öinnenlönb» Gemengde Berigten. Vergadering van den Gemeenteraad. Marktberigtenc Burgerlijke Stand. der loiijetischc conferentie een gevaar voor tie dynastie, ja, zelfs voor Frankrijk Er zijn velen, die de gevoelens deden «elke men aan den heer Benedetii toeschrijft, dat namelijk alleen een groote oorlog in staat was om het door de ont wikkeling van het liberalisme en het mislukken der mexicaan- sche expeditie eenigermate geschokte gezag des keizers te re leveren Uit het oogpunt van Franknjks belang zien zij met smart dat al de europesehe mogendheden zich hebben ver- eenmd tot eene soort van vreedzame coalitie tegen Frankrijk, om het te beletten zijn grondgebied uit te breiden, want in elk veval heeft de londensche conferentie Frankrijk genoodzaakt van de inlijving van Luxemburg af te zien. Wel is waar zijn het de "voorstellen van Frankrijk zelf, die door de con ferentie zijn aangenomen, maar die voorstellen waren slechts gedaan om nit moeijelykheden te geraken. Het Journal de Paris verzekert, dat prins Michael, de vorst van Servie, er in geslaagd is met den snltau eene be- latgrijke conventie te sluiten betrekkelijk Bosnië en de Her zegen ina; volgens die couveutie zou prins Michael in zekere daarbij voorziene eventualiteiten aan het hoofd dier beide provinciën komen, onder voorwaarde, dat hij aan den sultan een leger verschaffen zal, waarvan het effectief later zal worden bepaald. Er zijp nog altijd geruchten in omloop van een aan staand europeesch congres lot regeling van de verschillende moeijelijkheden, die nog in ons werelddeel hangende zijn. In verband daarmede wordt gesproken van onderhandelingen, die door den heer von Beust den oostenrijkschen premier, zouden zijn aangeknoopt, om voor Busland eene verbetering der trac- taten van 1856 te verkrijgen. 16 Mei. Het is een vreemd verschijnsel, dat sedert het tot stand komen van het tractaat van Londen een groot aantal dagbladen die altijd ten voordeele van den vrede gepleit heb ben, nu zij verkregen hebben wat zij vroegen, een kwaad hu meur toouen. Over het algemeen bestaat er, met uitzondering van de voorstanders quand mêrne van den vrede, weinig in genomenheid met het tractaat. Dit is echter gewoonlijk liet geval met transactiën, waarbij beide partijen iels van hare pretentien laten vallen. 17 Mei. De Moniteur bevat eeue ministeriele resolutie, waaibij de doorvoer van hoornvee, versche hulden, verscheu afval van runderen wordt verboden langs de fransche grenzen, van Lauterburg tot aan het departement Savoye. Deze reso lutie is »enomen, omdat g vallen van veepest zijn voorgekomen in sommige streken van Duitschland, voornamelijk te Frankfort. Berlijn, 16 ilei- De pruisisehe landdag heeft zijne zit tingen tot bèt einde van deze maand verdaagd; intusschen heeft men te vergeefs verwacht, dat de Staats-Anzeiger, zoo al met den tekst van het londensche verdrag zou vermelden, dan er toch eene gedeeltelijke mededeeling van zon doen, opdat Duitsch land zich niet zou behoeven tevreden te stellen met de mede- deelingen van lord Stanley en den markies de Moustier. E>e Provincial Corresponded de voornaamste punten van het londensch verdrag mededeelende, zegt, dat nu het verze kerd is dat Luxemburg aan het huis van Oranje zat blijven toebehooreu en van den afstand van het groothertogdom is afgezien, de voornaamste grond van bezorgdheid voor Duitsch- laiid weggenomen is. De omstandigheden, waaronder de vriend schappelijke overeenkomst tusschen Frankrijk en Pruisen gesloten i- zeeft een nieuwen waarborg voor beider ernstigen wil om etne politiek des vredes te volgen, en die zal op nieuw worden bevestigd door het bezoek, dat de koning te Parijs zal afleggen. Frankfort, 16 Mei. De kamer van afgevaardigden van den groothertogelijk hessiscben landdag heeft met 24 tegen 9 stemmen de IS,000 gulden apanage voor prins Wilhelm aan gevraagd op 12,000 gulden verminderd. Dezelfde kamer heeft de aanvraag der regering, om bewilliging van 46,000 gulden voor vaste gezantschappen afgewezen, maar 12,000 gulden toegestaan voor een gezant te Berlijn en 20,000 gulden voor tijdelijke gezantschappen. -Volgens handelsbrieven uit Kew-York, zijn de berigten van het ministerie van landbouw omtrent de uitzigten op den aanstaanden oogst in de vereenigde staten, buitengemeen gunstig. De veestapel is sedert het vorige jaar in de unie aanmerkelijk toegenomen. Op 1 febr jl. bevonden zich vol gens naauwkeurige telling in alle staten der unie 5,401,263 paarden (waarde 429,271,800 doll.), 888,386 muilezels (waarde 76,940,000 doll.j, 11,318,900 ossen (waarde 249,351,000 doll.), 39,385,000 melkkoeijen en schapen (waarde 132,770,000 doll.), 24,693,0GQ varkens (waarde 134,111,000 doll.). Florence, 16 Mei. De minister Ferrara heeft een ont werp, betreffende de geestelijke goederen, ingediend, waarvan de grondslagen reeds waren nedergelegd in zijn financieel over- zigt. Ten behoeve van de schatkist zullen 600 millioen 1. van die goederen geheven, die 'oij wijze van voorschot op die som zal gebruik maken van de renten, ingeschreven ten name van de geestelijkheid en van 12 mdlioen 1., toelehooreude aan de geestelijke inrigtingen. Het overige gepelte zal bij wijze van buitengewone, belasting op de geestelijke goederen worden ge- gelegd ter concurrentie van 25pCt. van het kapitaal. De be taling daarvan zal geschieden in 8 halfjaarlijksche termijnen, aanvangende met 1°" jan. 1868. Al de bepalingen betreffende de onvervreemdbaarheid der geestelijke goederen zullen worden opgeheven. Het overschietende gedeelte zal worden gebezigd tot bet oitkeeren van pensioenen aan geestelijken en het be kostigen van de openbare eeredienst. De operatien, vereischt om uitvoering te geven aan dit wetsontwerp, kunnen worden toevertrouwd aan eene financiële vereeniging, welke daarvoor als maximum eene commissie van 3 pCt. mag worden toegelegd. Lissabon, 16 Mei. Volgens tijdingen uit Montevideo beeft, op voorstel van de vereenigde staten om een einde aan den oorlog te maken, de president van Paraguay een gevol- magtigde naar Washington gezondenmaar de geallieerden hebben verklaard, dat zij alleen op den grondslag van het ge heim tractaat der triple alliantie willen onderhandelen. Hier tegen heeft de auierikaansche gezant te Aosomption geprotesteerd. De bevolking van la Plata, welke volstrekt den vrede wilde, was ook zeer ontevreden. De revolutionnairen in de argentijn- sche confederatie, ofschoon door de nationale strijdmagt gesla gen, winnen veld. De cholera heerscht van Buenos-Ayres tot Corrientes. GOUDA, 18 Mei. Naar men verneemt zal morgen (zondag) kwart voor een uur muziekuitvoering plaats hebben in het plantsoen door de stafmuziek van het 4e regiment infanterie. ft aar wij van goeder hand vernemen is alhier met 1 januarij jl. tot stand gekomen eene spaarvereeniging onder de ambachtslieden, die zich ten doel stelt om na het bijeenbren gen van teu genoegzaam kapitaal, met eikander te beramen, hoe die som op de voordeeligste wijze in aller belang zou kunren aangewend worden tot den grondslag eener erkend nuttige inrigt ig. Terwijl deze poging voorzeker algemeene toejuiching verdient, wenschen wij van harte het welslagen der ijverige en edele poging. Tot heden bestaat het aantal deel nemers uit 47 personen, die nagenoeg 80 bijeen bragten door eene wekelijksche inlage van 10 centen. Wij wenschen dat het gegeven voorbeeld vele navolging vinden moge. Wekelijks worden de gezamentlijke bijdragen gestort in de spaarbank. Ook vernemen wij nog, dat de vereeniging op dingsdag a. s. 21 mei, de tweede algemeene vergadering zal houden in het logement „de Paauw" op de markt. De schutterij wet, reeds onder het ministerie Thorbecke in staat van wijzen gebragt en met enkele veranderingen door het tegenwoordige bewind overgenomen, is donderdag bij de 2e kamer in behandeling gekomen. Bij de opening der beraad slaging heeft de minister van binnenl. zaken medegedeeld, dat dewijl de in werking treding der wet door den loop der werk zaamheden van de kamer niet meer kon plaats hebben op het vroeger daarvoor bepaalde tijdstip (1 Mei), die termijn nu op 1 augustus is bepaald; welke wijzigingen, met nog eeuige andere, door de regering in de overgangsbepalingen voorgedra gen, zuilen worden gedrukt en rondgedeeld. Er scheen niet veel opgewektheid tot uitvoerige algemeene discussie, want bijna was de hamer gevallen en die discussie gesloten, toen de heer Stieltjes het woord vroeg, om te betoogen dat vooraf uitgemaakt dient te worden, dat de sterkte der militie zou worden uitgebreid, gelijk in het plan en de toezegging der regering lag; terwijl de heer Wintgens, vooral na den gun- stigen keer der europesehe zaken, wel geneigd was om onze volksweerbaarheid te versterken, maar niet zou kuDnen mede werken tot aanneming der schutterij wet, zoo deze in verband bleef met het voornemen der regering, om de jaarlijksche lig- ting der militie te verhoogen. De mm. van binnenl. zaken gaf vooral te kennen, dat de regering bij dat voornemen bleef, en dat de triomf, door de diplomatie in de laatste dagen be haald, toch niet mogt terughouden van versterking onzer weer baarheid. Overigens bleef ieder vrij, nopens de latere wijzi ging der militiewet zijne stem uit te brengen geheel afgescheiden van de nu voorgedragen verbeteringen in de schutterij wet, die op zich zei ven noodzakelijk waren. Art. 1 der wet is daarna zonder discussie aangenomen. De verdere loop van de beraad slaging over de artikelen komt, wat de hoofdzaken betreft, hierop neder: Dat met 43 tegen 11 stemmen is afgestemd een amendement van den heer Stieltjes op art. 3, om de 6terkte der schutterij te bepalen in vredestijd op 4 en in oor logstijd op 8 man van elke 100 mannelijke inwoners, in stede van de bepaling in het ontwerp op 3 en 6. De regering zag, geene noodzakelijkheid van de verhooging van het aantal schutterpligtigen, maar zou gaarne het denkbeeld van den voorsteller in toepassing brengen, om de schutterij zoo veel mogelijk tot lokale diensten eu tot meer lokale verdediging in oorlogstijd te bezigen. Bij art. 6 is eene niet onbelangrijke discussie gevoerd over het beginsel der plaatsvervanging. Volgens het ontwerp is zij in vredestijd niet toegelaten, maar wel bij mobilisatie der schutterij. Daarin vonden de heer Viruly en anderen een privilegie voor meervermogenden en eene ongelijkheid, die tot desorganisatie kon aanleiding geven; doch de meerderheid was weinig gezind om het verbod tot plaatsvervanging aan te r.emeu, dewijl het artikel, dat haar toestaat, met 35 tegen 20 stemmen werd aangenomen. De verdere artikelen, 728, gaven weinig aanleiding tot discussie. Hier en daar, artt. 13 en 14, werd de redactie ver duidelijkt, zoomede in art. 25 nopens de vrijstellingen in vre destijd, die sommigen te uitgebreid, anderen te beperkt vonden, en die ten slotte, op voorstel van den heer Moens, ook zijn uitgestrekt tot de hulponderwijzers, die aan het hoofd eener lagere school zijn geplaatst. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van gisteren is de discussie over de onderdeelen der schutterij- wet voortgezet. Art. 29 nopens de uitsluiting uit de dienst is eenigzins versterkt. Men was gevorderd tot art. 37, maar toen is besloten, om eerst hoofdstuk 13 over het vraagstuk betreffende de kosten der schutterij af te doen en ai het andere tot na ile beslissing daarvan aan te houden. Wij lezen in de Arnh. Cour.: De leer, door den baron van Zuylen van Nyevelt het eerst verkondigd: „liberaal in het moederland, behoudend in de ko loniën", heeft nu een tegenhanger gevonden in de praktijken van den heer Mijer. Deze toont thans niet zoo zeer in woor den dan wel in dadeu, dat hij behoudend in Nederland en liberaal in de koloniën is. In 1848 was mr. P. Mijer te Ba tavia de leider der liberale beweging; in Nederland terugge keerd, liet hij zich spoedig kennen als de steunpilaar der con servatieve koloniale politiek. Dit bleef hij tot 1866. Toen keerde hij naar Java terug en daar wordt hij weder plotseling liberaal althans volgens hetgeen men van hem schrijft. De heer Mijer schijnt de conservatieve beginselen als een overjas in dit koude klimaat te hebben aangetrokken, en nu hij weder in het warme Indie is, heeft hij zijn overjas aan den kapstok gehangen, tot groote verbazing van hen, die de vacht voor de huid hielden. De graslanden staan in Friesland uitmuntend, en zoo als het zich laat aanzien, kan de hooijing dit jaar vroeg be ginnen. De boeren hebben hun vee dan ook alle groot endeels landwaarts gebragt. De veelvuldige regen had het land week gemaakt; anders waren de koeijen nog eerder van stal gekomen. Ofschoon de veemarkten gesloten zijn, worden voor de koeijen toch hooge prijzen betaald. De lammeren hebben een matigen prijs, terwijl de biggen tot een ongekende laagte worden verkocht. In de Köln. Zeitung van 14 mei wordt beweerd, dat, indien tusschen Nederland en Belgie niet die hartelijke over eenstemming heerscht, velke men verwachten zou en waardoor Nederland in geval van nood, niet minder gebaat zou worden dan Belgie, de reden daarvan gezocht moet worden in de averegtsche wijsheid der nederlandsche diplomaten en in de napoleontische sympathien van koning Willem III. De ned. diplomaten hebben hun land in den laatsteu tijd derwijze ge compromitteerd, dat Belgie, indien het in de noodzakelijkheid werd gebragt zijne neutraliteit te verdedigen, bezwaarlijk den ned. staat als een in alle opzigten te vertrouwen bondgenoot zou kun»^en aanmerken; terwijl het volgens het kenlsche blad, van te algemeene bekendheid is, dat koning Willem III waarde hecht aan de gunst van keizer Napoleon, dan dat de belgische souvereiuiteit niet met reden beducht zou moeten zijn voor eene verdeeling van haar rijk tusschen die twee bevriende monarchien. De japansche ambtenaren zullen met het nieuwe jaar de europesehe kleedij aannemen. De wetgevende inagt van Virginia heeft gelden toegestaan voor het onderwijs van kinderen zonder onderscheid van gelaatskleur. In Paraguay worden zelfs Engelschen gedwongen om te dienen in het leger van president Lopez. De belooniugen aan inzen ders op de tentoonstelling bestaan in 9000 gouden, 8000 zilveren, 4000 bronzen medailles en 9000 eervolle vermeldingen. Te Madrid werden dezer dagen meer dan 20,000 exemplaren op eenen dag verspreid van een oproerig pamflet. Te Zurich heeft een onschuldige, die twee jaren in het tuchthuis zat, eene geldelijke vergoeding hekomen. De klee- dermakersgezellen te Kiel hebben het werk gestaakt. De berigten uit Miramar ten aanzien van keizerin Charlotte luiden hoogst ongunstig. De vierponder kanonnen worden than? ook bij het beijerscbe leger inge voerd. Jefferson Davis zou reeds door het hof van Virginie onder borgstelling op vrije voeten zijn gesteld. De unie wil de zaak der Alabama schikken, mits Engeland britsch Columbia afsta. De Fran- schen schatten de kosten der oorlogstoebereidselen op 300 millioen fr. Te Durdt heeft zich eene vereeniging gevormd tot bevordering der volks gezondheid. Keizer Napoleon heeft nog eens 100,000 geweren besteld van eene nieuwe vinding. In Cornwallis is op nieuw de veeziekte uitgebroken. Bij het fransche wetgevende ligchaam zijn icterpellatien aangevraagd over dure rcmpla9anten en zieke zijwormen. Te laar- dingen is besloten tot eene haringjagerij ook in dit jaar. Engelsche en fransche ondernemers hebben concessie bekomen tot het leggen van een telegraafkabel van Brest naar 8t. Pierre op de kust van New-Foun- land. Te Berlijn komen choleragevallen voor In Frankenland zijn geene nieuwe gevallen vaD veetyphus voorgekomen De koning van Pruisen zal te Parijs iu het Luxemburg gehuisvest worden omdat hij het andere Luxemburg ontruimt. Het leger van Maximiliaan is bij Queretaro door Porfirio Diaz geslagen, Miramon gedood en de keizer heeft zich door de vlugt gered. Men ducht m Italië dat Garibaldi iets tegen Rome in deu zin heeft. Vrijdag, 17 Mei. Tegenwoordig de hh. mr. A. A. van Bergen IJ/endoorn, voorzitter, de Grave, Viruly, Luyten, Braggaar, Westerbaan, Remy, Droogleever, van Gennep, van Straaten en Peeters. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Zijn ingekomen eene dispositie van hh. gedep. staten den termijn bepalende van de iuzend'ug der rekeningen; Notificatie. een adres van den heer J. H. Bekker verzoekende legen 1 julij eervol ontslag als stedelijk muziekmeester, daar hij benoemd is als orchestmeester te Groningen; eervol ontslag wordt verleend. B. en W. stellen voor om dadelijk over te gaan tot erne oproeping voor een stads-muziekraeester; de heer van Gennep wcnschte met de officieren der schutterij te handelen over eene mogelijke vereeniging van die betrekking met dien van kapelmeester. De heer Prince komt ter vergadering. De heer l'ecters is van gevoelen dat het tractement onvoldoende is en wenschte dat te verhoogen ook door het iu verband te brengen met de schutterij. Op voorstel van den heer Viruly wordt algemeen besloten, dit punt aan te houden tot eene volgende vergadering. een adres van de hh Perk A Cie verzoekende den zolder van de gvmnastiek- school voor zes jaar iu huur te bekomen, voor 40 in het jaar Wordt medegedeeld het advies vau den gemeente-arciiitee'die oordeelt dat 1. de balken te zwak zijn. 2. de beweging en het gedruisch hinderlijk zullen zijn voor de school. 3 het doorstuiven, het stukadoren van de zoldering /oude vrereisthea Op deze gronden adviseren B. en W. tegen het verzoek, m- i welk advies zich de vergaderïug vereeuigt. Aan de orde isde dispositie van ged- p. staten houde .de voorstel tot wijziging van de begrooting der kosteD van het burgeikk armbestuur voor 1867 en tot vermiudering der aan hetzelve to gek-,.uc -ubsi lie. B. en NV. stellen voor aan hh. gedep sta teu te ketuien te geven, dat de raad persisteert bij het vroeger genomen besluit De heer Luyten vraagt eeuige iulichting, dit door deu voorzitter ge geven wordt, waarna de vergadering zich vereeuigt met het voorstel. Nog is aan de orde het voorstel vau B. en \V. om L. vau der Hey te belasten met de waarneming der betrekking van din-rteur der zwemschool. De heer Luyten is tegen het voorstel omdat de raad daardoor wordt verkort in zijn regt en hij den persoon ook ongeschikt acht. De hr iruly meent dat de persoon wel gc?chiktheid bezit, uaarvau g»blukeu is ia het redden van twee kiuderen. Dv. heer Peeters houdt vast aau het reeds vroeger door hem beweerde, hij kan tot deze benoeming niet medewerken, zoolang geene proeven van bekwaamheid gegeveu ziju eu zou ul/oo een concours verlangen. Nadat nog de hh. Prince en Kemy dit laatt-te hadtien ondersteund en andere leden hunne meeniug voorgedragen hadden, verklaarden zich bij stemming zes voor en zes tegen het voorstel, waardoor de beslissing i* uitgesteld tot de volgende vergadering. Hiermede eindigt de zitting. GOUda, 16 Mei. Bij weinig handel werden tarwe en rogge tot lager prijzen afgegeven; boekweit zonder prijsver- andering, gerst en haver ruim prijshoudend. Tarwe Poolsche per 2400 kilo 450. Roode Kleefsche ƒ445. Zeeuwsche per mud ƒ12.00 a 13.75. Rogge S a 8.50. Gerst 6.60 a 8.20 Haver 4 a 5.90. Boekweit Fr. per 2100 kilo 220. Noordbrubantsche 240. Br. boonen 13 a 16.00. Witte boonfcn 11 a 13. Paardeboonen 7 a 7.80. De aanvoer van varkens en biggen was niet onbelang rijk en de handel iets levendiger. Schapen werden mede vlug verkocht. Kaas. Aangevoerd 47 partijen 25 a 26.50. Boter 1.06 a 1.14 per ned. pond. GOUDA. Geboren: 14 Mei. Valentin, ouders P. II. A. Berlijn en S. M. de Ronde. Johanna Maria, ouders A. Brnijstens en J. Yoorbareudse. Magdalena. ouders J. B. Teijgeraa' en A. M van Boxel. 15 Gode- fridus Nicolaas, ouders F. van Hooff en J. Dongelmans Meijer, ouders M. Monasch en B. Zwarenstein. 16. Johannes, ouders J. de Jong en S. Dubbel. Overleden 13 Mei. H. de Jong, 13 m. 14. C. van Vliet, 58 j. 15. H. KuBcken, 5 w. 16. M. de Vroom, 2 j. 3 m. T. Looijinga, 2 j. 6 m. GfcriUWB 15 Mei. W. van Hesse eu J. Ham P ian Waardhui zen en D. Rnpke. W. I.ooijaard en C. P. Sluijter.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2