IT Donderdag, 4 April. 523. 1867. Buitenland. ten. I» Bilt. 'ssel. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendetcegD. n°. 60. r GOUDSCHE COURANT naar Ei aar 75’,'. 4 's 18P/S /s 77‘/s MAN. /l6 4 '8 S/U 716 342, ouda, en 3?7< 92Vj 2 AT TEN verzach- nen iSTAAN- sN, VER- srkrijgbaar ERS, alhier. tdag ’stnor- ren ’s mor- agen ’s na- ir kaarten oefent Izakelijk AAN- RGA- Jeu tijd m H eer SORST- Dank- t echter id at een 3ORST- le Borst erladen, Iers aan NBONS voorzien alsmede eds ver- Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden isƒ2,franco p. post 2,25 Advertentiën van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. goedkeuring onder- i in Noord-Amerika wij om ons te verzetten tegen Frankrijk, dat Let waagt onze eer aan te randen. Dat Pruisen onverwijld eene krachtige taal doe hooren op de oorlogzuchtige pogingen var F rank-ijk en zij in de kiem worden verstikt. Het zou zwakheid zijn hier te zwijgen. De woorden, door den koning eenmaal gesproken Geen enkele plek van Du'tschland zal verloren worden, z:j leven in de dankbare herinnering des volks. Indien de koning het volk ten strijde reept, dan zal het als één man ópstaan. De beraadslegingen over de bondsgrond- wet kunnen voor korten tijd worden afgebroken, indien het buitenland ons bedreigt. Laat ons den oorlog niet uitlokken barst hij uit, dan moge Frankrijk de verantwoordelijkheid daarvan dragen. De duitsche en de frau,che natie kunnen nevens elkan der in vrede leven en in welvaart toenemen. Een oorlog tus- schen beide volken zou hun diepe wouden toebrengen. Mogt echter Frankrijk pogingen doen om Duitschlands constituering te vertragen, laat ons dan doen zien, dat Duitschiand werkelijk is vereenigd. Op de interpellatie van deu heer Bennigsen in den mwgd.- duitschen rijksdag, betreffende den verkoop van Luxemburg, ,X. heeft de heer von Bismark het navolgende geantwpprd Maart. te Gebleven j. koers. 16 I 543/8 ver- van Duitschlands den minister-president Lond.Gr., 31 Maart. In h't huis der lords heeft lord Derby erkend, dat de wet, waarbij aan de r. kathol, bisschoppen ver boden is titels van de anglikaansche kerk te ontleenen, nooit in toepassing gebragt, maar in onbruik geraakt was. Evenwel weigerde hij die zaak weder te berde te brengen, maar wilde de wet eenvoudig laten bestaan op den tegenwoordigen voet. Het huis der gemeenten heeft, terugkomende op een vroe ger besluit, zich vereenigd met een voorstel der regering, om de geeselslraf bij het leger voor zekere gevallen en onder ze kere beperkingen nog te laten bestaan. Dat voorstel is met 225 tegen 131 stemmen aangenomen. Uit New-York meldt men dd. 30 maart: Het congres heeft zijne zittingen tot december verdaagd, met bepaling echter dat een genoegzaam aantal leden bijeen blijft, om te kunnen beraadslagen en om tegen 3 julij bijeen te zijn, als wanneer de juridieke commissie rapport zal uitbrengen in de zaak der be schuldiging van den president Johnson. Aan den senaat is een tractaat ter worpen, waarbij Rusland al zijne bezittingen aan de vereenigde staten afstaat. 1 April. Uit Buenos-Ayres wordt dd. 26 febr. berigt, dat de toon der dagbladen en van de bevolking in het alge meen vredelievender is dan vroeger. Verschelde e conferentien hebben plaats gehad tusschen de gezanten der geallieerden en den noord-amerikaanschen gezant. Een amerikaensch stoomschip is naar Paraguay vertrokken, ten einde aan Lopez de grond slagen der vreües-onderhandelingen voor te leggen. In de aigentijnsche republiek heeft eene revolutionaire beweging plaats gehad de algemeene toestand is er onveranderd gebleven, even als die op het tooueel des oorlogs. 2 April. In het lagerhuis heeft Disraeli, in antwoord aan Gladstone, te kennen gegeven, dat hij zal voorstellen de bepaling, betreffende de dubbele stemmen, uit de reformbill te ligten, maar de andere kwestieu ter beslissing van het huis in comité zal overlaten. Parijs, 1 April. De tentoonstelling is heden door den keizer cn de keizerin geopend, die bij hunne verschijning in het gebouw met geestdrift begroet werden. De keizer heeft zich met verschillende leden der jury op de meest welwillende wijze onderhouden. De keizerlijke prins woonde de plegtigheid niet bij. De prijs der Advertentie?. van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Ccut, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend plaatsruimte. wijze onderhouden. Er is eene wending gekomen in de kwestie [omtrent Luxemburg. Men begint thans te zeggen, dat er niets van den afstand komen zal, en dat de zaak is afgestuit op den kwa den wil van Pruisen. Het regent in de dagbladen démenti’s op de telegrammen, die den afstand reeds als een fait accompli hadden voorgesteld. Men brengt de zaak ook in verband met de anti-annexionistische manifestatie van den Moniteur van eergister ochtendhet officiële blad werpt namelijk alle verantwoorde lijkheid van het gouvernement af wegens de artikelen van de Pays, ter gunste eener annexatie van Belgie aan Frankrijk, en men ziet in de verklaring van het officiële blad, dat er bij het gouvernement geen zucht bestaat naar uitbreiding van grond gebied, een ingewikkeld démenti ten aanzien van de luxem- burgsche zaak. Met dat al mag men als zeker aannemen, dat wel degelijk onderhandelingea gevoerd zijn over den afstand van het groothertogdom. Zijn die onderhandelingen door de fransche regering op touw ge^et, en zijn zij niet geslaagd, dan heelt men daarin eene nieuwe nederlaag te zien, door de kei zerlijke politiek geleden. Uit Italië wordt geschreven, dat er ernstig sprake is van eene kabinetsverandering. Ingeval deze tot stand komt, zou er een ministerie optreden uit de linkerzijde en het linker centrum, met de heeren Ratazzi en Crispi aan het hoofd. Van alle kanten komen petitiën in tegen het ontwerp van wet op de legerorganis&tie. Men verzekert, dat de generaal Trochu, die eene brochure in het licht gegeven heeft, waarin hij de voorgestelde reorganisatie bestrijdt, deswege ter verant woording geroepen is, en dat de generaal heeft verklaard, ge reed te zijn om al de gevolgen van hetgeen hij gedaan heeft te dragen. BrUSSOl, 30 Maart. De Indépendance meldt uit Luxem- bung, onder dagteekening van heden het volgende: r/Uit ’s Gravenhage is alhier eene officiële telegrafische dépêche ont vangen waarin het gouvernement van den groot-herto" wordt gemagtigd om op de meest formele wijze de door eenige dag bladen verspreide bewering, betreffende afstand van het groot hertogdom aan Frankrijk tegen te spreken. Er heerscht in Luxemburg eene groote vreugde," Berlijn, 31 Maart. De nationaal-liberale partij heeft be sloten morgen de regering in den rijksdag te interpelleren, of het gerucht, betreffende onderhandelingen van Frankrijk met den groothertog van Luxemburg, betreffende den afstand van dal groothertogdom gegrond is voorts of de regering in staat is om den rijksdag mededeelingen te doen, dat zij, vereenigd met hare duitsche bondgenooten, besloten is om de vereeuigin? van Luxemburg met het overige Duitschiand, en voornamelijk om Pruisens bezettingsregt tegen elk gevaar duurzaam te be veiligen. De interpellatie zal op de eendragt van alle partijen wijzen, om de regering, bij de verdediging van elke afscheuring van etnig deel van Duitschiand, ten krachtigste te ondersteunen. 1 April. In de heden door deu rijksdag gehouden zit ting heeft de president van het buis tot den minister-president de vraag gerigt, of hij bereid was te antwoorden op de in terpellatie door den heer Benningsen aangekondigd. Op het bevestigend antwoord van den heer von Bismarck wordt door den heer Benningsen de volgende interpellatie gedaan Volgens een gerucht loopt Duitschiand gevaar Luxemburg, waaruit duitsche vorsten herkomstig zijn, te verliezen. De rijksdag wenscht te vernemen, welke de houding is der bonds regeringen met betrekking tot deze kwestie. Is hier sprake van Luxemburg, een duitsche bondsvesting van een duitsch grensland met eene wezen tl ijk duitsche bevolking, die er niet aan denkt, om bij de fransche natie te worden ingelijfd spreker leest hierop een brief voor uit Luxemburg, waarin de schrijver eene bede om hulp tot den rijksdag rigt, en zich verheft tegen de bewering, dat onder de 200,000 bewoners van het groot-hertogdom, ter naauwernood 200 personen zijn die duitsch spreken). Met het oog op deze kwestie zwijgt alle partijbelangalle partijen zullen zich ten naauwste eenigen, wanneer het geidt de handhaving integriteit en de ondersteuning van tegen het buitenland. Wij wenschen dat de vrede ongestoord büjve, duchten den oorlog niet, zoodra het noodig bl.jkt te zijn tegen Frankrijk, dat Let waagt onze T>__.-_.-ru eeue -u:.. ;en van F zwakheid

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 1