Zondag, 29 September. 1867. sstenvoeder) Overzigt. Buitenland. il° 571. Dr .J. B. ROLL irnieuwingen in het Bestek Uitgave van A. BRINKMAN. INDENTIE. VAN Dépot voor Gouda 1867. ;eade, i Zatardag den 5“ vordeu ingezonden nschrij vingsbillet." te Amsterdam. alle Rheumatische te en meest veron als de keizer bij verwacht leuze onzer verte- nd zal daarbij wel P. estilleerd bij G. F. I, te GOUDA, met bij eene hoeveelheid !D kan a contant. e JENEVER a 46*/io its, idem a 47'/io °/o ever 2de soort (Mout- kan 645 cents; inl. j2/io Per kan 69 mindere sterkte naar GOUDSCHE COURANT. ntsche BEETWOR- JK.EN. Zich te a- den Heer Jb. van te Bergen op Zoom. Lange Tiendeweg, D. n°. 60. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prij s per drie maanden is 2,franco ppost ƒ2,2 5 Advertentiën van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. zijn voornemens* n, ten Raad huize deelt het vol- het land wilde aan- heeft na de het ministerie, wel m met Donderdag Gemeentehuis bij sente Bergambacht, op gemelde dagen '.o gegeven worden zijn verschuldigde abon- elijk overmaakt, zal zijn 1 van dit blad kenbaar a A. BRINKMAN. De prijs der Advertentiën van éen tct zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. vertrouwen ontzegt, :t zich van andere zal maken dan de 1 der verschillende ir de uitgave van raar soms, zonder m werden de be- m korte discussie, niet veel verloren iheid hadden, hun slechts voorbereiding tot de gruwelen van den oorlog. GOUDA28 September. De italiaansche regering heeft blijk gegeven dat zij de sep- tember-conventie eerlijk wil ten uitvoer leggen en dat wel op het oogenblik dat haa n .atregel ten aanzien der kerkelijke goederen te Rome wordt veroordeeld ais heiligschendend. Ga ribaldi is gevangen genomen, toen hij op het punt stond de romeinsche grenzen te overschrijden. Zoo wil men een tweede Aspromonte voorkomenhij wilde alleen te Rome eene revo lutie provoceren en een einde maken aan de eindelooze dis- cussien over het wereldlijk gezag aldaar. Men is nv verlegen genoeg met den antieken held, die in onzen huichelenden tijd niet past. Hij wil wat allen willen, R.ome als hoofdstad van Italië en het einde der wereldlijke priesterheerschappij. Hij komt opentlijk uit voor zijn gevoelen en hij wil zijn wensch verwezenllijken door geweld, dat de geheele wereld eerbiedigt, als het bekroond wordt door eene goede uitkomst. Zoo was de oudheid, toen gold dapperheid als de hoogste deugd; Ga ribaldi is een held der oudheid, stoutmoedig en onbaatzuchtig, edel en groot in een tijd van list en bedrog, van afwachten en ontveinzen, van diplomatische kunstenarijen, van veinzende be tuigingen en valsche woorden. Hij heeft het beter maar niet het beste deel gekozen, hij schittert uit in den kring zijner tijdgenooten, maar de ware vrienden van bet heil der mensch- heid huldigen slechts de ongekende kracht der zedelijke over tuiging, die door zachtmoedigheid overwint. Geheel Italië is ontroerd over dit meesterstuk van kleingeestige politiek, maar men hoopt de beweging te bedwingen, nu de aanvoerder ge vangen is. Wat er volgen zal is weinig te berekenen, want het is bijna niet denkbaar, dat Garibaldi zich verbinden zal om rustig op Caprera te verblijven. Frankrijk scheen gereed om naar Italië terug te keeren het wil zijn invloed op Italië niet verliezen. Zoo diep gegriefd door de mexicaanscbe teleur stellingen, zoo herhaald teruggezet in zijne duitsche bemoeijin- gen, wil het toch ergens medespreken, en ook dat zal nu voor komen worden door de italiaansche gedweeheid. Het slikte de bismarcksche waarschuwing met een bitterzoet gelaat, roerloos ziet het toe bij debadensche stoutigheden en ontveinst zijne oosten- rijksche besprekingen. De president van het wetgevend ligchaam, Schneider, heeft ook zijne rede uitgesproken en en zijne ministers den vrede verkondigd, maar dat men het nationaal gevoel van het geduldige Frankrijk zal ontzien. En waarom zou men dat niet, als de woelige Fran- schen slechts begrijpen, dat hunne groote rol is uitgespeeld, dat de taak van Duitschland aanvangt, dat de excentrieke fran- sehe omwenteling het voorspel was der wezentlijke hervorming van geheel Europa, waarin de hoofdrol toekomt aan het volk, dat de kern uitmaakt der europesche ontwikkeling. Het duit sche volk zal voltooijen, wat Frankrijk zoo edel gezind, zoo hoogst gebrekkig ten uitvoer bragt, om na eindelooze worste lingen krachteloos te bezwijken onder vernederend despotismus. Oostenrijk harrewart met het juichend en overmoedig Hon garije en broedt over eene conversie en unificatie zijner schul den, die onrust en wantrouwen wekt, daar het niets anders kan zijn dan eene poging om den zwaar drukkenden last ten koste der schuldeischers te verligtenmen meent 16 mil- lioen jaarlijks te zullen uitsparen, hoe is nog niet duidelijk, maar zeker dat de rentheffers zooveel minder zullen ontvangen. Spanje heeft den opstand onderdrukt, maar de opstandelin gen houden zich schuil om weldra eene vernieuwde poging te wagen; zoo blijft het land in gedurige onrust. Op Candia is men weder bsgonnen met doelloos moorden. De russische bemoeijingen worden ontveinsd. De diplomatie ijvert tot schikking en bevrediging, maar zij vermag niets anders dan ijdel vertoon te maken; de eenige beslissing van alle verwikkelingen zal vooreerst nog wel altijd door het zwaard gegeven worden en de vrede, dien wij genieten, is Londen, 25 September. In de gisteren gehouden meeting der houders van obligatien der spaansche passive schuld is be kend gemaakt dat het beurs-comité niet voornemens was a te wijken van den regel, volgens welken de nieuwe spaansche schuld niet wordt erkend, voordat de eischen van de houders der passive schuld voldoende geregeld zijn. 26 Sept. De Times bevat een artikel, waarin gezegd wordt dat, aangezien Aspromonte de Iranschen bewoog om Rome te ontruimen, de arrestatie van Garibaldi te Asinalunga de fransche regering ook aanleiding moet geven om Rome door de zouaven en andere vreemde huurlingen te doen ont ruimen. De Morning Post meent, dat de arrestatie van Garibaldi waarschijnlijk een einde zal maken aan de revolutionaire be weging. Parijs, 25 Sept. De Constitutionnel, sprekende over de arrestatie van Garibaldi, zegt dat het italiaansch gouvernement, door vrij en uit eigen beweging te handelen gelijk het gehan deld heeft, niet alleen een bewijs van loyauteit heeft geleverd, maar ook zijne kracht heeft getoond en heeft doen blijken, dat het de revolutionaire hartstogten niet deelt en ook niet vreest, maar dat het die weet in bedwang te houden. Zulk eene han deling, zegt de schrijver van het artikel (de beer Boniface) is van zoodanigen aard, dat zij tot groote voldoening zal strekken voor de voorstanders van orde en beschaving, daar allen de waakzaamheid en energie van bet italiaansche kaoinet^zullen toejuichen en in die gebeurtenis een nieuwen waarborg voor de handhaving der algemeene rust zullen zien. Florence, 25 Sept. Het officieel orgaan gende mede: De agitatie, waarmede men het zetten tot schending der internationale bepalingen, 1 openhartige en beslissende verklaring van het ir.. verre van tot bedaren te komen, meer levendigheid moedigheid aan den dag gelegd. ------ h?' zijn pligt te volbrengen en het gegeven woord te handhaven. Het is tot de overtuiging gekomen, dat ’.n de laatste dagen een groot aantal vrijwilligers naar de grenzen op weg waren, dat er wapendepots waren opgerigt en dat er reeds meerdere manschappen volgden of gevolgd waren. Garibaldi, die zich van Florence naar Arrezzo had begeven, sloeg over Asinalunga dezelfde rigting in. Het doel dezer beweging was van nu af te klaarblijkelijk. De handeling was inderdaad reeds aange- vangen. Het gouvernement bevond zich dus in de onvermij delijke noodzakelijkheid van óf toe te laten, dat, in strijd met de openbare goede trouw, het gezag der wet en de belangen der natie, de tractaten werden verbroken, bf het gegeven woord gestand te doen en tot eiken prijs de majesteit der wet onge schonden te bewaren. Het ministerie heeft in dat opzigt zijn pligt gedaan. De vrijwilligers, die zich naar de grenzen op weg hadden begeven of aldaar reeds waren aangekomen, wer den gewaarschuwd van naar hunne haardsteden terug te kee ren. Zij die daaraan geen gevolg wilden geven, werden terug gevoerd. Geueraal Garibaldi werd tevens te Asinalunga m naam der wet gesommeerd van zijne plannen af te zien. Ten gevolge zijner weigering werd hij naar Allessandrie overge- bragt. De wapendepots werden in beslag genomen. Het mi nisterie heeft alzoo zijn smartelijken pligt vervuld, maar zoo het die vervulling langer had uitgesteld, was bet vooruit te zien, dat het tot veel betreurenswaardiger gevolgen zou hebben geleid. De wijsheid der Italianen, al kon zij de smart over dezen stap niet verminderen, heeft dien stap echter minder moeijelijk gemaakt. Het ministerie vertrouwt, dat ten gevolge van diezelfde voorzigtigheid, weldra alle sporen der agiutie moeten verdwijnen, tegenover welke het ministerie naauwkeurig rjne taak in het oog houdt, voor de eer van Italie’s woord ju voor het belang der natie. De Opinione, over de arrestatie van Garibaldi beslissende verklaring 1 en stout- Het ministerie heeft besloten

Goudsche Courant | 1867 | | pagina 1