JDtitnenlditfr. Gemengde Berigten. Marktberigten. Nederland en dat van het groothertogdom Luxemburg, die uwee gouvernementen en trree staten uitmaken, volkomen van eikander afgescheiden aan zijne diplomatieke agenten in het buitenland heeft gelast, zich voortaan van elke verrigting in de zaken van het groothertogdom en van elke inmenging in de belangen der bewoners van dat land te onthouden". Deze nota iu het half-officiele biad heeft hier nog al de aandacht getrokken, omdat men er iets geheimzinnings in zien wil. Men brengt hier dezen stap van de nederlandscae regering in verband met het artikel van het Journal des Pébats en on derstelt, dat ue bedreigingen van den heer vou Bismark tegen Nederland, waarvan de Debets sprak, de nederlandsche regering genoopt hebben zich van alle verantwoordelijkheid in de zaak van Luxemburg te ontslaan. De publieke opinie hier te lande verkeert onder zeer tegenstrijdige invloeden. Nu eens gelooft men aan het behoud van den vrede; dan weder stelt men zich den oorlog als aan staande voor. Heden weegt deze opinie het zwaarste, gelijk reeds door de daling der beurze wordt aangeduid. Wat daar toe vooral bijdraagt, s het onloochenbare feit der wapeningen, die overal en opentiijk geschieden. De daling ter beurze wordt ook vooral hieraan toegeschreven, dat de troonrede van den koning van Pruisen tot sluiting der zitting van den rijksdag bij nadere lezing en overdenking minder vredelievend wordt geoordeeld dan op het eerste gezigt. Sommige personen schijnen verwonderd over de lange beraadslagingen der commissïecbelast om de wetsontwerpen op de drukpers en het regt van vereenigiug te ouderzoeken, dewijl deze ontwerpen reeds ia het breede door den raad van state en den ministerraad onderzocht zijn. De reden daarvan is hierin gelegen, dat de regeringsplanner onder de leden der meerderheid altijd eenigen tegenstand ontmoeten. Echter meent men te kunnen verzekeren, dat het gouvernement niet alleen in het intrekken dezer plannen niet zal toestemmen, maar ook de verdaging daarvan niet zal vergunnen. Berlijn, 17 April. De koning heeft heden de volgende rede uitgesproken tot sluiting der zitting van den rijksdag: „Met een gevoel van opregte voldoening zie ik u aan het einde uwer gewigtige werkzaamheid wederom rondom mij ver zameld. De verwachtingen, die ik onlangs van deze plaats, te gelijk in naam van de verbonden regeringen, uitgesproken heb, zijn sedert door u tot vervulling gebragt. Met vatlerlands- lievenden ernst hebt gij bet gewigt uwer taak begrepen eu met vrije zelfbeheersching het gemeenschappelijk doel in het oog gehouden. Daardoor is het ons gelukt, op veiligen grondslag, eene constitutie tot stand te brengen, wier verdere ontwikke ling wij met voorzigtïgheid aan de toekomst kunnen overlaten. Het bondsgezag is met bevoegdheden toegerust, welke voor de welvaart en de magt van den bond onontbeerlijk, maar ook toereikend zijn. Aan de afzonderlijke staten is, onder waar borging van hunne toekomst door de eenheid van den bond, de vrije beweging gelaten op al dat gebied, waarop de veelzij digheid der ontwikkeling niet alleen toegelaten kan worden, maar ook heilzaam is. „Aan de volksvertegenwoordiging is die medewerking aan de ontwikkeling van het groote nationale werk verzekerd, welke overeenkomt met den geest van de bestaande constitutie des lands en de behoefte der regering, om hare werkzaamheid in overeenstemming te zien met den wensch van het duitsche volk. Wij allen, die tot het tot stand komen van het nationale werk medegewerkt hebben, de verbonden regeringen evenzeer als de volksvertegenwoordiging, hebben bereidvaardig offers ten aanzien ouzer inzigteu en wenschen gebragt. Wij mogten het doen in de overtuiging, dat deze offers voor Duitsehland zijn gebragt en de eenheid daarvan waard waren. In deze wederkeerige tegemoetkoming tot vereffening en het te boven komen onzer tegenstrijdige inzigten is tevens een waarborg voor de verdere zegenrijke ontwikkeling van den bond verkregen, terwijl met de voltooijing van ons werk ook de hoop, die wij met onze zuid-duitsche broeders gemeen hebben, een stap nader tot hare vervulling is gekomen. De tijd is thans daar, dat ons duitsch vaderland door zijne gemeenschappelijke kracht in staat is om zijn vrede, zijn regt en zijne waardigheid te handhaven. Het na tionale zelfbewustzijn, dat in den rijksdag tot eene verhevene uitdrukking is gekomen, heeft in alle streken van het duitsche vaderland een krachtigen echo gevonden. Niet minder echter is geheel Duitsehland in zijne regeringen en in zijne volken het daarover eens, dat de herwonnen nationale magt vóór alles hare beteekenis moet blijven vinden in de waarborging van de zegeningen des vredes. „Geachte heerenHet groote werk, waartoe wij door de Voorzienigheid waardig gekeurd zijn mede te werken, gaat zijne voltooijing te gemcet. De volksvertegenwoordigingen der af zonderlijke staten zullen aan datgene, wat gij gemeenschappelijk met de regeringen iu het leven geroepen hebt, hare grondwet telijke goedkeuring niet onthouden. Dezelfde geest, welke hier de taak deed gelukken, zal ook daar de beraadslagingen leiden. „Zoo mag dan de eerste rijksdag van den noord-duitschen bond zijne werkzaamheden eindigen met het verheven bewust zijn, dat de dank des vaderlands hem begeleidt en dat het werk, hetwelk hij tot stand gebragt heeft, zich onder Gods bijstand zegenverspreidend ontwikkelen zal voor ons en voor de toe komstige geslachten. Moge God on# allen en ons dierbaar va derland zegenen/' 18 April. Naar aanleiding van verschillende berigten omtrent Pruissens militaire toerustingen, vvordt als authentiek medegedeeld, dat, behalve de in den vorigen herfst begonnen en thans voltooide, en door Pruiseus aanwinst van grondgebied noodzakelijk geworden uitbreiding der organisatie van de linie- troepen en landweer, thans geene bijzondere militaire maatre gelen genomen zijn. De vestingen aan den Kijn zijn thans niet gewapend; bij de geweerfabrieken zijn geen buitengewone bestellingen gedaan. De voorraad naaldgeweren was reeds zoo groot, dat die voor de behoefte toereikend was. De Nordd. Allg. Zeitung zegt, dat de berigten iu bin'ten- landoche bladen, volgens welke Pruisen de zelfstandigheid van Nederland bedreigd en de aansluiting van Nederland of van Luxemburg bij den noord-duitschen bond gevorderd heeft, een onbeschaamd bedrog van de openbare meening is en een roe keloos spel met den europeschen vrede. Het blad meldt tevens, dat eeD berigt uit Parijs aan de Indcpei.dance Beige, volgens hetwelk de heer von Bismarck voor twee maanden dreigende woorden jegens den nederlandschen gezant heeft gebezigd, eene opzettelijke onwaarheid is. Hetzelfde blad constateert, op grond van overeenstemmende berigten, dat Frankrijk een begin heeft gemaakt met krijgstoe rustingen, en merkt naar aanleiding van de jongst ontvangen telegrammen uit Parijs, die in de«en zin luiden, op, dat de juistheid daarvan te minder in twijfel kan worden getrokken, daar ook de fransche dagbladen erkennen, dat Frankrijk krijgs toerustingen maakt. Voor het oogenblik schijnt men alleen de versterking van het leger en de wapening van de oostelijke vestingen te beoogen. Eene depeche van het agentschap van Wolff, waarin ge zegd wordt, dat Frankrijk krijgstoerustingen maakt, heeft hier ongerustheid verwekt, daar deze depeche, naar men meent, van officielen oorsprong is. De staatkundige horizont is nog altijd niet helder ge worden. De heden ontvangen berigten, aangaande Frankrijks krijgstoerustingen luiden integendeel weer onrustbarend. Het alhier gevestigde telegraafbureau van de Continental-Compagnie werd voor eenige dagen, ten gevolge zijner alarmerende tijdin gen, in verschillende dagbladen hard aangevallen. Zij, die zich daarover bezwaard gevoelden, hadden het vooral op een tele gram, dat uit Hamburg heette afkomstig te zijn en waarin gemeld werd, dat Frankrijk granen in Noord-Duitschland laat aankoopen. welke depeche van hier naar Hamburg terug gete legrafeerd werd. De Zukunft rigt eene aanmaning tot het volk en zijne leiders, en zegt, dat de kwestie of oorlog of vrede? niet door eene onbezonnen en hartstogtelijke houding des volks tot on heil van alle zedelijke en stoffelijke belangen van twee groote natiën van ons werelddeel beslist moet worden. Het belang van heide volken spreekt tegen den oorlog en voor de nood zakelijkheid en onvermijdelijkheid van een oorlog is geen steekhoudende grond aangevoerd. Weenen, IS April. De N. Fr. Presse verklaart zich hevig tegen eene fransche alliantie. De Presse beveelt voor- loopig onzijdigheid aan. Het blad zegt: Graaf von Bismarck hoede zich in den misslag van zijn grooten parijschen tegen stander te vervallen en bet nationaliteitsbeginsel te hoog op te voeren. De luxemburgsche kwestie is in de eerste plaats eene regtskwestie, in de tweede plaats eene kwestie van even- vvigt, en eerst in de derde plaats mag haar nationaal belang in aanmerking komen. Deze orde der overwegingen om te keere;die geheel om te keeren ter gunste van het borussi- ficerend denkbeeld, zou zijn het cesarismus op duitschen bodem te willen acclimateren. Met zoodanig streven kan Oostenrijk zich nooit vereenigen. Wijders zegt het b!adOostenrijk heeft geene aanleiding, om Pruisen specifiek lief te hebben of te haten maar het heeft er dringend belang bij, om den alge- meenen vrede te handhaven, en, wanneer het hierin niet slagen mogt, om de uitbreiding der vernielende oorlogsvlam te ver hinderen. FrankfortIS April. In de diplomatieke kringen alhier vertrouwt men, dat de europesche diplomatie er in zal slagen den vrede te handhaven. De handelskringen daarentegen koeste ren nog geenszins die verwachting en nemen eene afwachtende houding aan, daar zij meenen, dat nog verscheiden weken moe ten verloopen alvorens de staat van zaken duidelijker zal zijn. Op onze geldmarkt is intusschen het geld ruimer geworden. GOT. DA, 20 April. De eerste kamer heeft in hare zitting van donderdag het ontwerp, houdende eenige voorzieningen omtrent deu vee- tvphus, met algemeene stemmen aangenomen, hoewel onder scheidene leden eenige bezwaren hiertegen hadden, doch waarover men, naar hun oordeel, thans moest heenstappen De kamer heeft vervolgens besloten de discussien over de begrootings- wetten aan te vangen op 25 dezer. De voorzitter had voor gesteld, die op 24 dezer te doen beginnen. Bij koninklijk besluit van 13 dezer is bepaald, dat 1°. Het verbod om rundvee, versch vieeseh, versehe been deren, ongesmolten vet, hoornen, klaauwen, mest en allen an deren afval van rundvee te vervoeren in de gemeenten, waarop dat verbod van toepassing is verklaard, van kracht blijft tot den 2'Jsten mei e. k., behoudens de uitzonderingen in het kon. besluit van 6 maart 1867 (Staatsblad n°. 11) of ten gevolge daarvan toegestaan, 2°. Te rekenen van den 25sten april e. k. wordt het verbod om rundvee buiten stallen of andere gebouwen te doen verblij ven, buiten werking gesteld. ■Veehouders, die hun rundvee niet naar hunne weiden kun- Den brengen, zonder dat het hunne hoeven verlaat, kunnen het van de stallen naar de weiden vervoeren op den 25sten april e. k., mits voorzien van een bewijs van den burgemeester hun ner woonplaats, waarin verklaard wordt dat de weide en de stal niet aan elkander gelegen zijn. Ingeval van verhuizing zijn de commissarissen des konings in de betrokken provinciën gemagtigd, vergunning tot vervoer van rundvee te verleenen onder de door hen te stellen voor waarden 3". Van de bepaling in de eerste zinsnede van n°. 2 van het tegenwoordig besluit is uitgesloten het rundvee van eige naars, op wier stallen in de laatste 30 dagen veeziekte is voorgekomen. Dat vee mag niet vóór den 20" mei uit deu stal worden gebragt, behalve in geval van onteigening. 4°. Verlof tot vervoer van mest in overdekte vaar- of voertuigen wordt door de commissarissen des konings ia de provinciën verleend ten behoeve van het bemesten van bouwland. Uit de regerings-antwoorden op de verslagen der eerste kamer over de begrootings-ontwerpen blijkt x>. a. De verklaring, in de tweede kamer afgelegd, dat de pruisi- sche regering de volkomen losmaking van Luxemburg van Duitsehland erkende, wordt naibr op «ondubbelzinnige wijze bevestigd. De regering meent, aai daardoor het vraagstuk ge regeld is, hetwelk eene gewenschte vriendschappelijke verhouding tot Duitsehland belemmerde. Daarom kan zij dan ook alle in menging in de luxemburgsche zaken thans veilig vermijden en zijn de gezantschappen aangeschreven, zich voortaan te ont houden van behartiging der belangen van het groothertogdom. De algemeene indruk der regering omtrent den toestand on zer financiën is, dat deze, ofschoon niet onrustbarend, groote behoedzaamheid tot pligt maakt. Het tekort over 1867 zal waarschijnlijk dalen tot l,172,f 37. De minister van binnenl. zal verzekert, dat de regering voornemens is op den ingeslagen weg, met betrekking tot het lager onderwijs, voort te gaanhij is van oordeel, dat het open baar en het bijzonder onderwijs gelijke regten bezitten. Op de afkeuring van de wankelmoedigheid des ministers van koloniën in koloniale zaken, antwoordt deze, dat hij zich blijft vereenigen met net programma van den heer Mijer en maakt de opmerking, dat geen feiten aangehaald zijn in het verslag der rapporteurs, waaruit zou kunnen blijken dat hij daarvan is afgeweken. De gemeenteraad van Leyden heeft in zijne zitting van donderdag 18 april met 17 tegen 4 stemmen verworpen het geruchtmakend voorstel van het raadslid Scheltema tot ver hooging der schoolgelden. De Rott. Cour. deelt het slot mede van een leading-ar- tikel in de Köln. Zeitung, dat wel de moeite waardig is er de aandaoht op te vestigen «Zoo iemand," zegt ze, al eenzijdig voortredeneerende, «dan hebben Belgie en Nederland er belang bij, dat Frankrijk en Duitsehland in vrede leven, in politiek evenwigt blijven. Den dag, waarop een van beide ten koste van den ander prepon- dereert, is het onherroepelijk gedaan met de onafhankelijkheid van Belgie en Nederland. „En onder zulke omstandigheden werpt de koning der Ne derlanden den twistappel tnsschen de twee groote volken, en ontsteekt, voor zoover het aan hem ligt, eer, oorlog, die erger dan de deensch-duitsche, erger dan de pruisisch-oostenrijksche, zeer gemakkelijk in een verdelgingskamp, doodelijk voor den overwonnene, doodelijk tevens voor den overwinnaar zou kun nen ontaarden 1 „Als het zwaard getrokken wordt, zijn er drie dingen mogelijk. „Of want een dwaas is het die meent, dat in zoo'n ge val de strijd zich tot zoo'n futiliteit als Luxemburg zou be palen, kaapt het zegevierend Frankrijk lien Biiu en Belgie, en dan hebben de Nederlanders hel g' ooi. de vrienden van hun koning aan den Moerdijk ta zien, e., komen iu dezelfde ver houding tot Frankrijk als vroeger de bataafsche republiek, om dra „als aanslibbing van fransche rivieren" in het keizerrijk te worden ingelijfd. „Of Duitschlaud zegepraalt. Dar. zal het niet nalaten den Elzas en Lotharingen terug te eischen, en hoe het dan gestemd zal zijn tegenover een land, wiens monarch hem dezen oorlog op leven en dood op deu hals heeft gehaald, laten we aan 't oerdeel onzer buren over. „Of eindelijk, wat het verstandigste zou zijn, zullen Duitseh land en Frankrijk, begrijpende dat zoo'n oorlog a mort Enge land en Busland in hun vuist zouden doen lagchen, vrede sluiten na eenige veldslagen in dat gevai zou 't ligt kunnen gebeuren, dat ze zich over de hoofden hunner zwakker geburen de hand reikten. „Voorwaar, drie heerlijke perspectieven, die 't nederlandsche volk aan zijn koning-groothertog te danken heeft Een welmeenende raad aan de Nederlanders, om in een ko lossale demonstratie der wereld te openbaren, dat ze de luxem burgsche schachelarij verafschuwen, zet de kroon op het geheel. Het is zoo goed als zeker dat het vuorsiel der advise rende leden van de commissie tot reorganisatie der koninklijke militaire akademie door den minister van oorlog is aangeno men, en er dus een driejarige cursus zal zijn met toelating op la'eren leeftijd en verzwaard admissie-examcu. Te Botterdam heeft zich eene vereenigiug gevestigd, ter bevordering van de afschaffing van het dagbladzegel, „nmi- dagbladzegelverbond" genaamd. Door de heereu mr. D. van Weel, tiH. Mees, J. H. Iloogewegen, rnr. E. E. v. Kaalte en dr. H. F. R. Hubrecht bijeengeroepen, hebben 30 heeren zich geconstitueerd. Daar het dagbladzegel drukt op de sociale, politieke en intellectuele ontwikkeling der natie, wenscht de vereeniging o. a. door het honden van openbare vergaderingen, door het uitgeven van geschriften, door petitien te teekenen en de kiezers bij verkiezingen op het gewigt der taak opmerkzaam te maken, de wenschelijkheid der afschaffing meer algemeen in gang te doen vinden. De concept-statuten zijn goedgekeurd de hoofdzetel der vereeniging zal te Rotterdam zijn gevestigd. 1'rof. Fruijn van Utrecht, dr. Bosscha en dr. Lindo van 's Hage woonden de vergadering bij en zuilen tot oprigting van af- deelingen het initiatief nemen. Te Brussel is het tweede studenten-congres gehouden. Op Haïti zijn vier pretendenten. Spanje begint toe te geven aan Engeland? De militaire magt heeft de rust hersteld te Oporto zonder mcnschen te dooden. De regtbank te Cadix heeft het nemen van he: eng. schip Queen Victoria onregtmatig verklaard. Prins Napoleon laat te Cowes een prachtig pleizierjagt bouwen. Van Londen kan men thans in twaalf dagen tijding overbrengen naar Peking. Men verwacht tegen mei een groote promotie bij het nederlandsche leger. Girardin is onder aan neming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot 5000 fr. boete. Italië zal zich weder verbinden met Frankrijk en Pruisen loslaten. In Noord-Sleeswijk hebben 1500 landweermannen den eed geweigerd aan den koning van Pruisen. Zelfmoord en krankzinnigheid nemen te Weenen schrikbarend toe. De russisch-amerikaansche telegraafkabel is opgegeven om de ongunstige uitkomsten der onderzeesche kabels. Ley den is in nood om een schietbaan. De parijscht kleermakers hebben hunne knechts lÜpCt. "erhooging van loon aangeboden. De zweedsehe rijksdag heeft H/g niillioer haler toegestaan voor geweren. De duitsch- evangelische kerkvergadering, die in 1S66 werd uitgesteld, zal dit jaar gehouden worden te Kiel. De onderkoning van Egypte rigt te Alexandrie eene kweekschool op voor de marine. Donderdag is Bel grado door de Turken ontruimd en aan de Serviërs overgegaan. De billetten der hank van Portugal worden op groote schaal nagemaakt. De toestand van den keizerlijken prins te Parijs is weder ongunstiger In Engeland zijn van 6—13 april geene runderen aangetast. Men beweert dat tnsschen Kuslapd en Pruisen een of- en defensief verhoud bestaat. Iu de provincie Utrecht zullen de aangetaste koppels voor 25 april worden afgemaakt. Tc Hoorn zal opgerigt worden eene hoogere burgerschool met f 5000 rijkssubsidie. Gouda, 18 April. Tarwe, rogge en gerst werden slechts tot huoger prijzen verkochtboekweit, erwten en boonen prijs houdend. Tarwe Poolsehe per 2400 kilo ƒ450. Roode kleefsche 448. Zeeuws, per mud ƒ11.70 a 13.00. Bogge 8.00 a 8.35. Gerst 6.30 a 7.95. Haver 3.60 h L30. Boekweit Fransche per 2100 kilo 230. Noordbrabiantsche 245. Br. boonen 13 a 16.25. Witte boonen 11 a 13. Groene erwten 10 a 12.25. Paardetnonen 7.00 a 7.40. Er waren veel varkens en biggen aangevoerd, die echter

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2