I Zondag, 18 Augustus. ISO 7. 362. Buitenland. Effecten. Overzigt. r J. B. ROLL SNST, leid. Uitgave van A. BRINKMAN. Londen, 14 Aug. In eene zijner jongste zittingen heeft het huis der gemeenten eene uit den boezem van bet huis der lords voortgekomen wet aangenomen, strekkende om het aantal bisschoppen bij de anglicaansche kerk te vermeerderen, huis heeft daarbij echter uitdrukkelijk bepaald, dat die vermeer dering geene verhooging van uitgaven voor de schatkist, no h uitbreiding van het aantal kerkelijke leden van het huis der lords ten gevolge mag hebben. De nieuwe bisschopszetels zui len uit vrijwillige bijdragen der geloovigen onderhouden moe ten worden. or, Donderdag ■uda, die zich VAN Het St toot Gouda 138% 71’/. 85% 31%, 779/16 BRINKMAN. ft Amsterdam. Rheumatische i meest verou- 67 51>/4 56% 66% 51% Gebleven koers. 53% 77%« 14 31%. 12% jXt b^t ^red i ;t beneraph Lange TievdewegD. n°. 60. 13 Augustus. Hoogste koers. 54% 64% 84>%( 138% d, eenige uren hebbende, zoude :n tot het bij- audere Kantoor- teterenden adres- bij A. QUANT, eerd bij G. F. GOUDA, met eene hoeveelheid ;an a contant. NEVER a 46%, em a 47%O ide soort (Mout- 635 cents; ini. per kan 68 ere sterkte naar Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden i 2,franco p. post/2,25 Advertentiën van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. 45%, GOUDSCHECOURANT. De prijs der Advertentiën van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar I plaatsruimte. 178% 45%. GOUDA17 Augustas. De verwachtingen ten aanzien van den Napoleonsdag zijn bitter teleur gesteld; een groot getal benoemingen tot het le gioen van eer is het eenige, wat de Moniteur bragt. De dag bladen hadden verklaringen, maatregelen en besluiten aange- kondigd, die met welgevallen zouden vernomen worden. Men wist wel niet of het buiten- of biunenlandsche aangelegenheden betrof, maar nu de nieuwsgierigheid volstrekt geene bevrediging vindt, willen sommigen de hoop niet opgeven en zien nog altijd eenige woorden te gemoet, want meer dan woorden ont vangt men nietmen heeft nog zoo onlangs de ondervinding opgedaan, dat de verwezentlijking van woorden in daden niet haastig gaat, vooral als het den vooruitgang betreft. De reformbill is tot stand gekomen in Engelandhet hoo- gerhuis heeft met bedachtzame wijsheid toegegeven en zich tevreden gesteld met eene enkele w’iziging van het ontwerp door het lagerhuis vastgesteld, en met verder aangedrongen op de aanneming der door het lagerhuis verwoipene veran deringen. Het is een belangrijke hervorming, die men te gemoet gaat en een verblijdend verschijnsel ook voor alle volken, dat Engeland, het oudste constitutionele land, zoo rustig voortgaat in de gematigde ontwikkeling zijner instellingen. Mogt Oosten rijk dit goede voorbeeld volgen, dan mag het veilig rekenen op een schitterend herstel, dan zal het in korte jaren tot bloei en welvaart gekomen, zijne rampen vergeten en magtiger wor den dan ooit. De ernstige wil bestaat, maar de overgang van dwang tot vrijheid is een werk van veelzijdig bezwaar Ook Pruisen gaat ongetwijfeld eene betere toekomst te ge moet, maar het pad is duister. De bedoelingen van v. Bismarck ademen tot nu weinig vrijzinnigheid, maar het zal hem on mogelijk zijn den duitschen zin te breidelen hij zal óf moeten toegeven of de gevolgen te duchten hebben zijner halsstarrigheid. De reis van eenige fransehe journalisten naar Denemarken baart eenig opzien en wekt verwachtingen op, die welligt weinig bevrediging zullen bieden. Het is zelfs te vreezen, dat Pruisen daardoor niet gunstiger zal gestemd worden en Frankrijk is tot niets verbondenOostenrijk, dat zich verpligt kon achten voor Noord-Sleeswijk op te treden, blijft geheel lijdelijk en alzoo heeft Pruisen de handen ruim om naar welgevallen te handelen. De sultan is met de beste bedoelingen van zijne reis terug gekeerdde lijd zal leeren of het lot eenige verbetering zal leiden. Wij gelooven weinig in bet herstel van dat vermolmde rijkals de eene opstand gedempt is, verwachten wij elders weldra eene vernieuwde poging. Rusland betreedt den weg der altijd vernieuwde leeningen, het is op den weg tot nu toe door Oostenrijk gevolgd en zijn crediet zal in dezelfde rigting gaan. De despotieke afpersin gen brengen oneindig minder op dan de constitutioneel gevo teerde belastingen. Italië, dat door de laatste onrustige jaren in grooten finan- cielen nood verkeert, zal ei; delijk komen tot eene liquidatie der geestelijke goederen, die de berooide schatkist voor eenigen tijd zal schragen; maar de behoeften zoowel als de inkomsten zijn onzeker bij een toestand van gedurige onrust, die zeker wel niet eindigen zal voor het tot stand komen eener definitieve regeling der romeinsche zaak. Men moet daar altijd nog eene uitbarsting te gemoet zien. De fransehe en oosten rijksche keizers zullen elkander ont moeten, maar de tijd schijnt voorbij te gaan der vorstelijke afsprakende volken spreken mede en de publieke opinie zal zich meer en meer doen gelden. Napoleon heeft niet durven toetasten, toen het zijn tijd was, en nu zal het hem moeijelijk vallen den verloren invloed te herwinnen. Zijn roem taant met den val van het mexicaansche keizerrijk en hij mag toe zien, dat Cochin-China hem geene nieuwe teleurstellingen be- rokkene. Mogt hij den weg van vrede en vrijheid betreden, om het lot te ontgaan van zijn grooten voorganger. Ook de ministeriele Globe raadt thans eene expeditie tegen Abyssinie aan, ten einde de europesche geva :"enen uit de mig van den koning of van de opstandelingen te bevrijden. Vol gens dat blad is lord Stanley zelf tot het besluit gekomen, dat het tijd is om met kracht te handelen in eene zaak, omtrent welker afloop de natie ongeduldig begint te worden. 16 Aug. De koningin heeft de reformbill met hare sanctie bekrachtigd. De regering heeft in het lagerhuis verklaard, dat zij de bill, strekkende om de koninklijke parken voor volksvergade ringen te sluiten, introk. Parijs, 14 Augustus. De keizerlijke commissie voor de tentoonstelling heeft aangekondigd, dat de tentoonstelling den 1B november zal worden gesloten, en dat daarna al de gebou wen in het Champ de Mars zullen worden afgebroken. Er wzö tot heden toe onder het publiek sprake van, dat die ge bouwen zouden blijven staan en tot een of ander doeleinde in gebruik genomen. De Moniteur de l’Armée was daartegen echter opgekomen en had betoogd, dat het Champ de Mars noodig was voor de militaire oefeningen. In italiaansche dagbladen leest men bedroevende bijzon derheden, betreffende de cholera en de wijze, waarop de be volking van Italië zich bij het heerschen dier ziekte gedraagt. Op vele plaatsen in het zuiden des lands wordt de toediening van geneesmiddelen en de aanwending van middelen tor ont smetting belet of belemmerd door de vrees der bevolking voor vergiftiging. Te Nardio, in de provincie Lecco, heeft het ge peupel de apotheek in brand gestoken, en de graanzolders eerst doorzocht, toen geplunderddeze wanordelijkheden hielden 3 dagen aan. Te Grand Michele op Sicilië zijn de gensdarmes als giftmengers uitgekreten, door het gepeupel aangevallen en twee van hen vermoordde anderen werden door de aankomst van troepen uit het gevaar gered. Te Catania had het ge meentebestuur eene som van 75,000 frs. noodig ter voorziening in de dringendste behoeften der noodlijdende bevolking; het kon bij het agentschap der nationale bank die som verkrijgen, mits het een borg stelde voor de teruggave; geen van de burgers der stad, waar vele rijke lieden wonen, wilde zich borg stellendit deed eindelijk de agent van een buitenlandsch handelshuis. In eene dezer dagen te Bologna gehouden volksvergade ring, welke zeer druk werd bezocht, is o. a. een besluit geno men, houdende verklaring, dat de opheffing van het wereldlijk gezag des pausen onmisbaar is voor het welzijn van Italië en de geheele werelddat Rome de hoofdstad is van Italië en dat de Romeinen het hun opgelegde juk moeten afschudden. Voorts werd verklaard, dat de wetgevende vergadering te Flo rence wèl had gedaan met de vervreemding der kerkelijke goederen, maar dat meer radicale hervormingen wenschelijk zouden geweest zijn. 16 Aug. De Patrie meent te weten, dat onderscheidene besluiten van administratieven en staatkundigen aard door den keizer genomen zijn, en gelooft voorts dat die besluiten ten spoedigste in den Moniteur zullen verschijnen. Frankfort, 14 Augustus. Uit München wordU®Bfcg^ deeld, dat de aldaar benoemde commissie, belast geren van het ontwerp tot reorganisatie van

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 1