Gemengde Berigten. Ingezonden. Varia. Burgerlijke Stand. Jag morgen werd uit bet water der peperstraat opgevischt het lijk 'tan een inwonend meisje van 23 jaren. Beide personen leden aan zwakheid van geestvermogens. Zuturdag is in de zitting van de tweede kamer het amen dement van den heer Fransen van de Putte, afschaffing der heerediensten, verworpen met 36 tegen 28 stemmen, en het amendement van den heer Rochussen, om de traetements-ver- hóoging van de kwestie der heeredieusten los te maken, ver wegen met 52 tegen 12 stemmen; de door den hr. ThoVbecke gewijzigde considerans, iulassching van de beperking der heere diensten, is ^-ingenomen met 51 tegen 13 stemmen daarna is ook de wet aangenomen met 37 tegen 27 stemmen, "legen de hh. ij ben ga, Insinger, Keuchenius, Beens, Fokker, Hingst, Taets van" Amerongen, Wintgens, Moens, Dumbar, van Blom, Blom, Jonckbioet, Fransen van de Putte, Simons, Beyma; Be- gram,' van Nispen, Rochsssea, Hoffman, Viruly, de Raadt, van Eek,'v. Delden, de Roo, Brouwer en Geertseraa. liet door de heeren Dullert en Godefroi aan de tweede kamer aangeboden voorstel tot herziening van het reglement v3n orde dier kamer, strekt om door de vergadering tot die herziening te doen besluiten op den voet, bij art. 134 van dat reglement bepaald, d. i. door eene commissie uit de kamer. Daardoor wenschen zij te voorkomen dat aan de voorstellers zeiven niet elke invloed op de schriftelijke voorbereiding worde ontnomen, gelijk dit zou geschied zijn met het voorstel, het welk de voorstellers met twee andere leden in IS64 reeds hebben gedaan. Het hoofddoel van dat voorstel was spoediger afdoening vau de werkzaamheden der kamer te bevorderen en verbetering te brengen in de inrigting der verslagen en in de uitoefening van het regt v» amendement. De overtuiging der voorstellers dat het reglement in dien zin herziening be hoeft, is eerder versterkt dan verzwakt. „Al mogt men, zeg gen zij, tegen ingrijpende wijziging van het tegenwoordige stelsel van schriftelijke gedachtenwisseliug tusschen de regering en de kamer opzien, de behoefte aan betere voorbereiding van de weis-voorstellen voor de openbare beraadslaging en aan betere waarborgen tegtn nadeeligen invloed van de uitoefening van het regt van amendement, is dringender geworden dan ooit.* Zij wijzen daarbij terug op de discussien over de scbut- terijwet en verder naar de aanstaande discussie over het wet boek van strafvordering. De afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaai hebben maandag onderzocht de volgende wetsontwerpen, tot: 1°. goedkeuring van het met Oostenrijk gesloten handels- en scheepvaartverdrag; 2°. verhooging van hoofdstuk VIII (oorlog) der staatsbegrooting voor 1867, wegens buitengewone uitgaven voor het materieel der genie3°. onteigening van perceelen ten behoeve van een kanaal van Veere naar Kleverskerke, met daarbij behoorende werken: en 4°. goedkeuring eener ruiling tusschen den staat en het gemeentebestuur van Groningen alsmede het voorstel van den heer de Brauw tot wijziging der wet van 13 aognstus 1857 (staatsbl. n°. 103), betrekkelijk het lage- onderwijs. Tot rapporteurs van laatstgenoemd voor stel zijn oenoemd de heeren Thorbecke, van Foree3t, Heems kerk, Jonckbioet en Dullert. In de zitting vac de tweede kamer van gisteren zijn de algemeene beraadslagingen aangevangen over het wetsontwerp tot regeling der uitgifte in erfpacht van gronden in ned. Indie. De heer Insinger bestreed in eene uitvoerige rede den toeleg van deze wet, om namelijk een klein getal particulieren te be voordeel en. l)e heer Wintgens beschouwde het ontwerp uit het oogpunt van het regt en nit dat van de politiek. Na rijp onderzoek was hij tot de overtuiging gekomen dat de staat dat regt, om gronden in erfpacht uit te geven, niet bezat. En wat de po litiek aangaat, acht spreker het niet staatkundig de inlanders uit te sluiten en alle Europeanen en vennootschappen toe te laten tot het verkrijgen van gronden in erfpacht. De minister van koloniën behandelde de hoofdpunten, die waren besproken. Dit ontwerp moet juist het bestaande gou vernement-cultuurstelsel handhaven en beschermen. Het regt om gronden in erfpacht uit te geven, nam de minister als be staande aan. Men was bij de uitsluiting van den Javaan naar den bestaanden toestand te werk gegaan. De heer Rochussen was door den minister niet overtuigd van de doelmatigheid en noodzakelijkheid vaa "het ontwerp, dat de vrucht is van tie conciliante politiek; welke politiek, vreesde Ky, geene vruchten zou dragen noch voor Nederland, noch voor zijne koloniën. De heer van der Hucht beantwoordde den heer Rochossen en meende dat deze nu anders dacht dan vroeger als minister en als gouverneur-generaal. De minister van binnenl. zaken, in aanmerking ne mende, dat bij art. 11 van het koninklijk besluit van 9 junij jl. de kon. besluiten van 15 novem!>. 1865 en 24 febr. 1867, betreffende het verbod van het houden van markten en open bare verkoopingen van rund- en wolvee zijn ingetrokken, en al/oo de op grond van de laatstgemelde besluiten genomen be schikkingen vervallen met den dag, waarop het eerstgemelde besluit in werking treedt heeft bepaald 1°. dat het houden van markten en openbare verkoopingen van rundvee op en na 19 junij in het geheele rijk verboden blijft, met uitzondering van de provinciën Friesland en Groningen en van de gemeen ten Amsterdam, Alkmaar, Purmerend en Hoorn2°. dat dn commissarissen des konings zijn gemagtigd, het houden van openbare verkoopingen van rundvee in hunne provincie toe te staan, wanneer verkoop van het vee van ééncn eigenaar, wegens verhuizing of wegens het verlaten van het landbouwbedrijf, verlangd wordt, of wanneer het bij boedelverkoopingen tot den boedel behoort. Dordrecht, lo Junij. Heden werd hier in „de Harmonie" de vijf en twintigste gewestelijke vergadering van het nederl. onderwijzers-genootschap onder voorzitterschap van den heer J. P. Goedhart gehouden. Van de 21 afdeelingen waren slechts 9 afdeelingen vertegenwoordigd; terwijl de vergadering verder werd bijgewoond door den heer Heringa, oud schoolopziener te Schiedam, den heer van Deventer, schoolopziener te Dor drecht en vele belangstellenden uit de omstreken. De heer van Dijk, van Leyden, hield een hoogst belangrijke redevoering ten onderwerp hebbende art. 33 der wet (voor de kosten vau het onderwijs kan door de gemeentebesturen schoolgeld gene ven worden) uit een staathuishoudkundig oogpunt, naar aan leiding van den strijd over het bedrag der schoolgelden, on langs te Leyden gevoerd. Mogt de geachte spreker kunnen besluiten aan het algemeen verlangen te voldoen, dan zal ook in ruimen kring gelegenheid zijn de daarin vervatte denk beelden te toetsen. Na het lezen van notulen en verslagen en het goedkeuren der rekening werd tot afgevaardigde van Zuid-Hollaud naar de algemeene vergadering te Amsterdam benoemd de heer J P. Goedhart, en na eenige discussien over de voorgestelde wetsherziening en «andere voorstellen werd besloten den af gevaardigde geen bepaalden lastbrief te geven. Door de nfdeeling Brielle was het voorstel gedaan om jaar lijks een wedstrijd te openen voor hulponderwijzers en kwee- j kelingen in het schoonschrijven. Na eenige discussien omtrent i het nut van en de behoefte aan zulke wedstrijden werd dit voorstel met groote meerderheid verworpen. Alsnu werd een uitvoerige discussie geopend over het meerdere of mindere nut van vrouwelijk hulppersoneel op de lagere school, en hoezeer de gevoelens daaromtrent zeer ver schilden, bleek toch dat men over het algemeen daarmede op verschillende gronden niet was ingenomen. l>e tijd ontbrak tot behaudeling der anders aan de orde gestelde punten. Een eenvoudige maaltijd besloot op oud-hollandsche wijze, het ge- noegelijk zaraenziju. Alblasserwaard, 15 Juuii. Naar ons berigt wordt, heeft gisteren te Streefkerk, de laudbouwer T. V. zich door ophanging van het leveu beroofd. Men meldt on3 tevens daaromtrent nog de volgende bijzonderheden. T. V, zoude zich met zijnen zoon van huis begeven. Ter wijl nu die zoon het paard uit de weide ging halen, waarmede zij rijden zouden, ging gezegde iandbouwer met een touw naar de schuur. Toen echter de zoon met het paard te huis, en in de schuur kwam, vond hij zijn vader hangende als lijk. Onmiddellijke geneeskundige hulp mogt niets baten; en wat de man tot dergelijke treurige daad gebragt heeft is ten eenen- male onbekend. Van 28 junij zijn in Groot-Britlanje 2 renderen aangetast en 36 gezonde afgemaakt. Op Mauritius zijn in maart en april 17182 per sonen aan epidemische koortsen weg gesleept. Engeland en Oostenrijk willen zich nu ook niet Caudia gaan bemoeijen. ln het hertogdom Meiningen ziju weder gevallen voorgekomen van runderpest. Men wil in Engeland uo ook het hoogerhuis hervormen. De soldij der fransche soldaten is verhoogd met 4 centimes. Chili en Pero hebben de be middeling afgewezen der vereeoigde staten. De fransche scholieren leeren „Keizer Maximiliaan regeert?'vreedzaam over «en gelukkig volk en, Gode zij dank, is de fransche invloed in die gewesten voor altijd verzekerd." Te Oöststëllingwerf terliezen de hulponderwijzers, bij het aangaan van een huwelijk, onnliddellijk hunne betrekking. De ge schenken door deB czaar te Parijs uitgedeeld, Worden op een millioen frs. geschat, In Engeland is een nieuwe pharmacopoea ingevoerd, waarvan het gebruik verpligteud is. Te Londen zal eene nieuwe kerk worden opgerigt als gedenkteeken van de afschaffing der slavernij en van Lincoln. De kosten zijn geraamd cp ruim 150 duizend gulden. Te Waterford zijn ongeregeldheden voorgevallen ter zake van feniansche gevangenen. Meer dan 200 advocaten dingen nanr de eer om Bere- zowsky te verdedigen. Garibaldi lijdt voortdurend aan rhenmatisme, Bij de maandag gehouden veiling der Rotterdamsche Coursnt is hoegenaamd geen bod gedaan. Te Konstantinopel is een decreet uit gevaardigd waarbij vreemdelingen gemagtigd worden in Turkije grond eigendom te bezitten. Van 28 junij zijn aangetast ii\Z.uid-Holland 10, in Noord—Holland 3, in Gelderland 1, totaal 14 runderen. De Turkeu en Grieken roemen wederkeerig op de nederlagen,'die zij elkan der toegebragt hebben. Te Worms is eeie sehool geopend met 27 leerlingen voor bierbrouwers, gist- en ^zijofabriekauten. De onderko ning van Egypte is aangekomen te Parijs. Te Florence zou men het. eens geworden zijn over het plakken vau. den .jpguis. Te Parijs wordt met succes ingevoerd het gebruik van geconcentreerde melk, aan gevoerd nit pbam bij Zpg. in Zwitserland. De veeziekte is dezer dagen voor het eerst uitgebroken te Spijkenisse. In de algemeene vergadering van deelhebbers der nederland- 6che rhijnspoorweg-maatschappij, waarbij besloten werd de con- cessieu Gouda's Hage en HarmeienBreukelen te aanvaarden, werd tevens het voorstel der directie afgenomen ora eeue geldleening te sluiten van f 6,000,000, verdeeld in vijf serien ieder van 1000 obligatien, elk groot 1200, rentende 4 ten honderd 's jaars, te voldoen bij halfjaarlijksche termijnen op daarvoor uit te geven coupons. De directie heeft thans aangekondigd de publieke inschrijving op de l8te serie, welke deelneming uiterlijk tot 1 julij 1867 geopend is. Wij mogen onze stadgenooten aanraden voor deze leening ruimschoots iu te schrijven, of dit voor hen te laten doen door hunne makelaars of commissionairs. Önze aanbeveling rust op twee gronden 1°. Omdat men daardoor eene goede zaak bevordert. De spoorweg Gouda's Hage krijgen de twee steden, zonder dat het hun eenige opoffering kost. Als men nagaat hue groote offers andere gemeenten zich getroosten om een of meer spoor- weglijneu te verkrijgen, dan mogen wij wel dankbaar zijn dat deze ons niet gevraagd worden. Men doet niets dan ons uit- noodigen de zaak te bevorderen door deel te nemen in eene leening, die wij als eene voordeelige en hoogst soliede geld belegging beschouwen. 2°. Heeds spraken wij van eene voordeelige en hoogst so- liede geldbelegging. Wij stellen ons het navolgende voor: dat men inschrijft en dat de inschrijving wordt aangenomen tegen 80 pCt. In dat geval trekt men 5 °/0 van zijn kapitaal, voorzeker eene voldoende rente, wanneer men zijn geld op soliede wijze beleggen wil. Daarentegen wordt de leening uiterlijk 1 januarij 1899 a pari afgelost, waarvan het gevolg zonder twijfel zal zijn dat dit effect ter beurze door den tijd aanmerkelijk rijzen zal. Hij die b. v. hollandsche fondsen ver ruilt voor inschrijving in deze leening doet eene vry aardige speculatie. De soliditeit der leening is boven allen twyfel ver heven. Zij wordt gewaarborgd door 6,000,000 aan aandeelen in de maatschappij. Mogten de inkomsten der maatschappij, hetgeen niet te den ken is, al onvoldoende zijn om de rente en aflossing op zijn tijd te voldoen, dan heeft men slechts de aandeelhouders der maatschappij te laten storten op hunne aandeelen, om meer dan voldoend kapitaal te verkrijgen. Zou nu deze geldbelegging niet meer aan te bevelen zijn dan die in Oostenrijkers, Mexicanen, Turken enz. enz. Heeft uien daarin niet meer kans ora zijn kapitaal te verliezen De brug over de Moerdijk is door de vertegenwoordiging aangenomen. De hulpbronnen van Java schijnen nog niet uit gedroogd, want het koopmansbtlang heeft gezegevierd over technische bezwaren en ontzettende kosten. Vreemd dat de eenige technicus in de kamer zich verzet en de bezwaren «oor de meerderheid niet geteld worden, aleof on3 corps ingenieurs de wijsheid alleen in pacht had. Kunnen de aangeslibde noord- brabantsche gronden zulk een werk dragen Zoude een aanne mer het werk durven wagen, als de brug vóór de betaling behoorlijk moest afgeleverd worden Maar in de dienst van 1867 is voorzien, ,geld genoeg, en dus kan men het ontwerp ligt aannemendoor de aanneming worden zooveel menschen tevreden gesteld, De haven van Samarang is somtijds ongenaakbaar, en sedert jaren vraagt Samarang hulp, want de haven is de levenskwestie voor de stad. De regering onderzoekt, ontvangt rapporten en deputatien, schryft naar het moederland, doet mooije beloften, maar laat de haver, in den ellendigen staat, en met regt, want die samarangsche kooplieden durven aan de indische regering de waarheid zeggen en zij zijn geen kiezers. Waarvoor houden toch zulke menschen vergaderingen, waarom vertrouwen zij niet op de moederlijke liefde van het nederlandsche bestuur, waar van zy toch in overvloed de bewijzen kunnen ontdekken. Die gelooveq, haasten niet. Is tot daar reeds het ongeloof der eeuw doorgeditongen Hollands koopsteden zullen spoedig uitmuntende waterwegen hebben op het papier. De rotterdamsche weg is nog in zijn geboorte, zooals de bezoekers dezer dagen hebben kunnen zien. Jaren zullen nog noodig zijn, eerdé konijnen aan fregat efi stoomboot hun plaats moeten afstaan. De hoofden zijn op aanmerkelijke lengte nitgebragt, maar hoelang zal het nog duren eer zij voltooid zijn, en hoe denken vele deèkundigen over de instandhouding, als de noorder stor men loeijen en d'oceaan houdt hoog gerigt 1 Zal de verzanding belet worden De deskundigen zijn het niet eens, de leek moet zwijgen en betalen. Wij Nederlanders hebben dit gelukkig voor op onze javaauscbe onderhoorigen, dat wij gelooven. Wij laten de enkele ongeloovigen pruttelen, wij haasten niet. De veeziekte is zoo goed als geweken, 14 gevallen in een week. De krachtige middelen hebben uitmuntend geholpen, de vijand is bedwongen, maar voor hoe lang Is het niet schandelijk, dat reeds nu zwartgallige vitters durveu beweren dat men spoedig zal ondervinden, dat de ziekte met vernieuwde kracht uitbreekt, en de millioenen vruch'eloos zijn uitgegeven. Moest men nie. liever juichen over de t ehaalde overwinning en rustig afwach ten wat de toekomst giefit En toch er wordt geprutteld ever verkeerde maatregelen, over verkeerde toegevendheid, over zwakheid, over schande.ijke bedriegerijen, <1 ie den veestapel op nieuw in gevaar zul'en brengen en slecht rijmen met de zoo hoog geprezen hollaudsche eerlijkheid en trouw. Moet de ramp wederkeeren, de ondervinding heeft het geleerd, dan zijn andere maatregelen noodig, al is de ziekte schijubaar door de geno men maatregelen overwonnen. Men weet nu dat van de be langhebbenden me?stal niet de minste medewerking te wachten isdat bedrog en ontduiking der wet, dat lijdelijk verzet aan de orde van den dag zijn, en daarom ook geen zachte maat regelen meer, want al het daaraan gegeven geld zoude wel eens kunnen blijken nutteloos verspild te zijn. Komt de ziekte met vernieuwde hevigheid terug, dan strenge maatregelen, dan moet de regering de ziekte als een straffe Gods beschouwende, geen middelen in het werk stellen om den ramp te verligten, alle schadevergoeding moet dan vervallen, maar strenge afsluiting der besmette hoeven door een voldoend getal manschappen, bij wijze van inkwartiering, moet de over brenging der ziekte beletten. Gestreng huisarrest en verbanning uit de maatschappij moet hen treffen, die zich de straffe Gods berokkend hebben. Ieder is verontwaard«gd over de onzinnige handelwijs van den Pool, die door vorstenmoord zijn vermoorde of gebannen landgenooten wilde wreken adressen van gelukwensch trachten den kwaden indruk uit te wisschen, door die gebeurtenis te weeg gebragt een gelukkig verschijnsel, want zij toch die die adressen teekenen, protesteren door die handeling tegen het vuistregt, tegen den moord, tegen de doodstraf, tegen den af schuwelijken oorlog en wat daarmede in betrekking staat. De vrieuden van den vrede kt anen zich verheugen, want geheel Europa schaart zich aan hun zijde. Niemand kan toch zoo inconsequent zijn om van den een goed te keuren, wat het iu een ander verafschuwt, niemand kan den moordenaar van een persoon, al ware het zelfs een keizer, veroordeelen en de wie rookvaten zwaaijen en de lofzangen aanheffen ter eere van hem, die met den moord van zoo vele duizenden bevlekt, als over winnaar van het slagveld terugkeert. Zes millioen menschen leeren in Europa de edele kunst om hun naaste op de spoedigste en gemakkelijkste wijze te dooden. Is het dan zoo te verwonderen, dat een onzinnige betzelfde middel aangrijpt en door geweld tracht te verkrijgen, wat hem regt toescheen. Europa speelt thans met schietgeweer, en van dit gevaarlijke spel kuunen de gevolgen niet uitblijven. Wie het zwaard neemt, zal door het zwaard vergaan. Zegevieren eenmaal regt, vrijheid en christenzin over onregt, dwang en joodsch-heidensche beginselen, dan zullen ook de sluipmoorde naars niet meer bestaan. Wij mogen ons in de mislukking verbeugen, wij moeten den ranj^^aiige beklagen. GOUDA. Geboren: 14 Janij. Maria Johant:*. ouders A. van Yuuren en T. Tan Buuren. Josina, ouders W. G. van Geelen en J. M. de Moor. Klare Bareodina, ouders C. L. Hakkers en H. Kamermans IC. Pieter ouders J. Sas en C. van der Kkin. Martinns, ouders J. Straver en A. Potuit. Overleden; 12 Junij. S. Kay, 5 m. 14. P. Zwanenburg, 2 j. lö m. 15. T. C. Spruijt, 7 w. C. M. Joosten, 14 w. J. M. Wa genaar, 1 -j. 4 m. P. C. Sonsbeek, 8 m. 16. M. Babonw, 1 j .6 m. 17. W. Everling, 10 m.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2