Umneulunh. Gemengde Berigten. Marktberigten. Burgerlijke Stand. voorstel Joeii, als men te Rome belooft, steeds tegenover Italië een verzoenende staatkunde te volgen. Berlijn 21 Maart. De Provincial Correspondenz zfgt ten a^e 'en van' Prnisens tractaat van alliantie met Beijeren en Batten het volgende: Die tractaten zijn openbaar, gemaakt, nu de redenen voor geheimhouding opgehouden hebben te bestaan. Het is nu zeker, dat de Mamlinie geen grensscheiding is De nationale eenheid en de nationale kracht zijn vaster dan ooit gegrondvest. "Duitschland en Europa zullen hierin een waarborg voor den vrede zien. De rijksraad heeft met eene meerderheid van twee stem- men een amendement verworpen, van den heer Braun, uit Wiesbaden ten dool hebbeude de voornaamste grondregten van "alle bondstaten thans vast te stellen. Daarentegen werd een amendement van den heer Twesten aangenomen, ten doel hebbende het beheer van den bond uit te strekken tot het ■reheeie krijgswezen en de marine. Ook is bepaald, dat bij verschil van gevoelen in den rijksraad over het krijgswezen de stem van den president zal beslissen, wanneer hij zich verklaart voor de handhaving der bestaande militaire inrigtin- gen. Eindelijk werd het geamendeerde vierde artikel dor bondsconstitutie met groote meerderheid aangenomen. Frankfort, 22 Maart. Tot verklaring der houding van Rusland in de oostersche kwestie, is de volgende mede teeliug zeer belangrijk. De Russen van den boogerett stand kan meu in twee grocte staatkundige partijen splitsen de petersburg- sehe (de èuropesche) en de moskousche (de oud-russisehe). Beide zijn het alleen daarin eens, dat zij Rusland uit zijne afgesloten positie willen verlossen en het eenen grooier waterweg voor het wereldverkeer willen openen de Teler- burgers duor den Sond. de Moskeners door den Bosporus en de Dardanelles De Petersburgers willen een europeesch Rusland en een volko men intreden in het europeesch concer. door toee:gening van wesl-europesche beschaving en maa!jchappelijke vormen; zij zijn derhalve tegen het bestrijden der halve maan, omdat zij voorzien dat door de verovering .an Stamhui het zwaartepunt van Rusland verlegd zal worden van Petersburg naar Moskou, en Rusland weder tot eene zuiver oostersche mogendheid zou wordeu vernederd. Tot deze partij behooren de vele buiten landers, nl. aile Duitschers, de meeste hooger beschaafde Russen te Petersburg en in het westen des lands, maar slechts een gedeelte van het russis he hof. Het doel der Moskouers daar entegen is de vernedering van Vetersburg, de meest mogelijke afscheiding van het westen, het bersiel der oostersche adeiheer- schappij en der slavernij van de massa; zij zijn de vijanden van de verdraagzaamheid, bevorderen het uitsluitend orthodoxe geloof en het hoofddoel van al hun streven is de wederop- riming van net dubbel kruis op de Hagia Sophia. Zoo staan iu^ hare s. .atkundigc strekking beide pariijen diametraal tegen over elkander. De regering ziet zich verpligt zooveel moge lijk den middenweg te volgei), en ten gevolge daarvan zijn al hare tegenwoordige maatregelen slechts als maatregelen van voorzorg te beschouwen. Weetien, 21 Maart. Het berigt van het sluiten van de of- en defensive verdragen tusschen Beijeren, Baden en Pruisen is alleronverwachts openbaar geworden. De regering is door die bekendmaking in de hoogste mate verrast. Zij beschouwt die zaak als eene tegen Frankrijk gerigte uittarting. Men her innert zich dat op ïrankrijks uitdrukkelijk en ernstig aandrin gen in het Prager-vrcdesverdr&g eene bepaling w erd opgenomen, welke aan den eventuelen bond der zuid-duitsche staten een oraf hankelijk internationaal bestaan waarborgt. Bijna gelijk tijdig met het sluiten van dit verdrag werden echter de nu bekend gemaakte verdragen blijkbaar niet voor een bepaalden tijd, maar voor een onbegrensdeu duur gesloten. Men ziet hierin eene overdragt der souvereiniteit van Beijeren en Baden aan Pruisen, en met buitengewone spanning worden berigten uit Parijs te gemoet gezien. Pes til, 21 Maart. In de zitting van het lagerhuis zijn de algemeene beraadslagingen voortgezet. Des namiddags is er een ministerraad gehouden. De heer von Beust heeft aan de deputatie uit de burgerij van Ofen verklaard, dat Oostenrijk zich alleen door bevrediging van Hongarije sterk kan maken. Praag, 20 Maart. Bij de verkiezingen voor den nieuwen landdag, iu zoo verre die bekend zijn, zijn alle vorige leden herkozen met bijna algemeene stemmen. Florence, 21 Maart. De Opinione, spiekende van het ge rucht betreflende het opnemen van den heer Ratazzi in het kabinet, zegt dat dit gerucht zijn ontstaan te danken heeft aan de bijeenkomsten, die de heer Ricasoli met den heer Ratazzi heeft gehad, doch waaruit men :ot dus verre nog niets stelligs heeft kunnen afleiden 22 Maart. De koning heeft heden de nieuwe kamer met eenejjtroonrede geopend. Petersburg, 20 laart. De Invalide wijst in een leading- aitikel op de vredelievende gezindheid der russische regering en van het russische volk en zegt, dat het doel der russische politiek geen verovering is, noch bedreiging van Turkije, maar alleen de gelijkstelling der christenen. GOUDA, 23 Maart. De algemeene kerkenraad der hervormde gemeente alhier heeft lift. verzoek der zeven-en-tachtig leden dier kerk, die eene vrij'; en onbelemmerde stemming hadden verzocht, met betrekking tot het benoemen van predikanten, ouderlingen en diakenen, van de hand gewezen want thans gaan predikanten en ouderlingen aaii de huizen der leden rond om de stemmen op te nemen. Men kan nu al berekenen, dat de meerderheid der opge haalde stemmen zijn zal om alles op den ouden voet te houden. Thans is aan den commissaris des konings te kennen ge geven, dat art. 3 van het koninkl. besluit van 6 maart jl., (Staatsbl. n°. 11) in dien zin moet opgevat worden, dat vervoer van vleesch en vet, in eene hoeveelheid van niet meer dan één ned. pond geoorloofd, is, ook aan anderen dan slagters en huüne knechts. In de zitting der tweede kamer van woensdag werden eerst do uiscussien over de marine ten einde gebragt. Zij liepen over pantsering en aanbouw van ijzeren schepen en ten slotte werd liet hoofdstuk aangenomen met 14 tegen 26 stemmen. Na eenige woorden over het onderzoeken van het strafwet boek, werd de behandeling van het budget van oorlog aange vangen door eene uitvoerige rede van den minister, die vasthield aan twee beginselen: geene legerorganisatie bij de wet, geen geconcentreerd defensiestelsel in den zin, dat al dadelijk en voornamelijk het meeste werk zou worden gemaakt van de utrechtsche linie. De heer Stieltjes bepleitte ten krachtigste eene wettelijke legerorganisatie, die echter door den hr. Zinnieq Bergman werd afgeschilderd als een gruwel van ongeregtïgheid. Bij de opening der zitting van donderdag erlangde de hr. Transen van de Putte het woord om tot den minister van binnenl. zaken eenige vragen te rigten. Hij verlangde te wreten of de, in de dagbladen voorkomende, aanbeveling van de on langs opgerigte algemeene ve'.-verzekering-maatschappij door de commissarissen des konings in Zuid- en Noord-Holland met medeweten of op last van den minister is geschied. Zoo ja welke redenen daartoe hebben geleid en welke waarborgen die maatschappij daartoe opleverde. Zoo neen oi de minister dergelijke aanbeveling door ambtenaren goedkeurde. De mi nister van binnenl. zaken antwoordde, dat door of van wege de regering in deze geene aanbeveling is geschied. Wél had den twee commissarissen des koning^, misschien na ingesteld onderzoek, die aaubeveling gedaan, doch de minister had hun zijne zienswijze medegedeeld en van hen nadere ophelderingen verlangd. Daarna werden de algemeene beschouwingen voortgezet over hoofdstuk VIII (dep. van oorlog). De heer Westerhoff zou tegen het hoofdstuk stemmen, omdat hij de aanvragen overdre ven achtte en meende dat de verdediging onzer onafhankelijk heid en zelfstandigheid niet van eene groote zee- of landmagt kan afhangen. De heer van der Maesen achtte de aanvragen over het algemeen te hoog. Zijue verdediging wa9 dat ons ïaud een geconcentreerd stelsel van verdediging moest aanne men. De heer Thorbecke drong nader op regeling bij de wet van het aan te nemen stelsel. Ook voor het legér ware zulk eene regeling wenschelijk. De beer Saaymaus Vader betoogde dat de organisatie der krijgsmagt volgens art. 58 der grondwet tot de attributen der kroon behoort. Dc hr. Storm van's Gra- vensande verklaarde op nieuw de wettelijke vaststelling der le gerorganisatie niet te kunnen goedkeuren. De heer de Boo van Alderwerelt besprak drie punten 1°. de regel-ng vah het krijgswezen te land bij de wet, waartegen hij niet begreep dat bezwaren konden bestaan 2°. de afscheiding van het staand leger van de vrijwilligers, waarbij hij de beschaafde en fatsoen lijke jongelieden aan de militie wilde, verbindenen 3°. de linien van defensie, waarbij het hem leed deed, dat de mede- deelingen van den minister hem voorkwamen het bewijs te le veren dat ons defensie-stelsel door inundatien veel te wenschen overlaat. De heer Stieltjes heeft eenige amendementen op de be grooting van oorlog voorgesteld, bij welker aanneming het eindcijfer der begrooting met 329,000 zou worden vermin derd. De v .schillende voorstellen strekken voornamelijk tot bezuiniging op den grooten staf, tot verbetering der bezoldi ging van de onder-officieren en tot oproeping vap meerdere miliciens van vroegere ligtingen, tot reorganisatie der, verschil lende wapens en tot vermindering van den staf der geuie; tot bezuiniging op het onderhoud van sommige vestingen en tot verhooging van net subsidie aan het invalidenhuis te Leyden. Gisteren zijn de algemeene beraadslagingen over oorlog ein<Je gebragt en de discussisn begonnen over de artikelen. De minister hield vast aan zijn gevoelen, geen organisatie bij de wet, geene afscheiding vau staand leger en militie, geene concentratie van verdediging. Toch gaf hij toe, dat de grond wet geene legerorganisatie verbood, maar ook niet gebood. De heer Haffmaus beweerde echter kortweg dat de Kamer onbe voegd was om in zake de defensie te oordeeleu en de rege ringsvoorstellen te amenderen. Toen hij zich bovendien inliet met de beoordeeiing van de politieke oogmerken der stemmin gen werd hij door den voorzitter te regt gewezen cn tot zwij gen gebragt. De heer Godefroi handhaafde de regten der vertegenwoordiging en de heer Zinnicq Bergman, die voor zijn limburgschen confrater optrad, wekte wel lachlust maar geen overtuiging, liet verdere gedeelte der zitting was gewijd aan de behandeling van eenige amendementen, waarvan de uitslag was1°. Het amendement de Boo op art. 2, om de kosten van het departement te verminderen met 10,000, werd, na bereidverklaring van den minister om op den ook door hem als wenschelijk erkenden weg van bezuiniging en vereenvou diging voort te gaan, door den voorsteller ingetrokken. 2Ö. Het araendement Stieltjes, om den grooten staf met 22,000 te verminderen en het getal generaal-majoors van 7 te bren gen op 3, werd, na herhaalde bestrijding door den min. van oorlog, aangenomen met 35 tegen 31 stemmen. 3°. Het amen dement de Boo, om ook den gen. stuf te verminderen met 30,000, door inkrimpiug van het daarbij behoorend personeel, werd afgestrmd met 39 tegen 29 stemmen, terwijl daarentegen 4°. een arder amendement ven den heer de Roo met 35 tegen 31 stemmen werd aangenomen, strekkende tot vereenvoudiging van de administratie, inkrimping van het getal kledingmaga zijnen, en dus ook vermindering van bet personeel. De strek king van al de voorgestelde amendementen is om bezuiniging aan te brengen op die onderdeden, die er vatbaar voor zijn, zonder dat daartoe aan de waarde van ons krijgswezen schade wordt toegebragt. Z. M. heeft benoemd tot hoogheemraad van het hoog heemraadschap van den Krimpen er waard den heer G. Smits Jz. Men deelt aan het Utr. Dagblad mede: Door onzen gezant te Parijs zijn 5 a 6 koeijen met een stier van het Bretagne-ras aangekocht, ten einde omtrent de vat baarheid dezer beesten voor de veeziekte aan de veeartsenijschool te Utrecht proeven te nemen. Voor het verveer over Botterdam is door den minister van binnenlandsche zaken de noodige dispensatie verleend. De minister van oorlog heeft industriëlen, die genegen ziju om de thans bij het leger in gebruik zijnde geweren, bij partijen van 1000 stuks of meer, te wijzigen tot achterlading naar het stelsel Soider, uitgenoodigd zich met opgave hunner voor waarden, met franco brieven te wenden aan genoemden mi nister. Nadere inlichtingen bij den heer majoor inspecteur der draagbare wapenen te Delft, bij wien ook de modellen ter bezigtiging liggen. De commissaris des kenings in de provincie Zuid-Hol land heeft den 18den dezer aun de burgemeesters der gemeen ten de volgende circulaire gerigt /,Ten vervolge op mijne circulaire (Provinciaal blad n°. 38), heb ik de eer UEd. hierbij te doen toekomen het door UEd. aangevraagd aantal brandijzers, tot merking van het vee, dat van den rundertyphus is hersteld. //Namens den heer minister van binnenl. zaken herhaal ik bij deze de herinnering, aan het slot mijner circulaire (Prov. blad n°. 44), dat deze ijzers met een leeuw uitsluitend bestemd r.ijn voor het merken van ziek of hersteld vee en niet mogen wordeu verwisseld met een S, bestemd voor het merken van slagtvee. z/De minister, door mij in kennis gesteld van de opmer kingen mij door sommigen uwer omtrent deze aangelegenheid gemaakt, verzoekt mij, UEd. mede te deelen, dat Z. Exc. niet voornemens is, zich door allerlei opgezochte bezwaren van de voorgenomen maatregelen te laten terughouden, en ver trouwt, dat UEd. u daaraan even min zal storen. /.In plaats ^an op de regter heup, gelijk in de bijlage mijner eerstgenoemde circulaire was voorgeschreven, kan het merk gesteld worden op de regter bil. Wanneer de veehouders be zwaar maken om dragtige rundereu op die plaats te merken, kan dit geschieden op den regter achterklaauw, waartoe UEd. wordt geraagtigd, den rand van'een der brandijzers te laten afvijlen en die koeijen met den leeuw zonder rand te merken. z/De eed, ten aanzien van herstelde beesten af te leggen, kan zoodanig worden ingerigt, dat hij die zweert verklaart te weten, dat het beest de ziekte heeft gehad. Maakt de vee houder zwarigheid, eene beëedigde (of onbeëedigde) verklaring af te leggen, dan worde het vee niet beschouwd als hersteld en dus niet gemerkt. Dit kan dus geen bezwaar opleveren de eed is juist voor het geval dat de veehouder wel verklaart, dat het vee hersteld is, maar de burgemeester twijfelt. z/De bedoeling is, dat van elke merking een proces-verbaal worde opgemaakt. Dit kan van eiken stal waar aipts bijzon der voorvalt, al zeer kort zijn, terwijl al de op één dag be zochte stallen op hetzelfde vel papier kunnen worden vermeld, Waar eedsaflegging of eenige andere omstandigheid plaats heeft, moet afzoudelijk proces-verbaal worden opgemaakt. ,/De heer minister noodigt UEd. verder ujt, deze taak met den meesten spoed te volbrengen. Wanneer toch het oogenblik zal gekomen zijn, waarop de regering met de onteigening en afmaking een aanvang meent te moeten maken, zal daarmede niet gewacht worden totdat de merking overal is afgeloopen. Het is dus in het belang des veehouders, dat al het herstelde vee in den kortst mogelijken tijd van het merk worde voorzien.* In antwoord op verschillende vragen had de commis saris des konings in Zuid-Holland o. a. medegedeeld, dat het vervoer van ver9ch vleesch en vet alleen vergund was aan slag ters of hunne knechts, doch is dit stellig voorschrift verzacht, als boven vermeld is, en tot één ned. pond toegelaten. De handel in zeevisch krijgt eene toenemende uitgebreid heid. Als voorbeeld hiervan kan dienen, dat 11. maandag te Katwijk 23 schuiten zijn aangezet, waarvan de geheele vangst, met uitzondering van één wagen met visch naar Leyden, voor bet buitenland was bestemd. De eertijds te geef verkrijgbare rog wordt door den buitenlander niet minder geacht dan fijne vischsoorten, en wanneer de rog in strijd met de ho.'Iandsche kieskeurigheid, sterk van smaak is, er dikwijls hooger or*-» geschat. Om de weerbaarheid te versterken, zullen er dit jaar geene kadstten bij de k. m. akadeinie worden toegelaten. Het uoordduitsche parlement wil niets weten van volksvrijheden. De president Johnson zal m over weging nemen het verzoek om aan de feuians de regten te verleeuer van oorlogvoerenden. Uit Australië verwacht meu weldra in Eugelund groote hoeveelheden granen. Te Rouba.x hebben 23''00 wevers prove ongeregeldheden gepleegd door het plunderen en verwoesten van h -s het in brand steken van twee weverijen. Dc italiaansche troepen ondersteunen de Romeiuen in het beteugelen der roo vers. De kite der makers en bijoutier# te Parijs hebben den arbeid gestaakt en men i-t hetzelfde van de 3000 in het gebouw der tentoonstelling gebezigde p- - souen. De australiscbe goudlagen hebben van 1852 tot lb66 15 jaren) opgebragt ruim 364 millioeu gulden. Men beweert dat de toe stand van den frauschen kroonprins verergert. Algtrie wordt ontzet tend geplaagd door de sprinkhanen. In verschillende zwitser?che cautona is de doodstraf geheel in onbruik en wordt dit steeds in langdurige raf- gevangenis veranderd. De Rhone en de Saóne zijn voor de vierde maul van dit jaar buiten hare oevers getreden. De Girardin heett ziju appel ingetrokken. De prinses van Wallis verkeert in ongunstige i toestand. Te Rome worden premien uitgeloofd van 3 of c.'JU ir. voor de uitlevering van een roever of rooverhoufdinan. Te New-York heeft een conflict plaatst gehad tusschen de feuians en de politie. De Mikado is overleden in Japan. Van 10 16 maart zijn in Engeland nangetast 11 runderen. De houders der zuidelijke katoenleening zullen proces voeren tegen de amerikaausche regerii g. Men vreeest te Bu charest ernstige ongeregeldheden. De veeziekte is op nieuw uitgebro ken te Nieuw veen. Gouda, 21 Maart. Tarwe gerst en haver ruim prijshou dend, boekweit merkelijk hooger. Tarwe Poolsche per 2400 kilo ƒ450. Roode Kleefsche 445. Zeeuwsche per mud ƒ11.60 a 13.Rogge 7,60 a 8.25. Gerst 6.25 a 7.85. Haver f 3.60 a 5.25. Boekweit Fransche per 2100 kilo 225. Noordbrabantsche 240. Bruine hoonen 12 a ƒ16. Witte boonen 10 a 13. Groene eru-teu 10.50 a 11 De handel in varkens en biggen w«s heden zeer traag. Boter 1.16 a 1.28 per ned. pond. GOUDA. Geboren: 17 Maart. Gerarda Theodora, ouders J. de Vries en M. Hoogendoorm 18. Wilhelmina Christina, ouders J. Hornis en M. Loeve. 19. Alida Christina, ouders A. de Kouing er. J. Mulder. Johannes, ouders C. La Feber en M. W. bonnen. Huber.us Nico- laas, ouders J. de Gruijl en A. de Rooij. Thomas, ouders G. Wilson en H. Smit. 20. Franciscus Johannes, oudtis B. de Jong en C. Messer. 21. Wilhelmina, ouders C. de Jong en C. de Zeenw. Overleden*. 18 Maart. P. de Jong, wed. J. van Maaren, 78 j. 19. W. M. E. Pinkse, 2 j. 9 m. 20. J. C. Jansen, 40 j. J. No bel, 52 j. 21. E. van Harten, 7 w. 22. J. van dtn IJsel, wed. H. Fink, 75 j. Gehuwd-. 20 Maart. P. Kroon en M. Schouten. J. van Hofwegen en A. C. Morie.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2