BtnnenltmJi. Gemengde Berigten. sclirikkelijk»te iloor de vermoedelijke gevolgen en stellig de minst geregtvaardigde worsteling sedert de tijden van Napoleon I. Elke dag, Jie verloopt, zonder dat wij de zekerheid hebben eener vredelievende oplossing, verhoogt natuurlijk het ongeduld der beide natiën en maakt de bemiddeling moeijelijker. Voorts zegt de Times, dat de reden voor den oorlog, die nu ophanden is, ontstond op den dag dat Pruisen zijne militaire superiori teit boven Oostenrijk deed kennen. „Toen werd het eene idee fixe bij de Fransehen, zoowel als bij de Duitschers, dat beide weldra zouden moeten vechten om de superioriteit in Europa." De Times betreurt het in hooge mate, dat een uergelijke strijd wordt aangegaan tusschen twee mogendheden, zonder dat die voldoende gewettigd is en waarvan een der gevolgen moet zijn, dat beide geheel zullen worden uitgeput. Het blad hoopt iu- tusschen nog op goede resultaten van de bemiddeling van Groot- Brittanuie en Rusland, en zegt ten slotte: „Niet alleen als Engelscheu, maar als leden van de groote europesche familie koesteren wij minaehtiug voor den oorlog, en niets zou ous aangenamer zijn, dan te vernemen, dat de persoonlijke invloed der koningin gestrekt had om zulk eene vreeselijke calamiteit te verijdelen.* De koningin heeft vergunning verleend om het vreemde vee, aangebragt in de haven van Harwich, graafschap Essex, per spoortrein te vervoeren naar de zoogenaamde „Metropolitan Cattle Market'7 alhier, welke markt door de regering is open gesteld voor den handel in het vee, dat voor onmiddellijke slagting is bestemd. Aan die vergunning zijn eenige voor waarden, het vervoer betreifeude, verbonden. an de Kaap de Goede Hoop wordt gemeld, dat de en- gelsche regering plan heeft de troepen, thans in de kolonie gestationeerd, langzamerhand terug te roepen, en dat binnen 4 of 5 jaren geen enkel britseh soldaat meer in de kolonie zal wezen, of zij moet er in toestemmen 4U per man tot het onderhoud der troepen bij te dragen. Na eene eenigzins lang durige droogte waren er verkwikkende en op sommige plaatsen meer dan overvloedige regens gevallen. In de nabijheid van Montagu had eene soort van wolkbreuk plaats gehad, waardoor veel schade aan plantages was veroorzaakt en eenige Kaffer- arbeiders waren gedood. In den senaat der vereenigde staten is het voorstel ge daan om op te treden als bemiddelaar in Mexico; dit voorstel zal in de eerstvolgende zitting aan de orde worden gesteld. Te New-York is uit Mexico het bcrigt ontvangen dat Pnebla genomen is door Diaz, die al üe officiereu van het garnizoen heeft doeu executeren. Parijs, 25 April. De Coustitutionnel bevat een artikel van den heer Paulin Limavrac, waarin hij protesteert tegen het denkbeeld, dat Frankrijk den oorlog w enscht. De franscbe regering heeft opregtelijk gemeend, dat Pruisen na de jongste uitbreiding van zijn gebied, het zich tot eer zou rekenen om gematigdheid aan den dag te leggen voor de regten en be langen zijner naburenzij heeft in de regeling der kwestie van Luxemburg overeenkomstig de belangen van Frankrijk en de weaschen der bevolking slechts een waarborg van vreiie en van duurzamen vrede gezien; zij heeft nimmer gedacht dat Duitschland aanspraken kon doen geiden op een klein land, dat volgens de bekentenis van den heer von Bismarck een diepen afkeer van Duitschland heeft en met geestdrift zou stemmen voor eene vereeniging met Frankrijk iodieu het thans werd geraadpleegd. De regering des keizers tracht niet eene kwestie, waarin zij slechts een waarborg van vrede zag, tot een oorlog te doen worden. Die kwestie is nu eene europesche kwestie geworden. Frankrijk zonder den oorlog te duchten indien, wat God verhoede, het onregtvaardiglijk werd uitge tart, wil echter den vrede en is er op gesteld, dat omtrent zijne bedoelingen geen twijfel kunne bestaan. In de zitting van hot wetgevend ligchaam heeft de heer Jules Favre een verzoek tot interpellatie betreffende Luxemburg gedeponeerd. De verkiezing van den heer Liégard is goedgekeurd. De zitting is verdaagd zonder dat de datum der volgende bijeenkomst is bepaald. 26 April. Volgens gemchten, vrij algemeen in hoogere kringen verspreid, heeft graaf von Bismarck zich bereid ver klaard tot het doen van eoncessien ten aanzien van het luxem- burgsche vraagstuk. Berlijn, 24 April. Lit authentieke bron wordt verzekerd, dat alle geruchten nopens het mobielmaken van het leger, als ook nopens het bevel, dat gegeven zou zijn tot de „Krieo-sbe- reïtschaft" van de artillerie, bepaaldelijk kunnen worden tegen gesproken. De Nordd. Ztg. zegt, dat de bemiddelingsvoorstellen in de luxemburgsche kwestie nog onbekend zijn, zoodat daarover niet valt te discussieren, doch dat het vast staat, dat Pruisen noch zijn bezettingsregt ter gunste eener vereeniging van Luxem burg met Belgie, noch de desbetreffende verdragen met Hoiiand heeft opgegeven. De Lrov. Corr. verklaart de mededeelingen nopens mili taire maatregelen, die van de zijde van Pruisen met het oo°- op het luxemburgsche vraagstuk zouden zijn bevolen, voo° volkomen ougegron 1. Ongeacht de tijdingen, betreffende mi litaire toebereidselen, welke in Frankrijk, in verband met het luxemburgsche vraagstuk schijnen plaats te hebben, heeft de pruisische regering tot dusver geen aanleiding gevonden *oia harerzijds stappen te doen, welke in tegenspraak zouden ziin met de hoop op handhaving van de vreedzame betrekkingen met Frankrijk. Gedurende de beide feestdagen was de stemming van de bevolking der hoofdstad niet aangenaam, ten gevolge van de zeer weinig geruststellende berigten en geruchten, welke in om loop waren gebragt. Men beweert bij voorbeeld, dat weldra in het openbaar toebereidselen zullen worden gemaakt voor een naderenden veldtogtdat aan de militaire bezetting in de ka zernen de mededeeling is gedaan, dat zij waarschijnlijk zal moe ten uitrukken; dat het besluit om de troepen mobiel te verklaren reeds is genomen of vastgesteld, maar dat voorloopig nog is afgezien van de uitvaardiging daarvan en dat intusschen onder officieren van verscheidene regimenten zijn gedetacheerd om de voorbereidende werkzaamheden tot dat einde op zich te nemen, enz. 25 April. Volgens de Nord-Deulsche Zeitung mag men geene mededeeling der regering over den politieken toestand bij de opening van den landdag te gemoet zien, aangezien de lauddag tot eene zitting ad hoe bijeen is geroepen, en de regering niet in staat zal zijn om op de beraadslagingen over de constitutie van den noord-duitschen bond vooruit te loopen. De openingsrede zal waarschijnlijk slechts op de beraadslagin gen, over die constitutie te voeren, betrekking hebben. Hetzelfde blad zegt, dat de mededeelingen van het Jour nal des Débais betreffende de stappen, die Engeland te Berlijn zou hebben gedaan, tegenover de pressie, die Pruisen op Ne derland uitoefent, een onbeschaamd bedriegen der openbare meeuing is. Pruisen heeft nimmer de zelfstandigheid van Nederland bedreigd; de vriendschappelijke verstandhouding tusschen de kabinetten van Berlijn en 's Hage werd geen oogenbiik verstoord. April. Gisteren avond heeft de ministerraad eene zit— ting gehouden met het doel om te beraadslagen over voorstellen tot bemiddeling in de luxemburgsche kwestie gedaan. Volgens de Bórsenzeitung is het zeer mogelijk, dat men het eens wordt op de volgende grondslagen Nederland en Luxemburg zullen worden verklaard te zijn neutrale statende vesting Luxemburg zal worden ontruimd en geslecht, nadat hetzij Trier of Soar- louis tot eene wapenplaats van den eersten rang zal zijn gemaakt waartoe Nederland een gedeelte der daaraan verbonden uitga ven zal dragen. De koning der Belgen keert naar Parijs teruo" met voorstellen tot bemiddeling der gerezen geschillen. Madrid, 25 April. In de Cortes heeft de heer Corradi op het indemniteits-ontwerp een amendement ingediend ^trek- keude °m het ministerie te ontheffen van alle verantwoorde lijkheid om L ent hetgeen niet in strijd is met de beginselen van regt; doch onder voorwaarde dat de afgekondigde be sluiten niet kunnen gelden ah wet, en wel omdat daardoor de constitutionele zamenwerking, waarvan het bestaan der in stellingen afhangt, te zeer bemoeijelijkt wordt. FlorenCÖ, 25 April. De minister van financien heeft aangekondigd dat hij den 6 mei het overzigt van den finan- c. en toestand des rijks zal indienen. In de kamer is de discussie geopend over de conventie met Frankrijk betreffende de verdeeiing der pauselijke schuld. De heer Deboni bestrijdt de overeenkomst en zegt dat de betaling der schuld is afstand doen van Rome. Italië moet zijn geld niet geven aan de vij anden van het vrij geweten en van de beschaving. De heer Visconti-Venosta verdedigt de conventie en zegt dat Italië niet vrij is gebleven van alle pressie van de zijde van Frank rijk. De heer Minghetti, rapporteur, verdedigt de conventie en ontkent dat pressie is uitgeoefend. Het eenige artikel houdende goedkeuring der overeenkomst, is daarna aangenomen! GOUDA, 27 April. P°nder(]ag heeft de eerste kamer der staten-generaal de behandeling der begrooting aangevangen. Verschillende leden hebben deel genomen aan de algemeene beraadslaging en ge sproken oyer de kwestie der ontbinding, over het financiewezen en de koloniale politiek. De bestrijders van de rioting der regering, hetzij op algemeen politiek of op koloniaal gebied zouden nogtans zoowel de begrooting ais andere voordragten op zich zei ven beschouwen, en de heer van Eysiuga niet ge rust omtrent de algemeene politieke en koloniale rigting, uensebte den minister van biDnenl. zaken vooral te steunen in zijne constante en consequente houding ten aanzien van het onderwijs. De minister van binnenl. zaken heeft zoowel de handelingen der regering als de algemeene politiek van het kabiuet verdedigd, in gelijken géést als in de andere ka mer. Nieuwe gezigtspunten leverde hel debat niet op. In de eerste kamer zijn gisteren de algemeene beraadsla gingen over de begrooling gesloten. Hoofdstuk 2, hooge col- legien van staat, en 3, buitenlandsche zaken, zijn aangenomen. De minister verklaarde.dat het kanaal door Zuid-Beveiand vol komen voldoet aan de eischen der scheepvaart van Belgie. Voorts, dat Nederland niet de eerste aanleiding was geweast tot behandeling der luxemburgsche kwestie. Hierop is ook het hoofdstuk justitie aangenomen met algemeene stemmen. De verslagen der commissien van rapporteurs uit de eerste kamer over de overige hoofdstukken der staatsbegrooting zijn rondgedeeld. Uit de antwoordeu der regering blijkt, dat de minister van buiteniandsche zaken voornemens is op de volgende begrooting andermaal gelden tot behoud der missie in Zuid-Duitschland aan te vragen. Betreffende eerediensten zegt de regering, dat zij voor het tegenwoordige geen overwegende redenen vindt tot herstel der departementen. Indien de noodzakelijkheid daarvan blijkt, dan zal zij niet in gebreke blijven aan den koning de noodige voorstellen te doen. Bij den raad van state is een wetsontwerp aanhangig tot intrekking van het wettelijk vastgesteld minimum van de op brengst der snikerbelasting. De N. Rott. Cour. zegt dd. 25 april //Wij vernemen van eeue geloofwaardige zijde, dat heden alle contract-verzekeringen aan deze beurs zoowel voor gou- vernements- als handelmaatschappij-verzekeringen en voor alle particulieren zijn opgezegd, die voor alle gevaar verzekeren, en niet anders dan vrij van molest. Men schrijft uit Luxemburg van 25 April: De oorlog wordt aangemerkt als niet zeer lang meer zullende uitblijven. De vesting is in staat van verdediging gebragt en het garni zoen versterkt. De heer Jonas is tot luxemburgsch gevolmagtigde te Parijs benoemd. Op den rijnspoorweg worden gedurende de aanstaande zomerdienst, welke met 1 mei aanvangt, van en naar alle sta tions dagelijks retourbilletten uitgegeven. Het bestuur zal echter die uitgave staken, indien het blijken mogt dat er misbruiken plaats hebben. Uit Delft meldt men van 24 aprilVan de gelegenheid die morgen wordt opengesteld tot het in de weide laten van vee, zal door onderscheidene landbouwers nog geen gebruik kunnen gemaakt worden, door de natheid en het weinige gras in de weiden. Anderen, niet wetende wanneer zij weder die vrijheid zullen krijgen, hebben plan toch van deze gelegenheid gebruik te maken, op hoop van eeue verandering in het weder. Over het algemeen kan men echter aannemen, dat het vee thans nog beter op stal dan in de weide is. In het Volksblad leest men o. a. „Het is een opmerkelijk iets, dat, terwijl wij in eene eeuw leven, waarin men zegt dat de volksstem kracht heeft, er toch, tegen de volksstem, oorlogen worden gevoerd. „Het komt, dat de volken over het algemeen hunne stem nog niet genoeg doen hooren. Voor allen, die den oorlog ver- foeijen is het juist nu tijd, terwijl oorlogsgevaren dreigen, de stem te doen hooren wij willen geen oorlog. „Zou er geen mogelijkheid zijn de stemmen, die overal uit het volk tegen den oorlog oprijzen, te vereenigen tot eene groote kracht, die zich verheft boven de staatkundigen, die voor hunne eerzucht de zonen uit het volk elkander laten doodschieten, terwijl zij zich zei ven buiten gevaar bevinden." In een artikel onlangs door het Handelsblad medegedeeld over „de vereenigingen tot bevordering der volksweerbaarheid" leest men onder anderen Het oprigten van vrijcorpsen, die zich voorstellen als zoo danig met eigen kaders en onder afzonderlijke bevelhebbers hunne diensten het vaderland aan te bieden, is, gelooven wij, volkomen verkeerd. De meeste militaire schrijvers stemmen in dit punt overeen en ook hier te lande heeft de ondervin ding voldoende bewezen, dat het nut van vrijwilliger-corpsen, voor het minst genomen, zeer problematisch is. In elk geval zal door niemand worden ontkend, dat de 1000 welgeoefende mannen, waaruit zulk een corps zou kunnen bestaan, oneindig meer nut zullen stichten, wanneer zij in de gelederen van het leger en van de schutterij worden verdeeld, dan wanneer zij optreden als afzonderlijk ligchaam, reeds hierom, omdat zij in dit geval doorgaans zullen behooren tot de beschaafde stan den der maatschappij. Het wordt algemeen erkend, dat de voortreffelijkheid van het pruisische leger in de voornaamste plaats hieraan is toe te schrijven, dat het zoo véle jongelingen uit den gegoeden middelstand in zijne gelederen telt. Een enkel welopgevoed man verhoogt niet zelden, door zijn voor beeld en houding, de zedelijke waarde van eene geheele com pagnie. Maar cok om andere redenen verdient de oprigting van zulke corpsen afkeuring. Stichten zij weinig nut in den strijd zeiven, tijdens de voorbereiding tot den strijd werken zij bepaaldelijk nadeelig. Die toetreedt tot een vrijwilliger- corps, ook al verbindt hij zich niet, om met dat corps uit te trekken, neemt ai dadelijk geldelijke verpligtingen op zich, die velen moeten afschrikken. Yrijwiliiger-corpsen zijn uit den aard der zaak niet voor een ieder toegankelijk, ook al kiest men de eenvoudigste uniform en de onkostbaarste wape nen. Zoodoende komt men reeds onmiddellijk in strijd met zijn mottomen is niet wat men wezen wil: eene vereeniging tot bevordering der volksweerbaarheid, maar in zekeren -/in een corps d'eiite, men veroorzaakt zoodoende wat men dezer dagen heeft zien gebeuren, dat naast het eene vrijwilliger- corps het min of meer aristocratische een tweede ont staat, een der burgerij, terwijl nergens zulk eene afscheiding minder Ie pas komt, dan daar waar het de gemeenschappelijke verdediging des vaderlands geldt. Bewust of onbewust wij onderstellen het laatste geeft men daardoor voedsel aan de vrees van hen, die de beweging met het oog op onzen binnenlandschen toestand niet geheel vrij van bedenking achten. oor zoo ver ons de statuten der verschillende vereenigiugen bekend zijn, en gaarne zullen wij vernemen, dat wij ons in dit opzigt hebben vergist, voldoen de minsten hunner aan deze noodzakelijke vereischteu. Bijna allen bewegen zich in eene rigting, die wij niet anders dan verkeerd kunnen noe men, en het onlangs gestichte centraal-comité schijnt bestemd, om de beweging in die verkeerde rigting te versterken. De amsterdamsche vereeniging Pro patria vormt stellig eene uit zondering. Zij is, wat de vereenigingen onzes inziens behooren te zijn, eene school, waarin een ieder gelegenheid vindt, om zich te oefenen in den wapenhandel, zonder nutteloos vertoon. De vereeniging heeft geene uniform, omdat hare leden niet wenschen op te treden als corps, maar zich in tijd van gevaar zullen aansluiten waar zij zulks verkiezen, bij het leger, bij de schutterij, des noods bij eenig vrij wil liger-corps. Zoo doende wordt niet slechts de schijn vermeden, dat men wil soldaatje spelen, maar men ontgaat het bezwaar van hpt maken van niet volstrekt noodige kosten. Is daardoor de gelegenheid tot deelneming reeds veel algemeener dan bij andere corpsen, zij wordt nog ruimer door de bepaling der statuten, dat de ge ringe contributie 3) slechts zal worden gevorderd van de genen, die zich daartoe bepaaldelijk verbinden. De niet con tribuerende leden hebben wat de hoofdzaak betreft, volkomen dezelfde regten als de overigen; zij missen slechts en dit spreekt van zelf, het regt van stem in zaken van administratief beheer. Op deze wijze is, ons bedunkens, de amsterdamsche vereeniging met der daad, wat de meeste anderen slechts heeten te zijn, eene vereeniging tot bevordering der volks weerbaarheid, eene militaire school voor allen wie de gele genheid of de lust tot oefening op andere wijze ontbreekt. Dat zulk eene vereeniging zich moeijelijk kon aansluiten bij het centraal-comité is duidelijk. Onbewust welligt is dit comité een middelpunt voor bepaalde vrijwilliger-corpsen. Het ware vereenigingspunt voor vereenigingen, die éi goede zaak op de beste wijze willen helpen bevorderen, ligt elders het moet worden gezocht in gemeenschap van doel en gelijkvormigheid van werkkring. Een ander centrum is geheel ounoodig. In tusschen, dit punt is van ondergeschikt belang. Hoofdzaak is, dat men zich afvrage: op welke wijze een goed doel het best kan wordeD bereikt, en wij twijfelen er volstrekt niet aan of men zal bij raadpleging met bevoegde autoriteiten be vinden, dat de beste weg niet is die, welke tot dusver door de meeste vereenigingen werd gekozen, ook al schijnt die welligt, ten gevolge van zekere kleine zwakheden der men- schelijke natuur, de aangenaamste weg. De italiaansche bank heeft het disconto verlaagd tot 5pCt. De vestingen Semendria en Testelau zijn d^or de Turken verlaten en door de Serviers bezet. De onlusten te Oporto duren voort. De koning van Griekenland is op reis gegaan. Met 1 mei zullen de pruisische troepen zich in het hanoversche van onze grenzen verwijderen. Op goeden vrijdag is het glazen paleis bij Sydenham door 40 a 50,000 personen bezocht. Maxiiniliaan beeft bij Queretaro eeDe groote doch later niet bevestigde overwinning behaald. De telegraafverbinding tnsschen Indie en Engeland is sedert 25 maart gestremd ten gevolge van overstroomingen bij Bagdad. Te St. Louis in Missouri is het pas voltooide kolossale Linnell-hotel, ter waarde van rcim 4 milhoen gulden, tot den grond afgebrand. In Perthshire is den IS dezer een schok van aardbeving waargenomen. Het mobielmaken der 12 pruisi-cbe armeekorpsen kost 30 millioen th. die gereed liggen. Te M«ïz teekeut men eene petitie voor den vrede. Men beweert dat 250 kanonnen van Toulouse naar Straatsburg zijn gezonden, alsmede 50 kanonneerbooten om op den Rijn te manoeuvreren. Te Birmingham

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2