öhtncnlcmiï. Gemengde Berigt eu. Vergadering van den Gemeenteraad. it'rds ve^l geiraitigd. Wel vindt de Kreuzzeitung de keizerlijke redevoeringen van Atrecht en Rijssel weinig vredelievend, maar de rede van Amiens zal dat bind wel geheel ontwapenen. Men begint eenige der resultaten van het onderhoud te Salzburg te kennen, eu het blijkt daaruit, dat werkelijk dit onderhoud eene vredelievende portee had. l)e Weener Fresse meeut uit ecne goede bron te weteu, dat de staatkundige grond gedachte bij dit onderhoud is geweest de handhaving eener stellig vrede lievende houding. De beide souvereineu zouden het o. a. eens grworden zijn over dit punt, dat het gevaarlijk zou zijn voor den vrede van Europa, wanneer Duitschland in de voltooijing zijner unificatie belemmerd werd door de inmenging eener buitenlandsché mogendheid. Het schijnt waar te zijn, dat de zaak der insurgenten in Spanje minder gunstig staat. Ten gevolge van een valsch gerucht omtreut de abdicatie der koningin heerseht er ont binding in het kamp der opstandelingen. Dei houdt op som mige punten de insurrectie nog stand, maar over het algemeen kun gezegd worden, dat de zaak verloren is en dat Narvaez triomfeert. Berlijn, 31 Aug. In onze staatkundige en commereiele kringen is men thans weder gerust gesteld over de bijeenkomst te Salzburg. Helder is de staat van zaken nog wel niet; dit zal hij eerst worden, als de circulaire der fransche regering bekend zal zijn want naarmate de inhoud daarvan zal zijn, zal Pruisen zijn politiek jegens Oostenrijk en Frankrijk afba kenen. lutusschcu is men Uier in gewoonlijk goed ingelichte kringen het gevoelen toegedaan, dat men zich zeer bedrogen zou vinden, indien Frankrijk in eenig opzigt provocerend mogt optreden. 1 Sept. De deelneming ann de verkiezingen was giste ren niet zoo talrijk als op 12 febr., toen de verkiezingen voor den constituerenden rijksdag plaats vonden. Men berekent, dat in het geheel nog geen 33 pCt. van de kiezers is opgekomen. Nopens den uitslag der verkiezingen is nog niets met zekerheid te zeggen dit zal eerst na verloop van een drietal dagen hrt geval kunnen zijn. Hier ter stede is de opkomst der kie/ers flaauw geweest; men schat hun aantal op 20 pCt. minder dan bij de laatste verkiezingen. 2 Sept. Tot lie weinige «hondsvotten®, die «het heil huns vaderlands, of veeleer hun eigen heil van den vijand hopen" om met de Kreuzzeitung te spreken (aldus leest men in de Kulnische Zeitung) behoort ontwijfelbaar de hano- versch« correspondent van den te Muuchen verschijnenden A'olks- bole. Iiij schrijft ouder dagteekcuiug van 27 aug. aan dit schimpbiad letterlijk liet volgende; Wij Ilanoveranen zullen de Franschen blijde het welkom toeroepen, liever heden dan morgen, oin bei rijd le w orden van de dubbele tiraunij en huichelarij van Jiei Pruiseudom". Dij herinneren ons niet (voegt de kbluische Zeitung er bij) ooit in een in de duitscbe taal geschreven blad zooveel schaamteloosheid gelezen te hebben. De russische Invalide ontkent bet officiële berigt in den (barrier Francais, nopens Tiet couccntrereu der russische troe pen op de oosteurijksche grenzen. Er heeft slechts garnizoens verandering, geen leger-bewcgiug plaats. Het nmerikaausche eskader lircft na een schitterende ont vangst Cronstailt verlaten. Frankfort, 31 Aug. Op liet internationaal congres voor veeartsenijkunde le Zurich zal Nederland worden vertegen woordigd door de heeren dr. II. van Cappelle, referendaris bij' het dep. van biun. zaken, dr. 1'. H. J. D'cllenbergh. direc teur der rijfcsveeartseuijsehool te l'trecht en dr. J. B. Snellen, oppereommissaris voor de veeinspectie in Zuid-Holland. Weencn, 31 Aug. Het gemeentebestuur dezer stad heeft met eenparige slemmen besloten, om een adres aan den niks- raad te zenden ter gunsle van de gchcele opheffing van het concordaat. Het schijnt zich le bevestigen dat tusschen het oosten- rijksehe en hongaarsche ministerie ecne schikking tot stand gekomen is, betreffende de kwestie der openbare schuld. Die overeenstemming is verkregen in den kabinetsraad, waarin door den keizer het voorzitterschap bekleed is. De minister von Becke is naar Gastein vertrokken, ten einde den heer von Beust medeileeling te doen van het verkregen resultaat en dienaangaande tot eene definitieve beslissing te geraken. De Pesther Lloyd meldt; Dezer dagen heeft de president van de regtbank tot behandeling der drukpers-aangelegenheden een schriftelijk verzoek aan het stedelijk bestuur van Pesth gerigt, dat onmiddellijk de nog voorhanden exemplaren van den Magyar Ujsag waarin de brief is vervat van Kossuth aan zijne kiezers, zouden worden verbeurd Terklaard. De magistratuur heeft hierop afwij zend beschikt, ten gevolge van eene ministeriele beschikking, volgens welke de verbeurdverklaring van een tijdschrift slechts door den regter van instructie kan bevolen worden. 1 Sept. Tusschen de oosteurijksche en fransche kabinet ten heeft eene levendige wisseling van depeches plaats, waaruit rui n in goed onderrigte kringen afleidt, dat de salzburger bij- cenkomst belangrijke resultaten ten gevolge zal hebben. Er worden reeds toebereidselen gemaakt voor de uitleve ring van het stoffelijk overschot van den hertog v. Beiehstadt, (Napoleon II) aan Frankrijk. Dit zal met zekere plegtigheid geschieden. De rijksraad zal uiterlijk den 16" dezer zijne werkzaam heden hervatten. l)e landdagen zullen ook bijeengeroepen wor den, om tijdig hunne begrooting voor 18GS vast te stellen. De hongaarsche rijksdag zal. naar men verneemt, den 18" dezer zijne zittingen hervatten. Madrid, 31 Aug. De regering zal geene depeches no pens den opstand meer doen aanplakken, daar alle gevaar is geweken. 3 September. De koningin heeft een besluit uitgevaar digd, waarbij alle met tijdelijk verlof afwezige militairen onder de wapens geroepen eu tijdelijk alle aanvragen om verlof af gewezen worden. GOV DA, V September. Bij goed weder heden namiddag ten 6 ure op de markt muziekuitvoering door het muziekcorps der d.d. schutterij. Men leest in het Handelsblad «In Indie kunnen de liberale beginselen gezegd worden, be houdens weinige uitzonderiugen, de overtuiging van ieder eerlijk en onafhankelijk deskundige te zijn. De geregelde en open bare bespreking der indische belangen in conservatieven geest behoort hier te lande voor goed tot de geschiedenis." Zóó schrijft de heer van der Does de Bije in het Nieuw Batav. Handelsblad en al wat men uit Indie boort, stemt daarmede volkomen overeen. Toch zijn er nog lieden, al waren het maar alleen de te genwoordige ministers en hunue dertien voogden in de tweede kamer, die zich verbeelden, dat zij Indie kunnen regeren met anti-liberale beginselen, omdat zij zich wijs maken, dat het liberalisme in Indie .lechts onder een handjevol „vrijarbei- ders" huist. Vroeger is wel eens gezegd, dat, wanneer maar eerst het bestuur over Indie weder iu banden was van de conservatieven, de oude beginselen van koloniaal bestuur spoedig weder in eere zoude komen en aan geen liberale „theorien" meer zou worden gedacht. D'elnu, de conservatieven hebben sedert lan ger dan een jaar het bestuur over Indie iu handen en zij hebben een der hunnen als landvoogd derwaarts gezonden; maar is het hun gelukt de publieke opinie aldaar in hunnen geest te wijzigen? liet tegendeel is waar; juist het optreden van een conservatief kabinet en de komst van een conserva tieven gouverneur-generaal heeft iu Indie de liberale beginselen te meer op prijs doen stellen en heeft velen aldaar, die ouder de liberale regering ontevreden wareu, omdat deze naar hun zin niet snel genoeg ging op den weg van hervorming of, met andere woorden, hun niet radikaal genoeg was tot ver standiger inzigten gebragt en te beter op prijs doen stellen wat die regering gedaan heeft ter voorbereiding van een be teren toestand in Indie, De hoop der conservatieven, dat het hun gelukken zou de openbare meening hier te lande en in Indie voor zich te win nen, is gebleken eene ijdele hoop te zijn. Voor ieder, die nog eenige illusie mogt hebben gehad omtrent conservatieve be ginselen, is de conservatieve praktijk gedurende de vijftien maanden, sedert de lib<ralen van het bewind verwijderd wer den verloopen, ruimscuoots voldoende geweest, om hem van die illusie te genezen. De conservatieve partij heeft als re geringspartij uitgespeeld; bare onmagt en hare inpopularileit zijn voldoende gebleken en de kans is zelfs voor haar verke ken, om met betrekking tot de koloniale politiek, die lang, om het zoo eens te noemen, haar cheval de bataille is geweest, het verloren terrein te herwinnen. Eene onafgebrokene spoorweg-communicatie tusschen twee der verst van elkander gelegen punten van het europesche vasteland werd door den in het voorjaar van 1867 in het pyreneescbe schier-eiland geopenden Estramadura-spoorweg vol tooid. Door den aanleg en de opening van dien weg bestaat er gemeensehap per spoor tusschen Lissabon en St. Petersburg, een afstand van 3940 eng. mijlen, 6,339,765 ned. ellen, of meer dan 1200 uren gaans. Die ijzeren band begint alzoo aan de monden van de Taag en eindigt aan de ineenvloeijing van de Wolga en de Toka te Nicbnei Novogorod, loopende over Madrid, Parijs, Brussel, Berlijn en D'arschau. Een expres-trein, die 11 uren gaans per uur aflegt, de gewone spoed van sneltreinen, zou dus dien weg in 110 uren of ruim 41/2 dag afleggen en dus een rei ziger in dien korten tijd kunnen verplaatsen van de hoofdstad van Portugal naar het hart van Busland. Men schrijft uit Zaandam van 1 sept. Heden voor 8 dagen werd de kermis geopend, en liet het zich aanzien, dat zij goed bezocht en eene rijke bron van kermisvermaak worden zou. Twee dagen later vertoonde zich de cholera op verschil lende plaatsen in een hevig karakter. In vier dagen weiden 53 personen aangetast, die bijna zonder uitzondering binnen korten tijd stierven. Gisteren alleen trokken 28 begrafenissen door de stad. De kermis, die voor een groot deel uit tenten en spellen was opgeslagen, gekomen uit Rotterdam, is niet ge sehorst, maar in de laatste twee dagen vooral slecht bezocht. De slagtoffere zijn meest allen knappe burgers. Gisteren was de ziekte veel miuder. Op verzoek der cholera-eomtnissie wordt teer verdampt op de erveD, en is karbolzuur in de meeste woningen aanwezig. Uit Putten op de Veluwe wordt van zondag berigt Gisteren vertrokken van hier per spoor 162 personen uit deze en andere gemeenten, ten einde zich in de vereenigde staten van Noord-Amerika te gaan vestigen. Onder de reizi gers bevindt er zich een, die een kapitaal van ongeveer 28,000 medeneemt. De Middelburgsehe Courant wijst op het verzuim, waar aan de kiezers zich door hunne slechte opkomst, bij verkie zingen voor gemeenteraad, prov. staten en tweede kamer schuldig maken. Die courant geeft echter ook de middelen ter genezing der kwaal aan. In de eerste plaats wenscht zij de oprichting van vereenigiugen van in hoofdpunten gelijkge zinden, in den geest van „Burgerpligt" te Amsterdam, waar meer ontwikkelde kiezers andere opwekken en inlichten. Maar ook de gemeentebesturen konden de belangstelling aanwakkeren, en wel eenvoudig door het bevorderen van openbaarheid, het verspreiden van kennis omtrent de gemeente-aangelegenheden. Middelen hiertoe zijn: 1°. zorgen voor goede verslagen der gemeenteraads-zittingen; 2°. afdrukken van begrooting, reke ning, enz. voor zeer geringen prijs te doen verkoopen; 3°. het kohier van den hoofdelijkcn omslag in afdruk voor ieder verkrijgbaar te stellen; 4". door de keerzijde van het aanslag biljet voor den hoofdelijken omslag, te bestemmen tot de me- dedeeling vau een korte schets der gemeente-financien, een overzigt der begrooting, een vergelijking van sommige posten over eenige jaren, of dergelijke mededeelingen, met raadpleging van bijzondere omstandigheden. Dit zou, behalve meerdere belangstelling, ook het nut kunnen hebben dat de belasting met minder tegenzin werd opgebragt, als men namelijk zag voor welke nuttige zaken men zijn geld opbrengt en dat in alles een geest van gepaste zuinigheid eu naauwgezet overleg valt op te merken. Wel verre van hieraan te voldoen, zegt de Middelburger, zyu er nog gemeente-besturen, die de pu bliciteit, welke zij niet kunnen voorkomen, op allerlei wijzen tegenwerken eu bemoeijelijken. Als een goed voorbeeld in deze wordt door haar het bestuur der gemeente Vlissingen genoemd. ♦Reeuwijk., 2 September. Laatstleden zaturdag legde ouze geachte burgemeester, de weled. gestr. heer t. Brack, in eene raadsvergadering zijne betrekking neder als hoofd dezer gemeente, en werd hem, tot blijk zijner 25jarige trouwe vervulling dier betrekking, een prachtigen zilveren inktkoker met gepaste in scriptie door den raad aangeboden. Heden was het voor onze gemeente een ware feestdag, waar toe niet alleen de geheele gemeente, maar ook vele belang stellenden uit de naburige gemeenten waren opgekomen. Onze nieuw benoemde burgemeester, de weled. heer F. II. Bulmus Brack, ten 3.40 ure per spoor aangekomen te Gouda en van daar met eene koets afgehaald, werd „aan den oudeu baars" bij het begin dezer gemeente opgewacht door eene eereivacht te paard van ongeveer 50 personen en door de stafmuziek van het 4e regi ment infanterie. Na aldaar te zijn verwelkomd, werd ZEd. door een groot gedeelte onzer uitgebreide gemeente, door ge noemde eerevacht en de muziekanten geleid, tot dat ZEd. aan het raadhuis kwam en daar door de beide wethouders werd binnengeleid om geinstalleerd te w orden, waarna door de muziek een;' e volksliederen uitgevoerd werden. De sierlijke tribune weru door de muziekanten bezet, terwijl van tijd tot tijd eenige fraaije vuurwerken werden afgestoken, afgewisseld door muziek. Een gul onthaal viel dan ook met alleen den raad, de eerewaeht en den muziekanten ten deel, maar alles gaf blijk, dat men met deze benoeming ten hoogste was ingenomen. Oud-Alblas, 31 Aug. Heden mogt onzen waardigen onderwijzer het geluk te beurt vallen gedachtenis te vieren van zijne veertigj-rige ambtsbediening in ons midden. Veer tig jaren geleden tot hoofdonderwijzer der openbare school benoemd heeft Frederik de Koning zich door ijverige pligts- betrachting de achting en liefde der ingezetenen mogen ver werven, en schoone geschenken waren de stoffelijke bewijzen, dat de dorpsgenooten dien dag niet onopgemerkt wilden laten voorbijgaan. Ook de ambtsbroeders van den jubelaris, van wier gezelschap hij reeds tal van jaren voorzitter was, waren allen opgekomen om den jubelaris een bewijs van hunne hoog achting aan te bieden en in de feestvreugde te deelen, en de gehouden toespraken van autoriteiten eu vrieuden getuigden van warme belangstelling in deu mau, die zoo vele jaren zijne beste krachten besteed had aan het onderwijs. Moge hij nog lang gespaard blijven voor zijn gezm, voor zijne talrijke vrienden en voor de gemeentevoorzeker die wensch herhaal delijk geuit, voud weerklank in de harten van alle feestge- nooten. De sultan wil den aanleg van spoorwegen bevorderen. Te Bucha rest is een nieuw ministerie benoemd. De fransche gezant te Mexico is te New-York aaDgckomeD. Een gerucht zegt dat de czaar iu de Krim ernstig ongesteld is geworden. De Hongaren willen niet meer betalen dan 3(>pCt. iu de algemeene lasten en 22pCt. iu de staatsschuld, dat ongenoegzaam wordt geacht. Amsterdam heeft deze gas licht van eene engelsche maatschappij bekomen dat 30 duizead guiden minder kost en beter is dan het vroegere. Het Nieuw 1 «idsch Dagblad is gestaakt omdat het nutteloos was en veel geld kost" Op de zaandamsche kermis is de choleia hevig uitgebroken. l'c tu- gelsche expeditie naar Abyssiuie zal niet voor half december kunu> n vertrekken. De speelbank te Badcn-Baden zal nog voortduren to eiude van 1870. Te Londonderry hebben oulusteu plaats gctu>>i uit religiehaat en politieke partijschap. De schepen komende uit N< der- land zijn iu bpauje aan quarantaine onderworpen. Oostenrijk deukt volstrekt aan geeu staatsbankroet. Denemarken wil zijne wcstindische bezittingen verkoopen aan N. Amerika. Dc koning van Belgie is niet te Rijssel geweest, hoewel de teligraaf het \erzekerd heeft De onlusten in Bulgarije nemen toe, vooral naar de zijde van den Balkan. De hongaarsche regering heeft te Parijs eene 1<niug gesloten van 60 millioen fr. De bevolking van Londen bedraagt volgens de laatste telling 3,521,267 zielen. Van 9—12 sept. tc Geneve bel .ter- nationaal vredescongres gehouden worden. lu het kamp van Chalous is een kruidmagazijn gesprongen, waardoor tien soldaten en een kapitein gedood en velen gekwetst werden. Een boot vau Baltimore uaar Havre met drie mau is vergaan en de bemanning verdronken. Maandag 9 sept. wordt te Mechclen het derde r. c congres geopend. Te Nagasaki zijn 70 Japanners gevangen gezet, omdat zij zich lieten doopen. Op de Amazonen-rivier zijn talrijke havens geopend. Baden heeft eene premien-leening van 12 millioen gesloten voor den aaulcg van spoorwegcu. - De vijandelijkheden op C'andia zijn gestaakt. De amsterdamschu kermis is uitgesteld tot nader De stad Enos m Rumclie is geheel door brand vernield. - Be cholera is uitgebroken in den staat Illinois. Te Montreal zijn 18 aug. 60,000U gallons petroleam door brand vernield. Dingsdag, 3 September. Tegenwoordig de hh. mr. van Bergen IJzendooru, de Grave, iruly, Luy- teu, Prince, Buchner, van Gennep, van Straatcu en Peuters Na de opening der vergadering worden de nieuwe leden door den voor zitter beëedigd en daarna verwelkomd. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. Ouder de lezing is ae heer lieutinger binnen gekomen. Zijn ingekomen eene dispositie van hh. gedeputeerde staten, houdende mededeeling, dat de Tekening der bank van leeuing niet opgenomen kan worden iu de begrooting, maar die bank beschouwd uioet worden als eeue instelling van weldadigheid voor informatie eene dispositie van hh. gedeputeerde staten, houdende mededeeling vau de herbenoeming van den heer J. Broedelet, tot schoolopziener iu htt 7de district van Zuid-Holland de begrootingen van de verschillende instellingen van weldadigheid, en worden die gesteld in handen van de hh. Prince, v. Gennep «n v. Straatcu. eene missive van l». en W., in:.cndeude de gemeeute-begrooting voor 1868, welke wordt gesteld in banden van bovengenoemde heeren een adres van H. van Wingerden, verzoekende iu aanmerking te mogen komen bij dc benoeming van brugwachters. Ter visie. In verband hiermede stellen B. en W'. voor om geauthoriseerd te worden tot bet opmaken eener voordragt van geschikte personen voor deze be trekkingen. De heer Peeters vraagt of de wachtgelden niettemin kunnen blijven voortgaan. De voorzitter antwoordt dat dit punt bij de begroeting zal behandeld worden een adres van C. Cosijn, houdende verzoek om in het belang der ge zondheid, het urinoir bij de kerk op de haven weg te ruimen, daar dit een ondragelijken stank verspreid. B. en W'. stellen voor dit adres in hunne handen te stellen, ais minder behoorende tot de competentie van deu raad. De hn. Reutinger, Buchner en Luyten verklaren zich tegen het behoud van dit voorwerp. Hierover worden nog verdere discussien gevueru, eu eindelijk net vooistel van B. en W. aangenomen met 7 tegen 3 stemmen een adres van J. de Bruin, oud 72 jaren, verzoekende eenigen ouder- stand, op grond van vroegere, der gemeente ia bet buitenland bewtzene diensten. De beer Buchner merkt aan, dat deze persoon armlastig ia te Broekdoch daartegen wordt aangevoerd, dat het geen verzoek is om armbedeelingter visie. Is aan de orde: 1. een ontwerp-verordening tot voorkoming cm bestrij ding van besmettelijke ziekten. Naar aanleiding der aanschrijvingen van hooger bestuur, hebben B. en \Y., in overleg èn met de gezondheid- commissie èn met die voor de ver ordeningen dit concept opgemaakt tot het reinigen van huizen, schepen enz., waar gevallen van cholera zijn voorgekomen, alsmede tot bet desin fecteren van urinoirs, gebouwen, berbergen enz enz. De heer van Straaten wenschte nog verder te gaan en dit toe te passen op de huidenzouterij aan den Tiendencg (waar vele rottende zelfstaud.g- heden een verregnanden stank veroorzaken) eu wordt ondersteund Joor Jo- hb. Peeters en Reutinger.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2