Utmtenlattö. Gemengde Berigten. Vergadering van den Gemeenteraad. Burgerlijke Stand, dragen zullen in stand worden gehouden. De leden der con ferentie zijn weder vertrokken; zij hebben zich niet bezig ge houden met de kwestie tot verhooging der belastingen. Hetzelfde blad zegt, dat er geen financieel deficit is. Het financieel bestuur meent, dat men er ook niet voor be hoeft bezorgd te zijn en het blad keurt dus de verhooging der belastingen af. De Nord-Deutsche Zeitung deelt uittreksels mede uit bladen, die in Kopenhagen het licht zagen, en die legen Duitseh- land zijn gerigt. Het blad meent, dat elk man van eer zal moeten erkennen, dat men zich met dergelijke uitvallen jegens de pruisische regeriDg aan de ergerlijkste p ligt verzaking schul dig mankt, en dat men zich daardoor te meer genoopt gevoeld, om bescherming voor de op deensch grondgebied wonende Duitsehers te verlangen. De Staats-Anzeiger deelt de koninklijke verordeniugen mede, waarbij de zegeibelasting op speelkaarten, de zegelregten voor wissels en dagbladen en de belasting op kalenders in de nieuw aangeworven landen worden ingevoerd wijders een be sluit tot uitgifte van 5 millioen aan schatkistbilletten. De heer Grcote, lid van het pruisische huis van afge vaardigden, heeft op den Isten dezer, den dag, waarop de noord-duitsche constitutie voor de geheele monarchie in wer king is getreden zijn mandaat nedergelegd. Als redenen geeft hij op, dat bet onmogelijk is den meunen staat van zaken in overeenstemming te brengen met de door de pruisische grond wet voorgeschreven verpligtingeu. De hevige taal, welke het deensche blad Faedrelandet jegens Pruisen voeri, maakt alhier een hoogst onaangenamen indruk. Als een staaltje van de verregaande verbolgenheid, waaraan men in Denemarken lucht geeft, wijst men o. a. op de woorden van genoemd blad, dat de tegenwoordige dynastie van den deenschen troon behoort vervallen verklaard te worden, wanneer de kroonprins eene duitsche prinses huwtPruisen wordt voorts de voorpost der barbaarschheid in Europa genoemd. 11 Julij. De regering heeft den gezant uit Mexico te ruggeroepen. Uit Ems wordt gemeld, dat de groothertog van Oldenburg gisteren eene langdurige conferentie heeft gehad met den koning betreffende de ex-koningin van Hanover. Men beweert, dat de regering haar een termijn van 14 dagen heeft gesteld, om het kasteel Marienburg en tevens Hanover te verlaten. De groothertog heeft zich later naar Zwitserland begeven. De Nord-Deutsehe Zeitung zegt, dat in de goed inge lichte kringen niets bekend is van eene nota van den hr. vun Beust, betrekkelijk ar- 5 van het vredestractaafc van Praag. Hetzelfde blad wederlegt bij herhaling de meeuing van lord Derby over de strekking van bet luxemburgsche tractaat-. Het blad zegt, dat, alhoewel geen der mugenühedeu individueel ge houden is om voor de onafhankelijkheid van bet luxemburg sche grondgebied naar de wapens te gijpen, zij collectief wel degelijk gebonden zijn om voor die onafhankelijkheid in het strijdperk te treden. 12 Julij. De Staats-Anzeiger deelt de verordening mede, krachtens welke de kiezerslijsten voor de verkiezingen der leden van den noord-duitscheu rijksdag den 20 dezer moeten open baar gemaakt worden, zullende de dag der verkiezingen nader worden vastgesteld. De Zcidlersche Correspondenz kant zich op de heftigste wijze aan tegen het door graaf Derby in het parlement gespro kene over het luxemburgsche iractaat. Het blad vraagt ten slotte wie voortaan nog gewigt zal hechten aan een tractaat met Engeland, wetende dat de tractaten slechts zoolang door Engeland zuiieu worden geëerbiedigd, als dit met de belangen van Engeiand strookt. Weenen, 10 Julij. In de heden gehouden zitting van het huis van afgevaardigden is het ontwerp van wet cp de ministeriele verantwoordelijkheid aangenomen. In de zitting, heden door het huis der afgevaardigden gehouden, heeft de minister van eeredienst, de heer Mühlfeld, het regeringsvoorstel betreffende het concordaat toegelicht. Hij deed uitkomen, dat de wensch tot opheffing van het concordaat sedert het aanvankelijk aanbieden van zijn voorstel bij de be volking was toegenomen, dat de vrijheid en gelijkheid op gods dienstig gebied nog noodzakelijker waren gewordendan op politiek gebied, zoowel in Oostenrijk als daar buiten, de ver houding anders zou zijn geweest, indien grootere godsdienstige verdraagzaamheid had bestaan. De invloed in Duüschland zou dan eene andere gedaante hebben aangenomen. De redenaar i keurde af het met-opnemen der Israeheten van Hongarije in I de lijsten der jury's en wekte het huis op, om Hongarije met I zijn voorbeeld voor te gn?n. De regering achtte zich verpligt eenen anderen weg in te slaan; de tijd drong» Het huis be sloot het wets-ontwerp nopens het concordaat in handen te stellen van eene commissie van 15 leden. Florence, ll Julij. In de kac?er van afgevaardigden heeft de heer Ratazzi de correspondentie overgelegd betreffende de laatste onderhandelingen met Rome en er bij gevoegd, dat hij de publiekmaking daarvan niet noodzakelijk achtte. Spre kende over het ontwerp betreffende de liquidatie der kerkelijke goederen, trad hij in eenige ophelderingen nopens de partij, welke het aannam en die w^lke zich daartegen verklaarde; hij verdedigde de grondslagen der wetten van julij 1866 en hand haafde het regt van den staat op de goederen der gesuppri meerde corporatien. Tusschen de regering en het parlement bestonden geene punten van verschil, met betrekking tot de hoofdkwestie op buiten- en binnenlandsch gebied. De vrijheid der kerk kon eerst worden verleend, indien de kerk de waar borgen gaf en de coneessien deed, waarop de burgerlijke magt regt had. Inmiddels genoot de kerk volledige godsdienstige vrijheid. De regering wilde niet aanspreken de goederen, be- hoorende aan niet-kerkelijke coiporatien. Zij was van oordeel dat de wetgevende magt geene bepalingen kan maken betref fende de benoeming van bisschoppen, omdat daardoor inbreuk zou worden gemaakt op de regten der kroon. De uitvoerende magt kon niet toestemmen in eene beperking tot 430 millioen, omdat 600 millioen volstrekt noodig waren tot het intrekken van papier met gedwongen koers. Hij noodigds de kamer ten slotte uit, om door daden van haren vasten w il te doen blijken tot nakoming van aangegane verbindtenissen en tot hei nemen van al die maatregelen, welke zouden kunnen leiden tot herstel van het crediet van den staat. De redevoering van den mi nister werd levendig toegejuicht. Konstantinopel, 9 Julij. Officieel wordt gemeld, dat Omer Pacha, na eene gelukkige landing zijner troepen bij Gastel Franco, aan de bij Sphakia verschanste Candioten eene volko men nederlaag heeft toegebragt; hij had de hoogten van Sphakia stormenderhand ingenomen en bezet. De insurgenten worden thans in de grotten, waarin zij gevlugt waren, geblokkeerd. De Turken hebbei bij deze gelegenheid ook 5000 geweren buit gemaakt. De meeste districten hadden zich onderworpen. GOUDA, 13 Julij. Gisterep genf-o'. de heer mr. J. L. A. de Grave het voorregt de herinnering te mogen vitreu zijner 25jurige ver vulling der betrekking van wethouder in deze gemeente. Jlogt hij de veelzijdigste blijken van deelneming en belangstelling .ijlier sladgenooten ontvangen, inzonderheid verdient het ver melding, dat hem door zijne medeleden in den raad, waarbij zich voegden de secretaris en de outvanger der gemeente, aan geboden werd een sierlijk geschenk in zilver. In den avond van den 8B Julij jl. had in eene verga, dering van het hier ter stede gevestigde zanggezelschap „Cmciha*, eene eenvoudige doch indrukwekkende plegtigheid plaats. De heer J. II. Eekker, muziek-directeur van hetzelve, nam afscheid, en niemand zal het verwonderen dat al de leden daardoor gevoelig aangedaan waren, omdat hij door zijn wij3 beleid, nimmer verflaauwden ijver, zijDe trouwe behartiging der belangen van Csecilia, zijne onverwrikte standvastigheid in het handhaven der regelen van orde, dat gezelschap0 allengs had weten op te voeren tot eeneu staat van bloei, welke ge durende eene reeks van ruim 10 jaren, ofschoon veelvuldige verwisselingen in dat tijdvak onder de werkende leden plaa°ts grepen, nimmer taande, nooit afnam. Voorzeker waar zulk een pijler op eens wordt weggerukt, daar trilt en waggelt het gansche gebouw. Natuurlijk was fcet dan ook dat de leden den wnardigen vertrekkenden directeur een stoffelijk blijk van hoogachting, liefde en dankbaarheid, bestaande in eene pendule er* iwee coupes verlangden op te dragen, welke hem bij monde van een hunner met eene korte en hartelijke toespraak werd aan geboden. Gevoelig getroffen, bedankte de heer Bekker voor dit be wies van toegenegenheid, waarna de vergadering, met de over tuiging dat de gedachtenis aan Bekker st-eeds bij hare leden in hooge eere gehouden zal worden, uiteenging. De jaarlijksche cursus aan de rijks koogere burgerschool alhier werd dezer dagen wederom ten einde gebragt met het houden der openbare overgangs-examens, die van regeringswege der burgerij worden aangeboden als eene gelegenheid om eeni- germate kennis te maken met den gang van het onderwijs. Gisteren, vrijdag, avond werd de volgende beslissing van de vergadering der leeraren aan de verzamelde leerlingen medege deeld door den directeur. Uit de eerste klasse zijn tot de tweede onvoorwaardelijk bevorderd A. C. van Aelst, J. W. A. G. Soeter M. J. Gijsberts, R. WoutTh. Boon van Ostade en J. F. H. Rollvoorwaardelijk C. F. van TrotsenburgM. J. de Gidts H. Broek hu ij sen, R. W. F. Boon van OstadeW. A. Zielentan J. A. ..seuwiellerW. M, C. Hoogendijk, F. J. van Zeijlen en H. 21. O. Martiniuszoo zij namJijk bij het begin van den nieuwen cursus, 2 september e. k., eik in twee vakken wegens onvoldoende of geringe vorderingen een herexamen met goed gevolg afleggen. De zeven overige leerlingen dezer klasse zijn niet rijp geacht om een hoogeren cursn3 nu reeds met vrucht te kunnen volgen. Uit de tweede klasse zijn tot de derde onvoorwaardelijk bevorderd voor het volledig onderwijs J. Pee- len en S. L. Sandersvoor de door hen gevolgde lessen, D. M. van Leeuwen en P. Goedeicoagenook nog voor het volledig onderwijs, W. de Mooij, mits bij een goed herexamen aflegge in één vak, ec voor de door hem gevolgde lessen G. Hoogen- boot,o, behoudens een herexamen in twee vakken. Aan elk van de vijf leerlingen voor het volledig onderwijs der derde kiasse, II. Brons MiddelF. F. LuitjesC. A. BekkerL. C. Dijxhoorn L. R. C. de long werd een getuigschrift wegens goed volbragte studiën uitgereikt, terwijl ook aan P. J. Ogier een getuigschrift werd gegeven voor zijne vorderingen in het boekhouden de laatste werd tevens in twee vakken bevorderd tot de tweede klasse. Daarop riep de directeur, ook namens zijne collega's, den vertrekkenden leerlingen, die voor alle volgenden ten voor beeld mogten gesteld worden, een hartelijk vaarwel toe, ter wijl de leerlingen met aandoening afscheid namen van hun geliefden leermeester, den hr. P. H. van Moerkerkenonlangs benoemd tot leeraar aan dr rijksschool te Leeuwarden. De zomervacantie c'ndigt 3 sept., de herexamens en toelatings examens zullen 2 sept. plaats hebben, de inschrijving voor den aanstaanden cursus wordt nader in de dagbladen aange kondigd. Uit 's Hage wordt aan de Arnh. Cour. geschreven, dat de heer Heemskerk bepaaldelijk verlangt zijne portefeuille neder te leggen. Zoo Z. M. dat ontslag raogt weigeren, zou het alternatief zijn de ontbinding der eerste kamer. Aan het ministerie van binnenlandsehe zaken is donder dag aanbesteed: het maken en steüen van den metalen boven bouw der brug over de Waal bij Bommel. Daarvoor waren achttien biljetten ingekomen. De minste inschrijver was de beer J. C. Harkort, te Harkortten bij Hagen (Westphalen), voor de som van 1,063,700. In de Friesche Ct. leest men het volgende: ;,Nog altijd wordt gevraagd, adres Plein, 's Gravenhage, een meesterknecht in de fabriek van rijksdaalders, genaamd de partement van koloniën. Alleen zij zullen in aanmerking ko men, die bewijzen kunnen overleggen van goed gedrag, in het bijzonder van genegenheid om zich te schikken naar de bazen der fabriek. Voor bekwaam worden gehouden zij, die in den kortsten tijd de meeste rijksdaalders zullen weten te schroeven uit Javanen; bijkomend vereischte: meewarigheid huichelen met den armen inlander, dien de slechte liberalen hier te lande verderven, door hen te verlossen van de heerlijke en beminnenswaardige heerendiensten, zwetsen over de eer biediging van het familieleven der Javanen, over de eerbiedi ging van den adat of der onder de inlanders wettige zeden, over de eerbiediging van alles wat echt Male;scL en Javaanseh is, maar hij moet het bij al deze aardigheden met praten afleggen en bij snikkend zuchten laten blijvenwat daar boven is, is uit den booze. Het welzijn der patricische familien is het welz;jn van Nederland, de commissionair in koffij is de nederlandsche handelaar, geld produceren, hoe ook, dat is rijk zijn en rijk worden; wie het anders meent of wil, mag niet in aanmerking komen voor minister van koloniën." De Arnh. Courant meldt In strijd met het te 's Gravenhage algemeen verspreide ge rucht, dat ook onze correspondent ons mededeelde, vernemen wij van eene andere zijde, dat met den heer Ilartscn geenerlei onderhoud, waarvan de strekking zou wezen om hem de porte feuille van koloniën op te dragen, heeft plaats gehad. De hr. Hartsen zelf heeft dit positief verklaard. Bekend is het even wel, dat hij in den ministerraad is geroepen, terwijl men hem herhaaldelijk met verscheidene ministers heeft gezien. - De groothertog van Luxemburg heeft eere proclamatie aan zijne onderdanen gerigt, waarin in korte bewoordingen de loop der jongste gebeurtenissen wordt geschetst en de maat regelen, die genomen werden om te verhoeden, dat de groot hertog zou verpiigt worden de souvereiuiteit over het groot hertogdom op te offeren, waarvoor hij door den oorlog, die dreigde uit te breken, een oogenolik b°ducht was. Voorts wijst de groothertog er op, dat het Icndensche tractaat de banden tusschen het huis van Oranje-Nassau en zijne onder danen heeft bevestigd en de zelfstandigheid van het groot hertogdom heeft versterkt, en hij koestert de overtuiging, dat de bevolking in den nieuwen toestand, die geboren werd, nieuwe elementen zal vinden tot bevordering van de welvaart en den vooruitgang. De vaderlandsliefde, de intelligentie en de liefde tot onie, welke de bevolking koestert, leveren daarvoor de noodige wtarborgen. Bovendien deelen de bladen een groothertogelijk besluit mede, waarbij amnestie wordt verleend aan allen die veroor deeld zijn tot boeten van niet hooger dan 25 francs en tot gevangenisstraf van niet meer dan S dagen. De verrader van den mcxieaanschen keizer, Lopez, is geschrapt van de lijst van het legioen van eer. Te Delft is aan de hh. de Veer c. s. concessie verleend tot den aanleg eener duinwaterleiding. De bosch- grond in Rusland, behalve Finland en Polen, is door de gouvernements— ingenieurs begroot op 16 millioen bunders. ^alnave is met bijna algemeene stemmen gekozen tot president der republiek Haiti. Êe- nige originele manuscripten van romans van Walter Scott zijn te Lon den verkocht voor ruim 15 duizend gulden. De tweed', kamer van Hesscn-Darmstadt heeft een voorstel aangenomen tot afschaffing der woe- kerwet. Dc oostenrijksche admiraal Tegethoff gaai te Vera-Ciuz het lijk opvragen van Maximiliaan. De briefport tusschen Engeiand en. Amerika wordt met 1 jan. a. s. verlaagd tot 6 pence. De duitsche badplaatsen missen de gewone leverdigheid. Van 30 junij tot 6 julij zijn aangetast ln Zuid-Holland 1, in oord-Brabant 1, totaal 2 runde ren. Zekere Disman, Nederlander, te Upper-Sandusky in den staat Ohio, heeft de kunst van kopernarden uitgevonden, sedert ouheugelijken rijd verloren. Donderdag jl. is te Heenvliet op nieuw een geval van veeziekte voorgekomen. De soldij der manschappen bij het eugelscho leger D niet twee stuivers daags verhoogd. Donderdag jl. is de exko— 'M v n Hanover te Weenen aangekomen. De oostenrijksche s>'huid bedra-'gt thans meer dan 3000 millioen fl. Vrijdag, 12 Julij. Tegenwoordig de hh. van Bergen IJzendooni, voorzitter, en al do overige leden. Na de opening der vergadering werd door den voorzitter te kennen gegeven, dat hij, en mar hij vertrouwde te spreken in den geest vau al de leden, rich verblijdde den secretaris na eene ernstige ziekte, weder hersteld megt aanwezig zie", waarmede hij hem vau harte geluk wens. ir i en hoopte dat Int hem gegeven mogt zijn, nog Jang zijne betrekking waar *e nemen(algemeene toejuiching). De notulen der vorige vergadering worden g<lezen en goedgekeurd. Dmr den voorzitter wordt hulde gebragt aan Jeu heer wethouder de Gra-e, die gedurende jaren die b» Lr" -: i:ig heeft wnar"'men en verder in eene toepasselijke aanspraak de beste weusciw ge sproken, dat het hem nog lang vergund moge zijn de btlangen dezer gemeente voor te staan, (algemeene bijvalsbetuigingen); v elke rede door den jubilaris met dankzegging werd benntwoord. Is ingekomen een adres va a mej. Rotbhulpondcrwijzercss^ aan de burgerschool voor meisjes, verzoekende ontslag tegen 1 September a. s. De voorzitter stelt voor dit verzoek dadelijk te behandelen en wordt het ontslag eervol verleend. Een ad-es van mej. 11. N. Brinkman, om in aanmerking te komen als helpster aau de school van handwerken bij de tusschen schoolter visie. Drie adressen van verschillende personen, om aangesteld te worden al° brugwachter; ter visie; benoeming in eene volgende vergadering. Een adres van P. van Schaïk, verzoekende beuunnd te worden als brugwachter in de plaats van zijne overledene moe.hr; ter visie. Door B. en W. zijn nagezien ea in orde bevonden de boeken, bescheiden en kas van den gemeente-ontvanger; in de kas werd bevonden f 41430.145; Notificatie. Aau de orde is een voorstel tot goedkeuring van de rekening en ver antwoording van den schuttersraad der dd. schutterij en die van het burgerlijk armbestuur over het diuii^tjaar 1866. Dc rekeuingen der schutterij hebben ter vi&ie gelegen en op voorstel van den voorzitter worden die met dankzegging aau de rendanteu goed gekeurd, dat ook geschiedt ten aanzien der laatstgenoemde. Tot hulpouderwijzeresse aan de openbare «chool voor jonge jufvrouwen wordt met algemeene stemmen benoemd, mej. M. C. Fabius. (Hierna gaat de vergadering over tot eene zitting met gesloten deuren tot het aanhooreu eener medeueeling.) Na heropening der vergadering wordt ten gevolge van het rapport der commissie ter examinatie der sollicitanten, naar de vacerende betrekking van muziekmeester met 10 tegen 5 sten.men besloten tot eene vernieuwde oproeping en wel met 10 tegen 4 stemmen tot een verhoogd tractement van f 800. Hierna eindigt de vergadering. Marktberigton. Gouda, 11 Julij. Tarwe Pookciie per 2400 kilo 420. Roode Kleefsche 415. Zeeuwsche per mud 12 a 14.50. Rogge 8.75 a 9.40. Gerst ƒ6 af 7.90. Haver 4 a 4.70. Boekweit Fr. per 2100 kilo ƒ200. Noordbr. 225. De handel in schapen en lammeren was iets vlugger, varkens en biggen waren raoeijelijk te plaatsen. Kaas. Aangevoerd 84 partijen 26 a 29.50. Goeboter 1.20 a 1.30. Weiboter 0.90 a 1.00. GOUDA. Geboren 9 Julij. Arentje Pieternella, ouders J. Xederberg en H. Ale- beecq. Pieter, ouders L. H. van Leeuwen en M. van den Broek. 11. Pieternella Cornelia, ouders H. H. Schraven en J. A. Hijdelaar. Ezegiel, ouders P. Blok en P. Scharleman. 12. Sara, ouders A. Dubbel en S. Kunst. Hendrik, ouders H. Kunst en J. van Leeuwen. Overleden 9 Julij. C. van der Linden, wed. A Leeflang, 83 j. 10. T. Begeer, huisvr. van J. Rietveld, 60 j. S. van Hofwegen, 4 j. E. van Oije, wed. C. A. de Gidts, 50 j. G. van den End, 2 j. C. Hornes, 7 j. 11. D. Miltenburg. 14 ra. Gehuwd: 10 Jnlij. L den Kdtl en C. C. van der Winden.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2