n Zondag, 23 Junij. öuitenlnnÏL Overzigt. 1S67. S46. 4 in het Lo- naa* in bet Lo- r. J. fob van B. ROxJLi voor Gouda 33«/4 koopen zijn /16 527/8 3V/8 /b Pruisen op de voormalige MAN. J [STERDAM, beumatische leest verou- len} waarop aarden. \ngeu mogen /l6 Nu eerst beginnen bet een jaar geleden Ia /s ^8 716 9 ure, ten JUDA, van: n TAFEL- Is ;ste rs. da, wijk C ELDER en Uitgave van A. BRINKMAN. Lange Tiendeweg, D. n°. 60. 8 Junij. Gebleven koers. 55i/8 5, ten sterf- ouda* van en TAFEL- Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is2,franco p. postƒ2,25 Ad vertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. fraaije met ade en lig- eer aange- lelplaats en ’ROVISIE- i behoort. De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters werden berekend plaatsruimte. wij volkomen in te zien, hoe weldadig w w was de kibbelende liberalen weg te jagen en te vervangen door bet homogeen ministerie der capaciteiten. Wat hebben wij goeds te danken aan de eenstemmige werking dier gelijkgezinde voortreffelijke mannen. Wij bedoelen niet slechts de gedaantewisselingen van den onnavclgbaren Pieter Mijer, noch de diplomatische kunststukken van den doorkneden staatsman, noch het verwonderlijk doorzigt van onzen eenigen financier, die onze berooide geldmiddelen binnen een jaar tijd zoo treffelijk regelde en ophief, maar wij zien bovenal op de vreedzame, onpartijdige behandeling der wetten, op de liefelijke eenstemmigheid in de vertegenwoordiging. Met de lastige li beralen was niet te regeren nu is het volkomen bewezen, dat de conservatieve partij door vastheid van beginselen, door een stemmigheid van zin geroepen is om voortdurend te waken voor het welzijn des lands. Londen, 19 Junij. In de zitting van het lagerhuis werd het tweede gedeelte der reformbill aangenomen hetgeen be trekking heeft op de verdeeling der kiesdistricten. De ongeregeldheden die te Birmingham dezer dagen plaats hadden, zijn uitgelokt door het optreden als prediker van ze keren Murphy, een Ier en gewezen katholiek. Hij hield zijne predikatiën in een houten loods, daarvoor in het midden der stad opgeslagen, en onderscheidde zich door eene ongemeene heftigheid. De katholieke Ieren liepen in menigte te hoop, deden met tegels en keijen een aanval op de woning van den secretaris der birminghamsche protestanten-vereeniging, verniel den er de vensters en bragten wonden toe aan vijf personen. Daarop werd de volkshoop handgemeen met de politiedienaren dezen bedienden zich van hunne sabels; een van hen bekwam een messteek, een ander een steenv. orp in het aangezigt. Vol gens berigten van dingsdag morgen kreeg de zaak toen een hoogst bedenkelijk voorkomen. De wet, houdende exceptionele bepalingen voor het geval van storing der openbare ords was afgelezen, de troepen waren op de been, en meer troepen per telegraaf ontboden. Een soldaat was des nachts doodgeschoten en een politiedienaar doodelijk gewond. Twee grheele straten waren geplunderd en eene katholieke kapel door protestanten aangevallen en zwaar gehavend. Volkshocpen, gewapend met lange stokken, verdrongen elkander op de straten. Er heerschte uiterst groole opschudding en ontsteltenis. Latere berigten melden, dat men er in geslaagd was de rust te herstellen. 21 Junij. Gisteren avond hebben in het huis der lords graaf Russell en graaf Clarendon de staatkunde der regering in de luxemburgsche aangelegenheid goedgekeurd. lu het huis der gemeenten zeide lord Stanley, dat er geene bevestiging is ontvangen van de mededeeling, betreffende de gruwelen door Omer Pacha gepleegd na zijne nederlaag bij Heraclion. Het artikel van het wetsontwerp, betreffende de verkiezingen, be palende dat de stemming bij briefjes zal plaats hebben is ver worpen met eene meerderheid van 28 stemmen. Uit New-York verneemt men van hedenAlvorens Maxi- miiiaan met den vijand capituleerde, hebben de hem getrouw gebleven officieren zich vereenigd, ten einde opentlijk hulde te doen aan den moed huns keizers en de edelaardige wijze, waarop hij al de ongemakken gedurende den ganschen veldtogt met hen heeft gedeeld. Men verneemt, dat Escobedo zijne talrijke strijdkrachten eeft vereenigd met de troepen van Diaz, met- het doel om de hoofdstad Mexico te belegeren. Volgens een gerucht heeft Maximüiaan eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij keizer Napoleon van schandelijke lafhartigheid beschuldigt, dewijl hij hem aan zijn lot heeft overgelaten. Parijs, 20 Junij. De France zegt, dat er geen sprake is van het bezoek, door keizer Napoleon te Berlijn af te leggen, en dat het gerucht omtrent de komst des pausen te Parijs op geen wezentlijken grond rusthet ministeriele blad betwijfelt het insgelijks of de koningin van Spanje deze hoofdstad wel zal bezoeken. De keizer heeft gisteren een bezoek gebragt aan den on derkoning van Egypte. Daarna heeft Ismail Pacha op St. Cloud den kroonprins bezocht, wiens gezondheid en krachten geheel zijn hersteld. De prins heeft den bezoeker minzaam ontvangen en hem voor zijne voorkomendheid dank gezegd. r Het blad de Situation zegt, ter gelegenheid van den ge denkdag van den slag bij Waterloo, dat de nederlagen van 1813, 1814 en 1815 gewroken zijn op de Russen, die men in de Krim sloeg, op de Oostenrijkers die men in Italië heeft geslagen, op de Engelschen, die men bij Inkermann redde. Wij hebben ons op allen gewroken, zegt het blad, behalve op de Pruisen; wanneer zal de beurt aan ben komen? Het is bij deze gelegenheid niet onbelangrijk te vernemen, dat het artikel over het vervallen regt van Pruisen op de voormalige GOUDA, 22 Junij. De stukken, in de luxemburgsche zaak gewisseld, worden langzamerhand openbaar, zonder echter belangrijke bijzonder heden mede te decleii, die tot nu onbekend bleven. De in Engeland overgelegde stukken hebben betrekking op den afloop; de fransche spreken van het begin en zouden wel schijnen aan te duiden, dat de zaak van hier uitging en dat Nederland heil en troost zocht bij Frankrijk tegen vermoedelijke velleïteiten van Pruisen. Naar ons voorkomt, eene hoogst gevaarlijke en anti-nationale staatkunde. Gelukkig dat bet geschil, vooral door Engelands bemoeijing, vreedzaam is geschikt, nu zal het wijzer zijn dat nevelacl.tig verleden stil te laten rusten en be dachtzaam vooruit te ien naar de verwikkelingen, die niet ontbreken zullen bij de naderende oplossing der oostersche kwestie, die wel spoedig ter hand genomen worden zal als de parijsche harddraverij ten einde spoedt. Het is een nieuw en ongekend verschijnsel, die bedevaart der vorsten naar Parijs; men zou een boekdeel kunnen vullen met al de geruchten, be rigten, vermoedens en leugens, waartoe die bezoeken aanleiding geven. Heden staat de reis van den sultan vast, morgen is die afhankelijk van de mogelijkheid om het reisgeld te kun nen leenen. De koningin van Spanje schrikt terug van de warmte, of misschien van de groote kosten, waartoe de mid delen ontbreken. Zij wil zes millioen gulden opmaken, eerst om te Parijs pret te hebben en dan om te Rome boete te gaan doen, dan keert zij gereinigd terug tot hare gelukkige en welbeminde onderdanen. De koning van Pruisen, van zijne reis terug gekeerd, gaat zich bezig houden met de bevrediging van het morrende Ha nover, en de regeling der deensche reclames. Hoe moeijelijk eene schikking moge zijn ten aanzien der duitsche en deensche bevolking van noordelijk Sleeswijk, zal die zaak niet ligt aan leiding geven tot vreemde bemoeijingDenemarken is te zwak om zich te doen gelden, en de bondgenooten hebben het vroe ger reeds zoo onbarmhartig aan zijn lot overgelaten. De Franschen pogchen op hunne uitnemende financiën, al stijgen steeds de krijgsuitgaven. De italiaansche kamer zou nog wel 15 millioen willen bezuinigen op die verderfelijke kosten, maar de minister verklaart zich daartegen. Het is ook eene schandelijke ondankbaarheid, als de volken de teedere zorgvul digheid der regeringen miskennen, die bereid zijn alles op te offeren aan hel bevorderen van den vrede door eindelooze krijgstoerustingen. Men begint met eenigen grond te gelooven, dat keizer Maxi miliaan nog altijd de gevangene is van Juarez en heeft de zekerheid verkregen, dat de Mexicanen niet gezind zijn hem zonder behoorlijken waarborg los te laten. Mogt hij vrij te koopen zijn en treuriger uitkomst voorkomen worden

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 1