Binnenlonö. Gemengde Berigten. ^Utuertcntten. Rljkshoogereburgerschool. Marktberigten. Burgerlijke Stand. Raderstoomboot (f iJsSill. toog oser Mexico uit te steiien, ten gevolge van den dood van Maximiliaan. De algemeene discnssien zijn vervolg3ns ge sloten. Het valt niet te ontkennen, dat de keizerlijke rede, bij de uitreiking der medailles, enz. uitgesproken, een slechten indruk op het publiek heeft gemaakt. Men heeft in die rede dezelfde onbestemdheid opgemerkt, die in den laatsten tijd de politiek des keizers heeft gekenmerkt. Klaarblijkelijk heeft de Keizerlijke feestredenaar vredelievend willen zijn; de omstan digheid eischte aat, maar ia hij er in geslaagd? De zinsnede, waarin gesproken wordt van de patriottische koorts, altijd gereed om bij de Fransehen uit te breken, geeft geenerlei re den van bare komst, wanneer zij niet de beteekenis heeft van eene bedreiging ten aanzien van Pruisen. JNiet onvermeld mag het echter blijven, dat sommigen in de rede des keizers eene bij uitnemendheid vredelievende strekking willeu zien en zelfs, in verband met die opvatting, beweren, dat de aanstaande optreding te wachten is van een vrede-ministerie, met den heer Frómy aan het hoofd van het departement van financien, aan wien het zal worden opgedragen de groote leeiing voor de openbare werken tot staud te brengen, waarvan indertijd het denkbeeld geopperd is door den heer de Persigny. De tijding van den gewelddadigen dood van keizer Maxi- miliaan heeft hier een treurigen indruk gemaakt. Aan de juistheid van het telegrafisch berigt uit New-York wordt bijna niet getwijfeld. De wijze waarop de telegram te Weenen is opgenomen, laat dan ook geen twijfel meer toe. Men verze kert, dat reeds vóórdat die new-yorksche telegram openbaar gemaakt werd, hier te lande twee depeches uit Weenen waren ontvangen, welke dezelfde treurige tijding inhielden, maar waarvan de openbaarmaking door de regering werd verboden. Het schijnt, dat Berezowski geen verdediger wilde bij het regtsgeding dat tegen hem aanhangig zal worden gemaakt, maar dat men hem daarvan heeft teruggebragt, door er hem opmerkzaam op te maken, dat zijne verdediging zou kuunen strekken in het voordeel van de poolsche zaak. De u eener bladen voeren eene heftige taal tegen Frank rijk, welks gouvernement zij beschuldigen de oorzaak te zijn van het gebeurde, door Maximiliaan op schandelijke wijze aan zich zeiven te hebben overgelaten. Te oordeelen naar die taal, zal er tnsschen de hoven van Weenen en Parijs eene verkoeling ontstaan. Men twijfelt er ten sterkste aan, of keizer Frans Jozef met de keizerin te Parijs een bezoek zal afleggen. Berlijn, 4 Julij. De Hamburger Correspondent meldt, dat de gemalin van den ex-koning van llanover heeft beslo ten het land te verlaten. Op Marienburg worden daartoe de noodige toebereidselen gemaakt. Koningin Marie zal binnen zeer weinige dagen vertrekken. Dresden, 2 Julij. Ten gevolge van den dood van keizer Maximiliaan heeft het hof voor den tijd van drie weken den rouw aangenomen. Weenen, 4 Julij. De Abendpost deelt mede een telegram van den oostenrijkschen gezant te Washington, baron Wyden- bruck aan den heer von Leust, gedagteekend van den 3n julij 11 ure 's nachts, luidende: /;De heer Seward ontving heden van den consul te Matamoras en Yera-Cruz de bevestiging, dat de keizer van Mexico was ter dood gebragt." Pesth, 3 Julij. In de zitting van het hoogerhuis is de spoorwegwet aangenomen. De rijksdag is voor een bepaalden tij.» verdaagd. Florence. 3 Julij. De minister van financien heeft zijn ontslag ingediend, hetwelk reeds is aangenomen. Men noemt Cordova als zijn vermoedeiijken opvolger. 4 Julij. De heer Rattazzi deelde in de zitting van het huis van afgevaardigden mede, dat de koning het aangevraagde ontslag van den heer Ferrar» had aangenomen, terwijl Z. M. hem fspr.) met de portefeuille ad interim had belast. In ant woord op de vraag des heeren Lanza, verklaarde de minister dat het aangevraagde ontslag des heeren Ferrara voornamelijk te wijten was aan de kwestie der geestelijke goederen, waarover de kamer morgen zal discussieren. Hij meende geene nadere ophelderingen te moeten geven. Kopenhagen, 3 Julij. In de Folksthing is een voorstel ingediend tot een adres aan den koning, inhoudende, dat de uitvoering van het tractaat van Praag onmisbaar is voor de belangen van Denemarken; dat Pruisens houding in deze zaak in tegenspraak is met de beloften van die mogendheid; dat de vergadering hoopt op eene beslissing dezer kwestie, op den grondslag eener scheiding tusschen de duitsche en deensche elementen, ten einde de vriendschap tusschen Pruisen en De nemarken voor de toekomst te verzekeren. Konstantinopel, 4 Julij. De uitkomst van het voorloopig onderzoek in de zaak der onlangs gearresteerde personen, is, dat het gebleken is, dat het doel der zaamgezworenen was de ministers te vermoorden, en den sultan te noodzaken man nen aan het bewind te plaatsen, die tot hunne partij behooren. Er heeft geen voornemen beslaan, om eene grondwet te ver langen. De regering heeft eene leening van 21/2 millioen ge sloten met de société génerale te Parijs. De koe;s van uitgifte komt overeen met 9pGt rente. De leening moet binnéfi 3 jaren worden afgelost. Een gedeelte dezer gelden is bestemd tot aflossing van vroegere leenltigen.' GOUDA, O Julij. De tweede kamer der staten-generaal is woensdag tot nadere bijeenroepiug gescheiden. Zoo geen bijzondere omstan digheden dit noodzakelijk mogten maken, is de kamer niet voornemens, gedurende dit zittingjaar weder bijeen te komen en kan men bet als geëindigd beschouwen. De eerste kamer der staten-generaal heeft woensdag het tractaat met Engeland aangenomen, met 2C stemmen tegen 1 en het tractaat met Oostenrijk, met algemeene stemmenT In de zitting van donderdag is met algemeene stemmen aangenomen het wetsontwerp tot ontbinding der overeenkomst betreffende het stichten van een ziekenhuis te Leyden en tot het aangaan eener nieuwe overeenkomst, vervolgens is het ontwerp der verhooging van uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen, dienst 1867, (overbrugging van den Moerdijk) aangenomen met 18 tegen 15 stemmen. De onteigenings-wet betreffende de brug over den Moerdijk is aangenomen met 30 tegen 2 stemmen. Voorts is nog de verhooging van de traktementen der inlandsche hoofden, °door den minister Trakrauen verdedigd, met algemeene stemmen aangenomen. Gisteren zijn in de zitting der eerste kamer de ontwer pen, betreffende het kanaal van Veere, dat tot ruiling van grond met Groningen, dat betreffende den accijns op de binnenland- sche suiker en verschillende naturalisatie-wetten aangenomen. Heden zijn al de overige ontwerpen aan de orde. l)e uitslag der verkiezing van een lid der tweede kamer voor het hoofdkiesdistrict 's Gravenhage is, dat gekozen is jhr. C. A. van Sypesteyn met 638 van de 801 geldige stemmen. Dr. J. Bosscha verkreeg 99 stemmen. Uit de Daily News wordt door het Handelsblad o. a. medegedeeld Op 3 october 1865 vaardigde keizer Maximiliaan in zijne hoofdstad eeu decreet uit, krachtens hetwelk een ieder, van wien bewezen werd, dat hij behoorde tot eene gewapende bende, van welken omvang ook, die niet door zijne regering was er kend, binnen 24 uren zou worden doodgeschoten. Met andere woorden, de republikeinsche troepen, die voor de onafhanke lijkheid van hun vaderland streden, zouden als roovers worden behandeld. Dit decreet bleef geene doode letter. Nog in dezelfde maand versloeg Kolonel Ramon Mendez eene afdeeling van 1000 man en maakte toen generaal Arteaga, generaal Salazar, den gouverneur van het gewest en vier kolonels gevangen. Al deze officieren werden ingevolge het decreet des keizers, doodgeschoten. En dit terwijl de Estafette, een keizerlijk nieuws blad, van Arteaga getuigde „hij was een eerlijk en opregt man, die zich steeds door zijne menschiievendheid onderscheidde." Te zelfder tijd waren ongeveer 200 Belgen krijgsgevangenen van Jukrez. Zij protesteerden ten sterkste tegen deze handeling van Mendezhet slot van bun brief aan deu keizer luidt zelfs al dus //Wij protesteren ten krachtigste tegen deze onwaardige handelwijze, en hopen, dat de naam van Belgie in dezen on- geregtigen oorlog niet lang meer zal worden genoemd." Indien men, zoo zegt hel biad ten slotte, de zaak iuist wil beoordeelen, dan dient men in het oog te houden, aat dere officieren op hun eigen grond hun vaderland verdedigden, en dat Maximiliaan was een buitenlandsch avonturier, het wérk- tuig van een ander avonturier, met een geleend legér. Laat ons toch niet meten met tweeërlei maat. Het mexicaansche opperhoofd uit indisch bloed kan geene g/ootere gruwelen be drijven, dan in koelen bloede werden bevolen door dezen christe- lijken prins uit het aanzienlijkste geslacht van de oude wereld. Volgens een berigt van den consul der Nedërlenden te Memel, hadden de wintervruchten veel te lijden gehad van het koude en natte voorjaarsweder, terwijl men het zomerzaad eerst ruim vier weken later dan gewoonlijk in den grond had kun nen brengen. De gunstige weersgesteldheid van de laatste maand belooft een voordeeligen oogst, wat de hoop verleven digt op eene daling van de op het oogenblik buitengewoon hooge graanprijzen. Men schrijft uit Smilde van 1 dezer. Ten aanzien van den staat der veldgewassen kan van hier het volgende gemeld worden: De rogge staat algemeen dun, is behoorlijk lang van stroo en belooft een tamelijk goeden oogst; de haver en gerst, vóór weinige weken door koude eu natheid kwijnende, zijn door de gunstige weersgesteldheid zeer verbeterd en geven alle hoop o'p eéne redelijke opbrengst; dc paardenboonen en erwten slaan uitmuntend; de vroege-aardappelen hebben veel door de nachtvorsten geleden, maar zijn meerendeels weer vrij goed bijgekomen'; de laleren staan best. De teelt der veen- boekweit, hier van zoo veel belang, scheen eerst door het gestadig natte weder hopeloos; de in 't laatst van junij inge vallen droogte heeft dit echter tèn goede veranderddaardoor zijn nog duizenden bunders veen gebrand en bezaaid kunnen worden, die bij een gunstig najaar de boop op eene redelijke opbrengst kunnen venvezen lijken. De wei- en hooilanden zijn goed bezet; er is bereids veel en uitnemend best hooi gewonnen. Men leest in de Leydsche Courant: In deze omstreken is de hooibouw in vollen gang. het tot voor een paar dagen meestal drooge weder waardoor met den bouw ongestoord kon wordeu voortgegaan, heeft het bin nenhalen van uitmuntend hooi zeer bev -derti, terwijl de hoe veelheid als bevredigend wordt aangemjrkt. Ook de weilanden verkeeren in voldoenden staat. Behalve aanzienlijke koopen van v* )ege aardappelen, voor engelsche rekening te Rijnsburg gedaan, heeft men aldaar omtrent de te veld staande winteraardappelen ook beding ge maakt. Hetzelfde moet in Gelderland voer Engeland beproefd zijn, doch men is het daar omtrent den prijs niet eens kunnen worden. Wij vernemen, zegt de Midd. Ct., dat bij het wets-ont- werp ter regeling van het hooger onderwijs, waarvan de in diening wordt te gemoet gezien, de drie bestaande akademien zullen worden gehandhaafd. Zijn wij wel ingelicht, dan zulleu echter de theologische faculteiten bij dat wets-ontwerp worden opgeheven, terwijl de regering door eene uitbreiding van het gymnasiaal onderwijs de litterariscbe studiën aan de akademien voor een groot deel wil doen vervallen. De Goessche Courant zegtDe redders van het vader land, die ons eene vaste regering zouden bezorgen, hebben zoolang gewoeld, tot zij den beer Trakranen tot het vragen van zijn ontslag drongen, en de Datie kan nu oordeelen, hoe magtig groote verbetering de kamer heeft ondergaan in dit opzigt. Men zegge niet, dat de heer Trakranen geweken is voor een amendement v. d. Putte, want Ce artikelen van het orgaan ziju daar, om te bewijzen, dat niemand meer moeite aangewend heeft, om het geheel van het kabinet te vrbreken dan joist zij, de nieuwe bende, die voor het tegendeel moest waken. Me1" moge het niet betreuren, dat juist deze titularis zijn ontslag Leeft gevraagd, maar men zal moeten erkennen, dat het nu wel boven alle bedenking is, hoe men met het driekleurige document niet waarheid, niet 's lands heil, maar eigen en partijbelang heeft zoeken te bevorderen. Meu zal moeten erkennen, en dat is het voornaamste, dat het nu even zeer op nieuw gebleken is, dat de reactionaire rigting, zelfs na de vernieuwing der kamer met nieuw bloed, daar slechts een zwakke steun kon vinden dat wederom belangrijke maat regelen, waarop Java hoopte en die van groot belang voor Nederland ziju, op de lange baan werden geschoven en dat het bijna zouden wij zeggen onmogelijk zeker zeer moeije- lijk is, om met de koloniale kwestie tot een gewenscht einde te komen. De geschiedenis der laatste dagen is een nieuw bewijs, hoe onvruchtbaar, ja doodelijk, de discussjen over ko loniale zaken in de kamer zijn. De waarachtige specialiteiten, die alleen bevoegd zijn om over de zaken van Java te oor deelen, kunnen den strijd over de ware regerings-beginselen voor Indie, zoo doende nooit ten einde brengen. De stem der onbevoegden, wier geleuter, hoe vaderlijk het zij, allen ver veelt, beslist en de gevolgen zullen leeren tot wiens schade. Als het ministerie eerlijk voor de waarheid wilde uitkomen, mogt het nu wel iu zwarten lijst de getuigenis afleggen voor de natie: de krachtige regering, de bestendiging van rigting is door de september-agitatie, tot ons leedwezen, niet verkre gen Waartoe, zoo vraagt het volk, waartoe heeft nu al die onrust gediend De tentoonstelling telt omstreeks 60,000 exposanten. De producten zijn in 93 klassen verdeeld en 93 jurys, te zamen 650 leden tellende, waren met de beoordeeling belast. De werkzaamheden dezer jnrvs hebben bijna 3 maanden gednord zij zijn voltooid op 15 klassen na, welke de levende producten. eu Ae modellen voor land- en tainbouw-iurigtingen bevatten. Er zijn omstreeks 18,500 prijzen toegekend."De prijzen voor de exposanten de* 15 -klassen van levende producten van land en tuinbouw zullen eerst aAn het einde der tentoonstelling, dus in de maaud november, uitgereikt worden. De thans uitge deelde prijzen bestaan uit 6C groote prijzen, 900 gouden, 3600 zilveren en 5000 bronzen medailles en omstreeks 9600 eervolle vermeldingen. Hoe ellendig het met het volksonderwijs in Frankrijk ge steld moet ziju, kan men opmaken uit de pensioenen die aan onderwijzers verleend worden. Het Bulletin des lois maakt in een zijner jongste noramers melding van een onderwijzer, die 73 jaren oud en na 49 jaren diensttijd met een pensioen van 100 frs. ontslagen werd. Een ander, een jaar ouder en die 50 jaren school gehouden had, krijgt 160 frs. jaarlijks. Daar nevens prijkt een diplomaat, van den tweeden of derden rang, die in 1812 geboren is en 28 jaar lang den staat te Brussel of op andere plaatsen vertegenwoordigd heeft. Zijne het va derland bewezene diensten, worden met eeu jaar'nks pensioen van 10,000 frs. beloond. Men spreekt reeds weder van feirausche Woelingen Ook de Servi sch» regering laat de geweien in' naaldgeweren veranderen. De ves tingwerken van Spaiidau worden nog \erder uitgcureid. Men beweert, Garibaldi werkelijk ijvert voor den romeinschtn opstand. De n enwe luitsche constitutie zal als eerste vrucht ui*-:we belastingen aanbrengen. De groote revue en de feesten tt eere van den sultan zijn te Parijs afgezegd om het noodlottig nieuws oit Mexico. De onderkoning van Egypte verklaart dat al zijue pogingen tot wering der slavernij afstuiten op de kwade praktijken der europescbe christenen. In Spauje nemen de woelingen toe, men verwacht ten uiigebreiden op stand. Te Warrington zijn 5 menschen omgekomen eu een groot aantal gekwetst door e» a spoorwegongeluk. üp de par^sche tentoon stelling zijn o ru. bekroond: keizer Napoleon voor arbeiderswoningen, czaar Alexander voor verbetering van het paardenras, paus Pius voor mozaiek. De krijgsmagt van den opgeworpen dictator van Columbia, Mosquera, blokkeert de haven van Santa Martha. De g uden medaille der parijscbe tentoonstelling heeft eene waarde van 2000 fr. De teu- toonstellings-hymne van Kossmi heeft slechts matig bevallen. De bisschop \an Nantes heeft het bezoeken der tentoonstelling verboden aan zijne outlcrhoorige priesters. Te Cohknz is het vernielen van mieren en mieremie.-ten verboden. De dagbladen in de nieuwe pruisische provinciën worden geplaagd door herhaalde inbeslagnemingen. De ex- kouing van Hanover begint over abdicatie te onderhuudt-ita. lie stad Bremen heeft de militaire conventie roet Pruisen goedgekeurd. De koning van Pruisen heeft een eigenhandigen condoleantiebrief naar Weentn gezonden. Vera-C'ruz de laatste stad in Mexico, is den 25 juuij over gegeven. Bij Lugau in Saksen zijn door een aard-toituig in e<n ko lenmijn ruim 100 werklieden bedolven met wcii. g hoop up ridding Zestig aanzienlijke vrouwen in rouwgewaad hebbtu vergeefs gratie af gesmeekt voor Maximiliaan. Een fransch heilrnndige wil lichtgas steken uit de mensrhenlijken. Te Brussel zij. .eds vijftig Hai.uvera- nen aangekomen, die het gastvrij Nederland ontwijken. Gouda, 4 Julij. Tarwe Rogge eu Boekweit prijshoudend, gerst en haver werden tot mindere prijzen afgegeven, erwten j en boonen zonder handel. Tarwe Poolsche per 2400 kilo 420. Roode Kleefsche 415. Zeeuwsche per mud 12 a 14. Rogge /9a/ 9.60. Gerst 6.70 a 7.60. Haver 4.40 a 5.40. Boekweit Fransche per 2100 kilo 200. Noordbrabantsche 225. I)e handel in schapen en lammeren bliw.t lusteloos, doch de varkens en biggen konden zelfs tot lage prijzen niet allen opgeruimd worden. Kaas. Aangevoerd 59 partijen f 26 a 29.00. Goeboter 1.10 a 1.26. Weiboter 0.90 a 1.00. GOUDA. GtBOREN: 2 Julij. Hendrikus Franciseus, ouders H. F. Gorisscn cu J. M. H. Hoogendoorn. 3. Jacobus Egbertns, ouders J. Bieshaar eu C. A. Kiekil. Johan Diderik, ouders J. A. Kaars en Pt A. van der Klein. 4. Franciseus, ouders W. Furrer en M. H. J. Struijff. Oveï leden 2 Julij. W. H. de Peer, 5 m. A. J. Goedewagen, 2 j. 7 m. J. C. Welter, 9 m. D. Bmijnje, 2 j. F rijs van het gedestilleerd bij G. F. van de VELDE, te GOUDA, met inbegrip van accijns, bij eene hoeveelheid van minstens tien kan a contant. Zuiver overgehaalde JENEVER a46*/10 per kan 6<i cents, idem a 477/io °/o per kan 68 ets. Jenever 2de soort (Mout wijn) a 462/10 °/0 per kan 625 cents; in!. BRANDEWIJN a 46?/jö °/0 per kan 67 cenü. Meerdere of mindere sterkte naar evenredigheid. Van GOllda Maartdag en Dingsdag 'smor- gens 6 uren, de overige werkdagen 's mor- gèns 7 uren. Zondags '3 morgens 61/, unr. Van Rotterdam op gelijke dagen 's na middags 2 uren. Zondags 's avonds 5 uren. Dagelijks Retourkaarten. De ondergeteekende brengt ter kennis van alle belangstellenden, dat bet open baar Examen voor de leerlingen van elke klasse zal plaats hebben op 10 11 en 12 Julij aanst., des morgens van 912 en des namiddags van 1—4 uren. De Directeur, W. JULIUS.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2