Donderdag, 25 April. 529. 1867. Buitenland. Binnenland. ssel. en. «7. GOUDSCHE COURANT lors* enz. heid dei ZOON. te 39’/. 24B/1» i Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendewegD. n°. 60. 82’Zs 137’/. - 18. Cla- Naatje, k Robbers enburg. 741/, 13’s/16 52’/» gebruik -Watten lie a 35 an Jicht □staande >efd wa- Genees- dijkheid. wol-Ge- le Jicht dag ’smor en ’s mor els uur. igen ’s ua- Is 5 uren. April. Gebleven koers. 51% 11 m. au Maren, 'lasveld, 21 BURGEMEESTER en WETHOUDERS var Gouda bren gen ter kennis van de belanghebbenden dat de scheepvaart door deze gemeente van den 24n tot den 27n dezer maand en van den J5n Mei tot den 15° Junij aanstaande afgesloten zal zijn. Gouda, den 24n April 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTUIJN. v. BERGEN 1JZENDOORN. Dete Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. post2,25 Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. GOUDA, 24 April. Maandag jl. mogt het onzen geachten stadgenoot, den heer M. F. Hoffman gebeuren te gedenken aan de vijftigjarige waarneming der betrekking van regent van het oude-mannen- huis, een gesticht, dat onzer gemeente veelzins tot eer verstrekt. De krachtvolle grijsaard, die nog altijd ijverig werkzaam is, wilde dat de provenieren in zijne vreugde zouden dtcien, en verblijdde hen door een feestelijk onthaal, terwijl de rr _*dere- genten en regentessen den jubilaris in den avond een collation aanboden, waarbij gulle vrolijkheid voorzat en dat getuigde van den vriendschappelijken geest van bestuurders, die de be langen der loffebjke inrigting zoo voortreffelijk behartigen. Naar wij vernemen, hebben eenige onzer ingezetenen het voornemen opgevat tot het alhier stichten eener vereeniging ter bevordering der volksweerbaarheid, die ich ten doel stelt zoowel het bijeenbrengen der noodige gelden, als de vrijwillige oefening in den wapenhandel; zij wenschen dit te doen in den geest van de te Amsterdam bestaande vereeniging Z/Pro Patria" en stellen zich voor weldra eene oproeping te doen tot alge- Louden, 22 April. Officieel wordt gemeld dat het spaansch gouvernement heeft toegestemd om het schip Queen Victoria met de lading terug te geven, of daarvoor aan de eigenaars eene schadevergoeding uit te betalen, en tevens de in deze zaak schuldige officieren te straffen. Volgens berigten uit Mexico van 13 dezer heeft keizer Maximiliaan zich bereid verklaard om voorwaardelijk te capi tuleren, maar Juarez verlangt on voorwaardelijke overgave. Blijkens eene briefwisseling tusschen de heeren Crawford en Gladstone, wenscht laatstgenoemde, ofschoon volkomen be- re'd, om de liberale partij te blijven ondersteunen, verder niet bet initiatief te nemen en zal hij derhalve in het parlement niet meer als leader optreden. 23 April. De bijeenkomst te Dover werd gisteren door 25,000 vrijwillige-s bijgewoond. Te Birmingham heeft zondag eene demonstratie plaats gehad ter gunste der hervorming van de kieswet. Er had een optogt van 100,000 werklieden plaats. Bij het later ge houden gastmaal heeft de heer Bright eene redevoering gehouden. De Times meldt, dat Engeland en Rusland gelijktijdig aan het pruisische kabinet eene mededeeling hebben gedaan tot min relijke schikking der luxemburgsche kwestie. Parijs, 19 April. De geruchten, die heden in omloop zijn, zijn nog altijd minder gunstig voor den vrede, en de beurs blijft dalen, ten prooi aan eene angstige spanning. Geen enkel bep .’d feit echter heeft verandering in d^n toestand gebragt. aar er schijnt iets in de lucht te zitten, dat on weer voorspelt. Op nieuw wordt verzekerd, dat door de fransche regering een ultimatum naar Berlijn is gezonden, maar dit gerucht heeft geenerlei grond, daar de kwestie nog altijd bij de mogendheden hangende is, en Frankrijk moeijelijk op hare beslissing vooruit kan loopen. La France verzekert dat Oostenrijk en Engeland dezelfde combinatie hebben voorgesteld, die ad referendum is goedge keurd door den franschen gevolmagtigde, maar dat Rusland eene andere combinatie voorgesteld heeft, waarbij Engeland zich later heeft aangesloten. Het blad meent te weten, dat de mogendheden het over twee punten eens zijn 1°. dat de Pruisen Luxemburg moeten ontruimen; 2°. dat het groother togdom niet zou worden geneutraliseerd. Het ontbreekt nog altijd niet aan berigten nopens oor- logstoebereidselen. Te Metz., een onzer voornaamste vestingen en het digst bij de pruisische grenzen gelegen, wordt dag en nacht gewerkt, om de vestingwerken in staat van tegenweer te brengen. Voorts wordt verzekerd, dat de reserve van 1864 zal worden opgeroepen, om de ledige plaatsen in het leger aan te vullen, ontstaan ten gevolge van de verloven, die aan de soldaten, welke uit Mexico terugkomen, worden toegestaan. 22 April. De Etendard meldt, dat de minister van oorlog eene circulaire aan de bevelhebbers der verschillende corpsen heeft gezonden, waarin hij te hunner kennisse brengt, dat de behoeften der militaire instructie vereischen, dat de kaders geheel voltallig zijn, zoodat de manschappen der reserve, die op weg zijn naar hunne depots, bij hunne corpsen aanwe zig moeten zijn. Mitsdien is besloten, dat al de officieren, De prijs der Advertentien van een tot zes regels met inbegrip van het zegel is SO Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. Berlijn, 20 April. Alle geruchten, welke in de stad zijn verspreid, betreffende krijgstoerustingen van Pruisen, zijn ge heel uit de lucht gegrepen. Tot nu toe zijn er geene werke lijke krijgstoerustingen gemaakt. De Staats-Anzeiger deelt de verordening mede tot bijeen- roeping der beide huizen van den landdag op 29 dezer. De Saksische landdag is mede tegen 29 dezer, vermoede lijk tot eene korte zitting, bijeengeroepen. 23 April. Volgens de Norddeutsche Zeitung heeft de luxemburgsche kwestie in de laatste dagen geene verandering ondergaan het door een telegram uit Parijs medegedeelde, be treffende eene voorgestelde bemiddeling der mogendheden, ten einde de kwestie op te lossen, brengt, volgens dit blad, geene verandering in den toestand. Pruisen beeft die bemiddeling niet ingeroepen. De pruisische regering heeft, wel is waar, het oordeel der mogendheden, die het traetaat van 1839 hebben gewaarborgd, ingeroepen over de door Frankrijk gewensehte annexatie van Luxemburg; maar daarbij kan natuurlijk geen sprake zijn van het op grord van vroegere tractateu aan Prui sen verleend regt om de vesting Luxemburg te bezetten. Pruisen is niet voornemens var dat regt van bezetting afstand te doen. De geruchten, die het tegendeel beweren, zijn van allen grond ontbloot. Weenen, 2G April. De Abendpost waarschuwt tegen al luchthartige hoop op het behoud van den vrede, met betrek king tot Luxemburg, hoewel het blad erkent, dat de pogingen tot bemiddeling voortduren en niet zonder vooruitzigt zijn. Florence, 20 April De Italia zegt, dat de onderhande- lingen over het handclsvcrdrag tusschen Oostenrijk en Italië bijna ten einde zijn gebragt. Het traetaat kan beschouwd wor den als gesloten te zijn. De senator Mclegar zal benoemd worden tot secretaris-generaal bij het departement van buiten- landsche zaken. Rome, 21 April. De paus heeft van het vaticaan den zegen gegeven. Er was eene ontelbare volksmenigte tegen woordig, waaronder vele vreemdelingen. De paus werd met levendige toejuichingen begroet. Petersburg, 23 April. De Börsenzeitung voert heden eene oorlogzuchtige taal en dringt aan op eene spoedige allian tie tusschen Rusland, Pruisen en Italië. Het Journal de St. Petersbourg waarschuwt zijne lezers voor de meening, dat de vrede op snigerlei wijze zou verzekerd zijn. De officiële Nord-Post daarentegen laat zich iu vredelieveu- den geest uit. verlof afwezig zijn, zich tegen den 30n april weer bij hunne corpsen moeten bevinden. meene medewerking, Maandag zijn van hier naar de omliggende do^pên ver- trokken vier detachementen infanterie, ten einde /e orde te

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 1