Gemengde Bcrigten. Ingezonden. Varia. Stads Muziekmeester. Vergadering van den Gemeenteraad. Burgerlijke Stand. gewigten en op de banken van lecning zullen u ter bekrach tiging worden toegezonden. De oogst was over het algemeen voordeelig. Minder ruim waren de opbrengsten der zeevisscherijea. Met het werk der staatsspoorw egen wordt geregeld en met ï'ver voortgegaaneeuitre dier lijnen naderen hare geheele voltooijing. Door bijzondere ondernemingen zullen eerlang wederom een tweetal lijuen voor het verkeer geopend worden. Worden de bestaande uitzigten verwezentlijkt, dan zal voor het aanstaande dienstjaar zonder buitengewone maatregelen in de behoeften van 's lauds dienst en de uitgaven der staats spoorwegen kunnen worden voorzien. Wetsontwerpen omtrent de geldelijke verantwoordelijkheid van de hoofden der departementen van algemeen bestuur, het be heer en de verantwoording van 's lands middelen en tot ver eenvoudiging in de heffing van het regt van successie en van overgang bij overlijden, zullen u worden aangeboden. Door uwe beraadslagingen over de ontwerpen tot vaststel lino- van het nieuwe wetboek van strafvordering, welke u an dermaal zullen worden voorgelegd, zal de in voering der nieuwe regterlijke inrigting worden bevorderdtot bereiking van dat doel zal ook weldra een ontwerp tot herziening van de reg- terlijke indeeiing des rijks aan uwe overweging worden onder worpen en vleije ik mij tevens nog in den loop dezer zitting u de ontwerpen tot vaststelling van een nieuw wetboek van burgerlijke regisvordering te kunnen aanbieden. Bovendien zullen u eerlang een ontwerp tot regeling der consulaire regtsmagt, alsmede ontwerpen ter gedeeltelijke her ziening van de criminele wetboeken van het krijgsvolk te water en te lande worden toegezonden, terwijl aan de zameiistelling van een nederlaudseh wetboek van strafregt met onafgebroken ijver wordt voortgevverkt. De wettelijke regeling der rijkspolitie zal insgelijks door u in behandeling kunnen worden genomen. De velerlei eischen en uiteenloopeude meeuingen op koloniaal gebied zijn niet zonder invloed gebleven op den toestand van >s rijks overzeesche bezittingen m Oost-Indie en op den gang van zaken aldaar. Mijne eerste zorg dient daarom aan de krachtige bevordering van het staatsbelang in die gewesten te zijn gewijd, in dier voege, dat daarbij tevens de rust en de tevredenheid der indische volken gewaarborgd blijven. Waar daartoe gelegenheid bestaat, zonder andere belangen te krenken, zal ik tevens gaarne medewerken tot ontwikkeling van land bouw en nijverheid door particulieren. Met leedwezen heeft mij het berigt vervuld eener vrij hevige aardbeving, die in Midden-Java talrijke olfers geëischt heeft. De toe-tand der west-indische koloniën blijft over hei alge meen bevredigend, ofschoon zich de behoefte aan aanvoer van arbeiders nog sieeda in Suriname sterk doet gevoelen. De overige werkzaamheden die u wachten, zullen met de reeds vt. telde voor uwen ijver in het behartigen der u ver trouwde ben.ngeii een ruim veld openen; mogen zij door God gezegend, tot heil van hel ons allen dierbaar vaderland strekken. Ik verklaar de gewone zitting der staten generaal geopend. De zitting van dc eerste kamer der staten generaal is gisteren met eene rede van den voorzitter geopend. Br is voorts mededceling gedaan van ingekomen stukken en be scheiden. I)e kamer houdt zich be. Ig met de benoeming van leden tot het ontwerpen van een antwoord op de troonrede. De tweede kamer der staten generaal heeft gisteren on der leiding van den heer Rein tiers, tijdelijk voorzitter, eene zitting gehouden. In zijue rede wees genoemde spreker op de onzekerheid in den kolonialen toestand; hij spoorde aan tot bevorderiug van vast grondbezit, langdurige huur, vrijen handel en arbeid. De kamer koos tot candidaten voor het voorzitterschap de heeren van Reenen, Dullert en Luyben. Aan het einde van het jaar 1867 zal het aantal hoogere burgerscholen in het rijk 34 bedragen. Die scholen kunnen onderscheiden worden in 32 openbare en 2 bijzondereeerst- genoemden weder in 12 rijksscholen en 20 gemeentescholen met 5jarigen, drie met 4jarigen en acht met 3jarigen cursus. Al de gemeentescholen, met. uitzondering van die te Amsterdam en 's Gravenhage, zijn gesubsidieerd. De bijzondere scholen zijn gevestigd te Enschede met vijf jarigen cursus, onder den naam van ,,Twentsche industrie- en handelschool" te Amsterdam met driejarigen cursus, onder den naam van „handelschool". In het jaar 1868 zullen nog worden opgerigt 4 rijksscholen met driejarigen cursuste Heereveen, Sappemeer, Warffom en Assen, en waarschijnlijk 2 gemeentescholen te Schiedam en lloorn. Volgens het regeringsverslag werd de openbare school in 186566 bezocht door 162,253 jongens en 133,302 meisjes, zijnde 4055 jongens en 2577 meisjes meer dan in 1S64. De bijzondere school werd door 29S3 jongens en 2562 meisjes bezocht, zijnde 106 jongens en 193 meisjes meer dan in 1864. Van het vermoedelijk getal in de termen rallende kinderen werd de school door 1/4 niet bezocht. Uit 's Gravenhage wordt van zondag gemeld, dat de commissaris van polieie aldaar de heer Beukmau, bijgestaan door den heer inspecteur Kloppert heeft aangehouden een per soon, die in het bezit was van p. m. 500 stuks valsche ame- rikaansohe effecten, aldaar vervaardigd, elk groot duizend dol lars. De aangehoudene is genaamd G. en te Rotterdam woon achtig. Volgens hetgeen reeds door de politie is onderzocht, moet de zaak groote vertakkingen hebben te Rotterdam, Am sterdam en vele andere hoofdsteden van Europa en zelfs in Amerika. De officier van justitie te 's Hage, mr. de Brauw en de commissaris van politie, Beukman, hebben zich zondag ochtend met den gearresteerde naar Rotterdam begeven, om de vertakkingen en medepligtigen op te sporen. Reeds moeten vele van de vervalschte stukken in omioop zijn gebragt. Het Handelsblad voegt hierbij dat men niet te denken heeft aan N. Amerik. unie-obligatien, maar aan de waardelooze schuldbekentenissen der geconfedereerden. Men schrijft uit het eiland Voorne van den 15 sept. Over 't algemeen kan men thans zeggen, dat de oogst voorden regen binnen en vrij goed uitgevallen is. Ook de aardappe len, waarvoor men zoo /eer vreesde, leveren een redelijk beschot en zijn zeer goed van kwaliteit. De prijzen daarvan variëren van 2.70 tot 3.50 per mud. Voor puike soort bedingt men zelfs tot f 4. De landman heeft dus alle redenen tot tevre denheid. Het vlas is echter voor het meerendeel zeer slecht, en 't zou er hier bedroefd voor den werkman daarin uitgezien hebben, indien er niet van elders was aaugekocht of voor an dere plaatsen werd verwerkt. Voor zeer velen toch is het af werken van vlas het eenige raiddel van bestaan, en den ge meentebesturen van Zuidland en Oudenhoorn, in welke plaatsen de behoefte daarin het grootst is, komt allen lof toe, dat zij in deze het regte middel hebben aangewend, om den handwerks man in dezen winter voor gebrek te behoeden. Uit Nunspeet wordt dd. 14 Sept. berigt: De boekweit en andere granen zijn bijna geheel binnen; de opbrengst over treft de verwachting; de vroege aardappelen worde* gerooid en zijn uitmuntend van smaak; het beschot is verschillend, doch van bederf verneemt men niet; van de latere soorten heeft men goede verwachting. De rupsen zijn op d-ï koolak kers zoo talrijk, dat dezen weinig meer dan stengels vertoonen; ook van sommige akkers met knollen is het loof afgeknaagd. De spurrie kan als mislukt beschouwd worden; het schijnt dat dit veevoeder bij de ontkieming door den sterkeu zonne schijn verschroeid is. De tweede snede van het gras is voor treffelijk, terwijl het vee overvloed van weide heeft. Het vredescongres te Geneve heeft in de laatste zitting, te midden van de algemeene verwarring want toen scheen men reeds zijn beklagelijk einde voorzien to hebben een besluit genomen tot oprigting te Geneve of Bazel van een fransch-duitsch dagblad, onder den titel van „de Yereenigde Staten van Europa." Er zal, volgens het voorstel, ook een permanent centraal comité, dat zijn zetel te Bern zal hebben, opgerigt worden. Het reeds bestaande comité had reeds te voren eene proclamatie aan de muren van Geneve doen aan plakken, waarin gezegd werd, dat het congres zich ten taak stelt om zijne beginselen in Europa algemeen te verspreiden. De beginselen nu zijn binnenlandsche vrijheid met de volledige democratiesympathie voor de verdrukte volkenorganisatie van de nationale militien en opheffing van alle hinderpalen, die het despotisme in het leven roept of handhaaft om de vol ledige ontwikkeling der staatkundige, wijsgeerige en staathuis houdkundige vrijheden tegen te werken. In Oostenrijk is een bedrag van 516,3S7,0G0 fl. papiergeld in omloop. Men beweert dat Frankrijk de porte loslaat, omdat men naar geen raad luistert. De cholera is uitgebroken in Nicaragua. Van 1832 tot 1861 is de russiscbe schuld jaarlijks toegenomen met 84 millioen gul den, sinds 1S61 leent Rusland elk jaar 186 millioen. Voor een standbeeld van Leopold I is in Belgie bijeen gebragt aan bijdragen van 10 centimes 252,750.54 fr. Met pascben 1868 verwacht men dat de kerk van bet heilige graf te Jeruzalem zal herbouwd zijn door de za- meuwerking van een franschen en russischen bouwmeester. Te Mes sina sterven dagelijks ruim 150 menschen aan de cholera. In den staat Ohio is eene breimachine uitgevonden, waarmede een kind op een dag 50 paar kousen kan vervaardigen. De kanarische eilanden zijn over voerd van spaansche gedeporteerden. Frankrijk raadt Denemarken toe gevend te zijn jegens Pruisen. Sommige spaansche ministers "wilden 10,000 muiters overbrengen naar de Philippijnsche eilanden, maar de financien laten bet niet toe. De blokkade der havens van Candia blijft gehandhaafd. lu de eng. kolonie Victoria is de kwestie der parlementaire hervorming aan de orde van den dag. De houders der wexicaansehe obligatien beginnen in Frankrijk lastig te worden. -— Men acht de niet verkiezing van v. lïosse te Assen schande voor de liberalen en schade voor het land. De Brazilianen hebben bij Monte Grosso eene overwinning behaald op de Paraguayanen. Het amerikaanschc eskader heeft ook Stokholm en Kopenhagen bezocht. Te Nantes is het standbeeld van Billault ingewijd. De broeder van den japanschen taikoen is met gevolg te 's Hagc aangekomen. Uit Harlingen zijn in de laatste veertien dagen ruim 200 landverhuizers vertrokken naar Noord-Amerika. De fabriekarbeiders te Enschede muiten tegen een ziekenfonds. In Engeland worden sommige waterleidingen op zondag afgesloten. Te Weenen vraagt men om algemeen stemregt. Het bestuur der katholieke gemeente te Frankfort geeft twintig duizend gul den voor den opbouw van den protestantscben dom. De frausche bank geeft een voorschot van 40 millioen fr. aan bet wankelende Crédit Mobilier. Rothschild zal de nieuwe oostenrijksche leeniug van 4 a 500 millioen negotiëren. Spanje zal slechts 120 millioen leeuen. Met verwondering las schrijver dezes in het vorige nommer dezer Courant eene aanbeveling van den hr. Bekker, als stads muziekmeester. Wat de reden dezer aanbeveling is, kan men gemakkelijk bevroeden, het i3 alleen uit vrees dat de heer Kwast be noemd zal worden, omdat de schrijver zelf wel overtuigd schijnt, dat de hr. Bekker verreweg voor hem moet onderdoen. Mij dunkt het ware beter geweest, die aanbeveling maar ach terwege te laten, en de zaak maar aan het bescheiden oordeel van deu gemeenteraad toe te vertrouwen, want op het eene schrijven volgt net andere. Dat de heer Bekker een uitstekend violist is, zal niemand, die het exaineu heeft bijgewoond, ont kennen, maar dat de heer Kwast in de overige zaken, die ten gehoore zijn gebragt, den heer Bekker ver vooruit is, zal ook door niemand betwijfeld worden. Wat het vioolspel van den heer Kwast betreft, het was zeer voldoende om van tijd tot tijd een orchest te onder steunen, doch er is meer noodig dan uitstekend vioolspeldat begreep immers de gemeenteraad ook maar al te wel, anders hadden zij den sollicitant uit Bolsward wel kuuuen benoemen, die ook zijn viool goed meester was, en dan daarmede 400 gulden kunnen besparen. Wat weten wij van den heer Bekker? Hij is uitmuntend violist, verder weten wij niets van hem. Wat weten wij van den heer Kwast? Yraag het den noord - hollaudschen muziekkenners, en zij zullen u om strijd hun leed wezen te kennen geven, dat zij welligt dien uitstekenden man zullen moeien missen. Er is in dit geval meer noodig dan goed vioolspelde mu- ziekale geest in Gouda is sedert eenigen tijd dommelig en slaperig getuige de beide alhier gevestigde muziekgezelschappen „Euphonia" en „Caecilia", welke in een zeer kwijnenden toe stand verkeeren. Wat hiervan de oorzaak is, zal ik niet be slissen, maar dit is zeker, dat tot herstel een krachtige hand noodig is, om beide vereeuigingen weder tot haren vroegeren bloei te doen geraken. Ik hoop en vertrouw, dat bij dc aanstaande verkiezing, de leden van den gemeeuteraad de waarachtige belangen van Gouda's rauziekale ontwikkeling wel zullen ter harte nemen, opdat eerlang de weldenkende muziekliefhebbers zich zullen mogen verheugen in de benoeming van den in zijn vak zoo verdienstelijken en algemeen geachten heer Kwast. Een werkend lid van „Euphonia". Dingsdag, 17 September. Tegenwoordig de bh. van Bergen IJzenaoorn, voorzitter, de Grave, Luy- ten, Prince, Bragganr, Reutinger, Remy, Buchner, Drooglcever, v. Gennep, Kist, van Straaten en Peeters. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. Zijn ingekomen eene dispositie van gedeputeerde staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot aankoop van 100 twee-en-halve pet. ned. schuld eene dispositie van dezelfden, houdende goedkeuring van de rekening der dd. schutterij over 1866 en eene dispositie van dezelfden, houdende berigt van den ontvangst van het raadsbesluit, betreffende den in-, uit- en doorvoer vau veeaangeuo- men voor notificatie eenige adressen van verschillende personen om als brugwachter in aan merking te komen ter visie Volgens magtigiDg wordt door B. en W. eene aanbeveling ingediend als brngwachter bij de Groenendaal, van*. K. Schuling, H. van Wingerden; aan de Turfmarkt, van: D. Dakkenhorst, J. van Rijn en C. Kwakernaat, en aan de Potterspoort van-. D. Dakkenhorst, C. Kwakernaat, H. van der Laan en J. Noordemanop voorstel besloten in de volgende vergadering over te gaan tot de benoeming een adres van J. W. Peeters c. s. tot aanbeveling van J. van Rijn als brngwachter de hh. Buchner, Reutinger en Remy adviseren om ten aan zien van dit adres over te gaan tot de orde vau den dagde hr. Peeters is daar tegen en wil het verzoek ter visie leggen, hiermede vereenigt zich de voorzitter. Na eenige verdere discussie wordt op voorstel van B. en \V. met 10 tegen 3 stemmen besloten tot het ter visie leggen. Aan de orde is het volgende rapport WelEd. Acbtb. Heeren. De ondergeteekenden hebben de eer, na het gehouden examen van heden, 10 sept., aan den Ed. Achtb. raad der ge meente Gouda, uit. de opgekomen sollicitanten uaar de betrekking vau stads-muziekmeester, twee hoogst bekwame toonkunstenaars voor te dragen, zijnde de heeren Jk. Kwast, van Par merend en C. A. Bekker, van den Helder hoogst gevoelig voor het vertrouwen, ons bij vernieuwing betoond, hebben wij de eer enz. F. Bohrae, J. H Bekker, R. Hol. De hr. Reutinger vraagt of er geen meer uitgebreid verslag bestaatook de hr. Peeters merkt aan, dat het vorige oitgebreider was; daarop wordt door den voorzitter geantwoord, dat het verslag wel kort is, maar dat hem niets meer is geworden, en wordt daarna, op voorstel van B. en W. be sloten het ingekomen verslag ter visie te leggen en in de volgende verga dering over te gaan tot de benoeming. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. Onder de goede maatregelen, die in de laatste tijden, gedu rende den veetvphus en de heerschende cholera zijn aangewend, bekleedt de desinfectie eene eerste plaats. Het rein honden toe van alles, wat mensch en dier tot hunne beschikking hebben, is voor de algemeene volksgezondheid zeer wenschelijk. Waarop echter wel het minst de aandacht gevestigd wordt, zijn de bedvederen enz., in 't kort de ledden en matrassenwaarop men zich iederen avond rustig nedervlijt. Is het den erkenden trek van zindelijkheid bij het nederlandsche volk geene oneer, als door de ondervinding van deskundigen getuigd moet worden, hoeveel duizenden in ons vaderland in zieke en gezonde dagen tien tot vijftig en meer jaren op dezelfde bedvederen, zonder ze tens te hebben gezuiverd van de vuile en ttadeelige dampen en stoffenwaarmede zij na zooveel jaren zijn bezet geworden, gezonde rust en verkwikking zoeken? Wie kan het tegenspre ken, dat daardoor de ziektestoffen worden bevorderd, en de menseh meerdere vatbaarheid verkrijgt, om door de voor het bloote oog onzichtbare uitwaseming van die bedvederen zich vaker ongesteld te gevoelen; terwijl hij zijn toevlucht neemt tot den geneesheer, met voorbijzien van de eerste oorzaken, die hij-zelf, zonder daarover te denken, zonder die weg te nemen, een groot deel van zijn leven ouder zijn lichaam vinden kan! Hoe vele ouders geven hunnen kinderen zulke lang gebruikte bedden niet als geschenk, uitzet of huwelijkgift mede Hoe velen verblijden zich voor weinig gelds bij eenen uitdrager of op eene publieke verkooping zich van beddeyoed te hebben voorzien, zonder te weten of onderzocht te hebben of ze be hoorlijk gezuiverd zijn Ontwaakt, gij die slaaptwant gij hebt veel te verantwoor den en veel wordt daaromtrent door u verzuimd. Onverant woordelijk is het voor eenen Nederlander zich zeiven en zijnen eveumensch daardoor aan gevaren bloot te 9tellen. Onverant woordelijk is het, als in eene gemeente nagenoeg 2/3 of 3 4 der bevolking gevonden wordt, waar dagelijks en voor alles gebruikt worden de bedvederen, enz. ééns in de tien jaren niet gezuiverd zijn geworden. Gouda's ingezetenen en omstreken bezitten in hun midden toch drie zuiverings-gelegenheden, waar onder eene éenig koninklijk geoctrooieerdechemische en door kundige doctoren en professoren aanlecolenedie in iedere om Gouda liggende gemeente, waar zij geroïpen wordt, in ieder huis, waar daartoe gelegenheid is, onder ieders eigen opzicht, zoo men dat verlangt, nuttig, soliede en eervol werkt. Wie het ook wezen moge, dat niemand onzer daaromtrent on verschillig en zonder belangstelling zij! Hebt gij voor de minste uitspanning, het geringste vermaak wat gelds over, vergeet toch niet uwe bedzuivering, waarbij gij-zelf, wat uw leven en uwe gezondheid aangaan, zoowel als beiden van uwen evenmensch, het meeste belang hebt, en spaart jaarlijks eenige centen, dan kunt gij, wanneer het noodig is, uwe bedden en matrassen gereinigd en gezuiverd krijgen op eene wijze, die in uw oog het meeste vertrouwen verdient. Dit strekke tot waarschuwing en opwekking, en wie van Gouda's ingezetenen er belang bij mogt hebben, die zie zijne Goudsche zuiveringstoestellen niet voorbij! C. GOUDA. Geboren 13 Sept. Dirk, ouders G. van den Edel en J. M. Verdouw. 14. Pieter, ouders P. Soufreu en T. Meijer. 15. Loorentia Maria, ouders J. Hoogerwaard en M. J. van Geut. 18. Gerarda, ouders A. Pnnsen- berg en IV. Wuister. 17 Johauua, ouders J. van Stavel en J den Os. Maria, ouders M. van Rijk en A. Vergunst. Overleden 13 Sept. H. Carlier, 60 j. 14. A. Prinsenberg, 5 m. 15. C. Visser, 4 j. 11. van Zijl, huisvr. van P. vun Heuueu, 50 j. 16. IV. Hollestelle, C vv. C. A. J, W. Ravesteiju MedeuMik, huisvr. van ff. Post Drost, 27 j. 17- G. Priüseuberg, 1 d.

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2