de nederlandsche regering ter kennis van Engeland, Frank rijk en Pruisen gebragi en beschouwt die als onregelmatig. 18 Maart. De rijksdag heeft heden eene zitting gehou den, waarin beraadslaagd is over artikel 1 van de constitutie, handelende over het gebied van den nieuwen bond. I)e poolsche afgevaardigden bragten het "bekende protest ter tafel tegen de inlijving van gedeelten van het poolsche grond gebied bij den noord-duitschen bond. De heer von Bismarck verklaarde in antwoord hierop, dat hei protest niet gerigt was tegen den noord-duitschen bond, maar tegen de eenheid van den pruisischen staat. Het behoorde alzoo bij den pruisischen landdag ingediend te worden en geenszins bij dezen rijksdag. De poolsche afgevaardigden waren bovendien niet door hunne kiezers tot het indienen van het protest gemagtigd, aangezien de meerderheid van de pruisisch- poolsche bevolking met haren tegen woo rdi gen toestand te vreden is, in het bijzonder de boeren, die, als pruisische soldaten, tegen Denemarken en Oostenrijk dapper gestreden hebben. Het is slechts de adel en de geestelijkheid, die in Polen eene agitatie wenschen in het ie ven te houden. Spreker deelde op gezag van officiële rapporten mede, dat de geestelijkheid in Polen ge dreigd heeft, dat zij ieder, die stemmen zou voor een Duitscher, de absolutie onthouden zou. Het is voor de hooge geestelijk heid meer dan tijd, zeide hij, ora haren pligt te doen. Aan de wedergeboorte van Polen valt niet meer te denken het grootste gedeelte van de vroegere bevolking van Polen wil daarvan zelfs niets meer weten. De spreker uitte ten slotte de hoop, dat de poolsche afgevaardigden met Noord-Doit~chlaud hand aan hand zullen gaan. Hierop werd door de deenschgezinde afgevaardigden een protest ingediend tegen de inlijving van Noord-Sleeswijk' by den noord-duitschen bond. De heer v. Bismarck antwoordde hier^, dat alléén de keizer van Oostenrijk, op grond van het gesloten traktaat, het regt heeft om de volksstemming in Noord-Sleeswijk te verlangen. Pruisen zal zijn goed regt handhaven, onverschillig of eenige deensch sprekende Sleeswijkers aan Denemarken dan wel aan Pruisen toebehoren. De grenslinien zullen in het belang vau Truisen worden getrokken. De mogelijkheid moet voorkomen worden dat de Pruisen genoodzaakt zouden zijn de duppeler schansen andermaal te veroveren. Het aan Denemarken af te statie gedeelte van Noord-Sleeswijk zal kleiner zijn dan men dit te Kopenhagen vermoedt. In de allereerste plaats is het onvermijdelijk dat met Oostenrijk eene regeling worde gemaakt ten opzigte van de financiële zijde der kwestie. De noord- duitsche bond kan niet wachten tot dat die regeling haar beslag zal hebben verkregen. De afgevaardigde Schnaps (uit Dresden) stelde daarop voor: „da', de verhouding van Luxemburg en Limburg tot den noord- duitschen bond, in de ontwerp-constitutie zou worden geregeld." De heer von Bismarck antwoordde, dat het hem verheugde op te kunnen komen tegen de door de dagbladen verspreide absurde geruchten en lasterlijke aantijgingen. Nooit heeft Pruisen Holland bedreigd. Vóór de jongste oorlog, uitbrdkhebben er pourparlers plaats gehadop grond dat Luxemburg op de hand Kas van de tegenstanders van Pruisen. Men kwam overeendat het van weerszijde niet tot vijandelijkheden komen zou. Luxem burg wil thans geen deel uitmaken van den noord-duitschen bond Limburg teil dat evenmin. Pruisen zal geen pressie op beiden uitoefenendaar het a aders eene europesche kwestie zou doen opdoemen. In den verderen loop der debatten heeft de heer von Bis marck verklaard, dat hij in geenen deele de vrees deelt, dat Zuid-Dnitschland zich met het buitenland tegen Pruisen zou al- liëren. Na het sluiten van den vrede zijn de betrekkingen van Zuid-Duitschland tot Noord-Duitschland bij een tractaat wederzijds gewaarborgd geworden. Deze laatste mededeeling veroorzaakte groote sensatie. Het amendement Cariowits, betreffende de beperking van het regt van cessie en het benoemen van gezanteu van de zijde der bondsvorsten, werd verworpen. Het artikel der constitutie, betreffende het bondsgebied, werd met groote meerderheid aangenomen. Frankfort, lb Maart. De jongste handelsberigte», die men uit Florence heeft ontvangen, verzekeren dat de onder handelingen over het oostenrijksch-italiaansch handelsverdrag zoo goed vordereö, dat men het sluiten van het verdrag binnen kort te gemoet ziet. Brieven uit Bern deelen mede, dat de vrienden van den minister van financien v. Becke beweren, dat de jongste erediet- operatien van Oostenrijk ten doel hebben om voor zekere on- \oorzieue gebeurlijkheden een ruimen voorraad klinkende munt te hebben. In de zitting der beijersche kamer vau afgevaardigden zijn de adressen vau de arbeiders-vereenigiugen, algemeen steinregt en regtstreeksehe geheime verkiezingen, met groote meerderheid van de hand gewezen. FlorQ3.Ce» XR Maart. Garibaldi h gekozen te Napels, Mant na en Andria GOUDA, 20 Maart. Zevea-en-tachtig leden der hervormde gemeente alhier hebben zich tot den algemeenen kerkenraad gewend met het ver zoek dat de hh. predikanten niet aan de huizen der leden van de gemeente mogen roudgaan om de stemmen op te ne- m$n wie voor of tegen de vrije verkiezing is om predikan ten, ouderlingen en diakenen te benoemen. Zij verzoeken dat die stemming vrij en onbelemmerd zal geschieden Zondag namiddag is uil het voorhuis van den heer m. dr. L. aan de markt ontvreemd een daar opgehangen heeren overjas. Het is echter aan de ijverige nasporingen der zoo weinig talrijke politie gelukt den dader te arresteren. Het was een venter in boekjes, die zich op den weg naar Haas trecht met zijn buit verscholen had in een hooiberg. Mag dit niet strekken ten blijk der activiteit van de meermalen mis kende politie? In de zitting van de tweede kamer van zaturdag hebben de minister van marine en van oorlog geantwoord aan de sprekers van de vorige dagen. De minister van financiën beeft gezegd, dat de middelen voor de buitengewone verhoogingen voor defensie over 1867 aanwezig zijn of kemen. Verschillende sprekers kwamen nader op hunne uitgesproken meening terug. In de zitting van Maandag zijn de algeraeene beraadsla gingen ten einde gebragt en eenige artikelen van het hoofdstuk marine aangenomen. De minister van marine voerde het eerst het woord en erkende dat het vroeger moeijeiijk was eene wettelijke regeling voor te dragen, doch hij bleef bij de meeuing dat ook thans die regeling niet wel doeulyk1 was ea verdedigde zich tegen den heer de Roo. Ook de heer v. d. Hucht kwam op tegen de zieDSwijze van den heer de Roo. Daarna spraken nog de hh. Zylker. Geertsema en Dullert. De heer Dumbar stelde er prijs op, om te midden van de oorlogskoorts en de wapenings-raanie een kalm woord te spreken var geruststelling. Pruisen heeft de duitsche eenheid willen vestigen met uitsluiting van Oostenrijk, daartoe was de annexatie van eenige duitsche landen (de zaak zelve daargela ten) noodig, maar dit mag geen aanlekiing geven tot de ge volgtrekking, dat Duitschland nu ook niet duitsche rijken zou betnoeij«l ijken, Indien dit het geval ware en wij konden op niereand steunen, was dan onze verdediging mogelijk tegen legers die 1 a ll/s millioen soldaten in het veld brengen? Men zij voorzigtig met manifestation, die meer de aandacht uitlokken en tot voorwendsels aanleiding kannen geven daar waar anders geen gedachte er toe aanwezig waa. De beer HaffmaDs meende, dat er geen bezwaar bestond om, waar men het eens was over de hoofdzaak, ook de millioAnen toe te stemmen. Daarna trad de heer Schimmelpeif©ncfc in eene zoo mogelijk nog langere cijfer-groepering dan zaturdag. De algemeene beraadslagingen werden daarop gesioten. Daarna werd een amendement verworpen, en eene discussie gevoerd over het loodswezen tusschen den heer Viruly Yerbrug- gen en den minister. In de zittiug van de tweede kamer van gisteren i3 een amendement van den heer de Roo van Aidcrwerelt, om art. 19 a, aankoop of aanbouw van ijzeren gepantserde schepen enz. met 150,000 te verminderen, verworpen met 38 tegen 29 stemmen. Het artikel is daarop goedgekeurd. Men leest in de N. R. Courant: De fransche minister van staat, de heer Rouher, heeft in de redevoering, door hem zaturdag 11. in het wetgevend lig chaam gehouden, o. a. geantwoord op het beweren van den heer Thiers, dat Pruisen eene uitbreiding tot aan de Zuiderzee zou op het oog hebben. Volgens het officiële zittingverslag heeft de minister daarop letterlijk het volgende geantwoord. HoePruisen zou niet voor eeuwen voldaan zijnZijne grenzen zouden niet gedetermineerd zijn door hei tractaat van Nikolsburg! Het zou tot aau de Zuiderzee willen gaan! „Pruisen, mijne heeren, heeft aan Frankrijk te dien aanzien, de meest stellige waarborgen (les garanties les plus absolues) gegeven. Indien Frankrijk daaraan niet had geloofd, zou het dergelijke ambitien niet hebben geduld. „Frankrijk heeft de gevolgen aangenomen van eer. oorlog, die zijne grenzen en, ik geloof, zijne noodzakelijkheid had. Maar het neemt niet de buitensporige ambitien en de onbe grensde pretentien aan. i;Op den dag dat Pruisen de Zuiderzee zou bedreige.i, zouden Frankrijk en Engeland eene taal doen hooredie i'ruisen zou doen oegrijpent dat de tijd drr dxu^e ambitien voorbij is." Wij naeenen, dat deze categorische verklaringen, door het fransciie gouvernement afgelegd, aliezins in staat zijn om, te genover al de agitatie, welke in den laatsten tijd hier te lande verwekt is met niet té betwijfelen bedoelingen, meerdere ge rustheid aan ons publiek in te boezemen. Tegenover de ge heimzinnige beangstheid van onzen minister van buitenianüscbe zaken en de gejaagdheid, waarmede men in de tweede kamer de defensieplannen zoekt door te drijven, hebben de bovenstaande verklaringen van het fransche gouvernement een groot gcwigt. Men zie voer het overige ook hetgeen heden uit Berlijn wordt gemeld. De beijersche kamer is zeer gunstig gestemd voor de afschaffing der doodstraf. Kossuth beeft den hongaarsrben emigranten geadviseerd om nu uaar huis te gaau. De fenians houden te New-York eene monster meeting. In Spanje heeft men gezorgd, dat alleen ministerii le kan didaten gekozen zijn. De Belgen bestrijden de veeziekte met kracht en volharding. - De israelieten in Servie roepen de bescherming in van Oostenrijk. In het lagerhuis is een amendement aangenomen tot af- I schafting van de lijfstraf bij de armee. De onlangs verbannen Span jaarden mogen naar huis terug keeren. Te Hongkong is 17 januarij een schip met 200,000 pond buskruid in de lucht gesprongen, waarbij, behalve de bemanning, een twintigtal koelies zijn omgekomen. Van 3 tot 9 maart zijn aangetast in Zuid-Holland 935, Noord-Holland 167, Gelderland 5, Utrecht 256, tota») 1363 runderen. Men vertelt te Londen, dat een iersche vloot uit Amerika naar Ierland op weg is. Van 3 tot 9 maart zijn in Engelaud 16 nieuwe gevallen \an ruuderpest op twee boerderijen voorgekomen. Te Muuchen heerscheu de pekken vrij hevig. De koninklijke familie van Portugal heeft te Parijs eene verdieping van een hotel op de Place Yendóme gehuurd voor 1500 fr. daags. Het hoofd der fenians zou met vijf volgelingeu te Parijs dezer dagen uit New-York aangekomen zijn. De zweedsche hoogeschool te Upsaia telt 88 onderwijzers en 1046 studenten. Te Pesth is eene serenade gebragt met 2500 fakkeldragers. GOUDA Geboren*. 15 Maart. Petrus Comelis Leona-dus, ouders H. Huisman en H. van W'ankum. Johannes, ouders IV. N. de Bruijn eu M. Hoog geboren. Antje, ouders J. Annaars eD D. Hagendoorn. 16. Pieter, ouders P. Boot en G. Kunst. Cornelia Maria, ouders C. den Haag en C. van Hofwegen. Pieter, onder H. C. Bongers en J. M. KooleD. Dirkjt, ouders N. van Vliet en M. J. van den Berg. Geertruida, ouders J. J. T. Kerper en J. E. van Eeuwen. Dirk, ouders J. Palsgraaf en A. den Ouden. 18. Agnes Algonda Carolina, ouders C. J. Leiel eu W. J v~ de Pavoordt. Cornelia Jaeoba, ouders A. Mul en J. P. vau der Ivee. Overleden: 15 Maart E. van der Zeeuw. 8 w A. van Heek, 6 d. M. A. vau Vuuren, 17 d 16 IV. de Mol, 14 m 17 T. van Loon', 73 j. J. C. de Mol, huisvr. vau E. Noorderuan, 30 j. J Bloot 2 xa. 18. E. M. Arts, 15 na. i). hoppeudrajer, 2 m. h. vtn Oudeoallen, 57 j.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2