i Gemengde Berigten. ADVERTENT I EN. KNECHTS Gevraagd. Openbare Verkooping Openbare Verkooping Burgerlijke Stand. handhaven en te «'aken tegen n. felioopte ongeregeldheden bij de voorgenomen afmaking van het <aeke, besmette en verdachte vee, en gisteren zijn alhier uit Utrecht aai.gekomen 125 mineurs, die, n iar men verneemt, bij het minste verzet ook moeten me dewerken tot het doen naleven der wet. Het schip Baron van PallaLdt van Roosendaal, kapt. Kramers, van Banjoewangic naar Amsterdam bestemd, is volgens berigt uit het Nieuwediep van zondag, aldaar op Steile Bank gestrand en vol water geloopeneen gedeelte der lading (koffij en suiker) is geborgenhet volk is gered. R ij vernemen uit de naburige gemeente Sluipwijk, dat m i .udag bij de stemming over de voorgestelde wijzigingen in de beneem.ng van kerkeraadsleden en beroeping van predikan ten, de meerderheid zich heeft verklaard voor de wijziging en alzoo voor de instelling van een kiescollegie. lie dag vat. 19 april was voor Stolwijks gemeente een ware treurdag. De hoofdonderwijzer, de weied. heer F. Kroon, die gedurende vier en veertig jaren in deze plaats met onver- moeiden ijver is werkzaam geneest, zag zich door iigchaams- kwalen genood.aalt zijne betrekking neder te leggen. Hart roerend en doeltreffend waren zijne afscheidswoorden tot de kinderen gerigt, welke laatsten niet verzuimden hem door het aanheffen van gepaste liederen hunnen hartelijksieu dank toe te brengen. Van harte wenschen wij dezen man, die alom de achting dezer gemeente genoot, de rust toe, welke hij zich door zijnen met lof gekendeti ijver heeft waardig gemaakt. Zaturdag jl. werd te Utrecht de aangekondigde vergade ring gehouden van leeraars, aan iurigtingen van middelbaar onderwijs. De talrijke opkomst van leden getuigde van de aigemeene belangstelling. Ouder de leiding van den heer Francois, directeur te Rotterdam, werd het door de in dee. jl. benoemde commissie ontworpen reglement, met eeuige wij zigingen goedgekeurd en aangenomen. Tevens werd bepaald, dat op den laatsten zaturdag in aug. van dit jaar, de eerste aigemeene vergadering zal worden gehouden. Men schrijft uit Bath: l)e bengteu in belgische bladen omtrent de schade aan de afdammiugsw erken door de jongste stormen toegebragt, zijn zeer overdreven. Wel hebben de aannemers, ten gevolge van de jongste stormen en de daardoor ontstane buitengewoon hooge vloeden, belangrijke verliezen ge leden door het wegspoelen van dijk- en zinkmaterialen, en is de aangelegde kade bij den Frederica-polder rond het schors, waarnit de kleigrond voor den scheldedam per locomotief zal worden aangebragt, doorgebroken, doch de eigenlijke werken tot daar-telling van dien dam hebben niet noemenswaard "e- leden; geen enkel ziukstuk is verdwenen of vernietigd, noch een duim verlegd. De werkzaamheden zijn door het gure weer wel vertraagd en niet zeer vlug kunnen worden voortgezet, doch deze obstacles hebben thans reeds opgehouden te bestaan, zoodat men op dezen oogenblik met p. m. 3000 man krach tig bezig is om het voorgenomen werk tot stand te brengen en der wereld te tooneu, dat onze nederlandsche ingenieurs zich niet uit bet veld laten slaan, daar waar het er op aan komt om iets grootsch tot stand te brengen. Binnen eenive dagen zal de locomotief ook in dienst worden gesteld om, in vereeniging met een 250tal vletters, grond aan te voeren waardoor liet weldra aan niemands oog zal kunnen ontdaan dat de Ooster-Schelde afgesloten en Zuid-Beveland een schier- eiland geworden is. l)e X. Ilott. Cour. rneldt van gisteren Blijkens een heden avond bier ter stede ontvangen telegram uit Frankfort, liep aldaar het gerucht, dat het pruisische ïewer mobiel gemaakt was, hetgeen aldaar ecne dusdanige stemmm»- had doen ontstaan, dat geen latere koersen van effecten op te geven waren. Terwijl wij ons verpligt rekenen van dien tele gram melding te maken, haasten we ons er bij te voegen, dat wij bij het afdrukken dezer de bevestiging van'dit gerueht'niet ontvangen hebben. Men mag alzoo vooralsnog de hoop voeden liat het zax blijken uit de lucht gegrepen te zijn. De commissaris des koniugs in de provincie Zuid-Ifol- land heeft aan de burgemeesters der gemeenten in de provincie eene circulaire gerigt, waarin het volgende voorkomt: „Het oogenblik is gekomen, om met vereenigde inspanning van krachten de ramp, die ons sinds weldra twee jaren teister" m t hart aan te tasten. Het lijdt geen twijfel, wanneer men ook nu weder de jongste ondervinding raadpleegt, zoowel in t naburige Belgie als in ons eigen iund opgedaan, of onze pogingen zullen onder hoogeren bijstand gelukken. Er moet een einde komen aan den ellendigen toestand van afsluiting waarin wij ons bevinden, en die onze welvaart ondermijnt.0 „De regering zal met vastberadenheid den weg bewandelen dien zij zich heeft voorgeschreven, krachtig in den steun' haar zoo ruimschoots door de vertegenwoordiging des volks verleend. Zij vertrouwt, dat eerbied voor de wet en onder werping aan het gezag het nemen van uiterste maatregelen onnoodig zullen maken. Het in de jongste dagen gebeurde te Geervliet, Rhoon, Hcenvliet, Zwartewaal, Oud-Beijerland Rid derkerk, Nieuw-Hel voet, Rockanje, Oost- en Wesi-Bareudreclit eu Naaldwijk, waar de out eigen in g met meer of minder energie toegepast geleidelijk afliep, strekt haar daartoe tot waarborg. z/De regering rekent op u. De geheele natie houdt het oo<r op u gevestigd. Uwe positie is niet gemakkelijk, ik wil de eerste zijn om het te erkennen. Maar het ligt aan u om van de middelen, welke u zijn gegeven gebruik te maken om bet land te verlossen van eene vreeselijke ramp. Wellio-t zult gij daardoor hier en daar tijdelijk miskenning maar zeker weldra overal blijvend erkentelijkheid iuoogsten. //En nu ter zake. „De heer minister van binnenlaudsche zaken draagt mij op, om de burgemeesters der gemeenten binnen de lijn van af sluiting aan te schrijven, om onverwijld de noodige maatregelen te nemen eu ten spoedigste alle aangetaste koppels vee te doen afmaken, met inachtneming der bestaande wettelijke voorschrif ten. De afmaking en begraving moet overal op den oOsten april e. k. zijn afgeloopen. De kosten van begraving en ingeval van verbranding die van de benoodigde brandstof en de petroleum of koolteer, waarmede de te verbranden voor werpen worden overgoten, kunnen aan het rijk in rekening worden gebragt. "B'J de afmaking en begraving is spoedig handelen hoofd zaak Tijdverlies worde streng vermeden. Ook hier geldt de regel „tijd is geld" voor alle bij de veeziekte betrokken par tijen. Met de afmaking en begraving moet geregeld worden voortgegaan zoo dikwijls zich op nieuw gevallen voordoen. „De runderen, die als hersteld gemerkt en werkelijk hersteld zijn, moeten gespaard worden. Vertoonen zij nog eenig ziekte verschijnsel dan moeten zij worden onteigend en afgemaakt. Bij de afmaking moet de verspreiding van het bloed der run deren zoo veel mogelijk worden vermeden. Strenge bewaking der grafkuilen is eerste piigt. „Raar de gemeentekas niet toereikend is, om de ter zake e doene voorschotten te dekken eu mij dit wordt aangetoond, zal ik op de eerste aanvrage terstond de noodige middelen beschikbaar stellen. „Welaan dan! met moed en vertrouwen aangetast. Onder hoogeren zegen zal de oveiwinning ons zijn." pe eerstf kamer der stateu-geueraal heeft hare verslagen bekend gemaakt over de begrootingswetten betreffende het krijgswezen. Voor de verdediging van het land wilde zij aï ,.f'aanie ,a,!e opofferingen getroosten die gebiedeud nood zakelijk worden geacht, mits de regering zich blijve bepalen binnen de grenzen der volstrekte zelfverdediging. De re<rerin" heeft hierop geantwoord, dat haar doel is, daarsielling van duurzame middelen en het nemen van voorzieningen tot ver dediging van liet vaderland tegen een onverhoopten viiandelii- ken aanval. Het ontwerp ligt gereed ter aanvraag van gelden voor oe verdedigingswerken in de stelling Amsterdam No°- dn. jaar zal een aanvang worden gemaakt met overbreagin" eer pantser-inrigting van Vlissingen naar Amsterdamzelfs zal dit zeer spoedig geschieden. k T Mee lee,St. 1D de Goeisehe CourantDe ministeriele pers heeft zich wel beijverd om den lof uit te bazuinen van onze specialiteit voor buitenlaudscbe zaken, maar indien haar ooit een gevoelig en treurig démenti gegeven is, dan is het wel in dit op/igt. Toen de tweede kamer de begrooting van dien minister met eene beduidende minderheid aannam, werd dit ais eene partijzaak Uitgekreten, maar sedert is de publieke opinie hier en in het buitenland duidelijk opgetreden, om te consta- teien, dat veeleer de aanneming door eene kleine meerderheid, eene partijzaak is geweest, en dat er niemand gevonden wordt, buiten den kring der Dagbladmannen, die niet innig overtuigd is, dat ons buitenlandsch departement aan tamelijk onbekwame handen is toevertrouwd. De luxemburgsehe kwestie is daar, om het afdoend bewijs te leveren. Ons gouvernement biedt zijne diensten aan bij het voeren van onderhandelingen, die volgens de verzekering van graaf von Bismarck, slechts worden ondersteld. Het biedt die diensten aan, niettegenstaande de munster heeft verzekerd, dat hij vooraf begreep, dat het aanbod zou worden geweigerd. Toen teregt daarop door den heer i horbecke, in de kamer, aanmerking werd gemaakt, meende de minister op Limburg te moeten wijzen, alsof er tusschen de beide zaken eenig verband bestond. En eindelijk, de minister geeft nu, zooals reeds vroeger, hoog op van zijn streden, om de tegenwoordige positie van Limburg, door eene bekrachtiging fee,l,mh°ft en te bes'endiSen. '"wijl cie toestand feitflijk reeds bestond en geene bekrachtiging noodig had. Dat alles, om me meer te noemen, is door allen erkend, en men zou dus mogen vragen wat er emdelijk te denken valt van den lol, zoo kwistig aan dien uitstekenden diplomaat toegekend. Maar t is niet dat, wat de verontwaardiging der natie opwekt. Veel meer is de vraagof niet de houding van ons gouver nement veel heeft bijgedragen, om de spanning te doen ontstaan en te bevorderen, waarvan wij in den laatsten tijd getuigen waren. De schijn dat Nederland, schoon aan de luxemburgsehe belangen vreerad, zich dezen aantrok en partij koos in de kwestie, omtrent de toekomst van dat land, moest wel van invloed zijn op het oordeel der betrokken mogendheden. En werden wij zoodoende, geheel onnoodig, in de zaak gemengd, daardoor juist konden gevaren ontstaan, waarvan men wel veel sprak, maar waarvan toch eigentlijk nog niets was gebleken. W.ij mogen ons verheugen, dat er nog al reden is om te gelooven, dat vooreerst de oorlog nog niet uitbarsten zal. Maar indien wij, wat zeker alle weidenkenden hopen, ook nu nog den vrede bestendigd zien, dan zal het wel door alle andere redenen zijn, maar zeker niet door de behendigheid van onze diplomatie. Intusschen blijve het niet onopgemerkt, welke treurige gevol gen reeds eene onnoodige inmenging had, wat vrees daardoor werd verwekt, die nadeelig op velerlei belangen werkte. Een ministerie kan dikwijls ma it regel en nemen, die men algemeen minder gelukkig acht, maar die slechts in bepaalden kring werken wanneer het echter door doeu of niet doen, de be trekkingen met het buitenland in gevaar brengt en een angst voor verstoring van den vrede in het land verwekt, dan wor den daardoor zoo vele en zoo groote belangen getroffen, dat allen er onder lijden en niet zoo spoedig de noodige kalmte wederkeert. Ongelukkig voorzeker, als men te doen heeft met specialiteiten, wier talent juist tot zulke gevolgen aanleiding geeft. Volgens de Middelb. Courant heeft de minister van koloniën een ontwerp tot regeling van de suiker-cultuur aan den raad van state gezonden. Hetzelfde blad meldt, dat bij den raad van state een wets ontwerp aanhangig is tot intrekking van het wettelijk vast gesteld minimum van de opbrengst der suiker-belasting. In eene der laatste vergaderingen der /,vereeniging van en voor nederlandsche industriëlen" is in het breede gesproken over de afschaffing van het zegel op de dagbladen. Een breed gemotiveerd adres aan de regering werd dien ten gevolge ingediend. Men verneemt dat de inspecteur voor het geneeskundig staatstoezigt in Gelderland en Utrecht, dr. K. E. P. Kiehl, ijverig bezig is met de inspectie der stad Arnhem. Belast met de zorg voor de volksgezondheid, bezoekt hij hoofdzakelijk die buurten, welke door de mindere klassen bewoond worden, waar vele menschen in uaauwe straten en sloppen digt bij elkander wonen, waar opeenhoopingen van vuil gevonden wor den en waar de cholera in het vorige jaar zoovele siagtoffers heeft geéischt. Het is te hopen dat dit onderzoek naar den gezondheidstoestand der stad Arnhem aanleiding zal geven tot het nemen van krachtige maatregelen om Arnhem tot eene gezonde en frissche stad te maken. Rumenie delibereert over eene nieuwe legerorganisatie, waardoor leger, landweer en landstorm klimmen tot meer dan 100,000 man. Op het fransche drukpersoutwerp zijn niet minder dau 50 amendementen voorge steld. Griekenland wil 25 millioen ieenen ten beho« ve van leger en vloot. De fransche kleermakers zijn niet tevreden met lOpCt. verhoo ging. Te Berlijn is eene stedelijke grond-krediet-instellmg opgerigt ouder toezigt der overheid, Reeds hebben 400 bisschoppen aangekon digd dat zij de feesten van 29 junij te Rome znllen bijwonen. De rijksdag te Weenen zal tegen 20 mei bijeenkomen. Keizer Maximi- liaau zou des noods president willen worden van de mexikaanscbe repu bliek. Dezer dagen zijn te Overveen 18 niet geheel volwassen hyacint- bollen verkocht voor f 454. In Cornwallis loopen 3000 mijnwerkers ledig. In Hongarije is amnestie verleend van drukpersdelicten. De poolsche exdictator Langiewiez strijdt op Candia als turk tegen de chris- teuen. De exhertog Adolph ea zijn broeder prins Nikolaas van Nassan protesteren tegen den atVtand van Luxemburg aan Frankrijk. De kappersbedienden staken den arbeid. In eene vergadering van bazen en bedienden hebben zij elkander in het haar gezeten. Te Hamburg klaagt men over stilstand van handel en vele faillissementen. De exkoningin van Napels heeft de tering. Te Cagliari vereenigt zich een eskader italiaansche oorlogschepen oin naar de Levant te stevenen. In Metz wordt dag en nacht gearbeid. De tweede kamer in Zweden heeft het ontwerp tot afschaüing der doodstraf met groote meerderheid aangenomen, doch de eerste kamer met étae stem verworpen. Het russische budget bedraagt 444 millioen roebels en sluit met een deficit van 15 millioen. D keizerlijke prins neemt toe in beterschap. Sicilië blijft voortdurend onrustig en door struikroovers geplaagd. Frankrijk heeft onlangs bij engelsche geweerfabrieken 40,000 achterlaad- geweren besteld. De amerik. consul te Havana protesteert tegen de wervingen van den keizer van Mexico op Cuba. De waschvrouwen te Parijs hebben het werk gestaakt. Op de scheepswerven te New-York staat de arbeid geheel stil. De noord-amerikaansche schuld is in maart jl. verminderd ruim 67 mill'oen gulden. Van 713 april zijn aan getast in Zuid-Holland 659, Noord-Holland 11, Gelderland 5, Utrecht 83, Noord-Brabant 3, totaal 761. In Epirns is de opstand aanstaande. Op Sardinië hecrscht gebrek. GOUDA. Geboren: 17 April. Hendrik, ouders C. Stubenrouch en A J Klop. 19. Naune, ouders G. van Eijk en J. C. Hoogendijk. 20 Wilhelmus Adrianus, ouders L. Verhoek en C. Klaverveld. Maria Elzina, ouders D. C. van Waas eu A. van Meurs 21. Willem, ouders W. H van Vliet en W. van Wijnen. 22. Simon, ouders J. van J.oon en W. vau der Heij. Adrianus, ouders P. Prinsenbcrg en J. A. Hcerkens. 23. Lena, ouders J. de Jong en J. Breda. Johannes, ouders P. Hoon- hout en M. Bruijstens. Overleden: 18 April. C. van Erp, 11 m. 19. J. IJsselstein, 47 j. De ondergeteekende zeer gevoelig voor de hem op velerlei wijzen gegevene blijken van vriendschappelijke belangstel ling, bij gelegenheid dat het hem op den 22n dezer gegund was om dankbaar te gedenken aan zijne 50jarige betrekking als Regent van het Oude-Mannenhuis, betuigt daarvoor zijne welgemeende er kentelijkheid aan allen, die daartoe het hunne hebben bijgedragen. M. E. HOEEMAN. Gouda, 24 April 1867. Men vraagt buiten kost en inwoning, tegen HOOG LOON, om ten spoedigste in dienst te treden een KNECHT, ervaren in de KOEKBAKKERIJ, maar vooral in BABBELAARS KOOKEN, als mede een KNECHT, bekend met het KRUIDENIERSVAK, en tevens geschikt voor PAKHUISWERK en KOFFIJ- BRANDEN. Adres franco brieven lett. Z aan den Boekh. J. W. van LEEUWEN te Leiden. op MAANDAG, 13 MEI 1867, des voor- j middags ten elf ure, in het Nieuwe Kof- F1JIIUI3 aan de Westhaven te Goudavan 1°. Een ruim en sterk WTNKET«- HUIS en ERP, geschikt tot allerlei affaire, aan het Veerstal, wijk B n°. 127 te Gouda. 2°. Een dito W1NKELHTTIS en ERF naast het voorgaande, wijk B n°. 128. 30. Een HUIS en ERF, aan de Vlamingstraat, wijk O n°. 323, te Gouda. Alles breeder bij billetten omschreven, en informatien bij Notaris Mr. KIST te Gouda. op DINGSDAG, 30 APRIL 1867, des voormiddags ten 10 ure, aan de Woning in Bloemendaal, gemeente BROEK, ge merkt D nü. 31, van: Vier Kalfkoeijen, eenige Kalveren, eene Zeug met tien Biggen, BOUW- en Melkgereedschappen, Hooi, Stroo, Mest, Hout en hetgeen verder te koop zal worden aangeboden. Alles te zien op den dag der verkooping van des voormiddags 7 tot 10 uur. Informatien bij Notaris Mr. KIST te Gouda. VAN Dr.J. B. ROLL te Amsterdam. Deze Droppels zijn een onfeilbaar geneesmiddel tegen alle Rheumatische ZiektenJicht en Podagra, en brengen zelfs in de hardnekkigste en meest verou derde gevallen nog hulp en verligting aan. Iedere flacon is met etiquette en gebruiksaanwijzing voorzien. Dépot voor Gouda bij den Apotheker STEENMEIJER.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2