BtnnenUnh. Gemengde Berigten. Pesth, 21 Junij. In het lagerhuis is het voorstel van de linkerzijde, om het onderhoud der Honveds ten laste van het staatsbudget te brengen, na eene stormachtige dicoussie reet 202 tegen 79 stemmen verworpen. Vergadering van den Gemeenteraad. Marktberigten. bonrisTestingen, dat eergisteren in het Journal des Débats is opgenomen, uit de pen van den heer de Moustier is gevloeid. De Moniteur meldt het volgende: De internationale con ferentie, belast met het onderzoek van het vraagstuk van het muntwezen, is den 17n dezer aan het ministerie van buiten- landsehe zaken te Parijs zaïnen gekomen, onder voorzitting van den markies de Moustier. De volgende staten zija er verte genwoordigd Frankrijk, Baden, Beijeren, Belgie, Denemarken, Spanje, de Yereeuigde Staten, Griekenland, Italië, de Neder landen, Portugal, Pruisen, Rusland, Zweden en Noorwegen, Zwitserland, Turkije en Wurtemberg. Men heeft eindelijk gunstige tijdingen omtrent keizer Maximiliaan. Hij zou namelijk te Weenen hebben doen weten, dat hij als krijgsgevangene wordt behandeld. Dank zij de tus- schenkcmst der vereenigde staten, is men overtuigd, dat zijn leven zal worden gespaard. Ilier loopt het gerucht eener verkoeling onzer betrek kingen met Pruisen. Als aanleiding noemt men de lijdzame houding der regering tegenover de heftige artikelen van het nieuwe blad Ia Situation, dat een woedenden haat tegen den heer von Bismarck aan den dag legt. - De Patrie en de Etendard logenstraffen het berigt van de weener Presse, volgens hetwelk de ministers der souvereiuen, die alhier aanwezig waren, met de vertegenwoordigers van an dere mogendheden alhier eene conferentie gehouden hebben over de oostersche kwestie. De Etendard logenstraft voorts het berigt, dat keizer Napo leon, op uitnoodiging van koning Wilhelm, in de maand Oc tober zich naar Berlijn zal begeven. Het wetgevend ligchaam zal morgen bij de bepaling der orde van werkzaamheden, zelf uitspraak doen over de kwestie der prorogat ie. 21 Junij. In de zitting van het wetgevend ligchaam van lieuen heeft de heer Rouher gezegd, dat het gouvernement, de noodzakelijkheid begrijpende om de kamer te verdagen, van oordeel is de discussie over het budget aan de orde te stellen en de overige wetien te verdagen tot de volgende bijeenkomst der kamer, die den lu januarij zal worden geopend. De minister protesteerde tegen het denkbeeld, dat zijn voor stel in tegenspraak zou zijn met de vrijzinnige beloften des keizers. Na eenige opmerkingen van de hh. Thiers, Ollivier en anderen, beeft de kamer met 210 tegen 34 stemmen be sloten over te gaan tot de orde van dex dag, door den pre sident voorgesteld. De discussie over het budget zal woensdag beginnen. De kamer zal alsdan bet eerst de supplementaire credieten voor 1S66 in behandeling nemen. De heer Berryer heeft overlegging gevraagd van de do- I cumenten betrekkelijk Mexico. Pc heer Rouher antwoordde, dat in de tegenwoordige omstandigheden de mededeeliug dier stukken een inconvenient zou veroorzaken, waarvoor het gou vernement de verantwoordelijkheid niet wil aanvaarden. Berlijn, 19 Junij. Men verzekert dat Pruisen, ten gevolge van het ontwijkende antwoord van Denemarken, de positieve vraag aan het kabinet van Kopenhagen heeft gedaan, welke waarborgen het wil geven tegenover de duitsche ingezetenen van noordelijk Sleeswijk, ingeval dit grondgebied door Pruisen wordt afgestaan. 20 Junij. Dagbladet behelst eene breedvoerige beschou- ving over de gedachtenwisseling, die in den laatsten tijd tusschen de kabinetten van Berlijn en Kopenhagen over het noord-slees wijk sc he vraagstuk hebben plaats gehad. Het deensche officieuse blad houdt de stappen, van de zijde van Pruisen gedaan, niet voor ernstig gemeend, en zegt ook weinig voor Denemarken van de za;-.:enkomst der noordsche monarchen te verwachten. Het gelooft daarom, dat de deensche staatslieden het verstandigst zullen handelen, wanneer zij de afdoening der sleeswijksche aangelegenheden nog slepende houden, totdat het gevoel van regt en billijkheid in Europa krachtiger ont waakt zal zijn. Nadat uit vele plaatsen reeds sedert gemimen tijd was aangedrongen op de vestiging eener klezersvereeniging der duitsche Fortschritts-partij, heeft men nu eindelijk een begin gemaakt met de verwezentiijking van dit denkbeeld. Eenige leden van het bestuur der kiesvereeniging voor den noord- duitschen rijksdag hebben zich daartoe in comité vereenigd en eene bijeenkomst gehouden, waarin men het voorloopig eens is geworden omtrent de statuten. Deze statuten, geheel ge grond op het programma van 9 junij 1861, worden thans naar alle plaatsen verspreid, met de aankondiging dat er binnen veertien dagen eene algeraeene vergadering zal worden ge- honden van alien, die *ot de vereeniging willen toetrede^. Eerst in die bijeenkom -.1 zij definitief worden geconstitueerd. Het schijnt dat de pruisische regering op allerlei moeije- lijkheden stuit bij de organisatie van het bectuur lu Hanover. De ministerraad heeft die kwestie reeds sedert eenigen tijd in overweging genomen, doch was eergisteren nog tot geen besluit gekomen. Eerst lag het in de bedoeling, om aldaar het be stuur geheel op pruisischen voet te regelen, doch thans schijnt men het wenschelijker te achten om de bestaande landdrostijen te handhaven en ze te verdeelen over vier regerings-districteu. Zoolang men het daaromtrent, niet eens is, moeten onderschei dene betrekkingen voorloopig vacant blijven- Naar het zich laat aanzien, houdt de regering zich strikt aan haar programma om de hanoversehe instellingen zooveel mogelijk te eerbiedigen en te handhaven. Dit zal dan ook wel de beste taktiek zijn, om de bevolking der nieuwe provincie voor zich te winnen. Frankfort, 20 J .j. Het ontwerp eener nieuwe be lasting op den tabak, zoo als dit door den minister von der Heydt is voorgesteld, wekt in het groothertogdom Baden niet geringe bezorgdheid. Volgens dit ontwerp zal het invoerregt op ruwen tabak van 4 op 10 thai, per centenaar worden ver hoogd, terwijl dat op gefabriceerden tabak van 11 op 15 th. en dat op cigaren van 20 op 25 tb. per 100 zullen worden gebragt. De tot dusver uit zuid-, midden en westelijk Duitschlanu ontvangen berigten nopens het te velde staande gewas luiden zeer gunstig. Vooral de tarwe en rogge beloven een ruimen oogst. De aardappelen staan uitmuntend. In de wijnbouw- districteu wordt eene vooraeelige opbrengst verwacht. De hooi bouw is overal zeer gunstig afgeloopen. Wöenen, 20 Junij. Het tijdschrift voor assurantiën meldt, dat de hagelslag te Czernowitz, volgens naauwkeurige berigten zuike vreeseltjke verwoestingen heeft aangerigt als welligt nim mer te voren ergers is geschied. De hagelslag, korrels ter grootte van een ei, duurde 2372 minuut, doodde 5 menschen en 60 dieren, vernielde 2 molens, 16 woonhuizen en schuren bijna geheel, terwijl van de huizen der stad bijna geen enkel onbeschadigd is gebleven. 21 Junij. In het lagerhuis heeft de minister van justitie een keizerlijk besluit medegedeeld, waarbij volledige amnestie wordt verleend aan alle personen, die sedert 13 maart 1848 wegens politieke handelingen veroordeeld zijn. Tevens wordt vrije terugkeer naar het vaderland zonder nadeelige regtsge- volgen gewaarborgd aan personen, die zich voor 15 december des vorigen jaars wegens vervolging om politieke handelingen uit het land verwijderd hebben. Florence, 21 Junij. Bij de discussie in de kamer van afgevaardigden over het budget van ontvangsten werd uoo. de commissie voorgesteld een nieuw artikel, wnarbij eene be lasting van 8 pCt. op de rente werd gelegd. De ministers van binnenlandsche zaken en van financien bestreden dat voorstel. De kamer vereenigde zich met de door deu minister voorge stelde prealabie kwestie. Konstantinopel, 19 Junij. Een collectieve nota van Frankrijk, Rusland Pruisen, Oostenrijk en Italië is jongstle den zaturdag aan de porte overhandigd, waarin wordt aan gedrongen om de vijandelijkheden op Creta te staken en aan eene gemengde commissie, zamengesteld uit vertegenwoordi gers der groote mogendheden, een onderzoek in deze zaak op te dragen. 21 Junij. De sultan is gisteren yertrokken, na een be sluit te hebben u'^evaardigd, waarbij de groot-vizier tot zijn alterego is benoemd n aan Savfet-pacha de portefeuille van buitenlandsche zaken ad interim opgedragen is. GOUDA, 22 Junij. *Nu onze gemeente zoo gelukkig is van niet meer binnen de lijn van afsluiting gesteld te zijn, zouden vele ingezetenen verlangen dat een einde kwam aan de iastige en belemmerende bepaling van het vastleggen der honden. Zij vertrouwen, dat dit belang de opmerkzaamheid niet zal ontgaan van het be stuur, en dat alles zal gedaan worden om te gemoet te komen aan dit billijk en algemeen verlangen. In de zitting der tweede kamer van woensdag heeft de hear Dumbar den minister van binnenl. zaken geïnterpelleerd over bet déraillement van den rhijnspoorweg op 0 mei jl. De minister heeft zich beroepen op dc rapporten. Ook dron gen de hb. Godefroi en van Nispen aan op een nacuwkenrig onderzoek en toezigt van den weg. Vervolgens zijn voortge zet de discussien over de wet tot uitgifte van gronden in erfpacht op Java. De hh. Stieltjes, Keuchenius en 's Jacob ver dedigden het ontwerp en wederlegden de ingebragte bezwaren. De heer Keuchenius erkende, dat met deze wet, wierd zij ge trouw toegepast, de oplossing van het cultuurstelsel binnen kortereu of langeren tijd een voldongen feit zou zijn. De heer 's Jacob beaamde dit tot zekere hoogte, en (te heeren Saaymans Vader, vi.n Nispen en de Brauw, die de wet uit een conser vatief oogpunt bestreden, kwamen tot dezelfde slotsom. De politieke zijde van het vraagstuk werd meer speciaal behandeld door de heeren de Brauw en Keuchenius, die beiden van hun verschillend standpunt de onverklaarbare houdiDgniet alleen van dezen minister van koloniën, maar van het geheele kabinet kenschetsten, als realiserende de beginselen van zijne tegenstan ders ;n verlatende de partij, waaruit het ontstaan was. - In de zitting van de tweede kamer der ctateu-generaal van donderdag is de discussie over het wetsontwerp betreffende de uitgifte van gronden in erfpacht voortgezet; behalve eenige re- en duplieken hebben vier nieuwe sprekers het woord gevoerd; de hb. van Ziunieq Bergmann en de Casembroot tegen, Kran sen v. d. Putte en Pijnappel voor het ontwerp. Morgen voort zetting. Aan den heer Dnllert is verlof verleend op naderen dag eene interpellatie te doen over de toepassing der vreem delingenwet. In de zitting der tweede kamer van gisteren zijn de al- gemeene discussien gesloten, nadat de heer Keuchenius zijn gevoelen nader had verklaard en de minister van koloniën uit voerig aangetoond, dat de hem gedane verwijten onbillijk en onverdiend waren. Vervolgens kwam art. 1, het beginsel der wet, in '':scussie, dat met geringe wijziging aangenomen werd met 42 tegen 13 stemmen, die van de hh. Simons, Rocliussen, van Foreest, van Wasseneer Catwyck, van Nispen, de Casembroot, Hoffman, In- singer, Haffmnns, Begram, Wintgens, Bichon en Saaymans Vader. Daarna zijn de beraadslagingen aangevangen over art. 2, hou dende aanwijzing der gronden en erven, welke van de uitgifte in erfpacht zijp uitgesloten. Ilierop zijn twee wijzigingen aan gekondigd. Heden voortzetting en maandag interpellatie van den heer Dullert, over de toepassing der vreemdelirgenwet. Men schrijft uit Lnxepiburg van 20 dezer: De kamer heeft gisteren het londensche verdrag goedgekeurd met eenpa rige stemmen op eene na. Het voorstel, om Limburg te doen bijdragen in de kosten der ontmanteling van Luxemburg, is naar de afdeelingen verzonden. Het ontwerp, waarbij de regering gemagtigd wordt tot het doen der uitgaven voor de ontmanteling der vesting ver- eischt, is den 20" dezer door de kamer met 17 stemmen tegen 2 goedgekeurd. De zitting is daarna gesloten. Stolwijk, 20 Junij. 't Was heden een feestdag voor Stolwijks ingezetenen. Waren zij vroeger reeds door de benoeming des heeren Kroon tot burgemeester hunner gemeente verblijd geworden, zijne in trede als burgervader, na de eedsaflegging in handen van den commissaris des konings gaf stof en reden tot blijdschap en dankbaarheid genoeg. Van daar dat reeds in den vroegen morgen van dezen dag de zoo gaarne geziene driekleur van alle huizen wapperde, terwijl eene sierlijke en smaakvolle eere poort aan den ingang van bet dorp bet geheel voltooide. Bijna vijftig ingezetenen dezer gemeente op hunne vurige paarden gezeten, wachtten hem aan de grens van Stolwijks grondgebied op en voerden hem daarna in triumph naar zijne woning. Schoon was de aanblik dier ruiters, die stevige noord sche zonen, zoo hecht op hunne rossen gezeten, ais waren ruiters en paarden één, even fraai liet nette rijtuig, dat hem voerde, nog schooner de vestaalsche maagden, die hem bestrooiden. Geen wonde dan ook dat, toen de stoet zich op het dorp bevond, alles juichte, allen als met éénen geest bezield, riepen «Leve de nieuwe burgemeester". Dat roepen wij hem ook toenog meermoge hij met krachtige vrije hand de teugels van het bewind voeren, moge hij ondervinden dat bet gemakkelijker is geregeerd te worden, moge bij steeds het welbegrepen belang dezer gemeente behar tigen, moge hij ons allen een waar burgemeester en vader zijn, dan voorzeker zal de echo nog dikwerf bet „leve de burge meester" herhalen. De fransche budgetcommissie gelooft in den bloei der financien cn verwacht groote overschotten al wordt het leger altijd duurder. Beijeren is toegetreden tot de nieuwe tolvereeniging. Woensdag is te Birmingham de oproerige beweging bedwongen. Jrcrez VS «eeds in apz;l geweigerd Maximiliaan als eenvoudig krijgsgevangene te be handelen. Waldeck, uoor Pruisen geweigerd, wordt nu tot vermin derden prijs aangeboden. De collecte voor het fonds tot aanmoediging van de gewapende dienst beeft te Rotterdam geen duizend gulden op~ gebragt. De westlandsche scherpschutters hebben een wedstrijd gehou den. Den 17 juny beeft het G9 pruisische infanterieregimen Luxem burg verlaten. Te Philad IpL-u ziju 110 'rukkerijen. - Het fransche tabaksmonopolie, dat in 1857 slechts 118 mi'lkm opbragt. is in 1866 gestegen tot eene opbrengst van 233 millioeu fi bruto. Te s Graven- hage bestaat plan tot oprigting eener tweede In lodfabriek. IV parij- sche politie kost jaarlijks ruim 141/2 millioen fr. dat is nagenoeg 8 fr. per hoofd. De czaar en «3e kon' >g van Pro sen hebben ieder aan de hofbedienden een fooi gegeven va». 50,000 fr. »n de prins van Prui sen 40,000 fr. Men verwacht in Frankrijk het n ar huis zenden van twee ligtiugen. De cholera hee»scht hevig in de apelsche provincie Bari. Te Corato met eene bevolking van 22,000 zicUn stierven in 24 uren 100 personen. Een berlxjusch burger beeft 15,0"K) th. beschik baar gesteld ter oprigting van een gedenkteek^o voor Fra.icis Drak* den invoerder der aardappelen in Europa. In de rnaaud apr 1 jl. zijn ge heel verongelukt 265 schepen, waarschijnlijk 20 met man in muls. Eeu modern doopsgezind predikant te Groningen wil jaailijks f 600 afstaan om de benoeming te bevorderen vau een voorstander .*ener meer verouderde rigting. De bekende geneiaaï klapka is ten givolge der amnestie terug gekeerd in Hongarije. Op Haiti is de geestnrift groot voor den nieuw en dictator Salnave die nu tot president ge. ozeu za! worden. De raexicaanscke expeditie heelt 300 millioen fr. gekost aan Frankrijk. Spanje deukt bij de conversie 200 millioen fr. te loen bij passen door d>~. ounoozele liefhebbers. Vrijdag, 21 Jnnij. Tegenwoordig de bh. van Bergen IJzendooru, voorzitter, ut Grave, Yi- ruly, Prince, Baggaar, Westerbaan, Rtniy, Buchner, Droogleever, van Straaten en Peeters. De voorzitter deelt mede dat de secretaris door ziekte verhinderd, zijae vices zulleu waargenomen worden door deu beer C. J. vau der Grijp De notulen der vorige vergadering worden g lezen en gearresteerd. Zijn ingekomen eene dispositie van hh. ged^p. staten, houdende goedkeuring der vijri- ging van de begrooting voor 1867 notif. eene dispositie van burgemeester en wethouders, aanbiedende eene no minatie ter benoeming van eene huiponderwijzeresse aan de jongejuf.rou- wenscbuol, bestaande uitM. C. Fabius, 11. G. Tiedtman en J. Masten broek; benoeming in de volgende vergadering; eene missive van het bestuur der goudsche weerbaarheids-ver^n.'ging, verzoekende: het gebruik, zoo noodig met licht en vuur, vau Jet lokaal der gymnast ie ksebool, buiten dc schoolurenhet gebruik het open plein bij de burgerschool voor jongens; het gebruik van dr schietbaan. Na korte discussie wordt het verzoek toegestac behoudens overleg met de daarin betrokkene autoriteiten. Komt ter tafel: het rapport van de commissie tot h« t nazien van de rekeningen der schutterij over 1&66 en voorstel tot gïedkeuring; de voorzitter dankt de commissie en het rapport wordt ter visie gelegd. dergelijk rapport van het burgerlijk armbestuur, gelijk lesiu.it. Zijn nog ingekomen: adressen van A. dc Zeeuw en D. Lam jin in aanmerking te komen bij de benoeming van brugwachters, ter visie een adres van A. Grendel verzoekende voor billijken prijs in koop te mogen hebben een hui3 op de Zeugstraat G. n. 2, ten einde dit in be hoorlijken staat tot een geschikt woonhuis te maken; wordt in handen gesteld van B. en W. zestien adressen om in aanmerking te komen bij de beno» ming van een muziekmeester, de sollicitanten zijn de heeren J. F. 8toe*z Jr. te Assen, C. W. Coenen te 's Gravenhage, C'. L. Boumen te Amst r lam, J. G. A. ter Linden te Bruramen, G. Klimmerbooui Jr. te R uien, A. Lafeber Jr. te Edam, J. C. Leich Jr. te Zwolle, M. Edzard Irefe te Deventer, II. L. A. Ludwig te Zaandam, J. G. van Kurg te \ampen B. H. Gebhardt te Alphen a. d. Rijn, H. A. Egbers te Bolswarl, J. F. Schieck te Lienden, M. Schuil te Franeker, A. Egmoüd te Iloog voud en H. -G. A. Omzeele te Brouwershaven. Aan de orde is een voorstel vaD B. en W. om de benoemi ïg van een stadsrauriekmeester te doen voorafgaan door een vergelijkeed ex rneu. De beer Prince is tegen een concours omdat het bij de zwemschool ter oorzake der kosten achtergebleven is. De voorzitter licht de zaak nader toe en verklaart dat het voorn», meu bestaat om drie examinatoren uit te noodigen en dat ce zaak met de meeste publiciteit zal behandeld w orden. Nadat de hh. Peeters en Buchner het voorstel hebben ondersteund is het in stemming gebragt en aangeuomen met algemeene stemmen. B. en W. stellen voor aan de drie beweegbare bruggen over de Gouwe even zoo vele wachters aan te stellen tegen eene bezoldiging van 4. per week. Over het montant der bezoldiging worden eenige discussien gevoerd, maar ook omdat die in overeenstemming is met het bedrag door andere brugwachters genoten, wordt het voorstel algemeen goedg°keurd. De heer Buchner verlaat de vergadering. Eindelijk is aan de orde de benoeming van leden voor het borean van stemopneming ter verkiezing van leden voor den gemeenteraad. Achtervolgens worden daartoe met bijna algemeene stemmen benoemd de hh. van GcnueD, van Straaten, Remy en Kist. Op verzoek vin den voorzitter wordt autorisatie verleend tot uitvoering van he* beslot ene zonder resumtie. Hierna eindigt de vergadering. Gouda, 20 Junij. Tarwe en boekweit als in de vorige week, gerst en haver iets lager, erwten en boonen met weinig vraa0. Tarwe Poolsche per 2400 kilo 440. Ronde Lleefsche 4.35 Zeeuwsche per mud ƒ12 J 13.40. Ropj: j 9 a 9.30. Gerst 7.00 a 8.00. Haver f 4.50 a 5.ÓÜ. Boekweit Fransche per 2100 kilo 220. Noordbrabantsche j 35. Bruine boonen 12 a 15.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2