öinnenlanö. Gemengde Berigten. Varia. Marktberigten. Burgerlijke Stand. 26 Junij. In het heden gehouden openbaar consistorie beeft de paus, in tegenwoordigheid van 400 bisschoppen, eene allocutie gehouden. Hij prees den ijver der bisschoppen, die naar Home z^jn gekomenen hunne gehechtheid aan den h. stoel. Niets is verhevener dan die eenstemmigheid der kerk, om de canonisatie der martelaren en het eeuwfeest van den marteldood van Petrus te vieren. Wanneer zij die eenstemmig heid zien, dan moeten de vijanden der kerk beseffen, hoe groot hare kracht is en hoezeer zij dwalen, die haar oud noe men. De eenstemmigheid tusschen de bisschoppen en den stedehouder v.m Christus zal de kerk steeds in kracht doen toenemen. De paus heeft de veroordeeling bekrachtigd der dwalingen, welke r»eds in de allocutie van 29 october 1865 zijn veroordeeld. Hij gaf den wensch te kennen om, zoodra de selegenheid daartoe gunstig zou zijn, een oecumenisch con cilie te houden, om de middelen te beramen tot herstel van bet lijden der kerk. Eonstantlnopel, 26 JuDij. Het Dagblad van Bulgarije proiesterrt tegeu de manoeuvres der vreemdelingen, om onlusten in Bulgarije te provoceren, en toont aan dat er tusschen Bul garije en den sultan solidariteit van belangen bestaat. GOUDA, 29 Jumj. Woensdag namiddag werd alhier het telegrafisch berigt uit Parijs ontvangen dat der stearine-kaarsen-fabriek „Gouda" de hoogst eervolle onderscheiding is te beurt gevallen eener bekroouiug met de gouden medaille, dat te merkwaardiger is, daar het aantal der voor Nederland uit te reiken gouden me dailles, 7ich tot drie bepaalt. Wij vernemen, dat bij de commissie van beheer en toe- zigt over de bank van leening het voornemen bestaat bij die instelling nog eene inbrengster aan te stellen, als wanneer haar getal twee zal bedragen, vroeger was liet vijf. In de zitting van de tweede kamer van woensdag is de beraadslaging over bet wets-ODtuerp tot regeling der uitgifte in erfpacht van gronden in Nederl. Indie hervat, en wel over art. 7 (wie en wie niet tot mededinging worden toegelaten). Op dit artikel werden drie amendementen voorgesteld. Dat van den heer W. van Goltstein strekte om het artikel aldus te lezen „Tot mededinging worden toegelaten en kunnen al leen erfpachters zijn Nederlanders en ingezetenen van Nederl. Indie." Daarmede zouden vervallen de voorstellen tot toela ting van vennootschappen en vreemde oosterlingen bij de me dedinging. Dat van den heer Wintgens strekte om de arie eerste regeis aldus te lezen„Tot mededinging w orden toe gelaten Nederlanders en inlanders," en de laatste alinea van het artikel aangaande de vreemde Oosterlingen te doen verval len. De heer Wintgens trok echter zijn voorstel in den loop der beraadslaging in. Het amendement van den hr. Fransen van de Potte strekte om het artikel te doen luiden „Als erf pachters worden toegelaten Nederlanders cn ingezetenen van Nederl. Indievoorts om in de vierde alinea de woorden „worden tot mededinging slechts toegelaten wau.-eer zij", te vervangen door het woord moeitneindelijk om de laatste alinea te doen vervallen, gelijk ook de laatste alinea van art. 8. De heer Fransen van de Putte wijzigde ziin amendement in den loop der beraadslaging, alsmede 11a overname van een sub-amendement van den heer Thotbeeke, in dier voege, dat de twee eerste alinea's zonden luiden „Ais erfpachters worden toegelaten Nederlanders, ingezetenen van Nederland en ingeze tenen van Nederl. Indie," en dat voorts de beide laatste alinea's zonden vervallen. Beide voorstellen gaven aanleiding tot veel gedachtenwisseling. De minister van koloniën bragt nog eenige wijziging in het artikel en gaf te kennen, dat hij 'egen de beide amendementen was, en bij de aanneming van een voorstel, strekkende om d^., inlander tot de mededingiu<» toe te laten, zon moeten verzoeken de beraadslagingen over het wets ontwerp te schorsen. In stemming gebragt werd het amendement van den heer van Goltstein met 50 tegen dertien stemmen verworpen, en dat van den heer Fransen v. d. Putte aangenomen met 59 tegen 4 stemmen. Tegen de hh. Kien, Wv. Goltstein, J. K. v. Goltstein en de Gasembroot. Het gewijzigde art. 7, alsnu luidende„Als erfpachters worden toe gelaten Nederlanders, ingezetenen van Nederland, ingezetenen van Nederl. Indie, en vennootschappen van koophandel, ge vestigd in Nederland of in Nederl. Indie," w erd met 39 tegen 24 stemmen aangenomen. De beraadslagingen werden daarop tot den volgenden dag verdaagd. Bij de opening der zitting van de tweede kamer waren donderdag de tribunes druk bezei, en de ministers var. bin- nenlandsehe zaken en financien tegenwoordig. De voorzitter liet voorlezing geven van eene missive des heeren Trakranen, waarin deze verklaart door den koning gemagtigd te zijn, het ontwerp tot uitgifte van woeste gronden in erfpacht in Indie in te trekken. Hij verzoekt tevens de overige onderwerpen nopens koloniaal beheer voor 's hands niet te behandelen. Aan genomen voor kennisgeving. De kamer heeft daarop in behan deling genomen het ontwerp, betreffende den accijns op de biunenlandsehe suiker. Naar men verneemt heeft de minister van koloniën, de hr. Trakranen, bereids zijn ontslag ingediend. In de zitting van vrijdag is ->p enkele artikelen na, de geheele wet betreffende den accijns op de binn. suiker aange nomen. Over een amendement van den heer Fransen van de Pntte moet herstemming plaats hebben. De heer kransen v. d. Putte heeft eindelijk verlof gevraagd en bekomen om eenige vragen te rigten aan het kabinet, ten aanzien van het te volgen koloniaal regeringsbeleid. De in terpellatie is bepaald na afloop der reeds aan de orde gestelde wetsontwerpen. Men leest in de N. Kott. Courant Het mag als zeker beschouwd worden, dat de heer Trakranen zijn ontslag als minister van koloniën aan den koning heeft verzocht. Gelijk gewoonlijk bij het nemen van dergelijke be sluiten het geval is, worden ook thans ia de residentie ver schillende personen genoemd, die voor de betrekking van min. vat. koloniën in aanmerking zouden komen. Zoo gewaagt men van de heeren mr. K. H. 's Jacob, lid van de tweede kamer der staten-generaaljhr. C. Hartsen, lid van de eerste kamer; mr. Swart, lid van den raad van state, voormalig voorzitter van het hoog geregtshof in Nederl. Indie, enz. Wij deelen die namen echter onder alle reserve mede. De eerste kamer heeft hare werkzaamheden woensdag avond hervat. Zij heeft de wetsontwerpen van de tweede kamer ont vangen en naar de afdeelingen verzonden, waaronder die be treflende de schutterij, de overbrugging van het hollandsch diep en de verhooging der tractementen van indische ambtenaren. Aan het algemeen overzigt van het N. Bat. Handelsblad dd. 14 mei ontleenen wij het volgende Op wetgevend gebied is in de eerste helft dezer maand, bij nitzouuering, niets meldeuswaard voorgevallen het schijnt, dat de reeks der conservatieve hervormingen en verbeteringen nu als gesloten kan worden beschouwd, en dat de onvermoeide inspanning van dezen landvoogd Nederl. Indie gebragt heeft in een toestand, waarvan men met regt zeggen ka.iTout est pour le mieux dans le meilleur des monoes. Ook in de laatste dagen is Z. Exc. ver van werkeloos ge bleven. De gevangenissen en hospitalen te Batavia werden door Z. Exe. met een bezoek vereerd, en men mag zonder verme telheid voorspellen, dat de toestand dier holen van vergiftiging voortdurend in ernstige overweging zal worden genomen. Het is waar, dat de zieken en gevangenen van die overweging alleen geen heil ondervinden zullen doch dit is de hoofd zaak niet. Met hetzelfde regt zouden de adressanten van Sa- roarang en Batavia zich kunnen beklagen, dat aan de verbetering der gemeenschap van eerstgeraelde stad met de reede niet de hand wordt geslagen, en dat die verbetering slechts tot een punt van wederzijdsche overweging tusschen de indische rege ring en het opperbestuur in Nederland is gemaakt. Wie weet hoe voortreflyke bespiegelingen uit die overweging zuilen voortspruiten De zeer slechte berigten nit Europa, laatst per telegraaf ont vangen, vormen de éénige schaduwzijde van den anders zoo heerlijken toestand. De periode van ongekenden bloei en wel vaart, die onder dit verlicht en energiek bestuur voor handel en nijverheid geopend werd, dreigt door het oorlogsrumoer tijdelijk verstoord te worden. Slechts weinige optimisten hopen, dat die ramp nog langs dipiomatieken weg zal worden afgewend. Op Java is niets van belang voorgevallen. De onafgebroken droogte, die op den regenmousson gevolgd is, neeft de voor- uitzigten van den rijstoogst in vele residentien benadeeld, hoe wel zij over het algemeen redelijk gunstig gebleven zijn. De tijdingen nit de bnitenbcziitingen zijn ditmaal niet zoo volkomen rustig als die, welke wij sints geruimen tijd te ver melden haddenzoowei in de wester-afdeeling van Borneo als in de Oeloe Loeas (Palembang) hebben eenige zamenscholingen van kwaadwilligen plaats gehad, doch niet van veel beteekenis. De gouverneur-generaal heeft besloten Onder nadere be krachtiging der wet, een krediet boven het cijfer van het 11de hoofdstuk der begrooting voor 1S67, bij het koninkl. besluit van 16 sept. 1866, nu. 2, vastgesteld op 87,271,490.65, te openen ten bedrage van 1,000,000, en zulks tot het doen van betaling voor overname van de suiker-fabrieken Tjomal en Bandjardawa, met inventaris en loebehooren, alsmede van de daarop gevallen proceskosten en interessenmet bepaling dat dit krediet zal worden verantwoord ten laste der IVde afdeeiing van het Ilde hoofdstuk der genoemde begrooting onder het nieuw gecreëerde artikel 182a, overname van de suiker-fabrieken Tjomal en Bandjardawa met inventaris en toe- behooren en verdere kosten. Bij een tweede besluit wordt nog bepaald, dat het bureau van den hoofd-administratenr van 's lands houtslupclplaatsen zal zijn opgeheven en dat zal worden ingetrokken de betrek king van commies, toegevoegd aan den hoofd-administrateur van 's lands houtstapelplaatsen. Door den gouverneur-generaal van Nederl. Indie is be noemd bij de algemeene rekenkamer tot 3n commies cle 1° klerk J. van der Linden. Keizer Max is nog gevangen men onderhandelt over zijn lot. De school van den hanoverscLen adel te llfeld bij Nordhaosen is wegens antiprnisische demonstratien der leerlingen gesloten. De constitutie van den noord-duitschen bond is afgekondigd en treedt maandag in wei-ring. De deensche kwestie begint in Frankrijk belangstelling te wekken. De czaar zal, volgens russische bladen, het voorstel doen tot ontwapening. De franscbe legerorgauisatie is uitgesteld tot de volgende zitting. Victor Hugo heeft aan Juarez gratie verzocht voor keizer Max. De koning van Pruisen houdt zich iu zijne ledige uren bezig met het schrijven zijner gedenkschriften. Sedert den aanslag van 6 junij is te Parijs de toevloed van vreemdelingen met de helft verminderd. Men verwacht, dat de kwestie betreffende Noord-Sleeswijk in der minne zal bijgelegd worden. Dingsdag heeft te Wiesbaden een vreeselijk on- weder gewoed met geweldigen regen Men beweert dat keizer Max te Queretaro ernstig is gewond. Op 1 julij zullen te Parijs uitge reikt worden 5000 medailles en 400 benoemingen of bevorderingen bij het legioen van eer. Twee fransche afgevaardigden hebben eene op wekking openbaar gemaakt tot bet openen eener inschrijving ten be hoeve der sleeswijksche uitgewekenen in Denemarken. Het pruisische disciplinar-hof heeft Twesten eindelijk veroordeeld tot i00 th. boete voor eene rede in de kamer der afgevaardigden gehorden. In Enge land begint men de noodzakelijkheid in te zien om Theodoor van Abys- sinie den oorlog aan te doen ter bevrijding der engelsche gevangenen. Des avonds wist men te New-York reeds, dat des morgeus op de keizers geschoten was in het bosch van Boulogne. De onderkoning van Egypte wijkt nit Parijs voor den sultan. In China zijn de Nienfei steeds onder de wapeneu. Met 1 oct. zal te Munchen eene militaire akademie geopend worden. Zeg mij, wie in Indie met een onderzoek belast is, en ik zal u de resultaten van dit onderzoek zeggen, zeide onlangs eeu oud-gouverneur-generaal en oud-minister. Kan men na zolk een uitspraak van een deskundige nog iets vertrouwen op indische onderzoekingen en indische rapporten, en wordt het niet meer dan tijd om die wagenvrachten rapporten over allerlei zaken maar eenvoudig te verbranden en niet langer op eenig rapport te wachten, om zoovele zaken te regelen, die dringend regeling noodig hebben. Is het niet meer dan tijd om vastheid te brengen in het regelingsbeleid in Indie, dat, naar het schijnt, noch door regerings-reglementen, noch door wetten, noch door besluiten te verkrijgen ismaar hoever zijn wij nog van die vastheid verwijderd, als wij den minister in diezelfde zittiug der kamer van batterij zien veranderen, door zijn handeling een treffend voorbeeld gevende van ons indische regeringsstelsel. "Wat is toch wel conciliante politiek, waarvan men tegen woordig in de kamer nog al spreekt, en waarvan vooral de recruten van 1866 heil verwachten? De minister zegt, de muur is wit, de oppositie antwoordt, de muur is zwart, eu nu komt de conciliante politiek roet veel beweging op en vertelt, dat beid°n het mis hebben. Hooggeachte, hoogstbekwarae minister! vergist gij u niet, kijk eeus goed, en gij lastige oppositie, on derzoek nog eens en gij zult, even als wij, bevinden, dat de muur noch wit, noch zwart, maar grijs is; en nu zoude men willen dat het geheele nederlandsche volk die hooge wijsheid eerde, en van modderen en schikken heil verwachtte. Er zijn reeds meer leekedichtjes van de Genestet gedebiteerd, spoedig kan men ook verwachten Zoo'n middeman, Wat heb je er an Zoo'n sukkelaar, Zoo'n modderaar, De knappe lui van wederzij Zien op u neer met medelij, Alleen de stumpers staan u bij. Dus, wilt ge een man zijn kies partij. En daartoe zullen de mannen der conciliante politiek dan ook vroeg of laat moeten besluiten, en reeds nu mag men ver vachten dat dit besluit juist niet ten voordeele van het mini sterie zal uitvallen. Onlangs kon men in een aflevering der vaderlandsche letter oefeningen een korte schets van Davids leven lezen. Als de bijbel David een man naar Gods hart noemt, zoo las men, dan teckenen wij protest aan tegen dien eerenaam. De krijgsbevelhebber van Saul, die als vrijbuiter in de staten van zijn wettigen souverein rondtrekt (en zulks riet uit zelf behoud, want kon hij zijn familie s Hen onder de bescherming van den koning van Moab, dan kon hij er ook voor zich zelf veiligheid vindeu)die alle misnoegden uit het volk verzamelt tot rebellen tegen hun vor9tdie als va9a! van Achis, den dood vijand van Israel, diens oorlogen voert tegen zijn eigen volk; die na den dood van Saul partij kiest tegen diens zoon, eu zich opwerpt tot vorst van zijn eigen stam, het rijk in tweeën scheurt, door broederbloed waadt tot den troon, zijn troon bevestigt door den eed tegen den edelen Jonathan te schenden en diens geheele geslacht uitroeit; die ziju dankbaarheid jegens den koning van Moab bewijst, door zijn volk op de oumen- scbelijkste wijze te verdelgen die als wulpsch potentaat ver zinkt in de weeldeu van het serail, jegens Uria zich met verraad en moord bezoedelt, zijn oorlogen voert op eene wijze zoo wreed, dat ons de hareu te berge rijzen (2 Sam. XII: 31); die als oud man zich in de intrigues van het serail iaat ver strikken, zijn oudsten zoon van de erfopvolging uitsluit en daardoor overlevert aan den bloeddorstigen naijver van Salomo; die de vruchten plukt van den verraderlijken moord van Abner, Isbcseth en Amasa, en niet sterven kau voordat hij in een geheime instructie Joab, aan wien hij alles te danken heeft, aan den bijl van den scherpregter heeft gewijddien man ontnemen wij den titel van man tiuar Godt kart, omdat w ij de eer van den levenden God hooger stellen dan het israeiitische fanatisme, eu het gezag van een geschreven letter. Hoe bevalt zulk een levensbeschrijving a?n hen, die hun catechisatie-David nog niet vergeten hebbe.i, en zoude he- hun niet ergeren als een openbaar onderwijzer hun kinderen bij het onderwijs in de bijbelsche geschiedenis van zulk een David sprak; cu toch, men kin zoo min van den onderwijzer als van ecu ander vergen, dat hij zijn overtuiging <re«eld aandoe. Zoude het daarom maar niet beter zijn, de oijbelsche ge schiedenis en toebehooreu van de openbare school te bannen, daar dit onderwijs thans niet meer kan gegeven worden zon der aan de een of andere zijde te ergeren, eD dit is toch den onderwijzer bij de wet verboden. Of zoude som» hier de con ciliante politiek bruikbaar ziju Keizer Max is gevangen door de herhaaldelijk verslager, en vernietigde partij der republikeinen, die met hun bekrompen begrip maar niet konden begrijpen, welk regt keizer Napoleon toch had om aan Mexico een europeesch prinsje als keizer op te dringen. In hun bekrompenheü ontvingen /ij ae edelmoe dige Franschen met geweerschoten, en beschouwden hen niet als redders maar als een troep aventuriers. De Franschen, ont sticht over die ongastvrije ontvangst, zijn afgetrokken en Max moet alleen boelen voor europeesch geweld. Wat zal zijn lot zijn Zal hij de straf van landverrader en overweldiger ondergaan, of zal het woeste Mexico, de roover- hqofdraan Juarez, aan het overbeschaafd Europa een les in humaniteit geven en den gevangene in vrijheid stellen Door keizer Max zijn duizenden ongelukkig gewordenvele vrouwen vragen haar echtgenooten, vele moeders hare zonen van hem terug. De Pool te Parijs schoot slechts op één man en dacht daardoor een, naar zijn inzien, regtvaardige zaak te dienen. Zoude keizer Max hetzelfde tot zijn verschooning kunnen aanvoeren Gouda, 27 Juuij. Tarwe Poolsche per 2400 kilo 425. Boode Kleefsche 420. Zeeuwsche per mud 12 a 13.80. Rogge 8.75 a 9.30. Gerst 7.20 a 8.10. Haver 4.60 a 5.75. Boekweit Fransche per 2100 kilo 220. Noordbrabantsche f 235. Bruine boonen 12 a 14.50. De handel in schapen en lammeren en ook die in varkens en biggen was iets levendiger. Kaas. Aangevoerd 54 partijen 27 a 29.00. Goeboter 1.10 a 1.24. Weiboter 0.90 a 1.00. GOUDA. Geboren 26 Juny. Johanna Arnoldina, mders P. van Dam en P. van den Berg. 27. Johanna Wilhelmina, ouders P. A. Zonne en W. J. de Ruiter. Overleden 25 Jnnij. L. Vonk, lj. A. Heij, 5 d. M. van Velsen, 4 j. 11 m. B. F. C. Verbeerk, 6 m. 26. C. Bokhoven, 17 j. C. Biné, 4 j. C. W. Nieuw veld, 13 w. 27- G. Klaverveld, 5 m. W. Huissteeg, wed. H. van Schalk, 88 j. J. A. Schweitz, 58^.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2