öinnenlanb. Gemengde Berigten, Ingezonden. V olks vermaken. ADVERT ENT IE N. LOOPMEIN. Schoenen en Laarzen. Beweidiug van Paarden. F. FALREXBIBG Marktberigten. Burgerlijke Stand. HEEREN en DAMES SCHOENEN en LAARZEN, Paarden ter beweiding aan vol gens het daarvan bij geafficheerde biljetten vermelde tarief. te 's Gravenhage COCOSZEEP, die door hare uitne mende eigenschappen zich gunstig van alle andere zeepsoorten onderscheidt. Zij houdt de huid lenig en geeft haar eene frissche en gezonde tint. Ligte huidaandoenin gen doet deze zeep in den kortst moge- lijken tijd verdwijnen. Bij de zoogenaamde fijne wasch wordt deze zeepsoort met schier ongeloofelijk goed gevolg aan gewend. Prijs per stuk 0.15. GÜTTA -PERCHA- SCHOEN SMEER, wetenschappelijk onderzocht en door de ervaring aanbevolen. Het glanst zwart, boudt het leder zaebt eu voor water ondoordringbaar. Prijs per doos f 0.05; per 25 doozen 1. NAPHTA, dat niet alleen beter dan andere vlekkenwaters reinigt en de kleuren in stand houdt, maar dat ook bijna geen reuk van zich geeft. Glacó-handschoeuen worden er met de schitterendste uitkomst mede gewasschen. De flacon, met ge bruiksaanwijzing, 0.35. Dépot te Goudabij den heer meDt niet van elkander af te scheiden zijn. Zoo het amende ment Lusker aangenomen wordt dan zullen de bondsregeringen geraadpleegd worden. Op dit oogenbiik is het niet aan te nemen, dat bet antwoord ontkennend zal luiden. De rijksdag heeft daarna met eene groote meerderheid art. 71 met bet amendement Lasker aangenomen. De poolsche afgevaardigden hebben een protest ingediend tegen de veree- niging van Polen met het noordduitsche volk. Weenen, 10 April. Men verzekert in doorgaans goed onderrigte kringen, dat Oostenrijk geneigd is, in de luxem- burgsehe kwestie eene vriendschappelijke houding jegens Frank rijk aan te nemen, en zich met de andere mogendheden te vereenigen, ten einde eene bevredigende oplossing der moeije- lijkheden te verkrijgen. Florence, 10 April. De benoemde ministers, de heeren Rata/.zi, Tecchio, Revel, Prescetto, Ferraris, Coppino, Giovauolo en Deblatio hebben als zoodanig den eed in handen des ko- niDgs afgelegd. Men wacht het antwoord van den benoemden minister van buitenlaiidsche zaken, die afwezig is. GOUDA, 13 April. Ten gevolge dat de algeraeene kerkeraad der hervormde gemeente alhier, bet door zeven-en-tachtig stembevoegde Lden der gemeente gedane verzoek, namelijk, dat heeren predikanten niet aan de huizen der leden zouden rondgaan om de stemmen op tfc nemen, van de hand heeft gewezen, zoo is er thans een adres aan de synode opgezonden, dat door honderd tachtig stembevoegde leden is geteekend. De adressanten zeggen daarin, dat hoe verschillend van richting in de nederlandsche prote- stantsche kerk zij ook mogen zijn, zij thans als met eéne stem beleefd maar dringend verzoeken, dat de opneming der stemmen, zoo als die nu te Gouda door heeren predikanten en ouderlin gen heeft plaats gehad, zal verklaard worden voor nietig en van ome aarde. Gisteren is alhier aangehouden Arie Hendrik Willem Krul, woonachtig te Botterdam, die bij de ingezetenen rond ging met een valschen bedelbrief en door gebaren te kennen gaf, dat hij doofstom was. Genoemde aangehoudene, die zeer goed kan spreken, heeft den ouderdom van 14 jaren bereikt en is nu 3 maal ter zake van diefstal aangehouden en gestraft. De afdeelingen van de eerste kamer der staten-generaal hebben woensdag een aanvang gemaakt met het onderzoek der ontwerpen van wet nopens de staatsbegrooting voor 1667 en van de overige ontwerpen, laatstelijk door de tweede ka- roer aangenomen. De tweede kamer der staten-generaal heeft de gansche zitting van woensdag gewijd aan de beraadslaging over de twee eerste artikelen van het wetsontwerp, houdende voorzie ningen omtrent den veetyphus. De discussien concentreerden zich hoofdzakelijk in het tweede artikel, nadat bij de algemeene beraadslagingen door de heeren Godefroi, van Nispen en van Lynden op meerdere centralisatie van wetgeving ten aanzien van het onderwerp was aangedrongen. Op het tweede artikel werden zeven amendementen voorge steld. De heeren W. van Goltstein, van Nispen, van Eek hebben het hunne ingetrokken; de heer v. d. Linden stelde een amendement voor, om het artikel meer in overeenstemming te brengen met art. 147 der grondwet, welk amendement door den minister werd overgenomen. Zeer langdurige discussien werden gevoerd over het amen dement van den heer Pyuappel, om voor aangetast of verdacht vee de helft in plaats van twee derden der waarde te ver goeden, welk amendement met 54 tegen 6 stemmen werd ver worpen Het hoofdargument der bestrijders was, dat afmaking de mogelijkheid van herstel en das van verdubbeling der waarde van het vee, na herstel benam. Een ander amendement van denzelfden heer tot niet-toelating van het appel van de uitspraak van den burgemeester werd inet 38 tegen 22 stemmen verworpen. Gelijk lot viel ten deel aan het amendement van den heer Geertsema tot opheffing van het constitutioneel bezwaar, aan niet duidelijke opneming van het begiusti van voorafgaande schadeloosstelling ontleend. De kamer regelde aan het slot der zitting den loop harer werkzaamheden. Met 35 tegen 21 stemmen werd besloten het wetsontwerp tot verbooging der bezoldiging van inlandsche hoofden niet voor het reces te behandelen; met 36 tegen 20 stemmen de schutterijwet onmiddellijk na het reces te behan delen en met 30 tegen 23 stemmen het wetboek van strafv. niet na het reces voor de behandeling der wet op de schut terij, in de afdeelingen te onderzoeken. De kamer was reeds zeer onvoltallig en vreesde het in nog meerdere mate te zullen worden. Jn de zitting van donderdag zijn de beraadslagingen voortgezet. Art. 3 (onteigening hooi en stroo) goedgekeurd. Art. 4 (de tijd, hoelang het geld voor de onteigening bij den gemeente-ontvanger blijft berusten) goedgekeurd, na ver werping met 41 tegen 7 stemmen van een amendement van den heer Pijnappel, om dien termijn te bepalen op ééne maand. Art. 5 (afsluiting van hoeven of weiden, desinfectie van klee deren, verbodsbepalingen nopens vervoer van rundvee, losloo- peu van houden enz.) gaf aanleiding tot breedvoerige discussien. De uitkomst daarvan was dat aangenomen werd. met 41 tegen 13 stemmen, een amendement van den hr, Godefroi, ora achter de opsomming der voor vervoer verboden voorwerpen op te nemen „en alle andere voorwerpen, als door ons bij algemeenen maatregel van bestuur zullen worden aangewezen Het art. werd daarop, nadat de minister daarin nog eenige wijzigingen had gebragt, goedgekeurd. Art. 6 (wijze van begraving en vernietiging). De minister nam over twee door den heer Pijnappel voorgestelde amende- meuten, om achter het woord begraving te plaatsen „verbran ding". Het art. werd daarop goedgekeurd. De minister droeg na art. 6 een nieuw artikel 7 voor, lui dende aldus: „Op de stallen en hoeven, waar veetyphus geheerscht heeft, mag vóór en gedurende 30 dagen na de reiniging der stallen geen vee worden gebragt. Op weiden, waar de veetyphus geheerscht heeft, mag gedurende 30 dagen, nadat het laatste geval door den dood of door afmaking geëindigd is, geen vee worden gebragt." Aangenomen met 40 tegen 18 stemmen. Art. 7 van het ontwerp (verzuim van aangifte) werd goed gekeurd. Art. 8 (bepalende hoe de gelden voor onteigening door den burgemeester moeten verkregen worden) werd goedgekeurd. Art. 9 (binnentreden der woningen door veeartsen, burge meester enz.) Nadat de minister eenige wijziging in het art. had gebragt, werd dit aangenomen met 42 tegen 11 stemmen. In de zitting van gisteren is de discussie over de wet, cot beteugeling van de veetyphus, afgeloopen. Art. 12, hou dende strafbepalingen, is door de regering zoodanig gewijzigd, dat de amendementen van Lijuden en Pijnappel vervielen. Eene definitie vau verdacht vee, door den heer van Nispen voorge steld, is aangenomen. Een amendement van den lieer Viruiy Verbrugge, om de wet tot 1°. mei 1869 van kracht te laten, is verworpen met 38 tegen 17 stemmen. Daarna is de geheele wet aangenomen met 45 tegen 10 siemmen. De kamer is op reces gescheiden. Ottoland, lo April. Naar wij vernemen is beden de huisvrouw van B. d. J., zekere E. v. H., ten gevolge van een onderzoek naar de oorzaak van den op 23 maart li. alhier gewoed hebbenden brand, door de justitie aangehouden. De spaansche regering zal tegen de cngelsche reclames het volkenregt en de beslissing der regtbaukeu doen eerbiedigen. De porte bedreigt Griekenland met een inval ah het zich niet rust:ger houdt. De bu reaux der franscbe kamer hebben het verlof geweigerd om over Luxem burg te interpelleren. De amerik. senaat heeft goedgekeurd de over eenkomst tot afstand van de russiscbe bezittingen in Noord-Amerika. De landverhuizing naar Amerika neemt o. a. ook op Texel zeer toe. Georgie vraagt voor het geregtshof te Washintgon de nietigverklaring der reconstructiebill. Te New-York beweert men dat Max wil capi tuleren als zijne mexicaansche aanhangers amnestie bekomen. - De Presse bevat een adres van Luxemburgers die van den koning-groothertog inlij ving verlaugen bij Frankrijk. Zweden heeft een klein eilandje St. Barthclemy .n de Antilles te koop. De prinses van Wales blijft voort durend sukkelen aan hare knie. Engeland en Rusland willen Luxem burg onzijdig verklaren. Pr. Nelaton zou den franscben kroonprins voor 5 jaar naar Madera willen zenden. Seward verzoekt Juarez om Max c. q. als krijgsgevangene te behandelen. De Tijdspiegel analy seert de utrechtsche koeijeDvroombeid tot winstberekeaing. De jeugdige broeder van den taikoeD is te Parijs aangekomen het is «en kleine joDgeu, die er uitziet als een Japanees. Brazilië haast zich om vijf pantserschepen gereed te maken voor operatien op de rivier Paraguay. Girardin wordt op nieuw vervolgd over een artikel waarin hij de kosten van zijn proces berekent, onder het opschriftwat het kost de waarheid te zeggen. Rusland heeft een prijs van 8000 roebels toegekend aan den engelschen ingenieur Hartley voor een plan ter verbetering van de haven van Odessa. -Men verwacht te landen dat de kleermakers eerstdaags het werk zullen staken. De insurrectie in de argentijnsche republiek neemt toe. De scheepstimmerlieden te Bremen en te Bre merhaven hebben het werk gestaakt. Maandag jl. is te Londen in tie open lacht een reformraeetiag gehouden. Luxemburg kan vier dagen lang verdedigd wordeu bij de tegenwoordige middelen van aanval. De tentoonstelling is de vrede het keizerrijk heeft die rol uitgespeeld. Iu de laatste vergadering van den gemeenteraad is op advies van burgermeester en wethouders afwijzend beschikt op een adres, door eenige ingezetenen ingediend tot afschaffing of althans ook voor dit jaar tot schorsing van de kermis. Veel belangen zijn, wij erkennen het, in dit vraagstuk betrokken. Het volk wil de kermis, vele neringdoenden hebben gedurende dien tijd aanzienlijke verdiensten, en de kermissen mogen thans niet meer zijn, wat zij vroeger waren nog altijd wordt door velen de kermistijd met verlangen verbeid, en bezwaarlijk is die daarom met een pennestreek af te schaffen. Wel wordt door de tegenstanders van de kermis gewezen op de verkwisting en losbandigheid, waaraan men dan den ruimen teugel viert, op de zedenbedervende en dikwijls walgelijke kermistooneelen, maar boe vele dingen zouden dan niet anders moeten zijn. In de oogen van den gemeenteraad heeft de kermis genade gevon den, en wei mogen wij hopen, dat de gezondheidstoestand geen beletsel moge zijn voor de gewone kermisvreugd. Iets anders is het evenwel of de kermis niet eenigzins ge wijzigd zoude kunnen worden, waardoor vele verkeerdheden konden belet of althans verminderd worden. Streng moeten alle hazardspelen of wat daarmede in betrekking staat, niet slechts in naam, maar in der daad geweerd worden. De wal gelijke vertooningen van bedelaars, wezen tl ijk of bedriegelijk verminkt, moeten de wegen niet ontsieren, vertooningen van gedrochten of naiuurspelingen moeten niet geduld worden, even min als dat tal van straatmuziekanten, die niet door muziek, maar door een oorverdoovend geraas den weinigen smaak, dien het volk nog bezit, geheel bederven, vooral als de straatliederen bovendien in de hoogste mate zedekwetsend zijn. Zoo zoude meer op te noemen zijn, wat niet op de kermis moest toege laten worden. Koude men dan goed vinden iederen dag een corps goede muziekanten op de markt te laten spelen, dan zoude die ruil voor de meeste burgers hoogst aangenaam zijn. Maar muziekanten zouden geld kosten, en voor volksvermaak schijnt, naar het gevoelen van een raadslid, geen geld beschikbaar te zijn. Eenige honderd gulden daaraan te besteden zoude on verantwoordelijk zijn. Maar de financien zijn nu immers in goeden toestandde gemaalbelasting werkt, de gabelgelden zijn goedgekeurd, en dus zal het er op een honderd gulden of wat wel niet aankomen om den burger, en vooral den geringen burger, die zoo weinig heeft, en wieo uog minder gegund wordt, eenig genoegen te verschaffen. Konden daarenboven nog volksvermaken en volksspelen gehouden worden gedurende de kermisweek, dan zoude de kermis langzamerhand meer het karakter van een volksfeest kunnen verkrijgeu, en voorzeker zoude langzamerhand het aanstootelijke en onzedelijke meer en meer verdwijnen. Maar het geld De gemeente kan daarvoor geen honderd gulden of wat missen, dat zou, volgens een raadslid, het batig slot te veel verminderen maar stel u gerost, dat is ook niet noodig, geef slechts uit uw privé jaarlijks een kleine som, en de stedelijke kas behoeft daardoor niet bezwaard te worden. In verschillende steden, zooals b. v. te Haarlem, Derenter en Maastricht beeft men particuliere vereenigingen, die zich ten doel stellen van tijd lot tijd volksfeesten te geven. Door de betaling van een geringe contributie is men lid, en helpt daar door de vereeniging in stand honden. Zoude zulk een veree- niging met een flink bestuur in deze stad niet kunnen werk zaam zijn De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, getrouw aan haar roeping, heeft onlangs een door haar bekroonde prijsvraag over de volksvermaken verspreidveel van het daarin behandelde verdient gelezen en behartigd te worden, veel ook zoude in de kermisweek hier in uitvoering gebragt kunnen worden drin gend wordt de lezing aanbevolen aan hen, die de kermis willen afschaffen. Het steunen op het bestuur moet ook in deze zaak plaats maken voor het„Help u zeiven" niet door woorden en verzoeken, maar door daden moet men toonen, dat men de belangen des volks wil behartigen. A. Gouda, 11 April. Tarwe gerst en haver als in de vorige week, rogge en boekweit ruim prijshoudend, terwijl erwten en boonen niet dan tot hooger prijzen werden afgegeven. Tarwe Poolsche per 2400 kilo *50. Koode Kleefsehe ƒ445. Zeeuws, per mud ƒ11.60 a 12.80. Rogge 7.80 a 8.30. Gerst 6.25 a 7.90. Haver 3.60 a 5.30. Boekweit Fransche per 2100 kilo 230. Noordbrabantsche 245. Br. boonen ƒ13 a 16.25. Witte boonen 11 a 13. Groene erwten 10 a 12.25. GOUDA. Geboren 9 April. Klazina, ouders H. Stam en A. Beutbcm. 10. Lambcrtus, ouders D. J. Kabout en N. Blonk. 11. Anna Mar— garetba Elizabeth, ouders P. G. Schouten en M. E. Michaelis. Overleden 9 April. N. Herman de Groot, lj. J.-AV. Bot, 16 d. 10. M. T. Fredriksen, wed. W. van Loon, 78 j. B. J. van 't Sant, buisvr. van C. L. Walther, 34 j. 12. E. Anders, 2 m. Gehuwd 10 April. W. Zandijk en E. van der Kind. J. Ypelaar en M. J. van Steel. P. de Munk en H. Dirkse. Ondertrouwd J. L. WIJCKHUIJSE EN P. C. TAN BORSELEN, Wed. A. KOOT, Jz. Gouda12 April 1867. Receptie, den 2111 April 1867. Eenige Kennisgeving. Bevallen van eene Dochter D. H. KAÜLING—de Neeff Verg roesen. Gouda, 12 April 1867. Heden overleed mijne innig ge liefde echtgenoot BALDINA JOHANNA van 't SANT, mij nalatende twee Kin deren, te jong om hun verlies te beselfen. C. L. WALTHER. Gouda, 10 April 1867. ALHIER wordt verlangd eene gezonde fatsoenlijke Adres aan den Uitgever dezer Courant. De ondergeteek^nde berigt, dat haar winkel ruim voorzien is van alle soorten dat bij de zoogenaamde KUITLAARSJES, kwasten, bij de anderen rosetten ?f strik ken gratis geleverd worden. Dat zij zich met de voornaamste fabrieken in relatie gesteld beeft tot levering a contant der MAROCCO-LEDEREN HEEREN BOT TINES, tegen het knellen der voeten, en van de allerlaatste modellen in diverse sortering en kleuren, waartoe zij wekelijks, uiterlijk Dingsdags avonds bestellingen inwacht. W. H. DANIELS. Gouda., Korte Tiende weg, D. 15. DIJKGRAAF en HOOFD-INGELAN- DEN van het Nieuwland, onder 's Gbavesande Demen va,, af 1 Mei Nadere information te bekomen bij E. HUISMAN op de Hihvoning, onder 's Gravesande en Mr. J. F. A. LEESBERG, Notaris te 's Gravenhage. heeft verkrijgbaar gesteld: LA BRILLANTINE, een poets poeder dat voor alle metalen kan gebruikt worden. De metaaiglans wordt er voi- komen door bewaard. Bij de zamenstelliug heeft men al die zelfstandigheden vermeden, die andere poetspoeders zoo nadeelig maken. Per pakje 0.10; per 25 pakjes 2. ZELDENRIJK, Droogist.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2