öinnenlanb. Gemengde Berigten. Burgerlijke Stand. derhalve op eigeu verantwoordelijkheid. Zij vroeg thans eene bill van indemniteit. De heer Picard vroeg waarom het cre- diet op de vlottende schuld was overgebragt. De heer Yuitry antwoordde, dat dit slechts een voorloopige maatregel was; de regering wenschte het grootboek niet dan in geval van volstrekte noodzakelijkheid, te openen. De heer Beriyer gaf de vrees te kennen, dat de regering gedurende het reces der kamer het dotatie-fond? van het leger zou aanspreken. De heer Vnitrv antwoordde, dat deze vrees ongegrond was. Het ontwerp, betreffende het crediet van 158 millioen, werd daarop aangenomen met 286 tegen 12 stemmen. Morgen beraadsla ging over «le begrooting van uitgaven voor 1868. De heer Thiers zal bij deze gelegenheid het woord voeren. Berlijn, 6 Julij. De N. Pr. Zeitung bevat een corres pondentie uit Parijs, meldende dat de inunt-coijferentie het omtrent de volgende beginselen eens i3. Alleen de gouden standaard wordt behouden. De kleinste gouden munt heeft eene waarde van vijf francs. De munteenheid wordt naar het fransche gewigt geregeld. Zilver zal slechts tot pasmunt dienen. De munt van iederen staat is overal gangbaar. 9 Julij. De Norddeutsche Zeitung zegt, dat alhier in goed onderrigte kringen niets bekend is omtrent stappen van Frankrijks zijde tot bemiddeling in de zaak van Noord-Slees- wijk, en dat de heer Benedetti ook is vertrokken zonder eenige kwestie van dien aard aan te roeren. Weeiien, 6 Julij. De Presse zegt: Oostenrijk heeft er niet bet minste belang in, om bij Pruisen aan te dringen, om zonder eenigen waarborg Noord-Slees wijk af te staan. Oos tenrijk kan bedaard afwachten, dat Pruisen en Denemarken het met elkander eens worden. Het allerminst hebben wij reden om partij te kiezen of eene gevaarlijke bemiddelaarsrol op ons te nemen. Wij zijn tevreden met de rol van toeschouwer zoo lang men ons zeiven niet lastig valt. Kopenhagen, 8 Julij. De Berlingske Tidende deelt een brief mede van 426 in Denemarken gevestigde Duitschers aan de Kölnisehe en aan de Norddeutsche Zeitung, inhoudende „De ondergeteekemleu spreken de meest dankbare erkenning uit wegens hunne gastvrije en vriendschappelijke opneming in Denemarken en verklaren, uit eigen ervaring, dat elke waar borg voor de Duitschers in Noord-Sieeswijk ten eenenmale overtollig is.* GOUDA, 10 Jalij. De eerst- kamer der staten-generaal heeft zaturdag eenige kleinere wetten aangenomen. Voorts is de geheele zitting ge wijd geweest aan de schutterij wet. De hb. Viruly, Geertsema, Hein, Fontein Verschuur, Sassen en van Meeuwen waren tegen, de heer Joost van Vollenhoven had bezwaren, de hb. Smit, de Lek de Clercq, Tonckens en van Twist waren voor de wet. In de zitting van maandag zijn de discussien over de schutterij wet voortgezet. De hh. Hengst, Fransen v. d. Putte, Cremers, Schot, Sasse v. l'sselt en Michiels van Kessenich hebben breedvoerig tegen de wet gesproken, terwijl slechts de hh. Messchert v. VollenhoFen en Schimmelpenninck v. d. Oije zich voor het outwerp verklaarden, zoodat in 't geheel reeds 18 sprekers zich tegen en 6 zich voor de wet hebben verklaard. De minister van binneol. zaken heeft in eene zeer uitvoerige rede de wet verdedigd en de bezwaren der tegenstanders be antwoord. De minister heeft in den aanvang zijner rede met nadruk gewezen op het groote gewigt van het door de kamer uit te brengen votum. Over een voorstel tot het houden eener avondzitting staakten de stemmen (17 tegen 17) zoodat van zelf de zitting werd verdaagd tot gisteren. In de zitting van gisteren zijn de beraadslagingen voort gezet. De minister van biunenl. zaken, zijne rede voorzettende, voerde nog eenige punten van verdediging aan. De minister van oorlog wederiegde de bezwaren der sprekers, voor zoover die van miiitairen aard waren. Hij drong aan op de aanne ming der wet, ten einde de verdediging des vaderlands op goede gronden te bouwen. De hr. de Vos van Steen wijk ver klaarde zich, niettegenstaande deze verdediging, tegen de wet, die hem niet genoeg waarborgen gaf voor de versterking onzer weerbaarheid. Replicerende, persisteren de hh. Hein, Cremers, Michiels van Kessenich en Fransen van de Putte bij hunne meening tegen de wet, terwijl de hh. Joost van Vollenhoven, van Beeck V ollenhoven en Messchert van Vollenhoven zich voor de wet verklaren. Na repliek des ministers wordt het ontwerp in stemming ge- bragt en verworpen met 19 tegen 15 stemmen. Tegeu stemden de hh. He;n, Sasse van IJsselt, Hengst, Schot, Beerenbroek, Nobel, Ve*schuir, Eysinga, van Meeuwen' Geertsema, Sassen, van der Puhe, van Heeckeren, Villers, Cremers, Viruly, Michiels, van Nispen en de Vos.. V oor stemden de hh. Huydecoper, Rahusen, Duymaer van Twist, Tonckens, Messchert van Volleuhoven, Schimmelpen ninck, v. d. Lek de Clercq, Hartsen, Joost van Vollenhoven, Smit, Aylva van Pallandt, Jordenss van Beeck Vollen hoven, Taets en de voorzitter. Daarna is de kamer tot nadere bijeenroeping gescheiden. Bij de tweede kamer der staten-generaal i9 thans inge komen een wets-ontwerp tot wijziging van de wet op de mid delen voor het dienstjaar 1866 en aanvulling van die voor 1867. De slotsom van dit outwerp is, dat de uitgaven voor 1867 zijn geklommen tot een bedrag van 117,963,494.2472. Tot dekking van die uitgaven waren bij de wet van 29 december 1866 verschil.ende middelen aangewezen, ten bedrage van 107,699,117.87 Vs. zoodat nog voorzien moet wordeiT in een bedrag van 10,204,376.37. Nu stelt de regering voor de raming der middelen voor 1867 aldus vast te stellen: 1°. gewone middelen J 70,569,570.00; 2®. Schadevergoeding vau Japan 1,000,875.00; 3°. Bijdragen uit de geldmiddelen van Nederlandsch Indie 15,466,341.6*1. Overschot der beschik bare middelen van 1864 f 11,628,090.107s. Batig slot van 1865 13,324,195.72V2. Batig slot van 1866 7,876,784.801/2. lotaal f 119,865,857.Oö1^. De uitgaven werden geraamd °P 117,963,494.247a, zoodat de dienst 1867 voor het te genwoordige een vermoedelijk overschot zou aanbieden van 1,902,362 82. B'J koninklijke besluiten van 7 dezer is bepaald, dat rijkshoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus zullen ge vestigd zijn te Leeuwarden en Zwolle en met driejarigen cur sus te Alkmaar eu te Zalt-Bommel. Voorts zijn bij gemelde besluiten aan die inrigtingen benoemdte Leeuwarden, tot directeur en leeraar dr. C. P. Burger te Delft tot leeraar P. H. van Moerkerken te Goudate Zwolb tot directeur eu leeraar dr. W. J. A. Huberts te Zutphen te Alkmaar tot di recteur en leeraar dr. A. T. van Aken te Leyden. Voorts is benoemd tot leeraar bij de rijks hoogere burgerschool te Gouda II. F. YV. Bonte te Rliedea. Z M. heeft pensioen verleend aan P. Kroon, gewezen hoofd onderwijzer te Stolwijk, a j 590 's jaars en de benoeming van M. Bron, burgemeester der gemeente Berkenwoude, tot secr. dier gemeente bekrachtigd. De Staats-Courant meldt, dat den 5 julij te Londen de uitwisseling heeft plaats gehad der acten van bekrachtiging op het traktaat, den 5 Maart 1867 tusschen Nederland en Groot— Br'ttunnie gesloten, ter regeling Uer grensscheiding der weder- zijdsche bezittingen aan de kust van Guinea, en ter invoering aldaar van een gelijkvormig tarief van regten. Wegens de verbetering van den gezondheidsstaat der runderen in het duitsche tolverbond en iu Nederland, is in Belgie het in maart jl. wegens de runderpest uitgevaardigde verbod vau den invoer uit die landen vau zekere voorwerpen in Belgie, bij een koninklijk besluit van 4 dezer opgeheven. Het verbod van den iu- en doorvoer van rundvee uit Ne derland blijft nog in stand. 7~ Men scbrijtt uit 's Gravenbage aan de Amst. Ct., dd. 7 julij: //Wat er ook elders betredende het aanstaand vertrek des konings naar Parijs gemeld is, kan herhaald worden, dat aan het hof alhier tot nu toe er niets van bekend is. Met zekerheid echter kan men berigten, dat Z. M. binnen weiuige dagen, weliigt den 15 dezer, vergezeld van een klem personeel, naar het Loo zal vertrekken, om aldaar een tot nu toe on bepaald verblijf te houden.* Men schrijft uit Hoorn van 7 julijDe aardappeloogst zal in onzen omtrek ditmaal eene opbrengst leveren, zoo als wij die in de laatste jaren niet gehad hebben. De meeste vel den staan rijk, vol en zuiver. Van ziekte ia hier Goddank niets te bespeuren, de stoelen leve-en ruim op en zijn zeer goed van smaak. Het voornitzigt is dus allergunstigst. Men schryft uit het Westland, 9 Julij. Nog altijd blijft de uitvoer van voege aardappelen aanhouden, en hoewel de prijzen eeuigzins gedaald zijn, blijven de ontvangsten aan zienlijk, daar de ruime opbrengst nog ♦oeneemt. Men schrijft uit Nieuw veen, dd. 7 Julij. Aangaande den stand der gewassen kan van hier gemeld worden, dat er gegronde hoop bestaat, dat de oogst zeer bevredigend'zal zijn. De aardappelen staan heerlijk te velde en vertoonen tot op heden nog geen spoor van ziekte. Ook het zuivel is, niette genstaande het weinige vee, tamelijk wei geweest gedurende de maanden mei en junij. De laatste sporen der vreeselijke veeziekte zijn geheel verdwenen, en de boerenstand begint weer langzamerhand uit de vroegere bedruktheid iot eene vrolijker stemming te komen. De aan fok van vee wordt met kracht voortgezet, cn het bedrijvige leven van een ovurvioedigen hooi bouw schijnt reed3 nu alle doorgestane rampen te doen verge*sn. Uit Deventer wordt 8 dezer gemeld: Men verneemt, dat vele onparrijdige ingezetenen alhier, by de ophanden zijnde verkiezing van leden voor den gemeenteraad, hunne stem zul len uitbrengen op den hr. dr. J. van VloteD, als een blijk van erkentelijkheid voor de vele en belangrijke diensten, door hem gedurende zijn twaalfjarig hoogleeraarsambt aan deze gemeente bewezen. Uit de thans openbaar gemaakte mededeelingen en be rigten, betreffende de //Evangelische Alliantie" blijkt, dat de voorbereidende schikkingen tot de vergadering van de leden en voorstanders dezer vereeniging met ijver en met gegrond vooruitzigl op gunstig gevolg worden voortgezet. Op deze bijeenkomsten, die te Amsterdam van 18 tot 28 augustus a. 9. zullen wordeu gehouden, worden niet alleen de leden en een groot getal voorstanders uit geheel Europa, maar cok uit Azie en Amerika verwacht; blijkens genoemde mededeelingen /,tot bespreking van verschillende voor de vereeniging en haar doel zeer gewigtige onderwerpen." Men houdt de zilvermijnen van Idaho voor de rijk3ten van het amerikaansche vasteland. Kostbare stalen van ruw zilver enz. op de parijsche tentoonstelling aanwezig, vertegen woordigen de mijnen Poorman, Oro, Fino en Morgenstar, allen op of aan den Oro-Fino-Mouutain gelegen, in het district Carson (Idaho). De buitengewone uitkomsten, in de laatste zes maanden van de mijn Poorman verkregen, wekken inderdaad verbazing. De kleine ruimte, waaruit zilvererts getrokken werd, leverde door middel van het oude procés, malen en amalga- meeren, eene waarde van 800,000 dollars of 2,000,000 gulden. Van deze ertsen werd eene partij uitgezocht van 15 tonnen gewigt en over San-Francisco naar New-York vervoerd, waar men er 68 pCt. fijn zilver uithaalde. Van deze ruwzilverlading zijn stalen naar Parijs verzonden en aldaar geëxposeerd een stuk daarvan woog, toen het uit de mijn kwam 510 engelsche ponden, zijnde het zwaarste stuk zilvererts, dat naar menschen geheugen ooit gevonden is. Men leest in het algemeen overzigt van het N. Batav. Handelsblad dd. 27 mei o. a. het volgende De benoeming van den heer mr. Loudon tot vice-president van den raad van Ned. Indie is hier met algemeen genoegen vernomen. Groot vermaak gaven aan het indisch publiek de hevige aan vallen en grof hedeu van uo heeren Zinnicq Bergman, W intgens, van Foreest en andere kamerleden tegen ae aanleggers en me- depligtigec der sainarangsche haveu-beweging. De „onbeschaamd heid", door den pat-'arch Wintgens te laste gelegd aan hen, die niet lauger dulden jaarlijks p. m. vijftig hunner natuur- g nooten te zien verdrinken, is onbetaalbaar. Menschenliefde en onbeschaamdheid schijnen in het woordenboek der behouds- partij twee uitdrukkingen te zijn van ééne beteekenismoge ons op dien koop de eer te benrt vallen door haar steeds onder de schaamteloozcn te worden gerekend. Ook het „Car thago delenda" van den hr. Rochussen tegen de indische druk pers kan bij verstandigen slechts hilariteit verwekken. Of is het geen onzin te beweren, dat het grooter getal van europe^ 9che soldaten in Indie door de drukpers noodzakelijk geworden is! Wat zou de heer Rochussen overigens tegen zulk een mon ster kunnen uitrigten Er is slechts écu waarlijk afdoend middel tot beteugeling der drukpers, waar zij eens tot volle levens kracht gekomen is, namelijk hare vernietiging de doodstraf tegen alle uitgevers en alle redacteurs. D;t stelsel wordt nu in Spanje toegepast, doch het is nog twijfelachtig met weiken eind-uitslag. Ook de keizer van China heeft de dagbladpers in zijn rijk (voor zoover het niet in de magt der Engelschen of der opstandelingen is) verboden bet hinderde hem altijd van de overwinningen der rebellen te lezen, gelijk de heer Rochussen de aanvallen hinderen tegen de politiek van het batig slot. Doch genoeg van deze dwaasheden, die gelukkig zelfs in Nederland bij weinigen weerklank vinden. In de Pasoemah-landen en op Borneo schijnt de rust die uoor eenige ongeregeldheden verstoord geworden was weder hersteld te zijn. Van de buitenbezittingen valt overigens niets te vermelden, dan dat, onder toezigt van een adsistent- resident, op Sumatra de gruwelijke strafoefening van het krissen heeft plaats gehad. De heer Wintgens zal het zeker zeer „on beschaamd" vinden, dat wij in naam der menschelijkheid eischen, dat aan zulke gruwelen op ned. indisch gebied een einde worde gemaakt. De telegraaf brag* ons nu meer vredelievende tijdingen, uie vooral den handelaren hoogst welkom waren, en naar wier bevestiging met verlangen wordt uitgezien. Iu de Javabode leest men Een geloofwaardig reiziger deelt ons het ongelooflijke feit mede, dat op verscheidene plaat sen in het binnenland de gouvernements koffij-inkooppakbuizen gesloten waren en de belastingschuldige koffij werd geweigerd, bij gebrek aan fondsen in handen der pakhuismeesters, aan wien, volgens de bestaande bepalingen, geen geld in voorschot was verstrekt. Schooner patriarchale voorstelling is zeker on mogelijk dan die van belastingschuldigen, die te vergeefs op de aanneming hunner belastingen aandringen. De keerzijde echter is, dat de positie des inlanders onhoudbaar wordt, indien bij eensdeels tot productie en levering aan het gouvernement ge dwongen wordt, en hem anderdeels de aanneming en de tegoed doening van den karigen leveringsprijs door het gouvernement wordt geweigerd. Het is dus zeer te hopen, dat in dezen, slechts bij gouvernementele industrie denkbaren toestand, zoo spoedig mogelijk worde voorzien. Te Chicago, vereenigde staten, wordt reeds sedert ver scheidene maanden lichtgas gestookt uit ruwe petroleum. Men verzekert, dat deze gassoort vier maal sterker licht geeft dan die uit steenkolen verkregen, en dat het petroleum-gas de helft goedkooper is. Verscheidene stoom vaartuigen op de groote amerikaansche rivieren, die vroeger hout brandden in hunne, machines, stoken nu petroleum. De vuurkasten en roosters der machines moeren daarvoor eene niet zeer kostbare verandering ondergaan, waar van de uitgaven spoedig door de weinige plaats, die de nieuwe brandstof aan boord inneemt, vergoed wordt. Op amerikaansche en engelsche spoorwegen zijn almede wel geslaagde proeven geDomen, om de sleeukolen duor petroleum te vervangen. De productie bedraagt thans in de vereenigde staten 9000 okshoofden daags. De kaarsen- en zeepfabriek van Leroy en Durand, in de nabijheid vau Parijs, is zeker eene der reusachtigste van onzen tijd. De daartoe behoorende gebouwen beslaan eene oppervlakte van 40,000 vierkante ellen. Er zijn vier afdeelingen in de lste smelt men het vetin de 2de maakt men gewone vet kaarsen in de 3de stéarine-kaarsen in de 4de verschillende soorten van zeep. De stoom vertegenwoordigt er 300 paar denkrachten. Dagelijks wordt er 15,000 ned. pond vet ge smolten, 11,000 pond vetkaarsen gemaakt, 20,000 pond vet zuren voortgebragt, 8000 pond stéarine-kaar>en en 60,000 pond zeep zamengesteld. De fabriek koopt jaarlijks in den omtrek van Parijs 4 millioen pond vet op. Het overige ont vangt zij uit Rusland en Amerika. Van de nfr.kaansche kust krijgt zij voor 2 millioen palmolie. De jaari :ksche verkoop der productie beloopt over de 10 millioen francs; de fabriek betaalt jaarlijks aan het parijsche octrooi 250.0.)0 francs. Ook de 77 jarige Santa Anna, die met eene bende voor eigen reke ning tegen Juarez was geland, is gefusilleerd. 250 rus>ist-he zende lingen "„ijn werkzaam om Croatie op te roijen. Vreemdelingen üie een vrijcorps widen vormen tegen een bevriendeu staat, nrdeu uitgedre ven, zoodra zij dit voornemen opgeven. Van 2329 Junij werden aanj. etist in Z' 'd-Holland 2, in Gelderland 1, totaal 3 rnnderen Li/.e «irie gevallen maakten de onteigening noodig van 23 runderen. IV laatste tnrksche leening van 55 millioen fr. bilooft 18pCt. De vee— .ar^en zijn weder geopend in Overijssel, Drenthe en iu Noord-Hol land benoorden bet IJ. Te Preston is et-ue groote weverij verbrand, waardoor 900 personen van werk zijn beroofdIn Frankrijk ..iju den 3 dezer 300,000 chassepotgeweren aanbesteed. De geheele fransche garde heeft den rouw aangenomen over Maximiliaan. Van 2329 junij rijn in Engeland aangetast 12 stuks hoornvee. In Engeland ziju reeds 200,000 enfieldgeweren veranderd in suidergeweren. Het vreem denlegioen is uit Mexico te Mobile aangekomen. Pruisen heeft bevel gegeven tot de algeheele ontruiming van Luxemburg Te Florence zijn in de kamer zooveel sprekers ingeschreven over de liquidatie der geestelijke goederen, dat men vreest niet ten einde te komen. Naar men te Parijs zegt zou Portugal eene leening willen sluiten. Bij het ongeluk in een der kolenmijneu te Chemnitz, ten gevolge van het in storten eener schacht, zijn 102 personen omgekomen, die 4 4 vrouwen en 137 kinderen hulpeloos achterlaten. De baron van Zoylen is niet naar Batavia maar naar Parijs vertrokken. Zaturdag avond is de dichter Ponsard te Parijs overleden. De paketboot Pereire, 29 jmij van New- York vertrokken, is maaudag te Brest aangekomen met 258 passagiers. De proisische regering wil de beeedigde makelaars afschaffen. Juarez heeft bepaald en by herhaling de uitlevering geweigerd van het lijk van Maximiliaan. Geboren 5 Julij. Gerarda, ouders P. Jongbloed en J. Streng. Christina, ouders C. van der Klem en P. C. Sloijter. fi Hendrik Wilhelmus, ouders W. Zandijk en E. van der Kind. Ai eas Hen- dricus, ouders A. H. Peletier eu A. Alblas. 7. Wilhelmus Petrus, ou ders H. Kramer en J. A. C. Hnijvenaar. Wilhelmus Anthonius Hu- bertns, ouders P. Wurtz en C. VVoislan. Adam Coruelis, ouders J. Alblas en M. C. Soeterboek. Adrians Susanna, ouders A. Straver en J de Jong. Jacoba, ouders J. Truijen en J. Mossou. 8. Neeltje, onders H. Helleman tn C. Fanger. Johannes, ouders C. van Willigen er H. Starre. Overleden 3 Julij. A. van der Laan, 2 j. 6 m. 5. J. B. van Roijen, 60 j. \Y. Oosterling, 14 d. H. Blok, 11 m. 6. L. Per- dijk, 16 m. J. Bel on je 2 j. C. J. Huijvenaar, 4 j. J. van der Star, 78 j. 7. G. de Frankrijker, 13 w. A. Heetman, 2 j 10 m. 8. J. Truijen, 3 j. K. A. de Vrind, 3 j. 10 m. A. Bine. Sm. J. L. Cats, 30 j. 9. J. H. L. van Schaijik, huisvr. ran G. H. Pe ters, 25 j.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2