Btnnenlanö. Gemengde Berigteu. Vergadering van den Gemeenteraad. Burgerlijke Stand. v. -rr.«4.1 eu hrijgsmaterieei van daar heef' weggevoerd. Luxem burg blijft in het tolverbond. 12 Mei. Volgens den Times heeft het gouvernement der vp-eeuigde staten geweigerd om de vorderingen, die zijn ingeluid wegens de schade, door den Alabama oeroamend, aan eene scheidsregterlijke uitspraak te onderwerpen, zoo als door de engeische regering was voorgesteld. Men zegt echter, dat die weigering in verband staat met een plan van het ameri- kaansche gouvernement, om het voorstel te doen om Britsch- Coiumbia aan te koopen. De ministeriele Globe schrijft: Wij hebben reden om te gelooven, d.i tie loudensche conferentie niet zal uiteen gaan zouder het tieukbeeld te opperen of zelfs een formeel voorstel ie doen,en zulks door eene der mogendheden, waarschijnlijk: ons gouvernement, tot eene algemeene ontwapening. Wordt zoodanig voorstel aangenomen, alsdan zou een congres der groote mogendheden natuurlijk het gevolg daarvan wezen. Europa biinkt van wapenenhet is een onmetelijk legerkamp, waar strijdlustige drommen worden gedrild en ten oorlog toegerust, in afwachting van eene algemeene botsing. De mogendheid, die den dreigenden storm mogt welen te bezweren en eene vreedzame oplossing in de plaats wist te stellen van het beroep op de wapenen, die mogeudheid zou een algemeene weldoener zijn. Ongelukkiglijk heeft Europa de gouden eeuw nog niet bereikt, welke zich in het verschiet vertoont; en ofschoon geene mogendheid zich zal verzetten legen het beginsel eeuer alge meene ontwapening, vreezen w ij, dat op dit oogenblik geen kans bestaat voor hare verwezeutlijking. De chassepots- en naald geweren en al het verwonderlijke nieuwe oorlogsmaterieel zullen op het slagveld moeten beproefd worden, vóór en aleer naar eenig voorstel tol algemeene ontwapening geluisterd of althans daarnaar gehandeld zal worden. 13 Mei. De conferentie heeft niet in beraadslaging ge nomen deze twee voorstellen 1°. tot eeu algemeene ontwape ning; 2°. tot het openstellen van de gelegenheid, voor de mogendheden, die aan de conferentie geen deel hebben genomen om toe le treden bij het protocol. 14 Mei. In de zitting van het hoogerhuis op gisteren heeft lord Derby de bepalingen van het tractaat tot regeling- der luxembnrgsche kwestie medegedeeld, zoo als die in de ver klaring van den fransehen minister van buitenlandsche zaken in het wetgevend ligchaam opgenomen zijn. Lord Derby heeft er bijgevoegd, dat de baud tusschen het hertogdom Limburg en Duitschland thans heeft opgehouden. Parijs, 12 Mei. De Monileur meldt, dat het verdrag, waarbij de luxemburgsche kwesiie wordt geregeid, gisteren is geteekend. De regering zal de daarin vervatte bepalingen zoo spoedig mogelijk aan den senaat en het wetgevend ligchaam niededeelen. Betreffende het verhandelde op de londensche conferentie verneemt men, dat de pruisische gevolmagtigde zou hebben verklaard in staat te zijn om al dadelijk mede te deelen, dat Pruisen onmiddellijk het grootste deel zijner troepen uit Luxem burg zou terugtrekken en in de vesting niet meer laten zou dan strikt noodig is om de ontwapening en gedeeltelijke ont manteling te bewerkstelligen. Men ziet er van af om de ves tingwerken te raseeren, hetgeen eene uitgaaf van dertig millioen zou vordereu. - Het Journal de Paris verzekert, dat Frankrijk, om aan D» itschland een bewijs te geven van zijne vredelievende in- zij- en; zijne garnizoenen uit Stenay, Saarburg en Sarreguemines zal terugtrekken. Men houdt zich hier reeds druk bezig met het groote tentoonsteilingsfeest, dat 20 junij door de prefectuur der Seine zal worden gegeven. Men verhaalt wonderen van de versie ringen, die aan het stadhuis zuilen worden aangebra<n. Om een denkbeeld te ge\en van de weelde, welke daarbij°al wor den ten toon gespreid, behoeft men slechts te zeggen, dat de keizerlijke commissie twee heeren naar Syracuse en naar Tunis gezonden heeft om zich de palmboomen aan te schaffen, welke men voor die gelegenheid uenscht te hebben. De ponuge-che eerste kamer heeft thans ook met eene groote meerderheid het wetsontwerp aangenomen, strekkende tot heffing eener nieuwe belasting van een aantal artikelen van verbruik. Het was dit ontwtrp, hetwelk herhaalde malen tot onlusten te Oporto heeft aanleiding gegeven, maar noch de tweede, noch de eerste kamer heeft zich daaruuor laten influ enceren. 13 Mei. In de zitting van het wetgevend ligchaam heeft de heer Moustier de navolgende mededeeling gedaan Mijne heeren De conferentie te Londen heeft haren arbeid ten einde gebragter zijn elf tractaten geteekend, waarbij op eene definitieve wijze de internationale toestand van het groot hertogdom Luxemburg wordt geregeld. Het fransche gouver nement had zich reeds sedert langen tyd bezig gehouden met den onbeslisten toestand, waarin dit vraagstuk, zoo gewigtig voor de zekerheid onzer grenzen, zich bevond en het wenschte dat deze veiligheid zou verzekerd zijn door de hereeniging met Frankrijk of door elke andere combinatie. Het voorname punt voor ons was dat Pruisen, in den nieu wen toestand waarin die staat gekomen was door de jonaste wijzigingen in Europa te weeg gebragt, niet buiten zijne gren zen en in strijd met het internationale zegt, eene militaire ïungting behieid, waardoor aan Pruisen tegenover ons eene hoogst offensieve positie werd verstrekt. Wij waren gere*. tigd te hopen, dat onze vriendschappelijke verstandhouding met het kabinet van Berlijn eeue gunstige oplossiug zou ten gevolge hebben, want het is altijd ons voornemen geweest om alle billijke susceptibiliteiteu van Pruisen te ontzien en in de kwestie, die een europeesch karakter had, een wettig onder zoek der tract aten en de belangen der groote mogendheden toe te laten; wij hebben ons beijverd om door eeue cor.forme verklaring elke aanleiding tot een conflict weg te nemen. De mogendheden hebben de voorloopige onderhandelingen gevoerd, waarin wij ons niet hebben gemengd uit een billijk gevoel van reserve en gematigdheid. Op alle vragen hebben wij geantwoord, dat wij elke onlos- Sj!-n? z<JUl'eD aannemen, die met onze veiligheid en onze .vaar digheid zou zijn overfc. n te brengen, en die door de kabi netter ons ter aanneming zou worden aanbevolen, als geschikt om den vrede in Euroja te bevestigen. Wij zouden het niet luide genoeg kunnen zeggen hoeveel onpartijdigheid en begeerte om tot eene billijke en eervolle regeling te komen, de mogendheden hebben aan den dag gelegd. Nadat de ratificatien zullen zijn uitgewisseld, zal het gou vernement den tekst van het tractaat mededeelen. Na de opsomming der reeds bekende bijzonderheden eindigde de heer de Moustier met Ge verklaring dat Frankrijk zich ge luk uenscht met dezen afloop volkomen in overstemming met zijne zienswijze. Ihitrie meldt, dat de conferentie de totkwestie van Luxemburg niet heeft behandeld, die aan het onderzoek eener speende commissie zal onderworpen worden; deze toestand zal geregeld worden, nadat het tractaat van Luxemburg met het tolverbond zal geëxpireerd zijn, dat weldra het geval zal wezen. 14 Mel- JJe Aloniteur meldt, dat de keizer besloten heeft de soldaten en onder-officieren van de ligting 1880, alsmede de vrijwilligers van het actieve leger, wier diensttijd ultimo december dezes jaars eindigt, onmiddellijk naar hunne haardste- den terug te zenden. .Brussel, 12 Mei. De Moniteur Belgie behelst het berigt dat de overeenkomst betreffende Luxemburg geteekend is. Volgens een telegram uit Londen aan de Indépendance Be!°e heeft lord S anley aan de conferentie het voorstel gedaan tot eene altretneene ontwapening. Berlijn, 12 Mei. Het voorstel van den heer Assmann J pruisische kamer van afgevaardigden ter zake van de benoeming van den regter Oberg luidt als volgt: „Le kamer moge besluiten te verklaren, dat de onder de verantwoordelijk heid des ministers van justitie plaats gehad hebbende benoe- raiug van den vroegeren hanoverschen regter Oberg tot vice- president van het hof van appèl te Ratibor de wet en de staatsregeling schendt.» Dit voorstel is ondersteund door 114 afgevaardigden. lie toetreding tot den collectiven waarborg der neutrali teit van Luxemburg wordt, naar men verzekert, ook aan an dere europesehe staten toegestaan. Engeland heeft op gelijken voet als de andere groote mogendheden dien waarborg op zich genomen. De berekening der kosten, welke de duitsche staten aan de vesting hebben besteed, zal waarschijnlijk door de commissie van liquidatie te Frankfort vastgesteld worden. Frankfort, 12 Mei. In onze streken en algemeen in zuid- eu zuidwestelijk Duitschland is, volgens overeenstemmende berigten, de stand der veldvruchten zeer gunstig. Het winter- zaad staat overal zeer fraai; het zomerzaad maakt sedert de ingevallen aanhoudende warmte, goede vorderingen bet kool zaad staat bijzonder fraai, de bloeitijd der kersen en pertn- boomen is gelukkig voorbij, de appelboomen staan in volle bloemenpracht; de voedergewassen beloven zeer veel; de stand van het gras is uitmuntend, en klaver wordt overal reeds voor de eerste maal gemaaid. In de zuid-duitsche staten wint de beweging voor het treden in den noord-duitschen bond steeds veld. Uit Karlsruhe meldt men, dat de thans aldaar vergaderde commissie van den landdag eene verklaring aan al de leden van den landdag ter onderteekening heeft gezonden, welke aan de regering zal wor den ingediend, waarin bij de regering wordt aangedrongen, dat zij a le pogingen in het werk zal stellen om de onverwijlde opneming van de zuid-duilsche staten, inzonderheid van het groothertogdom Baden, te bewerken. C0H6I1, 12 Mei. Uit Königenbof wordt gemeld, dat bij den aanvang van het warmere jaargetijde zoowel daar als in alle streken van Bohemeu, waar in het vorige jaar veld slagen en gevechten plaats hadden en een groot aantal ge sneuvelden ter aarde werd besteld, de gevolgen van de onvol doende ter aardebestelling zich op eene beklagenswaardige wijze vertoonen. Vermits namelijk vele graven, waar de lijken meer dan een vadem hoog liggen, naauwelijks met een voet aarde zijn bedekt, stijgen daar dampen op, welke in enkele streken de geheele atmospheer verpesten. GOUDA, 15 Mei. Men verneemt dat bij bet bestuur van de weerbaarbeids- vereeniging bet plan bestaat om eerstdaags eeue lijst ter in- teekening als begunstiger te doen circuleren. De belangstelling, die „Burgerpligt" reeds bij hare oprigting zoo ruimschoots mogt ondervinden, doet ons de hoop koestereu, dat velen, die niet in staat zijn een werkzaam aandeel te ne men, door eene kleine geldelijke bijdrage zuilen medewerken tot bevordering der goede zaak, en daardoor ook den onver mogende zuilen in staat stellen zich als lid aan te sluiten. Niettegenstaande de eenvoudige leest, waarop de vereeniging geschoeid is, gaat hare oprigting en instandhouding met kosten gepaard, die vooral in den beginne aanzienlijk zijn. En, daar van een goed begin veel afhangt, hopen wij dat ruime intee- kening het bestuur zal in staat stellen om alles te doen, wat voor de duurzame vestiging der vereeniging noodzakelijk is. Met genoegen vernielden wijden aanvang eener onderneming, die voor onze stad een nieuw middel van gemeenschap opent met Leydtn. Volgens achterstaande advertentie is reeds werkelijk een dagelijksehe dubbele dienst begonnen door de schroefstoomboot „Volharding, n°. 3,» die langs Bijn en Gouwe onzen stadgenooten eene nieuwe en aangename gelegenheid geeft ook voor het verkeer met een aantal naburige plaatsen. Wij wenschen dat het dezer on derneming ook van onze zijde niet moge ontbreken aan welgemeende aanmoediging, daar het in ons eigen belang is deze geregelde ge meenschap bij voorkeur te steunen. Gisteren is de tweede kamer weder bijeengekomen. Don derdag zal een aanvang worden gemaakt met de discussie over de schutterijwet. Onder de ingekomen stukken was een voorstel van den hr. de Brauw, tot wijziging der schoolwet van 1857, dat, naar men verneemt, hoofdzakelijk neerkomt op het verleenen van subsidien aan bijzondere scholen. Het is waarlijk interessant het politieke spel der con servatieven na te gaan. Hun orgaan erkent thans volmondig dat de heer Mijer, hun aanvoerder in den strijd tegen den liberalen minister van koloniën, Fransen van de Putte, niets anders op het oog schijut te hebben gehad dan den zetel op Buitenzorg. Dat is het juist wat de liberalen steeds hebben beweerd en bet is eene der redenen geweest waarom de motie Keuchenius met zoo groote meerderheid in de vorige tweede kamer is aangenomen geworden. De conservatieven, die thans met de liberalen eenstemmig zijn in de afkeuring der houding van den heer Mijer, hebben als één man tegen de motie ge stemd. Waarschijnlijk om dit te verschoonen, tracht het orgaan thans te doen gelooven, dat het ministerie dood-onschuldig is geweest aan het gebeurde. Het ministerie zelf, zegt het orgaan, is „gefopt" door den heer Mijer; het was onbekend met diens verlangen om den zetel op Buitenzorg meester te worden Wie zal het gelooven? Het orgaan onderstelt waarschijnlijk dat het publiek de feiten vergeten is, die zich met betrekking tot de benoeming van den heer Mijer hebben voorgedaan en ook niet meer weet, dat bij de discussie, in der tijd in de tweede kamer gevoerd, gebleken is, dat de verheffing van den heer Mijer tot het gouverneur-generaalschap eene afgesproken zaak was, reeds bij de optreding van dit ministerie. Hoe kan dan het ministerie worden voorgesteld als mede dupe te zijn geweest van de handigheden van den heer Mijer? Het orgaan maakt intusschen een voorbehoud. Het neemt de niet-compliciteit van het ministerie slechts „vooralsnog" aan. Het ministerie zelf moet die niet-compliciteit bewijzen door zekere eischen van de ultra-conservatieven in te willigen. Die eischen zijn niet bijzonder duidelijk geformuleerd. Het mini sterie moet zieh in de eerste plaats los maken van het zooge naamde programma Mijer dit staat duidelijk te lezen maar het schijnt ook dat men het ontslag van den heer Mijer ver langt. Aux grands niaux les grands remèdes. Wij zijn benieuwd te vernemen wat het ministerie antwoor den zal, als de sommatie van het conservatieve orgaan in de kamer herhaald wordt. Er is misschien voor de regering een eenvoudig middel om zich met hare ontevreden vrienden te verzoenen, namelijk bet ontslag van de hh. Trakanen en Mijer, en de benoeming van den hr. Roebussen tot minister van ko loniën en van den hr. baron van Zuylen van Nyevelt tot gou verneur-generaal. Wij gelooven echter dat ook die maatregel het ministerie niet zou versterken. Hbl. Spanje wil bezuinigen door het afschaffen van vier universiteiten. In geheel Engeland zijn 30,000 blinden eu 12 bliudenscholen. Napo leon zou aan Bazrine weidia een groot kommandement beloofd hebben. De koning van Griekenland is te Berlijn met bijzondere onderscheiding ontvangen. Het koperen wordt in Frankrijk ook toegepast op ijzeren schepen. Italië rekent met 1 januarij 1869 op een tekort van 580 millioen. De berlijnsche arbeidersvereniging protesteert tegen den oorlog. De eng. minister van binnenl. zaken is motten aftreden om den bok in Hydepark geschoten. De bevolking van Petersburg be draagt thaus 540,000 zielen. De conservatieve vrienden van P. Mijer inoeten nu eindelijk erkennen, dat zij bitter door hem gefopt zijn. De C'ircassiers, die naar Turkije ontweken, reikhalzen om terug te keeren naar de vleeschpotten van Rusland. Rotterdam leent geld tegen 5VapCi. ne spaansche revolutie nadert met droogte eu duurte. Garibaldi lijdt aan rhumatiek en malaise Te Inverness is een schoo ner, die men geheel getuigd te water liet, omgeslagen, waardoor eenige personen verdronken. In de met 4 mei geeindigde week hebben zich in Groot-Brittannie op drie plaatsen nieuwe gevalleo van veeziekte voor gedaan, waaraan 10 runderen stierven, eenige anderen zijn uit voorzorg afgemaakt. De koning van Pruisen heeft een fransch chassepotgeweer onderzocht, beproefd en ondeugdelijk bevonden De hesscn-Jarmstadt- scbe kamer is onbeleefd genoeg den hertog vermindering \an zijne civiele lijst voor te stellen. De naar Siberie verbannen fraus< he polenvrieuden hebben allen gratie van den russiscben keizer. Door de toetreding van Rusland hebben nu alle europesehe staten btbalve Turkije zich aangesloten bij de internationale conventie van Geneve ter verpbging van gewonden in den oorlog. De fransche regering wil koopvaardij-kapiteins, die den oceaan bevaren hebben, aanstellen al scheepsvaaodrig Van 28 april tot 4 mei zijn aangetast in Zuid-Holland 14s, Nuord-Holland 11, Ltrecht 18, Gelderland 6, Noord-Brabant 2, totaal 185 runderen. De gevlugte president Geffrard is uit de republiek Haïti \erbanuen en zijne bezittingen zijn verbeurd verklaard. Dingsdag, 14 Mei. Tegenwoordig al de leden uitgenomen de heer Rentingtr. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. Zijn ingekomen eeue missive van het burgerlijk armbestuur, inzendende de rekening over 1866 gesteld in handen vau de hh. Braggaar, Prince en I.nyten een adres van F. Belonje verzoekend; iu aanmerking te komen bij de benoeming van een directeur der zwemschool ter visie - een adres van mej. C. Bik, verzoekende tegen 1 julij out.-lag als hulp- onderwijzeres der werkschool bij de tusschen schoolLet ontslag wordt eervol verleend een adies van mej. J. van der Zwalm verzoekende voor bovengenoemde betrekking in aanmerking te komen ter visie een adres van J. van Rijn verzoekende in aanmerking te komen als brugwachter op de Gouwe ter visie eene missive van de commissie tot het nazien der rekcniugeu der gast huizen enz., adviserende tot goedkeuring; ter visie. Aan de orde is een voorstel van B. en W. om den prijs 187 71) vau het aan de proviücie verkochte stukje grond te beleggen in inschrijving op het groot boek der nationale schuld, waartoe bij acclamatie wordt besloten eeu voorstel tot het aanbieden van een adres aan de provii t iale staten tot het verleenen \an subsidie ten behoeve van arme krankzinnigen, die in geneeskundige gestichten worden verpleegd. Bij het bestuur is onder het postmerk Dordrecht ontvangen copie van een adres aan de provinciale staten, houdende verzoek om aan te vragen 40 voor elk der in eeu geneeskundig gesticht voor rekening der gemeente verpleegd krankzinnige, op grond van daarin vermelde rtdeutu. B. en W. geven den raad in overweging zich daarbij niet aan te sluiten, vooral op grond dat die zaak reeds in behandeling is geweest in de na jaarsvergadering van de provinciale staten en als strijdig kan beschouwd worden inet de voorschriften der armenwet. De heer Kist kan zich daarmede wel vereenigen, maar geeft in bedenking zich te d'er zake te wenden tot de hooge regering, om de daarvoor uitge trokken som algemeen gelijkmatig te doen verdeelen. Na nog enkele aanmerkingen is het voorstel van B. en W. algemeen aangenomen. Een voorstel betreffende de benoeming van een directeur der zwemschool B. en W. geven in overweging om voor dit saizoen zeker persoon voor- loopig aan te stellen, om later naar bevind van zaken te handelen. Tegen dit voorstel worden eenige aanmerkingen gemaakt als afwijking van den gestelden regel, die bestreden worden uit het oogpnnt dat deze betrekking niet aan ieder kan opgedragen worden en besluit de vergade ring met 9 tegen 5 stemmen de zaak in eene volgende zitting af te doen. Tot lid der gezondheidscommissie wordt benoemd met 13 stemmen en 1 blanco billet de heer dr. A. Romeiju. De voorzitter verzoekt en verkrijgt magtiging om de genomen besluiten zonder resumtie te mogen ten uitvoer leggea. Hierna eindigt de vergadering. GOUDA. Geboren 11 Mei. Willem Marinus, ouders D. van der Pool en T. de Hoop. 13. Clazina ouders C. Verdel en A. de Zeeuw. Antoon, ouders J. A. Amesz en I. van der Linden. Overleden: 10 Mei. J. Mansveld, SI j. M. P. C. Walthie, 18 m. N'. Koemans, 18 d. 12. P. Starrenburg, wed. M. Bedijs, 62 j. J. Nobel, 51 j. G, Prosman, wred. D. Braat, 67 j 13. C. J. Mal, 8 w.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2