öwttenlanït. Dhtnenlanh. Gemengde Berigten. Ingezonden. "mijmeringen. Vergadering van den Gemeenteraad. Burgerlijke Stand. De kosten van dit onderwijs hebben bedragen f 1,742, ter wijl het bedrag der schoolgelden 132.50 was. IV rijks hoogere burgerschool telde, met inbegrip van den direcieur, 8 leeraren, terwijl het getal leerlingen op het einde des jaais 40 was. De staat van het onderwijs is even als die der schoollocalen zeer goed te noemen. De gymnastiekschool, waar de leerlingen der latijnsche school, der hoogere burgerschool en der lagere openbare scholen onder wijs ontvangen, verdient allen lof. De zwem.-chool was gedurende 1866 slechts weinige dagen opengesteld, wegens het minder gunstige weder en de heer- schende ziekte. De latijnsche schooi verkreeg dit jaar een geheel nieuwe inrigtingaan het onderwijs in de verpligte vakken werd dat in de moderne talen toegevoegd. Het getal leerlingen bedroeg op het einde des jaars 10. Curatoren dier inrigting hebber daarvan de beste verwachting. De kosten der latijnsche school beliepen 2,817.00l/2, teiwijl bet minerval 412,50 bedroeg. l)e openbare muziekschool telde 18 leerlingen, waarvan de helft gratis onderwijs ontving. De commissie was over het gegeven onderwijs zeer tevreden. De openbare boekerij, verscheidene belangrijke boekwerken bevattende, wordt beheerd door vier librymeesters. Het departement Gonda der maatschappij tot nut van 't al gemeen telt 96 gewone en 3 eereleden. Van de leesbibliotheek van dit departement wordt door velen gebruikt gemaakt. De rederijkerskamer //de Goudsbloem" telt 7 eereleden, 8 werkende en 43 gewone leden. Het departement Gouda, der nederlaudsche maatschappij tot bevordering van nijverheid, telde 32 leden. De zangvereeniging Cmciiia telde 35 werkende, 78 buiten gewone en 8 honoraire leden. Het muziekgezelschap Euphocia had 30 werkende en 130 gewone leden. De liedertafel „Gouda's mannenkoor" bestaat uit 18 werkende en 25 andere leden. In den toestand der behoeftige klasse was weinig verande ring merkbaar. De hooge prijs der eerste levensbehoeften werd vergoed door ruimschoots werk op de meeste fabrieken. Op den 31° december 1S66 werden zeven instellingen van liefdadigheid van wege de gemeente beheerd of gesubsidieerd. 120 huisgezinnen en 149 afzonderlijk levende personen ont vingen gedurende het geheele jaar onderstand, 185 huisgezin nen en 30 afzonderlijk levende personen tijdelijk. Door die instellingen werd als subsidie en anderJns ont vangen 51,568.65 en uitgegeven 46,673.14y8, volgens de goedgekeurde rekeningen van 1865. Hst getal elders armlastigen, in de gemeente bedeeld, bedroeg 183, dat der van wege de gemeente elders bedeelden 159. Het getal bedeelden door het burgerlijk bestuur was minder dan in het vorige jaar. Vele kerkelijke armbesturen gaau voort met den last der armverzorging zooveel mogelijk op de bur gerlijke besturen te doen uederkomen. Door het burgerlijk eu de verschillende kerkelijke armbesturen werden 1423 personen onafgebroken en 20S4 tijdelijk ondersteundde uitgaven be droegen te zamen 25,251.73. In het oudemannenhuis werden verpleegd 33 personende ui;gaven bedroegen 11,384.56. In het weeshuis werden verpleegd 33 personende uitgaven waren 8562.04. In het bestedelingshuis van kinderen werden 44 kinderen opgenomen uitgaven 6849.935. Het oudevrou wen huis telde 41 verpleegden en het gasthuis 128 de uitgaven dezer gestichten waren f 16,643.31». Het isr. oudemannen- en vrouwenhuis had 12 verpleegden; de onkosten bedroegen 1610. Er waren 10 hofjes met 132 inwonende personen; de uit gaven bedroegen 9S8.44. Drie genootschappen tot het verschaffen van kleeding gaven 433.73 uit. Door de vereeniging „tot hulp der vrouwen" werd aan $7 kraamvrouwen tot een bedrag van 437.06 hulp verstrekt. Yan twee commissien tot soepbere;dirg bedroegen de uitga ven 2988.82*. De werkinrigting tot wering van bedelarij wordt door bij dragen van particulieren onderhouden. Voortdurend blijft deze inrigting aan haar doel beantwoorden. Haar uitgaven bedroe gen 6152.40. Het kleinste getal personen, in die inrigting gelijktijdig verpleegd, beliep 41, bet grootste 80. 32 bestede lingen waren tegen een kleine geldelijke bijdrage in doorloo- pende verpleging opgenomen. Het genootschap „tot hulpbetoon aan eerlijke en vlijtige ar moede" verschafte aan 38 personen werk en besteedde daar toe 757.21. De gezamentlijke uitgaven voor het armwezen bedroegen 84,822.725, waarvan door de gemeente 28,481.93 werd verstrekt. (Slot volgt.) Londen, 1 Junij. lu de zittiug van het lagerhuis heeft de heer Laings een amendement op de reformbill voorgesteld, houdende dat de burgteu, die minder dan 10,000 inwoners tellen, niet meer dan een vertegenwoordiger zouden kunnen afvaardigen. Het amendement werd ondersteund door den heer Gladstone; nadat de heer Disraeli er zich tegen had ver zet, werd het aangenomen met 306 tegen 179 stemmen. ParijS, 3 Junij. De oprigting van een permanent inter nationaal verbond ter gunste van den vrede heeft haar beslag gekregen. In den internationalen cercie van het Champ de Mars liggen lijsten ter leekeuing. Onder de personen, die reeds toegetreden zijn, noemt men den beroemden chemist Liebig, Michel Chevalier, Doifus, Pascboud, enz. Pesth, 2 Junij. Het lagerhuis heeft het voorstel van het ministerie aangenomen, waarbij in het inaugureel diploma eene bijzondere paragraaf gelascht wordt, strekkende om de bezwaren op te heffen tegen de wettigheid van de abdicatien van keizer Ferdinand en den aartshertog Frans Karei, die door den hon- gaarschen rijksdag niet gesanctioneerd zijn. Madrid, i Junij. De senaat heeft het ontwerp goedge keurd, waarbij het jaarlijksch contingent definitief bepaald wordt op 40,000 man. De regering en de commissie van den senaat hebben een amendement van den markies del Duero aangeno men, volgens hetwelk de regering de bevoegdheid heeft, om bij decreet de reserve onder de wapens te roepen. GOUDA, 5 Junij. Zaturdag zijn in de zitting van de tweede kamer der staten-generaal de beraadslagingen voortgezet over art. 238 en de daarop voorgestelde nieuwe artikelen door den heer Geert sema, strekkende om te herstellen het in het ontwerp van den heer Thorbecke opgenomen mutueel appèl. De minister be strijdt het stelsel van den heer Geertsema, tn maakt den voor steller opmerkzaam, bij mogelijke aanneming, op eenige leemten in de redactie. De beet Godefroi stelt op het nieuwe artikel 239 een subamendement voor. Op voorstel van den heer Geertsema wordt besloten eerst te stemmen over art. 238 (nieuw), ten einde dan later over de onderdeelcn te beraad slagen. In omvrage gebragt, verklaren zich 2b leden voor en 28 leden tegen het nieuw art. 238. Alzoo staken de stemmen en zal de herstemming en voortzetting der beraadslagingen plaats hebben maandag aaust. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van maandag zijn ingekomen het tractaat van handel en scheep vaart met Oostenrijk en het tractaat te Londen gesloten be treffende Luxemburg. De heer van der Maesen de Sombreff wenscht de overlegging van meerdere stukken tot toelichting der zaak; iu de eerstvolgende vergadering zal die vraag tot den minister van buiteni. zaken worden gerigt. Daarna is de voortzetting der discussie over de schutterij wet en wel de kwestie over het ai of niet mutueel appèl, aan de orde. De heeren van Lijnden, van Goltstein, Saaymans Vader, van Zin- nicq Bergmann en de minister van binnen!, zaken bestrijden nader het amendement van den heer Geertsema, dat door de heeren Godefroi en Thorbecke verdedigd wordt. Het amende ment Geertsema, waarover zaturdag de stemmen gestaakt hebben, wordt alsnu aangenomen met 40 tegen 30 stemmen. Ka de beslissing der kamer nopens bet appèl, Leeft de mi nister van biunenl. zaken een stel bepalingen voorgelezen tot toepassing van het beginsel, waarbij de regtbanken eu niet de schuttersraden zijn aangewezen om uitspraak te doen. De dis cussie daarover zal morgen plaats hebben. Inmiddels zijn de slot- en overgangsbepalingen van het ontwerp afgedaan. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal is gisteren het wets-ontwerp tot regeling der schutterijen aan genomen met 37 tegen 34 stemmen. In de N. Utr. Ct. leest men Heden nacht ten hall tw$e uur is de wethouder van Benschop, C'ornelis van Os, door een der wachthebbende militairen doodgeschoten. Men meldt ops, dat hij plannen gemaakt had om zijn buurman te Lopik op de grens der lijn aan vee te helpen, terwijl hij met zijn Jand bui ten de lijn lag. Aangeroepen zijnde moet hij geweigerd hebben te zeggen, wie hij was, verklarende dat hij op zijn eigen land zich bevond. Daarop had het geval plaats. Men vond hem nog levend, maar spoedig blies hij den adem uit. De officier van justitie is dadelijk naar de plaats des ongeluks vertrokken. In Portugal klaagt men over de verwoestingen door de ziekte in den wijnstok reeds weder aangerigt. De militaire kleermakersgezellen in Engeland weigeren ook te werkeu. De exkoning van Hanover geeft dagelijks 1000 fr. aan een fransch blad om te schelden op Pruisen. Het spaansche hooggeregtshof heeft het vonnis in de zaak der Tornado vernietigd en nu zal Spanje alle schade moeten vergoeden. Frankrijk heeft 10,000 paarden aangekocht in Hongarije. Het regt van ver tegenwoordiging is aan vier engelsche burgten ontnomen. De proisi- sche kamer heeft de grondwet voor den noordduitschen bond bij tweede lezing aangenomen. Met 1 aug wordt bij Zeist een kamp van artil lerietroepen en mineurs vereenigd. Een engelsch officier, John Keitb, is in Indie door een tijger verscheurd. De engelsche bank heeft het disconto verlaagd tot 21/opCt. Te Hanover is den winkeliers verboden portretten uit te stallen van de gewezene dynastie. De pruisische bezetting vertrekt heden uit Luxemburg. De noordduitsche bondsraad zal waarschijnlijk in bet begin van augustus bijeenkomen. Zaturdag jl. is de russiscbe keizer te Parijs en de oosteurijksche te Pesth aan gekomen. Vrijdag jl. heeft de uitwisseling plaats gehad der ratificatien van de luxemburgsche schikking. Van 1925 mei zijn aangetast in Zuid-Holland 32, in Noord-Holland 3, in Gelderland 1, in Utrecht 3, totaal 39 runderen. Het oostenrijksche deficit wordt voor dit jaar berekend op 72 millioen. Ook de aanzienlijken beginnen uit Hanover te verhuizen. Alleen te Londen zijn van 1825 mei 84 gevallen van veeziekte voorgekomen. De tegenwoordige dictator van Haïti wil keizer Soulouque herstellen. De regeling van Candia is nu aan de orde gesteld door de diplomatie. De sultan heeft 10 millioen fr. ge leend om naar Parijs te kunuen gaan. Mevr. Ristori heeft uit de vereen, staten 500,000 gulden zuivere winst terug gebragt naar Parijs. Mijnheer de Redacteur, Ia uwe Courant van 2 dezer komt een ingezonden stukje van den heer J. B. Peeters voor, alsof in het vorige verslag van den gemeenteraad eene uitlating voorkwam. Wat mij be treft, ik wil geen roem dragen, dat het verhandelde aldaar zoo juist door mij wordt medegedeeld, maar ik doe bij gebrek aan een bekwamer hand mijn best om onze lezers zooveel doenl'jk het verhandelde in de raadsvergaderingen, in hoofdzaak mede te deelen ik beijver mij om scherpe gezegden te vermijden en, daar onze plaatsruimte niet toelaat al het gesprokene weder geven, die beriglen zoo kort mogelijk te maken roet opzet worden somtijds ook namen weggelaten; b. v. in n°. 535, want zoo v. d. H. niet benoemd werd, dan toch was het, volgens mij, onnoodig zijn naam bekend te maken. Wat nu de aan merking van den heer P. betreft in n°. 536, heb ik over be doeld onderwerp gezegd „De heer Peeters houdt vast aan het „reeds vroeger door hem beweerdehij kan tot deze benoeming „niet medewerken, zoolang geene proeven van bekwaamheid „gegeven zijn en zou al/.oo een concours verlangen. Nadat „nog de hh. Prince en Remy dit laatste hadden ondersteund, „en andere leden hunue meening hadden voorgedragen, ver klaarden zich bij stemming zes voor eu zes tegen het voor stel, waardoor de beslissing is uitgesteld tot de volgende „vergadering." En in n°. 539 „Na vele discussien over de „bezwaren en de kosten van een concours wordt algemeen be sloten de benoeming tegen de volgende vergadering aan de „orde te stellen, nadat het houden van een concours met 8 „tegen 7 stemmen was afgestemd." Na deze mededeelingen begrijp ik niet, dat op dit punt te veel achter gehouden is, maar noodig alle hh. raadsleden uit, het door hen gezegde, wanneer men het geheel wenscht opge nomen te zien, schriftelijk in te zenden aan 11 Ed. dv. dienaar, A. Brinkman. Zaturdag, 1 Junij. Tegenwoordig de hh. van Bergen IJzendoorn, de Grave, Viruly, Luy- ten, Prince, Reuttinger, Buchner, Droogleever, Kist, van Straaten en Peeters. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. De heer Reuttinger had echter vooraf opgemerkt, dat hij zich niet her- 'nnert dat de tijdelijke benoeming voor één jaar was bepaald en dat enkele leden dit gevoelen met hem deelen. De voorzitter beweert dat het builen twijfel is dat alleen van zoodanige benoeming sprake is geweest en daarom het besluit zoo is genotuleerd. Ingekomen zijn een disposite van hh. gedep. staten, houdende goedkeuring van af- en overschrijving van posten op de begrooting van 1866notif. eene u issue van bet israëlietiscK armbestuur inzendende de rekening van de gestichten gesteld in handen eener commissie bestaande uit de hh. Prince, Reuttinger en Luytenj eene missive der commissie voor het middelbaar onderwijs, boudende eene wijziging in de verdeeling der vakken van onderwijs en in de regeling van de betaling der avondschoolter visie twee adressen van H. Ha verzaad en J. den Houden, verzoekende in aanmerking te komen bij de benoeming van brugwachterster visie. Aan de orde is de benoeming, tijdelijk en voor niet langer dan eeD jaar, van een directeur der zwemschool. De sollicitanten zijn F. Belouje, J. de Werk, C. de Jong, P. de Jong, G. van Zutphen, J. M. Groenendaal, J. de Vos, S. van Rijk, H. J. Steenbergen jr., N". de Vletter en L. van der Heij. Bij stemming is benoemd L. van der Heij met 6 tegen 5 stemmen, uitgebragt op C. en P. de Jong. Onder de stemming is de heer Westerbaan binnen gekomen. Met algemeene goedkeuring is bepaald, dat het besluit zonder resumtie zal ten uitvoer worden gelegd. Hiermede eindigt de vergadering. Zieke koeien, ziek onderwijs en zieke schutters zijn drie zeer verschillende patiënten. De eerste is, hoewel met zwaar verlies van krachten, ten gevolge der menigvuldig aangewende kwak zalverijen, aan 't beteren de ziekte der tweede heeft veel over eenkomst met de cholera, waarover men veel spreekt en schrijft, maar per slot bitter weinig van weet, en die der derde is sedert eenige dagen de aanhoudende zorg van een raad van twee en zeventigen, die elkaar orderling veel waars en veel goeds vertellen, maar wier aanhoudende zorg en moe'te toch niet zullen bateu, omdat in eene goed geconstitueerde, prakti sche, menschelijke samenleving een ziek, zoowel als een gezond schutter, een onbestaanbaar iets is. Het voorstel de Brauw, waarop elk rechtgeaard Gouwenaar trotsch kan zijn, maar niet behoeft, zal, zoo het in behande ling wordt genomen, weinig licht over de resultaten der on- derwijs-wet van '57 verspreiden. Daarom zoude onze andere afgevaardigde eene weldaad bewijzen, niet alleen aan ons district, maar aan geheel Nederland, indien hij, insgelijks bij wijze van voorstel, bij Hunne Hoogmogenden eens eene discussie wist uit te lokken, waaruit een getrouw en nauwlettend bijbladlezer de volgende resultaten kon putten 1. De openbare school moet in 't godsdienstige nentraal zijn. (Als een gevolg aan te merken der stelling leder feme laar heeft een feraelstelsel op zijn eigen hand.) 2. Examens staan gelijk met loterijen of soms met hazard spelen vergelijkende niet minder. 3. De nederlandsche volksschool kan gerust den toets weer staan met alle bijzondere inheemsche en alle uitheenasche scho len doch dit geeft niemand recht om haar als model-volksschool te beschouweu. Dit alleen zon zij in waarheid zjo, wanneer de kinderen zeer weinig, en op sommige plaatsen in 't geheel niet, werden bezig gehouden met al die nieuwe vakken van de wet van '57, maar eenvoudig niets anders leerden dan goed lezen, praktisch rekenen en zijne gedachten op eene behoor lijke wijze in gezonde hollandsche taal en vlug leesbaar schrift op 't papier brengen. 4. l)e meeste onderwijzers zijn uit de heffe des volks; dit werkt nadeelig op hun arbeid. Alleen de traktementen kunnen dit veranderen. 5. De drie fokscholen kosten heel wat geld en kannen niet anders dan slechte vruchten geven. Dit is ook toepasselijk op vele normaal-iurichtingen. 6. Klassikaal onderwijs heeft oneindig veel voor, mdieu het niet al te klassikaal is. Men kan met het volste regt beweren dat de schutterswet, zoo zij aangenomen wordt, door de tweede kamer der staten- generaal, in gemeen overleg is daargesteid maar, wanneer het waar is dat amendementen meest opwellingen van 't oogenblik en zelden doordacht en in harmonie met de geheele wet ziju, dan zullen de gevolgen ook niet uitblijven. De modernen zijn in alles modernzij verwerpen zelfs de van ouds zoo bekende vergaderings-formaliteiten. Het Dagblad met zijne suiker-artikelen, het Volksblad met zijn gekrenkte eer, het Handelsblad met zijne zelfverdedigin gen, de Nieuwe Rotterdamroer met zijne zeetijdingen eu indische nieuwtjes, de Oude Utrechtenaar met zijne kamdéonachtigbeid, zoowel op gebied van politiek als spelling, alle en nog onein dig veel zusters meer uit de burgerklasse zijn bij vonnis ter dood veroordeeld, uitgesproken in den jare 1867, door de toe komstige redaktie van het onovertrefbare, nooit alhier vertoonde, weergaiooze, monsterachtige, geheel nieuw in ideeën zijnde, toekomstige „Dagblad van Nederland". G. Gr.ao&EN 1 Junij. Wilhelmus Hendricns, ouders H. Scheer en A. M. va*i der Hoeven. Elizabeth ilhelroiBa Clazina, ouders H Veecing fed. H. Stikker. Johanna Cornelia, ouders C. P Barneveld en A. van. tkaas. P^eternella, ouders J. Spieringshoek en J. van der Louw z. N'icolaas, ouders P. *an \liet en H M. Danens. 4. Jacobus Al- bertus, ouders A. T. Polet en C. Klocs Overleden 28 Mei P. A. Burghout, 6 m. 31. G. T. de Vries, 11 w. 2 Junij. M. Iorijn, 7 m. J. M kielliger, 15 w. G. Ver- kaik, 2 j. J. Muis, wed. J. Buitelaar, »2 j 3 DJ Scholte, 61 j. S. Broekhuizen, 81 j. J. Roz:ng, 29 j. M Steenwinkel, 1 j. 4 m.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2