Binncnlöni). Gemengde Berigten. Vergadering van den Gemeenteraad. Van een anderen kant had het bezettïngscorps in Mexico 7 00O paarden, waaronder 3000 trekpaarden, in Amerika achtergelaten, die onvermijdelijk door anderen moesten vervangen worden. Het gouvernement was dus verpligt maatregelen van voorzorg te nemen, die bestaan hebben in de aar vulling van het effec tief der regimenten, den aankoop van een zeker aantal paarden en het in staat van verdediging stellen der grensvestingen. De vredelievende berigten, die alsnu sedert eenige dagen zijn ont vangen, hebben den keizer doen besluiten tot het uitvaardigen der noodige bevelen om geen enkelen nieuwen maatregel te nemen, ten einde aan de openbare opinie geen voorwendsel te geven tot bezorgdheid en de hoop op vrede niet te doen ver- flaauwen. Dientengevolge zal men zich bij het aankoopeu van paarden bepalen tot het strikt benoodigde, terwijl de verlof gangers, die zouden worden opgeroepen, te huis zullen worden gelaten. Uit eene goede bron wordt verzekerd, dat de koning der Nederlanden het initiatief heeft genomen tot eene uitnoodiging aan de mogendheden tot eene conferentie te Londen. De Eten- dard zegt, dat oLchoon de onderhandelingen te Berlijn tot nog toe onafgebroken zijn voortgezet, de prejudiciële kuestien, van welker vaststelling de bijeenkomst tot de conferentie af hangt, nog niet uitgemaakt zijn. Brussel, 28 April. De Indépendance bevat een telegram uit Weenen van gisteren, waarin wordt gemeld, dat de hertog de (irammont aan den heer von Beust heeft verklaard, dat Frankrijk afzag van elke vergrooting van grondgebied; het verlangde alleen de ontruiming van de vesting Luxemburg en zou alsdan alle mogelijke omzigtigheid gebruiken, ten einde de eigenliefde en den militairen trots van Bruisen niet te kwet-. sen. Oostenrijk ondersteunt deze transactie. Het antwoord van Pruisen wordt verwacht. 2y April. De Indépendance zegtKomt de conferentie bijeen met de voorwetenschap dat Pruisen er in toestemt Luxem burg te ontruimen, dat Frankrijk zich verbindt om van alle uitbreiding van grondgebied af te zien, en dat al de groote mogendheden tot de neutraal-verklaring van Luxemburg bereid zijn, dan maakt de conferentie den oorlog om Luxemburg on mogelijk, dan is het oogenbiikkelijk gevaar geweken, dan is het vrede, voor zoo ver hij door de luxeraburgsche kwestie bedreigd werd. Het is vrede, zeggen wij niet de vrede voor altijd gewaarborgd, zelfs niet de vrede beveiligd voor neven bedoelingen en eerzuchtige plannenmaar de vrede in dien zin, dat een oorlog wordt ontweken, waartoe het eenige op tlit oogenblik aanhangige geschilpunt, tot oorzaak of tot voor wendsel zou hebben gestrekt. Berlijn, 27 April. Niets is natuurlijker dan dat, in zoo opgewonden tijden als die welke wij beleven, de meest tegen strijdige geruchten in omloop zijnuit Weenen wordt in een beurstelegram liet congres beloofd en hier wordt de toestand beschouwd als geenerlei verandering te hebben ondergaan. Frankrijk zet inmiddels zijue krijgstoerustingen voort en Prui sen denkt er meer dan ooit aan, niet langer rustig den staat van zaken te blijven aanzien. De N. Preussische Zeitung, vermeldende dat de mede- deelingen der groote mogendheden betreffende Luxemburg zijn ontvangen, welke allen aandringen op het behoud van den europeschen vrede, zegt dat de kwestie eene europesche is geworden; dat hier dus geene sprake meer is van eene af zonderlijke vordering van Frankrijk en dat daardoor de hoop op het behoud van den vrede is toegenomen. Pruisen zal, naar het blad meent, eenige regeling van het vraagstuk op europesche grondslagen en onder den waarborg van Europa niet belemmeren. 28 April. Het bevestigt zich, dat koningin Victoria een eigenhandigen brief heeft gerigt aan den koning van Pruisen. De koningin van Engeland verlangt uitdrukkelijk, dat koning "Wilhelm I door zijne gematigdheid Europa voor een oorlo^ zai behoeden. 29 April. De koning heeft de zitting van den landdag geopend met de volgende troonrede .,De beraadslagingen van den rijksdag, waartoe het pruisische volk, op grond der door u aangenomen wet, zijne vertegen woordigers heeft afgevaardigd, hebben geleid tot de oorkonde eener constitutie voor den noord-duitschen bond, waardoor de eenheid en levenskrachtige ontwikkeling der natie verzekerd schijnt te zijn. „Ik heb u om mijnen troon bijeengeroepen, ten einde deze constitutie aan uwe besluiten te onderwerpen. „Het werk der nationale vereenigiog, die de staatsregering onder uwe medewerking heeft aangevangen, moet thans door uwe bekrachtiging voltooid worden. „Op deze grondslagen zal de bescherming van het bondsge- bied, de uitoefening van het gemeenschappelijk regt en de wel- vu3rt des volks voortaan door de gezaraentlijke bevolkingen van Noord-Duitschland en hare regeringen in eene meer vaste gemeenschap worden bevorderd. „Door de invoering der boudscoustitutie zal de bevoegdheid van de vertegenwoordigingen der verschillende staten, in al die lauden, welke voortaan aan eene gemeenschappelijke ontwikke ling verbonden zullen zijn. eene onvermijdelijke beperking moe ten ondergaan. Het volk zelf zai echter van geen enkel zijner thans bestaande regten afsta qü behoeven te doen. Het heeft alleen de uitoefening daarvan over te dragen aan een vertegen woordiger in de uitgebreide gemeenschappelijke regeling. De toestemming van de vrij gekozen vertegenwoordigers des ge- zameutlijken volks zal ook in den noord-duitschen bond tot elke wet vereischt worden. „Door de bonds-coustitutie wordt in alle opzigten er voor gezorgd dat die regten, van welker uitoefening de afzonderlijke landsregeringen ter gunste der nieuwe staalgemeenschap af stand hebben gedaan, in denzelfden omvang aan de rijks-ver tegenwoordiging worden overgedragen. De zekere vestiging der nationale zelfstandigheid, magl en welvaart zal met de ont wikkeling van het duitsche regt en de eoustitutionele instel lingen hand aan hand gaan. „Mijne regering verkeert in het vaste vertrouwen, dat de beide huizen van den landdag, bij regtmatige waardering der dringende nationale behoeften, bereidwillig de hand zullen leeuen tot spoedige afdoening der voorgelegde taak. „Mijne heeren De nieuw opgerigte bond omvat in de eerste plaats alleen de staten van Noord-Duitschland, maar zal door eene innige nationale gemeenschap steeds met de zuid- duitsche staten vereenigd zijn. De vaste betrekkingen, die mijue regering reeds in den herfst des vorigen jaars of- en defensief met deze staten heeft gesloten, znllen door afzonder lijke tractaten op de uitgebreide noord-duitsche gemeenschap kunnen worden overgebragt. „Het levendig bewustzijn der zuid-duitsche regeringen en volken dat de verdeeldheid tusschen de duitsche staten onder- liug gevaren zou opleveren, alsmede het gevoel der behoefte eener hechte nationale vereeniging, waartoe in geheel Duitsch- land zich immer eene bepaalde neiging openbaart, zal de op lossing van de veelbeteekenende aangelegenheden helpen be spoedigen. Er zal op de kracht der natie een beroep worden gedaan en zij zal in staat zyn voor Doitschland de zegeningen des vredes te waarborgen, en tevens een schild zijn voor zijne regten en belangen. „In dit vertrouwen zal mijne regering zich beijveren, om al wat den vrede van Europa kan storen, door alle middelen, die met de eer ea ue belaagen des vaderlands stroken, te voorkomen. „Het duitsche volk zal, sterk door zijn eenheid, getroost de wisselvalligheden der toekomst kunnen te gemoet zien, wanneer gij, mijne heeren, met de vaderlandsliefde die in Prui sen in de ernstige uren zich steeds heeft geopenbaard, het groote werk der nationale eenheid helpt vulcindcn." -^e opging der zitting van den landdag heeft in de Witte zaal plaats gehad. Er waren circa 250 afgevaardigden aanwezig. Iu de loge der diplomaten bevonden zich de ver tegenwoordigers van Engeland, Rusland, de Hanzesteden, Darm stadt en Saksen. De hofloge was ledig, In het gevolg des konings bevonden zich de kroonprins, prins August van Wur- tenberg, prins V\ ilhelra van Mecklenburg en eenige pruisische prinsen. Bij de binnenkomst des konings hief de heer von Stollberg het „leve de koningaan. Onder het voorlezen der troonrede werden bij herhaling bijvalsbetuigingen gehoord. Toen de koning geëindigd had was het de heer Forckenbeck, die het sein gaf tot een luid „leve de koning De heer von Bismarck verklaarde daarna de zitting voor geopend. Beide huizen van den landdag houden heden zitting. ^e{*en namiddags ten 2 ure is een ministerraad gehou den, onder voorzitting des konings, die eenige uren heeft ge duurd eu bijgewoond werd door den kroonprins en de leden van het militair, zoowel als van het civiel kabinet. Frankfort, 28 April. In goed onderrigte kringen alhier neemt de verwachting toe, dat in weerwil van het dreigende aanzien, dat de politieke toestand in dit oogenblik heeft, de hoop op het behond van den vrede dagelijks vermeerdert.' Weenen, 27 April. De dagbladen bevatten eene ófficiele mededeeling, betreffende de lnxembnrgsche kwestie, welke op het volgende nederkomt: Het voorstel van den minister von Beust, om Luxemburg aan Belgie af te staan, is afgesprongen op den tegenstand van Belgie. Thans wordt beraadslaagd over het tweede voorstel van den heer von Beust, houdende de neutralisering van het groothertogdom, benevens het ontruimen en sl°open van de vesting. Frankrijk heeft dat voorstel, het welk Lngeland en Rusland wordt ondersteund, goedge keurd. Het antwoord van Pruisen is nog niet bekend. GOUDA, 1 Mei. Wij vernemen dat gisteren avond in het lokaal „Nut en Vermaak" alhier ruim een twaalftal ingezetenen zijn bijeenge komen ora onderling te beraadslagen over de oprigting eener vereeniging ter oefening in den wapenhandel en dat in die vergadering de grondslagen zijn vastgesteld en eene commissie is benoemd ter redactie van een reglement, dat men zich voor stelt te behandelen in eene algemeene vergadering, waartoe eerlang de oproeping zal geschieden. Naar men verneemt is het getuigenverhoor in de zaak der afgebrande kerk te Stolwijk in den laatsten tijd krachtig doorgezet, en ofschoon de dader of daders nog niet bekend zijn, moet er toch zware verdenking tegen een persoon bestaan, waarvan men zegt, dat hem vrij logies verleend is. Het ware te wenschen, dat de zaak ontdekt mogt worden, en hiermede een einde gemaakt werd aan de schandalen, die sedert gerui- men tijd in die gemeente hebben plaats gehad. ZitHrdag is door de eerste kamer hoofdstuk V (binnenl. zaken) met algemeene stemmen aangenomen en de discussien aangevangen over het defensiewezen. Iu de zitting van de eerste kamer van maandag zijn de hoofdstukken voor marine, oorlog en financiën, alsmede het ont werp, betreffende den aanleg van forten, met algemeene stem men aangenomen. Het Handelsblad zegt Wij vernemen dat bij den burgemeester dezer stad uit 'sHage is ontvangen een telegram, inhoudende, dat de conferentie over de zaak van Luxemburg door de groote mogendheden is aan genomen en dat Z. M. de koning-groothertog is uitgenoodigd ora de noodige voorstellen te doen ter regeling der politieke aangelegenheden. Men schrijft uit de residentie, dd. 29 April: „Spoedig na de terugkomst op heden van Z. M. den koning uit Amsterdam, heeft de baron de Tornaco een langdurig on derhoud met Z. M. gehad. „Het is waarschijnlijk in deze dagen niet zonder beteekenis, dat bij het diplomatiek diner, dat heden door den fransclien gezant, den heer Baudin, is gegeven, ook tegenwoordig waren de pruisische gezant, graaf de Perpoucher en zijn secretaris, de graaf Hatzfeld, met zijne eehtgenoote." Tot directeur van het gymnasium Willem III te Batavia is benoemd de heer N. J. Hoorweg, le docent in de wis- en natuurkunde. Men schrijft uit het Westland: De vroege aardappelen staan heerlijk te veld, terwijl van dc vrucht- vooral peren- boomen een ruime oogst kan verwacht worden. De Arnh. Courant gelooft niet, dat de wijze, waarop thans hier te lande scherpschutters-vereenigingen worden opgerigt, zal strekken tot bereiking van het doel. Men volgt een vreemd model en poogt vrijwiüiger-corpsen in te rigten op den voet der engelsche riflemen; terwijl men uit het oog verliest, dat in Engeland het leger derwijze is ingerigt, dat niet ligt een man van roeping daarin dienst zal willen nemen. Eigentlijke volks- weer ontbreekt daar te lande, terwijl in Nederland naast het leger eene erkende georganiseerde volksweer wordt gevonden in de militie en de schutterijen. De Ariih. Cour. vereeuigt zich geheel met de aanmerkingen, welke dezer dagen op dit stuk door het Handelsblad zijn gemaakt, eu gelooft, dat het geen in dat blad is medegedeeld aangaande de amsterdamsche Pro Patria (uitgezonderd het papierfabriekachtige der benaming) geheel beantwoordt aan het denkbeeld eener doeltreffende in- rigting. Het doel is gemakkelijk te bereiken door permanente vereenigingen, ingerigt als militaire oefenscholen, voor ieder toegankelijk, niet door soldaatje-spelen of door kinderachtig militair vertoon. Men leest in de N. Utr. Courant van 20 April Wij vernemen, dat bij gelegenheid van het overbrengen van het vee naar de weide op den 25 april 11. weder het bewijs is geleverd, dat de boeren, waar het hun belang geldt, van de zwakke plaatsen in wetten of verordeuingen zeer handig tot hun voordeel weten gebruik te maken. Een aantal boeren van even buiten de afsluitingslijn gelegen plaatsen hadden quasi land gehuurd van broer A., neef B of vriend C., binnen de lijn gelegen, en kwamen nu op 25 april met talrijke koppels vee aan de lijn van afsluiting, om doorgelaten te worden. Zoo had de burgemeester van Maartensdijk evenwel de wet niet opgevat; ZEd. Achtbare weigerde te regt de doorlating. Ook de commissaris des konings, in allerijl geraadpleegd, vereenigde zich met dit gevoelen. Niet alzoo de boeren. Zegevierend toonden zij burgemeester en commissaris na eenige uren een telegram van den minister van binnenlandsche zaken, waarbij het vervoer werd toegestaan. Men zegt, dat er op deze wijze honderden runderen, volgens de wet en in spijt van gemeen telijke en provinciale autoriteiten zijn binnengevoerd. Moordrecht, 27 April. Heden heeft de burgemeester alhier, op last van den districts-commissaris voor de zaken der veeziekte, ongeveer twintig stnks rundvee in beslag geno men en doen afmaken, zonder dat de eigenaresse daarvoor schadevergoeding erlangde. Zij had het regt op de onteigenings- som verbeurd, door te trachten het uitbreken der heerschende ziekte onder hare runderen geheim te houdeu. Voorwaar eene les voor veehouders die meenen, dat het der regering met de handhaviug der veepestwetten geen ernst is. De waarde van den veestapel in Ierland wordt geschat op 420 milli- oen gulden. De socialist Pierre Leroux gaat met vrouw en kinderen eeue landbouw—kolonie stichten iu Algerie. De pruisische vestingen aan den Kijn worden geproviandeerd. Bij de beijertche regimenten worden vierde en vijfde bataillou* geformeerd. De franse be kroonprins heeft eene derde operatie ondergaan. Men gaat in Frankrijk voort met petitien tegen de legerorganisatie. De ongeregeldheden te Oporto zijn onderdrukt. Het groote conservatoire is te Madrid door brand vernield. In Columbia zijn op nieuw itMtkntip woelingen uitge— broken. De adellijke hongaarsche lijfwacht is hersteld Van 13—20 april zijn in Engeland vijf runderen aangetast op twee stallen. De afscheidsvoorstelling van Adeline Patti te'Pari^- eft fr. opgc- bragt. Men wacht eene fransche leeniug van 750 millioen. Vier honderd te Rome vereenigde clericalea hebben een protest geteekeud tegeu het geweld, dat het wereldlik gezag wordt aangedaan. Te Washington wordt eeue turksche legatie gevestigd Van 14—20 april zijn aangetast in Zuid-Holland 555, in Noord-Holland 12, in Gelderland 17, iu Utrecht 30, in Noord-Brabant geeue, totaal 614 runderen Te Schooaderwocrd heeft verzet plaats gehad bij het afmaken van het veede militaireQ hebben gevuurdtwee personen zijn zedood en twee zwaar gekwetst. De k.eerinakerskncchts te Parijs traan weder aan het werk. V on Bismarck heeft in Pommereu een landgoed gekocht van 550 duizend th. ln Lothariugen en den Elzas willen particulieren bataillons vrijwilligers uitrusten en op eigen kosten 2 a 3 maanden ouderhoudeD. i)e veeziekte woedt met hevigheid iu d e sumatrasche bovenlanden. Tegeu het eiu*le vau den zomer en van den oorlog zullen wij achterlaadgeweren hebben. Nu ieder uit Europa zou willen Wegloopen, begint men ernstig te waarschuwen tegen di. landverhuizing. De wetgevende magt van Wisconsin heeft het -temregt lotpèad aan de vrouwen en die van New-Iersey heeft het den negers ont/<-gd. Men beraamt op Java eene expeditie tegen weerspannig»- vor-ten ;n het noorden vau Celebes. Te Utrecht viuden de vuile varkens tal van voorstanders. Iu den acclimatatietuin te luik zijn verschillende dieren door kwaadwilligheid vergiftigd. Donderdag jl "is de gaanderij eener kerk te Wednesbury ingestort, waardoor eeue massa mensehen nederstortte op de daaronder staande hoorders, waarvan velen gewo:.d werden Op Haïti is generaal Salnave president geworden. Het deensche stoomschip Thomas Roys heeft iu de wateren van Spitsbergen büOO robben gevangen. In het kanton Zug is ecu boer, dit water in de melk gedaan had, veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf, verlies van burgerlijke regten en in de kosten. De invoer vau hoornvee eu schapen uit Rotterdam is te Harwich niet geoorloofd. Dingsdag30 April. Tegenwoordig de hh. rar. A. A. van Bergen IJzendoorn, voorzitter, de Grave, Luyten, Braggaar, Westerbaan, Reutinger, Bncüuer, van Gennep, van Straateu en Peeters. De notulen der vorige ..gaderiug worden gelezen en gearresteerd. Zijn ingekomen eene dispositie van hh. ged. staten houdende hernieuwde bedenkingen tegen de begrooting van het burgerlijk armbestuur ter visie geleird eene missive van B. eu W. ten geleide van het gedrukt verslag nopens den toestand der gemeente over 1866een exemplaar zal aan olk der leden uitgereikt worden eene missive van librymeesters inzendende de rekening eu ve-ant- woordiog over 1866is door B. cn W. nagezien en in orde bevonden de goedkeuring wordt voorgesteld en aangenomen en de aftredende librymeester D. Terpstra, herbenoemd met algemeene stemmen; een schriftelijk voorstel van den heer Kist ondersteund door de hh. Remy en van Straaten, iu overweging gevende om verander:ng te brengen in de plaatsing van de ijzeren bruggen over de gouwe en wel dit tegen over de groenendaal te verleggen tegenover de keizerstraat, dat ten veel gelijkmatiger afstand tusschen de vier voorgestelde overgangen zoude op leveren; het voorstel wordt gesteld in handen van de commissie van fa bricage om te dienen van advies; de rekening vau den schuttersraad; in handen gesteld van de heeren Luyttn, van Straateu en Peeters; twee adressen, om in aanmerking te komen als brugwachters bij de toekomende bruggenen twee adressen om begunstigd te worden met de betrekking van directeur der zwemschoolter visie. Aan de orde is het ter visie gelegde adres van den heer Ch. Rubctte c. 8., betreffende het leggen van een trottoir langs den fluwelen stacel de heer Luyten vraagt of er noodzakelijkheid bestaat om den singel toch te verleggen; de heer Buchner merkt aan, dat vroeger de aanleg van stoepen is geweigerd op grond dat de rijweg dan te" smal zoude zijn de vooizitter antwoordt den heer «ïyten, dat de gedeeltelijke verlegging noodig is, en den heer Buchner, cn.' de rijweg 4.70 a 4.80 el blijft bij een trottoir van 1 60 el. De hh. Westerbaan en Peeters beweren dat een trottoir zetr nuttig zal berocden worden tot het voorkomen van ongelukken.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2