1 Donderdag, 2 Mei. 531. 1867. Buitenland Jssel. eten. v. V, V. 1 V« 'Vis 'V. V» Vs V. Bij deze Courant behoort een afzonderlijk blad, houdende twee plaatselijke afkondigingen. !.2ö. Paar- GOUDSCHE COURANT 6 a 28. naar AFKONDIGING. 40 25’/i. 74Va SMAN. aanzienlijk, :ht worden. 7s '7s 7t« 81V, 1391/4 Gebleven koers. 52 Gouda, den 30n April 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester DROOGLEEVER FORTUUN v. BERGEN IJZENDOORN. A. Bosman. :h> 5 m. Moerman, 2 E. Jansen en W. Bos en H. 47»/s 5ï’/l. ■SA •Vs •Vs bij G. F. JUDA, met hoeveelheid a contant. 7ERa46’/10 47710 soort (Mout- J5 centsinl per kan 67 sterkte naar gsdag ’smor- agen ’s mor ns 6^2 uur. dagen ’s na- nds 5 uren. 'en. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendeicegD. n°. 60. 26 April, igste era. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden isf 2,franco p. post2,25 Advertentién van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. Londen, 27 April. Men heeft berigt nit Parijs ontvan gen, dat Pruisen bewilligt in de uitnoodiging tot het houden eener conferentie; het wil echter de voorwaarden betreffende de neutraal-verklaring, de slooping en de ontruiming der ves ting Luxemburg niet vooraf aannemen, maar indien de confe rentie daartoe besluit, dan zal Pruisen onder waarborg van Europa insgelijks toestemmen. De proeven, die bij voortduring worden genomen met de Sniderbuks, voldoen steeds bij uitstek. Dit wapen laat niets te weuschen over, en zoowel manschappen als officieren zijn opgetogen over deszeifs verdiensten. 28 April. Alhier is uit Weenen het berigt ontvangen, dat Frankrijk de bijeenkomst eener conferentie goedkeurt, op den grondslag der neutralisering van Luxemburg. Volgens de uit Parijs ontvangen berigten, is Pruisen insgelijks tot bet voor stel toegetreden. Er bestaat dus vooruitzigt, dat men tot eene verstandhouding zal geraken. De conferentie zal te Londen bijeenkomen. Parijs, 27 April. De hier van officiële zijden ontvangen mededeelingen bevestigen het oerigt, dat Ratazzi geneigd is, om bij een eventuelen oorlog, aan Frankrijk Italie’s medewer king te verzekeren. Voor het meer en meer waarschijnlijke geval eens oorlogs rekent onze regering op de medewerking van Italië, Dene marken en Zweden; zij hoopt ook eenige duitsche staten, door de suprematie van Pruisen in het harnas gejaagd, op hare zijde te hebben. Daarentegen wordt in brieven uit Berlijn verzekerd, dat indien eene fransche vloot de Oostzee binnen- atevent, de vereenigde staten zich „in het Europesche concert" zullen mengen en dat de pruisisch-russiscbe alliantie eene be klonken zaak is. Zooveel is althans zeker, dat de russische regering hier hare bijzondere ontevredenheid heeft doen te kennen geven, over bet verlengd oponthoud van prins Oscar van Zweden en over de bijzondere oplettendheid, waarmede hij hier door het hof der tuilerien is ontvangen. De meeste dagbladen en met name la France, l’Etendard, la Patrie en l’Avenir National, deelen mede, dat de voorstellen van Engeland ten grondslag hebben de ontruiming van Luxem burg en de bijeenkomst te Londen eener conferentie, welke over het lot van het groothertogdom zou beschikken. La Patrie voegt daarbij, dat de toestemming van Frankrijk en Pruisen als waarschijnlijk wordt beschouwd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, geiet op de bepalingen van art. 30 der verordening van politie, brengen ter algemeene kennis, dat bij deze door hen vergun ning wordt verleend om de straten te schrobben, (behalve waar die in de laatste twee maanden zijn vernieuwd of her steld) op Vrijdag en Zaturdag den 3n en 4“ Mei 1867, tot des voormiddags elf ure. Verder herinneren zij aan de eigenaars of bruikers van ge bouwen en erven hunne verpligting om de straten, riolen en goten vóór, achter en ter zijde van die gebouwen en erven eenmaal ’s weeks te doen reinigen en verder schoonhouden, op de nakoming waarvan door de politie streng zal worden toe gezien. De prijs der Advertentie» van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is SO Cent, voor elke» regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend plaatsruimte. In de zitting van het wetgevend ligchaam heeft de voor zitter medegedeeld, dat hij aan den heer Rouber kennis had gegeven ven de aanvragen lot het doen van interpellatien be treffende Luxemburg en dat genoemde heer daarop het vol gende had geantwoord: De regering wenscht niets liever dan aan de staatsmagten en aan het land al de feiten mede te deelen betreffende het vraagstuk van het groothertogdom. In dien onmiddellijke verklaringen mogelijk waren geweest, zou de regering zich gehaast hebben die te geven, maar de onder- haudeliiigen ter gunste van het behoud des vrede» in Europa hebben een aanvang genomen en worden door de groote mo gendheden met ijver voortgezet. Deze stand van zaken legt aan de regering des keizers de grootste omzigtigheid op. Hij acht het dus zijn pligt de verantwoordelijkheid van een ontijdig politiek debat niet op zich te nemen. (Teekenen van goed keuring) Het doet hem leed, bij de natuurlijke opgewektheid der openbare meening de verdaging dier beraadslaging te moeten voorstellen, maar het wetgevend ligchaam heeft te veel ondervinding van diplomatieke aangelegenheden, dan dat het niet zou goedkeuren de handelwijze der regering, die overigens besloten heeft dit belangrijke onderwerp in behandeling te ne- raeu zoodra de omstandigheden dit zullen veroorloven. De voorzitter, de heer Schneider, gaf daarop te kennen dat deze brief naar de bureaux was gezonden, en dat deze daarop bedden geweigerd de interpellatien toe te staan. De heer Jules Favre zeide acte te nemen van de hoop en van de beloften in den brief des heeren Rouher vervat, en verzocht dat de regering geen besluit zou nemen, alvorens’de kamer geraadpleegd te hebben. De zitting werd daarop gesloten. Niettegenstaande de vredelievende geruchten worden de krijgstoerustingen voortgezet. In de forten rondom Parijs wor den maatregelen genomen, als vreesde men een beleg van Parijs. Met den aankoop van paarden in Zwitserland wordt steeds voortgeg? ..artdurend wordt nog oorlogsmaterieel naar Straatsburg en Metz vervoerd. Het nieuwe blad de Mouvement meldt, dat de verkoop van russisch Amerika aan de vereenigde staten, waarvan de prijs op 7 millioen dollars is bepaald, niet in klinkende munt zal worden betaald, maar dat Amerika zijne oorlogsvloot, die thans in de middellandsche zee stationeert, aan Rusland zal afstaan. 28 April. De France, de Patrie en de Etendard behel zen bet berigt, dat Frankrijk en Pruisen hebben toegestemd in eene conferentie op den grondslag van de onzijdigverklaring van Luxemburg. De Etendard wijst er op, dat nu nog moet uitgemaakt worden of Pruisen zich vóór of na het bijeenkomen der conferentie zal verbinden om Luxemburg te ontruimen. De onderhandelingen over dit teedere punt worden morgen te Ber lijn geopend. Het bijeenkomen der conferentie te Londen wordt intusschen als zeker beschouwd. 29 April. De snelle omkeer, die in de inzigten van het pruisische gouvernement is ontstaan, wordt voor een deel ook toegeschreven aan de houding van de zuid-dnitsche staten, die weinig opgewektheid hadden tot den oorlog en daarom met hunne wapeningen zeer langzaam voortgingen. Inzonderheid was dit het geval met Wurtemberg, dat aan het kabinet van Berlijn verklaard heeft, niet vóór de maand October gereed te kunnen zijn. In weerwil van alle vredelievende berigten duren de oor- logstoebereidselen hier voort. Zoo verneemt men, dat de di recteur der letterkundige academie te Lyon en die van het seminarie te Straatsburg geprevenieerd zijn, dat zij zich hebben voor te bereiden op het tijdelijk verleggen dier instellingen van onderwijs, in geval de daarvoor gebezigde lokalen mogten noodig zijn voor de huisvesting van troepen. 30 April. De Moniteur deelt het volgende mede: Toen onlangs het incident, betreffende Luxemburg, zekere vrees omtrent de handhaving van den vrede deed ontstaaa, wa de fransche armee, ten gevolge der in 1865 plaats gehad heb bende verminderingen, tot beneden het normaal effectief gedaald.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 1