öinnenlanö. Gemengde Berigten. Marktberigten. Burgerlijke Stand. Terwijl dezer dagen een londensch dagblad, na een be staan van slechts zeven weken, reeds heeft opgehouden te ver schijnen, wordt thans uit Schotland berigt, dat aldaar op den- zelfden dag de uitgave is gestaakt van het oudste dagblad der gehecie monarchie, namelijk de Caledonian Mercury, waarvan het eerste noramer ten jare 1662 ic het licht is verschenen. 10 Mei. Gisteren is bij de voortzetting der discussie over het ontwerp tot hervorming van de kieswet in het huis der gemeenten door den heer Gladstone gezegd, dat hij wanhoopt van het ontwerp eene goede wet te maken. De heer Bright bestrijdt het ontwerp, dat door de hh. Roebuck en Disraëli wordt verdedigd. Bij de stemming zijn de amendementen van den heer Disraëli aangenomen met 322 tegen 256 stemmen. De conferentie zal heden vergaderen en dagelijks zitting houden, tot dat hare werkzaamheden zullen zijn afgeloopen. De heer Hardy is benoemd tot opvolger van den hr. YValpole als minister van binnenl. zaken. Op verlangen van den gevolmagtigde van Nederland heeft de conferentie Limburg, even als Luxemburg, losgemaakt van de banden, die het aan Duitschland hechtten. Aan den groot hertog is geen bepaalde termijn gesteld, binnen welken de vesting moet worden ontmanteld, en hem is volkoraene vrijheid gela ten met betrekking tot de getalsterkte van het luxemburgsche garnizoen. Parijs, Mei. Keizer Alexander zal bij zijne komst te Parijs niet vergezeld zijn van de keizerin, die te Kitzingen achterblijft, maar van prins Gortschakoff. Men wil echter weten, dat deze reis volstrekt niet met de staatkunde in verband staat. Keizer Frans Jozef zal vergezeld zijn van zijne gemalin, '«an den aartshertog Karei Lodewijk en van den heer von Beust. Het zal de eerste maal zijn, dat de oostenriiksche monarch de fransche hoofdstad bezoekt. Er is sprake van, dat het Elysée voor deze hooge gasten zal worden ingerigt, terwijl de koning van Pruisen op de Tuilerien zou worden gelogeerd. Ook ko ning Victor Emanuel wordt hier verwacht eu zal zijn intrek nemen bij zijn schoonzooD, prins Napoleon. De mailboot Impcratrice Eugenie is uit Mexico aange komen met 159 passagiers. Daarmede wordt een bedrag van 600,000 francs aangebragt. Prins Iturbide bevond zich aan boord. In de berigten wordt gemeld dat Yera-Cruz nog steeds door 3000 man republikeinen werd belegerd gehouden. De tijding der inneming "an Puebla heeft zich bevestigd. Gene raal Marquez is uit de hoofdstad met 6000 man opgerukt, om de plaats voor de keizerlijken te heroveren. Brussel, 10 Mei. De Moniteur Beige bevat een telegram uit Londen van gisteren ten 5 ure des namiddags, meldende dat alle artikelen van het verdrag met eenige wijzigingen zijn geparapheerd, behalve art. 4, daar de pruisische gevolmagtigde instructien te Berlijn heeft gevraagd, ora den termijn voor de ontruiming van Luxemburg vast te stellen. Berlijn, 8 Mei. Graaf Reichensperger heeft bij den land dag aangedrongen op de aanneming der constitutie voor den noordduitschen bond, op grond dat het pligt is langs dien weg mede te werken om Duitschland nieuwe krachten te doen verzamelen. De heeren Lowe en Hoverbeck waren tegen liet ontwerp. De heer Lasker verklaarde er zich voor. Het ont werp is vervolgens aangenomen met 226 tegen 91 stemmen. De linkerzijde stemde tegen. 9 Mei. De Post verneemt van eene zeer goed onderrigte zijde, dat de koning gisteren heeft verklaard, dat aan het mi nisterie van buiteDlandsche zaken berigten zijn ontvangen, vol gens welke de hoop, dat de vrede zal bewaard blijven, geregtigd schijnt te zijn. Ten gevolge van de annexatie der nieuwe provinciën bij Pruisen, is de regering zoodanig overladen met werkzaamheden, dat zij in overweging heeft genomen om eene aanmerkelijke vereenvoudiging te brengen in de behandeling van verschil lende aangelegenheden. Volgens de Algem. Zeitung is dien ten gevolge reeds besloten om in de eer«*c plaats eene verminde ring te brengen in bet uantai zaken, waarvoor tot nog toe de koninklijke goedkeuring wordt vereisebt en alzoo vele aangele- heden, die kunnen beschouwd worden als van ondergeschikten aard te zijn, aan de beslissing van de plaatselijke autoriteiten over te laten. Terwijl men zich hier overtuigd houdt dat Oostenrijk, wanneer Pruisen in een oorlog werd gewikkeld, van deze ge legenheid zou gebruik maken om revanche te nemen wegens de verliezen in den laatsten oorlog geleden, wordt dit gevoelen marr al te zeer bevestigd door de houding der oostenrijksche bladen. De meeste daarvan geven duidelijk genoeg den wensch te kennen, dat het tot een oorlog moge komen, in de stellige verwachting dat daaruit voor Oostenrijk eenig voordeel zoude moeten voortvloeijeu. Intusschen is het opmerkelijk dat deze verwachting nu wordt uitgedrukt juist door dezelfde organen, die ten vorigen jare er zich zoo bijzonder op toelegden om bij het publiek de overtuiging veld te doeu winnen, dat het eigentlijk voor Oostenrijk in de toekomst een voordeel was, geheel en al te worden losgemaakt van al zijne zoo lastige duitsche betrekkingen en dat Oostenrijk alsnu vooreerst behoefte had aan vrede. Het schijnt nu dat die stelling totaal in het vergeetboek is geraakt. Terwijl de Neue Freie Presse ernstig waarschuwt tegen een verbond met Frankrijk, vinden de meeste andere organen niet alleen in die alliantie geen bezwaar, maar het is hun blijkbaar zelfs totaal onverschillig met wie Oosten rijk een verbond sluit, als het maar helpt om Pruisen te ver nederen. De Piesse evenwel plaatst zich op een standpunt, waarop zij tegenover de andere organen alleen staat. Zij is volstrekt niet pruisisch gezind en zij erkent ook voor Pruisen geen regt tot bezetting der gewezen bondsvesting Luxemburg, maar evenmin kan zij zich vereenigen met de oorlogzuchtige bedoelingen, die de oostenrijksche journalistiek tegenwoordig laat doorschemeren. Vandaar dat zij bepaald aandringt op het behoud van den vrede, niet alleen in het algemeen belang, maar ook vooral in het belang van Oostenrijk zelf. GOUDA, 11 Mei. Naar men verneemt zal morgen (zondag) kwart voor een uur muziekuitvoeriug plaats hebben in het plantsoen door de stafmuziek van bet l" regiment infanterie. Gisteren avond had in de sociëteit „Ons Genoegen" de in ons vorig nummer aangekondigde zamenkomst plaats, ter oprigting eener vrijwillige vereeniging in het scherpscbieten enz. Een aantal personen uit de verschillende standen was opgeko men. Nadat namens de heeren, die de oproeping onderteekend hadden, aan de opgekomenen mededeeling was gedaan van het doel en de strekking der voorgestelde vereeniging, werd, na het voorlezen van 'iet concept-reglement, allen de gelegenheid aangeboden om door onderschrijviug hunner namen deel te nemen tau genoemde vereeniging, die tot motto zal voeren „Goud- sche Wei-b"'heids-Vereei)iging Burgerpligt", en zich ten doel stellende vrijwillige oefening in den wapenhandel. Ruim zestig personen schreven in als werkende leden en een en twmtig anderen als begunstigers dezer instelling. "Voorts werd in eene tweede vergadering, met leden en begunstigers, met algemeene stemmen besloten om zich aan te slniten bij de weerbaarheids-bond te Utrecht, waarvan Z. M. de koning het beschermheerschap heeft op zich genomen. Daarna werd over gegaan tot de artikelsgewijze behandeling van het concept-re glement, dat behoudens eenige wijzigingen werd gearresteerd, en daarop zijn terstond met groote meerderheid benoemd tot kom- mandaut en onder-kommandant"'de hh. H. P. Alnller en H. J. Steenbergen. Eindelijk werd overgegaan tot de verkiezing van nog vjjf leden van het bestuur, waartoe bij de eerste stemming bleken verkozen te zijn de hh. D. W. Westerbaan, K. Mars, P. T. Coumans, J. F. C'. Prince en V/. Kromhout jr. Heden zijn de sedert eenigen tijd alhier, tot het verlee- nen van assistentie bij de maatregelen tegen de veepest, gesta tioneerde mineurs per spoortrein naar Utrecht teruggekeerd. Naar men verneemt is in eene onmiddellijk daarna gehouueue bestuursvergadering het voorzitterschap opgedragen aan den heer D. W. Westerbaan en zuilen de heeren 11. J. Steenbergen als secretaris en W. Kromhout j". als penningmeester fungeren. De levenslustige speelschheid van de leerlingen der hoogere burgerschool en der iatijnsche schooi had bijna een hunner mak kers, dingsdag 11., het leven gekost; aan de gracht, vóór het aan gaan dier scholen spelende, hadden zij de onbedachtzame aardig heid elkanders voeten nat te maken of (met een schoolterm) te wasschen; een makker, dier ze nog wel eens gaarne plagen, ge raakte daardoor in de gracht, maar kwam er gelukkig door de hulp van een medeleerling met den schrik en een nat pak af. We hopen, dat deze gebeurtenis, welke even goed ernstiger had kunnen atioopen, hen in het vervolg hunne spelen bedaohtzomer zal doen inrichten. De regering heeft bij de tweede kamer der staten-gene- raal ingediend een wetsontwerp, houdende bepalingen omtrent het begraven van lijken, begraafplaatsen en begrafenisregten. Een der hoofdbepaliDgen van deze voordragt vindt men in het voorschrift, waarbij voortaan het bezit van eigen begraaf plaatsen, door de kerkelijke gemeenten, als een regt der ge zindten wordt erkend, onder gehoudenheid alleen van nakoming der wettelijke voorschriften Het verlof tot het aanleggen eener bijzondere begraafplaats, ten behoeve der leden eener kerkelijke gemeente, zal moeten worden gegeven door de gemeentebestu ren, van wier eventuele weigering appèl zal zijn bij ged. sta ten terwijl van de uitspraak dezer laatsten beroep bij den koning is toegelaten. Men meldt uit Amsterdam Reeds lang verwachtte men, dat de bekende zaak wegens de ongeregeldheden, in september 1866 te elzen voorgevallen, een onderwerp van behandeling bij het provinciaal geregtshof van Noord-Holland zou uitmaken. De crimineele kamer van dat hof bestond ditmaal niet, gelijk gewoonlijk, uit 4, maar uit 5 leden, ten einde, wegens het vermoedelijk langdurige der behandeling, bij opkomende verhindering van een der le den er minder kans voor eene noodzakelijk geheel nieuwe behandeling zou zijn. Voor het hof waren verschenen üe be schuldigden Cornelis Visser, Johanna Brouwer, huisvrouw vau Anthony van den Bosch, en Jan Mooy. De beschuldigde John Marrs, de engelsche stalmeester in dienst van den aannemer der amsterdatnsche kanaal-maatschappij, was echter niet ter te- regtzitting tegenwoordig. Dien ten gevolge requireerde de advocaat-generaal, mr. J. Spoor, dat het hof dien beschuldigde tegen een naderen dag zou dagvaarden eu inmiddels de zaak ook ten aanzien der overige beschuldigden aanhouden. Conform dit requisitoir werd door het hof de dagvaarding tegen dings dag 4 juuij gelast eu de zaak overigens tot dien dag aangehouden. Men verneemt, dat bij de directie van den spoorweg Grand Central Beige het voornemen bestaat om, bij gelegenheid der algemeene tentoonstelling te Parijs, wekelijksche speciale treinen te doen loopen tusschen Botterdam en Parijs tegen zeer verlaagde prijzen. Bij beschikking van 7 mei 1867 is aan P. B. Visser Cie te Sliedrecht, tot wederopzegging, vergunning verleend voor eene stoomsleepdienst, voor zoo veel de groote rivieren der provincie Zuid-Holland betreft. -Verschillende gemeentebesturen van Gelderland hebben zich bij adressen tot den koniug gewend, met verzoek dat het Z. M. moge behagen om de noodige maatregelen te nemen, be treffende de regeling van het armwezen, waardoor eene wijzi ging en verbetering in den bestaanden en op den duur on- houdbaren toestand zou worden tot stand gebragt. Afdrukken van deze adressen zijn aan de tweede kamer toegezonden. In het Volksblad leest men Men schrijft dikwijl aan de valsehe beschaving van den te- genwoordigen tijd toe, het voortduren van den oorlog. Ten onregte naar het ons voorkomt. Het ruwere gedeelte des volks. -eerzuchtige staatslieden, die de moeijelijkheden door bedacht zame staatkunde niet ..eten te voorkomen en (laardoor met het zwaard eene oplossing zoeken, oppervlakkige beoordeelaars, die groot noemen alles wat éclat maakt, zij mogen de begun stigers van den oorlog zijn, -zij, die inderdaad tot net be schaafde gedeelte der zamenleving behooren, verfoeijen den oorlog als middel van geweld. Teregt wordt in den Ned. Spectator van 4 mei gezegd: „Niet de volken, niet de vertegenwoordigers der beschaving, zij die handel, industrie, handwerken, kunsten beoefenen, alle dezen maken geen oorlogen maar alleen de vorsten en hunne mephisto's, de kwade diplomaten „Uit de manifesten van fransche en engelsche arbeiders-ver- eenigingen blijkt dat ook deze klasse der maatschappij vrede wil en het onzinnige inziet van elkander dood te slaan ter wille van eenige politieke spelers. „Men boude dus op aan de beschaving of liever aan de beschaafden de oorlogen van dezen tijd te wijten. Maar wie gelooft dit ook in ernst Het is alleen eene stelling die uit gevonden is om de hedendaagsehe maatschappij, hare kennis en hare begrippen te schenden en het oude regime, het oude geloof te steunen." De oorlog moet overwonnen worden door de publieke opinie. Waar de publieke opinie een staatsman, die in den tegenwoor- di"en tijd nog het geweer gebruikt om moeijelijkheden te be slissen, groot noemt, daar staat de publieks opinie nog op een laag standpunt. Wij ontleenen aan de N. Utr. Courant het volgende onder den titel „aanhechting" ingezonden stuk: Het is een woord dat als men er de zaak bij denkt, velen doet huiveren. Een land of stad nemen, dat heeft zjjn aangename zijde; maar genomen te worden, dat is minder aangenaam. Geen wonder! Het staat gelijk met iemand zijne zelfstandigheid te ontnemen. Telkens wanneer ik lees, dat onze mili.airen in onze oost- indische bezittingen den een of anderen inlandschen stam al daar tot hunnen pligt gebragt hebben, door middel van kruid en lood, dan overvalt mij onwillekeurig smartelijk gevoel. Tot mijne schande misschien, moet ik bekennen, als ik daar in het gedrang kwam en zonde moeten vechten, dat ik het dan tegen de onzen zoude doen, Indien cr sprake van kan zijn dat God aan ieder volk een land gegeven heeft, (ik ben trou wens de leer toegedaan, dat de geheels aarde ons toebehoort, maar in vrede) dan zonde echter die uitspraak voor'-.! op hen toepasselijk zijn; hun gelaatskleur en hoofdschedel, zoo uitne mend geschikt en bestand tegen de brandende zon, geven het bewijs dat het hun land is. En ziet, de donker gekleurde zonen van het woud moeten ten hunnent bukken en zich on derwerpen aan de sabels en geweren van onze blanke militairen. Nu ik in onzen veel bewogen tijd bijna ieder naar een wa pen zie grijpen, om hen te weren, te verdelgen als het zijn kon, die ons met geweld zouden wiiien anexeren, welke wa pening ik hoogelijk prijs; zoo kan ik niet ontkennen, dat wij ginds gedaan hebben en nog met geweld doen, wat wij hier met geweld willen te keer gaan. Alz.oo een dubbelzinnige houding. Nu weet ik wel, dat men hier tegen zal aanvoeren, dat het tot hun geluk is, dat wij ons al die moeite en gevaren ge troosten. In de eerste plaats moeten zij christenen en beschaafd worden zoo als wij, en daarbij hard en onderdanig voor ons werken; eigentlijk gezegd ons, beschaafde christenen, aan den kost helpen. Wij, niet zij, hebben zooveel noodig. Wie een terugblik werpt op den gepasseerden zomer, kan met regt vragen: waar zijn de vruchten van het christendom? Zoogenaamde beschaafde natiën hebben elkaar verscheurd als wilde dierenis het dan te verwonderen als een en ander doordringt tot den Javaan, die toch reeds genoeg van die beschaving bij ondervinding weet te spreken, dat hij dan voor ons en al wat blank is op zijne hoede is, en voor dat chris tendom en die beschaving evenzeer vreest als voor zijne tijgers en zijne krokodillen Komt, laten wij eerlijk zijn en zegeen dat er regt bestaat, namelijk het regt van den sterkste. Wie dat bezit, durft vrij moedig eu onbeschaamd van Gods zegeu spreken. Voor ge weld moet men buigen; zoo is het ook in onze oost-iudisehe bezittingen. Met het oog op onze volkswapening en den Javaan, blijft onze positie zeer vreemd. Wat gij niet wilt dat u geschiedt, Doe dat dan ook aan and'ren niel. Nabij Dublin werden dezer dagen wedpr 113 personen gearresteerd verdacht van fenianisme. De fransche kroonprins verktert voortdurend in zorgvollen toestand. De opstand op Candia neemt toe in omvang en kracht. De maarschalk Bazaine is met zijne lauweien terug uit Mexico. De politie te Londen beeft in 1866 nagenoeg 7Vs mill «oen gulden gekost. De koning van Italië heeft afstand ged:.an vau 4 iiiiihoen op zijne civiele lijst. Engeland zou op de conferentie een algemeene ontwapening willen voorstellen. De evangelische btv oners van Wintert'nur hebben 18,000 fr. bijgedragen tot den bouw der nieuwe katholieke kerk. Pruisen brengt te Luxemburg ammunitie bijeen. Jefferson Davis weigert een verzoek om genade in te dienen. In Rusland komt eene school op elke 1500 inwoners en een scholier op elke 70 inwoners. Op Sicilië heerscht de cholera. Pij een roei- wedstrijd te New-Castle-on -Tyne zijn een lÜOtal toeschouwers van een steiger in de rivier gestort eu een twintigtal verdronken. Het huis Rothschild zal 600 millioen voorschieten aan Italië op de geestelijke goe deren. Het spaansche budget toont een deficit van 160 millioen aan. Men wil in Belgie het gewigt van den enkelvoudigen brief met de helft verhoogen eu op '15 grammen brengen. De weeaer wapenfabrie kanten zullen voor het leger 5 a 600,000 aebteriaadgeweret; gereed maken naar de uitvinding van Wanz. Te Weenen loopt Ir.-: gerucL dat Maximiliaan gewend is en gevangen Jnarez zou 60 milliaeu dollars losgeld eischen. Om het uitbreken der veepest te l ntersteiuach in Beijeren en bij Hildburghausen, heeft de pruisische regering den invoer van vee van den kant van Oostenrijk geheel verboden. Te Meppel trekken dagelijks gansche koppels van de schoonste paarden door, opge kocht voor fransche rekening in Groningen en Fries1 nd. Gouda, 9 Mei. Voor granen werden weder merkelijk hooger prijzen besteed; erwten en boonen prijshoudend. Tarwe Poolsche per 2400 kilo/465. Roode Kleefsche 460. Zeeuwsche per mud ƒ12.50 a 14.10. Kogge 8 a 8.70. Gerst 6.60 a 8.10 Haver 4 a 5.90. Boekweit Fr. per 2100 kilo 440. Noordbrabantsche 455. Br. boonen 13 a 16.50. Witte boonen 11 a 13. Groene erwten 10 a 12.25. Faardeboonen 7 a 7.50. De aanvoer van varkens en biggen was weder aanzien lijk, zonder dat echter de handel levendiger was, hetwelk wel eenigzins het geval was met den handel in schapen. Kaas. Aangevoerd 28 partijen 25 a 27.50, Boter 0.95 a 1.2Q per ned. pond. GOUDA. Geboren 7 Mei. Petrus, ouders J van der Post en J. Hoenbout. Geertruida Petronella, ouders W. H. Polet en M. E. Aret. 8. Hen- drika Johanna, ouders T. Blom en J. Kooiman. 9. Jacob, ouders M. A. Trijbits en B. van Aals. 10. Johan Christinus, ouders J. van der Sluijs en J. M. de Groot. Overleden: 7 Mei. L. Schluter, 15 m. P. A. Goedewagen, 14 w. W. C. Prinsenberg, 3 m. 8. G. Q. Pinkse, 9 m. 9. C. 8. vau der Kin, 15 m. W. Jansen, 18 m. Gep.uwd: 8 Mei. E. Noordeman en H. Nieuwveld. T. ten Siet- boff en J. Janze.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2