Ferij Zondag, 26 Mei. 538. 1867. iButtenlanïï. en. Overzigt. ttm N .ROLL Dr Gouda naa; openbaar gemaakt. De slotsom e S s 86% 46’71. 52’/. ’°7i« IC s EBDA3I. umatische st verou- 85% 143% 331%, 41 GOUDSCHE COURANT. zich min* en was- EN-, KA- TOFFEN, en worden leer J. J. 4, alwaar n zijn. 1 C°. fen meeaten ij G. F. IDA, met leveelheid contant. a 46%O 47%0 irt (Mout- cents; inl. r kan 67 erkte naar PRINS van hier Parijs ver- hij langs eeren, om veder hier van zijne RIT. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange Tiendeweg, D. n°. 60. I Mei. Gebleven koers. 55%. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave ces avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. postƒ2,25. Advertentiën van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. 5 Londen, 23 Mei. De parlements-commissie, welke eenigen tijd geleden belast is met een onderzoek naar de bestaande •wetgeving op de spoorweg-maatscbappijen en in bet bijzonder met bet overwegen van de vraag, of de staat de exploitatie van alle spoorwegen, hetzij in eens, hetzij van lieverlede be hoorde op zich te nemen, heeft een zeer uitgebreid verslag openbaar gemaakt. De slotsom van het onderzoek is, dat de commissie de bedoelde vraag in ontkennenden zin heeft be antwoord. Zij acht echter eene herziening der wetgeving op de spoorwegen wenschelijk. De amerikaansebe correspondent van de Times, uitgaande van de meening, dal de zaak van keizer Maximiliaan geheel verloren is, beweert dat het gouvernement der unie, willens of onwillens, ten slotte wel genoodzaakt zal zijn tusschenbeide te komen. Enkele dagbladen raadden eene expeditie nog af, uithoofde van de groote kosten en gevaren, daaraan verbonden, maar andere spoorden reeds de regering aan, om onmiddellijk handelend in Mexico op te treden. Dezelfde berigtgever meldt, dat volgens geloofwaardige getuigen, de republikeinen na elke overwinning met groote wreedheid ten opzigte der overwon nenen handelen. Gedurende den nacht van dingsdag op woensdag heeft het te Londen, het saizoen in aanmerking nemende, streng ge vroren. Het gras, de boomen, de daken, riles was met rijp overdekt terwijl het in den vroegen ochtend vrij hard sneeuw de. Dit belette niet dat eene ontelbare menigte zich naar de Derby-wed rennen begaf. 24 Mei. In de zitting van bet lagerhuis hebben de dis- cussien plaats gehad over bet voorstel tot schorsing der Habeas Corpus Act in Ierland. De beeren Maguire en Bright laakten de politiek, welke de engelsche regering ten opzigte van Ierland volgde. De heeren Roebuck en Naas verdedigden het voorstel; lord Naas betoogde de noodzakelijkheid der vernieuwde schor- sing, doordien uit verkregen inlichtingen gebleken was dat de fenians steeds toebereidselen maken. De bill is voor de tweede maal gelezen. Parijs, 22 Mei. De Moniteur bevat een bulletin, waarin geconstateerd wordt, dat bet resultaat der conferentie een gun- stigen indruk heeft gemaakt; dat zoowel de natiën als de ka binetten hulde brengen aan de gematigheid in taal en houding van het keizerlijk gouvernement, hetwelk, nooit de algemeeue belangen en die van Frankrijk van elkander scheidende, slechts die denkbeelden volgt, welke lot bevrediging en eendragt leiden. 23 Mei. Sedert den 11 dezer worden in het legerkamp van Chalons oefeningen gehouden door bet aldaar vereenigde legercorps, hetwelk 38 a 40,000 man sterk is. Een van de aldaar kamperende infanterie-regimenten is met aehterlaad- geweren voorziende andere regimenten zullen er spoedig ieder duizend ontvangen. De troepen te Chalons verwachten eerlang een. bezoek van keizer Napoleon en meenen dat hij komen zal in gezelschap van de buitenlandsche souvereinen, die Parijs bezoeken. De kamer van afgevaardigden heeft de wet op het na turaliseren van vreemdelingen met 231 tegen 15 stemmen aangenomen. Morgen zullen de bureaux eene beslissing nemen ten aanzien van het verleenen van magtiging aan den heer Picard tot het doen der door bem aangekondigde interpellatie. Marseille, 22 Mei. Blijkens berigten uit Konstantinopel heeft de russisebe gezant den sultan geluk gewenscht met diens plannen tot het invoeren van onderscheidene hervormingen. Hij voegde er evenwel eene zinsnede bij, hierop nederkomende: „mits die plannen zoowel in de afgelegen deden als in het centrum des rijks ten uit voer worden gebragt; Rusland is daarbij door geen enkel belang betrokken, maar uit aanmerking van traditien, godsdienst en volksstam, bestaat er bij Rusland eene levendige sympathie voor die bevolkingen.* Mes ver zekert dat de gezant dit woordt.ijk aldus heeft gezegd. Brussel, 24 Mei. In de kamer van afgevaardigden heeft de hr. Rogier mededeeling gedaan van de conclusien der bui tenlandsche ingenieurs, betreffende het onderzoek der Schelde- kwestie. De pruisische ingenieur heeft zich ter gunste van Nederland verklaardde engelsche was daarentegen gestemd ten vocrdeele van Belgie, terwijl de fransche ingenieur verklaard heeft dat de afdamming van de Schelde de fransche belangen niet zal benadeel en. De prijs der Advertentién van één tot zea regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend plaatsruimte. GOUDA, 25 Mei. Het geschokte vertrouwen is gerust gesteld, de ontroerde gemoederen bedaren, want de vrede is vooreerst verzekerd. Het blijvende bezwaar zijn de gemaakte oorlogstoerustingen, aan ontwapening valt niet U denken. Al de staten van het vaste land gaan zich m .0 el Ieren naar Pruisen, dat ideaal van een christelijken staat. De met schulden beladen staten ver- hoogen hunne bezwaren om zich te bereiden tot den algemee- nen oorlog. De volken beginnen eenigzins wakker te worden, en bij al de bestaande, meestal krachtelooze genootschappen, kou dat des vredes zich wel eens krachtig ontwikkelen. Sedert jaren be staat zoodanige vereeniging in Engeland, maar weinig talrijk, hoezeer het mannen van naam en bekwaamheid onder zijne leden telt. Het engelsche ministerie schijnt de parlements-hervorming tot stand te zullen brengen, maar slechts met opoffering van zijne conservatieve beginselen. Dit verschijnsel doet zich overal voor, de liberale beginselen winnen allerwegen terrein en waar ook de conservatieven aan het roer komen, zij kunnen zich niet staande houden dan door toe te geven aan de eischen des tijds. Europa behoeft slechts eenige jaren vrede om de tot nu verkregen resultaten, zonder woeling en geweld, zich door eigen kracht te zien ontwikkelen. Omwentelingen worden door ge weld bedwongen, de dwingelandij vernietigt de uitkomsten der geweldige pogingen, de geest wordt bedwongen en er zijn jaren noedig, om hetzelfde punt te bereiken, van waar men uitging. Maar indien ooit de volken de vreedzame kracht van het zedelijk verzet begrijpen, dan is het uit met de heer schappij des gewelds. De keizer van Oostenrijk meent het goed met zijne volken, hij geeft vele goede woorden, maar welligt begrijpt hij nog weinig van de liberale beginselen. De nood deed hem toe geven aan Hongarije en nu wil bij zijne overige volksstammen tevreden stellen. Hij heeft in van Beust, die voor Saksen te groot was, een voortreffelijk minister, die zijn tijd en land vooruit is en die zeker als hij het vooroordeel en de bekrom penheid weet te bedwingen, onschatbare diensten kan bewij zen. Wij hebben ook een man, die ons land veel te groot Wij kunnen het wel afdoen met onze zuilen en daarenboven danken wjj zooveel aan Duitschland, dat wij onzen staatsman wel konden afstaan aan Pruisen, om dat land te leiden op het pad der liberaliteit, dat v. Bismarck zoo onwillig betreedt, en de zegepraal te bespoedigen van den vreedzamen vooruitgang. De Hanoveranen, die zeker het meest wonnen, toen zij Pruisen werden, zijn het minst tevreden. Met onnoozele hardnekkigheid houden zij vast aan den koning, die hen wil lekeurig verurukte en de Pruisen moeten krachtig optreden tegen woelingen en complotten, die bestemd waren om in ge val van oorlog groote moeijelijk heden te veroorzaken. Zacht moedige vastheid zou het eerst dc oogen openen der verblin den, maar het pruisisch regiment is bar en daarom kan het lang duren eer zij hunnen George geheel loslaten. De tentoonstelling lokt vorsten en volken, het is een liefe lijk tnsscbenspel, ook de sultan komt naar Parijs en na zijn bezoek verwacht men de slotacts van het ooslersche spel en dan gaat de zieke man in Azië herstel van krachten zoeken.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 1