v I Donderdag, 23 Mei. öuitenlanö. binnenland. en. X? 537. ISO 7. van A. BRINKMAN. h A naar iorst enz. heid der ZOON. A t I s 1437/s ™u/i' 16 28»/i. J 771/. I IN. Vi GOUDSCHE COURANT. 52% 57% zes voor 32%s 40% 9*7. gebruik 1-Watten •lie a 35 ran Jicht mstaande •oefd wa- Genees- elijkheid. iwoi-Ge- 11e Jicht Lange TiendewegD. n°. 60. ij G. F, fDA, met «veelheid contant. B a 46%0 «7)0 °/o )rt (Mout- ïents; inl. kan 67 jrkie naar houden, van het ken, maar welvaart. De prijs der Advertentlën van één tot regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend plaatsruimte. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. I TT. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. I Uitgave Dc prijs per drie maanden is ƒ2,franco p. post/2,25. Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. GOUDA, 22 Mei. De geheele zitting van de tweede kamer der staten-ge- neraal is zaturdag ingenomen door de bespreking der kosten van de schutterij in vredestijd. Een amendement van den heer Geertsema, om bijna alle kosten geheel door het rijk te doen dragen, verworpen is met 39 tegen 20 stemmen. Een amende ment van den heer Viruly, om de kosten bijna geheel op de gemeenten over te brengen, is verworpen met 44 tegen 13 stemmen. Over een amendement van de hetren Stieltjes en Mei. e i Gebleven I koers. 55%6 817s 181% 46%« 23%5 Londen, 19 Mei. Een aantal kleedermakers, wier gezel len het werk hadden gestaakt, hebben onmiddellijk gebruik gemaakt van de gelegenheid om met andere personen, bij aan wending van machines, zoo goed mogelijk hunne affaire voort te zetten, terwijl zij uit Duitschland en Polen een aantal ge zellen hebben ontboden, die nu reeds naar Engeland op reis of reeds aangekomen zijn. Daar het werk met de machines goed is gelukt en er nu minder gebrek aan personeel is, heb ben die patroons verklaard, hunne vorige gezellen niet meer in dienst te willen nemen, tenzij tegen een lager in plaats van tegen een hooger loon. Het tusschen Dublin en Bristol varende stoomschip Ro setta verliet dezer dagen eerstgenoemde stad met eene lading van 1000 vette varkens. De overtogt, die gewoonlijk in 16 ureu wordt volbragt, duurde ditmaal ten gevolge van storm weder, waardoor een der raderkasten werd vernield, verscheidene dagen. Doordien op den tweeden dag de kolen voorraad was naar eenige dorpen in de omstreken van Hildburghausen over- gebragt, en ook daar is aanvankelijk niet de noodige voor- zigtigheid en waakzaamheid in acht genomen, zoodat ziek vee naar de omstreken van Schmalkalden en Ei>enach vervoerd is, waardoor de pest zich ook daar verspreid heeft. Thans zijn overal de strengste maatregelen van voorzorg genomen, en de besmette oorden door troepen geheel afgesperd. 20 Mei. De Nord-Deutsche Zeitung zegt, dat de ratifi- catien van het londensche verdrag eerstdaags zullen worden uitgew - -ld, waarna de inhoud van het verdrag waarschijnlijk zal werden openbaar gemaakt. Ten upzigte der mededeeling als zou Engeland het voorstel tot ontwapening hebben gedaan, herhaalt de Nord-Deutsche Zeitung, dat hiervan te Berlijn niets bekend is. Het blad zegt voorts dat de geruchten, als zou Frankrijk zijne krijgs toerustingen voortzetten, in omloop blijven. 21 Mei. De Norddeutsche Zeiiung meldi, daf beslag gelegd is op 60,000 thaler, behoorende tot het privaat-vermo- gen van koning George, welke in strijd met de conventie, heimelijk aan een hanoveisch bankier zouden worden uit betaald. Op onderscheiden plaatsen in Hanover hebben huiszoekingen en gevangennemingen van personen, tot zelfs uit de hoogste standen, plaats gehad. TVeenen, 20 Mei. De zitting van Let hcogerhuis is heden door den heer Auersperg geopend roet eene rede, waarin hij een terugblik wierp op de gewigtige gebeurtenissen van den laatsten tijd. Hij verklaarde dat voor Oostenrijk nieuwe «taatsregtelijke grondslagen in het leven moeten geroepen wor den. Een stabiel constitutioneel regt moet in werking treden, opdat het geloof des volks aan zijne staatkundige regten ver sterkt worde en het zelfbewustzijn bij het volk aan wakkere, dat in zijne eigene handen het gewigiigste deel van zijn lot berust, en dat slechts eendragt tot welvaart leiden kan. De staatslig- chamen hebben van hunne zijde steeds in het oog te dat zij werkzaam moeten zijn voor de bevordering aanzien van Oostenrijk. In de rede, waarmede de president van het lagerhuis de zit ting van dat ligchaam opende, wees hij hei huis op zijne ge wigtige roeping. Het beginsel, zeide hij, van gelijkheid van regten voor allen, zonder onderscheid van nationaliteit en gods dienst moet feitelijk in toepassing worden gebragt. Ook de schikking met Hongarije moet door de beide kamers in wetti gen vorm worden gesanetionneerd. Men leest in de N. Fr. P.De groote staande legers zijn niet slechts een bestendig gevaar voor de vrijheid der vol- ook de geduchtste bedreiging van hun vrede, hun Het hedendaagsch Europa beroemt zich op grooten vooruitgang in algemeene beschaving, maar er is geen krach tiger negatie van al wat de geest, de arbeid, de nijverheid, de handel kan scheppen, dan die monsterachtige legers, wier be staan een bespotting is van alle wetten van gezonde volkshuis houding en elk oogenblik met de afschuwelijkate van alle barbaarschheden, den oorlog, dreigt. Met zulke soldatenmassas is het evenmin mogelijk duurzamen vrede te bewaren, als dat neveu zoo ongehoord groote staande legers de politieke vrijheid bestaan of zelfs ontstaan, en de den volken drukkende lasten verminderd kunnen worden. verbriikt, besloot de kapitein den ketel te stoken met varkens; mitsdien werden tot op het oogenblik van aankomst te Bristol 400 varkens met goed gevolg gebezigd, om de machine aan den gang te houden. Parijs, 19 Mei. De Siècle berigt, dat de commissie voor het wetsontwerp op de legerorganisatie zich met overgroote meerderheid tegen de aanneming daarvan heeft verklaard. Vol gens de France betreft het verschil van gevoelen tusschen haar en de regering niet de gansche voordragt, maar eenige punten daarvan, bepaaldelijk de bevoegdheid van het wetgevend lig chaam, om de getalsterkte der ligting telken jare in overleg met de regering vast te stellen. Het Journal des Débats betoogt, dat de wapeningen, die hier te lande plaats hebben, niet een aanval ten doel hebben hetgeen te onderstellen eene absurditeit zou zijn maar eenvoudig geschieden om Frankrijk weder op het standpunt te brengen, waarop tegenwoordig eene groote mogendheid zich bevinden moet. Zonderling genoeg, bij deze redenering geeft het blad aan de regering den raad, om zich niet te bepalen tot het aanschaffen van den noodigen voorraad wapens en pro jectielen, maar ook de vestingen aan de grenzen van Duitschland te versterken. Die raad is ook overbodig, want sedert langen tijd houdt de militaire genie zich met niets anders bezig, zoo dat Metz b. v. op dit oogenblik eene der sterkste plaatsen is, die men zich kan voorstellen. Intusschen is het artikel der Débats, dat de onderteekening draagt van den secretaris der redactie (hetgeen doorgaans zeggen wil, dat het een officieusen oorsprong heeft) daarom opmerkelijk, omdat het verwerpt het denkbeeld eener ontwapening, hetwelk door de engelsche staats lieden is aanbevolen. 20 Mei. De Moniteur meldt dat de prijs voor de vrij stelling van de dienst bij het leger, verminderd is tot op 2500 francs. 21 Mei. In de zitting van het wetgevend ligchaam van heden heeft de heer Ernest Picard verlof gevraagd om de re gering te interpelleren of zij voornemens is om onmiddellijk bij de aanstaande verkiezingen voor het wetgevend ligchaam en de algemeene raden het beginsel van vrijheid voor de kiezers- vereenigingen toe te passen. De heeren Glais Bizoin en Emile Ollivier vroegen hoe het staat met den arbeid der commissie voor het wets-ontwerp op het regt van vereeniging. De voor zitter antwoordde, dat in eene volgende zitting een juist ant woord op de vraag dier sprekers zal worden gegeven. Berlijn, 19 Mei. Uit Gotha schrijft men het volgende De veepest is thans, helaasin verscheiden gedeelten van Thu- ringen uitgebarsten. Het is gebleken, dat zij het eerst door vee uit Podolië naar Untersteinach in Beijeren overgebragt en aldaar niet terstond als de typhus herkend, maar voor long ziekte gehouden is. Van Begeren is zij door ingevoerd vee

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 1