öinnenlanö. Gemengde Berigten. Ingezonden. Schoolverzuim. flf.fazzl *v:tn Jo pmisisehe ambassade mcdedeeling heeft ont vangen van eone depeche uit Berlijn, waarin aan de italiaansche regering dank wordt betuigd ^oor de verzoenende stappen, die zij in de luxemburgsche kwestie gedaan heeft. Hetzelfde blad maakt gewag van geruchten, dat onderhandelingen, betreffende de kerkelijke goederen, met het huis Rothschild zouden plaats hebben. De Gazetta d'Ilalia berigt, dat morgen de overeenkomst betreffende tie vervreemding der geestelijke goederen zal getee kend worden. GOUDA, 8 Mei. Wij vernemen dat heden avond te 6l/s «re -muziek-uit voering zal zijn van het 4e regiment infanterie, iu het plant soen bij de watermachiene. Den 6° Mei had te Utrecht eene vergadering plaats die voor de toekomst onzer stad van het grootste belang zal zijn. De directie namelijk van de ned. rijnspoorweg-maatschappij maakte haren deelnemers bekend dat het haar, na eene onnoemelijk aantal pogingen, na een strijd van vele jaren, eindelijk gelukt was op billijke voorwaarden van de regering concessie te er langen, 1°. voor het leggen van een spoorweg van 's Hage Gouda en 2°. van een spoorweg HarmeienBreukelen; rnet geestdrift werd die blijde tijding door de vergaderde aandeel houders in die maatschappij vernomen, met algemeene stemmen werden de eoncessien aanvaard en besloten tot uitbreiding van het maatschappelijk kapitaal, ten einde met kracht en spoed de werken aan te leggen en naderhand de exploitatie, op groo- ten schaal en met énergie te kunnen ondernemen. Met dankbaarheid en blijdschap zal deze tijding in onze stad vernomen worden. Als men nagaat de talrijke adressen, zoowel door den ge meenteraad, de kamer van koophandel, als door de ingezetenen over den spoorweg 's GraveuhageGouda tot de regering ge- rigt, de meetings die over deze zaak, zoowel in de residentie als ia onze gemeente gehouden werden, de wanhopende phase waarin zoo dikwijls de verwezentiijking van dit plan stond, dan moet thans een ieder opgetogen zijn dat aller wenschen staan vervuld te worden en wij in betrekkelijk korten tijd met grond mogen hopen en vertrouwen aan de residentie, de hoofd plaats der regering, aan een der meest bloeijende steden van ons vaderland met ijzeren armen verbonden te worden en eene reis van 7 uren gaausch weldra in een half uur te kun nen afleggen. In den loop der omstandigheden ligt het zonder twijfel dat eenmaal te Scheveningen een zeehaven zal gesticht worden. Die haven zal de gelegenheid geven om de grootste wereld stad, het magtige Londen in slechts weinige uren te kunnen bereiken. Wordt ook dit plan uitgevoerd, dan zal de spoorweg ook daarheen verlengd worden en onze stad zal ruimschoots daar van de vruchten plukken. Sedert jaren moest onze gemeente zich een allerellendigst station getroosten, een gebouwtje dat ineen zakt en veel te klein is om de reizigers te bevatten, die van den spoorweg wenschen gebruik te maken, een gebouw, dat onze stad niet waardig was. Ook dit wanstaltig en hoogst ondoelmatig sta tion zal weldra verdwijnen en plaats maken voor eene sierlijke en ruime inrigting, die voorzeker aller wenschen zal bevredi gen en het doorgestane leed spoedig doen verdwijnen. Gezwegen van de voordeelen, die de spoorweg voor handel en nijverheid zal opleveren, zal hij ook niet weinig de genoe gens van Gouda's ingezetenen vermeerderen. Onze stad toch, door de natuur zeer misdeeld, komt nu op slechts korten af stand van het bekoorlijke haagsebe bosch en het schocne zee strand van Scheveningeu te liggen. Menigeen zal, na ver- moeijeüden arbeid, zich op eene gemakkelijke wijze daarheen kunnen begeven en daar vinden, hetgeen hem hier in zoo ruime mate ontbreekt. De spoorweg llannelenBreukelen kan ons ook niet onver schillig zijn. Is die gereed, dan zal men in een klein uur van ons n*ar den Amstei stoomen en de eerste koopstad des rijks komt aan onze poorten te liggen. Gouda wordt een centraal spoorweg-punt Weldra zullen zich twee spoorwegen hier kruissen. Zou het nu zoo ongerijmd zijn aan te nemen, dat het daarbij niet blijven zal Zou zich in het verschiet geen spoorweg van hier naar Gorinchem en zoo naar het zuiden laten zien? Mij gelooven dit stellig en mee- nen dat het niet uitblijven kan. En wat zegt een centraal spoorwegpunt Wq verwijzen u naar Oberhaosen, vroeger een gehucht, waar weinig of piets omging, thans een oord, waar eene onbegrijpe lijke bedrijvigheid heerscht en waar de nijverheid zich met reuzenschreden uitbreidt. Gouda gaat alzoo eene schoone toekomst te gemoet. Gelegen aan een voorireffelijken waterweg, verbonden door ijzeren armen, zoowel aan het buitenland als aan de grootste steden van ons vaderland, bevolkt door een uitgebreiden arbeidenden stand, voorzien van inrigtingen, die kunsten en wetenschappen bevor deren, bevat het alle elementen in zich van voorspoed en geluk. Toont nu, inwoners van Gouda, dat gij die weldaden waar dig zijt. Gij wandelt op het goud, als gij het slechts weet op te rapen. Daartoe is noodig, in de eerste plaats kennis en energie; mogen die bij u niet ontbreken! De 6de mei zal voor u een gedenkwaardige dag blijven. Eere komt daarvan aan de liooge regering toe, die eindelijk den knoop doorgehakt heeft, zich heeft weten te verheffen boven de kleingeestige tegenwerking van eigenbelang en zelfzucht en daardoor eene grootsche onderneming helpt tot stand brengen. Lof zij ook toegebragt aan de ned. rijnspoorw eg-maatschappij; zonder hare onvermoeide pogingen, hare volharding gedurende eene lange reeks van jaren ware de uitvoering van dit werk van nationaal belang misschien nog in de verre toekomst gelegen. Door de heeren P. T. Coumans, J. H. van Gennep, L. de Groot Jr., W. Kromhout Jr., T. de Lange Jr., K. Mars, H. 1'. Muller, G. A. Oudijk Jr., J. T. C. Prince, C. Prince Jz., H. J. Steenbergen, G. J. Steeus Zijnen, G. F. van de Velde, T. P. Viruly, O. M Mresterbaan, F. C. van Zevlen is de vol gende oproeping rondgezonden: ;,In onderscheidene plaatsen van ons vaderland zijn in de laatste maanden vereeuigingen tot stand gekomen, (lie zich ten doel stellen ^vrijwillige oefening7' in het 3cherpschieten en de verdere behandeling van het geweer. De beweging in dien zin is algemeen, omdat, waarin wij ook onderling verschillen, lieuie tot vaderland en koning, en zucht tot behoud onzer onafhankelijkheid in ieders borst evenzeer gloeijen. Jaren lang hebben wij van de groote voordeelen der onaf hankelijkheid genoten; Nov. 1863 getuigde van onze dank baarheid daarvoor; niets waarborgt Ons evenwel, dat wij niet eens geroepen worden om die onafhankelijkheid te verdedigen, en hoewel het zeker niet aan den goeden wil ontbreken zou, willen is niet genoeg, men moet kunnen. Daarom heeft de sedert jaren alhier bestaan hebbende schut- tersvereeniging //Gouda" zich ontbonden om, in overeenstem ming met de scherpschuttersvereeniging ,/burgerpiigt," die onder de leiding van den heer Steenbergen alhier "bestaat, eene #algemeene goudsche weerbaarheids-vereeniging" op te rigten. Het doel, dat de weerbaarheids-vereenigingen zieh voorstel len, is grootsch en edel; het verdient onze ondersteuning met ter zijde stelling van alle bedenkingen van ondergeschikten aard. De ondergeteekenden roepen daarom uwe medewerking in tot het tot stand brengen eener //Goudsche weerbaarheids- vereeniging." Zij wenschen dat op zulke grondslagen te doen, dat ieder, van welken rang of stand, daaraan kan deelnemen. lot het vaststellen dier grondslagen noodigen zij ieder drin gend uit, eene vergadering bij te wonen, die op VRIJDAG 10 Meides avonds te 8 uurzal gehouden worden in eeuo der zalen van de sociëteit „Ons Genoegen," in de Boelekade." - Van elk bataillon van het wapen der infanterie zullen - en hiermede is reeds voor een gedeelte aangevangen één luitenant en twee sergeants bij de normaal schietschool ie s Hage worden gedetacheerd, ten einde daarbij onderrigl to ontvangen in de behandeling van het achterlaad-geweer. Men berigt uit Luxemburg Aangezien de ingezetenen van de hoofdstad beducht zijn voor de gevolgen van de ontmanteling der vesting, zoodat het ge- heele garnizoen zal worden verwijderd, is een verzoekschrift aan den president der londensche conferentie gerigt, waarbij wordt aangedrongen op de neutraal-verklaring van Luxemburg dopr annexatie aan Belgie. Men schrijft uit Voorburg De iifgebakende lijn voor den spoorweg van 'sGravenbage naar Gouda, die juist langs de kom dezer gemeeute gaat, door snijdt het buitenverblijf Hofwijk, de beroemde stichting van onzen grooten dichter Constantijn Iluygens. Gelukkig dat slechts een gedeelte van den aanleg, die door verloop van tijd reeds veel gewijzigd is, zal weggenomen worden. Het huis in zijn oorspronkelijkeu staat zoo bevallig in het water gelegen, zal gespaard blijven. 7~ Men schrijft uit Hengelj De stand der veldgewassen is in deze streken over het ftlgeüsocu zeer gunstig. De rogge, hoofd vrucht alhier, schiet welig op en zal spoedig den halm vertoouen. Het koolzaad staat overal vrij goed. Het rundvee vindt, door de vele gevallen regenbuijen, overvloed van gras in de weiden. Elke kersen- en peerenboom schijnt een groote schoone bloem zij beloven dus veel. De bijenhouders hopen op een droogen, warmen zomer, daar zij in de laatste jaren door gebrek aau honig, menigen zwerm hebben moeten dooden en de overige dezen winter slechts met moeite in het leven gehouden hebben. Men schrijft uit ZwolleVele boeren, waaronder zelfs ge goeden, zitten in verlegenheid met de betaling hunner land pachten als audemns een gevolg van sehaarschte aan klinkende specie bij hen, doordien zij wel veel van hun vee verkocht hebben, maar om het eerst te mogen leveren tegen het tijdstip van de opening der lijn vau afsluiting, welke zij tot heden nog vergeefs afwachteneene onvoorzigtigheid, die zij thans duur moeten bezuien, want terwijl zij door den gesloten koop zich de handen zien gebonden, wordt het vee, vooral het gi«!e, hier hoe langer zoo meer geldig. Te Dockum was iu de vorige maand de handel in vlas zeer g' ïimeerd ofschoon de prijzen geene aanmerkelijke ver andering hebben ondergaan, blijven zij steeds zeer hoogmen besteedt thans van 1.50 tot 3.10 per bundel; de aanvoeren worden met iederen marktdag geringerblijft de vraag voort duren, dan zal de geheele voorraad spoedig zijn opgeruimd. Het natte weder werkt zeer nadeelig op de uitzaaiing voor het nieuwe gewas, die echter zeer aanzienlijk zal zijn; de enorme hooge prijzen van dezen winter doen menigeen besluiten, om ook in den vlasbouw het geluk te beproeven. In granen en zaden gaat hier voortdurend niets om. Aardappelen gevraagd en gelden van 3.75 tot 4.50 pe: mud, naar kwaliteit. Gedroogde chicoreij 6.75 a 7 pe: 100 k. l)e bataviascbe berigten loopen tot 30 maart. Aati het algemeen cverzigt van het Bat. Handelsblad ontlcenen wij het volgende De regenmoesson met zijne stormen en blaauwe vlaggen en samarangsche ree-ongelukken heeft reeds opgehouden stof te leveren tijgers en slangen hebben ook geen bewijzen van vraat zucht gegevenwij kunnen daarom over de laatste 14 dagen geen accidenten, maar slechts eenige incidenten mededeelen, die hier de belangstelling gaande maakten. Het eerste was een telegram van 1 maart, per vorige mail ontvangen, waarin vrees voor verwikkelingen van Nederland met duitsche mogendheden doorstraalde en de raad gegeven werd, geen schepen te assureren tegen oorlogsmolest. De zeil- dag van Z. M. stoomschip Java is verschoven en dit schip tot nadere order hier aangehouden. Bedoeld telegram had de gemoederen hier nog al opgewonden, zoodat men verleden za- turdagavond, toen een talrijk publiek op het Waterioo-plein ver gaderd was, om de militaire mnziek aan te hooren, herhaal delijk het „volkslied" verlangde en telkens met geestdrift be groette. Het tweede incident, dat in den dagelijkschen gang van zaken eigentlijk gezegd dagelijkschen stilstand van zaken eenige verandering brengt, is de komst der samarangsche deputatie, die heden morgen door den gouverneur-generaal in particuliere audiëntie is ontvangen, en een adres heeft overhandigd, hou dende de aanwijzing van den ellendigen toestand der reeJe aldaar en het verzoek, om door doortastende en spoedige maat regelen aan dien toestand een einde te maken. De handelsstand van Batavia toont niet alleen de levendigste belangstelling in het lot der zusterstad, maar heeft ook een adres van adbsesie opgesteld, en door eene deputatie, in vereeniging met die van Samarang, aan Z. Exc. doen aanbieden. Morgen zal aan die deputatie door eene talrijke schare in gezetenen van Batavia een dine in de „harmonie" worden aan geboden, waartoe, gelijk dat gewoonlijk geschiedt, door de feest-commissie de militaire muziek, (het eenige goede muziek corps dat hier bestaat), was verzocht, hetgeen echter door de militaire autoriteiten goedgunstig is geweigerd. Moordrecht, 29 April. Heden had alhier de openbare aanbesteding plaats van de vergrooting der school en onder wijzerswoning in deze gemeente. Bij de opening der biljetten bleken te hebben ingeschreven de navolgende personen voor de nevenstaande sommen: G. W. H. Wouterlood te Dubbel dam, 6999.99, W. de Jong te Gouda, 7699.M. den Ouden te Moordrecht, f 7384.—, C. van der Kuy te Moor drecht, 8900.—, zoodat het werk is aangenomen door G. W. H. Wouterlood te Dubbeldam. Op de parijcche tentoonstelling zijn bekroond voor schilderkunst twee Nederlanders, de heeren Alma Tadema en Jozef Israëls. De saksische kamers hebben de constitutie van den noordduitschen bond aangenomen. De roorloopige fransche krijgstoerustingen hebben reeds 800 millioen gekost. Belgie wil Luxemburg volstrekt niet hebben. De fransche erfprins gaat slechts zeer langzaam vooruit. Van 18591866 heeft het engelscbe gouvernement ruim 16 ton uitgegeven voor den aanbouw van schoollokalen. In een gedeelte van Yorkshire hebben de metselaars knechts den arbeid gestaakt. De catalogus der parijsche tentoonstel ling in twee deelen van meer dan 2000 bladzijden kl. Svo is in den nacht van 31 maart geheel afgedrukt. Krupp te Essen heeft nog 2200 kanonuen in dc maak voor verschillende gouvernementen tot een bedrag vau 15 millioen francs. De koning van Belgie verwoonde te Parijs in het hotel Walewski 2000 francs per dag. Het getal der inzenders op de parijsche tentoonstelling bedraagt ruim 4G000. \ati 2127 april zijn aangetast in Zuid-Holland 338, m Noord-Hollaud G, iu Gelderland 3, in Utrecht 15, in Noord-Brabant geen, totaal 362 runderen. Een spoorwegarbeider te inschoten heeft zich zeiven aan geklaagd van een moord, 12 jaar geleden gepleegd in de gemeente Haarlemmermeer. In Engeland zijn van 21—27 april geene gevallen van veeziekte voorgekomen. De gemeenteraad van Luxemburg heeft den groothertog bij adres te kennen gegeven dat zij niet verlangen als zelfstandig vorstendom te blijven bestaan. In 1 rankrijk wil men Ne— derlaud even als Belgie neutraal verklaren. Op Sicilië zijn onver wachts een 300tal goed gewapende bandieten aangekomen. De heer van de Weijer zal Belgie vertegenwoordigen op de conferentie. frank rijk heeft 200,000 paarden aangekocht. De dotatie aan Lamartine is door den senaat met algemeene stemmen verleend. Het derde katho lieke congres, in 1866 uitgesteld, zal 2 september te Mechelen worden geopend. Het kanaal van Suez is werkelijk van de Middellandsohe tot de Roods zee geopend voor de verzending van goederen. Het water rondom 's Hertogenbosch blijft nog altijd ongewoon hoog. Het nederlandsche taalcongres zal dit jaar in aagnstus te Gent gehouden worden. Den veldtuigmeester Benedek zijn al zijne ordeteekens ont stolen. Weldra rollen de speelbanken te Wiesbaden, Homburg en Ems opgeheven worden. De vorst van Waldeck is te Berlijn aangekomen om zijn landje te veilen. Men begint met het versterken van Wecnen. Den 6 dezer is de ijsgang op de Newa begonnen. Te Londen en Ashby zijn weder gevallen van runderpest voorgekomen. In de om streken van Breda worden de beste rijpaarden tegeD hooge prijzen opge kocht voor fransche rekening. Keizerin Eugéuie bedt een standbeeld van Columbus aangeboden aan de republiek Columbia. Het onderwijs kost thans veel, zeer veel geld, en nog jaar lijks schijnen de uitgaven te vermeerderen. Ruimer loealen, vermeerderd personeel kosten groote sommen en drukken de gemeente-begrootingen 1 Zoo hoort men dikwerf klagen, zelfs van hen, die belang stellen in het openbaar ondewijs en de gemengde school niet gaarne zouden missen. En voorzeker, de kosten van het onderwijs zijn sedert de invoering der uieuwe wet, vooral in plattelands gemeenten, aanmerkelijk verhoogd,, en de resultaten van het onderwijs niet altijd in evenredigheid van de vermeerderde kosten. Wel ziju de meeste scholen, door de vrijgevigheid der gemeente-besturen om kinderen kosteloos toe te laten, drukker bezocht, en wijzen de schoolstaten een grooter getal leerlingen aau, maar in hoe weinige gemeenten ontvangen alle kinderen onderwijs, hoe zelden bedraagt het getal leerlingen meer dan 12 a 15 pet. der bevolking, en toch dit cijfer moest 18 pet. zijn. Volgens het verslag dezer gemeente over 1S65 was het getal leerlingen op de scholen 186S, onder welk getal de leerlingen der bewaarscholen, ten getale van 475 niet begrepen waren. Het bevolkingscijfer was toen 15,514 zielen, zoodat met de leerlingen der bewaarscholen mede 15 en zonder die leerlingeu 12 pet. der bevolking ouderwijs ontving. In 1842 was de verhouding, volgens de bijdragen tot de geneeskundige topographie en statistiek van Gouda door W. F. Buchner, iets ongunstigertoen toch was het getal schoolgaande kinderen 1591, op eene bevolkingscijfer van 14,451 of 11 pet., zoodat dit iets vooruitgegaan istoch ontvangen vele kinderen nog geen onderwijs, toch maken vele van de thans zoo ruim schoots aangeboden gelegenheid geen gebruik. En dat niet alleen, maar bijna nog erger dan het geheel wegblijven, is het slordig schoolbezoek van zoo velen, waardoor vele vruchten van het onderwijs verloren gaan, en de staten der schoolgaande leerlingen dikwijls getallen aanwijzen, die niet in werkelijkheid op de scholen gevonden worden. Van vele zijden is over dit verzuim geklaagd, en vele. middelen zijn aan de hand gedaan om het kwaad zoo mogelijk te doen ophouden of althans te verminderenmen heeft dwang willen gebruiken en school- pligtigheid als een noodzakelijkheid voorgesteld, maar de toe passing is tot nog toe uitgebleven, en het kwaad woekert voort en neemt meer en meer toe, vooral op het platte land. Het mag een gelukkig verschijnsel genoemd worden, dat de groote somman voor het onderwijs gevorderd, de belangstelling van velen heeft opgewekt, om met het onderwijs bekend te worden. Onbekend maakt onbemind, en dit is in vele ppzigteu met het onderwijs het gevalmen heeft nog flaanwe herinne ringen nit de kindschheid, men weet nog het een of qnder uit zijn schooljaren, maar het tegenwoordige onderwijs is voor velen een onbekende X, alleen weet men dat het vrij wat meer geld kost dan vroeger, verder gaat de wetenschap niet. Hierin be gint verbetering te komen, men wil wel eens weten, waartoe het geld besteed wordt, en de zaken van het onderwijs wekken meer en meer de belangstelling. Is eenmaal de belangstelling op het schoolwezen gevestigd, dan kan het niet uitblijven of het schoolverzuim mort veler aandacht trekken, en men mag hopen dat de kenDis der kwaal door het algemeen een eerste

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2