ömnenlanö. Gemengde Berigten. Varia. 24 Sept. Be Etendanl deelt onder reserve mede, dat Garibaldi er in geslaagd is, om ondanks de waakzaamheid der itnliaansche troepen, te Corneto bij Civita \ecchia te landen. De Moniteur meldt in een telegram uit Florence, dat Garibaldi op bevel der italiaansche regering te Asinaluuga gearresteerd is op bet oogeubltk, dat hij zich gereed maakte om het pauselijk grondgebied binnen te dringen. Berlijn, 23 September. De conservatieven, vrije conserva tieven en nationaal-libeialen in den rijksdag zijn overeengeko men, om in het ontwerp-adres de volgende zinsnede in te lasschen//Bij kunnen van onze zijde aiieen dan de groote taak voltooid achten, wanneer de zuid-duitsche stalen in den noord-duitseken bond de plaats zullen hebben ingenomen, over eenkomstig art. 79 der bondsconstitutie." Bij besluit van den 22" september is de pruisischc tweede kamer ontbonden, liet besluit wordt voorafgegaan door een rapport, onderteekeud door 't geheeie ministerie, waarin de be weegredenen voor de ontbinding worden opgegeven. Florence, 21 Sept. De Gazzetta Uffiziale bevat de vol gende verklaring van liet gouvernement, aangaande de beweging fegen Rome. „liet ministerie heeft tot dusver den loop der gisting naauwkeurig gadegeslagen. Die gisting strekte om, onder den dekmaulel van den roemrijken naam van Rome, het land over te halen tol eene schending der internationale verdragen, steunende op de goedkeuring van het parlement en de eer der natie. De regering betreurde bet nadeel, door dergelijke aan hitsingen berokkend aan de rust en bet crediet van den staat en aan de financiële operatien, waaraan de gemeenschappelijke welvaart verbonden is. De regering heeft tot dusver de regten van aile burgers geëerbiedigd maar thans, nu men met ver krachting dezer regten van bedreigingen tot feiten wil over gaan, acht de regering zich verpligt het openbaar vertrouwen en de souvereiniteit der i t te handhaven. Getrouw aan de verklaringen door haar iu het parlement afgelegd en door die wetgevende vergaderingen goedgekeurJ, zal zij daaraan volledige uitvoering geven. Geen burger van den vrijen staat mag zich boven de wet stellen of de plaats innemen van de groote mag- ten in den staat, waardoor Italic wordt gestoord iu de moeije- lijke taak zijner organisatie en het land in de ernstigste ver wikkelingen wordt medegesleept. Dc regering stelt vertrouwen in de wijsheid en de vaderlandsliefde der Italianen maar indien iemand tracht, e de vastgestelde bepalingen te schenden en de grens te overschrijden, waarvan ons eerewoord ons moet ver- w ijderd honden, dan zal de regering dit in geen geval toelaten en aan de overtreders de verantwoordelijkheid laten van de gevolgen hunner handelingen." 22 Sept. Garibaldi heeft heden deze stad verlaten en zich naar Arezzo begeven, waar liij eene rede hield, waarin hij gezegd heeft, dat Italië de oproeping van Rome met van de hand kan wijzen. Verscheidene afgevaardigden der linkerzijde hebben heden ochtend eene bijeenkomst gehouden om over den staatkundigen toestand te raadplegen. Morgen zullen zij op nieuw eene bijeenkomst hebben. Het officiële orgaan zegt, dat de telegrammen uit de pro vinciën in het licht stellen, dat het artikel in bet regeringsblad tegen de partij van handelen overal goed is opgenomen. Volgens de Opinione heeft de pauselijke regering bijna al hare troepen uit de provincie Frosinone teruggetrokken en ze te Rome geconoentreerd. 23 Sept. Eenige kisten, bevattende 300 geweren, naar Perngi bestemd, zijn aan bet spoorweg-station alhier aangehouden. Gisteren heeft de pauselijke politie te Varni een honderd tal arrestatien bewerkstelligd. Ook hier ter stede zijn in den afgeloopen nacht eenige inhechtenisnemingen bewerkstelligd. Een brief uit Rome verzekert, dat al de officieren van het le gioen van Antibes hun ontslag hebben ingediend. De pauselijke re gering blijft voortgaan met het concentreren van troepen te Rome. De Italië meldt, dat de minister van oorlog bevel heeft gegeven aan de militaire divisien, om troepen naar de pause lijke grenzen te zenden. Rome, 20 September. Heden ochtend heeft de paus een consistorie gehouden. In zijne allocutie heeft hij plegtig het decreet veroordeeld, strekkende om in Ttalie het heiligschennend werk te voltooijen van de overweldiging der kerkelijke goe deren. Hij verklaart bet decreet nietig en bevestigt de censuur tegens de overweldigers uitgesproken. Athene, 22 Sept. In berigten uit Canea van den 19den dezer wordt verzekerd, dat de vijandelijkheden op Candia hervat zjjn. Talrijke gevechten zouden op onderscheidene punten met ongunstigen uitslag voor de Turken plaats gehad hebben. GOUDA, 25 September. Ter kaasmarkt waren heden aangevoerd 212 partijen, die ▼an 24 tot 29.50 vlug werden verkocht. Heden morgen is de meesterskneeht B. H. aan den korenmolen van den heer A. Jonker op de vest bij het om- kruijen door het breken van den ketting, een stuk hout zoodanig tegen het ligchaam aangekomen, dat hij over de balie ge worpen werd, met het ongelukkig gevolg, dat hij neerkomende op de straatkeijen, in korte oogenblikken een lijk was. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van zaturdag zijn de beraadslagingen over het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede bepaald op maandag ten 11 ure. Ingekomen is een ontwerp ter aanvulling van artikel 19 5 der gemeentewet. Dit artikel luidt„De besluiten der gemeentebesturan tot het instellen, afschaffen of veranderen van jaarmarkten of gewone marktdagen worden aan de goedkeuring der gedep. staten on derworpen, zoover de goedkeuring daarvan niet bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur aan Ons is voorbehouden. Dit stuk zal worden gedrukt eu naar de afdeelingen verzonden." In de zaturdag gehouden zitting van de tweede kamer heeft de minister van financiën de staatsbegrooting voor 1868 aangeboden. De minister heeft daarbij eene uitvoerige rede gehouden, waaruit blijkt, dat het resultaat van de dienst van 1866 nog gunstiger batig slot heeft, dan de minister zich eerst kon voorstellen, en dat de sluiting der begrooting van de vermoedelijke uitkomsten van de dienst van 1867 kan worden verkregen, zonder aanwending der buitengewone mid delen, waarvan de minister vroeger gesproken heeft. De ontvangsten voor 1868 worden geraamd op 100,082,217, waaronder bijdragen uit Indie ten bedrage van 10,619,555; overschot der beschikbare middelen van 1865 a 6,920,000; batig slot over I860 a 1,560,000; batig slot uit Indie dienst 1867 9,000,000. 1 De voorgestelde uitgaven voor 1868 bedragen 99,675,990.18Y2 of 7,560,172.811/2 minder dan die van 1867. Onder deze som komen de volgende aanvragen voor: Veeziekte ƒ500,000; waterwegen van Amsterdam en Rotterdam 1,642,000; spoor- wegen 12,000,000; aanbouw van gepantserde vaartuigen 2,257,000; nationale schuld 2S,029,668,99; materieel der artillerie en draagbare wapenen, met inbegrip der vermoede lijke verhoogiug van 500,000 voor aankoop van geweren, 1,265,525; materieel der genie 1,058,950, te zaraen 46,753,443.99; blijven dus voor de overige uitgaven 52,922,846.191/2. Weshalve de begrooting, zoo als zij thans ligt, een overschot aanbiedt van 906,226.18]/g. De minister meent dat wij met onze tegenwoordige inkomsten en baten voldoende in de behoefte zullen kunnen voorzien, met uitzondering alleeu der uitgaven voor de voitooijing van de staatsspoorwegen. l)e minister meent echter, lettende op de regtstreeksche. en indirecte voordeelen van de exploitatie der spoorwegen, zonder belangrijk nadeel voor 's lands crediet en zelfs zonder groot bezwaar voor ue schatkist, dat eene leening kan worden aangegaan. De minister besloot zijne rede met de volgende woorden: „Over het geheel, mijne heeren! zal mijne rede u, naar ik mij vlei, den iudruk hebben gegeven, dat de toestand onzer geldmiddelen voorzigtigheid eischt, maar vooralsnog geene ern stige bezorgdheid behoeft te baren, en dat 's lauds financien, voor het tegenwoordige althans, den invloed ondervinden van de welvaart, waarin het nederlandsche volk zich, over het algemeen, onder Hooger zegen, mag verheugen". In de zitting van de tweede kamer van maandag was aan de orde de beraadslaging over het ontwerp van adres in antwoord cp de troonrede. Dit concept is slechts een weerklank op die rede. De eerste zes paragraph en werden zonder discussie goedgekeurd. Over de zevende paragraaf, de geldelijke aange legenheden betreffende, had eene gedachtenwisseling plaats tus- schen de hh. Geertsema en Fransen van de Putte en de ministers van financien en van koloniën. De eerste zag tegenstrijdigheid in de verklaring der troonrede, dat in de behoeften zou kunnen worden voorzien zonder buitengewone maatregelen, en hetgeen in de zitting van zaturdag 11. door den minister van financien werd gezegd, omtrent een buitengewoon middel, dat strekken moest om de voorgedragen uitgaven te bestrijden. De heer Fransen van de Putte deelde die meening en vroeg of er bij de regering bezwaar bestond om mededeeling te doen van de saldo's der laatste vijf jaren van de indische kas, om daarvan I gebruik te maken bij het onderzoek der staatsbegrooting. De I minister van financien toonde aan, dat er geen verschil in de I verklaringen der troonrede en van zijne rede bestond, en gaf i de noodige inlichtingen tot regt verstand van hetgeen in beide S stukken voorkwam, en de minister van koloniën zeide bereid te wezen om aan den door den tweeden spreker geuiten wensch te voldaan. Daarna werden de zevende paragraaf en ook de achtste (aangekondigde wets-ontwerpen) zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. De negende paragraaf betrof het koloniaal beheer. De heer van der Hucht vroeg, aangezien de rede van den minister van koloniën in de eerste kamer hem op dit punt niet duidelijk genoeg was voorgekomen, of deze van zins was de cultuur-aangelegenheden spoedig in overleg met de volks vertegenwoordiging te behandelen, en of de voorstellen daartoe konden worden te gemoet gezien vóór de behandeling der in dische begrooting. De minister van koloniën antwoordde dat omtrent de regeling der koffij-cultuur een onderzo ek aanhangig was; omtrent de suiker-cultuur werd eene regeling ontworpen. Omtrent de uitgifte van woeste gronden was hij voor wettelijke regeling, maar wachtte dienaangaande op bouwstoffen tot za- menstelling van een wetsontwerp. De heer van der Hucht was niet voldaan over deze inlichtingen, zoodat de minister nog nader in eene verduidelijking zijner meening trad. Tusschen den heer Keuchenius en den minister van buitenl. zaken en van koloniën volgde daarop eene woordenwisseling over het door de regering gevolgd beleid, en daarmede in verband staande uitkomsten. De beide ministers kwamen op tegen de bewering dat zij het christendom op Java vijandig gezind zouden zijn, omdat, naar het oordeel des sprekers, de evangelisatie aldaar niet genoegzaam bevorderd zou zijn geworden zij toonden aan welk staudpunt de regering hierin wenschte in te nemen, te weten niet zelve te evangeliseren, maar tevens ook toe te zien dat de evangeliedienaars in de uitoefening hunner taak geene belemmeringen ondervonden. Nadat nog eenige leden en ook de ministers van buitenl. zaken en van koloniën het woord haduen gevoerd, werd de paragraaf zonder stemming goedge- kei rd. Paragraaf 10 (YVest-lndie) en de slat-paragra.if werden zondci beraadslaging of stemming goedgekeurd en het geheeie adres met algemeene stemmen aangenomen. Iu de zitting van gisteren was aan de orde het voorstel van de hh. Dullert en Godefroi tot herziening van het regle ment van orde. Omtrent dit voorstel heeft eetie commissie den 2" jl. verslag uitgebragt. De conclusie van haar rappor* was: „wij stellen derhalve der kamer voor dat zij tot het benoemen door tusschenkomst der afdeelingen van eene com missie besluite, die zich iu deu aangeduiden geest inet het ontwerpen van een, bij wijze van proefneming in te voeren, reglement voor het onderzoek en de openbare beraadslagingen bezig houde en dit ontwerp aan het oordeel der kamer on- derwerpe. Alleen voegen wij er den wensch nog bij, dat de heeren Dullert en Godefroi tot die nieuw te benoemen com missie mogen behooren". Na eenige beraadslaging is die conclusie, met weglating van de woorden „in den aangeduiden geest," aangenomen met 32 tegen 31 stemmen. Door den heer van Eek werd op eene volledige herziening van het reglement aangedrongen. De tweede kamer der staten-generaal zal na afloop der zitting van gisteren iu overweging nemen de volgende wets ontwerpen 1°. wijziging van artikel 5 der wet van 19 april 1867 (staatsblad n°. 20), houdende voorzieningen omtrent den veetyphus2Ü. wijziging van hoofdstuk Y der staatsbegrooting voor 1866 3°. begrooting wegens den arbeid der gevangenen voor 1867 4°. wijziging van het IYde hoofdstuk A der staats begrooting van 1866 en 5°. bekrachtiging van een crediet, door den gouverneur-generaal van Ned. Indie, geopend boven de begrooting van Ned. Indie voor het dienstjaar 1867. Sedert het ontstaan der cholera te Rotterdam op 9 aug. zijn aan die ziekte overleden tot en met 20 sept. ji. te Rotter dam 303, te Dordrecht 88, te Delft 102 en te 's Gravenhage 39 personentot en met 19 sept. te Zaandam 94 personen tot en met 14 sept. te Bleiswijk 22, te Delftshaven 20, te Per nis 15, te Schiedam 12, te Viauen 17 en te IJsselmonde 14 personen. Men schrijft uit Hardinxveld: Den 19 dezer werd eene beslissing genomen in zake de verbetering van 't voorgemaal in den Alblasserwaard. Zoowei in den Over- alsj in den Nederwaard w rd besloten, deze verbetering te doen plaats hebben door toepassing van stoom- vermogen. Van hoeveel belang deze beslissing is, zal elk, die kennis nam van de schade en het ongerief, veroorzaakt door den hoogen waterstand, gereedelijk toestemmen, 't Kernachtige rapport, onlangs aangaande de verbetering van het voorgemaal in den Overwaard van de vier deskundigen in 'i licht versche nen, heeft zeer zeker 't zijne tot deze gewenschte uitkomst toegebragt. Men wil in het volgende jaar te Londen eene internationale tentoon stelling houden van door ambachtslieden vervaardigde voorwerpen. VaB 714 sept. is in Engeland en Schotland geen enkel geval voorge komen van veeziekte. De loterij zal in Hanover voorloopig blijven bestaan. Te Parijs mort men over de dourte van het brood. In geheel Noord-Duitschland wil men het briefport verlagen tot 1 silber- groschen. Ook Brunswijk heeft eene militaire conventie gesloten niet Pruisen. De veetyphus is uitgebroken in Moravie. Te Meudou bij Parijs hebben dagelijks procfnemiugen plaats met de bernchte draagbar* kanonnen cu met nieuw revolverge.-chut. De sueeker gemeenteraad weigert het aanleggen eener schietbaan. In Tunis is "een opstand uitgebarsten. Zatnrdag jl. heeft men op Malta twee schokken van aardbeving waargenomen. Te Moscou hebben talrijke en aauzitulij e faillissementen plaats gegrepen. Ook in Hongarije wil men de ha I slaan aan de geestelijke goederen. Verscheiden duizenden Circassieu zijn geïnterneerd in Bulgarije. De atlantische kabel van lb66 is gerepareerd. De bevolking der vereenigde staten van Noord-Amerika wordt thans geschat op 35 millioen zielen. In Hongarije worden de aaukoopen van paarden onafgebroken voortgezet. Men heeft ontdekt dat te Napels bij de in- en uitgaande regten jaarlijks ze3 millioen fr. gestolen werden. Te Parijs komen talrijke gevallen voor van typhus. In het graafschap Zutphen begint de tabaksicut laugzamerha; «ca tak van landbouw te worden. De spaausche zeevestiugeu zollcu voor zien worden van nieuw grof geschut. De Arcadicu is geiigt en te Konstantinopel binnen gebragt. De Tielsche Courant geeft aan den verrader Lopez een lijfwacht van vrouwen, omdat zij niet onderscheid' tusschen Paraguay en Mexico. Pruisen heeft den hertog van Nassau eu den koning van Ilauover met een douceur in geld tevreden gesteld. De troonrede is gelezen eu door het land beoordeeld, de taak der vertegenwoordigers begint. Ailes is couleur de rose, buitenlandsche en binneulandsche betrekkingen, alles is uitmun tend de financiën, verleden jaar in zuik een treurigen toe-;and door het liberale ministerie achtergelaten, blijkens de verkla ringen van onze specialiteit van financiën. z;jn nu, dank de veelvuldige uitgaven voor veepest, naaldgeweren, fortificatiën, spoorwegen enz. enz. in uitmuntenden staateen goede !es voor ieder huisvaderziet hij dat de boel in bet financ le misloopt, dan behoeft hij slechts veel buitengewone uitgaven te creëren, en het geld weg te gooijen als of het geen waarde had, en de uitkomst zal hoogst verrassend zijn, een batig saldo zal een volgend jaar aan zijn geldzorgen een einde ma ken. En dan zoude men nog durven beweren, dat er geen wonderen meer gebeuren. Onze specialiteit gelooft aan de we duwe van Sarepta, en wij zien het, het land vaart daar wel bij. Weg dan met het moderne ongeloof, dat aan geen won deren meer gelooft eu stoutweg durft zeggen, dat bf verledeu jaar of nu de waarheid verdraaid is. Voor het geheeie land is het te hopen, dat de minister zich verleden jaar vergist heeftgelukkig is het een kwestie van cijfers, en alhoewel men een massa cijfers tot verschillende doeleinden kan gebruiken, zullen er toch nog wel in de kamers gevonden worden, wier gezigt niet zoo beneveld is, of zij zullen in staat zijn de waar heid aan het licht te brengen. Een donkere stip ontsiert de troonrede, even als de mexi- caansche expeditie den roem van den derden Napoleon. De koloniën verkeeren in geen besten toestand, daar beerscht ver warring en onzekerheid, en toch de koloniën moeten ous in staat stellen tot het doen van zoo vele uitgaven, waaraau zon der het aau ieder waar Nederlander dierbaar batig slot niet te denken was. Hoe is dit mogelijk, zoude men bijna vragen, nu koning Pieter daar zetelt, de redder in den nood, de man die alleen uitkomst kon geven, en toch nu het zoo plegtig verklaard is, moet men het wel gelouven. Wie zal dan nu de uitkomst geven Een specialiteit voor koloniale zaken is reeds gewogen maar te ligt bevonden, een tweede zal beproeven de verwarring te doen ophouden. Genees verkoudheid door koude en longtering door sterke rum, leert een geneeswijze de minister schijnt op onze zieke koloniën dezelfde geneeswijze te willen toepassen. Verwarring heerscht toch in de troonrede bij het artikel koloniën, zoodat niemand juist kan zeggen wat men wil of niet wilverwarring heerscht ook in de antwoor den, door den minister bij de schermutseling in de eerste kamer gegeven. De specialiteit voor koloniën schreef reeds eenige jaren, (maar toen was hij nog niet tot specialiteit verheven, en toen was er een liberaal minister van koloniën,) dat de tijd voor onderzoeken voorbij was, dat wagenvrachten rapporten tot niets deugden, dat de tijd van handelen en uitvoeren ge komen was, en nu was het onderzoeken schering en inslag onderzoek naar den eigendom van den grond, onderzoek naar sr-cuituur, onderzoek naar de koffij-cultuur, in een woord joet onderzocht worden, en toch kent de minister ook ^ezegde van zijn geachten vriend Rochussen zeg mij wie n zaak in Indie moet onderzoeken en den uitslag van het onderzoek zal ik u zeggen. De minister behoeft dus geen negen maanden op het antwoord uit Indie te wachten. Als hij de personen tot het onderzoek benoemd heeft, zal vriend Rochussen hem binnen bet uur de resultaten van dat onderzoek mede- deeleu dit gaat vlug eu is bovendien onkostbaar, zoodat het batig saldo uiet onder het onderzoek behoeft te lijden. In de tweede kamer zal waarschijnlijk wel een tipje van het kleed, dat alles bedekt, worden opgeligt, eu dan zal het kun nen blijken, wat do minister wil. De troonrede spreekt van verwarring, die verwarring moet, hoe dan ook, ophouden,

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 2