Bmncnlanö. Gemengde Berigten. Ingezonden. Marktberigten. Gouda, 23 Mei. Tarwe werd weder tot minder prijzen verkocht, rogge gerst en haver als in de vorige week. Burgerlijke Stand. ontslag van de officieren bij dc schutterij. Een amendement van den heer Thorbecke op dat artikel, om alle beperkende bepalingen nopens het ontslag uit de «et te ligten als strijdig met de regten en bevoegdheden van kroon en gouvernem°nt, werd na eene korte maar vrij interessante woordenwisseling tnsschen den heer Thorbecke en den minister van binnealand- sche zaken, aangenomen met 47 tegen 14 stemmen. Alle andere amendementen op datzelfde artikel werden verworpen. Nog is aangenomen een amendement van de heeren Stieltjes en de Roo van Alderwerelt om aan de officieren tan de schut terij vergunning te geven, tot vermeerdering van militaire kennis, eenigen tijd dienst te nemen bij het leger, tegen eene vergoeding uit 's rijks kas. -In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de artt. 102110 behandeld. Art. 102 is aangenomen na het verwerpen van een amendement. Art. 103 is gewijzigd, 104107 zijn ongewijzigd aangenomen. Op art. 108 is eene wijziging van den heer Erausen van de Putte door den mi nister overgenomen; art. 109 is onveranderd gebleven en op art. 110 een amendement aangenomen van de hh. Stieltjes en de Roo. Z. M. heeft o. a. beroemd: Tot kolonel, plaatselijken kommandaut van de tweede klasse te Nijmegen, den luitenant kolonel L. E. Tiesselinch, van bet 4de regiment infanterie; bij het regimeut grenadiers en jagers: tot kommandant van het corps den kolonel N. Mac-Leod, kommandant van het 4de regimeut infanterie, van welk bevel hij eervol wordt ontheven bij het 4de regimenttot luitenant-kolonel, den majoor G. P. Booms, van den staf van het wapen, toegevoegd aan den inspecteur der infanterie. De heer J. B. Snellen, die de maatregelen tegen de veepest genomen, niet zoo geheel goedkeurde, schrijft in „De Runderpest," dat de campagne hem over 't algemeen meevalt; het gaat werkelijk vrij wel. Zeker zijn n;et alle vee-inspecteurs juist volmaakt geschikt voor hunne betrekking, niet alle bur gemeesters zijn eensklaps van stille tegenstanders in wakkere medewerkers veranderd, niet iedere districts-commissaris vat zijn taak eveneens op, maar toch kan men niet anders dan zich in den gang der zaak verheugen. Verzet is er niet of zeer luttel, gevallen van verzwegen aangifte komen er gelukkig weinig voor, de controle op de handelingen der veehouders is iu het algemeen vrij goed, heimelijk vervoer van vee komt weinig voor, en het aantal aangetasten wordt met den dag minder, waarlijk altemaal goede zaken, waarover men zich met reden verheugen mag. Men schrijft uit BlokzijlIn de laatste dagen zijn in deze environs door veehouders uit Zuid-Hoiland en Utrecht eene menigte koeijen gekocht, sommige dagen werden er hier meer dan 100 afgeleverd, tegen 125 a 150 per stuk. De vruchten staan in het naburige Ambt Volleuboven over het geheel zeer schoon, de vruchtboomeu, vooral de perenboo- men, beloven veel en de stand van het gras geeft hoop op een ruimen hooi-oogst. De invoer van vee uit Overijssel in Utrecht is tegen woordig zóó groot, dat op een stuk land, anders slechts vol doende voor 3 a 4 beesten, thans wel 100 stuks geplaatst worden, welker nu te karig rantsoen gras door hooi moet worden aangevuld. Deze ronclnsien zullen aan het oordeel van helgische inge nieurs worden onderworpen. Berlijn, 22 Mei. Aan de agitatien in Hanover is, blij kens mededeelingen der regering, een einde gemaakt. De re gering is aan Pruisen zoowel als aan de hanoversche bevolking verpligt die agitatien krachtig tegen te gaan. Het Journal de St. Petersbourg betoogt de wenschelijk- heid, om bij de thaus algemeen heerschende vredelievende ge zindheid, het oostersche vraagstuk ie regelen. Het meent dat de ziekte van het ottomannische rijk geenszins ongeneeslijk is indien slechts de Pcrte wijzen raad volgen en de opgege ven geneesmiddelen bezigen wil en dat zij, dit weigerende, zelve de »evo!gen daarvan zal moeten dragen. frankfort, 22 Mei. Te Tubingen heeft de wurtemberg- schè nationale 'party eene bijeenkomst gehouden, waarin het volgende besluit genomenis: „Wanneer Duitschland, ook zon der" Oostenrijk, geheel vereenigd is, kan he zich veilig achlen tegen eiken buitenlandschen vijand. Zoo lans men dat doel niet bereikt heeft, blijft de toestand der zuidduitsche staten ge vaarlijk. De natuurlijke overeenstemming der verschillende af- deeliu"en van het duïtsche volk zoowel als het materieel be lang, "eischen de oogenblikkeiijke vestiging van een eenig duitsch rijk. Op het toetreden van Zuid-Duitschland moet, als eenig middel van redding, met den meest mogelijken na druk worden aangedrongen." De voornaamste spreker bij die "elegenheid was de hoogleeraar Romer. Weenen, 22 Mei. De keizer heeft heden den rijksraad geopend met eene rede, waarin hij ten slotte zegt„Laat ons heden, nu wij een aanvang maken met de vestiging van het werk van vrede en eendragt, den sluijer der vergetelheid werpen over het laatst vervlogen tijdperk, hetwelk aan het rijk diepe wonden heeft geslagen. Laat ons ter harte nemen «"at die tijden ons leeren, maar laat ons tevens daaruit on- verbroken moed, kracht en wil scheppen, om het rijk zijn aanzien binnenslands en tegelijk zijne magt naar bniteu weder te geven. Ik vind daartoe een waarborg in de trouw mijner volken, die zich ook in tijden van den meest dringenden nood heeft gehandhaafd. Het mag niet de geheime gedachte van wedervergelding zijn, die onze schreden leidt. Eene meer edele voldoening zal ons deel zijn, wanneer het ous meer en meer gelukt om, door hetgeen wij toestaan en vestigen, allen tegen zin en vijandschap te doen overgaan in achting en genegenheid. „Dan zullen de volken van Oostenrijk, tot welken siarn zij ook hehooren, welke taa'. zij ook spreken, zich oto de keizer lijke banier scharen en met een verheugd hart zich vertrouwd maken met het woord van een mijner voorvaderen dat Oos tenrijk, onder de bescherming van den Almagtige, tot in late eeuwen in een dnurzameu bloei zal verkeeren GOV DA, 25 Mei. Naar men verneemt zal morgen (zondag) kwart voor een uur muziekuitvoering plaats hebben in het plantsoen door de stafmuziek van het 4e regiment infanterie. Sedert eenigen tijd werden op den marktdag uit ver schillende logementen alhier jassen vermist, die, zooals nader aan de politie bleek, op dezelfde tijdstippen bij de beleenbank n reu ingebragt, zonder dat zij met den ondernemer dier winst gevende zaak in kennis kon komen. Donderdag evenwel, toen binnen den tijd van slechts een half uur dooreen en denzelfdeB persoon, zekeren J. Koopman, schoenmaker uit den omtrek van Bodegraven, bij de beleenbank ten tweedemale eene jas werd gepresenteerd, gebruikte de kassier der bank, na kennisneming dat op nieuw iu een der logemen ten eene jas was vermist, de vrijheid den daardoor bij hem verdachten persoon in het banklokaal in te sluiten en de politie te doen inroepen, die hem, na zijne bekentenis reeds in de beleenbank te hebben afgelegd van dader te zijn der dief stallen van acht winterjassen uit verschillende logementen, in verzekerde bewaring heeft gebragt. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van woensdag is do discussie voortgezet over het amendement der heeren Stieltjes en de Roo van Alderwerelt, om de slot bepaling van art. S5 weg te laten, zoodat de gewezen miliciens niet bij voorkeur uit de corpsen schntterij kunnen genomen en tot afzonderlijke corpsen geformeerd worden, om onder militaire officieren gemobiliseerd te worden. De heer Thorbecke heeft dit amendement herhaaldelijk verdedigd, waarna het, na hevig te zijn bestreden door de ministers van binnenl. zaken en van oorlog, is aangenomen met 41 tegen 19 stemmen. Daarna is voortgegaan met de behandeling der verdere artikelen. Donderdag werd de zitting van de tweede kamer der staten-generaal byna geheel ingenumen door de behandeling van art. 98, houdende de regelen voor de benoeming en het De sultan wordt te Parijs gewacht met een gevolg van 500 personen. Te Hanover zijn bij een bankier 60,000 th. in beslag genomen van den exkoning George. Het eng. lagerhuis heeft zich met 196 tegen 73 stemmen verklaard tegen het toekennen van het stemregt aan vrouwen. Engeland en Frankrijk willen op nienw bemiddelen tus- schen Brazilië en Paraguay. Te Schiedam zal men dit jaar op den gewonen tijd kermis houden. Op Mauritius zijn van 10 febr. tot 15 april 19000 personen gestorven aan koortsen. Schnlze Delitsch wordt door Pruisen aanbevolen tot den grooten tentoonstellingsprijs van 100,000 fr. als verdienstelijk man. De vestingwerken van Praag znllen afgebroken worden. Te Vlaardingen is een garancinefabriek uitgebrand. Op de parijsche tentoonstelling is eene medaille le klasse toegekend aan paus Pius IX voor ingezonden mozaikwerk. Aac den oostenrijkscbeu rijksraad zal een ontwerp van wet worden voorgesteld op de ministeriele verantwoordelijkheid. Pruisen zal zich haasten met de ontruiming der vesting Luxemburg. Professor Fichte uit Stut- gartt verzekert dat de Duitschers den eeuwigen vrede willen. Bij Raguza zijn de Turken handgemeen geweest met de bewoners dier om streken, veroorzaakt door verzet teger het cordon wegens de cholera. Op de haag he kermis is het zakkenrollen met succes uitgeoefend. De koning van Portugal heeft het eiland Madeira te koop ln den loop van den zomer ducht men te Rome woelinger onder generaal Garibaldi. In den Libanon is eene algemeene amnestie uitgevaardigd door Daoud Paeha. Pruisen beeft den afstand van Waldeck afgewezen. De keizer van Rusland en dc koning van Pr ;sen zullen niet gelijktijdig te Parijs zijn. De veepest heeft zich op uieuw vertoond te Pijnacker en ook te Nootdorp. Te Louesmes is bij gelegenheid van den plegtigen omgang der jonge lieden, die hnnne eerste communie hadden gedaan, de toren der hoofdkerk nedergestort op het gebouw, waardoor 13 personen verpletterd en velen gekwetst verder.. Het blijkt nu toch dat de vtreenigde staten de scheidsregtjrlijke uitspraak in de zaak der Alabama hebben aangenomen. Het spoorweg' ation te Bergen iq Henegouwen is afgebrand. De cholera is in Tun.e uitgebroken In Frankrijk is vergunning geweigerd om voorlezingen te houden over kaut en de onafhankelijke zedeleer. In Bolivia is eene omwenteling uitgebroken, waarbij de president Melgarejo is omgekomen. In de omstreken van Bruun zijn al de te velde staande gewassen door hagelslag vernield. Donderdag avond is te Brody in Galicie een hevige brand uitgebarsten. Het verzoek, dat gedaan is door honderd tachtig stembe voegde leden der hervormde gemeente te Gouda, om vernie tiging en verklaring van onwaarde der stemopneming, zooals die thans door heeren predikanten en ouderlingen heeft plaats gehad, is door het klassikaal kerkbestuur verworpen, omdat de synode ten deze de meest mogelijke vrijheid heeft gelaten, zoodut de redenen, die heeren predikanten hadden, om nu met zeer vele leden van de gemeente, die in hun wijk wonen, te gaan spreken, met wie zij dit in de laatstverloopen zes, acht of tien jaren niet hadden gedaan, voor hen thans hare waarde behoudt. HET VOORSTEL VAN DEN HEER DE BRAUW. Eindelijk, na verierlei klagt, agitatie en insinuatie is in een wetsvoorstel geformuleerd, welke verbeteringen men in de wet op het lager onderwijs wenscht, en de afgevaardigde uit ous district heeft den moed gehad dien twistappel mede leden en het ministerie toe te werpenvoorzeker in het oog van velen een twijfelachtige eer. Spreekt onze afgevaardigde iu dit voorstel zijn overtuiging uit, en moet hij daardoor zijn bekeering tot de anti-revolutionaire beginselen aan het algemeen bekend maken, of wel, vervult hij daardoor den pligt der dank baarheid voor de stemmen, hem bij de laatste verkiezing van anti-revolutionaire zijde geschonken, of is het geheele voorstel slechts een politieke manoeuvre, om eenige verkeerde bestand- deelen uit het zoo homogene ministerie te verwijderenhet kan ons vrij onverschillig zijn wat daaromtrent gegist wordt, het voorstel is ingediend, de weuschen der groote minderheid zijn geformuleerd en kunnen nu ook besproken en beoordeeld worden. Wat het doel van het voorstel betreft, dit is duidelijk. De ondersteuning van het bijzonder onderwijs en wel bepaald van die scholen, waar godsdienstig onderwijs gegeven wordt en die met den naam van sektescholen bestempeld zijn. Het middel is drieledigsubsidie uit de gemeentekassen, verbod van koste loos onderwijs, vermindering der inkomsten van vele openbare onderwijzers. De zakelijke inhoud der acht wetsartikels is de volgende In art. 1 worden de bijzondere scholen in twee soorten on derscheiden vooreerst de tegenwoordige bijzondere scholen, opgerigt door een onderwijzer, waar men zich. even als op de openbare school, van alle godsdienstig onderwijs onthoudt, en nu reeds van de gemeente-besturen subsidie kunnen ontvangen, en scholen, opgerigt door een kerkelijke corporatie, of een ver- eeniging die regtspersoonlijkheid bezit, en waar godsdienstig onderwijs gegeven wordt, dus de zoogenaamde sektescholen. Wegens het godsdienstig onderwijs hebben zulke scholen nu geen regt op subsidie; het wetsontwerp wil dit regt geven on der zekere voorwaarden. Wanneer in deze gemeente zulk een school een jaar bestaan heeft, minstens 250 leerlingen vau 612 jaar telt, en de helft der kosten uit andere dan openbare kassen gevonden wordt, moet de gemeente subsidie verleenen. Daar voor is het bestuur der school verpligt jaarlijks rekening van ontvaug en uitgaaf te doen, en ten allen tijde burgemeester en wethouders, op aanvrage, inzage van alle boeken en beschei den te geven. Verder heeft men de bepaling der traktementen van hoofd en hulponderwijzers, voor zooverre die in rekening mogen ge bragt worden. In deze gemeente zal de hoofdonderwijzer 600 en de hulponderwijzers 300 ontvangen. "Wat hebben die openbare onderwijzers toch vreeselijk hooge traktementen, hier 1000, en dan durft men nog wel zeggen, dat het in een stad te weinig is, om daarvan fatsoenlijk met een huisgezin te leven Nog een bepaling in art. 1 is vreemd. Wanneer er bedrog in de boeken is gepleegd, of outvangsten zijn verzwegen, of uitgaven te hoog zijn opgegeven, dan wordt de subsidie inge trokken. Hoe is zoo iets te verwachten van mannen, die het godsdienstig onderwijs voor hun kinderen op de lagere school onmisbaar achten Zoude voor zoo iets bij zulke mannen vrees kunnen bestaan? Wij dnrven onzen afgevaardigde in bedenking geven, die bepaling uit art. 1 te ligten, als een wanklank in het geheele ontwerp. Als men zulke mannen op hun woord niet kan vertrouwen, waar moet het dan heen met de zedelijk heid maar 't is waar, het zijn leerlingen der openbare school geweest, en wie weet wat zij daar niet ingezogen hebben. Bij een volgend geslacht eerst zal die bepaling kunnen vervallen. In art. 2 vindt men een begin van afmaking der openbare school. Als de bijzondere scholen voldoende zijn voor het aantal leerlingen, kan de gemeenteraad de bestaande gemeente school sluiten. De weinige ouders, die wars van sektegeest, openbaar enderwijs voor hun kinderen verlangen, kunnen die nitar een naburige gemeente zenden, waar nog een openbare school bestaat. Maar wat zal dan met den openbaren onderwijzer geschieden? Waarvan moet de man leven, die van zijn jeugd bij net on derwijs werkzaam, den rijperen leeftijd heeft bereikt en op de bestaande wetten vertrouwende, door zijn onderwijs het brood voor zich en de zijnen verdient? Is hij door de wet van 1857 een onafhankelijk ambtenaar geworden, de tegenwoordige wets- verbetering stelt hem voortdurend aan ontslag bloot, dikwijls op eeu ouderdom, dat hij niet meer in staat is op een andere wijze in zijn onderhoud te voorzien. Bovendien na 40jarige dienst en 65jarigen ouderdom heeft hij regt op pensioen, daarvoor stort hij jaarlijks van zijn trak- teroeutde wet heeft hem dit gewaarborgd, moet bij de schade lijden Voorzeker een schoone toekomst voor de openbare on derwijzers, en deze toch zijn meestal geheel onschuldig aan de oprigting der sektescholen. Zij toch moeten de wet gehoorza men en /ich van godsdienstig onderwijs onthouden. Z;j moeten hun iustructien volgen en de bevelen van het schooltoezigt uitvoeren. Zijn die tegen den geest der gemeente, dan verlaten de kin deren de openbare school, deze wordt gesloten en de onderwijzer is het slagtoffer, terwijl de gemeentekas daarbij uog wel zal varen. Zoude het te verwonderen zijn, indien bekrompen ge meente-besturen van dit middel, om eenige honderde guldens te sparen, gebruik zullen maken Tot geruststelling van vele onderwijzers was het noodig «lat de voorsteller eene bepaling maakte ten voordeele der afgemaakte openbare onderwijzers. Zoude men b. v. de betrekking van baanwachter op de staats spoorwegen niet voor hen beschikbaar kunnen houden, even als gepasporteerde onder-officieren de voorkeur hebben als veld wachter of agent van politie? Het was toch altijd beter dan niets, en daarvoor zullen zij toch nog wel geschikt zijn. In art. 3 wordt aan hoofd- en hulponderwijzers hel beklee- den van kerkelij' ambten en bedieningen verboden, wanneer daaraan iukomsl verbonden zijn. Uit de memorie van toe lichting schijnt net, dat dit alleen op openbare onderwijzers ziet, hoewel dit uit het art. niet duidelijk blijkt. Kunnen de onderwijzers toch leven, dan zouden wij dit art. kunnen goed keuren de man, die zes dagen bijna onafgebroken met het hoofd moet werken, mag wel één dag in de week rusten, al is bet dan ook een gedwongen rust; maai hoevele ouderwijzers kunnen de inkomsten niet missen, aan die ambten eu bedie ningen verbonden Voor hoevelen zijn zij noodig om het schrale minimum-traktement eenigzius te verbeteren Hoe dikwijls ontbreekt bovendien in een kleine gemfente een geschikt per soon om die betrekkingen te vervullen. Eu het kwaad, dat uit de vereeniging van die betrekkingen voortvloeit, beslaat meer in naam dan inderdaad. Ware dit het geval, het was wel van de daken gepredikt en de feiten alom bekend. Zoude het ontnemen dier betrekkingen soms moeten dienen om de traktementen der bijzondere onderwijzers met die in komsten te kunnen verhoogen, en zoude men daardoor het openbaar onderwijs op vele kieiue plaatsen onmogelijk willen maken Slot volgt. Tarwe Pooische per 2400 kilo ƒ445. Boode Kleefsche ƒ440. Zeeuwsche per mud ƒ12.00 a 13.60. Rogge 8 a 8.90. Gerst 6.60 a 8.20. Haver 4 a 5.90. Boekweit Fr. per 2100 kilo 220. Noordbrabantsche 240. Br. boonen 13 a 15.75. Witte boonen 11 a 13. Paardeboonen 7 a 7.80. Veie schapen en lammeren waren heden aangevoerd, doch de handel ging niet vlug van de hand, gelijk mede het geval was met de in ruimte aangevoerde varkeus en biggen. Kaas. Aangevoerd 36 partijen 25 a 27. Goeboter 1.10 a 1.24. Weiboter 0.90 a 1.00. GOUDA. Geboren 21 Mei. Susanna, ouaers J. Trist on C. Lansen. Sophia, ouders M. Schoonderwoerd en G. Stolwijk. 22. Adolf Bastiaan, ouders B. Blokland en i. Umans. 23 Mattheos Lambertus, ouders M. Mol en M. Ophof. 24. Wilhelmina, ouders J. van Erk en J. C. Kisman. Overleden 22 Mei. W. D. de Lange, 76 j. Gehlwd 22 Mei. J. G. Jnrgens en A. F. Weck. P. Hooftraan en M. J. Hijdelaai. A. van der Sluijs en M. Riga.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2