öuitenlani. Ovcrzigt. ES. t >nz. n WEG 3. GOUDSCHE COURANT Z7 naar ment: ag vaa Cantoor t ROLL r 'lauda MAN. rdienste ;eplaatst RD AM. matische t verou- k hem bezoek MUIL- alijke de re- burg Pz. 'z. L, n, 8. )ort (Mout- cents; inl. sr kan 67 terkte naar Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TievdewegD. a°. 60. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. post 2,25 Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, r-notere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. De BURGEMEESTER van Gouda vestigt de aandacht der belanghebbenden op de circulaire van den Heer Minister van binnenlaudsche zaken van den 22“ dezer, opgenotnen in de Staats-Courant van heden, volgens welke vervoer van versch vleesch en vet, in eene hoeveelheid van niet meer dan één nederlandsch pond ook aan anderen dan aan slagters of hunne knechts geoorloofd is. u Gouda, den 23“ Maart 1867. De Burgemeester voornoemd, Van BERGEN IJZENDOORN. mag dan teregt met versmading nederzien op de onmannelijke ex. onvaderlandslievende lafaards, die een hooger adel kennen dan den barbaarschen krijgsroem, die den oorlog onder elke gedaante verafschuwen en geen vaderland begeeren, welks grond zuilen rusten op het geweld. Geheel Europa wapent zich zouden wij alleen wijzer willen zijn dan de overige volken, en zouden wij alleen verstoken blijven van de pret der legerorga- nisatien, der ramschepen, der monitors en der luisterrijke weer- baarheids-grappen De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters - orden berekend plaatsruimte. GOUDA, 23 Maart. Onder grooten toeloop is eindelijk jongstl. maandag de reform bill ingediend bij het parlement, waarvan de bepalingen reeds bekend waren, die eene aanzienlijke uitbreiding van het stem- regt toestaande, vasthouden aan het reeds algemeen afgekeurde beginsel, om aan sommige personen eene dubbele stem te ver zekeren. Op dit punt is het voorstel terstond bestreden door de oppositie en bij de vermoedelijke verwerping zal slechts de keuze zijn tusschen ontbinding of aftreding. In Frankrijk worden veel schoone woorden zonder eenige uitkomst verspild Thiers, Jules Favre en meer anderen hebben voortreffelijk gesproken, maar eene verpletterende meerderheid gaat over tot de orde van den dag. Toch wordt daardoor het volk langzaam votrrttereid, en Napoleon zal zijn prestige verliezen, als hij die woelige Franschen niet op andere wijze weet bezig te houden. Nu eerst vernam men uit den mond van von T"smarck, dat Pruisen geene zorg behoefde te koesteren ov Zuid-Duitsch- iand en onmiddellijk daarna kwamen tractaten aan het licht, reeds in augustus 1866 gesloten, waarbij Beijeren en Baden zich als *t ware onder voogdij stelden van Pruisen. Met de zelfde organisatie zullen die legers staan ouder het opperbevel van den overmagtigeu bondgenoot. Men moet nu wel vermoe den dat Wurtemberg en Hessen niet buiten de zaak zijn. Hier is dan de oorzaak, waarom Pruisen heeft afgezien van zijne eerste barre eischen. Dit vereeuigde en sterke Duitscbland zal den Franschen zeker weinig bevallen, doch anderen gerustheid inboezemen, dat de overmoedige keizer een gematigder toon zal moeten aanslaan. De oostcrsche kwestie rijpt langzamerhand, en het toegeven der porte zal slechts nieuwe eischen doen ontstaan. Grieken land woelt om vergrooting; Oostenrijk is magteloos om den zieken vriend te beschermen Rusland ziet de vervulling zijner wenschen naderen en is rustig en onbaatzuchtig, in het ver trouwen, dat de buit hem niet ontgaan kanwant Engeland is wars geworden van die buitenlandsche bemoeijingen, en Frankrijk zal toch, al ware het met Italië, den onvermijdelijken afloop niet kunnen stremmen. Uil Berlijn en Parijs zijn ons de geruststellende verzekerin gen toegekomen, die onze ministers ook op den sterksten aan drang riet wilden geven. Wij hebben wel een prikkel noodig om de bittere pillen, marine en oorlog, te slikken maar de angst leert wijsheid. Wij weten het reeds volkomen, onze gul den dagen zijn voorbij, de ijzeren eeuw genaaktwij worden weder eene zeemogendheid, wij zullen een sterk leger hebbeu en, wat het voornaamste is, wij zullen een krijgshaftig volk worden. Het is geene gemakkelijke taak een welvarend, weel derig, zachtmoedig en vreedzaam volk te herscheppen in barre, tuwe en wreede oorlogsheldenmaar de zaak wordt bij het regte eind aangevat, eerst moet die rijkdom gedund, die weelde ingekrompen worden als wij maar eerst zoo arm zijn als onze heerlijke voorvaders, dan zullen wij vechten als de Batavie- ten, dan zullen wij heerschen op de zee als vroeger, dan krimpt het trotsche Albior van schrik ineen en onze legerscharen *oeden in het vette land van Pruisen. Onze moedige de Roo London, 21 Maart. In eene meeting van liberale leden uit het lagerhuis is besloten, de tweede lezing der reformbill aan te nemen, wanneer daaruit worden weggelaten de bepa lingen tot toekenning van meer dan ééne stem aan een kiezer en daarentegen aan meer inwonenden, geene hoofden van huis gezinnen zijnde, het stemregt kan worden verleend. Er is berigt ontvangen, dat in den avond van 16 dezer twee turksche stoomschepen in den Piraeus zijn aangekomen, tot surveillance van het grieksche stoomschip Arcadium. Het grieksche gouvernement heeft daartegen geprotesteerd, waarop door den turkseben minister van buitenlandsche zaken is ge antwoord dat Turkije tot zoodanige uitzending van schepen onder de tegenwoordige omstandigheden het regt heeft. 22 Maatt. Stanley heeft in het lagerhuis medegedeeld, dat Frankrijk de Porte heeft geraden Candia aan Griekenland af te staan, maar dat hij niet wist, of Oostenrijk en Rusland dien raad ondersteunden. De tweede lezing van de bill tot afschaffing der kerk belastingen werd eergisteren in het lagerhuis voorgesteld, waarop een scherp debat volgde, met het gevolg dat de tweede lezing werd toegestaan met 263 tegen 187 stemmen. Dc tweede lezing van de bill tot vermindering der kerkbe lastingen werd verworpen met 117 tegen 45 stemmen. Parijs, 21 Maart. De herstemmingen van de kamer van afgevaardigden in Italië zijn niet zoo gunstig voor het mi nisterie uitgevallen als de eerste stemming. In een aantal kies districten zijn mannen van de uiterste linker zijde of van de bewegingspartij, als de generaal Garibaldi en zijn zoon Menotti, tot afgevaardigden verkozen. Van de 468 gekozenen rekent men dat 257 aanhangers der regering zijn en 173 tot de op positie behooren, terwijl de houding van 38 nog twijfelachtig is. Volgens de Opinione zou het ministerie besloten hebb.nde voordragt tot verevening van het onroerend vermogen der kerk in te trekken, waardoor eene oorzaak van verdeeldheid onder de liberale partij zou weggenomen worden. Blijkens een telegram van den admiraal Laroncière uit Vera-Cruz, medegedeeld door den Moniteur, heeft de ontrui ming van Mexico den 16 dezer plaats gehad en is zij zonder eenige stoornis nfgeloopen. Generaal Bazaiue is den 12 uit I Mexico vertrokken. De admiraal zou den 16 met alle sche pen in zee gaan, waartoe bij sedert twee dagen door noorden wind was opgehouden. De Phlégéton bleef er gestationeerd. De gezondheidstoestand was naar wensch. Er waren geene nadere berigten uit de hoofdstad. Men is hier weinig ingenomen met de door Pruisen en twee zuid-duitsche staten gesloten verdragen, en spreekt van een plan der regering om een tolverbond met Nederland, België en Zwitserland tot stand te brengen, ten einde zoodoende een soort van tegenwigt tegen de zoo onverwachte gevolgen van het duitsch tolverbond te verkrijgen. Men verzekert, dat den Constitutionnel is aangezegd, zelfs den naam Luxemburg niet te noemen. Men wil volstrckt eeu eind maken aan geruchten, die men verzekert dat nopif’gron'?1 hebben gehad. De regering heeft haar voornemen om de rtfomsche re geringen tot het overnemen van de pauselijke schuld uit te noodigen, nog niet kenbaar gemaakt. Zij zal eerst dan het ff s

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 1