SSEN, 8, 12 en 13 nnen de Ge- uV, beueveue kL, aanwezig ewoond door len Zuideind- ühntenltmir. ‘eten. Overzigt. 87» 67» .777» LU 1867, eft, aan voor- voortniddags it aangaat de der gemeente s ten 11 ure Lllige ’ING er 1867), van sn de staande 677,. sa1*/,. 86*7, Pesth, 26 Junij. Het programma der linkerzijde is ver schenen. Het wil constitutionele wijziging der wet, betreffende de gemeenschappelijke aangelegenheden, handhaving van ’s lands onafhankelijkheid, de autonomie der comitaten, de bevrediging der nationaliteiten en vooruitgang der democratis' ngting. GOUDSCHE COURANT '5 naar 616/1. 5’/» 41/. 71/. NEMAN. Gebleven koers. B'/l 7 87» 7 Vs 3 bekomen ten MOLENAAR d bij G. F. 10UDA, met ie hoeveelheid 1 a contant. iVERa462/io 47’Ao 7o soort (Mout- il5 cents; inl. per kan 66 sterkte naar Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendewegD. n°. 60. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is f2,franco p. post2,25 Adverteiitién van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. 25 Junij. xigste oers. ®71» P/i. 23% GOUDA, 29 Junij. De parijsche tentoonstelling doet de politieke bekommeringen zwijgende vorsten nemen vacantie, de plannen zijn uitgesteld, de kwestien rusten, doch velen blijven ongerust uitzien naar de donkere wolken, die hangende blijven aan den gezigteinder. De londensche conferentie heeft een dreigend incident gesust, maar geen wezentlijk bezwaar weggenomen. De engelsche mi nister heeft zelfs zeer duidelijk te kennen gegeven, dat die ge waarborgde neutraliteit al zeer weinig beteekent. De Pruisen zouden dan gedupeerd zijn en van de ontruiming en ontman teling der vesting nimmer iets goeds te wachten hebben; daar enboven blijven zij steeds de bemoeijingen der Franschen arg wanend gadeslaan, die zij vermoeden dat niet ophouden zich toe te rusten. Sommige engelsche bladen gaan veel verder en verwachten na den afloop der tentoonstelling een conflict tus- schen Frankrijk en Pruisen, dat aan Rusland de gelegenheid zou aanbieden om de turksche zaken te regelen. Oostenrijk, hoe vredelievend en ook vredebehoevend, zou zoo ligt lust ge voelen om Pruisen eenige vergelding aan te bieden. Hoe het zij, de algemeene indruk is, dat het onweder in de lucht zit en de aanleiding tot verwikkeling niet ontbreken zal. Frankrijk heeft 158 millioen vermorst voor Luxemburg, maar Mexico heeft oneindig meer gekost met droeviger uitkomst, en het is eene schrale troost, dat de onderling verdeelde Mexicanen nog lang verstoken zullen blijven van het rustig genot der vrijheid. Maar het ijdele Frankrijk moet dien smaad uitwisschen en an deren doen misgelden, wat het zich zelf berokkende. Terwijl Oostenrijk voortgaat in de constitutionele regeling des lands en blijken geeft van ernstigen wil tot vooruitgang, wordt het geheel nacht in Spanje en is het of men daar elke vrijheid poogt te vernietigen. Een complot van romeinsche uitgewekenen, beweging te brengen, is mislukt, valscbelijk werd toegeschreven aan van opruijing verdenkt. Onlusten worden opzettelijk vergroot, Londen, 26 Junij. De Herald meldt, dat de porte toe stemt in de voorstellen betrekkelijk eene enquête omtrent Candia, onder voorwaarde dat de ongeveer 6000 grieksebe vrijwilligers, die op Candia zijn gestationeerd, hunne wapens neerleggen en zich terugtrekken zullen. Pruisen protesteert tegen de verklaringen der britsche Het ministerie, welks roeping is de oplossing der koloniale kwestie, heeft te worstelen met groote bezwaren. Mijer had den tijd niet zijne taak te volbrengen, hij ging voor nadere belangen naar Indie en speelt daar een andere rol. De man, die zijn werk op zich nam en wien z;jne roeping gemakkelijk werd gemaakt door eene kunstmatig gezuiverde kamer, heeft zoo handig gemanoeuvreerd, dat hij eindelijk bijna alleen stond. Hij, die zich naar alles schikte en altijd wisselende gedaanten aannam, toont zich op eens halsstarrig en grijpt naar het nie tigste voorwendsel om de woeste wet in te trekken. Hij wijkt even plotseling, maar minder voordeelig dan Meijer. Moeten nu de homogenen met hem wijken9 Dat zou hoogst treurig zijn. Onze financiën wachten nog zoo veel goeds van den grooten man, die reeds zoo veel uitstekends volbragt en Heems kerk is zoo gelukkig geslaagd in het bedwingen der veepest en zoo populair door zijne dispensatien, dat hij noodzakelijk dient te blijven om tegen den winter nog eens hetzelfde te doen. Wij hopen het behoud van het ministerie, tot dat het geheele volk volkomen voldaan zij van het edel ras der behouders. De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend plaatsruimte. ministers, waarbij de waarde van den waarborg der onzijdig heid van Luxemburg verminderd wordt. Parijs, 25 Junij. Ten gevolge van het gunstige weder zijn nopens den oogst van tarwe uit noord- en oostelijk Frank rijk zeer goede berigten ontvangen. In midden- enj westelijk Frankrijk beeft de bloem zich gezet onder de gunstigste voor waarden. In het zuiden, waar de meeste tarwe wordt ver bouwd, heeft de oogst reeds een aan vang genomen zoowel de kwaliteit als de kwantiteit zullen meevallen. Dien ten ge volge zijn de prijzen aldaar iets gedaald in de andere streken daarentegen, waar de oogst niet zoo vroeg invalt, zijn de prijzen vast, omdat de oude voorraad nog lang zal moeten voorzien in de behoefte, die zich sterk doet gevoelen. Belangrijke aan voeren tc Marseille hebben de koersen gedrukt. 28 Junij. Door de bureaux van het wetgevend ligchaam is de aanvraag tot indiening eener interpellatie van den heer Bethmont, betreffende de leger-organisatie, van de hand gewe zen. De hr. Magnin heeft eene interpellatie geformuleerd, in houdende het voorstel om de algemeene raden te raadplegen over hetzelfde onderwerp. Het ontwerp op het regeringsstelsel in Algerie is aange nomen met 226 tegen acht stemmen. Morgen discussie over het budget. Weenen, 28 Junij. De Presse verneemt dat het antwoord der Porte op de jongste collective nota is ontvangen. Daarin wordt verklaard ‘at Omer Pacha de stellige verzekering heeft gegeven dat hij den opstand op Candia binnen eene maand zal dempen. Tot dien tijd kan de regering zich niet verpligten tot het aangaan van onderhandelingen. Indien Omer Pacha «roor den afloop van den gesteleen termijn (24 Julij) niet slaagt, zal de strj’d niet worden voortgezet en onderhandelingen worden aangeknoopt, ten behoeve van eene conferentie van christelijke notabelen van het eiland onder bijstand der mogendheden. In de zitting van het lagerhuis heeft de minister Eötvös, in antwoord op eene interpellatie van den heer Deak verklaard, dat on middellijk na het eindigen van den verdagingstermijn, wetsontwerpen nopens de nationaliteiten, de vereeniging met Zevenbergen, de emancipatie der israelieten en de naturalisasie zullen worden ingediend. 27 Junij. In het lagerhuis is heden een ontwerp van wet, betrekkelijk de nationaliteiten ingediend. Volgens dit ontwerp zullen voor iedere nationaliteitscholen en leer stoelen aan de universiteit worden opgei igt, zullen de wetten in al de talen, die in het land gesproken worden, openbaar worden gemaakt, en zullen de gemeentebesturen zelve voor hunne officiële verrigtingen de taal kiezen, aie zij wenschen. Het hongaarsch zal echter de diplomatieke taal blijven voor het gansche land. Florence, 25 Junij. De kamer van afgevaardigden heeft met 207 stemmen tegen 86, een voorstel aangenomen van de afgevaardigden Corte, Nicotera, Fembri en vijftig anderen, tot opheffing der groote militaire kommandanten en tot vermin dering der territoriale divisien op 16. De minister van finan ciën heeft een ontwerp aangeboden, betreffende de voorloopige dienst tot ultimo julij a. s. 26 Junij. Ten gevolge der opheffing van de groote militaire commandementen, heeft de generaal Lamarinora ver zocht om op pensioen te worden gesteld. Volgens een gerucht heeft de generaal Cialdini zijn ontslag ingeditnd. De kamer van afgevaardigden b^eft de begrooting van oorlog met eene bezuiniging van 6 millioen goedgekeurd. Rome, 25 Junij. De paus heeft ongeveer 6000 priesters op het vaticaan ontvangen. Hij heeft eene allocutie gehouden, waarin hij de pligten der geestelijkheid in den tegenwoordige^ tijd uiteenzette. om Rome in Het blijk* dat die poging Garibaldi, wien men altijd en woelingen in Bulgarije en de werkelijke toestand van Candir. wordt door de strijdigste berigten in het duister gelaten.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 1