ötmtenlanö. Gemengde Berigten. Varia. Weenen, 8 Sept. Aan een der alhier verschijnende re- geriugsorganeu wordt uit Madrid geschreven, dat de opstand in Spanje thans wel is waar gedempt is, maar dat de toe stand der regering toch onhoudbaar is geworden. Slechts eén middel zou den troon van koningin Isabella voor instorten kunnen behoeden, namelijk de benoeming van koningin Chris tina tot regeutes, waardoor koningin Isabella aldus feitelijk ten behoeve van hare moeder afstand zou doen van de regering. weet 1,200,000 man onder de wapens moet brengen. Het publiek schijnt meer geneigd te zijn zich door die maatregelen te laten verontrusten, dan zich in slaap te laten wiegen door de keizerlijke speeches en de diplomatieke circulaires van den heer de Moustier. Vrij algemeen is dan ook het gevoelen verspreid, dat wij iu het aanstaande voorjaar oorlog zulien hebben. Het ontbreekt hier ook niet aan personen, die zieh over tuigd houden, dat wanneer Frankrijk Duitsehland den oorlog niet aandoet, om de voltooijing der duitsche eenheid te be letten, Duitsehlaud, als zijuc eenheid voltooid is, Frankrijk den oorlog zal verklaren. Volgens die lieden is het oorlogzuchtig instinct, bij het duitsche volk langen lijd onderdrukt, in den laatsten tijd meer en meer ontwaakt, en wordt Duitsehland door het militaire Pruisen geheel gemilitairiseerd. In berigtea uit Madrid wordt een treurig tafereel opge hangen van het militaire despotismus, hetwelk thans in Spanje heerseht. Men kan zich reeds een ffaauw denkbeeld van den toestand in dat lauti maken, als men nagaat dat die reeds on dragelijk is geweest vóór dat de opstand was uitgebarsten. Honderde soldaten, korporaals en onderofficieren zijn door den maarschalk Narvaez in rang bevorderd, ter vervanging van de onderofficieren en officiereu, die, als verdacht van liberale gevoelens, uit de gelederen des legers verwijderd zijn, en al die belooningen en onderscheidingen voeren den overmoed der militairen jegens de burgerlijke bevolking ten top. Geen bur ger is meer beveiligd het geringste voorwendsel is voldoende, om hem voor den militairen regter te dagen en aan de wille- keurigste maatregelen bloot te stellen. Spanje is als het ware hermetis h gesloten voor alle dagbladen, financiële, regtsgeleerde en letterkundige zoowel als staatkundige, en zelfs de Patrie en de France zijn van dezen verbodsmaatregel niet uitgezonderd. Genève, 9 Sept. Het Vredes-congres heeft heden middag ten twee uur een eerste zitting gehouden. Garibaldi is tot eerc-voorzitter, de heer Jolisaint, Staatsraad van Bern, tot werkelijk voorzitter en de heer Barni tot vice-president benoemd. Garibaldi heeft in zijne rede aan het pauselijk gezag het regt van bestaan ontzegd. Berlijn, 9 September. Hier loopt het gerucht, dat keizer Alexander, tijdens zijn verblijf te Nicoiaiew, bijna het slagtoffer is geworden van een aanslag op -rijn leven, beproefd door twee Russen, die zich als vrouwen verkleed hadden en tot vluk bij hem hadden weten door te dringen. Er zijn tal van personen gearresteerd, doch het proces wordt geheim gehouden. 10 Sept. De koning heeft heden den noord-duitschen rijksdag geopend rn-et pen'e troonrede, waarin uitsluitend lokale bonds-aangelegenheden besproken worden. Aan het slot zeide de koningDe overtuiging, dat het grootscbe vraagstuk van het noord-duitsch verbond alleen dan kan opgelost worden, wanneer de bijzondere belangen en de algemeene en nationale belangen elkander te gernoet komen, heeft den grondtoon uit gemaakt van de beraadslagingen, waaruit de bondseonstitutie is voortgekomen. Ik hoop, dat diezelfde overtuiging ook den grondslag uwer beraadslagingen zal uitmaken. Getierde heeren Gij zijt geroepen tot een arbeid des vredes, en ik vertrouw, dat, onder Gods zegen, het vaderland in vrede de vruchten van uweu arbeid zal genieten. Alhier vormt zich een comité voor de universele tentoon stelling, in 1872 alhier te houden. De Neue Freie Presse meldt dat de minister van finan- eien de heer von Becke, zijn ontslag heeft aangeboden en geeft als reden daarvoor op de geschillen, wegens Hongarije tusschen de beide ueputatien heerschende. 9 Sept. De Neue Presse schrijft: Het antwoord van de bongaatsche deputatie tot beslechting der geschillen tusschen de onderscheiden deelen des rijks laat de staatsschuld onaan geroerd. De deputatie van den rijksraad wil, zonder dat het quotum van bijdrage voor de staats <*huld vastgesteld wordt, in geen vergelijk toestemmen, daar zij volhoudt, dat de bij drage definitief voor het geheele rijksbudget moet vastgesteld worden. Genoemde deputatie wil niet in onderhandeling tre den, over het budget van 1868. GOUDA, 11 September. Gisteren is men begonnen gevolg te geven aan het katstgenomen raadsbesluit om op verschillende plaatsen der stad verseh ijsselwaler verkrijgbaar te stellen en schijnt daar van aanvankelijk druk gebruik gemaakt te worden. Men meldt uit Rotterdam van gisteren Heden stond ter openbare tereguitüng te regt zekere van Tilburg, die zich op de kermis te Gouda schuldig had ge- maakt aan zakkenrollerij. De officier van justitie eischte eene gevangenisstraf van twee jaren. De beklaagde werd daarna naar het gevangeuhok in het geregtsgebonw geleid, doch na eemgen tijd hoorde men eensklaps een rumoer, hetwelk uit dat hok scheen te komen. Alsnu bleek, dat genoemde van Tilburv zich door middel van een klein, oud mes den hals had trachten af te snijden. l)e overige zich in het hok bevindende gevangenen hadden daarop het rumoer gemaakt. Zij werden onmiddellijk naar eene andere cel vervoerd, terwijl van Til burg op den grond lag uitgestrekt, geheel bebloed en het mes nevens hem. Het laat zich gemakkelijk begrijpen, dat er eene groote ontsteltenis heerschte, doch onmiddellijk werden alle pogingen in het werk gesteld om geneeskundige hulp te er langen, en kwamen dan ook na siechts weinige oogenblikken de heeren chirurgijns Polano en Schnijt, die terstond hunne hulp verleenden. Van Tilburg is daarop per rijtuig naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Men hoopt op het behoud van zijn leven. Het is nog niet bekend op welke wijze li ij in het bezit van het mes is gekomen. Bij koninklijk besluit zijn met ingang van den ln november a. s. ter vervanging van de thans bestaande provinciale directien der dir. belast., in- en uitg. regten en ncc., ingesteld de navolgende vijf directien: te Kotterdam voorde provinciën Zuid-Hollend en Zeeland- te Amsterdam voor de prov. Noord-Holland en Utrecht; te Groningen voor de prov. Groningen, Friesland en Drenthe; te Zutphen voor de provinciën Gelderland en Overijssel; te Eiu' hoven voor de prov. Noord-Brabant en Limburg; en is tevens eene nieuwe indeeling der controles voor gemelde middelen vastgesteld, met bepaling dat die zullen worden waar genomen door hoofd-controleurs, controleurs en adjunct-con troleur., op den bij voormeld besluit bepaalden voet. olgens eene circulaire van den minister van oorlog is het de uitdrukkelijke wil van Z. M. den koning, dat de troe pen, voor de militaire manoeuvres uitgerukt, in het belang der gezondheid steeds voor den middag in de kazerne terug zijn. Men beweert dat de aangelegenheid van het Noordzee kanaal een critisch tijdperk is ingetreden. Althans zijn de werkzaamheden aan de sluizen in den afsluitdijk te Schelling- woude gestaakt. De onderhandelingen tusschen de regering en de amsterdainsche kanaalmaatschappij moeieu geen gunsti^ verloop nemen. In ieder geval is het wen schel ijk, dat het bestuur, ingevolge zijne toezegging op de jongste alg°meene vergauering van aandeelhouders, mededeelingen doe omtrent den stand der zaak enz. De Groninger Courant meldt, dat de minister van finan cien reeds in het begin der maand augustus eene aanschrijving heeft gerigt aan de ontvangers van de registratie en het bui tengewoon zegel tot het opmaken van eene zoo volledig mo gelijke statistiek van de binnenlandsche dag- en weekbladen, ten einde 1. den hedeudaagsche stand der journalistiek van ons land te kunnen vergelijken met dien van vroeger en ook van andere rijken; en 2. eene begrooting te erlangen van het verlies, dat de schatkist zou lijden bij eene eventuele afschaf fing van het dagbladzegel, waarvoor deze maatregel de voor bereiding is. Wat betreft den omvang van de hervorming dezer belasting, meent men thans reeds te kunnen voorspellen, dat zij slechts een halve maatregel belooft te worden, omdat het zegelregt op de advertentien zal blijven bestaan en het zelfs nog niet uit gemaakt is, of wel het geheele zegelregt op de bladen aan de wetgevende magt ter afschaffing zal worden voorgesteld, dan wel een gedeelte. Het prov. geregtshof in Zuid-Holland heeft maandag uitspraak gedaan in zake de gemeente-commissie der hervormde gemeente tegen de kerkelijke gemeente Leyden. Het hof heeft beslist, dat de nieuwe gemeente-commissie niet geregtigd was een nieuw reglement voor het beheer der kerkelijke goederen te ontwerpen. Het hof heeft mitsdien aan de oude commissie het regt toegekend om overgave, rekening en verantwoording te vorderen van het beheer van genoemde goederenhet von nis der leydsche regtbank van 31 oct. 1865 bevestigd en de appellanten veroordeeld in de kosten. In eene algemeene vergadering der vereeniging van en voor nederlandsche industriëlen, onlangs te 'sGravenhage ge houden, is o. a. met algemeene stemmen een besluit genomen, om, in bet belang van den nederiandschen werkman, de rege ring dingend te verzoeken dat zij, zonder langer dralen of aarzelen, den beslissenden stap doe tot afschaffing der kermissen. Sedert het ontstaan der cholera te Rotterdam op 9 aug. 1867 zijn tot en met 6 sept. daaraan /olgende, aan die ziekte ove ieden: te Rotterdam 237, te Dordrecht 63, te Delft 55 en te 'sGravenhage 13 personen. Te Zaandam stierven tot en met 5 sept. 62, te Bruinisse tot en met 4 sept. 17, te Amsterdam tot en met 3 sept. 12, te Bleiswijk tot en met 31 aug. 20 personen aan cholera. In andere gemeenten, waar enkele gevallen voorkwamen, bleef de ziekte tot dusver van sporadischen aard. Naar men verzekert, zijn er bij de departementen van algemeen bestuur onderscheidene wets-ontwerpen in gereedheid gebragt, die in het aanstaande zittingjaar aan de staten-gene- raal zullen worden aangeboden. Daaronder zou, naar men zegt, behooren een wetsontwerp, waarbij het aan de regering in het algemeen vergund wordt kermissen i-a schorsen. De Staats-Courant bevat de volgende curiositeit: „Bij koninklijk besluit van dezelfde dagteekening (6 Sept. jl.) is benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon de heer J. A. Nuyts, directeur der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen in de provincie Noord-Brabant te 's Hertogenbosch." De Eikenkroon is eene luxemburgscbe orde; zij kan dus alleen door den groothertog van Luxemburg, niet door den koning der Nederlanden, geschonken worden. Veel minder nog kan omtrent eene benoeming in de orde van de Eikenkroon een „koninklijk besluit'' worden opgemaakt, daar (art. 73 der grondwet) alle koninklijke besluiten en beschikkingen door een der hoofden van de ministeriele departementen mede ondertee kend moeten zijn. En nu lan dit behoeft wel geen betoog het toekennen van eene buitenlandsche orde nooit eene daad van de nederlandsche regering zijn. Alleen de groothertog van Luxemburg wij herhalen het kan over de luxeraburgsche orde beschikken. Uit de omstreken van Leyden wordt dd. 8 dezer gemeld, dat het oogsten der verschillende graansoorten, ofschoon som mige soorten een ruimer gewas hadden doen verwachten, meest onder droog weder, ten einde loopt. Ook blijkt het, nu het rooijen der late aardappelen is begonnen, dat het beschot raeerendeels ruim is en weinige knollen door de bekende ziekte zijn aangetast. Men schrijft uit IJsselstein dd. 7 september: „Omtrent den oogst in deze vruchtbare streek kan gemeld worden, dat de wintertarwe een goed beschot heeft opgeleverd en pi. m. 18 mud per bunder opbragt. De rogge is minder gunstig uitge vallen de opbrengst is echter redelijkhet koolzaad heeft veel door de regens geleden, de opbrengst is gering te noemen zomer-koolzaad leverde een rijk gewaswintergerst en haver gaven ruime opbrengsten. De vroege aardappelen werden door de bekende ziekte aangetast; de laten staan goed. De hoepel makerijen, alhier eene groote tak van nijverheid, hebben thans reeds gebrek aan het zoogenaamde graauwe hout, daar al de hoepels van die houtsoort verkocht zijn, zoodat, ofschoon het griendhout in den regel in de maand October of november verkocht wordt, dit nu reeds door hoepelfabriekanten uit de hand opgekocht wordt. De prijs der enkele atlantische depcehe zal als proef gedurende 3 maanden verlaagd worden op 5 pond sterling. De spaanscbe opstand is weder uitgebroken te Alicante. Üe fransch-keizerlijke familie is te Biarritz. Te Teheran is de cholera hevig uitgebroken. De doodstraf der spaansche insurgenten is bij decreet veranderd in dwang arbeid. In de gemeente 8tein is op 450 zielen in de laatste drie en een halve maand geen sterfgeval voorgekomen. ln de laatste week van aug. zijn in Engeland twee gevallen van veeziekte voorgekomen. In de eerste dagen van julij zijn de vijandelijkheden weder begonnen door de Bncharen tegen de Russen. De veepest breidt zich uit in Rijn-Beijeren. De exkoning van Napels verlaat Rome om zich te Uocern te vestigen. De fransche mobile nationale garde krijgt de onde ge weren veranderd naar het systeem Snider. Op de avonden van 30 en 31 ang. hebben zeelieden in de nabijheid van IJsland ontzettende vul- canische uitbarstingen waargenomen. In geheel Pruisen vereenigen zich de onderwijzers om van den koning een beter en bij de wet vast gesteld traktement te vragen. Te Palermo zijn der hertogin de Bauffremont voor 200,000 fr. aan juweelen ontstolen. Door het me nigvuldig boren van artesische putten wordt de woestijn van Sahara meer en meer in een tuin herschapen. De geologische formatie is daar zeer gunstig voor dat werk. De democraten hebben bij de verkiezingen in Califomie de zege behaald. Ook in Neder-Oostenrijk is de veeziekte weder uitgebroken. Garibaldi heeft te Geneve den volke verkondigd dat hij naar Rome zal gaan. Maandag is te Inspruck een congres van katholieken geopend waaraan 500 personen deelnemen. Een en- gelsch student in de ontleedkunde wordt geregtelijk vervolgd wegens het eten van gebraden menschenvleesch. Te Zurich zijn behalve de zwit- sersche nog 153 vreemde veeartsen in congres vereenigd, waaronder een turksche koedoctor. Riccioto, de jongste zoon van Garibaldi, is te te Londen, om geld te zoeken voor zijnen vader. Heden donderdag eet het congres te Geneve tot verbroedering der volken. De achter stallen der belastingen in Italië bedragen 200 miilioen fr. Een parlement wordt in alle constitutionele staten met een zoogenaamde troonrede geopend. Door den vorst voorgelezen, is de rede evenwel bet werk van het ministerie, en dit is, vol gens het oude regt, verantwoordelijk voor hetgeen de vorstelijke moud tot de vertegenwoordigers des volks spreekt. Spoedig zal ons parlement weder met een troonrede geopend worden. Zoude het volgende geen bruikbaar model voor die plegti^e gelegenheid zijn? Mijne Heeren, Ik waardeer het voorregt mij wederom te midden der ver tegenwoordigers van het nederlandsche volk te bevinden. Heeft mijn huis sedert eeuwen lief en leed met dat volk gedeeld, de banden zijn door het gebeurde in het laatste jaar uaauwer toegehaald en bevestigd De betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden zijn hoogst vredelievend, met eenige zelfs zeer intiem; de i.,'ste kende bekwaamheden van onzen minister van buitenlanu? zaken hebben den europeschen vrede bewaard en Limburg van het duitsche juk verlost. Hoe bevredigend dit nu ook moge zijn, nog immer zijn er donkere stippen aan den europeschen hemel, nog immer wor den Europa s inkomsten door den ge wapenden vrede verslon den, en daarom rust ook op ons de piigt, het voorbeeld, ons door naburige landen gegeven, zooveel mogelijk te volgen. binden vrijwillige vereenigingen tot gemeenschappelijke -vle ning in den wapenhandel slechts weinig bijval, een wet op de schutterijen, die het geheele volk om* it, zal in die leemte voorzien, en dringend bevelen wij de aanneming zoo suoedig mogelijk aan. Ik verheug mij dat land- en zeemagt getrouw hare moeijelijke pligten, tot wering der veeziekte, hebben vervuld een wets ontwerp zal u worden aangeboden om mij ia staat te stellen een eereteeken uit te reiken aan allen, die aan deze campagne hebben deel genomen. Mogen de wetten tegen de veeziekte en de circulaires tegen de cholera met Gods hulp strekken om ons vadeiland van die rampen te verlossenmogen zij krachtiger zijn dan dweep zucht, eigenbaat en onverschilligheid, die vereenigd, zoo dik wijls de beste maatregelen hebben doen mislukken Met leveudige belangstelling wordt het onderwijs, zoo open baar als bijzonder, door mij gadegeslagen Een voorstel van wet, tot regeling vau het hooger onder wijs, zal u spoedig worden aangeboden. Moge door een vlugge afdoening het onderwijs voor lange jaren geregeld zijn, en ook in dit opzigt aan de voorschriften der grondwet, door ons plegtig bezworen, voldaan zijn. Handel, scheepvaart en nijverheid hebben den invloed onder vonden van de drukkende omstandigheden, waariu Europa gedurende den laatsten tijd verkeerde. l)e gewapeudu vrede :s doodelijk voor den bloei van beiden het kanon voert heer schappij en vernietigt alle welvaart. Wordt Europa eenmaal verlost van de vreeze, en keerr het vertrouwen terug, dan gaat onze handel, van zijn banden ont slagen, en onze nijverheid, door de wetenschap onderrigt, een schoone toekomst te gemoet. Aan uw onderzoek zulleu al die wetten worden aangeboden, die nog noodig zijn om handel en nijverheid geheele vrijheid te verleenen, opdat wij met voordeel het hoofd zullen kunnen bieden aan alle concurrentie, als de tijd van vertrouwen en gerustheid in Europa is terug gekomen. Zoowel van rijkswege als door zamenwerkiug van particu liere krachten worden werken van openbaar nut ijverig voort gezet of voltooid. De toestand van 's rijks geldmiddelen laat niets te wenschen over, dank zij de overschotten van vroegere dienstjaren en het batig saldo uit Indie, zoodat noch vermeerdering van lasten hier te lande, noch leeningen zullen noodig zijn om in de behoeften te voorzien. Nog altijd wordt de nieuwe regterlijke inrigting ijverig voor bereid. In dit of een volgend zittingjaar zullen u verschillende wetten ter overweging worden aangeboden. De afkoopbaarstelling der tienden wordt dringend vereischtfc het wets-ontwerp, u vroeger toegezegd, zal u andermaal worden aangeboden. Moge uwe overweging ten gevolge hebber, dat ook hier wordt afgeschaft, wat reeds lang uit alle beschaafde landen verdwenen is. De toestand van Nederlandsch Indie wekt me.r dan ooit mijn bijzondere belaugstelling. Uw medeburgers daar vrr.gen regt, en het regt, hun docr de uringende behoeft°n der schat kist reeds te lang onthouden, moet bnn zoo spoen;g mogelijk gegeven worden.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2