Binncnlanb. Gemengde Berigten. Vergadering van den Gemeenteraad. De patUiiiding van deu duitschen bood heeft den koning der Nederlanden in zijne volledige souvereiuiteits-regten over Luxemburg gesteld. Tegen de aansluiting aan den noord-duit- «chen bond heerschte weerzin, wegens te hooge militaire lasten ook hcerseht in de hoogste kringen ontevredenheid wegens bet door Pruisen behaald succes. Nederland heeft in eene depeehe in dc maar.d October de ontruiming van de vesting Luxemburg verlangd. Aansezien de redering vreemde vorsten niet in den noord-duitschen'bond aensebte betrokken te zien, zco beeft zij geen pressie op Nederland uitgeoefend. Zij heeft het regt zijn loop gelaten en de teergevoeligheid van Frarkritk ontzien. Pruisen is inderdaad daarbij zoo ver «regaan, als met de handhaving zijner eer mogelijk nas. Pruisen veronderstelt Diet, dat de verkoop reeds tusschen Nederland en Frankrijk gesloten is, doch het kan het tegen deel niet staande houden. Be kwestie is officieel ter sprake gebragt, doordien de koning der Nederlanden zich daarover jegens den pruisischen gezant heeft uitgelaten, ten erode te vernemeu hoe Pruisen het zou opvatten,rindien de koning afstand deed van zijne regten op Luxemburg. Pruisen verklaarde, dat de verantwoordelijkheid daarvan bleef voor rekening van den konrog der Nederlanden, terwijl Prui-en zijnerzijds geene aanleiding had om er zich na der over te verklaren. Pruisen zal rekenschap houden van de zienswijze der mede- onderteekenaars van de verdragen var. 1S39, van die der duit- sche bondgenooten, alsmede van de opentlijk iu den duitschen rijksdag uitgesproken meening. Be door Nederland aangeboden diensten voor de onderhande lingen tusschen Frankrijk en Pruisen zijn van de hand gewezen. Verdere mededeeiingen kunnen uit den aard der zaak niet worden verstrekt. Be regeringen van den noord-duitschen bond hopen dat de regten van Buitschland langs een vredelievenden weg zullen kunnen gehandhaafd w orden en dat ook de goede verstandhou ding met het buitenland zal bewaard blijven. Be president, daarna het woord nemende, constateert, dat hij nit den bijval der leden van den rijksdag meent te mogen opmaken, dat het op de interpellatie gegeven antw oord als be vredigend wordt beschouwd. In de zitting van den rijksdag werden de artt. 3044 van het ontwerp-conslitutie van den noord-duitschen bond, han delende over het tol- en handelswezen en de spoorwegen groo- tendeels volgens het ontwerpen sommige met door de regering goedgekeurde amendementen aangenomen. Florence, 1 April. Be senaat heeft met nagenoeg aige- meene stemmen het ontwerp op de voorloopige financiële iieust en het adres van antwoord op de troonrede aangenomen. GOUDA, 3 April. Z. M heeft benoemd tot militie-commissaris in het 2de militie-district der provincie Zuid-Holland, de gepens. majoor der infanterie L. C. Bodmer. In de zitting van de tweede kamer van zaturdag zijn dc algemeene beschouwingen over de begrooting van het depart, vin financien voortgezet. Onderscheidene leden voerden het woord. De minister van tinancien hield eene uitgebreide rede voering, waarbij hij de verzekering gaf, dat hij in de toekomst de meest mogelijke zuinigheid zou in acht nemen, en tevens gaarne zou voldoen aan het verlangen om eene suppletoire begrooting tot dekking der middeien zoo spoedig mogelijk in te dieuen. Bij de beantwoording der verschillende wenschen kon de minister geen uitzigt geven op de afschaffing der pa tentwet, evenmin als op de afschaffing van het dagbladzegel. De vermindering van het zegel op de iudiscbe dagbladen zou de minister in overweging nemen. Hij gevoelde zich verder niet aangespoord tot herziening van de wet op het personeel en de grondbelasting, en toonde zich verder ongenegen ue zeep belasting af te schaffen. Na langdurige discussie en aanneming van een amendement van den heer Yiruly, met 33 tegen 21- stemmen, tot afwijzing van de verhooging der tractementen vr. i de betaalmeesters, is de gansche begrooting zonder eenige discussie over de onder deden met 44-tegen 10 stemmen aangenomen. Tegen: de hh. Blom, Storm, Moens, Dam, van Blom, Viruly, van de Putte, de Rco, van der Linden, Thurbecke, Brouwer, Zylker, Fokker, Guljc, Jonckbloet en van Delden. Afwezig 15 leden. Bij de tweede kamer ijo maandag de algemeene beraad slagingen over het hoofdstuk „kolouirn" aangevangenachter- eenvc'gens hebben het woord gevoerd de heeren de Brauw, Casem^root, Godefroi, Yiruly, de min. van kolomen, Suelijes, Jonckbloet, Rochussen er. Zylker. In de zitting van gisteren zijn de algemeene beraadsla gingen voortgezet. De heer Jonckbloet kwam op tegen de stellingen, door den heer Rochussen ontwikkeld. Die heer was z. i. maandag m>nder gelukkig geweest in zijn betoog, zoowel voor zich, als voor den minister van koloniën, voor zich zelf, omdat hij had be we; eu te zijn gekomen tot dat conservatisme, dat aan de grens der reactie staat voor den minister, omdat deze onder het patronaat van den heer Rochussen veel meer behoudende beginselen huldigde. Hij kon zijn vertrouwen aan den minister niet schenken. De heer Thorbecke verklaarde tot maandag genegen te zijn geweest met dezen minister op den weg van bedachtzame her vorming mede te weiken, maar dat de raededeeiing van den minister een origunst'gen indruk op hem had gemaakt. Hij noodigde den minister dringend uit die verklaring terug te nemen. De minister van koloniën verklaarde, naar aanleiding der gehouden redevo'. ingeu, dat hii maandag niet heeft willen te keunen geven dat hij het ontwerp nopens de erfpacht, door hem ingediend, introk, maar dat hij aan de kamer wilde over laten of het niet wenschelijk werd, naar aanleiding van het iudisch onderzoek, de behandeling er van te schorseD. Hij had der kamer alleen een raad gegeven, zij kon die opvolgen of niet. De heer van Limburg Brouwer vroeg waarom de indische regering was overgegaan tot een zoo zouderlingen maatregel ais het gedeeltelijk afkondigen van het besluit van 7 nov. jl. De beer Keuchenius besprak de intrekking van het besluit tot het aanleggen van nieuwe kofüjiuinen verder dan 4 palen. Spreker rigtte tot den minister de vraag, of die intrekking is bevolen in overleg met het indisch bestuur. En waarom die intrekking niet openbaar was gemaakt. De heer Moens vroeg of er bezwaren bestonden tegen de voordragt tot benoeming van predikanten in Indie. tl ij besprak voorts de ontwikkeling van den Javaan, die hij zooveel moge lijk op die hoogte wil brengen, die hij bereiken kan. Nadat de heeren Stieltjes en Godefroi nog het woord hadden gevoerd, is de vergadering verdaagd tot beden. Uit het bij de tweede kamer ingekomen regerings-ant- woord op het verslag van het wetsontwerp tot verhooging van de tractementen der inlandsche hoofden op Java, blijkt, dat aan die verhooging zal voorman de uitvaardiging, niet slechts van beperkende regelen, waarnaar het europeesch gezag voortaan dienstpligtigen zal hebben te verstrekken, maar ook van na dere bepalingen tot waarborg, dat de hooiden, behalve de hun krachtens die regelen aan te wijzen inlanders, geene andere pressen. Het vrijwillig eerbetoon van den oosterling aan zijn meerderen biijft gehandhaafd. Plotselinge opheffing der per soonlijke diensten acht de regering onraadzaam en onstaatkun Jig. Wat de vroegere schoising van den tegenwoordigen maat regel betreft, uit de ontvangen regeringsberigten blijkt, dat in geen gedeelte van Java en Madura ernstige gevolgen uit de schorsing werden voorzien. Met de tractemenis-verhooging zal ook eene nieuwe beperking der heerediensten gepaard gaan, terwijl de gouvernemerits-heerediensten, in verband met art. 57 van het rcgeriugs-reglement, zullen moeten worden geregeld. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat de hoofden niet meer gehecht zijn aan het ambtelijk landbezit dan aan het genot der persoonlijke diensten van den inlander. Men leest iu de Goesscbe CourantHet ministerieel orgaan zegt, dat ten gevolge van de verwoestingen door de radikalen aangerigt, het tegenwoordige nationale bewind, dat zoo gaarne alle regtm itige wenschen bevredigen zou, ook bet hoogst noodzakelijke uit geldgebrek moet nalateu. Het orgaan <ler ministers zegt dit, naar aanleiding van eene klagt over de weinige zorg, die tot verbetering van onze zeehavens wordt aangeweud. Maar, dus vragen wij, hoe kan een bewind, dat zoo vele miliioeneu durft vragen voor wapenen, vestingen, enz., zich beroepen op geldgebrek, als het er op aan komt, ora de handen aan het werk te slaan tot verbetering van dat alles, waardoor alleen het nationaal vermogen kan bewaard en versterkt worden. Men late slechts de handen kw ijnen en belemmerd worden, dan zullen die millioenen voor oorlogs- uitgaven er wel gemakkelijk komen. Maar 't is waar, de heer Rochussen zou dat, uitgaven van weelde noemen, in tegen stelling van die welke nu een kleine staat doet, om zich op een voet van verdediging te stellen, die uitmuntend zijn zou ais het geen kleine staat was. De Staats-Courant meldt het volgende: „Namens de luxemburgsche kanselarij zijn wij verzocht, ten stelligste de tijding tegen te spreken, dat een afstand van het groot-hertogdom zou hebbeu plaats gevonden, en te doen op merken, dat van en dergelijken afstand slechts dan sprake zou kunnen zijn, nadat ook de onmiddellijk bij de zaak betrokken groote mogendheden zich dienaangaande verstaan hadden." Uit Luxemburg berigt men "dd. 31 maart: Talrijke plak katen met de woorden leve Napoleon leve Frankrijk zijn verspreid. Het alhier in garnizoen liggende regiment Nassauers is aangespoord geworden om geweldadigheden tegen de Prui sen te plegen. Be gouverneur heeft dientengevolge ernstige vermaningen tot de autoriteiten gerigt. Men schrijft uit Luxemburg van gisteren de onderhan delingen over den afstand duren voort. De minister Toruaco is per telegraaf naar 's Gravenhage ontboden. Men mtldt aan de Aruhemsche Courant uit 's Graven hage dd. 31 maart „Zoo er volgeus een mijner vroegere berigten kwestie geweest moge zijn van kredietwetten, omdat het bijna onmogelijk was om bij tijds, dat wil zeggen vóór 1 mei, de begrootingswet ten aangenomen te doen zien door de eerste kamer, zoo moet ik nu de verzekering geven, dat die profetie niet zal verwe zenlijkt worden, want reeds deze week wil de tweede kamer naar huis en alles wat maar voor afdoening vatbaar is, afdoen. Minder gewaagd is eene tweede profetie, die ik thans de vrij heid neem u mede te deelen. De wet op de schutterijen, waarmede de regering zulk een haast gemaakt heeft, en die bepaald met 1 mei ;n werking zou moeten kernen, zal men vóór het reces onmogelijk kunnen behandelen. Gisteren avond is eerst de memorie van beantwoording ter perse gezonden, en wel met eene nota van wijzigingen van de wet, naar aanlei ding van het voorloopig verslag, van zes pagina druks. Het is wel niet denkbaar, dat zulk eene belangrijke wet, en vooral mi ze zoo veel wijzigingen schijnt ondergaan te hebben, ouder den hamer van den president zal verdwijnen, even als men nu voornemens schijnt de koloniale kwestie en alles wat nog voor de deur staat te laten afhameren. Tevens kan ik de ver zekering geven, dat men over 't algemeen niet verlangt naar een nieuw debat over militaire zaken, dat onvermijdelijk zou zijn wanneer nog vóór mei de schutterijwet moest behandeld worden. „Daar men nu ook bezig is aan het departement van oorlog om eene wettelijke regeling van de verhouding der scherp- schutters-vereenigingen tot het leger in het leven te roepen, is het weiligt ook weuschelijker, dat men de zaak van de gewone schutters te gelijk met die van de scherpschutters bij de wet gevende magt behandelt." Men meldt uit de residentie aan de Arnh. Cour.: Onder de verschillende voorschriften van de grondwet, waar aan tot nu toe niet is voldaan, behoort ook de wettelijke re geling van den waterstaat; eindelijk zal daaraan voor een ge deelte voldaan worden, want naer ik verneem, wordt de laatste hand gelegd aan eene wet op het bouwen langs dijken, die nog in den loop dezer zitting zal aangebodeu worden. Het is wel geen groot product van een vijftienjarigen arbeid, die naar ik vernomen heb nau dit onderwerp besteed is, maar altijd toch iets. Men verneemt, dat in verhand met de spoedig aanstaande opening van de verbindingslijn HaarlemAlkmaar, de zomer dienst op den hollandschen spoorweg eene groote uitbreiding zal verkrijgen, zeer ten gerieve der reizigers. Vier malen daags zullen, behalve de raarkttreinen, doorloopende treinen gelegen heid geven om van het Nieuwediep in twee en een half uur naar Amsterdam, en in ruim vier uur naar Rotterdam te reizen en evenzoo ook naar het Nieuwediep. Tusschen Amsterdam en Rotterdam zullen, behalve de vele lokaaltreinen, in plaats van zes nu zeven doorloopende ireinen komen, en die zevende zeker ten algemeenen genoegp, zijnde avond-sneltreinen, waardoor men nog in den laten avond van 's Gravenhage, Amsterdam en Rot terdam zal kunnen vertrekken. Men scbiijft uit den Alblasserwaard dd. 30 maart: De belangrijke partijen hennep, die in den loop dezer maand door commissiekooper3 tegen 17 a 18 de 50 ned. werden opgekocht, zijn in de afgeloopen week voor het grootste ge deelte afgeleverd. Naar inen zegt, moeten in de binnendorpen ^an dezen waard nog vele partijen voorhanden zijn, en hoopt men op eene stijgende markt voor dit artikel. De Aruhemsche Courant meldt het volgende Meermalen gaven wij een staaltje van de bekwaamheid in het schrijven enz. van sommige rijksveldwachters, dat, hoewel voor hen een noodzakelijk- vereischte, evenwel nog niets heeft bij hetgeen wij thans willen mededeelen. Het geldt thans een verslag eener plaatselijke schoolcommissie, ingediend aan den raad eener plattelands-gemeente, en nog wel van jongen datum. Het verslag omtrent het onderwijs is letterlijk van den vol genden inhou 1 a. Lezen Gaat vrij wel, en worde de verstands vermoogens der Kinderen ontwikkelt, door het gelezene goed verstaanbaar te maken. h. Schrijven Moeten wij onze bijzondere goed kenring geven, vooral bij de meer gevorderde leerlingen waaren er vele, die eene beste hand van schrijven hadden. c. Rekenen Gaat ook in aanmerking genomen bet ongere gelde schoolgaan der kinderen zeer goed. d. Vormleer Hierin wordt weinig onderwijs gegeven. e. Nederl. taai. Het onderwijs bepaalde zich hoofd zakelijk in het ontleden en verbeteren van foutive volzinnen, en op stellen. Ad. kunde Wordt ook onderwijs gegeven, vooral op de kaarten, en gave de leerlingen vooral in de Buurtschool blijken van bekwaamheid. ff. Geschiedenis Ook dit was naar onze wenseh, en het gaf ons genoegen dat in de Buurtschool de Jeugdige Harten be kend werden gemaakt met de kennis van hunne Hemeische Meester. h. Kd. Natuur Ook hierin werd behoorlijk onderrigt ge geven. i. Zingen Werdt in de Buurtschool weinig, in de Dorp- school nies gedaan. Zulk eene schoolcommissie en vooral de verslaggever behoort zeker wel onder de bevoegde beoordeelaars Dat rijksveldwachters worden benoemd, die bijna niet lezen en schrijven kunnen, is gewis in den iegenwoordigen tijd jam mer, maar hoe men zulke personen tot leden eener schoolcom missie kan benoemen, is onbegrijpelijk en boven ons begrip. Iu de met 23 Maart geëiudigde week zijn in Engeland geene gevallen van runderpest voorgekomen. Het amerik. congres heeft 250 duizend golden toegekend aan een invonpr van New-York voor het vervaardigen eener machine, die tegelijk postzegels onbruikbaar maakt en brieven van het vereischte postmerk voorziet. Bismarck heeft den nlgemeenen toestand van Europa zeer gevaarlijk genoemd Het romeiosche minis terie is gewijzigd. De or.derkouiug van Egypte heeft verlof van de porte bekomen ora geld te doen slaan. Rusland heeft zijue amerik. bezittingen afgestaan aan de unie. De gewezen gouverneur van .Tamara is vrijgesproken door de regtbank. Engeland zal ter gunste der Servische israelieten vriendschappelijk bemiddelen. In Spanje zijn oen aantal nieuwe senatoren benoemd De fransche senaat beeft tij de discussie over de onderwijswet blijk gegeven van middeleeuw fclu a en van slaafschen geest De banken van Bombay en Bengali worden zamen- gesmoltcn tot ééne bank voor geheel britsch Indie met ren kapitaal van 120 millioen gulden De hongaarsc'ne tweede kamer heeft het claborant der 67, d. i. de schikking met Oostenrijk, goedgekeurd. Het aftreden van Walewski wordt de triomf der reactie genoemd. tra-Cru/ is in staat van beleg verklaard. De unie betaalt zeventien en ecu half mil lioen gulden voor ue russische bezittingen. Maarschalk Bazaiue is te Havana aan wal gestapt Donderdag jl. heeft te Napels eeue aard beving plaats gebed. Te Autwerpen is brand ontstaan in kelders, waar petroleum geborgen wa doch spoedig bedwoDgen. Van 17 tot 23 maart zijn aangetast in Zuid-Holland 837, Utrecht 124, Noord-H dland 35, Gelderland 8, Noord-Brabant 9, totaal 1013 ruudcren. Uit Berlijn wordt op magtiging officieel verzekerd, dat koningin Victoria geen mor ganatisch huwelijk heeft aangegaan. Oostenrijk wil in dc ure des gevaars aan de zijde van Pruiseu staan. De bezoldiging der londensebe politiebeambten is aanzienlijk verhoogd. Kapitein Lammerts, gezagvoer der van het verongelukte schip jhr. rar. van de Wall van Puttershoek, wordt door een engelsch blad verdoopt tot kapitein mr Vandewal Ram— putterchoklammerts. In 1866 zijn 2524S russische onderdnneu bekeerd tot de orthodoxe belijdenis De koningin van Spanje laat hare do meinen verkoopen en zendt hare kostbaarheden naar het buitenland. Te Harlingen is maandag avond een felle brand uitgebarsten in eene oliefabriek. Dingsdag 2 April. Tegenwoordig de hh. mr. A. A. van Bergen IJzendoorn, voorzitter, de Grave, Viruly, Loyten, Prince, Braggaar, Westerbaan, Remy, Bucüner, Droogleever, van Gennep, Kist, van tstraaten en Peeters. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. Door den voorzitter wordt medegedeeld, dat dc commissaris ,au po litie naar tldevs verplaatst en vertrokken is, en dat de inspecteur Bouters belast is met de voorloopige waarneming. Zijn ingekomen drie dispositien van hh. gedeputeerde staten houdende 1. goedkeuring der gemeeuterekening over 1865 2 goedkeuring der verhuring van het huis op de markt, waarin de so ciëteit Vredebest 3. goedkeuring van den afstand vaD een stuk grond aan het rabat; not. eene missive van de gezondheids-coram»ssie, verklarende d -t zij geene rekening inzendt, omdat zij geene uitgaven heeft, dan dc toegestane voor vergaderingskosten deze rede door B. en W. bevestigd, wordt d:t doer din raad goedgekeurd. Zijn iugekoraen negen verslagen van verschillende commiseien; deze zulleiv ter inzage der leden ter visie worden gelegd De heer Luyteu licht toe het verslag der gezon iheids-commissie en nit daarbij den wenseh dat de vergadering moge besluiten om een vasten secretaris te benoemen tegen eene bezoldiging van 100 's jaarsdit voorste! vreemd aan de orde zijnde, en niet genoegzaam ondersteund, is het gevolg dat dit niet kan behandeld worden. De hr. Luyten neemt daarom zijn ontslag als voorzitter der gezondheidcommissie en dankt den raad voor bet in hem gesteld vertrouwen, en beveelt B. en W. zeer aan de instandhouding der gez.-commissie. De voer itter der vergadering betreurt dit incident en verzoekt den beer Lnyten zijn voorstel nader schriftelijk in te dienende heer Luyten neemt het in beraad. Is aan de orde een adres van den heer-A. Timmers houdende verzoek om op de kie zerslijsten voor de tweede kamer der staten generaal en voor de provin ciale statett te worden gebragt.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2