Zondag, 10 Mei. 1867. ft 36. ien en ijn en eten. Overzigt. Buitfnlflnb. B.ROLL 7s f rau. alle 7a V. 7a 7. '7a 17a f lu :e. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendetcegD. n°. 60. 7a 7a >*716 KKNNISGEVIN G. 1 GOUDSCHE COURANT rdam ten 9 r aankomst »'AN STERDAM. zoor Gouda den zich 142>/t 51*71. 28*/a KMAN. leumatische eest verou- tarief voor Gebleven koers. 55 7s ^ndentie op ide treinen 3n 6 u. 28 77s/i6 14*71. ibooidienst en Handel 14 Mei. igsta ers. Correspon- ertrekkende I u. 56 m. De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. '7i. 180 *71.' 457a 23 Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden isƒ2,franco p. postƒ2,25. Advertentién vaa 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. trokken aan den hoogsten pligt der menschheid. Wij zullen meer jongelingen oproepen tot het edelste handwerk, wij zullen de burgers beter oefenen en organiseren tot den wapenhandel en die niet gedwongen worden door de wet, zullen uit eigen aandrift de dwingelandij der krijgstucht zoeken. Door angst gedreven, greep alles naar de wapenen, onze (welvaart is ten offer gebragt aan uitrusting ten oorlog en als de uitbarsting komt, welnu, dan zullen wij zien, dat wij te onzer eer toch veel te menschel ijk en beschaafd zijn om als wilde dieren te vechten. Daarom komt nu het voorstel zoo juist ter snede om ons kostelijkste bezit, de volksschool reddeloos te bederven. De heer de Brauw is een man van consciëntie; hij heeft zoo groote verpligting aan de Groenianen, die hem op den parlementairen zetel steunden, toen hij dreigde te vallen, dat hij, nu het conservatieve ministerie niet kan, de taak op zich neemt tot de gewaagde poging om de schoolwet te misvormen. Wij kunnen niet inzien, dat hij het ministerie een aangename dienst bewijst, de koloniale kwestie doet een on weder opkomen, en de schoolwet-agitatie bedreigt het conciliante ministerie met eene scheuring. Wij hopen nog altijd, dat deze partij-manceuvre op schade en schande zal uitloopen maar wij zien in een en ander de aankondiging der aanstaande ontbinding van het ministerie der heterogene capaciteiten. GOUDA, 11 Mei. De afloop der londensche conferentie beeft niet dien indrnk gemaakt, welke men van zoo gunstige uitkomst had mogen verwachten. De oorzaak van dit verschijnsel zal wel daarin liggen, dat de schikking reeds tot stand was gebragt en algemeen bekend geworden voor dat de diplomaten bijeen kwamen. Toch is de uitkomst belangrijk en volledig, het luxemburgsche incident is volkomen opgelost. De pruisische bezetting gaat heen, de vesting wordt ontmanteld en het arme land wordt geneutraliseerd. Het geguarandeerde Luxemburg zal nu wel voor niemand begeerlijk zijn. Met deze uitkomst is eene drei gende aanleiding tot oorlog weggenomen, maar de dieper liggende oorzaken blijven bestaan. Het beteekent iets dat alle partijen te Londen vervuld waren van vredelievende gezind heden, maar de treurige ondervinding belet toch dat iemand ooit onbepaald vertrouwen stelt in vorstelijke betuigingen. Men mogt genegen zijn meer geloof te hechten aan meer en meer openb.reuden zin der volken. Van alle kanten gaan uit de verschillende standen der maatschappij stemmen op tegen den oorlog. Dat zijn ongehuichelde wenschen, maar zij rusten even weinig op vaste beginselen, als de schoone, onopregte woorden der vorsten. Dit heeft nog het jaar 1866 bewezen, toen de Pruisen zoo onwillig ten oorlog gingen en zoo spoedig bezwijmeld werden door de razernij van den broe dermoord. Het einde van de aanbidding des gewelds is niet nabij. De op verlichting en beschaving pogchende volken zullen binnen kort tijdsverloop bloedige offers wijden aan den geest der duisternis en der dierlijke ontaarding, voor dat de pogingen van de vrienden des lichts ingang zullen vinden tot het doen erkennen der zachtmoedige kracht, die de wereld zal overwinnen. De vrede is tijdelijk behouden, maar de ontwapening is in de verte niet verkregen. Men siddert bij de gedachte aan de koudvochtige monsters die telkens nieuwe veruielings-middelen uitdenken en het hart krimpt van wee over de ellende des menschdoms bij de volstrekt algemeene krijgstoerustingen. Wij gelooven niet in de spreuk, dat wij ons ten oorlog moeten bereiden, als wij den vrede willen. Want die verspil lende krijgstoerustingen zijn de worm en de kanker die aan het welzijn en hel leven der volken knaagt. Van daar de enorme schulden, die uit vroegeren tijd op de volken drukken; de oorlog is zoowel oorzaak van het onuitroeibaar pauperisme en de dierlijke verbastering der mindere standen, als van de zedelooze wispelturigheid der overigen die daar bij den dag le- ven en onvatbaar blijken voor hoogere verwachtingen. Waardoor is Oostenrijk zoo diep gezonken, wat belet het bevrijde Italië met waardigheid op te treden in de rei der volken, wat zal Frankrijk dwingen tot een verderfelijken oor log? De geldnood uit krijgstoerustingen geboren. Het rijk gezegende vreedzame Nederland gaat hetzelfde pad btireden. Wij hebben te lang in vrede geleefd en ons ont- BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Gouda, Gezien art. 182 der wet van den 29" Junij 1851 (Staats blad n°. 85). Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente in 1866 ter plaatselijke secretarie in druk verkrijgbaar is, tegen be taling van vijftig centen. Gouda, den 15" Mei 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTUIJN. v. BERGEN IJZENDOORN. Loilden, 15 Mei. De kanselier der schatkist neeft in het lagerhuis verlof gevraagd tot indiening der reformbill voor Schotland, waarin onder anderen zoodanige verdeeling der kiesdistricten wordt voorgesteld, dat het aantal schotsche af gevaardigden in het lagerhuis met 7 wordt vermeerderd. Bij de nadere toelichting van dit ontwerp ging de kanselier buiten de orde, door zich een vrij scherp woord te laten ontvallen over de plaats gehad hebbende zending der deputatie uit de werkende klasse aan den heer Gladstone. De indiening van het ter tafel gebragt ontwerp wed daarna hevig bestreden door de schotsche afgevaardigden, die zich vooral tegen de nieuwe verdeeling der kiesdistricten verklaarden, terwijl de heer Gladstone het plan niet minder scherp critiseerde en het voorstelde als een krachtig middel tot argumentatie tegen de reformbill voor Engeland. Na eene langdurige beraadslaging werd evenwel de indiening van het ontwerp toegestaau. 16 Mei. Men is hier beducht voor ernstige agitatien. Niettegenstaande de reformbill kans heeft om door het lager huis te worden aangenomen, zijn de radicalen toch van plan om het stelsel tot het houden van openbare meetings voort te zetten en de thans bestaande opgewondenheid levendig te houden, om ten slotte de radicale beginselen te doen zegepralen. Ook de geschillen tusschen de patroons en de werklieden baren meer en meer zorg. De kleedermakersgezellen, die den arbeid gestaakt hebben, zullen eene meeting houden, waarbij zich andere werklieden zullen kunnen aansluiten. Er zal een optogt worden gehouden door de voornaamste straten van West-End. De winkeliers zijn beducht voor baldadigheden en hebben het gouvernement verzocht om de noodige maatre gelen van voorzorg te nemen. Het schijnt aan geen twijfel onderhevig te wezen, of eerlang zal de regering eene poging doen om de vrijheid tot het houden van openbare meetings te beperken. Gisteren heeft eene groote reformmeeting in St. James Hall alhier plaats gehad. Verscheiden parlementsleden waren er ook tegenwoordig. Er is eene resolutie aangenomen, strek kende om de agitatie gaande te te houdeu, teu einde alle be perking van het stemregt te doen ophouden. Parijs, 15 Mei. De indruk, door het bevestigen van den vrede te weeg gebragt, is verre van algemeen gunstig te zjjn. De oorlogspartij, die uit geëxalteerde Bonapartisten verbergt har: ontevredenheid niet, maar ziet in deu^tuisiag

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 1