0mnenlan5* Gemengde Bcrigten. Ingezonden. 2lïujertentien. Openbare Verkooping Nieuwerkerk a/d IJssel, 12 Sept. Heden morgen Muzieklief Hebbers Burgerlijke Stand. Raderstoombcot (V IJSSel. gru>t tic i xlzakelijkheid eener spoedige regeling ten aahzien van iit*t deficit en van het evenwigt tussehen ontvangsten en," uitgaven op den voorgrond werd gesteld. Het voorstel van Hongarije om 30 millioen tot den schuldenlast b«j te dragen, werd verworpen, waarna werd besloten tot unificatie der staats schuld, en om de bedragen, bestemd tot amortisatie van schuld op het budget te schrappen. Ten opzigte van deze beide aan gelegenheden is aan den minister van financien opgedragen de bijzonderheden lot doorvoering van dezen m aatregel uit te werken. Dc Debutte deelt mede, dat Frankrijk en Engeland eene met elkander overeenstemmende nota aan de grieksche regering hebben gezonden, om haar te herinneren aan hare verpligtingen tot neutraliteit, haar te waarschuwen tegen elke storing van den status quo en haar aan te sporen geene isnlciding le ge ven tot gevaren, voor welke alleen Griekenland verantwoor delijk zou moeten gesteld worden. Florence, 12 Sept. De Opinione verzekert, dat de kwestie van het legioen van Antibes, die de goede verstandhouding tusschen Italië en Frankrijk volstrekt niet gestoord heeft, uit den weg is geruimd, tot algeheele voldoening van Italië en in den geest der septembcr-eouventie. De vooroordeelen omtrent de cholera, en de meening dat zij door de openbare ambtenaren wordt verspreid, hebben te Ardore, in Calabrie, aanleiding tot ernstige wanordelijkheden begeven. De bevolking heeft zich onder het aanheffen van dreigende kreten naar de woning van den kapitein der natio nale garde en naar de kazerne der karibiniers begeven. De zamenscholing ging niet uiteen, hoewel daartoe herhaaldelijk aangemaand zijnde; toen werd men handgemeen en kwam het tot een gevecht. Daarbij is de kapitein der nationale garde gedood, alsmede de officier die aan het hoofd van een klein detachement van een veertigtal soldaten stonddeze sol daten zijn gesneuveld, gekwetst of verstrooid. De woning van den kapitein en de kazerne zijn door het volk in brand ge stoken. De gemeenteraad van Messina en de gewestelijke ver tegenwoordiging der provincie Messina ziju bij een kon. be sluit ontbonden, om reden dat de leden dier collegien, wegens het heerschen der cholera te Messina, met verzaking hunner ambstpiigteu uit die stad waren gevlugt. GOFDA, 14 September. Het Staatsblad nu. 93 bevat het besluit van den 4-den sept. 1SG7, tot invoering van een nieuw- model van postzegels voor de frankenng van brieven van binuenlandsehen oorsprong en bestemming, alsmede van die voor de koloniën en het bui tenland bestemd. De hoofdbepalingen van dit besluit zijn Art. 3. Er zullen zes soorten van postzegels van verschil lende waarde volgens het nieuwe model worden uitgegeven, namelijk van o, 10, 15, 20, 25 en 50 cent. Art. 4. Elke soort der bovengemelde zegels wordt in de navolgende kleur gedrukt, te weten bl iauw, de postzegels van 5 cent; rood, die van 10 centoker, die van 15 cent; groen, die van 20 centviolet, die van 25 centen goudkleur, die van 50 cent. Art. 6. Het nieuwe model der postzegels van 5, 10 en 15 cent zal worden ingevoerd, zoodra de aanwezige voorraad der postzegels van die geldswaarde volgens het oude model zal zijn verbruikt. Art. S. De postzegels van 20, 25 en 50 cent zullen wor den in gebruik gesteld, te rekenen van 1°. oct. 1867. Donderdag zijn te Assen ter verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal uitgebragt 1218 geldige stemmen, als op den heer mr. L. Oldenhuis Gratama 545, op den heer P. van der Veen 368 en op den heer J. P. v. Bosse 287, zoodat tusschen de twee eerstgenoeraden eene herstemming moet plaats hebben. De minister vau binnenlandsche zaken, overwegende dat het bij het voortdurend iieerschen der cholera te Rotterdam wenscheiijk is, de geneeskundige examens elders te houden, heeft goedgevonden te bepalen, dat de commissie, aan welke is opgedragen het examineren van hen, die eene acte van bevoegd heid als art' wenschen te verkrijgen, of die hunne vroegere verkregen bevoegdheid erder wenschen uit te breiden, over eenkomstig art. 27 en 28 dier wet, zitting zal houden te Am sterdam, op IS september e. k. en volgende dagen. De minister van binnenlandsche zaken, heeft goedgevon den, het verbod tot het houden van markten en openbare ver- koopingen van rundvee, met ingang ,an 16 september 1867, op te heffen voor de provincie Noord-Holland, voor zoo ver die opheffing nog niet heeft plaats gehad bij de beschikking van 6 julij 1867, opgenomen in de Staatscourant van 7 en 8 daaraanvolgende. De .Tavasehe Cour. van 19 julij bevat een kon. besluit waarbij, van de maand aug. af, voor uit Ned. Indie naar Nederland te zenden en van junij af, voor van daar naar Indie verzonden brieven het vaste regt voor aanteekening wordt vastgesteld op 50 cents. Door geheel Ned. Indie worden pogingen gedaan, om gelden bijeen te brengen, ter verligting van den toestand der ongelukkige bevolking van Djocjo, die door de aardbeving van den 1(3 junij jl. van alles beroofd is. Al die liefdegiften zijn, zegt het Bat. Hbl., slechts droppels in de zee van ellende die het verschrikkelijk natuurverschijnsel heeft te weeg gebragt alleen de staat, in Indie tevens de grootste koopman en in dustrieel, kan wezentlijk afdoende hulp aanbrengen bij eene ramp, die zoo vele duizenden getroffen heeft. omstreeks 11 uren, ontstond er alhier brand in een hooiberg op het dorp. Hij deelde zich spoedig mede aan het daarbij staande huis en van daar aan de aangrenzende huizen mét dat gevolg, dat zes huizen in den asch werden gelegd en een tiental huisgezinnen van have en dak beroofd. Enkele perso nen, waaronder kranke, zijn met moeite uit de brandende hui zen gered. De brandweer in deze gemeente ontoereikend zijnde tot stuiting van den brand, ontving assistentie uit het naburige Zevenhuizen. Den gebeelen dag was men bezig met het vuur zoo goed men kon te bestrijden, maar eerst in den avond kon men zeggen den brand meester te zijn. Tot laat in den nacht stegen aanzienlijke rookwolken uit de nog bran dende puinhoopen. Dc schade is vrij aanzienlijk; even wei was het meeste tegen brandschade verzekerd Het ontstaan van den brand wordt toegeschreven aan het broeijen van hooi. Door het voorloopig hoofdbestuur van het Anti-Dagbiad- zegel-Yerbond wordt de navolgende circulaire verspreid Aan alle voorstanders van eene afschaffing der zegel belasting op de dagbladen. Nog altijd bestaat in Nederland, ondanks zoo nmnigen krach- tigen aanval daartegen gerigt, eene zegelbelasting op dagbladen, als een overblijfsel uit tijden van bekrompenheid en politieke onkunde. Toch vertrouwen wij, dat de nederlandsche dagbladpers be vrijd zal worden van dien drnkkenden last; want meermalen reeds bleken er velen te zijn in den lande, die met ons be grijpen, dat het toch eindelijk eens tijd wordt krachtige maat regelen te nemen, om in dien toestand verandering te breugen. i Zamenwerking zij daartoe het middel. Hoeveel is er niet door haar op ieder gebied in onze eeuw tot stand gebragt? Wat de slagen van enkelen, één voor één toegebragiheeft verduurd, zal wijken voor den aandrang van v^reenigde krachten. Dat was de gedachte, die leidde tot de oprigting van het Anti-Dagbladzegel-Yerbond, dat nu zijne statuten dezer da gen door den koning zijn goedgekeurd zich tot u rigt om uwe medewerking in te roepen. Yraagt gij, wat wij verlangen? Wij willen dat eene wet ten spoedigste de afschaffing van het dagbladzegel uitspreke; de algeheele afschaffing en op eenmaal. Wij willen haar zonder equivalent in dien zin, dat zij niet afhankelijk worde gemaakt van de keuze der belasting die het dagbladzegel vervangen zal. De ondervinding toch heeft geleerd, dat de vraag zoo eenvoudig mogelijk aan de verte genwoordiging moet worden gesteld, opdat niet ieder voorstel tot afschaffing, dat aan haar oordeel wordt onderworpen, af- stuite op redenen aan de zaak zelve vreemd. Yan de afschaffing verwachten wij verbetering van het ge* halte onzer dagbladen, te gelijk met eene aanzienlijke prijs vermindering, die verspreiding in ruimeren kring ten gevolge moeten hebben. Wij verwachten hiervan opwekking van de, helaas, in ons land zoo hoogst geringe belangstelling in de publieke zaak, waardoor alleen onze constitutionele staatsinstellingen zicb kun nen ontwikkelen. Wij verwachten eindelijk, dat dan eerst in ons land de dag bladpers aan volksbeschaving en volksverlichting bevorderlijk zal zijn. en daarmede het edelste deel harer roeping vervullen. Gij, die dit alles met ons Wilt, treeclt toe tot een verbond, dat als eerste artikel in zijne statuten schrijft het doel der vereenïging is de bevordering der afschaf fing van het dagbladzegJ Tegenover ons staan zij, die in onzen tijd misplaatst, de vrees voor vrijheid, op het gebied der gedachte uit vroegere eeuwen hebben overgeërfd; zij, die iedere verbetering te gering achten voor hunne hooge inzigten, die liever willen kLgen over den achterlijken toestand onzer journalistiek, dan de hand leenen tot verbetering; en eindelijk die velen in ou9 land, die tot schade der pu blieke zaak onverschillig blijven voor alles wat niet ligt binnen den kring hunner bijzondere belangen. Hen alleu te winnen of te bestrijden is de taak van ons verbond. Daartoe zal het volgens het tweede artikel zijner statuten: bijeenkomsten houden en geschriften uitgeven, in het belang der afschaffing invloed trachten uit te oefe nen bij verkiezingen, gebruik maken van het regt van petitie en daartoe opwekkeu, en eindelijk niets onbeproefd laten om de overtuiging van de noodzakelijkheid der afschaffing te doen leven bij het nederlandsche volk. Gij allen, voorstanders van de afschaffing van het dagblad zegel in Nederland, wat baat het dat gij velen zijt, zoo gij uwe wenschen niet kenbaar maakt bij regering en vertegenwoordiging? Yat de gelegenheid aan die u daartoe thans geopend wordt, en versterkt onze gelederen Een wetsontwerp, dat aan onze wenschen voldoet, zullen wij ondersteunen, onverschillig van wien het ook komemaar niet minder zullen wij, waar het belang der zaak dit vordert, btrijd voeren tegen eiken minister van financiën, die zulk een ont werp niet voordraagt en verdedigt, en tegen elk kamerlid dat niet medewerkt om het tot wet te verheffenwant de verbe tering onzer dagbladen en daardoor de opwekking van ons politiek leven, moet ten grondslag liggen aan alle volgende deugdelijke hervormingen op staatkundig gebied. Geene bestrijding zal ons terug doen deinzen, geen tegen spoed zal ons ontmoedigen. Wij zullen niet resten voor dat het dagbladzegel zal afge schaft zijn Het Hoofdbestuur. Elk lid draagt jaarlijks 2.50 bij. De mindere stand te Amsterdam is lastig en woelig door eene aar- doeniug van kermiskoorts. De minister van oorlog is gestomacheerd op den acclaroatatie-tuin te 's Hage, omdat men hem niet eerbiedigt boven 't gros der stervelingen. Een russische stoomboot heeft in de zee vau Marmora een turksch transportschip in den grond gevaren. Van de tien aspiranten voor het geneeskundig staatsexamen te Utrecht is slechts één toegelaten. De sultan heeft aau koningin Victoria en aan den prins van Wallis arabisehe paarden ten geschenk gezonden. In Riju- Beijeren komen nog gevallen voor van veetyphus. Tien schepen gaan met 8000 man en 354 officieren naar Abyssiuie. De cholera blijft aanhouden in het kanton Zurich en aan den Midden-Rijn. In den staat Maine hebben bij de verkiezingen de republikeinen de zege behaald. De doodstraf over den prins Salm-Salm in Mexico uilgesproken, is veranderd in zeven jaren gevangenissiraf. Vau 17 sept, is in Nederland geen geval van veeziekte voorgekomen. Te Weenen ïijn omstreeks 2000 onderwijzers vereenigd die losmaking van de kerk begecrcn. De toe stand van den franschen kroonprins is weder minder geruststellend. De legermagt van den noord-duitschen bond bedraagt meer dan sen milboen manschappen. Op Amboina ziju 21 mei jl. twee schokxeu van aardbeving gevoeld. Eene «Ame is uit Amerika overgekomen nai> Berlijn om verslag te geven van de zittingen van den rijksdag voor de transatlantiscne pers. Drie kanonneerboot m voor de japanschc regering aan d* Theems gebouwd zijn vertrokk.". een vierde zal binnen weinige dagen volgen. In Polen is het onderwijs in de fiansche taal aan de lycea opgeheven en worden de fransche onderwijzers en beambten wegge zonden. Dr. Nélaton is opontboden naar Biarritz. De cholera heerscht nog altijd op het eiland Malta. - Te Ltrecht zullen vier -Japannezen sommige lessen der hoogere burgerschool bijwonen. Op Haiti is reeds weder een nieuwe opstand bedwoLgcn. Op de Theems is een stoomboot naar Gravesend met 90 passagiers, die muziek maakten en dansten, door een steenkolenboot door midden gevaren, waarbij ver se1 'dene personen zijn omgekomen. Te Nieuw-Orleans en Galveston heerscht de gele koorts. De generaal Lopez verdedigt zich in de ame- rikaansche bladen tegen 3e beschuldiging van het gepleegde verraad. De poolsche uitgewekenen hebben op het congres te Geneve geprotesteerd tegen den vrede. Te Mexico zijn 200 officiereu gearresteerd wegens eene zamenzwering tegen Juarez. De keizer van Rusland heeft aan de stad Parijs een porphyren vaas geschonken. De runderpest is uitge broken in Moravie. In Japan is eene vervolging begonnen tegen de inlandsche christenen. Wie onzer heeft niet met belangstelling: het op dingsdag jl. plaats gehad hebbende examen voor een muziek-directeur bij gewoond en wie was niet nieuwsgierig naar het oordeel der examinatoreu Doch aan onze nieuwsgierigheid is reed9 ten deele voldaan. Wij weten dat de heeren v. d. Qnnst ran Purmereude en Bekker van den Helder op de voordrugt zijn geplaatst. Wien zal de gemeenteraad verkiezen? „Welde bovenste na tuurlijk zal men zeggen, doch wij hopen dit niet, te meer omdat wij stellig overtuigd zijn, dat de heer Bekker (exami nator) uit kieschheid zijn broeder niet hoven aan op het tweetal wilde geplaatst zien. Wat het praktisch gedeelte van het examen aangaat, hebben wij allen kunnen hooren, dat d. v.Quast beter piano speelde dan Bekker, dat laatstgenoemde evenwel den eersten op de viool verre overtrof. Waaraan nu is in Gouda de meeste behoefte? Hebben wij hier niet vier of vijf lesgevers op de piano Is de heer van Zutpheu niet geschikt of genoeg op de hoogte voor eerslbe- ginnenden Is de heer Middel niet als pianist genoegzaam begaafd om in de behoefte voor meergevordenden ruimschoots te kunnen voorzien En nu, is er iemand hier, die zich als een middelmatig violist heeft doen kennen Is er niet veel meer behoefte aan een uitstekend violist dan aan een pi mist (Met het oog op de beoefening der beide instrumenten.) Kan Euphonia of eenig later gezelschap van gelijke strekking blijvan bestaan, zonder den krachtigen steun van den directeur als violist Dikwijls toch hoorden wij in de uitvoeringen de eerste violen niet, tot dat de directeur Bekker met ziju stradi varius ter hulpe aansnelde om de zwakke en gedunde gelede ren weder aan te vullen. Wat ous nog Bekker boven v. d. Quast zou doen verkiezen is ditWij kenner, den Ievendigen geest d'-r Bekkers, wij weten dat zij voor en in de muziek leven; wij weten dit van den lieer v. d. Quast niet. Zegt dit niets voor Gouda? I)e heer Bekker is ons, als het ware, een oude kennis, iemand die ons den moed steeds levendig doet houden he r v. d. Quast is ons onbekend. Wij hopen dat de raadsleden bij de keuze eens muziek meesters niet zullen zien op het beiang hunner kinderen of familie, (eu in dat geval twijfelen wij niet of de beer v. d. Quast zal benoemd worden,j maar op het belang der muziekale ontwikkeling en beschaving der stad Gouda. S. S. Volgens eeu berigt in de Israel. Courant van heden zouden er alhier twee leden der Israel, gemeente, tfij vonnis van het kantongeregt, tot betaling hunner contributie veroordeeld ziju de berigtgever noemt dit van belang voor alle Israel, gemeen ten in Nederland. Dit laatste begrijpen wij niet, en het eerste is een onwaar heid de twee bedoelde leden verklaarden voorden kantonreg- ter, dat zij reeds vroeger aan de twee vorige gefailleerde pen ningmeesters betaald hadden, zonder echter kwitantie te kunnen overleggen en verklaarden ook tevens, dat zij bereid waren te betalen nog op deze teregtzitting, maar dit niet wilden doen in handen van den tegenwoordigen penningmeester L en ie Ben J u d a S a n d e r omdat zij dezen geen sous vertrouwden, en daarom nu den reyter zeiven de reeds eenmaal betaalde penningen nogmaals aanboden; want wat met den vroegeren penningmeester gebeurd is, kan toch met Levie Ben Juda Sanders ook gebeuren. Eu wat nu de be langrijkheid Van dit vonnis aangaat, bedoelt de berigtgever in de Israel. Courant zeker mede, dat men wel toezie aan wien men de gemeentekas toevertrouwt; welnu, alhier is die nu in goede handen. GOUDA. Geboren 10 Sept. Erremina Gerrardina, ouders A. W. van Kluijvr en G. H. Besselaar. 12. Johanacs Coruelis, ouders J. Yerspuij eu C. van Vliet. Johanna, ouders N. Melchert en M. bloos. 13. Jan LeeDdert, ouders H. van Utrecht en N. van Harberden. Overleden 10 Sept. A. Siuijter, fcnisvr. van P. van YUtfc, GO j. 11. B. Boere, 77 j. 12. R. "M. Stok, 1 j. 6 m. S. fie Koning, 11 m. 13. S. van den End, 5 j. Gehuwd: 11 Sept. A. I. Tuinman en C. Kloppert. A. Leeflaag en S. W. van Rijswijk. Heden overleed mijne hartelijk geliefde echtgenoot CATHARINA ANNA VAN DER IiINDT. C. T H I M. Gouda, 13 Sept. 1867. van een INBOEDEL, GOUD, ZIL VER, JUWEEL en andere BOE RENDE GOEDEREN, op Dingsdag 17 September 1867, des morgens ten negen ure, ten overstaan van Notaris M'. KIST, in het Hnis aan de Gouwe, wijk O n°. 53, te Gouda. Daags te voren te zien. Yan Gouda Maandag en Bingadag 'smor- gens 6 uren, de overige werkdagen 's mor gens 7 uren. Zondags 's morgens ö1/^ uur. Van Rotterdam opgeiyke dagen 's oa- middags 2 uren. Zondags 's avonds 5 uien. Dagelijks Retourkaarten

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2