Buitenland. Binnenland. Gemengde Berigten. Ingezonden. V eetyphus-curiositeiten. Marktberigten. vruchten niet verloren gaan van een harden maar onvermijde- lijken maatregel. Het is treurig dat het hardnekkig vooroor deel tot geweld gedwongen heeft, maar de wet moet gehand haafd worden. He domme kwaadaardigheid is minder schuldig, dan de fanatieke woede van zoo velen, die ter gunste van geliefkoosden onzin eene onkundige menigte aanhitsen of van anderen, die uit lafhartige zelfzucht het e-kende vooroordeel niet rond en open bestrijden. Londen, 1 Mei. Men berigt, dat het nederlandsche gou- veruemeut aan het engelsche den wensch heeft te kennen ge geven, om de mogendheden, die de traciaten van 1839 hebben onderteekend, uit te noodigen tot eene conferentie en dat nu het engelsche gouvernement bij den koning der Nederlanden er op aandringt, de conferentie zoo spoedig mogelijk bijeen te roepen 2 Mei. In eene meeting van afgevaardigden der re form-league, welke gisteren avond onder voorzitterschap des heeren Beales plaats had, is besloten om de refonu-demon- stratie, welke aanstaanden maandag in Hydepark zou plaats hebben, ondanks de proclamatie des heeren Wclpole, toch te doen doorgaan. Het gouvernement heeft de tegen maandag aangekondigde meeting der reform-league in Hydepark verboden. Reuters Office meldt, dat de uitnoodiging tot bijwoning der conferentie aangekomen is. Zij zal den 7° dezer worden geopend. Het gouvernement heeft ter kennis van het parlement gebragt, dat geen grondslagen zijn vastgesteld voor de confe rentie tot regeling van de luxemburgsche kwestie. Men is het slechts eens geworden ten opzigte van sommige prelimi- nairen. Haar de heer Gladstone het voorstel had ingetrokken, om de inwoning van één jaar in de plaats te stellen van de inwoning van twee jaren tot erlanging van het kiesregt, heeft de heer Avrton dat voorstel overgenomen, waarna het werd aangenomen met 278 tegen 97 stemmen. He heer Bis- raeli verzocht daarop dat de verdere beraadslagingen zouden worden gesta-K, ten einde het ministerie tijd te geven om in overleg treden. He discussien zijn dienteugevolge verdaagd. 3 Mei. He dagbladen melden, dat het ministerie noch aftreden noch het parlement ontbinden, maar het amendement van den heer Ayrton aannemen zal en alzoo de reformbill ver der zal laten bediscussiëren. Tevens wordt door de dagbladen beweerd, dat de regering de voorgenomen meeting in Hydepark niet zal beletten. Parijs, 30 April. Van goederhand wordt gemeld, dat de koning der Nederlanden de eerste geweest is, om uitnoodigiu- gen tot het bijwonen eener conferentie te Londen aan de mo gendheden te rigten. Volgens den Eteudard worden de onder handelingen te Berlijn onafgebroken voortgezet, maar zijn de voorloopige kwestien, van wier oplossing de bepaling van het tijdstip voor het bijeenkomen der conferentie afhangt, nog niet beslist. 2 Mei. He Moniteur meldt dat de staatsraad Jonas heden bij den minister van buitenl. zaken zijne geloofsbrieven heeft ingediend als zaakgelastigde voor Luxemburg bij de kei zerlijke regering. He kamer van afgevaardigden en de senaat zijn tegen morgen bijeengeroepen, naar men verzekert om eene mededee- Jing van het gouvernement te ontvangen. 3 Mei. He heer de Moustier heeft heden aan de kamer vaD afge/aardigden medegedeeld, dat de onderhandelingen be treffende de luxemburgsche kwestie tot een eerst belangrijk re sultaat geleid hebben. Oostenrijk, Frankrijk, Engeland, F.uisen, Rusland en de groothertog van Luxemburg zijn overeengekomen om eene conferentie te Londen te houden, waarin de interna tionale verhouding van Luxemburg zal worden geregeld op den grondslag van onzijdig verklaring. Op het daartoe door den koning-groothertog genomen initiatief is besloten dat de conferentie den 7 dezer bijeen zou komen. He gevoelens waar mede al de gouvernementen bezield zijn en de gedachten wisse ling die reeds tusschen haar heeft plaats gehad, doen verwachten, dat deze conferentie tot eene beslissing zal leiden, welke over eenkomstig is met de belangen en de waardigheid van de bij de zaak betrokken mogendheden. Heze beslissing zal gelijktijdig den vrede in Europa bevestigen. Zoodra de conferentie een besluit zal genomen hebben, ontvangt de kamer daarvan berigt. Berlijn, 1 Mei. Gisteren zijn in bet huis der afgevaar digden tot president en eersten vice-presiden* herbenoemd de hh. von Forekenbeck en Stavenhagen. Bij de verkiezing van een tweeden vice-president behaalde de graaf Euleuburg (con servatief) de zege op den heer Carlowitz (linker certrum). He voormalige president van den rijksraad, de heer Simon, die tot dusver tot de oud-iiberalen behoorde, is overgegaan tot de nationaal-liberalendeze hebben het besluit genomen om voor te stellen, nopens de constitutie van den noord-duitschen bond over te gaan tot een eind-discussie. 2 Mei. He heer Twesten heeft heden rapport nitgebragt betreffende bet ODtwe-p der honds constitutie, en heeft aange drongen op de onveranderde aanneming van dit ontwerp. He Norddeutsche Zeitung berigt, dit behalve het artikel in den Moniteur, te Berlijn verdere geruststellende berigten uit Parijs schijnen ontvangen te zijn, die, naar men beweerde, in den jongsten ministerraad hst onderwerp van beraadslagin gen hebben uitgemaakt en schijnen geleid te hebben om het verbod van uitvoer van paarden nog niet uit te vaardigen. Hier ontvangen handelsberigten uit Engeland gaan evenwel nog altijd voort te melden, dat Frankrijk niet ophoudt aldaar paarden, haver, en granen aan te koopen. Hoor graaf von Bismarck is verklaard dat Luxemburg, wanneer het onzijdig grondgebied is geworden, lid van het tolverbond zal kunnen blijven. He londensche conferentie zal vermoedelijk van langen duur zijn. 3 Mei. Men verzekert ten stelligste, dat de heer von Bismarck gisteren heeft gezegd, toen hem de uitnoodiging tot bijwoning der conferentie gedaan werd, dat de neutralisering van Luxemburg Pruisen zou te vrede steilen, en dat de prui- sische regering, indien dit hertogdom neutraal verklaard werd, het niet van het tolverbond zou uitsluiten, doch dat de laatste kwestie niet op het gebied der handelingen van de conferentie ligt. Florence, 1 Mei. He Opinione zegt, met betrekking tot het luxemburgsche vraagstuk o. a. het volgende Heze kwestie, welke de rust van Europa bedreigde, heeft eene vredelievende wending genomen. Overtuigd, dat noch het fransche, noch het pruisische kabinet het stellige voornemen hadden om deswege het zwaard te ontblooteu, en verstaan hebbende, dat de bemid deling der regering door de beide kabinetten niet alleen zou worden aangenomen, maar aan beide zijden als zeer gewenscht werd beschouwd, heeft koning Victor Emanuel geen oogenblik geaarzeld om zijne pogingen te voegen bij die van Engeland, ten einde het geschil op zoodanige wijze te vereiTenen, dat alle billijke eischen zouden worden bevredigd en tevens de regt- matige gevoeligheid der beide natiën, welke gelijke regten op onze vriendschap hebben en beide geallieerden van Italië zijn, geene krenking zou ondergaan. GOUDA, 4 Mei. He commissaris des konings in deze provincie heeft aan de burgemeesters de volgeude circulaire gerigt dd. 30 april: z/He minister van binneulandsche zaken deelt mij, bij missive van 1 mei mede, dat volgens bij Z. Exc. ontvangen berigt de vergunning, om op den 25sten april 11. vee van de stallen naar de weiden te vervoeren, door burgemeesters, althans in Utrecht, zeer verschillend is opgevat. Sommigen hebben vervoer naar zeer verwijderde gemeenten toegestaan, anderen niet. Heze on gelijkheid heeft natuurlijk ontevredenheid verwekt. z/He minister heeft mij gemagtigd, zoodanig vervoer nog op één dag toe te staan. //Krachtens deze magtiging bepaal ik dec 6den mei e. k. als den dag, waarop dat vervoer alsnog is toegestaan. He minister verbindt aan deze vergunning echter Jde uitdrukkelijke bepaling, dat het vee niet over de lijn van afsluiting mag worden vervoerd en niet verder dan naar eene weide, gelegen in de gemeente, grenzende aan die, waarin de stal is gelegen. In het vervoerbillet moeten de plaatsen worden vermeld, waar de stal en de weide zijn gelegen. Onze minister van binnenl. zaken heeft aan de eerste kamer verzekerd, dat de vreemde ingenieurs eenstemmig vau oordeel zijn, dat het kanaal van Zuid-Beveland de Ooster-Schelde ruimschoots vervangt, en dat Nederland dus aan de verplig- tingen voldaan heeft, die de tractaten het oplegden. He In- dépendance meent dat deze bewering nog wel eene nadere be vestiging behoeft. He minister van oorlog heeft, als een vervolg op vroegere hiertoe betrekkelijke aankondigingen, ter kennis van belangheb bende ouders en voogden gebragt, dat in het volgend jaar weder, en voortaan jaarlijks, een zeker aantal kadetten, onge veer 80, aan de koninklijke militaire academie voor de onder scheidene wapens van het leger hier te lande en in Oost- en West-Indie zullen worden toegelaten. He N. Utr. Courant zegt He heer van Heemskerck Az., minister van binnenl. zaken, steekt zijn voorganger Thorbecke, iu zake van veepest, naar dc kroon. Thorbecke dwaalde toen hij niet fiks doortasttemaar hij vond eeuigzins zijn verontschuldiging in het niet bekend zijn met den aard der ziekte. Van Heemskerk moet er echter tot vervelens toe mee bekend wezen. Bedroevend is het evenwel hoe deze heer van zijne kennis gebruik maakt. Hij geeft dispensatiën in zake den invoer niet alleen maar, als wij wei onderrigt zijn, heeft hij ook dispen satie gegeven aan den directeur der veeartsenijschool om een aan runderpest lijdend of verdacht dier te houden. (3 mei 1867.) Hat is, mijnheer de minister, zeker een vreemd begrip van smetstof, die op een plaats mag bleven bestaan en op alle an dere plaatsen moet uitgeroeid worden Men schrijft aan de Arnhemmer Courant Wanneer het voor een kabinet opgaat wat in den regel voor een leger geldt, namelijk hoe meer manschappen hoe sterker, dan is dit ministerie zeker op den goeden weg om zich formidabel krachtig te maken. Uit de debatten in de tweede en eeiste kamer over de administratien van eeredieust gevoerd, is het duidelijk gebleken, dat de heeren Borret en Schimraelpenninck slechts op een gunstig kansje wachten om de departementen van eeredienst te herstellen en zich alzoo twee nieuwe collega's te bezorgen. He heer Heemskerk schijnt ook van zijnen kant iets tot die meerdere sterkte te willen bijdragen, want vau eene goed on- derrigte zijde verneem ik dat men dit jaar voornemens is aan de vertegenwoordiging eene verrassing te bereiden door haar ook een afzonderlijk ministerie voor openbare werken voor te stellen. Men moet de geheele organisatie daarvan zeer in het ge heim bewerkt hebben, en zelfs zou reeds het personeel en het hoofd er van zijn gedesigneerd. Namen kan ik natuurlijk niet noemen, al wist ik ze, maar als zeker kan ik mededeelen dat het niet de heer Beijerinck is, zooals hier dezer dagen het ge rucht liep, dien men de nieuwe portefeuille zon opdragen! Te Nottingham is oit eene ambulante menagerie een ijsbeer ontsnap* die de Trent overzwom en niet werd achterhaald. De chinesche ambte naren zullen voortaan eene europeesch-w etenschappelijke opleiding ont- vaugen, vooreerst te Peking en Hongkong. De voorgenomen verpach ting van het hongaarschc tabaksmonopolie is mislukt. Belgie vraagt 8 millioen voor geweren en wil 60 millioen leenen. Mosquera, de president van Columbia, heeft het congres ontbonden en 43 kamerleden ■doen arresteren. In Luxemburg is eeu adres geteekeud door 150 no tabelen, verzoekende inlijving bij Frankrijk. De koning der Hellenen is te Parijs de tentoonstelling komen zien. Keizer Max wordt in Queretaro belegerd De kleermakersbazcn te Londen vormen eene associatie tegen de redelooze eischen der knechts. De fenian Bnrke is te Dublin ter dood veroordeeld. Te Parijs zijn gekozen tot leden der akademie de hh. Jules Favre en Gratry. In Catalome heerscht een algemeene gisting. Oproerige benden willen de republiek. Te Spijkenisse zijn weilanden duurder verbuuid dan in 1866. Op het paaschfeest waren te Kome 60,000 vreemdelingen. De Candioten hebben twee overwinningen op de Turken behaald Te Breda zijn een aantal huisjes wegens ongezondheid onbewoonbaar verklaard. Eenige particulieren te Samarang trachten 100 duizend gulden byeen te brengen tot het stichten eener hoogere burgerschool. Motto Het personeel is benoemd, en allen zijn tot krachtig handelen gereed. DE MIN. VAN BINNENL. ZAKEN. De ziekte breekt in eene gemeente uit, en de burgemeester moet drie dagen op den veearts wachten om het feit te con stateren, daar noch de veehouder, noch de burgemeester over tuigd zijn of het de veetyphus wel isvóór dit beslist is toch mag men niet tot de afmaking overgaan. De veearts, met werkzaamheden overladen, koDde niet vroeger komen. Een burgemeester doet in een gemeeDte een paar stallen af maken, geholpen door den veldwachter en een in die gemeente gestationeerden rijksveldwachter, daar niemand de hand wil leenen en het niet raadzaam was hulp van buiten in te roepen. Alles gaat rustig, en de burgemeester roemt het gedrag des rijks-veld wachters bij den commissaris des konings en verzoekt den heer officier dien rijksveldwachter eenige dagen te zijner dispositie te mogen geven. En wat gebeurt? De officier van justitie weigert den burgemeester dit verzoek, op grond dat een rijksveldwachter niet mag afgetrokken worden van zijn dagelijksche dienst, en deze ontvangt van zijn brigade-comman dant een ernstige reprimande, dat hij zieh daartoe geleend heeft, als zijnde daardoor zijn pligt te buiten gegaan. Militairen mogen niet bij de afmaking gebruikt worden, rijksveldwachters evenmin, de boeren willen niet, den arbeiders wordt het door de boeren verboden moe. de burgemeester dan zelf alagten, kuilen maken en begraven? Moet de burgemeester zelf de stallen desinfecteren, en berust de geheele zorg eu het werk zelf op hem Er zijn districts-commissarissen benoemd. Moeten de burgemeesters geen aanschrijving van de benoeming hebben? En dit toch is volstrekt niet overal het geval. Zelfs toonde een districts-commissaris zijn aanstelling, en evenwel kwam zijn naam niet voor op een lijst van commissarissen, berustende bij een rijks-veearts, terwijl hij ook bij den bur gemeester niet bekend was. De burgemeesters, die over duizenden beschikken en voor alles verantwoordelijk schijnen, worden niet vertrouwd om briefjes aan de boeren af te geven om het vee naar de weide te zenden, daartoe is een speciaal verlof van den commissaris des konings noodig. En is het niet reeds gebeurd, dat èn burgemeester èn com missaris nes konings weigerden, en de minister het gevraagde verlof gaf, waarschijnlijk om de vriendschappelijk verhouding tusschen den burgemeester en de ingezetenen te bevorderen. Om het vee in de gemeente naar da weide te brengen mag de burgemeester geen verlof geven, maar wel den 6" mei om het buiten de gemeente naar weiden te brengen. Is dat min der gevaarlijk Alles krijgt aanzienlijke belooningen, militaire vee-inspecteur» alias buiteugewoone rijksveldwachters (tw intig gulden 's weeks;, district-commissarissen, alleen de burgemeester en ne gewone veldwachters hebben veel meer bezigheden en krijgen tot nog toe nietsmisschien naderhand een krachtige dankbetuiging in den vorm van een dagorder aan het corps. Breekt de ziekte in een weide uit, dan moet de weide ge desinfecteerd worden. Zoude men het voor/100 de bunder kunnen doen het afmaaijen, de verbranding van het gras en der hekken, het witten der boomen, (waarom moeten die niet verbrand worden het herstellen van een en ander en de schadevergoeding voor het gebruik der weiden zal niet veel minder bedragen. Huurde meu de weide af, liet men haar dit jaar ledig liggendan zouden regen en zon wel alle be smetting verdrijven, en men was met de huursom voor een half jaar vrij en konde men het gras als hooi gebruiken. Twee woningen liggen naast elkanderop de eene heerscht typhus, op de andere longziekte. De eene veehouder ontvangt de gelden voor onteigening en ziet zijn vee begraven de an dere ziet zijn vee achtereenvolgens sterven, moet het op eigen kosten met huid en naar doen begraven, en ontvangt niet de minste schadeloosstelling. Is dat billijk? De eerste militairen, afgezonden ter bewaking vau de lijn van afsluiting werden voor rekening van het gouvernement be steed, zelfs voor 1.25 daags. Thans moet met de nieuw aangekomenen de wet op de inkwartiering toegepast worden, en de ingezetenen ontvangen dan slechts 60 cents daags, zoodat nu in dezelfde gemeente eenige mibtairen 1.25, andere ƒ0.6» verteren. Zoude dit geen maatregel zijn zeer dienstig om on tevredenheid onder de militairen en geschil met de ingezetenen te veroorzaken. Mijnheer de Eedacteur, In uwe Courant van 2 mei wordt gezegd, dat men iemand vrij logies heeft bezorgd, in zake van den btand der kerk en van den toren. Dit is helaas niet waar; de regtbank zal den paling bjj den staart pakken, even als onze veldwachter, die zich heel beleedigd acht, als men zegt dat hij, bijv. nachtrumoermakers, zooals gisteren nacht, in de doos had moeten stappen. Maar wat zal ik u zeggen mijnheer, voor 350.in 't jaar, behalve de niet onaardige buitenkansjes, je leven te wa gen en dan nog grommen van vrouwlief toe te krijgen, is geen baantje. En evel, 't raensch kreeg het zeker te kwaad, na zoo'u standje. Naar de buren liep ze zeker. Maar in ernst gesproken, het is een man, die zijne roeping niet verstaat, die in een woord, een bnllebak voor een kind en een kind jegens een bullebak is. Stolwijk. Een Stolker, maar niet in zijn hart. Gouda, 2 Mei. Bij veel aanvoer werden voor de granen merkelijke hooge prijzen besteed. Tarwe Poolsehe per 2400 kilo 460. Eoode Kleefsche 455. Zecuwsche per mud ƒ12 a 13.75. Eogge /8a 8.40. Gerst 6.30 a S. Haver 3.60 a 5.50. Boekweit Franscbe per 2100 kilo 240. Noordbrabantsche 250. Br. boonen 13 a 16.25. l\itte boonen 11 a 13. Groene erwten 10 a 12.25. Paar- deboonen 7.00 a 7.50.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 5