öinncnlanö. Gemengde Berigten. het Pruisen, dat, gelijk het op dit oogeubllk dreigt te doen, aan Duitschïand het militarisme en het Cesarisme oplegt, dan is het duidelijk, dat de oorlog met Frankrijk bijaa onvermij delijk is, want de militaire avonturen behooreu tot het wezen zelf v-n het Cesarisme, dat zich daarvan bedient om aan de moeijel ijk heden, die het in het inwendige van het land ont moet, eene afleiding te verschaffen. De schrijver vergeet, dat juist de Duitschers van de onderstelling uitgaan, dat het fransche gouvernement dergelijke afleiding noodig heeft, en dat hun dien ten gevolge gevaren dreigen. Met die gevaren voor oogen, laten zij zich het militaire despotisme van den heer von Bismarck opleggen, dat zij zeer waarschijnlijk onder gewone omstandigheden niet zouden dulden. De schrijver in de Revue des deux Moudes is verder van oordeel, dat er voor Frankrijk slechts één middel L om te ontsnappen aan de gevaren, die het bedreigen van de zijde van een eenig en gebismarkiseerd Duitschïand, en dat miodel is dat het "zich vastbesloten op den liberalen weg begeve, waar het den invloed herwinnen kan, dien het heeft verloren en waarop het ook geheel Duitschïand zal voortdrijven, dat alleen uit vrees voor het niet liberale Frankrijk concessien gebragt heeft aan het despotisme. Wat het artikel in de Revue Contemporaine betreft, ook dit is in alle opzigten 'eer merkwaardig. De schrijver daarvan toont volkomen bekend tt zijn met de aangelegenheden van Duitschïand, en zijne beschouwingen over den vrede en de middelen om dien te verzekeren, kenmerken een juist inzigt. Op grondige wijze betoogt de schrijver, dat eene alliantie met Oostenrijk voor Frankrijk weinig waarde zou hebben en boven dien zeer moeijelijk zal zijn tot stand te brengen. Om van het artikel afscheid te r tren, zij nog vermeld, dat de heer Rouher daarin een zeer geweldigen aanval te verduren heeft. Berlijn, 5 Aug. Men verneemt dat de hanoversche com missie van notabelen het mei de regering eens is geworden, om de in Hanover bestaande organisatie der plaatselijke be sturen te handhaven. De Zeidlersche Correspondenz meldt, dat de bondsraad half augustus bijeenkomt. De uag waarop de rijksdag verga dert, is van den afloop der werkzaamheden in den bondsraad afhankelijk ges eld. De bencemingen tot leden van den bonds- ziju overal geschied. Pruisen heeft er voorloopig zeven be noemd, behalve den raad van het ministerie van justitie, de directeuren der belangrijke ministerien. Saksen heeft er vier benoemd, namelijk den heer Priesen, de geheimraden Wien- beck, Thf'romel en den overste Brandenstein. Ten gevolge van de belofteu, door den koning aan de deputatien oit Frankfort, Nassau en Keurhessen gedaan, hebben de maatregelen, welke voor de nieuwe provinciën waren geno men en tot zoo vele en meestal g< gronde klagten hadden aan leiding gegeven, eene algeheele wijziging ondergaan. De be palingen, welke het meest in strijd waren met de belangen van die provinciën, zijn geschorst, zoodat o. a. de loterij zal behouden blijven en de hessische schatkist weder aan Keurhessen zal ten goede komen. De handelwijze des konings in dit op- zigt vindt algemeene goedkeuring. Overigens is zij ook niet meer dan billijk. Te Berlijn werden de meest uiteenloopende besluiten genomen, zonder dat de regering vooraf de zienswijze van notabelen, zoo als die uit Hanover, had gevraagd. Toen deze in de bedoelde landstreken zeiven bijeenkwamen, om den koning regtstreeks met hunne bedenkingen bekend te maken, werd de gegrondheid daarvan onmiddellijk erkend. Het spreekt van zelf, dat deze goede uitslag de bewoners van de nieuw aangeworven provinciën zal aansporen om, zoo lang zij onder dictatuur staan, den koning regtstreeks hunne bezwaren te doen kennen. Door het persoonlijk optreden des konings is veel goedgemaakt, wat aan de groene tafel bedor ven was. Weenöll, 5 Aug. De dagbladen melden, dat de onder handelingen met Fuad Pacha geen resultaat hebben opgeleverd. Fuad heeft nogtans het besluit genomen om aan de divan, die binnen een paar dagen te Rustschuk vergadert, voorstellen te doen tot het houden eener internationale euquete over de kwestie met C'andia. De turkscbe ministers zijn door den sultan te Rustschuk ontboden, en van daar zal naar men ver wacht, een definitief antwoord worden gegeven op de identieke nota welke Frankrijk, Rusland, Pruisen, italie en Oostenrijk aan de Porte rigtten betreffende deze aangelegenheid. Men schrijft uit Corfu van 2 dezer: De grieksche re gering beeft besloten den opstand op Candia met alle middelen te ondersteunen; zij heeft d£ reserve opgeroepen en maakt nog andere oorlogstoebereidselen. Indien het vraagstuk betreffende Candia niet in september is opgelost, dan zal Griekenland aan Turkije den oorlog verklaren. -De gemeenteraad dezer hoofdstad heeft besloten een adres aan bet huis der afgevaardigden in te dienen, waarin verklaard wordt, dat de raad alleen in de geheele opheffing van het con cordaat de mogelijkheid ziet om Oostenrijk voor verval te behoeden. Men spreekt van geheime kuiperijen der feudaal-clericale partij in Bohemen, welke hier haar middelpunt hebben en reeds zeer ver gevorderd zijn. Het doel is niet alleen de val van von Beust, maar ook de omkeer van het geheele constitutionele regeringsstelsel. De verkiezing van Kossuth tot afgevaardigde bij den hongaarschen landdag, welke te Waitzen zonder stemming bij acclamatie heeft plaats gehad, is geene politieke gebeurtenis van groot gewigt, maar toch een karakteristiek kenteeken der stemming in Hongarije. De linkerzijde schijnt zich voorname lijk over de zege te verheugen, omdat zij eene nederlaag is voor het ministerie en de Deakpartij. Het ministerie troost zich met de hoop, dat het juist langs dezen weg den invloed van den vroeger zooveel vermogenden agitateur zal krachteloos maken. De gebeurtenissen zullen moeten leeren of de regering die hoop teregt of ten onregte koestert. Dit althans is zeker, dat de Deakpartij thans niet meer de heerschende is, maar dat de linkerzijde in sommige comitaten en gemeenten over eene aanzienlijke minderheid beschikt. De avondbladen verzekeren, dat de aankomst van het fransche keizerpaar te Salzburg den I7U of op het allerlaatst den 18n aug. zal plaats hebben. Van officieuse zijde wordt eenstemmig verzekerd, dat de vertraging der reis geen politieke reden had. Dat uitstel was noodig, omdat Napoleon den 15 aug. als gewoonlijk de verschillende corporatien ontvangt. Het bezoek is uitsluitend een condoleaniie bezoek, waarbij de wensch van Napoleon kwam om door deze eerste beleefdheid de reis van Frans Jozef naar Parijs te verzekeren. Het tegenbezoek van het oostenrijksche keizerpaar is diensvolgens ontwijfelbaar. De Neue Presse meldtDe pauselijke regering heeft op Oostenrijks aanzoek betreffende onderhandelingen over het con cordaat zich bereid verklaard in onderhandeling te treden, ouder beding dat de onaantastbare regteu der kerk gehand haafd worden. De oostenrijksche regering sprak nadrukkelijk den wensch uit, dat zij bij de nieuwe bijeenkomst van den rijksraad reeds mededeelingen zou kunnen doen omtrent de onderhandelingen. Men verzekert dat Kossuth, die zich thans te Turijn bevindt, voor het mandaat van afgevaardigde tot de hougaar- sche kamer bedankt, hetwelk de kiezezs te Waitzeu hem ver leend hebben. Yoor de candidatuur heeft hij echter niet be dankt. Indien hij dus het mandaat geweigerd heeft, heeft hij zich willen doen verkiezen om eene manifestatie aan den dag te leggen, welke evenwel weinig indruk zal maken. GOUDA, 7 Augustus. Maandag zijn alhier aan gebragt de lijken van twee per sonen, Jan en Lucas Lorjé, wonende alhier, die des morgens ten 4 ure waren gaan visscheu met een schuitje in de gemeente Sluipwijk, welk schuitje is omgeslagen. Een dier personen laat eene vrouw en vier kinderen achter. Z. M. heeft benoemd: bij het l2 regiment infanterie tot kaptein 3e klasse, den ln luiteuant adjudant P. L. H. M. B. D. Kraal van het 4e regiment. Bij kon. besluit van 26 julij jl., n°. 70, is: 1°. aan de geneeskundige ambtenaren opgedragen, de oprigticg en instand houding van bureaux voor vaccinatie zoo veel mogelijk te be vorderen 2°. bepaald, dat aan de bureaux voor vaccinatie, welke zich bezig houden met de verzameling en kostelooze verzending van zuivere koepokstof en met de regeneratie dier stof, eene subsidie uit 's rijks kas kan worden verstrekt, wan neer daartoe as»n de regering de behoefte zal zijn gebleken. Gedurende de laatste zitting van de tweede kamer werd, bij gelegenheid van het koloniaal debat, door den afgevaardig de uit 's Hertogenbosch, den heer van Zinnicq Bergman een hoogst ongunstig oordeel uitgesproken over de te Samarang gehouden meeting, waarin de behoefte aan verbetering der sa- marangsche haven besproken en een doortastende maatregel dienaangaande vastgesteld werd. De leden der thans ontbonden commissie tot verbetering der samarangsche havenwerken zijn, in een open brief, tegen die veroordeeling, door den heer Bergman, opgekomen, en hebben met kalïnte en waardigheid, op overtuigende wijze aangetoond, boe onbillijk dat oordeel was, waardoor op nieuw gebleken is, hoe menigmaal hier te lande zonder kennis van zakentoestanden en handelin gen in Neerlands Indieworden veroordeeld. Wij ont- leenen aan dat krachtig protest de volgende behartigings- waardige woorden/;Indien er iets is, dat op den duur orde en gezag in eene kolonie bedreigt, dan is het de opper vlakkigheid waarmede maar al te dikwijls in het moederland hare hoogste belangen worden beoordeeld; dan is het de ligt- vaardigheid, waarmede maar al te dikwijls in grievende be woordingen over hare bewoners wordt gesproken; dan is het, wanneer tegenover haar het //ïnagt gaat boven regt" wordt gepredikt; wanneer haar welzijn aan het geldelijk belang van het moederlaud ondergeschikt wordt geftcht." De Deventer-Krant bevat een artikel //aan de vrijzinnigen te Deventer'', onderteekend door prof. J. van Vloten, waarin de schrijver aandringt op de oprigting eener nieuwe kiesver- eeniging, tegenover het verouderde //Vrijheid en Orde." De hcogleeraar stelt voor de op te rigten vereenigiug te noemen //Hernieuwing" (Renovabitur, de zinspreuk van Deventers ver sleten athenaeum, zooals de schrijver zegt) en noodigt tot toe treding ieder uit, die in staat, gemeente en maatschappij, op kloekheid en degelijkheid van zin, zelfstandigheid en vastheid van beginselen gesteld is, en die, onverschillig van welke ge loofsbelijdenis, iedere opregte godsdienstige zienswijze eerbiedigt, maar alle huichelarij verafschuwt. Uit het verslag der zitting van den rotterdamscheu ge meenteraad van den 25D julij blijkt, dat in die zitting door den burgemeester is aangevraagd en door den raad bij accla matie toegestaan, een crediet var f 500, voor verschillende maatregelen bij het houden der kermis, zoo tot wering van het ontstaan van epidemische ziekten onder de vreemdelingen enz., die aldaar verblijf houden in tenten, spellen enz., als tot net voorkomen of doen opruimen vau onreinheid aldaar. De kamer van koophandel te Haarlem heeft een adres gezonden aan den minister van binnenl. zaken, tot ondersteu ning van het door de regering ontworpen, maar door den gemeenteraad van Amsterdam gewraakte plan tot vestiging van het station van den noord-hollandschen spoorweg in het open havenfront aldaar. Men schrijft aan de Arnh. Ct. De vreeselijke ziekte, de lepra, is op de kolonie Veenhuizen uitgebroken. Vier personen zijn door haar aangetast. Er is order gegeven om tusschen het 2e en 3e gesticht voor de lij ders een afzonderlijk hospitaal te bouwen, hetwelk dan door een cordon buiten aanraking met de overige bevolking zal worden gehouden. Men schrijft uit Over-Betuwe van 3 dezer: De hoop van den landman is door het ophouden van den regen weder verlevendigd. Het hooi en ook de rogge zijn grootendeels binnende opbrengst van het laatste gewas is zeer middel matig. De tarwe beiooft een overvloedigen oogst; ook de aardappelen staan uitmuntend, en blijven over 't algemeen van de ziekte bevrijd, en waar deze zich vertoont, doet zij slechts de plant aan. Appelen zijn er weinig, peren des te meer. De tabak, die hier een hoofdproduct is, staat goed, maar verlangt naar warmte. Uit Nuuspeet wordt dd. 3 Aug. gemeld: Heden ochtend vertrokken van hier en van het station Hulsthorst per trein naar Rotterdam te zaraen 136 personen, om van daar over Engeland per stoomboot naar de vereenigde staten van Noord- Amerika te vertrekken. Alleen uit de buurt Hierden, gemeente Harderwijk, waren ongeveer 70 personen, terwijl de overigen tbt heden in Oldenbroek, Doornspijk, Nuuspeet, Elspeet en Vierhouten gewoond hadden. Reeds maken zich weder eenige gezinnen gereed, om binnen eene maand te vertrekken, terwijl men tegen het voorjaar van 1868 nog veel grootere immi gratie te gemoet ziet. De rogge staat algemeen gemaaid te velde en wacht op droogte, om ingehaald te worden, De opbrengst is vrij goed. De aardappelziekte vertoont zich vooral in het loof der vroege soorten, nog weinig in de knol. De latere soorten staan prachtig. De boekweit staat uitmuntend; de bijen hebben door het gure weer nog weinig kunnen opwinnen. Men schrijft uit Katwijk a/d Rijn, vau 4 Augustus: De oogst der vroege aardappelen was voor deze gemeente zeer voordeelig, dewijl bij een ruim gewas zeer goede prijzen ge maakt werden. De bekende ziekte in dit gewas heeft zich ook in deze gemeente vertoond, doch men vleit zich, dat bij drooge weersgesteldheid hierin nog eene gunstige wending zal komen. Men leest in de Goessche Courant Gedurende den tijd, waarin de natie niets verneemt van onze ministeriele specialiteiten, en wij haar voortdurend bestaan alleen kennen uit de behoefte aan zooveel, dat niet gebeurt, moet het den zeven wjjzen regt aangenaam zijn eens te kunnen opmerken, in welke mate de sympathie voor hen en voor hunne rigting bij het volk toeneemt. Opgetreden onder de leus van een nationaal ministerie, heeft het kabinet zich misschien een oogenblik de illusie gemaakt van dat werkelijk te worden, daar er, in het oogenblik der geboorte, geen schiju van was. Wanneer het nu echter den loop der zaken met eenige aan dacht nagaat, dan zal het wel tot de gevolgtrekking komen, dat het niet zoo snel zijn doel bereikt, als het misschien ge dacht had en dat zich hier en daar eenigzins bedenkelijke verschijnselen voordoen, die de hoop voor de toekomst doeu verflaauwen. Het moge waar zijn, dat de verkiezingen voor gemeenteraden niet onbepaald beschouwd kunnen worden, als de uitdrukking van de politieke denkwyze der kiezers, er zijn omstandigheden waaronder die verkiezingen eene ruimere beteekenis krijgen, en wel degelijk in verband moeten gebragt worden met de staatkundige rigting, die door de meerderheid der kiezers wordt voorgestaan. Zoo hebben de verkiezingen, die in de afgeloopene maand gedaan zijn, over het algemeen aangetoond, dat de behouden de en reaciionaire geest, die van het hooger bestuur uitgaat, weinig veroveringen heeft gemaakt, en dat men er althans niet in geslaagd is, om de liberale mannen te verdringen en door hunne tegenvoeters te doen vervangen. Het moge op sommige plaatsen gelukt zijn, om de behou ders, ondanks tegenstand, te behouden of op het kussen te brengen, bij de beoordeeling van dit feit zie men niet voorbij, dat zulks meest het geval was daar, waar uit de hoogere atmosfeer eene zekere drukking werd uitgeoefend, of waar het licht nog niet krachtig genoeg was, om de bekrompen heid te verdringen. Op sommige plaatsen hebben ook nevenoinstaudighedeii medegewerkt en er zijn conservatieve mannen hier en daar gekozen, die zeker niet zouden gekozen zijn, indien ze tegen over andere kandidaten hadden gestaan. Maar juist daarom verdient de verkiezing voor den gemeente raad, in de hoofdstad des rijks, eene bijzondere opmerkzaam heid. Drie conservatieve leden werden door mannen van heldere beginselen vervangen, en onder die drie was nok de hr. Pijnappel, de vertegenwoordiger der conciliante politde geleerde en onuitputtelijke redenaar in de kamer. Met groote inspanning en moeite werd hij ten vorigeu jare in de tweede kam^r ge bragt en maakte hij een deel uit van hei nieuwe bloed, dat dit staatsligchaam een ander leven moest geven. Eene zekere partij juichte en op hoogen toon werd den volke verkondigd, dat Amsterdam tot bezinning was gekomen dat het den ver- derfelijken liberalen weg verliet, om voortaan in een Pijnappel o. a. de reactie te huldigen. Het lid van den amsterdamschen gemeenteraad werd daardoor op een piëdestal geplaatst, waar toe de enkele betrekking van raadslid hem niet bestemde. En schoon hij, als lid der kamer, niet altijd met den nieuwen bloedstroom medeging, zijne wanhopende pogingen om te con ciliëren en niets te doen, gaven oorzaak, dat men dikwijls te rugkeerde tot het vroegere gezegde vanden hartader, die flaauw slechts klopt. Zeker had ieder, bij de jongste gemeentelijke verkiezingen verwacht, dat Amsterdam nu eens toonen zou, hoe conservatief het geworden was. Men zou daarenboven het bewijs daarvoor nu kunnen ontvangen ook van dat gedeelte der burgerij, dat bij verkiezingen voor de stat en-genera l geen stem heeft. De al of niet herkiezing van den heer Pijnappel verkreeg ditmaal eene beteekenis, eene kleur, zooals die nimmer anders zou heb ben gehad. Misschien lagen de zegekreten reeds gereed, die daarna op het voorbeeld van Amsterdam moesten wijzen; maar helaas! men rekende buiten den waard en Amsterdam gaf een voorbeeld juist in tegenovergestelden zin. De heer Pijuappel werd niet herkozen en in zijne plaats een man van den tijd gesteld. Wij mogen dus aannemen, dat de hoofdstad tot hare natuurlijke rigting is teruggekeerd en dat zij daarvan bij deze gelegenheid een bewijs heeft willen geven, een bewijs, dat ook daar buiten verkondigt, dat men slechts door de veel kleurige opwinderijen in het vorige jaar, de hoofdstad voor eene wijle kon verbijsteren. Het moet onzen ministers ontzaggelijk veel genoegen doen, door zulke sterk sprekende feiten tot eene juiste kennis van den toestand te kunnen komen en wij verblijden ons voor het zevental, dat het nu zoo rustig dit overwegen kan. Maar indien het waar is, dat de geest, die van de hoofdstad uitgaat, krachtigen invloed uitoefent door het geheele land, dan is het een even beteekenend als verblijdend verschijnsel, dat, bij al de duisterheden, die ons nog omringen* toch van verre ons een betere toekomst spelt. De veetyphus is uitgebroken in verschillende gedeelten van Saksen- Coburg. Te Venetie, Padua, Yiceuza, Treviso en Udine zijn groote hoeveelheden wapenen in beslag genomen. Juarez zal zijn gedrag in een adres verdedigen en zich beroepen op het ombrengen van 6300 Mexicanen, wier eenige schuld bestoud in het voorstaan der onafhanke lijkheid van hun vaderland. De koning van Italië zal op reis gaan om geld op te zoeken. Duitschïand, Oostenrijk en Frankrijk beloven een goeden hopoogst, Belgie minder. Fransch-Afrika wordt door hongersnood bedreigd. Men verwacht in Ierland algemeen eeD gunsti- gen oogst. Men maakt in Frankrijk toebereidselen tof een nieuwe

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2