ötnnenlanö. Gemengde Berigteii. ADVERTENTIE N. Gcnees-Attesten Pesth, 26 Maart. De keizer is alhier teruggekeerd. Burgerlijke Stand. WALDWOL- artikelen. overigens de regering aan eene vreedzame ontwikkeling van de christen volken iii het oosten geene hinderpalen in den weg zal leggen. De regering neemt niet alleen de verdragen met Zuid- Duitsehland zonder verzet aan, maar het schijnt haar althans voor de hand ernst te zijn met het streven om in het ver- eenigde Duitschland een steunpunt te vinden. De Presse daar entegen vaart hevig tegen Pruisen uit en behandelt de zuid- dnitsche staten met zooveel verachting, dat zij daardoor geenszins aangemoedigd zullen worden om Oostenrijk met genegenheid te behandelen. De Presse raadt een verbond met Frankrijk aan. 26 Maart. De Presse meldt dat lieden een hnndels- tractaat tusschen Oostenrijk en .Nederland is gesloten. In de zitting van het lagerhuis op heden heeft de heer Tiszas eene interpellatie tot de regering gerigt, ten einde te weten te komen, of zij voornemens is een wetsontwerp, betref fende de burgerlijke gelijkstelling der verschillende gezindten in te dienen en de feudale regten, betreffende den eigendom wettelijk te regelen. De minister Eötvös heeft beloofd hierop nader te antwoorden. Florence, 26 Maart. De kamer van afgevaardigden heeft reeds 402 verkiezingen geldig verklaard. Heden avond zullen de afgevaardigden der meerderheid en die der oppositie twee bijeenkomsten houden, waarvan het doel is om te raadplegen over het zamenstellen van het definitief bureau. De kandidaat der meerderheid voor het presidentschap der kamer is de heer Maride kandidaat der oppositie de heer Crispi. Konstantinopel, 25 Maart. liet dagblad van Koustan- tinopel is gemagtigd te verklaren, dat niettegenstaande de rede voering van lord Stanley, in het engelsche lagerhuis gehouden, noch het engelsche, noch het franscbe, noch eenig ander gou- vernemeut aan Turkije heeft voorgesteld om Candia aan Grie kenland af te staan. Het blad voegt er bij, dat de porte nimmer afstand zal doen van een duim gronds, welks bezit haar door het parijsche tractaat van 1S56 verzekerd is. GOUDA, 27 Maart. Bij de tweede kamer is ingekomen een wets-ontwerp houdende voorzieningen omtrent den veetyphus. Dit wets ontwerp strekt ter vervanging van de wet van 15 sept. 1866, waarin leemten waren overgebleven, en van enkele oude wet ten en besluiicn, die daardoor afgeschaft worden en ran welke eenige bepalingen zijn overgenomen. 0»»k is ingekomen een wets-ontwerp, waarbij art. 63 van hoofdstuk der begrooting van het departement van binnen- landsche zaken (ziekte onder het rundvee) van 2 millioen op S millioen wordt gebragt. Blijkens de memorie van toelich ting wil men in de maand april eene krachtige poging doen, om door onteigening en afmaking, de besmette streek te zuiveren. Volgens gemaakte berekeningen zouden er in de eerste week 8000 runderen, zoo zieke als gezonde, moeten onteigend wor den, waarvan de schadeloosstelling ongeveer f 800,000 zal bedragen, in volgende weken zal men een veel kleiner getal runderen behoeven te onteigenen. In het ongunstigste geval rekent de minister dat de schadeloosstellingen niet meer dan l1/» millioen zullen bedragen. iii de zitting der tweede kamer van zaturdag zijn de discussien voortgezet over hoofdstuk VIII. (Departement van oorlog. Op enkele artikelen waren amendementen voorgesteld door de heereu de Itoo van Alderwerelt en Stieltjes, waarvan een siechts op art. 0 (wapen der infanterie), om de uitgetrokken som te verminderen met 13,750, werd aangenomen en al de overige door eene meer of min aanzienlijke meerderheid verworpen. Maandag zijn in de zitting der tweede kamer de discus- sien voortgezet; de amendementen weiden ingetrokken of Ge wijzigd en uitgesteld. De heer Casembroot zal waarschijnlijk Jgen het hoofdstuk stemmen om de aangenomen amendementen, vooral als noo* andere worden aangenomen. Eene woorden wisseling werd gevoerd over de akademie van Breda en eenige mededeelingen gedaan. In het algemeen licnen de discussien verder over technische en strategische bijzonderheden. In de zitting van gister werd de beraadslaging aange vangen met art. 22 en de amendementen daarop voorgesteld. Eerst is verworpen een amendement van den heer Stieltjes tot vermindering van het art. met 5000 (opheffing van het onderhoud der vestingen Nijmegen en Breda) met 44 teen 28 stemmen, doch met 35 tegen 33 stemmen aangenomen een dergelijk amendement betreffende Breda 3000. Eindelijk werd een amendement van den heer de Roo tot vermindering van het art. met ƒ42000 (geneeskundige school) aangenomen met 44 tegen 24 stemmen. Vervolgeus werden nog twee amendemei.' -n na discussie ingetrokken en een ver worpen. Daarna is liet gebeele hoofdstuk oorlog aangenomen met 54 tegen ]4 stemmen. Tegen de hh. Viruly, Zylker, van Eek, Dumbar, van der Mueseu, van Delden, van Blom, van der Linden, Reinders, Wijbenga, Westerboff, Kerstens, Guljé en Moens. De memorie van toelichting, door den minister van binnenl. zaken bij de aanvraag van 2,000,000 voor maat regelen tegen de veeziekte gevoegd, luidt als volgt: Het wekelijks verminderend cijfer van door den veetyphus aangetaste runderen wekt de hoop op, dat weldra het oogen- blik gunstig zal zijn, om eene krachtige poging te doen om door onteigening en afmaking van alle aangetaste koppels vee en daaropvolgende desinfectatie der stallen, de besmette streek te zuiveren. Die maatregelen zijn uit den aard der zaak kostbaar. Niet slechts de onteigeuingskosteu zeiven komen hier in aanmerking, maar ook de bezoldiging van het perso neel, met de uitvoering belast en de kosten der desinfectie. Onmogelijk is eene juiste raming dier kosten te maken, om dat het niet vooraf met zekerheid te bepalen is, hoeveel zal moeten opgeofferd worden. Het voigende wordt slechts als eene gissing opgegeven //Indien men aanneemt, dat in de maand april, wanneer met den maatregel een aanvang dient gemaakt te worden, omdat vóór den weidetijd geene aangetaste runderen mogen overblijven, het ziekeucijter tot ongeveer 800 's weeks zal zijn gedaald, en men veegt daarbij even vele beesten, die nog ziek zijn, dan zouden er in de eerste week te onteigenen zijn 1600 runderen, waarbij gevoegd moeien worden de gezonde beesten, op de be smette stallen aanwezig. Wanneer met elk ziek rund gemiddeld 4 gezonde in aanraking zijn geweest, zouden er 6400 gezonde, maar verdachte runderen moeten worden onteigend, of, met de aangetaste te zamen 8000 runderen. Door elkander kan men rekenen, dat de schadeloosstelling 100 per beest bedraagt; zoodat aan schadeloosstelling in de eerste week ongeveer 800,000 zou moeten worden betaald. Bij behoorlijke zorg voor desin fectie, en indien tegen opgraving van begraven vee gewaakt wordt, mag men verwachten, dat men in de week daarna een veel kleiner getal runderen zal behoeven te onteigenen, en dat dit cijfer telkens kleiner zal worden. In het ongunstigste geval gelooft de minister, dat de schadeloosstellingen niet meer zullen bedragen dan f 1,500,000. Nu en dan zullen zich echter nog sporadische gevallen voordoen, die met kracht moeten worden orderdrukt, even als in den laatsten tijd met goed gevolg in Friesland, Overijssel, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg geschied is. Daarvoor, voor de bezcldig'ng van het personeel, voor de desinfectie en voor andere maatregelen, welke noodi" mogten blijken, zouden dan nog 500,000 overblijven. z/\ an eene becijfering van de daarvoor noodige sommen meent de minister zich te moeten onthouden, omdat die berekening op te onzekere grondslagen moeten rusten. z/Alles wordt voorbereid om de voorgeuomen maatregelen met kracht en spoed te doen uitvoeren gedurende den tijd, dat het kon. besluit van 6 maart 1867 op de besmette streek van toepassing is. \ooraf worden de herstelde runderen van een merk voorzien, ten einde deze voor den veestapel zoo kostbare dieren te kunnen sparen. z/Door versterking van het politie-personeel en van de mili taire magt zal, naar de minister vertrouwt, de volledige uit voering der maatregelen worden verzekerd. //Betoonde de vertegenwoordiging zich onverhoopt huiverig om tot krachtige uitvoeriug der wet van 15 sept. 1866 ook binneu de lijn mede te werken, dan zouden hoogst waarschijn lijk over een langer tijdsverloop niet miudér geldelijke offers moeten worden gebragt, want dan blijft de focus van bcomeiiiug in Zuid-Holland en L trecht op ruime schaal bestaan, en daar het verbod van vervoer, bepaald bij het kon. besluit van 6* maart jl., slechts gedurende weinige weken kon worden behou den, heeft men weder clandestiuen in- en uitvoer te verwach ten, waardoor de gevallen buiten de lijn menigvuldiger zullen vooraomen. Het terugdeinzen voor deze uitgaaf, die de regering de doet l'o«têren dat voldoende zal zijn, zon slechts het nit- zigt openen op voortdunr der veepest. „De toegezegde voordragt tot aanvulling der middelen, die k"6, J <ie wet tot dekking der uitgaven voor de dienst van i zijn toegestaan, zal ook in deze verhooging van uitgaven voorzien." Bij gelegenheid eener uitgebreide vergadering van den arbeidenden stand te Brussel heeft een volksredenaar gezegd- „het is eene veel grootere wreedheid de kinderen uit "de juisgezinnen weg te nemen, om ze gedurende eenige jaren in de kazernes op te sluiten, dan om ze gedurende eenige uren daags aan dezelfde huisgezinnen te ontnemen, om ze te dwingen op de school een onderwijs te genieten, dat oneindig nuttiger is, dan dat in de behandeling van het geweer en van de bajonet. Men schijnt dus in Belgie ook meer voor verpiigt onderwijs, dan voor vermeerdering van het leger gestemd te zijnBij ons heeft het omgekeerde plaats en zal de vo'ksbeurs beiangrijk moeien biceden, om de jeugd met de bajonet te leeren werken, terwijl men het volk opjaagt, om te klagen over betrekkelijk geringe lasten, die het draagt, om zijne jeugd tot nuttige burgers te laten opvoeden. In de Weener Presse wnrdt onder dagteekeoing van 21 dezer gezegd, dat de kwestie aangaande Luxemburg gesteld is, niet reglstreeks tusschen Pruisen en Frankrijk, maar tusschen Frankrijk en Nederland ter eene en tusschen Nederland en Prui sen ter andere zijde. Volgens dat blad waren de onderhan delingen tusschen Frankrijk en Nederland over den afstand van Luxemburg bijna ten einde gebragt, toen graaf von Bismarck er mede bekend werd, waarop hij, naar men verzekert, door een bekwaam uitgevoerden coup er in slaagde om de onder handelingen te doen schorsen. //Volgens onze informatien," voegt de Presse er bij, ,/Zou hij daartoe de aandacht van het nederlandsche gouvernement gevestigd hebben op het feit, dat Pruisen, als wettig opvolger en liquidateur van den duitschen bond in afwachting van de regeling der eischen, die door den bond tot het groothertogelijk gouvernement van Luxem burg zullen gerigt worden aangaande zekere nog niet betaalde bonds-contributien en verschillende fortificatiewerken het regt heeft om eiken maatregel, waarbij Nederlaud ter gunste van een derde over Luxemburg beschikt, te beschouweu als eene schending dezer wettige regten. Deze taktiek zou hare uitwerking gehad en het gouvernement te 's Hage verhinderd hebben zich door toezeggingen jegens het kabinet der Tuile- rien te verbinden." In eene correspondentie uit Berlijn aan de Köln. Zeitung wordt gezegd, dat men in Luxemburg van geen onderhandelin gen over den verkoop schijnt te weten, doch dat van daar melding wordt gemaakt van de aanwezigheid van een fnnschen onder-prefect, die bij de voornaamste kringen iuformatien scheen in te v/innen, om te vernemen, of men zich bij eene algemeene stemming voor Frankrijk of voor Pruisen zou verklaren. De correspondent geeft hierbij als zijn eigen gevoelen te kennen, dat hoewel de hoogere klassen meer tot Frankrijk geneigd zijn, de voordeelen van het daitsche tolverbond toeh te-uitlekkend zijn, om bij de bevolking de schaal niet naar de zijde vnn Duits:hland te doen overslaan. De fabrieken in NijvercTal hebben drnk werk in tegenstelling van de twentsche. Van 10 tot 16 maart zijn aangetast in Zuid-Holland 751, Noord-Holland 25, Utrecht 284, Gelderland 11, Noord-Brabant 5, totaal 1076 runderen. In Portngal houdt men druk vergaderingen tegen vc^rgestelde verhoogde belastingen. Maarschalk Bazaine heelt zich den 12 maart met de laatste fransche troepen ingescheept De italiaanscho troonrede heeft eer gonstigen indruk gemaakt. De oostenrijksche re gering heeft een bongaarsch kroondomein aangekocht. Vele fenians begeven zich naar Amerika. In Nottinghamshire heeft een geweldige brand groote schade aangerigt in eene steenkolenmijn. De koning vau Pruisen wil te Berlijn een nieuwen dom bouwen. In Frankrijk is tegen mei eene nieuwe leening op zigt. Wetenschappelijke onderzoe kingen hebben bewezen dat de chignons meestal bezet zijn met eene menigte vuile en afschuwelijke insecten. De itahaausehe regering be gint met 30 millioeo te bezuinigen. De Noord-Amerikanen willen met kracht een einde maken aan den .>or Brazilië gevoerden oorlog. De bruto inkomsten der atlantische telegrafie bedroegen tot nu toe tien a twaalf duizend gulden daags. Zoudag namiddag is te Ottolaud eeue boerenwoning door brand vernield, waarbij 30 kocijeu en een paard om kwamen. De bronswerkers-grève is te Parijs geëindigd met het toestaan van verhoogd loon. De Kuphraat en de Tiger rijn buiten hnuue oevers getreden cn de telegrafische gemeenschap gestoord j)e vinterschouw— burg is te New-York afgebrand. Nu beginnen Parijs de kleerma kers vtrhooging van loon te vragen. De beijersche kamer heeft het voorstel tot afschaffing der doodstraf aangenomen met 87 tegen 44 stem men. GOUDA. Gfboren 22 Maart. Johanua, ouders W. van der Sloot en A. C' van Genderen. 23. Krijna, ouders C. Verkerk en b. Rabouw. Antonia Petr^nella, ouders H. J. W. Huber en J. Bowls. Nicolaas Gtrhardos, ouders H. M. van Gemert en J. Spruijt. 24 Jacobn« ('hri>taan, ouders W. Zwaaneveld en H. Tuijnenburg. Wilheimina, ouders P kelder en W. Neef. 25 Hendrik, ouders D. de Jong en E. kunst. Jacub Wil lem, ouders L. Both en A. Slingerland. Overleden 21 Maart. J C. Liescu, 7S j. 9 m. 22. G. Borst, 9 m. J. C. de Beu, 16 d. 24. H. van der Wolf, S w. A. Niea— wenbuizen, 14 m. J. van der Brnggen, 10 j. 25. H. L. de F urn, 11 d. P de Jong, 17 j. W. van Ham, 2 j. A. A. Doorns, 2 m. E. N. Puijk, 51 j. I. van Leeuwen, 70 j. DER ZOO ZEER ALOM BEROEMDE SCHMID TSCKE M. H. Daar ik ruim een jaar geleden van Je Schmidtsche Waldwol-Fabiiekaten en Preparaten gebruik gemaakt heb voor hevige schouderpijn en naderhand voor tand- en hoofdpijn, en dezelve van zeer goed gevolg i3 geweest, ook bij meerdere dorpsgenoote~ zoo verzoek ik u, mij die artikelen volgens uwe conditiën ten ver koop te ste' UEd. dienaresse, WissekerkenZeelandIS Februarij 1S65. Wed. H. TAZELAAR. Jicht- en RheumatieklijdersEen onfeilbaar geneesmiddel, tegen alle Jicht- en Rheumatische aandoeningen, zijn de zoo zeer beroemde Schmidtsche Aiiti-Rheuma- i'ische Walrlwrnl-Wattpn u 25 en 50 nt 't nakie. Dennennaalden-Olie a 35 en 70 ct. 't fleschje, en verdere Waldwol-Gezondheids-Kleedingstukken en preparaten volgens prijscourant; de Schmidtsche Waldwol-Artikelen hebben de bijzondere aan dacht der HH. Geneeskundigen getrokken en worden door HEd. in voornoemde gevallen zeer aanbevolenkunnende behalve bovengenoemde nog verschillende gunstige uitkomsten bewijzen. Men gelieve attent te zijn dat gen. Watten van eene bruine kleur zijn en gelijk de overige artikelen bereid uit de versche naalden der Pijn- en Dennenboomen. Verkrijgbaar aan het Hoofd-Depöt bij M. J. C. HAM, te Utrecht. te GOUDA bij Mej. de Wed. BOSMAN, verder te BoskoopJ. GOUDKADE. HazerstcoudeMej. J. GAARKEUKEN. HarmeienW. G. KURVERS. SchoonhovenWed. WOLFF en ZOON. BoelofarendsveenH. NADERMAN. Ou debater, A. BUIJS. WoerdenGeb3. PFENNING. IJsselstein, J. B. MOLLE. OudshoornA. T HOOFT. WoubruggeA. Dfi WILDE. En verdere Depots op de gebruiksaanwijzingen. Aanvraag om DEPÓT bij M. J. C. HAM, Utrecht. Zijn ons de wintermaanden weder ont vloden en opent de lente het schoone vooruitzicht, dat de zon met hare v.r ir- mende stralen een meer aangenan.e stem ming in de gansche natuur zal te weeg brengen; desniettemin zijn er uog velen onzer medemenschen bij wien het koude jaargetijde een ongunstige indruk heeft achtergelaten, zoodat het liefelijke van de lente en zomer door hen met onrerdeeld kan worden genoten, aangezien een pijnlijk gevoel hen telkens tot hunne neerslach tigheid terugroept. Om al die veeltijds moeijelijk te over winnen kwalen achtereenvolgens op te sommen zal wel niet noodig zijn, maar écne daarvan, welke bij verouderiug on dragelijk wordt en zoo ontelbaar vele offers eischt, bestaat onder den naam van rtHl- matiek. Ofschoon hiertegen vele mid delen worden aangewend, verdienen de ABSHAUB BIN'S of ANT1-RH1UMATI- SCIIE WATTEN boven dien dc voor' eur zij ontnemen den lijder binnen korten tijd alle pijnen welke onder Rheumatiek lijn te rangschikken, waardoor men nieuwe levenslust erlangt en kunnen dus de/clve uiet genoeg worden aanbevolen. Verkrijg baar a 30 cent per pakje aan het Hoofa- Dcpot bij A. BliEETVELT Az. te Delft, en verder bij T. A. G. van DETH, Gouda. Wed. BOSMAN, A. PRINS, Zevenhuizen. G. WILHELMUS, Woerden. T. W. DEN LIL, Schoonhoven. Gebs. KAULING, Alphen. J. GOUDKADE, Boskoop. J. H. KELLER, Botterdam, Weste wageustr A. REIJNOORDT, Oostpoort. OTTO HOOGENDIJK, Capeüe a d Uttel.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2