Gemengde Berigten. ADVERTENT IEN. Iemand dtttimtlaitft. Vergadering van den Gemeenteraad. Marktberigten. Burgerlijke Stand. j 3 31TJT O 313 3 ït l'MÏÏ'ÜÜ in prop&gandistiacben zin door russische agenten gedaan. Er werden bepaalde sommen roebels genoemd, als, ten behoeve van de pansl.-russische propaganda, voor Weenen gereed liggende, en tevens werd het hoofd-eomité te Petersburg aangewezen, waarmede de agenturen in betrekking staan. Er moeten den minister van buitenlandsche zaken, die tevens aan het hoofd der politie staat, nog dieper liggende draden van de russische politiek bekend gewordeD zijn, waardoor de noodzakelijkheid schijnt te blijken van krachtige alliantien voor Oostenrijk.* Heden komen de deputatien bijeen, die uit de beide helften des rijks gekozen zijn tot het maken van een vergelijk met Hongarije. De beraadslagingen zullen niet publiek ge maakt worden. Florence 7 Aug. De Italia zegt, dat het insinueren van vele bladen, naar aanleiding van het incident Dumont, aanlei ding kan geven tot nieuwe verwikkelingen. Het blad gelooft overigens, dat dit incident ten einde is gebragt dcor de bekende nota in den Moniteur. Er moet eene depeche in dezen zin naar Parijs gezonden zijn. Indien bet ministerie bij deze on derhandelingen de fermiteit heeft getoond, waarop de openbare meening heeft aangedrongen, dan weet het kabinet, dat die zaak een einde moet nemen als er algeheele voldoening gegeven is. De openbare meening is over het geheel gunstig gestemd voor eene onderneming tegen Rome. De jongste berigten van daar evenwel melden, dat de bevolking voor alsnog weerstand biedt aan de pressie der actiepartie. Een expeditie van Gari baldi tegen Rome, zonder dat eene beweging op romeinsch gebied voorafgaat, wordt door alie verstandige lieden zeer na- ileelig geacht, en de ex-diktator schijnt ook zelf van dat plan teruggekomen. De zedelijke agitatie wordt voortgezet en door de regering blijkbaar met welgevallen gezien. GOUDA, 10 Augustus. Maandag den 12° dezer, zal de afdeeling „Metalen kruis" van Woerden en omstreken, een bezoek komen brengen aan de 2e sectie der afd. „Metalen kruis" van Gouda en omstreken; laatstgenoemde afd. (2« sectie) zal die van Woerden des voor middags ten 9 ure aan het station van den spoorweg alhier opwachten en feestelijk ontvangen, om voorafgegaan door hunne vaandels en begeleid door de muziek van het 4e reg. infanterie, gezamentlijk in optogt te gaan van af het station van den spoorweg, langs den kleiweg, tnrfmarkt, gouwe westzijde, kei zerstraat, gedeelte van de kuipersteeg, bogen, veerstal, westhaven, botermarkt, korte tiendeweg, zeng-, st. anlhonie- en hoogstraat, en vervolgens de markt langs de wang naar het logement en koffijhuis „de Paauw", om aldaar dien dag verder feestelijk en kameraadschappelijk door te brengen. Het zoude voor hen, die in de jaren 1S30 en 1831 bereid vaardig eii met geestdrift de wapens hebben opgevat, tot ver dediging van het dierbaar vaderlandhoogst vereerend en verrassend zijn, als op dien dag Gouda's ingezetenen, door het uitsteken van vlaggen of andere eerbewijzingen, van hunne be langstelling blijken gaven. Z. M. heeft uit aanmerking dat het bijzonder voor de miliciens der listing van 1863, van de onbereden corpsen die in het volgende jaar ontslagen wordende, voor een groot gedeelte in de schutterijen zullen komen, hoogst nuttig is, dat zij noch gedurende eeuige weken in den wapenhandel geoefend en tevens toet de behandeling van het acbterlaadgeweer be kend worden goedgevonden: 1°. den minister van oorlog te magtigen om, tegen den 5 september aanstaande de mili cien-verlofgangers der ligting van 1863, behoorende tot het. regiment grenadiers en jagers, de acht regimenten infanterie, de drie regimenten vesting-artillerie, het corps pontonniers en het batalllon mineurs en sappeurs, in werkelijken dienst op te roepen; 2°. te bepalen, dat de voormelde manschappen, voor zoo vee! zij teu behoorlijken tijde opkomen, vóór of op den 14n jetober daaraanvolgende weder met onbepaald verlof naar hunne haardsteden zullen worden teruggezonden. Tot lid der provinciale staten van Zuid-Holland, voor het kiesdistrict Alpheu, is gekozen de heer K. N. Hengeveld, notaris te Hazerswoude. Men leest in het Leidsch Dagblad Algemeen verbaast men zich hier over ite benoeming van den jongen baron van Heemstra tot burgemeester van Harlingen. Hoe is het mogelijk, vraagt men, dat de minister een jong menseh van 24 jaren, zonder eeuige ervaring, die als klerk ter secretarie hier werk;aam was, omdaï hij voor hoogere be trekkingen alle bekwaamheid miste, kan voordragen, om te pla&tsen aan bet hoofd van eene gewigtige handelsstad, eene stad van meer dan 0,000 zielen Men heeft herhaaldelijk wraak geroepen over de benoemingen van den minister Thor- becke, omdat hij altijd vrienden en geestverwanten voortrok. Het onredelijke van die beschuldiging is genoeg aangetoond. Maar laat ons aannemen, dat ze billijk is heeft Thorbecke ooit iemand benoemd, die ten eeneumaie onbekwaam was voor den gewigtigen post, waartoe hij hem riep Wat dan te denken van deze benoeming? Het geheel bedrag der gemeente-schulden in de provincie Noord-Holland beliep in het vorige jaar iets meer dan vier en twintig miilioen gulden, waarvan ten laste alleen van Am sterdam ruim twee en twintig en een half miilioen. In den ochtend van 24 Junij, bij het schijfschieten door eene inlandsche compagnie van het garnizoen te Weltevreden, werd de kapitein der infanterie W. L. van Warmelo door een inlandsch soldaat doodgeschotende kogel ging den rug iu en kwam de borst weder uit. Groot is de verslagenheid over het treurige einde van dezen algemeen beminden officier. Den 26 junij had de begrafenis plaats. Een buitengewoon lange stoet van vrienden en deelnemenden was op het kerkhof bijeengekomen, om den overledene de laatste eer te bewijzen. Met diepe aan doening werden de toespraken van twee zijner wapenbroeders "angehoord. Het regtsgeding tegen den moordenaar zal met buitenge won en spoed worden behandeld. De verslagene laat eene jeugdige weduwe na. Nog leest men ten aanzien van dit ongeval iu het N. B. H. Groote verslagenheid is hier veroorzaakt door den moord op een der beste officieren van het indisch leger, een kapitein der infanterie, gepleegd door een inlandsch soldaat, naar beweerd wordt uit wraak wegens eene hem opgelegde straf. Het is een treurig verschijnsel, dat de insubordinatien bij het leger in den laatsten tijd steeds veelvuldiger worden. Omtrent den brand te Heukelum kan nog het volgende gemeld worden Omstreeks 10 ure brak hij uit in een schuurtje, gebouwd aan eene woning in de gasthuisstraat. Binnen weinige oogenblikkeu werden de belendende buizen mede aangetast. Ten gevolge van een feilen noord-oostenwind, die later naar het noord-westen draaide, sloeg de b^and weldra ook naar bet zuidelijke gedeelte der gemeente over, waardoor 17 woningen met achterhuizen en schuren, benevens zeven hooibergen bijna geheel in de asch gelegd werden Eerst tegen 5 ure's morgens was men den brand meester. De brandspuit van Heukelum was onmiddellijk op de plaats des onheils aanwezig, terwijl de spuiten van Asperen en Leerdam zoodra mogelijk te hulp snelden en uitstekende diensten bewezen. Zoowel de plaatse lijke autoriteiten als de bestuurders der brandspuiten toonden eene loffelijke activiteit. Ook zeer vele ingezetenen en personen van naburige gemeenten hebben krachtig medegewerkt tot stui ting der vreeselijke ramp, die de gansche gemeente roet ver nieling bedreigde. Men schrijft uit Dordrecht van 7 dezer Het gunstige weder van de laatste dagen heeft vergund om den koolzaad-dorsch, in dit eiland door vroegere regens ver traagd, geheel te doen afloopen. Algemeen is het beschot bui tengewoon. Thans is men begonnen met het. snijden der tarwe. Van de enkele partijtjes rogge, hier geteeld, is men hier en daar aan het mennen. Uit Nieuwveen berigt men van 7 dezer: Niettegenstaande de toestand van den landbouw over 't al gemeen gunstig is te noemen, zijn er toch ook streken in onze uitgestrekte polders, die minder in die zegeningen mogpn deelen en veel nadeel van het gestadig natte weder hebben onder vonden. Behalve immers dat de hooioogst daar mislukt is, dewijl dit voeder bijna in ToUenden toestand is binnengehaald, beeft ook het dorschen van het kpolzaad zoo veel tegenstand ondervonden, dat de opbrengst daardoor middelmatig en van eene mindere hoedanigheid geworden is. De bouwlieden kla gen ook zeer over den achterlijken groei en de ziekelijke ge aardheid der komkommers en augurkjes, die jaarlijks in groote hoeveelheid naar elders verzonden worden. De hoofdgewassen echter, als rogge, tarwe, gerst enz., beloven niet ODgunstig te zullen zijn. Met het maaijen der rogge heeft men reeds een begin gemaakt, en het laat zich aanzien dat het beschot de verwachting niet beschamen zal. Minder gunstig staat het met de aardappeleu, die op sommige akkers in hevige mate door de ziekte zijn aangetast, welke zich echter nog hoofdza kelijk tot het loof bepaalt. Het is te hopen, dat zich het Bederf niet tot den knol moge uitstrekken, welke hoop zal verwezentlijkt worden, als de weersgesteldheid nog tijdig mogt verbeteren. De schapenteelt wordt hier, sedert de veetyphus den veestapel gedund heeft, op groote schaal gedreven; jam mer maar dat de lammeren weder zoo vreeselijk door de be kende wormziekte geteis»erd worden. Het beste middel daar tegen is benzine, die hier algemeen wordt aangewend. Uit een brief uit Suez aan den Moniteur de la Flotte aangaande de doorgraving van de landengte van Suez geschre ven, outlecneii wij het volgende Over de geheele lengte van 160 kilometers, die het zeeka naal hebben zal, is de doorgraving begonnen en in vollen gang, en de krachtige werktuigen, door de heeren Borel en Lavalley, en de aannemers der maatschappij ontworpen en verbeterd, zijn allerwege aan het werk. Die werktuigen bestaan uit zeer krachtige en vernuftig uitgedachte bagger- en graaf-mach in es, waardoor de uitgegraven aardspecie, zonder kruijen, karren of andere hulpmiddelen, dcor de machines zeiven aan de kanten van het kanaal wordt nedergelegd. Nergens op de wijde wereld is de stoom- en werktuigkunde op eene zoo nieuwfe, zoo vernuftige en zoo doortastende wijze in toepassing gebragt. De voltooijing van dat groote werk is van nu aan slechts eene kwestie van tijd eu van geldmaar ook de omvang van deze vraagstukken is met juistheid bekend. Drie honderd mii lioen francs en de tijd die nog vóór den ln oct. 1869 moet verloopen, en het kanaal van Suez zal een fait accompli zijn. Iu vroegere jaren gingen jaarlijks meer dan 50,000 nederlandsche ponden zeep, van de zijdefabrieken te Lvon af komstig, verloren, daar het gebruikte zeepwater wegliep in de Rhone. De vorderingen der nieuwere scheikunde hebben ook daarin een gunstige verandering te weeg gebragt, want door het gebruik van zwavelkoolstof wordt thans genoegzaam al die zeep uit het water afgezonderd en dus behouden. POLITIE. Op het bureau van politie is voor den regthebbende ver krijgbaar: eene op de kermis gevonden porte-monnaie met eenig geld alsmede kan aldaar inlichting bekomen worden ten aanzien van een gouden oorbel, ook gedurende de kermis gevonden. Bij de nieuwe constitutie van Haïti is de doodstraf wegens staatkun dige misdrijven afgeschaft. De italiaausche tweede kamer heeft dit jaar in 115 openbare zittingen uiterst weinig tot stand gebragt. In Rusland begint uien te denken aan het oprigten van scholen door het geheele land. De cholera woedt te Warschau, Dantzig en Pesth, maar vooral in eerstgenoemde stad. Pruisen zal aan Oostenrijk wegens de holsteinsche executie betalen ruim H/g miilioen florijnen. Koning George der Hellenen trouwt te Petersburg eene nicht van den ezaar en denkt tegen october te huis te zijn. De sultan heeft beloofd een christen-gouverneur te benoemen op Candia. In julij zijn over Enge land 11498 landverhuizers vertrokken. De engelsche gevangenen in Abyssinie zijn uit de h;.nden van koning Theodoor verlost en gevallen iu die der opstandelingen. Bij Bhosawul in britsch Indie is een spoortrein door derailleren in de rivier Suttee gestort, waardoor een aantal reizigers ouikwam. De sultan heeft tc Weeneu iu 4 dagen 200,000 florijnen zoek gemaakt. In Croatie is eene bloedige botsing tusschen militairen en boereu voorgevallen. Te Dresden is onthuld het ruiterstandbeeld van koning Friedrich August III, die tien jaren dood is. De Romeinen worden gezegd zeer afkeerig te ziju van een opstand. De burgerschap te Hamburg heeft de militaire conventie met Pruisen goedgekeurd. Te Peking zal opgerigt worden eene akademie voor alle europesche wetenschappen en met europesche leeraars. Het lijk van keizer Maximiliaan is uitgeleverd aau den pruisischen gezant. In het hoogerhuis is de rcformbill bij de derde lezing aangenomen met algemeene stemmen. Na het sterven van 20 duizend personen in tien maanden heerschen nog altijd de koortsen op Mauritius. In eenige havens van Candia is een besmettelijke ziekte uitgebroken. Sedert Frankfort pruisisch is hebbeD 330 personen afstand gedaan van bun burgerregt. De cholera neemt nog toe op S»cilievan IS24 julij zijn 3333 personen aan die ziekte gestorven. Het museum Boymans te Rotterdam is donderdag jl. weder geopend. De invoer ■van vee in Engeland is weder geoorloofd uit Zeeland, Overijssel en Noord-Holland benoorden het IJ. Vau 28 julij tot 3 augustus is slechts één rund aangetast te Oud-Alblas in Zuid-Holland. Nog werden zes stuks uit voorzorg afgemaakt. De Garibaldianen zouden eene be weging wille,! beproeven tegen Viterbo. De russische regering heeft gecontracteerd met de eng. russ. maatschappij voor ijzerwerken te Waicksa voor de levering van 80,000 ton rails. De koning van Zweden is ongesteld geworden te Parijs. Zestig stoombooten waren vföènsdag den sultan in den Bosporus te gemoet gevaren. Het legioen van Antibes met nieuwe voorregten voorzien zal versterkt worden tot drie bataillons elk vau 1000 man. De maatschappij der kleermakersgezei— len is te Parijs bij vonuis opgeheven. Tegeu april a. s. moeten in Frankrijk gereed zijn drie honderd duizend cbassepotgewereu en elf hon derd duizend paar schoenen. De oogst in Rusland wordt geroemd als zeer gunstig. Het pruisisch naaldgeweer zal weldra ingevoerd worden bij het italiaansche leger. De cholera is uitgebroken in Tessino en andere kantons van Zwitserland. De fransche cavallerie zal voorzien worden van naaldpistoleu. De eerste locomotief is den tunnel door de Alpen gepasseerd Frankfort is 35 uren verw ijderd van Venetie. Vrijdag, 9 Augustus. Tegenwoordig de heeren v. Bergen IJ zendoorn, voorz., de Grave, Luy— ten, Prince, Braggaar, Buchner, Kist en Peeters De notulen der vorige vergadering worden gelezen eu gearresteerd Zijn ingekomen: eene resolutie van hh. gedeputeerde staten, houdende goedkeuring van het vroeger genomen besluit tot het publiek vc-rkoopen van boomen aan het jaagpad; kennisgeving; eene missive van B. en \V. houdende voordragt van drie hulpaiulerw ij zeressen ter vervulling der vacature aan de burgerschool voor meisjes, mejnfvr. van der Sluis te Gouda, J. M. Schouten te Spaarndam eu A. S. Vrolijk te Amsterdam; ter visie en benoeming in eene volgende vergadering; eene missive van commissarissen der beleenbank, iiuendende de reke ning over het boekjaar 1866-1867 ter visie eene missive van den schuttersraad, inzendende de rekening over 1S66 wordt gesteld in banden der hh. Remy, Buchner eu van Straaten. eene missive van het israelit. armbestuur, verzoekende roet 1 jan. a eene wijziging te mogen brengen in hunne administratie, zoodat voortaan als vroeger, slechts eene rekening zal gevoerd worden-, wordt gesteld in handen van B. en W. tot berigt en raad; eene missive van L. van den Berg, verzoekende te mogen afkoopen eene rente op zijn huis; wordt mede gesteld in handen van B. en W. ten fine van berigt en raad. Aan de orde is het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden; door den .oorzitter wordt, om die na te zien, benoemd eene commissie, bestaande uit de hh. Braggaar, Kist en Peeters. Nu wordt de vergadering voor eenigen tijd opgeheven na de heropening berigt de commissie dat de stnkken iu orde zijn bevonden, en wordt het verder besluit verdaagd tot eene voltalliger vergadering en deze zitting gesloten. Gouda, 8 Aug. Bij weinig handel werden tarwe en boek weit merkelijk hooger gehouden, rogge en haver prijshoudend, gerst vond tot de vorige prijzen slechts weinig koopers. Tarwe Poolsche per 2400 kilo 435. Roode kleefsche 425. Zeeuwscbe per mud 12.80 a 15. Rogge J S.75 a 9.10. Gerst 6.50 a 7.85. Haver 3.80 a 5.10. Boekweit Fr. per 2100 kilo 215. Noordbr. 260. De handel in schapen en lammeren alsmede iu varkens en biggen was lusteloos. Goeboter 1.20 a 1.35. Weiboter 0.90 a 1.10. GOUDA. Gebokex 6 Aug. Johannes, ouders C. de Jong en 8. de Hoog. Johannes Martinus, onders T. C. de Moor en X. Snel. Johannes Ma- rinus, ouders P. J. Endenburg en C. H. Fliuk. 8. Hendrik Johan nes, ouders H. Fink eu H. Zuijtwijk. 9. Anthonia, ouders C. Vee- nendnal en C. Kromme. Margrietba Hendrica, onders J H. van den Bos en A. Ypelaar. Overleden 5 Aug. P. Lubeij, 23 w. 6. M. van Dijk, 2 j. 7. A. A. M. van Wanknm, 6 m. 8. J. C. Rond, 3 j. M. van Aarsen, 83 j. M. Spruijt, 18 j. W. J. van Vreumingen, 2 j. 6. m. Gehuwd 7 Aog. A. de Raadt eu J. van der Steen. A. van der Star en H. van der Winden. 25JAEIGE van B. van bïs MAAS en D. VAN DER NOOT. Goüda, 10 Augustus 1867. Benige kennisgeving. Heden overleed ons geliefd jongste kindje, WILHELM1NA JOHANNA, in den ouderdom van ruim twee jaren. T. van VREUMINGEN. M. G. van VREUMINGEN, van der Want. Gocda, 8 Augustus 1867. Algemeene kennisgeving. Heden overleed na eene korte ongesteldheid iu den ouderdom van 64 jaar, BIETER BLOMMEN DAAL, nadat hij 50 jaar op dezelfde winkel was werk- za m geweest, en waarvan hij de laatste (ruim) 16 jaren mij eerlijk en trouw had gediend. Govda, 3 Aug. 1867. J. MULDER, Timmerman en Molenmaker. van fatsoenlijken huize, in de kracht zijns levens, even 40 jaren oud, P. G. sterk van gestel, een vlugge hand schrijvende, niet onbekend met de Frausche taal, door omstandigheden genoodzaakt zijnde zijne zaken te eindigen, zoekt een ondergeschikte Betrekking, b. v. in eene Fabriek om gedeeltelijk Schrijfwerk te verrigten en toezigt te bouden, of om zoodanig werk als reiziger te verrigten, waarvoor hij vol gens deze advertentie geschikt blijkt. Adres franco onder letter R of in per soon bij den Boekhandelaar A. BRINK MAN te Gouda.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2