I Binnenhui». Gemengde Berigten. ^Uwertentiem IEMAND Marktberigten. Burgerlijke Stand. Kaderstoomboot d' IJssel. v.i„ koningin Isabella, daar de revolutie een bepaald vijandig karakter tegen ilie dynastie zou hebbeu aangenomen. Men doet ook opmerken, dat het thans voor de eerste maal sedert langen tijd is, dat hel burgerlijk element het initiatief genomen heeft tot de beweging. De burgers, de werklieden en de landbou wers zijn onder de wapenen, en niet enkel de soldaten. Het bevestigt zich heden ook, dat de stad Saragossa door de tnsur- genten is genomen. De Eteudard meent te welen, dat het gouvernement eene circulaire in gereedheid brengt, welke aan de diplomatieke agen ten zal worden gerigt en strekken moet om hun inlichtingen te geven, hoe zij zich hebben uit te laten over het doel van de zameukomst te Salzburg. De konin» der Belgen heeft den keizer met te Rijssel, maar te Roubaix doen begroeten. Leopold II wilde niet dat zijn vertegenwoordiger het feest bijwoonde van de herdenking der inlijving van belgisehe provinciën bij Frankrijk De alcemcene raden zijn zameti gekomen tot het houden hunner gewone zitting. Zeventien daarvan hebben reeds be sloten hunne erkentelijkheid te betuigen wegens s keizers besluit tot uitbreiding eu verbetering der gemeen te-wegen. Het eerste gedeelte der ligting van 1860 zal met het be- "in der volgende maand, overeenkomstig de bestaande regelen, hij de land- en zeemagt worden ingelijfd; het bestaat uit G4,000 man. Omtrent de inlijving der overige 30,000 manschappen zullen later bepalingen worden gemaakt. De France verklaart alle geruchten, volgens welke de troepen uit het kamp van Cbfdons in de oostelijke departemen ten zullen blijven, voor valselihet grootste gedeelte dezer corpsen is bestemd voor verscheiden departementen van het noorden derhalve wordt niet het oosten versterkt, aan hetwelk de zuid-duitsche staten grenzen, maar het noorden, blijkbaar tot bescherming van Belgie en Nederland, opdat de Zuiderzee geen gevaar dreige. Hetzelfde blad zegt ook, dat de overbrenging van het stof felijk overschot van den hertog von Reichstad (Napoleon lij naar Frankrijk nog zal plaats hebben vódr het bezoek van keizer Frans Joseph op de tuilerien. De Messager Franco Américain heeft de niet onaardige ontdekking gedaan, dat het aandoenlijke verhaal door den Figaro in der tijd medegedeeld van de executie van keizer Maximi- liaan en zijne lotgenooten, een woordelijke nadruk is van de beschrijving, welke Alexander Dumas in zijne geschiedenis der napelsche Bourbons geeft van de ter doodbrenging van Murat, zoodat de geheele geschiedenis was eene mystificatie van den Figaro. Terwijl de Patrie dagelijks herhaalt, dat de spaansche insurrcctie geëindigd is, wordt daarentegen van alle kanten be- vest'gd, dat zij veld wint. De overgang van 1 of 2 regimen ten van het koninklijk leger tot de insurgenten zou voldoende zijn, om den val van het gouvernement tot eene besliste zaak te maken. Reeds nu bedragen de strijdkrachten, waarover de resurrectie in de verschillende streken des lands, waar zij ope reert, te beschikken heeft, niet minder dan IS,000 man. "Vol gens' de laatste berigten is de belangrijke fabriekplaats Bejar, aan de grenzen van Portugal gelegen, mede in opstand geko men en heeft de iusurrectie zich ook uitgebreid tot de provincie Alicante. Prim zou zich thans opentlijk aan het hoofd van den opstand gesteld hebben, en op de aankondiging daarvan zouden de liberalen aanzienlijke versterkingen ontvangen hebben. Als gevolg daarvan zou Prim thans geheel meester zijn van de provincie Tarragona, en zouden talrijke benden Cataloniers in Gerona gevallen zijn. Naar men zegt, heeft de maarschalk O'Donnell bevel gekregen om naar Madrid terug te keeren. Zijn antwoord zou geweest zijn, dat hij het betreurde, iu den tegenwoordigen toestand van bpanje niet aan het bevel der koningin te kunnen voldoen. Te Madrid wordt de telegraaf bewaakt door de troepen en worden alle depeches door het gou vernement gecontroleerd, zoodat het moeijelijk is ze te laten circuleeren. De keizer en de keizerin hebben zich, zooals reeds vroe ger bepaald was, nr.ar Rijssel begeven en zijn aldaar met geestdrift ontvangen. Op eene door den maire gehouden toe spraak heeft de keizer hoofdzakelijk het volgende geantwoord: Het iè thans veertien jaren geleden, dat ik, kort na mijne echtverbindtenis en kort na den aanvang mijner regering, hier een onthaal vond, waarvan de herinnering niet uit mijn hart verloren is gegaan. Onophoudelijk heb ik er naar gestreefd Frankrijk te doen bloeijen en er achting aan te verschaffen, en al waren er ook enkele donkere oogenblikken, altoos heeft Frankrijk zijne plaats in Europa weten te herwinnen. Ik voed de hoop dat door aller zamenwerking de ondernomen arbeid bevestigd zal worden. Het doel van 's keizers bezoek te Rijssel is het bijwonen van de feestelijke viering van den verjaardag der vereedging van Vlaanderen met Frankrijk. 29 Aug. De Eiendard bevat eene depeche uit Tarbes van heden, meldende dat de generaal Pierrad met 35 spaansche insurgenten over Garvanie op fransch grondgebied is versche nen. Uit Pau meldt men van gisteren, dat eenige insurgenten aan de grenzen zijn gearresteerd. Bejar eu Avila zouden onder den invloed van generaal la Torre, die in Oud-Gastilie is verschenen, mede hunne pronun- ciamento's hebben gemaakt. Er zijn troepen tegen Torre uit gezonden. Er heerscht eene buitengewone agitatie. 30 Aug. De tijdingen, betrekkelijk de spaansche insur- rectie zijn heden vrij tegenstrijdig. Men spreekt van de neder laag der rebellen, ten gevolge van gemis aan overeenstemming tusschen de hoofden van den opstand. Van eene andere zijde meldt men, dat de toestand van Madrid zoo verontrustend mogelijk is. De raad van ministers houdt permanent zitting en wordt gebarricadeerd in eene kazerne. Het garnizoen der hoofdstad wordt, naar men zegt, gesurveilleerd door de civiele garde bij wijze van politie-toezigt, omdat men het leger niet vertrouwt. De arrestatien duren eindeloos voort. Men verze kert, dat Madrid, aan personen die gedeporteerd zijn en aan vrijwillige ballingen, reeds een verlies telt van GO,000 inwo ners. Behalve dat de opstand te Bejar bevestigt wordt, meldt men ook, dat Ciudad-Rodrigo, eene versterkte plaats van Cas- tilie en de akademiestad Salamanca zich aan de resurrectie hebben aangesloten. Berlijn, 2S Aug. De administratie der pruisische poste rijen heett met de levensverzekering-maatschappij „Nordstern" te Berlijn, een eoutract gesloten tot verzekering van hare sub alterne ambtenaren. De minister van financien heeft tot dit doel eene belangrijke jaarlijksche subsidie verleend. Men zegt, dat wegens vertraging van de zijde der luxem- burgsche regering in de slooping der luxemburgsche vesting werken, Pruisen eerstdaags reclameren zal. Uit het buitenland ontvangt men dagelijks gunstiger be rigten omtrent den graanoogst. Iu Boheme is de opbrengst rijker dan sedert veie jaren het geval is geweest, evenzoo in Russisch-Polen, dat veel voor uitvoer zal overhouden. Noord en Midden-Duitschland hebben een goeden oogst, Zuid-Duitsch- land niet minder. Overigens is het oosten van Europa ook in dit jaar veei meer begunstigd dan het westen. 29 Aug. Aan de Allg. Zeit. wordt van officieuse zijde uit Munchen geschreven, dat de vorming van een verbond der zuid-duitsche staten door zuid-duitsche staatsmannen wel is in overweging genomen, maar dat de impulsie daartoe noch van Oostenrijk noch van Frankrijk is uitgegaan. Frankfort, 29 Aug. De stand der belangrijkste handels gewassen van zuid-westelijk Duitschland, hop, tabak en hennep is dit jaar bijzonder bevredigend. De hopoogst staat in kwa liteit en kwantiteit niet achter bij dien van het vorige jaar en overtreft dien in sommige districten. Uit Munchen meldt men, dat het kamp op het Lechfeld op 1 sept. door een beijersch legercorps van 20,000 man zal worden betrokken tot het houden van groote manceuvres. Prins Luitpold van Beijeren zal het opperbevel voeren. De koning zal het kamp bezoeken om eenige manoeuvres bij te wonen. Ook vele vreemde officieren zuilen zich derwaarts begeven. WeGnOIl, 28 Augustus. Ten bewijze van den vredelie- venden aard der bijeenkomst vau de beide keizers meldt de officieuse Debatte Frankrijk en Oostenrijk zijn overeengekomen, dat Frankrijk aan Denemarken zal aanraden niet te blijven aandringen op de teruggave van Diippel en Alsen, om niet door zijne eischen een vergelijk met Pruisen, betreffende de noord-sleeswijksche kwestie onmogelijk te maken. Aan de graanmarkt te Odessa heerscht groote levendig heid. Er hebben aanzienlijke aankoopen van tarwe plaats gehad. De prijzen waren dan ook zeer gestegen. De voorraad was voor het oogenblik gering. De tijdingen, betreffende den oogst, uit de omstreken van Odessa en eenige streken van Podoiic, Kiew en Bessarabie luidden niet volkomen gunstighier eu daar had het natte weder, elders droogte onvoordeelig gewerkt op de te veld staande vruchten. 30 Aug. De Neue Freie Presse meldt in een telegram, dat de heer v. Beust te Munchen heeft laten verklaren, dat de onderhandelingen te Salzburg in geen betrekking stonden tot Zuid-Duitschiand, maar dat Frankrijk en Oostenrijk het eens waren, om inbreuken op den toestand van andere staten te voorkomen. Florence, 28 Aug. In het officiële orgaan leest men het volgendeEenige dagbladen, van het onaangename incident tusschen Italië en Frankrijk, betreffende de vorming van het legioen van Antibes sprekende, gewagen van geheime invloeden, van herhaalde en dreigende nota's, enz. Daar de onderhande lingen over die zaak aanhangig zijn, moet de regering eene groote reserve in acht nemen maar reeds van dit oogenblik verklaart zij, dat dergelijke mededeelingen teneenenmale onjuist zijn. GOUDA, 31 Augustus. Z. M. heeft benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht dr. L. H. Hoorweg te Utrecht. -De Arnh. Courant meldt: Naar wij vernemen is de begrooting voor Nederlandsch-lndie voor 1868 eenige dagen geleden door den minister van ko loniën bij den raad van state ingezonden. De staatsbegrooting van 1868 voor Nederland is eergisteren den 29 aug. bij den raad van state ingekomen. Naar men verneemt, heeft het hoog militair geregtshof het vonnis van den krijgsraad goedgekeurd, waarbij de in- landsche soldaat, die onder het schijfschieten den kapitein W. L. van Warmelo doodgeschoten heeft, aan moord schuldig verklaard en tot den strop veroordeeld was, en heeft mitsdien de uitspraak plaats gehad. Vermits de veroordeelde verklaard heeft geene gratie te willen vragen, is de straf aan hem vol trokken. Men meldt uit Utrecht aan de Middelb. Cour., dat de hoogleeraar J. li. Mulder, ten gevolge van den minder gun- stigen toestand zijner gezondheid, gedurende den eerstvolgenden akademischen cursus zijne lessen niet zal geven. Het onder wijs in de scheikunde aan de hoogesehool aldaar zal voor dien tijd worden opgedragen aan de beide adsistenten voor de chemie, prof. E. Mulder en dr. H. Beineke. Door schoon weder begunstigd, werd woensdag te Vo gelenzang het vierde evangelisch zendingsfeest gehouden. De feesltrein van 's Hage bestond uit 16 wagens en nam te Leyden een 300tal reizigers op. Die van Botterdam telde 11 wagens. Met den eersten en den derden gewonen spoortrein zijn nog vele bezoekers gevolgd. Te Amsterdam kwamen met den rijn spoorweg 4000 personen aan, om van daar naar het feestterrein te reizen. De dag werd geopend met een gebed, door den emeritus-predikant O. G. Heldring uitgesproken, waarna ds. van Bhijn, van Wassenaar, de openingsrede hield. Ook nu weder werden door eenige sprekers, waaronder ook buitemandsche heeren, op verschillende p nten van het feestterrein, toespraken gehouden, afgewisseld door gezang, onder begeleiding van een muziekkorps. De sluitingsrede werd uitgesproken door ds. West- hoff, van Amsterdam. Na den afloop van het feest heeft er een feestmaaltijd plaats gehad bij den hr. Willink van Bennebroek, waarop meer dan 200 gasten waren genoodigd, waaronder vele vreemdelingen, leden der evangelische alliantie. In het Algemeen Overzigt van het Batav. Handbl. van 14 Julij leest men 's Konings besluit van 20 maart j. 1„ waarbij de gagementen voor onderofficieren en soldaten verhoogd worden, is eindelijk door publicering op den 30sten junij in het leven getreden. Waarschijnlijk zou men een belangrijk gedeelte der uitgaven, die daardoor op het budget zullen drukken, kunnen besparen, zoo men het stelsel volgde, zoowel Europeanen als inlanders, die een tijd lang goed gediend hebben, met geringe landsbe trekkingen te begiftigen, waardoor men c. q. overal goed ge oefende militairen onder de hand zou hebben. Omtrent de schade, veroorzaakt door dc aardbeving te Djocjo wordt het volgende gemeld: In een telegrafisch berigt, van uit Djocja naar Samarang gezonden, werd de schade, door de aardbeving veroorzaakt, geraamd op vier mülioen gulden. De commissie, die met het taxeren der schade belast is, zal moeten uitmaken, of die be rekening niet aan overdrijving lijdt. De zwaarste schade zeker heeft de hoofdstad en het zuide lijkste deel van Djocjo getroffen, in het noordelijkste gedeelte was het verlies vrij onbeduidend. De suikerfabrieken Padoban, van den heer Weijnschenk en Barongan van de HH. Kupfer, Wermuth en Weijnschenk gezamentlijk, liggen bijkans geheel op den grond. Bantool, van den heer Wieseman, Moetlja Moejoe, van mevr. Weijnschenk, Salakan, van de hh. de Maret en Heijligers, Ngolo, van den heer Frederiks en Pleret, op naam staande van den heer Ockerse, zijn ook zeer geteisterd. Doch die bezitters zijn niet het meest te beklagen; zij mogen verloren hebben, in dat verlies ligt ten minste hun ondergang niet. Ongelukkiger zijn de eigenaren van huizen in de hoofd stad, vooral zij die in de huur van eene of meer woningen de eenige bron van bestaan vonden. Ook de hypotheekhou ders mogen beklaagd worden. Geen huis is er bijna, dat van scheuren is vrij gebleven. Ter hoofdplaats is eene geheel nienwe bamboezen stad verre zen; de inwoners echter geven blijken van eene bewonderens waardige gelatenheid. Hat meest is Passar Gedeh (drie paal bezuiden Djoqo) ge teisterd het eenige grootsche overblijfsel van den oud-javaan- schet handelsgeest ligt bijkans geheel in puin. Binnen een jaar tijds hebben 50 duizend inwoners van Madrid, die hoofdstad veriaten, om zich te onttrekken aan de willekeur der regering. In Chili hebben de afgevaardigden 8 millioen toegestaan voor de fensiewerken en voor koopvaardijdokken. De jury te Washington kan niet tot afdoening komen met Surratt. Hertog Adolf van Nassau protesteert tegen de pruisische onteigeningen. Pruisen wil eene za- meukomst der zuidduitsch? vorsten tot stand brengen. De befaamde onruststoker Murphy veroorzaakt nu te Birmingham politieke woelingen. Charles Dickens is ernstig ziek. I)e cholera is uitgebroken te Belfast in Ierland. Keizcx Napoleon beeft te Salzburg 52 lintje uitgedeeld. In Neder-Oostenrijk is de veepest weder uitgebroken. De spoorweg over den Mont—Ceuis is voltooid. Het turksehe gou vernement heeft eeu korps van 7000 man naar de grenzen van N rvie gezonden. De Engelschen, die den sultan zoo lief hebben, lu bbcn den koning der Hellenen zeer koel bejegend. Men wil doen gelooven dat Oostenrijk en Frankrijk de mexieaansche lening vau Maximiiiaan zouden overnemen. In mei 1868 is men voornemens den telegraaf kabel van Brest naar New-York door den Great-Eastern te doen leggen. In Amsterdam is men begonnen ernstig en opentlijk te protesteren tegen het houden der kermis, die in tallooze gemeenten geschorst wordt. De leidsche arbeidersvereniging heeft een buis gehuurd, waarin nut October een winkel wordt begonnen. In du week van 18 tot 24 aug. is in Zuid-Holland één geval van runderpest voorgekomen en zijn drie andere 'runderen afgemaakt. Elk leerling van het gymnasium Willem III te Batavia kost aan het rijk 1100 in het jaar. De spoorweg over den Brenner is 24 aug. voor het verkeer geopend. In Noorwegen zijn 35 menschevan lOOjarigen leeftijd en 19 boven de honderdde oudste is eene juffer vau 107 jaar. De keizerin der Franschen heeft 500,000 fr. gezonden aan de door de cholera geteisterde stad Aosta, om een liefdadig gesticht op te rigten. De fransche ge zant de Sartiges zal niet terngkeeren naar Rome. De veeziekte heeft geweldig gewoed in de padangsche bovenlandenvan het begin der ziekte tot uit. april bezweken 46,750 karbouwen en 30,511 run deren. De exkeizer van Haïti, Soulouque, is overleden. In Nica ragua heerscht de cholera zoo verschrikkelijk, dat geheele dorpen ten noorden der rivier St. John uitgestorven zijn. Beijeren zou zich aan het hoofd willen stellen van Zuid-Duitschlaod. Het lijk van Maxi- miliaan is niet uitgeleverd aan den pruisischen gezent. Te Kopenhagen is eene ministeriele crisis ontstaan. ln Catalonie hebben zich on eindig meer opstandelingen overgegeven dan er bestondendus blijven er waarschijnlijk nog veel meer over. Van 18—24 aug. is in Enge land één rand aangetast. Gouda, 29 Aug. Tarwe, rogge zonder prijsveraiulfr'ng, boekweit, gerst en haver werden tot iets lager prijs afgegeven. Tarwe Fotd—be per 2400 kilo 430. Roode Kleef-'-lie 425. Zeeuwsche per mud onde 13.75 a 14.80, dito nieuwe 12.40 a 14.50. ltogge 7.80 a 8.90. Gerst 5.75 a 6.80. Haver dikke 5.20 a 6.00, dito lange 4.80 a 5.40. Boekweit Fransche per 2100 kilo 210. Noord-brabantsche 260 ii 2.70. Ook heden was de handel in schapen, zoowel als in varkens en biggen gering en lusteloos. Kaas. Aangevoerd 105 partijen 26 a 29. Goeboter 1.30 a 1.40. Weiboter 1 a 1.10. GeboeeN: 27 Ang. Matthijs, ouders T. Heerkeus en J. de Jong. Pieter ouders F. van Riemsbergen en J. de Koning. 28. Elisabeth, ouders' A. van Balen en E. van den Berg. Pielernella, ouders A. van Eijk cn J. Fenaet. Johanaa. ouders G. J. van IVijk en I. J van der Zee. 29. Pieter, ouders H. Bunschoten en K. Groeneweg. Jannetje onders D. van Mnijen en J. van Heek. Magdaïena, ouders \V Laurier en C. van Es. Johanna Maria, ouders G. Schonenborg en W. Nederhof. Pieter Johannes, ouders C. Verkerk en M. J. van Rijk. Ovbeleden 27 Aug. A. Zuidam, 1 j. 28. M. M. Kampo, huis vrouw van R. Joosten, 39 j29. M. A. Rond, Sm. Gehuwd: 28 Aug. N. Mes en M. Scborel. W. K. van Zatphen en J. Herman de Groot. Voor de menigvuldige bewijzen van deelneming bij ons Vijfentwintig jarig Huwelijksfeest, ondervonden, betuigen wij langs dezen weg, onzen har- telijken dank. C. de KEIJZER. Gouda, G. de KEIJZER, SO Aug. 1-867. geb. Kampo. van onbesproken gedrag, den geheelen dag disponibel hebbende, wenscht eenige bezigheden, hetzij op een kantoor of an dere ligte werkzaamheden, adres franco aan den Uitgever dezer Courant. "V..U GOUda Maandag en D-'*g*dag 'smor- gens 6 uren, de overige we .kdagen's mor gens 7 uren. Zondags 's r.orgens 6J/3 uur. Van Rotterdam oo gelijke dagen 's na middags 2 uren. Zondags 's avonds uren. Dagelijks Futuur kaarten.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2