Biritcnlanö. öinnenlanh. Gemengde Berigten. Eiiiiielijk is bet gelukt den man te vinden, die zich waagt voor het kortstondig genot eeuer weinig benijde betrekking Het ia eene gelukkige keuze. De heer Hasselman is een man van bekwaamheid en van buigzame meening, en zoo past hij goed in het kader. Daarbij zijn zijne meer liberale gevoelens reeds van vroegerin den laatsten tijd heeft hij zich krachtig bij de reactie gevoegd. Met een weinig staatsmansbeleid kan hij ongemerkt, ais het nood doet, eenigzins inbinden en de bakens zetten naar den loop van het getij. V\ij hebben dit ministerie nog zoo noodig; de gemeenternads-verkiezingen ver- toonen in de veelal flaauwhartige onverschilligheid den slape- rigen toestand des volks zoozeer, dat de behoefte nog bestaat om door de evolutien en capriolen van ons onschatbaar mi nisterie wakker geschud te worden. Treffend is intusscher. het ontwaken van het, ondanks alle traaggeestigheid, krachtvolle Amsterdam. Geheel Nederland juicht den geest toe, daar ont waakt, en die schijnt te willen breken met een bekrompen voorleden. Als Amsterdam voorgaat in vrijzinnigheid, volgt geheel Nederland dat voorbeeld, en de tijd der behouders zal voor goed voorbij zijn. Londen, 17 Julij. Uit Montevideo wordt melding ge maakt van groote overstroonaingen, die veel schade hebben te weeg gebragt ia het kamp der geallieerden. Geueraal Ozorio die belast is met een krachtdadigen aanval tegen Paraguay, heeft in plaats van den maarschalk Polydoro het kommando aanvaard over het eerste braziiiaansche armeecorps. De kamers van koophandel in Yorkshire hebben, in over leg met de centrale kamer te Londen, bij de regering eene petitie ingediend tegen de bill betreffende maatregelen ter voor koming van besmettelijke ziekten ouder het vee. De adressan ten verklaren, dat de leden der kamers, en met hen vele onderdanen van H. M., groot nadeel van de bestaande bepa lingen ondervinden. Zij zijn van oordeel, dat die regeling, gegrond op de vrees voor nieuwe besmetting door aanvoer van buitenlandsch vee, toch niet helpt omdat dit gevaar blijft bestaan. Zij achten het dringend noodig, dat het ter slagting bestemde vee onverwijld bij de aankomst in de haven geslagt worde, en dat al het andere buitenlandsche vee, niet ter slag ting bestemd, slechts op zekere daartoe aangewezen plaatsen mag gelost worden, onder bepaling eener quarautaine. Zij verlangen dat dit bij eene wet geregeld zal worden, en dat dus de regering niet op den duur de vrije beschikking zal hebben gelijk zij thans verlangt om naar omstandigheden ten allen tijde bevel te kunnen gever, tot slagting of tot vrijheid van invoer. Daarentegen vereenigeu de adressanten zich met den maatregel, om geen vervoer van vee in het binnenland toe te laten zonder schriftelijke vergunning van de tolbeambten of andere staatsambtenaren, opdat die vergunning niet langer worde overgelaten aan plaatselijke auto* •iten. De maritieme revue te Spithead is betrekkelijk mislukt. Er werden geen evolutien uitgevoerd, ten gevolge van de on gunstige weersgesteldheid. De sultan, de onderkoning van Egypte, de koningin en de prins van Wallis bezochten de vloot. De oudgjkouing van Egypte is daarna vertrokken. Men berigt uit New-York vau 10 julijHet congres heeft eene bill aangenomen tot aanvulling der reconstructiewet. Deze aanvulling dient om te verklaren, dat de gouvernementen iu de in opstand <re wezen staten onwettig zijn, met last aan de districts-kommandauten om alle civiele ambtenaren af te danken. Parijs, 17 Julij. Het Memorial Diplomatique verklaart van goederhand te kunnen melden, dat de koning van Wor- temb^rg al spoedig na zijne komst te Parijs onbewimpeld er voor uitgekomen is, dat de vaststelling van het stelsel van reg- ten in Duitschland de laatste concessie is, waartoe zijne rege ring, in het belang van Pruisen, heeft willen overgaan, en dat, in geval laatstgemelde mogendheid meer zou willen vorderen, zij een bepaalden tegenstand zal ontmoeten. De gouverneur der provincie Sarragossa heeft, bij eene bekendmaking van 8 julij, aan de bevolking verkondigd, dat er in geheel Spanje slechts twee zeer kleine benden met revo lutionaire bedoelingen op de been waren, en dat de zorgbarende geruchten ongegrond waren en door vijanden des vaderlands werden uitgestrooid met het doel, om de gemoederen in span ning te houden. Meer dan ooit werkt men hier aan het tot stand bren gen van de alliantie met Oostenrijk. De oostenrijksche dag bladen verbergen dat niet, en de correspondenten uit Weenen, gewoonlijk goed onderrigt, wijzen allen op de pogingen, die aangewend worden om eeue toenadering tusschen de hoven van Parijs en Weenen tot stand te brengen. Die correspondenten melden tevens, dat de reis van keizer Frans Jozef naar Parijs stellig voortgang zal hebben. Naar men hier verzekert, zal de keizer iu het laatst van augustus alhier aankomen en ver gezeld zijn van graaf Andrassy en den heer von Beust. De vredelievende verklaringen, door den heer Rouher in het wetgevend ligchaam afgelegd, hebben slechts weiuigen be vredigd. Men vindt daarin de gewone verzekeringen, dat de staatkunde der regering het behond van den vrede beoogt slechts dan, wanneer Prank rijks eer, waardigheid of de veilig heid zijner grenzen bedreigd wordt, zou zij kunnen besluiten tot het brengen van ecu smartelijk offer. Men heeft dergelijke verzekering reeds meermalen gehoord, zoodat zij van hare waarde begint te verliezen. Op de beurs haddeu de verklaringen cl"? ministers bijna geen invloed de rente steeg van 68.80 op 68.95, dus eer.e rijzing van slechts 15 centimes. Zeker geen bewijs van de opgewekte stemming vau het publiek. De Presse meldt, dat de hier gevestigde pauselijke nun tius in de laatste week verscheidene bijeenkomsten heeft gehad met den minister van buitenlandsche zaken en gisteren bij den keizer op de tuilerien ten gehoore werd toegelaten. Men brengt deze stappen van prins Chigi in verband met diplomatieke depeches uit Florence, betreffende het woelen der partij van handelen, welke de koning, noch Ratazzi kan beteugelen, ver mits het leger zoo vele garibaldistische elementen bevat, dat het uitbarsten eener crisis onder de troepen bedenkelijke ge volgen zou kunnen hebben. Buitendien heeft de nuntius ge klaagd over de toasten, welke uitgebragt zijn bij gelegenheid van het feest, verleden week door den italiaanschen commissa ris voor de tentoonstelling gegeven, ltaliaansche en frausche dischgeuooteu dronken op de aanstaande bezetting van Rome, en de heer Levy bragt een toast uit opRome, Italie's hoofd stad, zonder priesters of monniken De uitspraak van den jury in zake Bere/.owski vindt al gemeen bijval. De pleitrede van E. Arago heeft een diepen indruk op de gezworenen gemaakt. Zij was eene ware acte van beschuldiging tegen Rusland. Aan de russische ambassade is men door het vonnis teleurgesteld. Men had verwacht dat Berezowski ter dcod zou zijn veroordeeld, opdat keizer Alexan der gratie voor hem zou hebben kunnen vragen. De spaansche staatsraad, aan welken het geschil tusschen Engeland en Spanje, betreffende de Tornado gerenvoyeerd was, heeft ten deze uitspraak gedaan en zich vereenigd met het vonnis, waarbij dit vaartuig voor goeden prijs is verklaard. 18 Juiij. De Messager Franco-A méricain deelt eeuige berigten mede omtrent de veroordeeling en executie van keizer Maximiliaan. Naar luid daarvan werd den l I-den junij het doodvonnis over Maximiliaan geveld, werd het den volgenden dag in het hoofdkwartier bekrachtigd en zou het den I6deu junij uitgevoerd worden. Juarez gaf echter bevel om de executie drie dagen op te schorten, ten einde aan Maximiliaan tijd te geven tot het maken van eenige schikkingen, in zoover hij dit wenschte. De engelsche en pruisische vertegenwoordigers waren, volgens dat blad, de eenige diplomaten, die toen een stap ter gunste van Maximiliaan deden. Met dat doel begaven zij zich naar San Luis de Potosi, waar Juarez zich ophieiddoch al hunne pogingen waren vergeefs. De pruisische gezant begaf zich daarop naar Queretaro, waar hij den lSdeu arriveerde. Van daar deed hij nogmaals langs telegrafischen weg een stap bij Juarez tot redding des keizers; maar Juarez liet door zijn minister van buiteiil. hierop antwoorden, dat hij om overwe gende redenen van regtvaardigheid en met het oog op de nood zakelijkheid om den vrede der republiek te verzekeren, zijn verzoek niet kon inwilligen. Berlijn, 17 Julij. De vredelievende verklaringen van den heer Rouher hebben hier geen indruk gemaakt. Men ziet in de redevoering des ministers slechts eene parlementaire poging tot afwering der lastige oppositie. Yan daar ook de scherpe uitval op Pruisen, hetwelk verantwoordelijk wordt gesteld voor de luxemburg^che kwestie, terwijl toch Frankrijk alleen de ver wikkelingen deed ontstaan. Overigens is men hier nieuwsgie rig te vernemen, welken indruk Rouher's redevoering iu Frank rijk zal te weeg brengen. -De poging der officiense bladen om het publiek gerust le stellen ten aanzien van de invoeriug der helasting op de adverteutien, welke in geen geval hoog zou zijn, en waarom trent men zich zou kunnen verlaten op den minister von der Heydt, heeft hier weinigen bevredigd. Een verdediger heeft dergelijke belasting hier nog niet gevonden, j Naar de Mittelrh-Zeitung schrijft, is aan de pachters der speelbanken iu Pruisen, van wege de pruisische regering me degedeeld, dat het bankspel tot 1870 zal veroorloofd zijn, onder beding dat over het actiën-kapitaal geen hooger rente dan van 6 pCt. mag worden uitbetaald dat uit de inkomsten der bank een kapitaal zal worden bijeengebragt van ff. 800,000 om het gebruik der badkuren te bevorderen, terwijl uit het resterende van de netto inkomsten aflossing zal geschieden vau het gestorte kapitaal. Indien men zich aan deze voorwaarden niet wil onderwerpen, moet de bank onmiddellijk worden gestaakt. Uit een artikel van de Correspondence Russe van 11 dezer is op te maken, dat de zaak van Candia nog geene vor dering naar den zin van Rusland maakt. Dat orgaan der rus sische staatkunde klaagt, dat de oncenigheid en laauwheid der mogendheden aan de Turken vrijheid laten, om de christenen op Candia en elders onder het juk te houden. Het verwacht van des sultans bezoek te Parijs geene andere vrucht dan ijdele beloften. Het blad vleit zich evenwel met de hoop, dat Europa weldra door oproerige bewegingen in Bulgarije en andere turksche provinciën zal worden gedrongen tot krachtdadige tusschenkomst. Frankfort, 17 Julij. De koning van Pruisen heeft aan de deputatie uit deze stad te kennen gegeven, dat de uitvoe ring van het besluit, betreffende de opheffing der stedelijke loterij geschorst is en dat hij de kwestie, betreffende de split sing van het vermogen der stad, nader zal doen onderzoeken. Hij heeft zich zeer welwillend uitgedrukt over de stad Frank fort, die hare positie als wereldstad en historische stad zal behouden en niet tot eene provinciale stad zal afdalen. Over de jongste mededeeling van den oostenrijkschen mi nister van financien wordt in een brief, uit Weenen aan de Augsburger Allg. Zt. geochreven, het volgende gezegd „Het is sedert langen tijd voor de eerste maal, dat een oostenrijksch minister van financiën, aangaande den finonfielen toestand des rijks de waarheid en niets dan de waarheid zegt. Het uitge breide overzigt van den heer v. Beke heeft geen enkel feit verzwegenhet heeft zelfs den kunstgreep versmaad, om door het behendig groeperen van cijfers eenig feit te bedekken; het heeft eindelijk onbewimpeld erkend, dat de financiële politiek der regering dringend eene verklaring van indemniteit behoeft, maar terwijl de beer von Beke een helder en onvervalscht ta fereel der gebeurtenissen ophing, onder wier invloed de tegen woordige toestand geboreu is, heeft hij tevens het bewijs gele verd, dat de regering onder den invloed van den nijpendsten nood heeft gehandeld, en is door hem met de kracht der diepste overtuiging den weg aangewezen, langs welken het mogelijk zou zijn ook deze uiterste crisis „met eere" te boven te komen. Weenen, 17 Julij. De heer v. Beust onderhandelt reeds sedert meer dan eene maand met den h. stoel, wegens eene herziening van 'net concordaat. Men kan evenwel nu reeds voorzien, dat die onderhandelingen tot geen uitslag zullen lei den. Het vatieanu wil alleen toestemmen in de herziening van eenige ondergeschikte artikelen, waarvan de afschaffing den geest van het verdrag niet zou wijzigen. De heer von Beust is echter voornemens zich aan dien tegenstand niet te storen. Indien de h. stoel eene herziening weigert, zoo als de open bare meening in Oostenrijk die verlangt, dan zal de heer von Beust het concordaat opzeggen. Hier ter stede is een van eene turksche zijde afkomstig berigt ontvangen, waarin gemeld wordt, dat het overschot der zich nog op het eiland Candia bevindende helleensche vrijwil ligers gevangeu genomen en naar Canea overgebragt vva3 ge worden. Onder die gevangenen bevond zich ook de grieksche aanvoerder Coroneos. Volgens de czecbische bladen is te Praag eene petitie aan .den czaar in omloop, waarin spoedige oprigting van eene panslavistische universiteit te Warschau wordt verzocht.. In hei adres wordt bijzonder aangedrongen op het houden van collegies in de czechische taal, vermits die uit de Prager uni versiteit is verbannen. In geval aan het verzoek gevolg gege ven wordt, hebben de czechische studenten het besluit genomen, om de hoogeschool te Warschau te bezoeken. Naar men dezer dagen gemeld heeft, is te Moskou, door de beraoaijing van het bestuur der ethuographiache tentoonstel ling, een comité ter bevordering van de slavische belangen in Rusland tot stand gekomen, waarover volgens sommigen, de grootvorst Konstantijn, volgens anderen, de russische groot vorst-troonopvolger het beschermheerschap heeft aanvaard. Uit Praag schrijft men, dat dit comité zich met de hoofden der czechische partij in Bohemen in betrekking heeft gesteld. Petersburg, 17 Julij. De minister van financien heeft rapport uitgebragt over het plan des keizers tot eene herzie ning van het tarief en de benoeming eener commissie tot onderzoek dezer aangelegenheid. De minister geeft als zijne overtuiging te kennen, dat de verbetering van het tarief alleen door eene zelfstandige handelspolitiek te bereiken is, en dat in Rnslands tegenwoordigen toestand de tariefskwestien niet van de voorwaarden van handelstractaten afhankelijk mogen worden gemaakt. GOUDA, 20 Jolij. Naar wij vernemen zal het muziekcorps der dd. schutterij maandag 22 juiij, des avonds ten 7V2 ure uitvoering geven op het bolwerk, buiten de tiendewegsche poort. De Staats-Courant heeft douderdag medegedeeld, dat het Z. M. behaagd heeft Iü. aan den hr. N. Trakranen, op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als minister van koloniën, onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten door hem aan den iande bewezen 2°. den neer J. J. Hasselman, burgemeester van Tiel en oud- resideut van Djokdjokarta, te benoemen tot minister van k lonieu; 3°. te bepalen dat dit besluit zal iu werking treden op den 20n julij. De commissaris des konings in de provincie Zuid-Holland heeft ter kennis gebragt van de belanghebbenden, dat door gedeputeerde staten is bepaald, dat tie afzonderlijke jagten op waterwRd voor dit jaar zijn geopend op donderdag den Istcn augustus aanstaande, en dat mitsdien van dat tijdstip af de uitoefening der jagtbedrijven, vermeld in art. 15, lett. d, f en h der jagtwet, is geoorloofd. Z. M. heeft de statuten van dé Amsterdamsche vereeni ging ter bevordering der volksweerbaarheid „Pro Patria", ge vestigd te Amsterdam, gelijk die bij het verzoekschrift zijn overgelegd, goedgekeurd, en de vereeniging mitsdien als regts- persoon erkend. De Staats-Courant van heden bevat de voorwaarden, op welke de minister van binnenl. zaken namens en met magti- ging van den koning, aan de nederl. rhijnspoorweg-maat- schappij, gevestigd te Utrecht, concessit- heeft verleend voor den aanleg en de exploitatie van eeneu spoorweg van Gouda naar 's Gravenhage. Het Handelsblad zegt ten aanzien der strekking van de laatste koloniale pennevruchten van den nieuw benoem den mi nister van koloniën 0. a. het volgende Bepaalde aansluiting aan de oud-koloniale partij, animositeit tegeu den tegenwoordigen minister en de liberale rigting. Het is hem dan ook onverklaarbaar en wij gelooven dit gaarne hoe een gedeelte der vertegenwoordigers heeft kunnen goed vinden eene afwachtende houding te blijven aannemen. Hij had dus natuurlijk gewenscht, dat de meerderheid den tegen woordigen minister het regeren had onmogelijk gemaakt. Al wat uit officiële stukken o. a. over de suikercultuur, de rege ringsverslagen, de memorie van antwoord op het hoofdstuk koloniën en de daarbij gevoegde bijlagen, het rapport van den heer van Rees over vrijen arbeid en particuliere industrie werd medegedeeld, kan hem niet terugbrengen van zijne zucht om alles af te keuren wat geschiedt, om in alles te zien slooping en afbreking, kan hem niet genezen van zijn afkeer tegen par ticuliere industrie. En tegenover de houding en handelingen des ministers van koloniën, wiens redeneringen de blijken dra gen van kennis en ervaring, waaraan meermalen, zelfs door deskundige tegenstanders, hulde is gebragt, behelpt hij zich mew de lezers van het Tielsche Weekblad stoutweg te verzekeren d.»t deze minister alle ervaring mist en ligt geneigd is om alles, wat in zijn brein opkamt, het „onmogelijke'' niet uitge zonderd (sic), uitvoerbaar te wanen. Zulk eeu oordeel valt ja ligtelijk uit te spreken, maar getuigt dan toch ook van grooten eigenwaan en aanmatiging. Wat den tegenwoordigen gouver neur-generaal betreft, schrijft de heer Hasselman eenvoudig het oordeel af van het haagsche orgaan over zijne uitmuntende hoe- dauigheden ais griffier der staten van Gelderheid. Niet eens geeft hij hem het brevet, dat de heer van Zuvleu hem in de beruchte depeche-circulaire toe! nde, namelijk vau eenen snellen en zekeren blik en vasten wil. Ten slotte splitst bij de vertegenwoordiging in drie cathe- gorieu, waarin de liberalen natuurlijk de sloopers, de conserva tieven de ware vaderlanders en de afwachters de twijfelaars zijn. Het onthalen zijner collega's heeft reeds 30 millioen gekost aan Na poleon. Het lagerhuis te Weenen heeft de doodstraf gehandhaafd met 79 tegen 56 stemmen. Ook te AbbeDbroek is maandag jl. de veeziekte weder uitgebroken. Uit Zara in Dalmatie verneemt men van het hevig heerschen der cholera in dc naburige turksche districten. De kusten van Algerie worden in gednehten staat vau verdediging ge bragt. Rome heeft een maand lang 100,000 vreemdelingen geher bergd. Te New-York is opgerigt eene christelijke vereeniging tot hnlp der nederlandsche landverhuizers. Prins Napoleon begeeft zich met een zending naar Kopenhagen. Zwitserland zal voortaan slechts 4 legatien onderhouden als te Parijs, Florence, Weenen en Berliju. De maarschalk Niel heeft 23 batterijen artillerie, die men vroeger meende te kunnen missen, hersteld. De pruisische luitenant, die eeu schoen maker doodschoot, is veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf. De mexicaansche generaal Porfirio Diaz sehrijft dat maarschalk Bazaine llpni Maximiliaan wilde overleveren. De iusolvente spoorweg van Dagc-wA town naar New-Ross en Wexford is publiek verkocht voor weinig meet dan de rails gekost hebben. Een Amerikaan in Connecticut heeft eene breimachine uitgevonden, waarmede een persoon 50 paar kouten daags vervaardigt. De Kreuzzeitnng wil in Pruisen de engeLcbc zon dagsviering invoeren. Yan 613 julij zijn alleen in Zuid-Holland twee runderen en overigens geene aangetast. Te hon«tantr*npel zijn bloedige botsingen voorgekomen tusschen Grieken en I-r.-elirten. George van Hanover wil zijue hofhoudiug overbrengen naar Parijs. De groot-

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2