ÖtnncnUnïu Gemengde Berigten. Varia. Vergadering van den Gemeenteraad. Burgerlijke Stand. jiijfbgigien toestand ües hmls en tot aauwqziug der meest geschikte middelen o:n daarin verbetering te brengen. Florence, 1- Aug. De senaat heeft met eene groote meerderheid het e-rste artikel aangenomen van het ontwerp tot regeling tier kefte?! ij ke ^goederen en ook de lti volgende artikelen goedgekeurd. Iq de senaats?ittingpsprak de heer Ratnzzi op nieuw het ^vertrouwen iu. de voorgeuonnia Jjiiauiaele operatien uit. Hij zegt, dat het noodzakelijk is om in I868 den gedwongen koers der bankbilletten op te hellen. Hij bespreekt den fiuancielen toestand cü de nieuwe bezuinigingen, welke in 1SÖ8 zullen ingevoerd worden. Hij kondigt een plan aan, oin in het par lement een /amenstel van wetten voor tc stel lei. tot reorgani satie van de openbare administratie, waardoor eene nieuwe bron van nationale welvaart zal geopend worden. In antwoord op den heer Farina kwam de heer Ralazzi op nieuw nadrukkelijk op tegen alle denkbeelden van verminde ring van de rente der staatsschuld. Deze woorden werden met toejuichingen begroet. Het wetsontwerp op de kerkelijke goe deren is aangenomen met SI tegen 29 stemmen. GOUDA, li Augustus. Zaturdag avond is door het muziekcorps van het 4de regiment infanterie eene serenade met fakkellicht gebragt aan (ten tot majoor kwartiermeester bij liet 4de reg. infanterie be noemden kapitein-kwartiermeester 1 klasse, J. J. van Dieren. Aangenaam was het zeker aan velen, te bespeuren, dat door een aantal van Gouda's ingezetenen zooveel belangstelling werd aan den dag gelegd bij het bezoek der afdeeling «Me talen kruis* vau M oerden en omstreken, en het feestelijk ont haal van dezelve door de 2e sectie der afdeeling alhier, op maandag j. 1. Reeds vroeg in den ochtend wapperde de ne- derlandsche vlag van vele gebouwen, terwijl langs dc straten tot aan het station van den nederl. rhijuspoorweg zich een groot aantal toeschouwers bevond. Om 9 uur arriveerde dan ook de genoemde afd. Metalen Kruis* van Woerden e. o., bege leid van eenige muziekliefhebbers, welke zich daarbij welwillend hadden aangesloten. Na de gebruikelijke welkomsgroet, bij eene gepaste toespraak door het bestuur der beide afdeclingen we- derkeerig, vereenigden zich de twee afdeelingen, en begeleid door de schoone muziek van het 4e reg. infanterie, geassisteerd door de muziekanten van "Woerden, begaven zij zich in optocht langs de daartoe véóraf aangeduide straten naar het logement „de Paauw", alwaar die oude wapen broeders den dag regt ge voegelijk doorbrngtcn. Na bezigtiging van eenige fabrieken, waaronder die van den heer B. van der Maas en de alom beroemde schoone glazen der St. Janskerk, begaven beide afdee lingen, andermaal begeleid door bovengenoemde muziekcorpsen, zich des avonds ten 7 ure naar het station van den rLij 11 - spoorweg alhier, waarna zij op de vriendschappelijkste wijze van elkander scheidden. l)c uitvoering vau vele schoone muziekstukken, bij deze ge legenheid, onder directie van den bekwamen en verdienstelijken kapelmeester, den heer Kt-yser, heeft voorzeker veel bijgedra gen om deze feestelijkheid luister bij te zetten. Bij beschikking van den minister van binncnl. zaken zijn tot het Laatste studiejaar aan dc rijks kweekschool voor onder wijzers te Haarlem o. a. toegelaten T. E. Luitjes en C. C. Jager van Gouda. Bij beschikking van den minister van binncnl. zaken van 3 dezer is aan de hh. Tl. llartogh Heys Hz., A. N. de Lint en C. Kerkhof te Delft, tot wederopzegging vergunning ver leend voor eene schroefstoombootdieust tot vervoer van perso nen, goederen en vee tussehen Delft, Schiedam en Rotterdam op Gouda en Amsterdam en het slepen van schepen langs de Maas van Schiedam tot Rotterdam en langs den IJssel van Rotterdam tot Gouda. 'L. M. heeft aan mr. 1. A. van Roijen, op diens verzoek, eervol ontslag verleend als commissaris des konings in de pro vincie Groningen, onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten in die betrekking bewezenen met 1 oct. als -zoo danig benoemd mr. L. graaf van Heiden ileinestein, kanton- regter te Assen. Naar het Handelsblad verneemt, waren de ontwerpen der begrooting voor ned Jndie vooi 1868 door den vorigen mi nister, den heer Trakranen, in gereedheid gebragt, om aan den raad van state te worden onderworpen. Ten gevolge van zijne aftreding is door hem aan dat voorneroen geen gevolg gege ven. De tegenwoordige minister, de heer llasselman, heeft die ontwerp-begrootiugswetteu nog niet gereed en zijn zij dus tot biertoe nog niet ter overweging aan Ren raad van state toe gezonden. De Nieuwe Rott. Cour. van 18 dezer meldt Reeds sedert eenige dagen was het ons bekend, dat zich te dezer stede sterfgevallen hadden voorgedaan, die aan cholera werden toegeschreven. hebben daaraan tot dusver geen openbaarheid wallen geften, ten einde geen noodelooze ongerust heid te doen ontstaan. Tót ons leedwezen 'blijkt thans, dat de gemeenteraad hedéa (dingsdag) eene zitting zal houden, ten einde eygr een voetstel van burgemeester en wethouders te beslissen, ten doel hebbende om de kermis aanstaanden zatur dag te doen Qindjgeu, op grond van het wederverschijnen der cholera. Zij w ij goed ingelicht, dan heeft de ziekte tot dusver gelukkig slechts enkele offers geeischt. Het voorstel ran B. en W zal althans dit nut hebben, dat het tot waarschuwing dient voor hen, die zich gedurende de kermis aan onmatigheid eu een ongeregelde levenswijze overgeven. De rotterdamschc gemeenteraad heeft gisteren, op voor stel van den lm Pincoffs besloten, de verschijning der cholera te publiceren. ïndieh zij een ernstig epidemisch karakter mogt verkrijgen, zal de gemeenteraad worden bijeen geroepen om over de onmiddellijke staking der kermis te besluiten. De rogge-oogst valt in de provincie Drenthe over het algemeen tegen de aardappelen leveren een ruim beschot en zijn uitmuntend van kwaliteit; van de veen-boekweit, die in bloei staat, verwacht men, bij gunstig herfstweder, nog eene gemiddelde opbrengst. De indische bladen brengen ons thans nadere berigten omtrent den grooten ramp, die Java teisterde. Wij willen kortelijk het voornaamste mededeelenTe Pekalongan stortte het huis van een chinees in, 12 personen werden bedolven, waarvan 5 op de plaats dood bleven. De overigen werden, ofschoon zwaar gewond, nog levend onder 't puin gevonden. De berigten uit Djocjokaita luiden het treurigst. Van den kraton zijn bijna alle gebouwen ingeitort, 5 prinsessen werden verpletterd, een der prinsen verstikte onder 't puin. Op som mige plaatsen is de grond gezakt, op andere geheven, uit seheureu kwam rook te voorschijn of borrelde slijk op. De postweg is onbruikbaar. De oude tempel van Tjar.die Sêwoc is totaal ingestort. Honderde zware gebouwen en fabrieken liggen plat tegen den grond. Om de Zuid is alh-s een puin hoop. Op de Passar Gedé zijn reeds 400 lijken gevonden. Voor zooverre bekend is, zijn hier 13 Europeanen omgekomen. Op sommige plaatsen zijn de wellen verdroogd, op andere nieuwe wellen ontstaan. Er hebben tallooze aardverschuivingen plaats gehad. Bij de aardbeving was het water van eenige rivieren warm eu rood gekleurd. Te Poerwore.Ijo zijn de prachtige kazernes en het chinesche kamp verwoest, volgens een gerucht, ook de theefabriek. Te Magelang bleef niet één steenen gebouw vrij. Men voelde daar de beweging in de rigting der Merapi naar de Soembing, welke beide valka nen werken. In de residentie Kadoe telde men slechts 4 doo- den en eenige gewonden. De tempel Boero-Boedor heeft wei nig geleden, die van Mendoet echter is overal gescheurd en dreigt bij den minsten schok in te storten. In andere re- sidentien, zooals Madiocn, Patjita», ke.liri enz. hebben al de gouvernements- en particuliere gebouwen meer of minder schade geleden. Uit alle plaatsen wordt berigt, dat men nooit zulke geweldige schokken heeft gevoeld. De huizen werden overal verlaten ^u tenten of loodsen opgeslagen, waarin ver schillende farailien hun toevlugt namen. 7,'t Was een vreeselijk oogenblik* lezen wij in een particulier schrijven uit Tan dem waarop de volmaakste rustin de natuur volgde. Alles was stil, geen wolkje aan den hemel, geen tochtje in den dampkring, terwijl een prachtige sterrenhemel op ons neerblikte. Wie nooit zulk een natuurtoooeel bijwoonde, kan het niet beseffen, hoe ontzenuwend en verlammend die schokken op ons werken, hoe men als door een onbegrijpelijke, sterke magt wordt aangegrepen. En evenmin kent hij het gevoel van na een uiterst gevaarvol oogenbiik gered in de open lucht te staan*. POLITIE. Aan het bureau van politie ligt ter dispositie van den regt- hebbende Een kurk met zilver beslag. Vod 27 julij tot 3 aug. is in Engeland geen enkel geval van run derpest voorgekomen. In bet geheel zijn 278,740 runderen aangetast. Uit Oostenrijk zal dit jaar buitengewoon veel graan naar liet westen uitgevoerd worden. Keizer JSapoleon geeft 50,000 £r. voor de noord poolreis van Gustave Izimbert. De portugescbe havens zijn openge steld voor den invoer van granen tot veel verminderde regten. De eng. reformbill komt eerst in werking met 1 jan. 1868. De cholera neemt toe op Sicilië en te tioine. De constitutie der vereenigde staten is op muziek gibiagt eu de uitvoering verveelde de hoorders gedurende acht lange uren. Von Bismarck heeft op het spoor met zijne vin gers in de klem gezeten. De oostenrijksche minister van financien wil de renten vau alle oosten rijk sclie staatsschulden uniformeren. Te Bokhara is de vrede met Uuslund gesloten. Tu Bulgarije is een be denkelijke opstand uitgebroken. De cholera is te Zurich als geweken te beschouwen. Te St. Gervais in Savojje is ecuc jaspisgroeve in be werking van niiBBtfens 24000 ellen oppervlakte- en meer dan 22 ellen diepte. Te Bordeaux zijn bij een brand door ontplofiing van gas verscheidene hoizen in de lucht gevlogen en met déze nier dan 80 personen. ïsabij Dublin is een spoortrein gedeeltelijk in en afgrond gestort, waardoor een reiziger gedood en een aantal gekwetst werden. Op het feestmaal ter eere van den sultan te Londen gegeven is een aanzienlijk gedeelte van het goud en zilver gestolen. De entreegelden der parijsche tentoonstelling beloopeu nog dagelijks 40 duizend fr. Tn Italic wordt de ziekte van den wijnstok weggenomen door de aanraking van de zieke deelcu met een veeren pen in petroleum gedoopt. Door misgewas, enz., verkeert het ierschc gewest Conneraara in gevaar vau hongersnood. Jefferson Davis is in den schouwburg te Montreal met gejuich ontvangen. ln Mexico zijn al dc keizerlijkgezinde prefecten voor zes jaren gebannen. Van 410 aug. is iu ons land geen geval van veeziekte voorgekomen. - De dagbladen deelen een open brief mede der samarangsche havencommissie aan dr. van Zinnicq Bergman. Daarin wordt de toestand ^an een der grootste handelssteden van Java af geschilderd ter eere van het vaderlijke nederlandsche bestuur. Reeds 34 jaar geleden is door de regering erkend, dat de toestand van haven en rerde dringend herstel behoefde; eerst 22 jaar later begon men met het graven van een kanaal; dat is gestaakt en ten deele reeds weder te niet gegaannu is sedert 3:jèar niets aan het werk gedaan, hoewel voortdurend menschenleveus en schatten in gevaar zijn. Evenwel betaalt de handelsstand van. Samarang jaarlijks ougeveeit3 millioen aan een belasting, uitsluitend bestemd tot een for is voor de verbetering der zeewerke», en de geheele verbetering zoude, volgens deskundigen, slechts 1 millioen kosten. Stel u verder een stad voor, zoo kan men verder lezen, waar de politie schier iederen dag onraagtig blijkt om personen en goederen te besehermen waar dc onveiligheid nog vermeerderd wordt doordien ze, bij gebreke van een behoorlijke stadsver lichting 's avonds en 's nachts in diepe duisternis is gehuld, waarvan elk jaar in den regentijd een deel door overstroomin- gen wordt geteisterd die door schadelijke miasmen, koortsen en andere ziekten ten gevolge hebben, en waarschijnlijk de oor zaak zijn geweest, dat, nu 3 jaar geleden, de bevolking door de cholera is gedecimeerdeen toestand, waaraan door het graven van een afwateriugs-kanaal een einde zou kunnen ge maakt worden, stel u een stad voor, waarvan de rivier, het voorname middel van verveer, in zoodanigen toestand verkeert, dat bij gebrek aan behoorlijke uitbaggering, het gras in den modder groeit, en eindelijk de communicatie met de zee altijd hoogst moeijelijk en dikwijls onmogelijk is. Voor zeker die toestand is benijdenswaardig, en men mag zich wel verwonderen, dat de Samarangen over zulke kleinigheden zoo veel beweging maken. Mij krijgen wel zonder spoorweg- bölastiègen een spoorwegüet door liet geheele land; onze koop steden krijgen nieuwe en kostbare waterwegen. Over den Moerdijk zal een spoorwegbrug gemaakt worden, onze rivier- verbeteringen worden geregeld voortgezet, en de iudische overschotten voorzien in die behoeften maar wij zijn ook de echte NeJerlanders, daar ginder is het meer een basterdsoort. Mij staan zoowat in verhouding als pharizeer en tollenaar. Hier brave christenen, die trouw ter kerk gaan, en evangelische alliantien en zendingsfeesten houden, en daar ginder diep be dorven heidenen en mahomedaiien, die tien zendelingen handen vol werk geven. Is dus alles niet volkomen in den regel Mogen de zendelingen toch steeds in gedachte houden, dat zij den onbekcerden Javaan steeds voorhouden: Doe naar onze woorden, maar sla geen acht op onze daden want was dit laatste het geval, dan zoude de Javaan wel eens een wonderlijk denkbeeld van het praktische christendom kunnen krijgen. Van zendelingen gesproken, hier zal in kort weder een zen- dingsfeest vertoond worden, waartoe bereidwillig een buiten plaats is afgestaan en de spoorw eg-directien verminderde prijzen toestaan. Zoude daar ook over den maatschappelijkcn toestand van den Javaan gesproken worden, (wat zijn godsdienstige betreft, wij weten allen dat die diep bedorven is), dan kunnen de vreem delingen, die daar bij scharen verwacht worden, zich een aardig denkbeeld vormen van den liefderijken zin van het nederland sche volk, dat zich nog altijd trotsch op zijn koloniën verheft, daar deze hem in staat stellen zich achterlaadgeweren, spoor wegen en andere snuisterijen aan te schaffen. Dan mogen de nederlandsche vdenaars wel met nadruk daarop wijzeu, dat wij den Javaan voor zijn land, vour zijn arbeid, voor zijn vrijheid een kostelijk zendelingen-christendom teruggeven, zoo dat het Voordeel van den ruil geheel aan den kant der Ja vanen is. De hooge politiek begint zich meer en meer met taalkunde in te laten. Een engelsch minister sluit een verdrag, waarbij partijen zich tot een zaak verbinden, en kort daarop verklaart hij opeutlijk, dat men het zoo niet verstaan moet, dat het woord verbinden een geheel andere beteekenis heeft en tot niets verpligt. Of de engelsche regtbanken het ook zoo bij han delsovereenkomsten, vennootschappen of huurcontracten /ouden opvatten, is wel te betwijfelen. Als iemand een paard of iei anders aan een ander tegen een som gelds afstaat, noemt men dit verkoopenmaar wanneer een vorst zijn laud of een deel daarvan aan een anderen vorst voor een ronde som van b. v. lüO millioen afstaat, dan is er geen sprake van koop of ver koop, dan wordt de regering eenvoudig nedergelegd, lenzij andere belanghebbenden (altijd gekroonde hoofden) den afstand verhinderen. Van koop of verkoop kan bij zulk een handeling geen sprake zijn, dat is veel te burgerlijk, te droogstoppelachtig. De hooge politiek onderscheidt naatiwkeurig zaken, die bij den eenvoudigen burger van gelijke beteekenis zijn. Stuurt deze aan iemand een berigt, het is vrij wel hetzelfde of dit mondeling of schriftelijk geschiedt; bij de hooge politiek maakt dit een groot verschil, een schriftelijk berigt kan zelfs nog geheel verschillend zijn, naarmate men een depeche, een cir culaire of een nota daartoe bezigt. Is het evenwel niet te betreuren, dat de rust van Europa, het vertrouwen van den handel en het welzijn van duizenden van dit woordenspel af hangt. M'anueer zal de tijd komen dat o regeringen leereu begrijpen, dat waarheid en eerlijkheid de hechtste grondslagen zijn, waarop de regering zoowel naar buiten als naar binnen moet rusten? Hoever zijn wij nog van die gouden eeuw verwijderd! Diugsdag, 13 Augustas. Tegenwoordig de hh. inr. de Grave, voorzitter, Viruly, Prince, Brag- gaar, Kcmy, Buchner, Drooglcevcr, van Gennep, Kist, van Straaten en Peeters. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. Zijn ingekomen een adres van H. M. Leus, verzoekende in aanmerking te komen ais brugwachterter visie rapport der commissie voor de rekening vau het isratl. armbestuur over 1866 het rapport strekt tot goedkeuring ook het rapport der commissie voor de gemeenterekening over 1866 insgelijks luidt het rapport ter goedkeuring beide ter visie. De heer ltcutinger komt binnen. Aan de orde is de conclusie van het rapport der commissie, belast geweest met het onderzoek der geloofsbrieven vau de nieuw benoemde raadsleden achter- volgens verlaten de hh. Viruly, de Grave, Prince en Buchner de verga dering en worden zij in hunne afwezigheid, volgeus de conclusie van het rapport, gelijk mede de heer Luyten, toegelaten. Het adres van het isr. armbestuur, houdende verzoek tot vereeniging der beide afdeelingen z jucr administratie op den ouden voet. Het ad vies vau B. en W. leidt ter goedkeuring, waarmede de vergadering /ich vereenigt. liet adres van L. van den Berg, betreffende deu afkoop van eene rente, gevestigd op hem tocoehooreiuku groud. Het rapport van B. en \V. heriunert dat de afkoop bij de wet toegestaan is tegen den penning 20 eu Jat vau den Berg derhalve van de rente f 1.85 betalen moet f 37-welke som met een vroeger overschot vau verkochten grond a 20.595 voorgesteld wordt tc beleggen iu rentegevende schuld, dat al gemeen wordt goedgekeurd. Een voorstel tot goedkeuring van de rendeineuts-rekeni.ig van den kassier bij de bank van leeniug, dienst 186667, bedragende m ontvang f 7013.85 en in uitgaaf f 6546.6S5. wordt aangenomen. Tot hulponderwijzeres iu dc vrouwelijke handwerken aan de openbare tusscbeuscholeu wordt met 8 tegen 4 stemmen benoemd mej. H. N. Brinkman. Hierna eindigt de vergadering. GOIDA. Gebohen 10 Aug. WiUemina, ouders D. L. Jongerheld en M. G. Weel- denburg. Willem, ouders D. Hollestelle en M. Belonje. 11. Anna Cornelia Wilhelmina, ouders J. B. van Gastel en J. C. van der Kleijn Keinier, ouders G. H. Walthie en M. Meewezcn. Dann^, ouders T. Ver hoef en N. Louwerier. 12. Johanna Corut lia, ouders J. Jongeueel en W. S. Sparnaaij. 13. Maria, ouder* J van der Starre en A. Hanswijk Overleden 9 Aug. C. NederE.f, 39 j. J. L. Kellennan, 34 j. C. van den Berg, 9 m. 10. E. W. M. Grootenboer, 14 m. 11. J. J. Henrich, 2 j. 6 m. J. E. Zoet, lid. G. M. Vos, 15 tv. M. Tober, 14 j.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2