0tnnenlün&. Gemengde Berigten, Pesth, 5 Sept. Volgens eene mededeeling, voorkomende in de heden verschenen Pesti Naplo, beeft de hongaaïsohe com missie in haar nieuw ontwerp aangenomen, dat door Hongarije in de gemeenschappelijke lasten zal gedragen worden 28 mil lioen flor., en in den jaarlijkschen rentelast een bedrag van 25 millioen flor. Petersburg, 6 Sept. De Russische Invalide bevat een Vergadering van den Gemeenteraad. ParijS, 4 Sept. In zekere politieke kringen verwacht men, dal bij de opening van den nieuwen rijksdag van den noord- duitsehen bond de koning van Pruisen eene ultra-aunexionisti- sebe redevoering zal uitspreken, die als een antwoord zai BioeEen dienen op het programma van den heer Lröbel. De tnaarsehalk Rundon heelt in de openingsrede van den algemeenen raad van het departement Isère o. a. gezegd„De wereldtentoonstelling maakte een einde aan de onbestemde vrees, welke zich na den oorlog in Duitschland van de ge moederen had meester gemaakt en een oogenblik twijfel deed ontstaan nopens de militaire magt, welke Irankrijk in een na- tionalen oorlog zou kunnen ontwikkelen. Slechts aan de on wetendheid kunnen zekere onder het publiek verspreide geruchten worden toegesehreveu, onder anderen dit, dat de mexicaansche expeditie onze tuighuizen en magazijnen heeft uitgeput en op het oogenblik van verwikkelingen aan eene onzer grenzen Frankrijks werkkracht had verlamd. Deze beweringen zijn ge bleken allen grond te missen." De rede van den maarschalk verdient te meer de aandacht, daar het aan de algemeene raden verboden is over het ontwerp op de reorganisatie van het leger te spreken. De Messager de Tonlouse behelst de volgende corres pondentie: „De minister van oorlog heeft, indien ik goed ben ingelicht, bij de opheffing van het kamp van Chalons ge zegd: „Mijne heeren Gij hebt nu de theorie van den oorlog bestudeerd, weldra zult gij de praktijk bestuderen!" Men be reidt zich voor, dat staat vast. De proeven met de kleine kanonnen duren voort." De rede, waarmede de heer Troplong de onderwijzers der lagere scholen heeft toegesproken, bevat de merkwaardige beschouwing dat een Franschman, otn een goed soldaat, veld- arbeider of werkman te zijn, eigentiijk get" ouderwijs behoeft, de geschiedenis is daar ora dit te bewijzen, maar dat die dappere en onvergelijkelijke soldaat onmogelijk den maar- schalkstaf uit zijn ransel kan halenals hij niet lezen of schrijven kan. -Te Florence wordt de hoop gekoesterd dat de eerlang te veilen goederen der katholieke kerk koopers tot behoorlijke prijzen zullen vinuen. In bijna alle provinciën des rijks wor den vereenigiugtn gevormd met het doei om bij de veiling voor gezamentlijke rekening, perceelen te koopen. Het blijkt nog niet, dat de geestelijkheid ernstige bezwareu aan den ver koop zal in den weg leggen; er zijn, voor zoo veel bekend is, nog geeue protesten daartegen of instrnctien dienaangaande van den heiligen stoel uitgegaan. Zelfs wordt te Florence verzekerd, dat de geestelijkheid voornemens is een deel der haar ontnomen goederen weder in te koopen en op den naam van particulieren, gelijk in Frankrijk geschiedt, in bezit te honden. j September. De circulaire van den heer de Moustier aan Frankrijks diplomatieke agenten in het buitenland, dd. 25 aug., nopens de bijenkomst te Salzburg, luiut als volgt „De keizer en de keizerin zijn, toen zij zich naar Salzburg hebben begeven, geleid geworden door een gevoel, waaromtrent men zich niet kon vergissen. Ik zou mij met u over deze bij eenkomst niet onderhouden, indien zij niet aanleiding had ge geven tot interpretation, welke de strekking hebben om het karakter daarvan m een geheel verkeerd licht te stellen. De reis is alleen ingegeven door de gedachte, cm een hartelijk bewijs van sympathie te geven aan de keizerlijk oostenrijksche familie, welke onlaugs zoo zeer is beproefd geworden. Onge twijfeld konden de hoofden der beide groote keizerrijken geens zins verscheidene dagen in eene vertrouwelijke intimiteit bij elkander zijn, zonder elkaar de indrukken over de kw estien van algemeen belang mede te deelen en dienaangaande van gedach ten te wisselen maar het zamenzijn heeft noch ten doel, nocb tot resultaat gehad het maken van combinatiën, die in de te genwoordige gesteldheid van Europa door niets gewettigd zou zijn. „Gij herinnert u de taal, die de regering telkenmale gevoerd heeft, als zij zich te verklaren had over den toestand, die den vorigen zomer door de militaire gebeurtenissen ontstaan is. Onze houding is onmiddellijk in de circulaire van 16 septem ber 11. aangewezen vervolgens in de woorden des keizers bij de opening der kamers en in de redevor .iigen van den heer Rouher bij de debatten gedurende de U'.ste zitting. De rege ring is in hare handelingen steeds trouw gebleven aan de voor nemens, die zij bij het onstaan der veranderingen in Duitsch land geopenbaard heeft. Wij hebben kortelings nog gezien, dat de kabinetten in Europa aan de regtvaardigheid en loyauteit onzer staatkunde regt hebben laten wedervaren en hunne me dewerking verleend hebben tot de denkbeelden van bevrediging. Hetgeen toen is gebenrd, is een waarborg, dat de denkbeelden van gematigdheid, zoo noodig, weer steun bij ons zouden vinden. „Het onderhoud tusschen de beide keizers kon dus het ka jakter niet gehad hebben, dat zekere nieuwtjeskramers daaraan toeschrijven. Lang vóór de bijeenkomst der keizers hadden zij reeds wederkeerig door handelingen getoond, dat zij met vreed zame gevoelens bezield zijn, en zij kouden geene andere voor nemens koesteren dan het volgen van dezelfde gedragslijn. Tot deze wederkeerig gegeven verzekering hebben hunne gesprekken over de algemeene zaken zich bepaald. Wel verre dus dat de bijeenkomst als eene zorgwekkende gebeurtenis voor andere hoven te beschouwen is, aeeft men daarin slechts een nieuwe reden van vertrouwen in het behoud van den vrede te zien. „Ik heb er prijs op gesteld, u mijn gevoelen kenbaar te ma ken omtrent de tijdingen, die de strekking hebben om een te genovergesteld gevoelen iLgang te doen vinden. Gij kunt u deze mededeelingen ten nutte maken, om verkeerde apprecia- tien, zoo die zich iu uwe omgeving mogten openbaren, te wederleggen." Op het oogenblik zelf dat het rondschrijven van den heer de Moustier verschijnt verneemt men, dat de hr. Rouher zich den ln september te Weenen bevond. Heeft ook hij zich daarheen begeven, om aan de keizerlijke familie van Oostenrijk een hartelijk bewijs van symDathie te geven Zoo iets zal het publiek zich zeker wel niet laten wijs makeu. Berlijn, 4 Sept. De Provincial Correspondenz zegt, dat het bezoek van Napoleon te Salzburg geen achterdocht heeft opgewekt bij het pruisische gouvernementlater ontving het bovendien eene vertrouwelijke mededeeling, dat de reden van dit bezoek geene andere was, daL de begeerte om een bewijs te geven van sympathit aan het oostenrijksche keizerlijke huis. Hetzelfde blad zegt, dat voor zoo ver de uitslag der ver- kiezingeu bekend werd, deze, gelijk in februarij jt., ter gunste is van de door de regering gevolgde politiek en van de ver dere ontwikkeling der nationale zaak. Tevens wordt gemeld, dat het civiel en militair beheer in Hanover binnen korten tijd zal worden gesplitst. Frankfort, 6 Sept. Tegen de sluiting van het correspon dentie-bureau van Renter's telegrammen te Berlijn, door liet commissariaat van politie, is van wege de stadsregering gepro testeerd als tegen eene schending der eens gegeven concessie. Karlsruhe, 5 Sept. De groothertog heeft den landdag geopend met eene rede, waarin hij zeideAl is de vorm eener nationale vereeniging tnssehen de zuid-duitsche staten en den noord-duitschen bond nog niet gevonden, zoo is men daartoe toch eene groote schrede voorwaarts gekomen door het defensief verbond met Pruisen en de regeling der weerbaarheid van den noord-duitschen bond. Voorts werd medegedeeld, dat te Stutt gart eene overeenstemming, betreffende de militaire kwestie met de zuid duitsche vorsten is tot stand gekomen. Het tolver- bonds-parlement wordt in de troonrede voorgesteld als eene regelmatige vertegenwoordiging van de belangen van geheel Duitsehland. Weenen, 4 Sept. De hongaarsche minister van financien ondersteunt het voorstel, om eene rijkscommissie te benoemen tot onderzoek van den financielen toestand des rijks. Men is van de toestemming van Deak verzekerd. De heer von Becke is voornemens de vermindering der inkomsten te dekken door eene verhooging van de inkomsten-belasting, eene vermeerderde uitgifte van staatsnoten en door eene kleine leening van niet meer dan 20 millioen. -De Pesth-Ofener Honved Vereeniging heeft eene zeer onstuimige vergadering gehouden. Perczel bekleedde het voor zitterschap en dit was oorzaak, dat de Honveds in groot getal waren opgekomen. Perczel hield eene redevoering, waarin hij deed uitkomen, dat er zonder nationaal leger geene natie denk baar is. Na Perczel voerde Vidacs het woord. Er werd be sloten, dat op 6 oct. te Arad eene vergadering van Honveds zal worden gehouden. Uit Praag meldt men, dat de feestelijkheden wegens het overbrengen van de boheemscbe kroon-insignien besloten werd met een volksfeest, waarbij het dol toeging. Onder woest ge tier en het aanheffen van hoerah's werd het russische volkslied ontelbare malen gespeeld en gezongen en steeds verlangde de menigte de herhaling. 6 Sept. De Wanderer zegt, dat op het budget van 1868 de minister von Beke bet gebeele bedrag van de hongaarsche bijdrage in de gemeenschappelijke uitgaven en den intrest van de staatsschuld op 5a a 60 millioen raamt. Deze aanslag ver schilt 5 millioen met de hongaarsche berekening. -De oostenrijksche algemeene vergadering van onderwijzers heeft zich verklaard voor volledige zelfstandigheid der volks school en losmaking van den band tusschen de school en de kerken. artikel over den verwacht wordenden opstand in Bulgarije, en zegt dat de zuidelijke Slavoniers na de Bulgaren in opstand zullen komen. Konstautiliopel, 5 Sept. De regeringen van Rusland en der vereenigde staten van Noord-Amerika hebben bij de ottomannische porte notas ingediend, waarbij zij de autonomie voer Candia of den afstand van dit eiland aan Griekenland vragen, en bij niet voldoening aan dezen eiscb, met eene regt- streeksehe interventie dreigen. GOUDA, 7 September. Naar wij vernemen zal aanstaanden dingsdag, 10 dezer het concours der sollicitanten naar de betrekking van stads-mu- ziekmee.ter gehouden worden in het lokaal Nut en Vermaak. De officier van gezondheid- 3e klasse van Rijnberk van bet O. I. leger, die voor een jaar hier te lande is gedeta cheerd, beeft Gouda tot standplaats bekomen. De minister van oorlog, daartoe door Zijne Majesteit gemagtigd, heeft goedgevonden te bepalen, dat het zamenkomen der miliciens-verlofgangers van de ligting van 1863, waartoe dezen tegen den 20" september aanstaande zijn opgeroepen, niet plaats zal hebben. De minister van oorlog heeft ter algemeene kennis van het leger gebragt, dat militairen beneden den rang van officier zonder voorafgaande toestemming hunner chefs of diensten, waartoe zij bebooren, aan geen examen tot het verkrijgen eener burgerlijke bediening mogen deelnemen, door wie die toestem ming niet zal worden geweigerd, wanneer de betrokken militair daartoe door gedrag en dienstijver waardig wordt geoordeeld, zijnde de chefs der korpsen uitgenoodigd om de militairen, onder heit ressorterende, in hun eigen belang daarop opmerk zaam te maken, met bijvoeging dat nan hen, die in deze niet voorbijgang hunner chefs zullen hebben gehandeld, „het ver vroegd ontslag uit de dienst," dat zij bij welslagen in bet examen behoeven om de beoogde betrekking te aanvaarden, niet zal worden verleend. De minister van binuenl. zaken heeft het verbod tot het houden van markten en openbare verkoopingen van rundvee opgeheven voor de provincie Zeeland, met ingang van 9 sep tember 1867. Het Handelsblad zegt Wij vernemen, dat ons gouvernement mededeeling heeft ont vangen van de depeche-circulaire, door de fransche regering aait hare vertegenwoordigers in het buitenland gerigt, naar aan leiding van het bezoek door keizer Napoleon aan den keizer van Oostenrijk te Salzburg gebragt. Zijn onze inlichtingen juist, dan is dit stuk in nog meer vredelieveude termen vervat dan de enkele mededeeling in sommige bladen deden vermoe den. De depeche draagt de onderteekeuing van den heer de la Valette. Men leest in het Handelsblad Het ministerie heeft weder eene ernstige vermaning gekregen van de ultra-conservatieven, ter zake van Indie, geheel in den geest van de vaderlijke vermaningen, die de heer Trakranen kreeg, vóór dat hij, reddeloos verloren voor de ultra-behouders, in hun orgaan werd uitgescholden. Men leest duidelijk tusschen de regels van het artikel over Indie en het ministerie, door het haagscbe orgaan geschreven, dat er wantrouwen is tegen den nieuwen minister van kolo niën. Bij diens optreden schenen de ultra-behouders vrij wel in hun schik. Er moet weder iets achter de schermen gebeurd zijn, dat de stemming heeft veranderd. Twee malen wordt aan het ministerie toegeduwd, dat, als het niet voor Indie het recept wil laten klaar maken van de dertien volbloed-reactionairen, bet maar heen moet gaan. Wij weten niet of dit ernstig gemeend is. Misschien zou het mi nisterie, als de heer Hasselman toonen mogt niet te willen zoo als de dertien willen, nog genade kunnen vinden, zoo het tijdig door eene nieuwe serail-revolutie dien heer wist te verwijderen en een vierden minister van koloniën te produceren. Wij hopen echter, dat het ministerie niet nog verder het gezag in minachting zal brengen, door dezen minister van ko loniën ook al door een zjnkluikje te doen verdwijnen en het verbaasde publiek al weder eene andere koloniale specialiteit voor de oogen te tooveren. Het ministerie moet eiodelijk tot bet inzigt komen, dat het zelf, in zijn geheel, verantwoordelijk is voor het regeringsbeleid met betrekking tot de koloniën, en dat het niet aangaat die verantwoordelijkheid op de schouders van den minister van koloniën alleen te laden. Mislukt de proefneming-Hasselman, zoo als de proefneming- Mijer en de proefneming-Trakrauen mislnkt zijn, dan kunnen deze proeven van conservatieve koloniale regeerkunst veilig op gegeven worden. Driemaal is scheepsregt, zegt een oud spreek woord. In elk geval zullen drie mislukte proefnemingen ruim voldoende zijn, om te bewijzen, dat de conservatieven totaal onmagtig zijn en dat, wat dit ministerie betreft, het zijne roe ping als koloniaal kabinet niet kan vervullen. Met den hr. Hasselman moet het ministerie staan of vallen. Men meldt ons uit Waddinxveen dd. 4 Sept. „Bij het hevige onweder dat heden woedde is de bliksem geslagen in een der watermolens van den Zuidplaspolder on der deze gemeente, zonder echter brand te veroorzaken. De schade is naar men zegt niet zeer aanzienlijk." Overigens verneemt men van alle kanten in dezen omtrek van verschillende kleine ODgevaJlen door dat onweder veroor zaakt, als het dooden van vee in de weide enz., die echter der vermelding minder waard zijn bij de talrijke gevallen van het verbranden van molens en boerderijen en zelfs van het omkomen van menschen, als dezer dagen in de dagbiadeu vermeld worden. De engelsche regering wil geen gebruik maken van de Great Eastern voor de abjssiuische expeditie. Men berekent dat van lfc20— 1SG6 in Spanje met minder dan 14600 personen zijn gefusilleerd. Bui teug» wouc voorregten zijn toegekend aan de russische ambtenaren, die overga, u in poolsche staatsdienst. In een der kiesdistricten van het departement lsère is de liberale kandidaat Riondel gekozen. In vele distucteu van den noordduitschen bond is uaauwelijks een vierde der kiezers opgekomen. In Oostenrijk vormt zich eene nieuw-duitsche partij, die verzoening en vereeniging bedoelt. Het oostenrijksche eskader uit de Adriatische zee gaat naar de Levant. Den 5 October zal de hertog van in bridge te Liverpool wapenschouw houden over 20 a 3^,000 vrijwilligers. Aau de kaap de goede hoop is eene nieuwe soort \au zijdeworm ontdekt, die zich voedt op den Mimosa-doorn. Men wil te Weenen de volks school onttrekkcu aan den invloed der geestelijkheid. Riuters telegraaf bureau is te Berlijn gesloten, omdat het geen vergunning van de politie had. - Men wil tusschen Altona en Harburg eene brug bouwen, die 130 voet boven de rivier eene spanning zal bebbea van 500 voet en 12 millioen thaler kosten zal. Het algerijnsche vreemdenlegioen zal vermeerderd worden met twee bataillons. De oostenrijksche bisschop pen beginnen te vreezcD, dat het gemunt is op de goederen der kerk tot regeling der schuld. Te Meppel is besloten tot het bouwen van een vergroot stedelijk ziekenhuis. Californie zal dit jaar 3,800,000 gallons wijn oplevereu en nog 100,000 gallons brandewijn Den 1 aug. heeft het in de hoog gelegen valleijen van het fransche arrondis sement Grasse (dep. du Var) zoo sterk gevroren dat de thermometer tot 3 graden beneden nul daalde en de veldgewassen vernield werden. De stad Leamingtou in Warwickshire is voor eene schuld van 60 duizend gulden in beslag genomen. De vrijwilligerskorpsen in de oostelijke departementen van Frankrijk tellen reeds 3a a 40 duizend raan. In het noorden van Haïti hebben onlusten plaats gehad met moord en plun dering. In de Üleeswijk-holsteinsche hertogdommen is slechts een Deen voor het parlement gekozen. Op Jamaica was half augustus de gele koorts aan het afnemen. De Indianen hebben de iioord-arne— rikaaosche troepen terug geslagen in Kansas. De president van St. Domingo heeft het bod (5 millioen) voor de haven van Sam na aan genomen. Aan den Kruisweg onder Clciswijk (eene buurt van SI zielen) zijn in acht dagen 24 personen aau de cholera overleden. Deze week is een zandtrein bij Velzen tegen de nog niet geheel ueüergelaten brug gestoomd, waarbij de machinist en een bejaard heer zijn omgekomen. De landgraaf van HesseD, de vader der koningin van Denemarken, is woensdag te Kopenhagen overleden in den ouderdom van 80 jaren. Vrijdag, 6 September. Tegenwoordig de heeren mr. van Bergen IJzendoorn, de Grave, Lav- ten, Prince, Braggaar, Remy, Buchner, Droogleever, van Geonep, kist, van Straaten en Peeters. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. Zijn ingekomen -. eene dispositie van hh. gedep. staten, houdende goed keuring van de uitgaven ten behoeve van het concours ter aanstelling van een stadsmoziekmeester Notif. eene dispositie van dezelfde houdende goedkeuring der wijzigingen ge bragt in het reglement der burgeravondschoolNotif. Door den voorzitter wordt medegedeeld dat L. Boer, overzetter aan den IJssel, zich aan opzettelijk pligtverz' im heeft schuldig gemaakt en uaar- over ooderhouden en door het dagelijksch bestuur voorlocpig is geschorst en stellen nu B. en W. voor in eeiie volgende vergadering hem zijn ontslag te gevendoch de vergadering besluit daartoe onmiddellijk over te gaan, gelijk eenparig geschiedt. Aan de orde is: 1. het vervolg van de concept-instructie voer den stads-muziekmeester de nog overige artikelen worden na eenige gegeven inlichtingen algemeen goedgekeurd 2. de zamenstelliDg van de gezondheids-commissie wordt iu dien zin gewijzigd, dat men zal kunnen volstaan met daarin eeo, en niet twee geneeskundigen te benoemen 3. door de commissie tot de verordeningen wordt voorgesteld, de in trekking van de verordening op den in-, uit- en doorvoer van vee, waartoe eenstemmig wordt besloten 4. de commissie tot het nazien der rekeningen stelt voor, de goed keuring der rekeningen van het israel. armbest ur, dienst 1866, waartoe wordt besloten 5. vervolgeus wordt eenstemmig goedgekeurd de gemeente-rekening, dienst 1866 6. du wordt goedgekeurd de overschrijving op onvoorziene uitenen der volgende punten, alsvoor de schietbaan f 300, pompen en riolen pro-

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2