CHnnenlanïi. Gemengde Berigten. Varia. verlof t« geven. Met andere woorden de oplossing vaa het iegiben geschiedt thans in wettigen vorm. De keizer en keizerin hebben gistereu de te Parijs aan wezige onderwijzers, ten getale van 7 OU, ten gehoore ontvan gen. De keizer heeft hun zgn dank betuigd voor hunne toe wijding aan hunne moeijelijke, r.ederige werkzaamheden en verzocht hunne pogingen voort te zetten, om aan het jeugdig geslacht, hetwelk aan hunne zorgen is toevertrouwd, de gods dienstige beginselen en de liefde des vaderlands te blijven in prenten, die de bronnen zijn, waaruit alle deugden voor het openbaar en bijzonder leven voortvloeijen. Blijkens den Mo- niteur werden die woorden met eene levendige toejuiching begroet. 27 Aug. De Moniteur deelt het antwoord des keizers mede aan d**u maire van Atrecht. Dit luidt ais volgt: //Gij hebt gelijk met te vertrouwen op de toekomst. Alleen zwakke gouvernementen zoeken in buitenlandsche verwikkelingen eene afleiding voor binnenlandsche aan gelegenheden. Maar wanneer men zijne kracht put uit de massa der natie, heeft men slechts zijn pligt te volbrengen, om te voldoen aan de duurzame be langen des lands, en de nationale vaan boog opheffende, laat men zich dan niet medeslepen door ontijdige vervoeringen, al zijn die dan ook nog zoo zeer het gevolg eeuer vaderlandsche gezindheid." Perpignan, 25 Augustus. De opstand in Spanje breidt zich zeer uit en de locale autoriteiten verliezen terrein. De op>tandelingen hebben den 23n dezer, onder bevel van Baldri, het regiment Alcantara en een eskadron kavallerie geslagen, die naar Esparagua terugtrokken. De opstandelingen in Cata- Ion ie tellen SOOJ man. De dood van generaal Manzo wordt bevestigd. Berlijn, 25 Aug. De opgeivonder'.cld, welke voor de verkiezingen van den noordduitschen rijksdag bestaat, wordt eiken dag grooter en in gelijke mate neemt de spanning tus- schen de liberalen toe. De conservatieven doen daarmede natuurlijk hun voordeel. Men berekent dat, nu de nationaal- libemlen gemeene zaak met de conservatieven hebben gemaakt, de zuivere liberalen in den rijksdag slechts op 40 stemmen zullen kunnen rekenen. 26 Acg. Men zegt, dat het plan tot overbrugging van de Elbe wegens te hooge kosten, daaraan verbonden, zal worden opgegeven. Eene naauwkeurige berekening heeft doen zien, dat de kosten tot het leggen van eene brug tot verbin ding van Harburg met Altona 7,000,000 thl. beloopen. Uit Frankfort wordt gemeld, dat nadat de baten en las ten door de commissie van liquidatie van den duitscben bond zijn opgemaakt, gebleken is, dat er een netto roerend actief ter verdeeling o\erblijft van 7,824,553 florijnen. Hierin zijn niet begrepen de vaste goederen van Maiuz, Ulm, liastatt en Landau, die voorloopig nog gemeenschappelijk eigendom blij ven der staten van den voormaligen bondde waarde daarvan is geschat op 9,036,656. Men schrijft aan de Köln. Zeitung, dat men uit officiële bron vernomen heeft, dat de onderhandelingen tusschen Zwit serland en de Nederlanden, die sedert langen tijd over het sluiten van een handelstractaat werden gevoerd, nu oniangs door de hollandsche regering afgebroken zijn, omdat, naar men zegt, het niet mogelijk was, de wenschen van den bonds raad in te willigen, om de in Nederland residerende Zwitsers vrij te stellen van de schutterij, terwijl anderzijds het gou vernement der Nederlanden geene voldoende zekerheid kon verkrijgen betreffende de vrije nederzetting van Israëlieten in Zwitserland. Men neemt daarbij aan zegt de correspon dent van de Köln. Zeitung dat redenen van politieken aard geleid hebben tot het afbreken dier onderhandelingen. Die redenen worden echter niet genoemd. De hessische notabelen zijn hier aangekomen en heden heeft eene eerste bijeenkomst, onder voorzitting van den mi nister Eulenberg plaats gehad. We©nen, 25 Augustus. De Neue Presse meldt, dat in de discossien der gedeputeerden, tot beslechting der geschilpunten tussehen de onderscheiden deelen des rijks, door Hongarije ver klaard is, dat 25 pCt. het maximum-aandeel is, hetwelk Hon garije van de staatsschuld bereid zou zijn over te nemen. De geschillen met Engeland, betreffende de practische uitvoering van het handelsverdrag, zijn beslecht, in dier voege, dat ten opzigte van den invoer uit Engeland de tegenwoordige regten van kracht blijven, voor zoover zij niet door overeenkomsten met Ftarakrijk en Italië, betreffende het tarief, verandering heb ben ondergaan. De avondbladen meldener wordt een circulaire aan de gezanten in het buitenland voorbereid, waarin betoogd wordt hoe de zamenkomst der beide vorsten te Salzburg moet opge vat worden, en dat het resultaat der bijeenkomst iseene bij zondere waarborg voor hst behoud van den vrede. De Bobe' ia bevat een ontleding van het tegenvoorstel van Je gedeputeerden der Cis-Leithaanscbe landen, rolgens hetwelk bij de bepaling van het wederzijdsche quotum in de staats lasten, de directie belastingen tot grondslag moeten aangeno men worden en diensvolgens Hongarije 36 pCt. zou moeten bijdragen. Tegenover de geruchten, volgens welke in de bijeenkomst te Salzburg een bewijs geleverd is, dat Oostenrijk en Frankrijk tegenwoordig één zelfde belang hebben, zegt de Abendpost, dat bij die bijeenkomst wel eenstemmigheid over de hangende kwestien, maar geen onderling verdrag tegenover een andere mogendheid tot stand gekomen is. Stuttgart, 25 Aug. Beijeren en Wurtemberg willen geen zuid-duitschen bond onder Oostenrijks leiding, maar als zelf standige staten de vrijheid behouden, om naar gelang der be hoeften, een bondgenootschap te vormen. Munchen, 27 Aug. De Sud Deutsche Zeiting, onder redactie van Fröbel, omschrijft de rigting van haar programma aldus: Beijeren als hoofdvertegenwoordiger der zuid-duitsche staten, neemt eene bemiddelende positie aan tusschen Pruisen en Oostenrijk, ter voorkoming van een conflct tusschen die twee mogendheden. Madrid, 25 Aug. Catalonie is geheel en al bevrijd van oproerlingen. In Arragon vlugten de opstandelingen in wanor de en velen hunner ouderwerpen zich aan het gezag. In Sarragossa, even als in het verdere deel des lands, is het volmaakt rustig. De portugesche regering heeft alle spaansche officieren en andere opstandelingen, die op Portugals grondgebied de -.rijk hebben genomen, naar zijne eilanden gezonden. GOUDA, 28 Augasr.- Dingsdag den 3n sept. aanstaande zullen al de gemeen teraden vergaderen tot toelating der nieuw benoemde leden en tot benoeming, voor zooveel noodig, van wethouders. De commissaris des koniugs in deze provincie heeft, met het oog op de in een 16tal gemeenten om Rotterdam vooi - gekomen gevallen van cholera, bij circulaire van den 17" dezer, en met verwijzing naar die van deu lu mei 1866, hh. burge meesters en wethouders in de provincie verzocht, den bij de laatst aangehaalde circulaire voorgeschreven zuiveringsmaatregel ook toe te passen of te doen toepassen in openbare inrigtin- geu, sociëteiten, logementen, koffijhuizen, scholen enz. Men schrijft uit 's Hage aan de Amst. Ctdat, ten einde te zien welken loop de cholera nemen zal en of daaruit ook gevaar voor de miliciens van 1863 zou kuunen ontstaan, de opkomst van die verlofgangers zal worden uitgesteld tot den 20 september. Naar men verneemt, heeft de regering alies voorbereid, om binnen kort de tegenwoordige schutte rij wet overal iii het rijk en dus ook in het hertogdom Limburg in volledige toe passing te bTeugen en de bestaande schutterijw et te reorganiseren. Aan het Utrechtsch Dagblad wordt geschreven, dat het plan schijnt te bestaan om meer jeugdige hoofdofficieren in het leger te doen plaats nemen. Dit zal natuurlijk ten gevolge hebben, dat vele hoofdofficieren en kapiteins zullen gepensio neerd wordenhet is dan te verwachten, dat men kapiteins zal krijgen, die niet ouder zijn dan 30 en majoors niet ouder dan 40 jaren. Ook schijnt er aan gedacht te worden de ka piteins in twee, in plaats van drie klassen te verdeelen. Men meldt ons van Lexmond dd. 26 Augustus Onder begunstiging van prachtig zomerweder werd heden alhier de wel bekende paardenmarkt gehouden. Er waren buitengewoon veel paarden aan de lijn en voor pruisische en fransche rekening was de handel zeer levendig. Vele schoone paarden van 400 tot 600 werden aangekocht en naar na burige landen gezonden. De landbouwende stand was ook ook maar zelden zoo talrijk vertegenwoordigd, 't was dui delijk te zien, dat ieder zich eens in zijn kring wenschte te ontspannen. De inzameling der gelling of mannetjes hennep in den Alblasser- en Krimpenerwaard, uitmakende de eerste pink, door uitmuntend weder begunstigd, is op sommige uitzonderingen na, allerwege afgeloopen. De uitkomst, die op vele plaatsen niet meer dan v*. gemiddeld naauwelijks 1/2 gewas oplevert, is allezins treurig, vooral voor eene nijvere volksklasse, den zoogenaamden daggelder, die onder hoog opgevoerde landhuur gebukt, iret zijne beperkte middelen van bestaan eene zorgelijke toekomst te gemoet gaat. De zaailing of zaad voortbrengende hennep, wier groeitijd op p. m. 3 weken is aan te nemen, is sedert het zoo gelukkig veranderde weder sterk doorgegroeid. Zij zal echter bij de verbeterde uitzigten, wegens het te laat in den grond brengen van het product, hoog water en de natte weersgesteldheid verre beneden eene gewone opbrengst j blijven. Omtrent de verwachtingen van den oogst in de pro vincie Zuid-Holland wordt o. a. het volgende medegedeeld winter- en zomertarwe staat bijna algemeen zeer goed te velde en men verwacht daarvan bij goede qualiteit een ruim beschot. Alhoewel de rogge over het algemeen minder gnnsiig zal uit vallen dan de tarwe, kan men toch ook eene redelijke opbrengst te gemoet zien. Winter- en zomergerst belooft een redelijk gewas. Haver staat vrij algemeen goed ie velde en geeft uit- zigt op eeD ruim gewas. Het winterkoolzaad heeft door den hoogen waterstand veel geleden en belooft slechts eene middel matige opbrengst. Het zomer-koolzaad daarentegen belooft vrij algemeen betere uitkomsten. Alhoewel uit enkele streken wordt gemeld, dat de ziekte in de aardappelen zich in meerdere of mindere mate vertoont, kan men echter verwachten, dat de opbrengst ruim en de qualiteit goed zal zijn, daar van uit de Vijf Heerenlanden, Alphen en omstreken, de Beijerlanden, Nieuw- veen en omstreken, Rotterdam en omstreken, het Westland, Woerden en omstreken, Delft en omstreken wordt gemeld, dat dit gewas tot dusver niets te wenschen overlaat. Erwten en boonen staan bijna algemeen uitmuntend te velde en geven uitzigt op een best gewas. Men schrijft uit Bergen op Zoom: In deze streken is men ijverig bezig met het binnenhalen der tarwe, die over het algemeen goed medevalt. De halm i3 bijzonder goed gevuld. De rogge is in de schuren geborgen maar met dit product is het minder gunstig gesteld. Som mige boeren, die van 810 gemeten te velde hadden, waren niet in staat hiervr.a genoeg voor hun eigen gebruik in te zameleneen akker die verleden jaar yo mudden opleverde, heeft nu slechts 40 a 50 mudden opgebragt. De boekweit, die zich in den beginne zoo schoon voordeed, heeft door het aanhoudend natte weder veel geleden. Enkele laag gele gen akkers sijn geheel verregend. De haver staat buitenge woon goed dit is ook het geval met de erwten en boonen. De appelen en peren beloven mede een ruim beschot. Om trent tie aardappelen worden allerlei geruchten verspreid. Het meerendeel der boeren klaagt echter over dit product; men houdt het er echter algemeen voor, dat dit klagen hoofdza kelijk ten doel heeft, om de hooge markt nog wat te kunnen behouden. De N. Ulr. Cour. zegt: Er is een tijd geweest, dat wij op den minister Heemskerk nog als op den eenigsten werk- zamen en bekwamen man in dit ministerie vertrouwden; dage lijks verliezen wij grond om te dien opzigte op hem te blijven bouwen. Zulk eeu kinderachtigheid als de harlingsehe zaak is genoegzaam, om alle denkbeeld aan een fiksch en ferm, aan een mannelijk karakter te doen verloren gaan. En hei verzuim om maatregelen te nemen tegen het uitbrei den der cuoiera, is een bewijs van onnadenkendheid en onbe kwaamheid. Koeijen-levens hebben waarde, menschen-levens niet! Dat schijnt de leer van Zijn Excellentie te zijn van binnenlandsche zaken, die opentlijk een beloouing van Z. M. laat vragen, omdat de runderpest heeft opgehouden. üe gele koorts is uitgebroken te New-Orleans en te Galveston. In Montenegro is eene zamenzwering ontdekt om het land aait Scvie te brengen. De spaansche regering geeft druk geconsolideerde bons nit. In den staat Missouri zijn rijke en uitgestrekte tinmijnen oDt- dekt. Keizer Napoleon zou zich nu weldra naar Brussel begeven. De turksche kruiser Tzeddin heeft na een hevig gevecht het grieksche schip Arcadi in de wateren van Candia op het straud gedreven en ver nield, waarbij vele menscher omkwamen. De sultan heeft aan den prins van Wallis beloofd, dat hij niet alleen zijne chrislenocderdanen maar ook het christendom zal beschermen. Professor van Oosterzee heeft bij de alliantie te Amsterdam durven zeggeD, dat Rome nog zijn ouden haat tegen het Evangelie niet beeft afgelegd. In Michigan wil men bij de nieuwe grondwet het vervaardigen en verkoopen van sterken drank verbieden. Men doet pogingen in Ierland om den vlasbouw uit te breiden en te verbeteren. Ongeveer 1500 gaswerkers hebben eene meeting gehouden tot het verkrijgen van vermindering van werkuren; zij willen van 84 uren per week dalen tot 56. Te Mon tevideo is eene zamenzweriDg ontdekt, die den generaal Flores met zijn staatsraad in de lucht wilde doen vliegen. De stokslagen zijn in Pruisen afgeschaft voor de tweede klasse van den soldatenstand. De heer Boissevain te Arnhem is gedecoreerd door den exkoning van Hanover. Men verwacht te Parijs dat Frankrijk en Oostenrijk een vTedesmanifest zullen uitgeven. Men zal in Italië beginnen met het veilen van 150 milïioen geestelijke goederen. De partij door de in zenders der tentoonstelling den keizer aaD te bieden is mislukt door gentit van deelneming. Men spreekt van eene ministerconferentie te Dresden. De eng. regering laat den landbouw voortzetten door sol daten, waar de boerenarbeiders weigerachtig zijn en hooger loon eischen De dagelijksche entreegelden der tentoonstelling, reeds gedaald tot 30 duizend fr., zijn wedéT tot 80 gestegen, daar men aanstalten begint te maken tot den verkoop der gebouwen. Zaturdag avond is Napoleon t'huis gekomen van Salzburg. De russische bladen keuren de turksche hervormingen af. Het uiteengaan der rotterdamscbe kermis blijkt een krachtig middel ter verspreiding der cholera. Te Wechtnm bij Coevorden zijn vier bnizen door vijf gezinnen bewoond afgebrand. De eng. regering wil transportstoomscöepen huren voor de abyaain'sche expeditie. Uit Athene berigt men nog eens dat de Turken op Can dia geslagen zijn. Men verzekert dat onze minister van justitie zich overwerkt heeft en eenigen tijd rast zal behoeven. tan 15 nov. zullen in Pruisen 92,886 soldaten naar buis gezonden worden. Te Konstantinopel circuleert een bnlgaarsch manifest aan de russische natie. Rusland heeft 100,000 achterladers besteld volgens Berdan s svgteem. Te Ashton heeft weder eene ontploffing plaats gehad in eene steen kolenmijn, waarbij 14 personen omgekomen ziju. Sedert 1793 zijn in Engeland opgerigt 38,315 maatschappijen van weldadigheid en onderstand, daarvan zijn 23,935 te niet gegaan door achteloosheid of oneerlijkheid. De schepen van Triest moeten te Konstantinopel quarantaine honden wegens de cholera. Nu onze financiële toestand in orde en ons belastingstelsel voor geruimen tijd geregeld is, breekt de tijd voor den mmister aan om zich krachtiger in de kerkelijke aangelegenheden te laten gelden, als specialiteit voor de hervormde en nmlere eerediensten daarin regel en orde te brengen en aan de tegen woordige losbandigheid een einde te maken. De bande: aar door staat en kerk vereenigd waren, zijn toch in de laatste jaren allengs losser geworden, de liberale ministerien hebben de kerk langzamerhand aan zelfbestuur willen gewennen, en de opheffing der ministerien van eeredienst en tal van verschillende kerkelijke reglementen waren daarvan het gevolg. Zoo iets kan niet blijven; tijdens onze voorvaderen was de kerk aan den staat ouderworpen, Willem 1 handhaafde als koning het gezag over de kerk, en die toestand moet zoo spoedig moge lijk hersteld worden. Wil de minister zich dan ook met het dogma bezig bezig houden, dan hebben wij spoedig weder hagepreken en dragonnades te wachten, en wij zullen ons weer kunnen verbeelden in den goeden ouden tijd te leven, toen men op commando moest gelooven en niet gelooven, wat de staat voorschreef. Arme modernen, bet zwaard hangt u boven het hoofd Betreft de tusschenkomst der regering slechts huis houdelijke en financiële aangelegen beden, dan zal door die regeling een hartig compliment aan kerkelijke besturen gemaakt wordenhet zal zoo veel zijn als een brevet van onbekwaam heid, en dat zal toch zelfs de utrechtsche kerkeraad niet verlangen Zal bij de toekomstige wet op het hooger onderwijs de theo logische faculteit behouden blijven Zal aan de nederlandsche hoogeschool of hoogescholen voortdurend de gelegenheid blijven tot vorming der leeraren voor het hervormde kerkgenootschap, terwijl de andere kerkgenootschappen daartoe andere inrigtingen hebben. De tegenwoordige specialiteit voor hervormde eere dienst zal die vraag wel toestemmend beantwoorden, en toch bestaan tegen die rege'ing eenige bezwaren, die niet geheel over het hoofd mogen worden gezien. De hoogescholen wor den door bet rijk onderhouden, de hoogleeraren door de re gering benoemd. Ware er nu slechts één rigting in de her vormde kerk, dan zoude er voor de regering geen bezwaar zijn, en de keuze van een hoogleeraar zoude meestal gemak kelijk zijn, maar nu welke rigting of liever welke partij zal de hoogleeraren leveren Zullen de modernen of de li beralen, of de orthodoxen, of de oud-gereformeerden, of de kerk onder t kruis, of de afgescheidenen, die toch allen onder dezelfde vlag willen varen en dezelfde geloofsbelijdenissen er kennen, de begunstigde partij zijn, die aan de nederlandsch hervormde kerk hoogleeraren verschaffen Arme minister, die zoovelen moet trachten te voldoen, en het juist daardoor waarschijnlijk niemand naar den zin zal maken. Zoude het niet meer dan tijd zijn cm de kerk geheel mondig te verklaren, en zich van regeringswege niet meer met kerkelijke zaken te bemoeijen, vooral nu de hervormde kerk gelegenheid heeft gekregen om haar vertegen woord igers te kie zen. Maar het zoude van te veel beleid en voorzigtigheid getuigen, om nu reeds de mondigverklaring der kerk te durven verwachten. Het was te verwachten, dat na de verwerping der schutterg- wefc door de eerste kamer de organisatie dier kamer zou ter sprake gebragt worden. Men had zoo iets niet kunnen den ken, en van daar van alle kanten aanvallen en een flaauwe verdediging; bad het een andere wet gegolden, men zoude misschien meer stemmen vernomen hebben om den handschoen voor de meerderheid der eerste kamer op *e nemen, maar nu het land door de wapeDingskoorts besmet was, scheen men zijn reputatie van vrijheidlievend Nederlander, zijn dapperen voorzaten waardig, die goed en bloed voor 's lands onafhanke lijkheid veil hadden enz. euz., niet in de waagschaal te willen stellen en liet bedaard de schot tersvrienden uitrazen. Het goede in die zaak is echter, dat weder gelegenheid gegeven is om over constitutionele kwestien te spreken. Waar ««e d*ent de eerste kamer in ons regeringsstelsel? Voldoet zij aan baar

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2