Binnenland. Gemengde Bcrigteu. grr. in Ca talon ie. Wat den generaal Prim betreft, liepen de geruchten uiteen. Volgeus sommigen zou hij reeds meester van Carthagena zijn, volgens anderen was hij den lGden op marsch naar Barcelona met 100Ü karabiniers en 2000 man kavalerie. De spaans he insurrectie neemt immer grootere afmetin gen aan. Het bewijs, dat men ditmaal niet te doen heeft niet eeue dier oubezonneu ondernemingen, welke men zoo herhaal delijk in Spanje heeft beleefd, is, dat vooraf een deel der ge beurtenissen was aangekondigd, die thans plaats grijpen. De natuurlijke gevolgtrekking, hieruit op te maken, is, dat de in- surgenten handelen volgeus een lang le voren vastgesteld pro gramma. Barcelona is een der centrums van den opstand, en ïnen meldt heden, dat de generaal Concha, die zich aan de insurrectie heeft aangesloten, zich meester gemaakt heeft van Tarragona. Het is ook geen twijfel meer onderhevig, dat ge neraal Prim deelneemt aan de insurreetionele beweging. Inmiddels gaat de spaausche ambassade alhier voort met de meest geruststellende berigten te geven, en brengt de te legraaf de meest tegenstrijdige tijdingen aan. De dagbladen uit Madrid en Barcelona zijn heden niet aangekomen. Parti culiere brieveu melden, dat de arrestatien zoowel iu de hoofd stad als te Barcelona toeuemen, en dat voortdurend proclama tion van wege de autoriteiten wordeu openbaar gemaakt, ten doel hebbende om het leger van deelneming aan den opstand af te houden. Bewijzen genoeg voorzeker, dat het spaansche gouvernement niet gerust is. 22 Aug. Ken telegram uit Madrid meidt, dat het grootste gedeelte van Spanje van staat van beleg is verklaard, eenvoudig echter als maatregel van voorzorg, want de insurrectie blijft beperkt tot Catalonie en Arragon en het aantal insurgenten gaat 7U0 a S00 niet te boven. - 23 Aug. De Moniteur bevat een brief uil Mexico van 29 julij, verzouden tegelijk met het telegram onlangs door den Moniteur medegedeeld en bevestigende, dat liet fransch gezantschap waarschijnlijk spoedig zou vertrekken. De oosten- rijksche zaakgelastigde was vertrokken om over Tampico naar Europa terug te keeren; die van Italië en Belgie waren in de hoofdstad gebleven. Juarez was den 18 te Mexico aangeko men, en had dadelijk een vrij gematigde proclamatie afgekon digd. Sedert de tereglstelling van Vidauri had geenerlei be langrijke arrestatie plaats gevonden. Bayonne, 22 Aug. Madrid is in staat van beleg ver klaard. Noch te Madrid, noch in de omstreken is echter eeni- gerlei beweging waargenomen. Vijf regimenten infanterie en drie eskadrons cavallerie zijn uit Madrid naar Catalonie en Arragon gezonden. Het gerucht wil, dat Prim in Catalonie is aaiigekonu-u Berlijn, ~3 Aug. De oostersche kwestie treedt op den voorgrond. Zij is te Salzburg het onderwerp der overwegin gen geweest en wordt, in verband daarmede, door alle oosten- rijksche bladen levendig besproken. Op den voorgrond staat echter, dat vau eene overeenstemming in deze kwestie tusschen Frankrijk i Oostenrijk geene gevolgen kunnen worden ver wacht, alvorens men met de staatkundige gedragslijn van het britsche kabinet bekend is. De bewering dat het bezoek van koningin Victoria te Parijs, zou leiden tot eerc beslechting der oostersche kwestie, mist volgens de opvatting onzer staats lieden, allen gromKoningin Victoria laat de leiding der diplomatieke aangelegenheden over aan haren eersten minister en denkt er niet aan, om bij haar bezoek te Parijs zelfstandig te onderhandelen over een onderwerp, waarbij Engelauds be langen zoo zeer betrokken zijn. liet vertrek van keizer Napoleon uit Salzburg zal de onge rustheid, welke zich hier van de gemoederen heeft meester gemaakt, allengs doen verdwijnen. Men zal inzien dat ondanks de ijverige bemoeijingen van het kabinet der tuilerien, Oos tenrijk zijne afwachtende houding niet beeft laten varen. Men is hier van gevoelen, dat het Weener kabinet binnen kort door tusschenkomst zijner gezanten aan de overige europesche mogendheden zal mededeelen, dat het elke storing van den vrede wil vermijden en alleen daarop bedacht is, Oostenrijk de weldaden des vredes te doen genieten. De bondsraad houdt dagelijks langdurige zittingen. De le den gelooveu spoedig met bunnen arbeid gereed te zijn, omdat geene bedenkingen van ingrijpenden aard zijn geopperd. W66H03, 21 Aug. Volgens telegrafisch berigt uit Salz burg, zal de vredelievende gezindheid der keizers van Oosten rijk en Frankrijk worden uitgedrukt in een document, waarbij de europesche mogendheden zullen worden uitgenoodigd om toe te treden tot de tusschen beide keizers getroffen overeen komst, ten grondslag hebbende de handhaving van het Prager vredestractaat. De Neue Presse meldt dat de vertegenwoordigers van frankrijk en Engeland te Athene hebben voorgesteld, bij de regering aldaar den wensch uit te spreken, dat deze voortaan geen stap meer zal doen, waaruit een nieuw conflict met Tur kije kan ontstaan, daar de grieksche regering voor verdere conflicten van dien aard verantwoordelijk zal worden ge steld, hebbende de Porte waarborg verleend tot de vervulling van de eischen der christelijke bevolking. Tot deze verklaring der westersche mogendheden is de russische gezant niet toe getreden. Ken bijzondere depeche van het Neue Fremdenblatt meldt: de bijeenkomst heeft tot resultaat gehad een defensieve alliantie voor alle mogelijke gevatlen, met zorgvuldige vermijding van iedere aanvallende handeling. Ecu telegram ui: Salzburg aan de Neue Presse meldt, dal de minister van financiën von Beks naar Salzburg ont boden moet zijn tengevolge van een geschil tusschen hem en den hongaarschen minister van financien. Beide ministers heb ben, zegt men, hun ontslag gevraagd. 22 Aug. Volgens telegrafisch berigt uit Salzburg heeft de conferentie tusschen de beide keizers tot hoofddoelte ver hinderen dat Zuid-Duitschland opgaat in den noord-duitsehen bond. De vorming van een zuid-duitschen bond wordt alleen ouder de leiding van Oostenrijk als aannencdijk beschouwd. Aangaande de oostersche kwestie stemmen de ox-iJe keizers in hunne zienswijze overeen. olgens de anti-franschgezinde Neue Presse heeft het definitief tot stand komen van eene alliantie tusschen Oostenrijk en Frankrijk schipbreuk geleden, dewijl Beijeren en Wurtemberg het voorstel tot oprigting van een zuidelijken bond onder aansluiting aan het verbond tusschen Frankrijk en Oostenrijk hebben van de hand gewezen. Salzburg, 22 Augustus. Stellig wordt verzekerd, dat tusschen de beide keizers overeenstemming is tot stand geko men in het wezentlijk belang van den vrede. GOUDA, 21 Augustus. Gisteren had de plegtige ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van onzen oud-burgemeester N. IJzendoorn, die in het begin dezer week, na een smartelijk lijden, in vier en zeventigjarigen leeftijd bezweek. Zijn overlijden wekte de meest algemeene belangstelling, daar hij sedert jaren bij de ge- heele burgerij geacht was. Ook als burgemeester was hij toe gankelijk voor allen, hulpvaardig en meewarig. Onder zijn bestuur werden tal van verbeteringen to». stand gebragt, die het aanzien onzer stad geheel veranderden. Hij werd door allen erkend ais een man van onbesproken trouw en eerlijkheid, die ijverig en naauwgezet waakte voor de belangen der gemeente, wiens naam lang leven zal in dankbare herinnering, vooral als het ons gebeuren mag, den zoon, die eervol des vaders plaats innam, met denzelfden ijver het werk te zien voortzetten en den bloei onzer gemeente op hechte grondsl ïgen te vestigen. - Z. M. heeft benoemd tot dijkgraaf van het groot water schap van Woerden, T. W. van Oudheusden. Men schrijft uit Js Hage aan het Leidsch DagbladEr wordt op nieuw gefluisterd over de aanstaande wederoprigting der ministerien van eeredienst. Dat er aan gedacht wordt houd ik voor zeker. Wat de wet op het hooger onderwijs betreft, hetgeen men dienaangaande meent te weten, is, mijns inziens, niet veel meer dan gissing. Zoo beweert men dat de faeul- teits-examens door staats-examens zullen worden vervangen, die tweemaal 's jaars zullen plaats hebben dat men in elk vak af zonderlijk zd kunnen geëxamineerd worden en promoveren; dat het academisch onderwijs aanmerkelijk zal worden uitgebreid en deze wet geheel voorzien zal in behoeften, die het middel bar onderwijs heeft doen ontstaan, daar het wetenschappelijke bekwaamheden vordert in vakken, waarin tot dusverre geen wetenschappelijk onderrigt werd gegeven, enz. Naar het Utr. Dagbl. verneemt, bestaat bij de regering plan om, nu de schutterijwet verworpen is, en dus de versterking der volksweerbaarheid, die daarvan het gevolg zou zijn, niet plaats heeft, de schutterijwet te wijzigen in dien zin, dat voortaan tot grondslag van de schutterij zal worden genomen de telling van 1867, terwijl tot dusver nog altijd de telling van 1829 de grondslag der sterkte-berekening uitmaakte. Ten gevolge van dien veranderden grondslag zullen sommige van die gemeenten, die nu nog rustende schutterijen hebben, deze in dienstdoende moeten veranderen, en zal over het algemeen het aantal schutterpiigtigen aanzienlijk toenemen. In den gemeenteraad te Botterdam is donderdag inge komen een rapport van de choiera-commissie. Uit dit rapport en het naar aanleiding daarvan gesprokene blijkt, dat te Rot terdam reeds alles gedaan wordt, wat de ondervinding ten vorige jare bewezen heeft doelmatig te zijn. Volgens eene mededeeling van dr. Egeling, den geneesk. inspecteur voor Zuid-Holland, was in den loop van het jaar reeds vroeger in een 30tal plaatsen cholera voorgekomen. Te Schiedam is de cholera-commissie ook weder geïnstalleerd. Te Delftshavenwaar reeds eeuige gevallen voorkwamen, wordt ook al het mogelijke gedaan tegen onreinheid en dergelijke. Bij den burgerlijken stand te Botterdam zijn woensdag 16, donderdag 12 en gisteren 24 als aan cholera overleden perso nen aangegeven. Er waren gisteren 36 aangegeven als aange tast door die ziekte. Naar van goederhand wordt medegedeeld, heeft de heer Weeveringli te Amsterdam zijn plan tot regeling der staats schuld van Oostenrijk, dezer dagen op officiële wijze in ziju geheel, met de daarbij behoorende berekeningen, aan den mi nister van financien, baron von Beke, en afschriften er van aan den minister van financien van Hongarije, Loay en aan de beide deputatien tot regel'ng der gemeenschapp.^a.e aan gelegenheden, uit den ooste'irijkschen rijksraad en den hon gaarschen landdag aangebeden. Het lang besproken plan, om den Rijn, de Weser en de Elbe onderling door middel van gegraven kanalen te verbin den, zal, nu Hanover zich in pruisische handen bevindt, tot uitvoering komen. Het ontwerp, dat ook voor den water- aanvoer der overijsselsche kanalen van belang is, en daartoe dienstbaar gemaakt kan worden, is tevens in menig ander opzigt voor Nederland van groot gewigt. Het Handelsblad zegtOnderscheidene bladen hebben hunne meening gezegd over het overzigt, dat de minister van binnenl. zaken in zijne sluitingsrede heeft gegeven van de werkzaamheden der wetgevende magt in het afgeloopen zit tingjaar. Alleen het haagsche ministeriele orgaan roemt, dat er zooveel is tot stand gekomen, dank zij den ijver van het conservatieve kabinet. Voor het overige erkenuen vriend en vijand, dat de oogst, w aarop de minister wijzen kou, zeer schraal is. En waarlijk, men moet al weiuig waarheidsliefde bezitten, om te kunnen zeggen, dat het gesloten zittingjaar hijzonder vruchtbaar is geweest. Toen het zittingjaar begon, heeft men van ministeriele zijde eene lange lijst opgemaakt van zaken, die voor het conservatieve bewind te verrigten vielen eilieve, hoe weinige artikelen kunnen er van die lijst geschrapt wor den, nu het zittingjaar gesloten is Dit «inisterie, van welks ijver, werkzaamheid en talenten wonderen zijn voorspeld door de vrienden, is in gebreke gebleven bewijzen te geven van zijn initiatief en van zijne werkzaamheid. De minister vau oorlog, van marine en van binuenlandsche zaken zijn de eenigen, die aan de kamers werkzaamheden verschaft hebben. Ware de erfpacht wet tot stand gekomen, men zou ten minste op een belangrijken maatregel in het afgeloopen zittingjaar te wijzen hebbendoch het tot stand brengen van die wet is verijdeld doordien eene partij in het kabinet zich heeft laten overmeesteren door een handvol ultra-behouders, die vreesden dat hun door die wet de genadeslag zou worden toegebragt. Men mag bij de beoordeeling v a hetgeen in het getindigde zittingjaar verrigt is, vooral met uit het oog /erliezen, dat dit kabinet is een koloniaal ministerie; dat het is opgetreden met den specialen last, om de hangende koloniale vraagstuk ken tot oplossing te brengen. Aan dien last is niet voldaan door het brengen op de indisehe begrooting van een post voor de verhooging van de tractementen der inlandsche hoofden. Zal het ministerie aan zijne roeping voldoen, dan moet liet de gouvernements-eultures regelen, aan de particuliere nijverheid in Indie gelegenheid tot ontwikkeling geven en am de regien op den grond vastheid verschaffen. Zoo lang het ministerie deze taak niet heef' vervuld, kunnen de lofspraken eener ge dienstige pers het nie. tegen gegronde verwijten beschermen. Men leest in dc politieke brieven van het Handelsblad: Naar aanleiding van het vooral dit jaar veelvuldig vorsten- bezoek is het zeker niet van belang ontbloot hier met een enkel woord mededeeling te doen van het gevoelen van een thans zeer hoog geplaatst persoon over die ontmoetingen tus schen gekroonde hoofden. „De ontmoeting van twee souve- reinen is steeds eene politieke gebeurtenis van bet grootste gewigt. Hare gevolgen zijn meest van gevaarlijken aard en wel om de volgende redenen i°. wanneer de sou zereinen door naauwe vriendschap verbonden zijn, laten zij zich verlei den tot eene minder trouwe behartiging der belangen, die zij moeten voorstaan en verwaarloozen zij de regten van hun volk, ten einde niet onaangenaam te ziju jegens het gekroonde hoofd dat zij met hunne vriendschap hebben vereerd; 2°. de souvereinen laten zich meest door uiterlijke beleefdheden mede slepen. Zij hechten aan eene alliantie, die slechts steunt op eenige vleijende bewoordingen; 3°. het is onmogelijk, dat er bij deze bijeenkomsten niet eenige vraag word gedaan, eenige belofte afgelegd, eenige concessie verkregen4°. de minste afwijking van de étiquette, het onwillekeurig verzuimen van de eene of andere beleefdheid, kan eeu eeuwigen haat doen geboren wordeu, dien de volken moeten misgelden. De slot som is dus, dat dergelijke bijeenkomsten zoowel gevaarlijk zijn voor de vorsten als voor de volken. Voor de vorsten, omdat zij kunnen worden bedrogen; voor de volken, omdat zij kunnen worden verraden,^ De persoon, die zich zóó over die vorstelijke bezoeken uit liet, was Lodewijk Napoleon Bonaparte, thans keizer der Franschen. Deze woorden, nu 24 jaren geleden geschreven, hebben ook thans nog hare volle kracht behouden. Men leest in de Goessche Courant Door onderscheidene dagbladen is er reeds op gewezen, dat het tegenwoordige ministerie zich onderscheidt, door zijne vrien den bij alles den voorrang te geven en stelselmatig alleen de mannen van zijne rigting tot 's lands bedieningen te roepen. Er werd dezer dagen daarvan een nieuw bewijs gegeven, door de beuoeming van een nieuwen commissaris des koniugs iu Groningen en van een burgemeester te Harlingen. Wij ziju er van overtuigd, dat wij daarmede nog niet aan het einde zijn eu dat er in allerlei, zoo civiele als militaire betrekkingen, voor de magistratuur en de regterlijke magt, nog wel meer benoe mingen zuilen volgen, die bewijzen dat het ministerie shchis zijne vrienden bruikbaar acht en het tot de attributen van eeue vaderlijke regering rekent, om het nepotisme te bevorderen, als het met zijne inzigten strookt. Het is daarom goed dat men er gedurig op wijze, hoe nu juist geschiedt, wat men onder vroegere ministerien meende te zien en te moeten raden. Wij behooren niet tot hen, die oordeelen, dat een uiini^ ri volstrekt geen acht mag geven op politieke beginselen en vinden het zelfs zeer natuurlijk en consequent dat het, bij gewigtige benoemingen, niet alleen naar bekwaamheid vraagt, maar er ook op let of die in de rigting der regering zullen aangewend worden. Uit dat oogpunt willen wij zelfs het kabinet, over sommige benoemingen, niet hard vallen, maar waar men telkens vergelijkingen maakt, die ten nadeele van vroegere ministerien moeten voorgesteld worden, daar veroorlooven wij ons eene vergelijking met vroeger en vragen, of dit ministerie in eenig geval deed, wat de minister Thorbecke deed. toen hij den hr. Mackay voordroeg als vice-president van den raad van state? Het is slechts een voorbeeld uit velen, maar dat duidelijk ge noeg leert, hoe de liberale mannen de talenten hunner tegen standers waardeerden en ten nutte des lands zochten vruchtbaar te malen, terwijl de conservatieve heeren of hunne talentvolle bestrijders vreezeu of meenen, dat zij alleen de wijsheid in pacht hebben, daar zij onbepaald allen voorbijgaan of uitsluiten, die niet als gehoorzame dienaars hen naar de oogeu zien. Uit het Wesiland wordt aau de Leyds. Cour. gemeld, dat het vervoer van aalbessen geëindigd is eu, grootendeels voor het buitenland, eene voldoende rekening heeft gegeven. De wijnstok staat uitmuntend en is door de warmte van deze maand zooveel hersteld van de geleden koude, dat vele en schoone trossen worden te gemoet gezien. Men hield er zich nog dezer dagen bezig met de verzending van min of meer door ziekte aangetaste aardappelen, welke ziekte dan ook op sommige plaatsen vrij sterk is toegenomen. Niettegenstaande de aardappelen, wegens dat onheil, hoog in prijs zullen blij ven, worden de granen onder gunstige omstandigheden binnen gehaald. De peren zijn over het algemeen klein van stuk gebleven, de appelen daarentegen zijn goed ontwikkeld en vooral de late soorten nemen nog in grootte toe. Van het een eu ander wordt dit jaar boven het middelmatige geplukt. Uil deze omstreken verneemt men voorts dat de hooibouw, ondanks den tegenspoed, door veel regen ontslaan, nog met goed gevolg werd voleindigd. De graanoogst is bevredigend en kan, ten gevolge van droog weder, gaaf worden voortgezet; ook het koolzaad is binnen. Het vlas bragt een goed gewas voort en o. a. uit Haarlemmermeer, waar de teelt zeer uitge breid was, vertrekt een tal van schuiten met vlas naar het Overmaassche. De snijbooneu en komkommers in de Vcenen hadden te veel geleden cm eene ruime opbrengst te doen ver wachten: zij is echter thans niet onvoldoende. Het vervoer van bloemkool uit Rijnsburg wordt op groote schaal, ook met veel buitenlandschen handel, voortgezet. Uit Assen wordt gemeld, dd. 22 aug.De beperkte uitvoer van de onderscheiden vee-soorten beschouwt meu als oorzaak van de minder hooge prijzen, hier en elders besteed. Ook op onze jaarmarkt had, bij het groot aantal kooplieden en den gunstigen stand van hooi en grasgewas, de aftrek grager en de kooplust meer geanimeerd kunnen zijn. De meeste vraag was naar kalfde koeijen, die naar rato ook den hoogsten prijs golden, als wordende verkocht tot f 160; voor 120 kocht men eene beste melkkoe. In paarden was de handel het levendigst, wat de beste soorten aangaatvarkens en schapen bij menigte voorhanden, waren nier duur. De keizer van Oostenrijk heeft 100,000 florijnen geschonken voor den herbouw van den Dom te ïïaukfort. Ook uit Zweden berigt m»n van allergunstigst weder voor den oogst. Johaun-Georgeustandl in bec Ertsgebergte is maandag geheel afgebrand iu 2l/2 uur Te konstan- tinopel is besloten tot de vorming van eeu nieuwen raad \an state.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2